Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken VULPENHOUDERS Het beste Adres G. Keuneke Eversharp-Wahl Fa. H. Elzenaar Bel dan op No. 42 Abonnementen kunnen elke week ingaan, doch opzegging van abonnement moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prijs n f 1.00. Buiten Amersfoort f 1.10 De €embode Advertentiën 26 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bj geregeld adver- leeren. Advertentiën moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur in den morgen zij Kantoor en Drokkerl| Langegracht 28 te Amersfoort - Telefoon 314 Vijf en veertigste Jaargang VtrichIJnt eiken Diiudag- en Vrl|digmlddig Poel-giro no. 44234 Vrijdag 25 Sept. 1931 - No. 51 Is men er van overtuigd, dat in onze ontwrichte maatschappij noodig is vooral een nieuwe, christelijke geest, dan meenen we, dat, teneinde daartoe te geraken, een der meest doeltreffende middelen is, het gelegenheid bieden aan allen, die het wenschen, toe te treden tol eene zuiver-godsdienstige vereeni- ging. A. van Wijnbergen. Epistel en Evangelie. 18e Zondag na Pinksteren. Les uit den eersten brief van den H. Apostel Paulus aan de Korinthiërs; I, 4—8. BroedersAltoos dank ik uwentwege mijnen God, voor de genade Gods, die u gegeven is in Christus Jesus; dat gij in Hein rijk geworden zijt in alies, in alle leer en in alle kennis, gelijk ook de getuigenis aangaande Christus u bevestigd is; zoodat u in geene genadegave iets ontbreekt, ter wijl gij de openbaring verwacht van onzen Heer Jezus Christus, die u ook standvastig maken zal ten einde toe, om zonder misdaad te zijn op den dag der komst onzes Heeren Jesus Christus. EVANGELIE volgens den H. Mattheus; IX, 1—8. In dien tijd ging Jesus in het schip en voer over en kwam in zijne stad. En zie, zij brachten tot Hem eenen lamme, die op een bed lag. En Jesus, hun geloof ziende, sprak tot den lamme Vertrouw, zoon uwe zonden worden u vergeven. En zie, eenigen van de schriftgeleerden zeiden bij zich zeiven: Deze lastert God. Daar nu Jezus hunne gedachten zag, sprak HijWaarom denkt gij kwaad in uwe harten Wat is gemakkelijker te zeggenuwe zonden worden u vergeven, of te zeggen: sta op en wandel Doch opdat gij moogt weten, dat de Zoon des menschen| macht heeft om op aarde zonden te vergeven, sta op, sprak Hij toen tot den lamme, neem uw bed op en ga naar uw huisEn deze stond op en ging naar zijn huis. De scharen nu, die het zagen, werden bevreesd en verheerlijkten God, die eene zoo danige macht aan de menschen ge geven had. JOH. DE HEER VARKENSMARKT TEL. 1309 AMERSFOORT Piano's - Orgels - Radio Liturgische Kalender. Week van 27 Sept.—3 Oct. Zondag 27. 18e Zond. na Pinksteren, Tijdeigen, Mis Da pacem, 2e geb. H.H. Cosmas en Damianus. 3e A cunctis, Prefatie H. Drievuld. Maandag 28. H. Wenceslaus, 2c bed. A cunctis, 3e naar keuze. Dinsdag 29. H. Michaël, Credo. Woensdag 30. H. Hieronymus, Credo. Donderdag 1 Oct. H. Remiglus, 2e en 3e geb. als Maand. Vrijdag 2. overal Credo. Zaterdag 3. ,H. Teresia van het Kindje Jezus. was. Als een verstandig geneesheer zocht Jezus eerst de oorzaak zijner ziekte weg te nemen. Hierin vinden we een schoone les voor ons. Wij ook zijn dikwerf zelf de schuld en oorzaak van veie ziekten en kwalen, die wij zelf te lijden] hebben. Ontstaan niet vele onzer kwalen uit onmatigheid in eten en drinken, uit on- kuischheid of uit hevige driften van opvliegendheid en andere onbeteugelde hartstochten? Laat ons om daarvan genezen te worden trachten tot Jezus te komen en Hem smeeken dat wij door Zijne genadige hulp eerst de oor zaak mogen wegnemen door het ver beteren van onze zondige driften of ongeregeldheden. Laat ons tot herstel onzer lichamelijke ziekte eerst zorgen voor de genezing onzer ziel. Toen de Schriftgeleerden uit den mond van den Zaligmaker gehoord hadden: Uwe zonden worden u ver geven, dachten sommigen vermits zij Hem niet als God erkendenHij