A. H. v. Nieuwkerk n.v. K.R.O. Avond Populair Csnaert tol K.B.O.-Orkest Zeer belangrijke Prijsverlaging. FRIESCHE VLAG Umuider Vischhandel H. GLASTRA Co. N.V. Garage Motorhuis - Amersfoort Tel. 457 BEZOEKT de van onze bekende Gemarineerde Haring en Roimops 1 18 stuks Per flesch 90 cent 75 cent' 45 cent 40 cent 90 cent 75 cent 45 cent 40 cent Prima gemarineerde haring, per flesch le soort 18 Prima gemarineerde haring, per flesch van 8 stuks le soort n 8 Prima Roimops per flesch van 14 stuks le soort 14 Prima Roimops per flesch van 6 stuks le soort6 Prima gemarineerde haring, per stuk 7 cent Prima Roimops cent Door onze grootere omzet, kunnen wij tot bovenstaande prijsverlaging overgaan. Met nadruk wijzen wij er op dat onze kwaliteiten hetzelfde blijven d.w.z. ONOVERTREFBAAR! Beleefd doch dringend verzoeken wij U te letten op: OROOTTE der haring, KWALITEIT der haring, AANTAL STUKS in een flesch. U KOOPT DAN BIJ ONS. Hoofdkantoor IJMUIDEN 1 amersfoort, Utrechtschestraat 40, Tel. 92 Filialen Leeuwarden, wirdumerdijk 35, Tei. 4560 j leeuwarden, Nieuwestad 56, Tel. 4888 Door visch gezond en frisch. lederen dag aanvoer van alle soorten levende visch. Eigen vischbakkerij. Eigen inleggerij. Leveranciers aan vele R. K. Instellingen. ning van den eigen organist der St. oris, den heer Mooij, die zijn Prae- udium in B. kl. t. van J. S. Bach en een Sonate van G. Rheinberger met zijn bekende vaardigheid vertolkte. Het Dresdener Chor was de attractie van den avond, dus voor den heer Mooij had het publiek vanzelf minder aan dacht. t „Unser Leben wöhret siebsig Jahre" van Sethus Calvisius (1556- 1615) zette het koor vrij mat in, doch in de volgende nummers herstelde het zich volkomen. Hel lange „Jesu meine Freude" van J. S. Bach en „Fest und Qedenkspriiche" van J. Brahms werd van begin tot eind frisch en correct gezongen. Ook het slotnummer chorol- motelte„Wie schön leucht' uns der Morgenstern" van G. Schumann werd wegens z'n lengte vermoeiend zelfs voor de hoorders. Het Dresdener Kreuzchor is en blijft een instelling van echt-roomsche ori gine, al doet het ons vreemd aan ti lezen, dat het koor in „die Heimath' geregeld bij de Zaterdagavond-vesper zingt. Het is in de roomsche kerken, da» men steeds knapenkoren aantreft en in stand ziet houden. Wat ons bij dit koor opvalt is, dal tenoren en bassen nog maar nauwelijks den knapen-leeftijd hebben overschre den. Wel waren de bassen in het lage register goed ontwikkeld en bereikten de tenoren met de kopstem een res pectabele hoogte, toch misten we in de forto's het krachtig sonore van vol slagen mannenstemmen. Bij de knapen, vooral de sopranen, ontwaarden we een timbre, dat het midden hield tus- schen borst- en kopstem en dat bij ons, Hollanders, niet zoo gemakkelijk zou zijn te cultiveeren. Slechts door onvermoeide studie, onder ijzeren tucht, kan een koor het tot een hoogte brengen als dit. BERICHTEN UIT AMERSFOORT K. R. O.-AVOND. Nog enkele dagen scheiden u, van de belangrijke Dinsdagavond. Nog zijn een beperkt aantal kaarten verkrijgbaar. Haast u dus zich van kaarten te voor zien, want een avond van ware, groote kunst wacht u. De zeer bekende en gewilde zangeres mej. Jo Immink, zal ter afwisseling eenige liederen zingen. Laat nu niet, u de prachtavond langs den neus gaan en spoedt u kaarten. Allen worden verzocht Dinsdagavond te 8 uur binnen te zijn wegens de uit zending van dezen avond. Zij die niet op tijd aanwezig zijn, ook met besproken plaats, moeten wachten tot een gedeelte van het program is afgewerkt.J SURSÉANCE VAN BETALING. Naar wij vernemen, heeft het bankiers kantoor van der Zoo de Jong en Van Ophoven te Bussum, Amersfoort en Huizen surséance van betaling aange vraagd. VOLKSUNIVERSITEIT DER GEMEENTE AMERSFOORT. De Volks-Universiteit opent het sei zoen op Vrijdag 23 October in Amicilia. Medewerking verleenen het Hartvelt- kwartet en de voordracht-kunstenaar Jac. van Elsacker. Het programma der Cursussen tot I Jan. a.s. geeft aan: Cursus I, 6 lessen. H. F. Andriessen, Toonkunstenaar te Haarlem. Maandag 16, 23, 30 November en 7, 14, 21 December, 8 uur precies. Onderwerp1 e en 2e avondMuziek in de middeleeuwen (Gregoriaansch- meerslemmigheid) 3e en 4c avond: Over den vorm bij symphonie en sonate 5e en 6e avondOver moderne mu ziek (over oorsprongen en verschijn selen). Cursus II, 6 lessen. J. K. Budde, Oud-Hortulanus te Utrechi. Vrijdag 13, 20, 27 November en 4, U, 18 December, 8 uur precies. Onderwerp: le avondNaar Java en 'slands plantentuin, met lichtbeelden; 2e avondNaar Sumalra, met licht beelden 3e avond: Vaste planten voor den tuin; 4e avond: Weinig bekende sier-en bloemheesters; 5e avond: De cultuur en behande ling van kamerplanten en cactussen, met platen; 6e avondVan Rotterdam naar Kaap stad en van daar via East Londen, Durban, Zanzibar, Aden—Genua, Rot terdam, met lichtbeelden. Cursus III, 6 lessen. Mien Labberton te Oosterbeek. Donderdag 22, 29 October en 5, 12, 19, 26 November, 8 uur precies. OnderwerpKaraktervorming Godsdienst in het kinderleven. Cursus IV, 6 lessen. Dr. Am. Saalborn, te Bussum. Dinsdag 27 October; 3, 10, 17, 24 November en 1 December, 8'/a uur precies. Onderwerp: Uit de jongste Russi sche letterkunde. Cursus V, 6 lessen. Drs. W. H. C. Tenhaeff, te Utrecht. Woensdag 21, 28 October en 4,11, 18, 25 November, 8 uur precies. OnderwerpCapita parapsychologica. Cursus Esperanto, pl.m. 25 lessen. J. H. J. Willems, Leeraar Ned. M.O. en Esperanto te Amersfoort. Zaterdag 24 October en zoo ver volgens tot einde Maart des middags om 4 uur precies. Opgeleid tzal worden voor diploma A. FLEHITE. Flehite kreeg j.l. Dinsdag 6 October bezoek van dames van de Vereeniging van Huisvrouwen, Groep Baarn. Zi werden ontvangen en rondgeleid door den heer van Beurden, bestuurslid, die op grondige wijze de oude Holland- sche keukeninrichting, de schitterende verzameling porcelein, de afdeeling kant en naaldwerk toonde en verklaarde, waarbij het ook aan den noodigen humor niet ontbrak, zoodat de Voor zitster dankte en vroeg onder dezelfde vóórlichting ook op een volgenden dag de andere merkwaardigheden van de Eemstad te komen bezichtigen. Na een 2'/j uur verblijf werd de terugreis met een groote autobus weer aanvaard. Nog andere vereenigingen worden verwacht. DRESDENER KREUZCHOR. Kerkconcert te Amersfoort op Dins dag 6 Oct. in de St. Joriskerk. De Vereeniging „Internationaal Jeugd- verkeer" mag met groote voldoening terugzien op het Dinsdag hier gegeven concert. De krachtige propaganda vooraf gevoerd, blijkbaar vooral in kringen van beter gesitueerden, deed reeds lang