lastert God, Hij die alleen mensch is, wil de zonden vergeven, wie kan zonden ver geven dan God alleen? Dezelfde opwerping wordt dikwerf gemaakt tegen het H. Sacrament der Biecht: Wie kan de zonden vergeven dan God alleen. Wij geven toe dat God alleen de zonden vergeeft uit eigen macht. Maar kan God die macht niet mededeelen aan menschen, om in Zijne naam ver geving te schenken? Staat er ook niet in de H. Schriftuur dat God alleen wonderen doet? En evenwel leest men dat Mozes en andere dienaren Gods vele wonderen gedaan hebben, niet door eigen macht maar door de macht, die zij van God ontvangen hadden. Aldus ook de Priester, die bij de H. Absolutie niet spreekt in eigen naam, maar in den naam en krachtens de volmacht van |ezus Christus. Hoe duidelijk spreekt de H. Schrift van die verleende vol macht! „Gelijk de Vader Mij gezonden heeft zoo zend ik U. Ontvangt den H. Geest, wier zonden gij vergeven zult hebben die zijn hun vergeven." Laat ons dan gelijk die scharen God danken dat Hij zijn eigen goddelijke macht om zonden te vergeven geschon ken heeft aan menschen. Naderen we dikwerf met een boetvaardig hart tot het Sacrament der Biecht, de redplank na de schipbreuk, om uit den mond des Priesters te vernemen: „vertrouw mijn zoon, mijne dochter, uw zonden vergeven." Eva regel ie ver KI arfng. 18e Zondag na Pinksteren. Als de Zaligmaker in het landschap der Gerasenen twee menschen, die van de booze geesten bezeten waren, er van verlost had, voer Hij over het meer van Genczareth en kwam in zijne slad, genaamd Capharnaum. Deze stad werd zijne stad genoemd wijl Jezus zich ge durende de jaren van zijn openbaar leven aldaar dikwijls ophield, waar schijnlijk ten huize van Simon Petrus. Bij zijn aankomst stroomde een zoo groote menigte volks tot Hem in het huis waar Hij was binnen getreden, dat dit overvol was en de menschen niet kon bevatten. En zie zij brachten Hem eenen lamme, die op een bed lag; en deze, gelijk de H. Lucas er bij verhaalt, geen gelegenheid vindende hoe zij hem, om de menigte des volks, zouden binnen brengen, droegen hem op het plat dak en lieten hem met het bed naar beneden zakken vóór Jezus voeten. En Jezus hun geloof ziende en het groote vertrouwen dat zij in Hem stelden, zeide tot den lammeBetrouw zoon, uwe zonden zijn u vergeven. Waarom vertroostte Jezus den lamme eerst met de vergeving zijner zonden, voordat Hij hem naar het lichaam ge nas? Om daardoor te kennen te geven, zegt de II. Augustinus, dat zijn kwaal door zijn voorgaande zonden ontstaan Onze Krant. De krant, die geregeld als een „vriend des huizes" zijn intrede doet in het gezin, bewerkt ongemerkt maar zeker den geest in 't gezin. Daaruit volgt, dat de goede pers een Apostolaat uit oefent en dat de verkeerde, waarbij ook behoort de z.g. „neutrale", een verkeerden, verlauwenden invloed uit oefent. Ook de „neutrale". Neutraliteit be staat er niet, 't is een onding. Wij Katholieken hebben vooral in dezen tijd kleur te bekennen. „Wie niet met Mij is, is tegen Mij' sprak Christus. De „neutrale" krant geeft aan het gezin Ersatz, niet de spijs die het Katholiek gezin noodig heeft. Van het lezen van neutrale bla den groeien die lauwe Katholieken, die gebrek hebben aan ruggegraat. Zij branden niet van ijver en liefde voor de goede zaak; zij worden koud en onverschillig voor Katholieke belangen, voor de eer van God, voor het welzijn van den cvenmensch. Zij verspreiden geen licht. De pers, die dus de gezinnen be werkt moet zijn die pers, die openlijk kleur bekent,1 de pers in dienst van Christus. Elke andere pers werkt tegen Christus. „Wie niet met Mij is... De invloed van de krant in het gezin is ontzaglijk! Wij Katholieken van Nederland mogen bogen op een goede Katholieke pers. Een der groote redenen, waarom wij krachtig zijn waarom er werkelijk een invloed van METEEUWIGDURENDE GARANTIE (GRATIS REPARATIES) VAN f 10.50 AF ALLEENVERKOOP KANTOORBOEKHANDEL m F. fl. TULP Bi Langestr. 