voor den aanvang een talrijk audito rium bijeenkomen. Staarde de oude St. foris naar buiten donkere onverschilligheid op de talrijke auto's, die op den Hof par keerden, inwendig stond zij in helle electrische verlichting, alsof er grootsch kerkelijk feest ging gevierd worden. Hoezeer wij ook verwend zijn door Dom. Cassimiri met zijn uitgelezen schare, door de vele goede radio-uit zendingen, die ons leeren, hoe onze roomsche kerkkoren zich door ijverig studeeren immermeer vervolmaken, het hier gebodene was zangkunst van zeer hoog gehalte, een genot voor alle aan wezigen. Van het 7 nummers tellend programma waren er twee voor reke- Een goede buur s beier dan een verre vriend, maar hel best l loch een goede vriend dicht in de buurt. Daarom Purol in huis! In doozen van 30, 60 en 90 cl. Tube"80 cl. Verkrijgbaar bij Apothekers en Drogisten, VOOR HET ROODE KRUIS. Zaterdag 10 October a.s. zal het Nederlandsche Roode Kruis zijn jaar- lijksche collecte houden. De arbeid van het Roode Kruis verdient aller steun zoodat wij gaarne aansporen tot mild offeren. SLECHTHOORENDEN. De Vereeniging tot bevordering der belangen van Slechthoorenden hield in De Valk een tentoonstelling van gehoorapparaten. Dr. R. Miedema, voorzitter van het propaganda-comité sprak een wel komstwoord. Daarna sprak de burge meester de openingsrede voor de microfoon uit. Spr. wees erop, dat hem het wel en wee zijner medebur gers zeer ter harte gaat. Het deed hem genoegen, dat de slechthoorenden zich tezamen opmaken tot verbetering van hun toestand. De burgemeester van Amersfoort maakt bekend dat door den Raad het plan tot onteigening van perceelen gelegen te Amersfoort aan de St. Anna- straat en Zogstraat voorloopig is goed gekeurd dat dit plan gedurende dertig dagen ter inzage van een ieder wordt neergelegd ter gemeente-secretarie, Westsingel no. 43, kamer no. 8 dat bezwaren tegen deze onteigening schrif telijk bij het gemeentebestuur van Amersfoort kunnen worden ingebracht uiterlijk 14 dagen na verloop van den termijn van ter visie-ligging. Naar aanleiding van het 25-jarig bestaan der afd, Amersfoort van den Bond van Koffiehuis-, Restauranthou ders en Slijters op 14 October a.s. verscheen een feestprogramma, waarin o.m. bijdragen van den voorz. der afd. Schwemmer en Abr. Staalman en A. v. Berkel, secr. der afdeeling. Heden geëtaleerd Zwaar eiken slaapkamer- ameub ement met spiegelkast f 143.50 Beekstraat Telefoon 543 - Beekenst.laan - Amersfoort adres voor complete meublleerlng. Denkt U om onze rOokUlel-reclame daardoor troost en opbeuring verschafte. Zij was voor hen eene troosteres in, den besten zin des woords. In Utrecht wordt haar arbeid ten hoogste gewaar deerd en eert en bemint men deze voortreffelijke religieuse om de groote gaven van haar hart. Wij twijfelen niet of het zal haar Zaterdag 17 October a.s. niet aan be wijzen van belangstelling en dankbaar heid ontbreken. AMERSF. R. K. SPAARBANK. Verslag 2e en 3e kwartaal 1931. Per 31 Maart totaal aan inleggers ver- LUXE WAGENSvanaf f2250 Vrachtwagens, kort en lang chassis vanaf f 2185 BESTEL- EN MELKWAGENS vanaf f 1850 Vergelijkingen zijn uilgesloten en een overvloed van bewijzen dwingen U een WILLYS te koopen, te Amersfoort s Gem. Markthal op DINSDAG 13 OCTOBER 1931 des avonds 8 uur onder leiding van JOHAN GERRITSEN - Soliste J. IMMINK. mezzo-sepraar Propaganda-rede van den Heer P. DE WAART, leider v.d. propaganda van den H Aan de bekende adressen nog kaarten verkrijgbaar. De Amersfoortsche Kooplieden ver eeniging vergadert Maandagavond de Keizerskroon over ziekte- en i gevallenwet en crisis-steun ook voor kooplieden en venters. Het beginaantal deelnemers van de stichting ziekenhuisverpieging was op 30 Maart j.l. 313, op 30 Juni 624 en op 30 September 1113; het totaal aan tal verzekerden bedroeg op die data resp. 853 (w.o. 371 kinderen beneden 18 jaar), 1783 (794 kinderen) en 3205 (1454 kinderen). Gedurende de maanden Juli, Aug. en September hebben 23 gevallen van opname plaats gehad, n.l. 19 in zieken huizen tc dezer stede, 3 te Utrecht er 1 in de barakken voor besmettelijke ziekten. Door den bouwkundige Blom vyerd aanbesteed het bouwen van vier wo ningen aan den Heiligenbergcrweg. Hoogste inschrijving was van Beyer en Schreuder voor f 17.125. Laagste Schreuder te Leusden voor 1 13.300. De Burgemeester is Zaterdag ver hinderd spreekuur te houden. Zondagsdienst heeren Doctoren: Chr. Eggink, Pr. Frederiklaan 8, tel. 221, J. J. Lubsen, Snouckaertlaan 12, Iel. 290, A. C. Nicolai, L. Bergstr. 41, tel. 633. Zondag-nachtdienst ApotheekTen Brink en Vermolen. Varkensmarkt 19a telefoon 160. Een gymnastieklocral bij de kazerne voor Bereden Wapens werd door brand ten deele vernield. NEDERLAND-FRANKRIJK. Opgericht werd een afdeeling van het Genootschap Nederland—Frankrijk met 75 leden. Het bestuur is samen gesteld ais volgt: Prof. dr. L, F. de Beaufort, voorz.; F. W. J. Barkey Wolff; Mej. mr. H. II. Prins; Mej. E. Teutem; Mr. R. P. v. d. Mark; H. 3. dc Crocq en Joh. Valkhoff. Burgemeester en Wethouders doen te weten, dat de najaars-schouw over wegen, slooten en waterleidingen, aan hun toezicht of beheer onderworpen, zal gehouden worden op Dinsdag 20 October en volgende dagen. SPELDJESDAG. Zondag 11 October zal er weer een speldjesdag gehouden worden voor Volksgezondheid, aan de kerken. De commissie rekent er op dat alle katholieken een speldje zullen koopen, zoodat het haar gemakkelijk zal ge maakt worden zwakke kinderen te kun nen uitzenden naar het Vacantie-oord „Mooi Gaasterland". K.R.O.-NIEUWS. Naar wij vernemen stelt het K.R.O.- comité voor de groote propaganda- avond op 13 October a.s. een beperkt aantal plaatsen gratis beschikbaar voor de R. K. wcrkloozen. ZILVEREN PROFESS1EFEEST. Zaterdag 17 October a.s. hoopt dc Eerw. Zuster Assicia (in de wereld Mej, v. Doorn geboren te Amersfoort), verpleegster Wit-Gele Kruis te Utrecht, haar zilveren Professiefeest te her denken. Zuster Assicia trad in 1904 in de Congregatie van St. Jozef te Amers foort, van 1905—1922 was zij als zie kenverpleegster werkzaam in het Pius- gesticht te Harderwijk, in welke pe riode (1907) zij na een schitterend exa men het diploma ziekenverpleging verwierf. Van Harderwijk werd zij over geplaatst naar het ziekenhuis le Didam en verbleef daar tot Juli 1926, toen zi naar Utrecht werd verplaatst, waarzi tot op heden met liefdevolle toewijding in dienst van de lijdende menschheid als verpleegster bij het Wit-Gele kruis (St. Cunera-slichting) haar dagclijk- schen arbeid verricht. Talrijk zijn de patiënten, wier lijden zij door haar