65 t.o. Krommestr. TEL 326 de natuur. Die ingrijpt naar Zijn wel behagen. Eén enkel wonder te Lourdes is voldoende om den machtigen in vloed van Maria te bewijzen op de almacht van God. Het bureau moet ons de zekerheid van het wonder ver schaffen, niet de onzekerheid van een groot getal. Die zekerheid is er voor elk redelijk denkend mensch. Want het bureau is onder toezicht van heel de medische wereld, uit alle lan den en volken zijn de 928 het vorig jaar naar Lourdes gekomen en de streng wetenschappelijke methode van dit bureau vindt nooit eenige tegenspraak, ons uitgaat waarmee men reken.ng Lourdes b|jjft dc Rf00|e gCnade van houdt. Hadden dc Katholieken b.v. in onzen ge|0ofs-zwakken tijd Frankrijk hun tijd begrepen en gezorgd voor een goede waakzame eigen pers, n zou er de volksgeest nooit zoo rgifligd zijn door de ongeloovige pers als dat thans het geval is. Dan zou het nooit gebeurd zijn, dat er een ongeloovige wetgeving alles aan de Katholieken ontroofde, wat de christe lijke liefdadigheid er tot stand bracht. Klacht van de Fransche Katholieken zelf! het Roomsche gezin dus de Roomsche krant! Neutraal is voor iedereen op den duur verkeerd, voor de jeugd bepaald slecht! Wie werkelijk van zijn kinderen houdt, zal zorgen, dat het in het gezin geen andere krant komt dan een Katholieke! Wanneer de ouders het voorbeeld geven, door hun eigen pers te steunen, vanzelfsprekend zullen d? kinderen, eenmaal volwassen, dat goede voor beeld volgen en wars van alle neutrale kost steeds klaar staan om te helpen en te strijden, waar de be langen der Katholieke zaak hen roepen. Kleur bekennen! „Wie niet met Mij is..." Uit uw gezin weg de neutrale pers. Laat de Katholieke pers er haar Apostolaat verrichten, het heil van het gezin ten goede. CANTOR. Lourdes, de genade vare orezen geloofs- zwakken tijd. In het „Journal de Lourdes" vinden wij een overzicht van hetgeen er in 1930 te Lourdes is geschied. Er zijn 6C0.000 vreemdelingen geweest en er zijn 200.000 baden gegeven. Daarop volgt natuurlijk de vraag, hoeveel zieken er genezen zijn. Dat is niet precies te zeggen, want het Bureau des Constatations is zeer voorzichtig. Dat is bekend genoeg, maar het is goed dit nog even te con- stateeren, Aan het bureau werkt een dokters, naar men weet, doch iedere medicus heeft vrijen toegang mag zich persoonlijk overtuigen v de onderzoekingen, welke het Bureau instelt. Er worden geen gevallen on derzocht, waarop niet door een me disch attest de aard vaststaat. En als in de verste verte een na tuurlijke oorzaak der genezing kan worden vermoed, wordt het ter zijde geschoven. Alleen als nadrukkelijk vaststaat.dat de genezing op natuurlijke wijze niet te verklaren is en dat zij zich gedurende langen tijd handhaaft, wordt er gesproken van een boven natuurlijk feit. Niet minder dan 928 dokters uit alle landen hebben in 1930 aan den arbeid van het Bureau deelgenomen. Officieel zijn er slechts 12 genezin gen vastgesteld en ingeschreven104 gevallen bleven in behandeling en onderzoek. Op het eerste gezicht vallen deze cijfers tegen gebeuren er dan niet meer wonderen te Lourdes? Dat zouden wij niet graag beweren doch slechts twaalf zijn in 19 0. offi cieel vastgesteld. Ze zijn in 1929 ge schied en in 1930 als vaststaand erkend. Men heeft nooit gehoord van kritiek op de „feiten van Lourdes", door het Bureau gepubliceerd. Er wordt geen feit erkend, waaraan ook maar de minste twijfel zit. Bekend is het be ginsel van den eersten directeur: beter één wonder goed en ontwijfelbaar vastgelegd, dan tien andere, waaraan twijfel mogelijk is. Het zit 'm niet in het getal, maar in de waarde van het wonder. Eén enkel wonder is genoeg om 1c bewijzen, dat er een Macht is boven den mensch en een Macht boven De R. K. Universiteit. Een gewetenszaak. „Ik ben als geloovige jongen aan de Academie gekomen