liefdevol zorgen en hel pen, wist te verlichten en aan wie zij Breemei en Hornsvcld. schuldigd Ingelegd: April Mei Juni Juli Augustus September Terugbetaald Apn f339.719.70 f 11.037.24 - 7.919.21 - 8.710.55 - 17.552.31 - 9.129.49 -15.057.40 I 69.406.20 1409.125.90 f 8.748.00 - 5.927.10 Juni - 11.634.91 |uli -15.036.58 Augustus - 7.912.08 September -12.320.73 f 61.579.40 Totaal verschuldigd per 1 October 1931 (347.546.50 Boekjes: Per 31 Maart totaal afge geven 2796, waarvan in omloop 2250. Afgegeven in de maand April 2, Mei 8, Juni 5, Juli 11, Augustus 6, Septem ber 3, totaal 35 boekjes. Per 1 October totaal afgegeven 2831 boekjes, waarvan nog in omloop 2285. Amersfoort, 8 October 1931. Het Bestuur. Uit den Omtrek Hamersveld De geldinzameling voor het te stich ten Seminarie te Apeldoorn heeft in deze parochie opgebracht f2700. Hoogland Bij genoegzame deelname zal een cursus worden gegeven in „Landbouw- boekhouden". Men wordt verzocht zich op te geven vóór 18 October in „Concordia" of bij Segers, leider van de cursus. Leusden Burgerlijke Stand. Geboren: Wilhelmina Johanna, v. C. Horst en M. Schoonderbcek. Ondertrouwd: A. L. Boshuizen en j, van Asselt A. van Schothorst en K. Barten. Soest RAADSVERSLAG. Op 5 Oct. was de belangstelling buitengewoon groot voor de raadsver gadering. Het publiek stond op de tribune en in de gang dicht opeen. Na de opening kwam aan de orde 1. Vaststelling van de notulen der vergaderingen d.d. 25 Augustus en 1 September j.l. 2. Mededeeiing van ingekomen stuk ken. De Burgemeester deelt mede, dat is ingekomen het verslag over den toe stand der gemeente Soest. 3. Vaststelling begrootingswijziging. De heer Gasilie is ontstemd dat de financieele commissie alweer geen tijd had tot onderzoeken der stukken. Aangenomen. 4. Vaststelling wegenfonds,gasbedrijf n gemeenterekening. Na eenige op merkingen van den heer Gasilie aan genomen. Voorstel B. en W. (5 en 6) aflossing leening bij de N.V. Kosmos te Zeist werd aangenomen, alsook het aan den van gelden uit het balig saldo van den dienst 1930. 6. Voorstel van B. en W. tot weder invoering van de vergoeding voc bijwonen der raadsvergaderingen en om niet over le gaan tot toekenning van een vergoeding voor het bijw van commissie-vergaderingen. De heeren de Bruijn, Busch en van Klooster wenschen vast te stellen dat zij tegen het voorstel zijn. Na eenige discussie wordt het voorstel nut 12- stemmen aangenomen. Punt 7 wordt van de agenda afgev. Punt 8, handelende over de vergoe ding van betaalde kosten bij waterlei dinguitbreiding. Ook dit punt wordt van de agenda afgevoerd tot nader onderzoek. Punten 9 en 10 worden aangenomen. 11. Kosten onderhoud Eein. Wethouder Lodeesen geeft een uit voerige beschouwing over de wette lijke bepalingen. Er ontslaat een leven dige bespreiring en tenslotte wordt besloten de subsidie alleen te geven als de Provincie het onderhoud van Waterstaat overneemt. Punt 13. Zweminrichting vraagt zeer breedvoerig betoog van de heeren Nooder, Orootewal en Busch. Voor deze zaak wordt een commissie be noemd bestaande uit mejuffr. Funke, Bleeker, Busch, Endendijk, van den Punt 14. Met 8—7 stemmen wordg besloten de boomen aan de Molenbuurt niet om te hakken. Punt 15. Vaststelling van besluiten: tot in schenking aanvaarden van grond tot