en toen ik er ander half jaar was, was mijn overtuiging omgezet geworden in die van het meest absolute denkrationalisme. Ik wil hier wel uitspreken, dat mijn beste, trouwe vader in die periode uren en uren lang met mij doende is geweest om den schadelijken invloed van de Academie te breken. Maar, hoewel hij zelf aan een Rijksuniversiteit gestudeerd had, was het hem toch niet gegevente ondervangen de aanvallen, die op het Christelijk geloof werden gedaan." Dit was het zelfgetuigenis van een man, die, wat men overigens van hem zeggen moge, een groot denker was, van Minister Kuyper, op 3 Maart 1904 afgelegd in de Tweede Kamer. Hij had den ontzaglijken invloed het universitaire midden aan den lijve ondervonden: toen hij student was, hoorde hij Scholten, een der vrijzinnige baanbrekers, nog het bestaan van won deren verdedigen, iets, wat elke liberaal in 1904 voor een onmogelijkheid moest houden in naam der „wetenschap". Het is dus een dubbele reden, welke het bestaan van een Katholieke Uni versiteit noodig maakt: alleen door haar kunnen wij eigen levensbeschou wing doen kennen. En dit doende, kunnen wij menschen vormen in deze levensbeschouwing gedrenkt. De toekomst van ons land zal groote mate bepaald worden door de katholieken, die de grootste aaneenge sloten volksgroep vormen. Wee ons, indien wij niet „bij" zijn! Zelf onze kerkelijke bloei zal ons niet baten, zoo wij niet de geschikte mannen en vrou wen hebben om die plaatsen in te nemen, waarvan de invloed uitgaat. En die geschikten worden allereerst gevormd op de eigen universiteit. Juist omdat deze er is, zullen andere universiteiten rekening met haar moe ten houden. Daarom zullen zij katholieke geleerden niet zonder meer kunnen voorbij gaan. Juist om wederrechtelijke achteruit stelling te voorkomen, zoo betoogde de Protestantsche staatsman Groen van Prinsterer reeds in 1850 in de Tweede Kamer, waren bizondere universiteiten noodig. In 1880 waren er aan alle Neder- landsche Rijksuniversiteiten behalve in de godgeleerde faculteiten nog vier geloovige Christelijke Professoren! De eenige katholieken, die jarenlang benoemd werden, waren afvalligent Om totale ontkerstening te voorkomen van hun volk, stichtten de geloovige protestanten hun Vrije Universiteit te Amsterdam. In dienst van Wetenschap en Geloof werd de Katholieke Universiteit gesticht. Gij weet, dat zij slechts weinig steun uit de openbare kassen geniet! Gij weet, dat zij niet bestaan kan dan door Uw hulp. Bedenkt, dat hoe beter gij helpt hoe sneller het werk voltooid is. Niet alleen in ideöelen zin, zoodat de ontbrekende faculteiten worden aan gevuld en men te Nijmegen ook ge neeskunde en natuurwetenschappen zal kunnen studeeren. Maar ook in materiëelen zin. Zij, die tegen alle billijkheid in nu nog weigeren ons Hooger Onderwijs te subsidieeren, zul len door Uw offer weten, dat het ons bloedige ernst is. Zij zullen begrijpen, dat de zaak voor ons niet enkel een eerezaak maar een gewetenszaak is. Zij zullen nadenken en tot het be sef komen zooals dit ook met het lager onderwijs het geval is geweest dat het vrij hooger onderwijs, dat ruim een derde van het volk verlangt, voor Damestasschen, Koffers in alle soor ten fijne Lederwaren LANGESTRAAT I05-AMERSF00RT geen liefhebberij is. De historie heeft ons recht gedaan op het gebied van lager onderwijs: algemeen wor de vroegere onder drukking als een fout erkend. Maarindien onze ouders eens waren bezweken Indien zij hun offers eens niet hadden gebracht? Indien zij gewacht hadden op het doorbreken -an dat juiste inzicht bij de anderen Gij weet zelf het antwoord Daarom, als straks het Universiteits comité Uw gift komt vragen, weigert 'et, maar geeft! Bedenkt, wat onze roeping is in dit land! Bedenkt, hoe broodnoodig geleerde geloovigen zijn en van welk een ver- strekkenden invloed hun optreden nu kan wezen. Hebt gij geen kinderen? Denk