on'derhandsche verhuur van grond tot openbare verhuur van grond. Alsmede behandeling van een verzoek van H. van Schaijk tot vermindering van huur; een verzoek van A. van Doorn om restitutie eener gedeelte der betaalde huursom een verzoek van D. van den Broek om aankoop van grond. De heer van Klooster zegt, dat de pachtprijzen nu heel laag zijn. Hij wil daarom liever niet voor 3 jaren, doch slechts voor 1 jaar verhuren. Bij de behandeling komt de zwem inrichting wederom ter sprake door den heer Endendijk, van den Breemer en Busch. De Burgemeester vindt dit geheel onjuist. De Voorzitter stelt nog een spoed geval aan de orde. Een zekere Verwey wenscht ontbinding van een huurcon tract van een huis, hetwelk dreigt in te storten. Het voorstel wordt aangenomen. Punt 16. Vaststelling van .een veror dening ingevolge de Winkelsluitings wet en in verband daarmede vaststel ling van een besluit tot wijziging der Politieverordening. Wijziging der Politieverordening, be trekking hebbende op de afsluiting van een rijwielpad langs de Soester- bergschestraat. Wijziging der verordening ter voor koming van brand. De heer Endendijk had ernstig be zwaar, dat de voorwaarden ook zullen gelden voor kerken. De heer Busch acht de voorgestelde maatregelen zeer goed. De heer Grootewal betoogt dat alle kerken zijn gebouwd in strijd met de bestaande verordeningen. De Voorzitter zegt dat bij reeds be slaande gebouwen als overgangsmaat regel ontheffing zal kunnen worden verleend. Voortaan zullen dus in alle gebouwen, kerken inbegrepen, waarin voor het publiek toegankelijke bijeenkomsten worden gehouden, de doorgangen min stens 1 Meier breed moeten zijn, geen stoelen en krykjes in de doorgangen mogen worden geplaatst, geen staan plaatsen daar mogen worden inge nomen. De heer Busch dringt aan op de afschaffing der straatbelasting, verhoo ging der opcenten op de Inkomsten belasting en vermindering der Perso- neele Belasting. Het verzoek van A. J. v. Lunteren wordt afgewezen. De heer Bosboom vraagt ontheffing der bouwverordening om drie huizen onder één kap te bouwen. Tevens vraagt hij tegen de kosten het hek te mogen aanbrengen. Het adres gaat naar de bouwcom missie. De bijdrage voor het waterschap „Soeslerveen" wordt goedgekeurd evenals de bouw van een nieuwe gas houder. De heer Endendijk vraagt naar het bosch plan aan de Soesterbergschestraat. De heer Busch meent, dat dit werk veel Ie duur wordt om uit te voeren. Wethouder Lodeesen deelt mee, dat door den heer Kraayenbrink is mede gedeeld, dat 90 H.A. bosch gedund, 46 H.A, onderzaaid en 50 H.A. grond bewerking voor werkverschaffing in aanmerking kunnen komen. De A.B.T.B. krijgt f 100 subsidie voor het houden van cursussen. Ingekomen is een adres van inge zetenen over de laatste wethouders verkiezing. De burgemeester betoogt, dat hij ge handeld heeft volgens de verordening. Hij behoefde de briefjes niet te con- Iroieeren. 't Adres wordt voor kennisgeving aangenomen. Bij de rondvraag informeert de heer v. d. Bremer weer naar het afgraven van de Soesterberg,| Wethouder Lodeesen deelt mee, dat het fietspad wellicht lager kan ge bracht worden. Hierna ging de Raad over in ge heime zitting. PRIES ri.ij d&ay&aiferL ZEER TALRIJKE ATTESTEN. HET KRUIDKIINOId LABORATORIUM

De Eembode | 1931 | | pagina 2