aan die van anderen! Gij noch de uwen komen onmiddel- .k in aanraking met „studie"? Ver gist U niet: of gij boer zijl of arbeider, pachter of winkelier, middenstander of kleine ambtenaar vroeg of laat en langs wegen, welke gij niet vermoedt in een college of in een scheidsge recht, in een bureau of op een minis terie, in een vertegenwoordigend lichaam of in een kazerne, in uw kamer of in een ziekenhuis, zult gij raking komen met bestudeerden, de gevolgen zien van studie en van een bepaalde wereldbeschouwing, welke de studie beïnvloedde van hen, die gij zult ontmoeten. En dan zoudt gij het verschil wel eens kunnen merken! Maak de baan vrij voor de beoefe ning van wetenschap door katholieken aan eigen universiteit! Helpt mee aan de vorming van ons geestelijk leven. Toont anderen wat eigen geestelijk leven U waard is. Geeft in de zekerheid, dat gij doet, wat Paus en Bisschoppen U vragen. Geeft in de blijmoedige verwachting, dat Uw gaven andersdenkende landge- nooten de oogen zullen openen. Geeft: opdat onze kinderen zullen krijgen wat recht isl CENTRAAL COMITÉ DER ST. RADBOUDST1CHTING. DE PEN voor Uw leven Onbeperkte garantie mmm Langestraat 84 Telef. 528 Hebt U een Taxi of aiiio noodig Amersfoort Tegen deze feiten moeten alle hulp maatregelen mislukken. Als een deel der wereld betaling van schulden eischt van een ander deel der wereld en tegelijkertijd zijn grenzen potdicht houdt voor de goederen, waarmede tenslofte die schulden betaald moeten worden (omdat er geen goud genoeg op de wereld is om in baar te kun nen betalen) dan moet de boel spaak loopen! Dit is nu tot schade van velen gebeurd. Het is een bekend feit, dat machthebbers zóó lang hun machts positie trachten te bestendigen, totdat 't niet meer houden kunnen. Financieele ontreddering. Wanneer we vragen naar de oorza ken der financieele crisis dan komen ons de groote fouten van het Vredes verdrag voor oogen. Reeds In 1920 waarschuwde de be kende Engelsche economist Keynes in zijn boek: „De economische gevolgen van den vrede", dat het spaak moest loopen, want dat het Verdrag van Versailles 'n aanfluiting vormde van de economische wetten door verblinde, onbekwame politici. Men heeft niet naar hem willen luisteren, omdat de leiders aan de volken de waarheid niet durfden te zeggen, uit vrees hun machtspositie te zullen verliezen. Nu zit na 11 jaren zwoegen de wereld tóch in de put en 't is veel moeilijker er weer uit te komen. Door economisch onverstand en te kort aan inzicht wordt in dc laatste 10 jaren de natuurlijke goederenbe weging over de wereld verhinderd door de oorlogsschulden en de her stelbetalingen, door ongezond nationa lisme in den vorm van hooge tarief muren en door h' opstapelen var driekwart van den totalen goudvoor- Kerknieuws AARTSBISDOM UTRECHT. De Aartsbisschop van Utrecht heeft te Hilversum een nieuwe parochie op gericht onder de bescherming van den H. Joseph en heeft benoemd tot pastoor aldaar kapelaan L. J. de Wit. Verder werden benoemd tot kapelaan te Utrecht (H. Joseph) Th. W. van Dijk tot kapelaan te Overdinkel Th. A. Bos tot kapelaan te Enschede tl. J. Kam perman tot kapelaan te Ysselstein E. ten Berge tot kapelaan te Mijdrecht G. Bolscher; tot kapelaan te Uithoorn Th. G. J. Spelthuis tot assistent te Oud-Zevenaar R. Poodt BERICHTEN UIT AMERSFOORT AGENTSCHAP VAN DE EEMBODE IN HET SOESTERKWART1ER. Ten gerieve van de Katholieken in het zich zoo sterk uitbreidende Soester- kwartier werd ten huize van den heer Ant. Wijntjes, aan de St. Bonifacius- straat no. 86 een agentschap van De Eembode gevestigd. Adresveranderingen enz. kunnen daar worden medegedeeld, en nieuwe lezers worden er gaarne genoteerd. Proefnummers op aanvrage verkrijg baar. - Ook advertentiën kunnen daar voor opstapelen van alen eoudvoor- Plaa,sin8 worder' 0P6eB«ven. raad in Frankrijk en Noord-Amerika. DE ADMINISTRATIE.

De Eembode | 1931 | | pagina 1