Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken 3ta1iano Bel dan op No. 42 Abonnementen kunnen élke week ingaan, doch opzegging van abonnement moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prijs per 3 maanden f 1.00. Buiten Amersfoort f 1.10 De €embode Advertentiën 23 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adver- teeren. Advertentiin moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur in den morgen tgn bezorgd. Kantoor en OrokkerlJ Langojracht 21 to llmerifoort Toltloon 314 Vijf en veertigste Jaargang Varschljnt alken Dinsdag- en Vrijdagmiddag Post-giro no. 44234 Dinsdag 20 Oct. 1931 - No. 58 De moreele waarde van een mensch wordt gemeten naar het deel dat hij van zijn leven aan anderen wijdt. Huis en Persoonlijkheid. Ieder heeft iels kenmerkends in zijn karakter, wat op de eene of andere wijze terug zal werken op zijn omge ving meer of minder bewust of onbe wust. Bij de huisvrouw uit deze invloed zich vooral in de inrichting van haar huis. Men kan dan ook hieruit eenigs- zins het karakter opmaken van de vrouw, aan wier leiding de inrichting van het huis is toevertrouwd. Vele vrouwen beseffen echter niet, welke mogelijkheden hun hier geboden worden. Zij denken, dat een mooie of gezellige inrichting voor alles een kwestie van geld is. Doch wanneer zij er even over nadenken, zullen zij zeil i inzien, dat hoe meer de geldwaarde van de meubels en de smaak van de kamer-inrichting op den voorgrond treden, hoe minder van de persoonlijk heid en de individueele smaak der huisvrouw bemerkt. Stel u echter eens even een eenvou dig, maar met smaak ingerichte kamer voor. Wij worden bij het betreden daar van dadelijk prettig aangedaan. Een juiste plaatsing der meubels, hier en daar wat bloemen, kleedjes en eigen gemaakte kussens, een artistieke, hoe wel weinig kostbare wandversiering, waarvan de kleuren passen bij het be hang, zoo'n kamer kan reeds de per soonlijkheid van de vrouw des huizes uitdrukken en al deze doode voorwer pen tot iets levens maken. Wie er ge voel voor heeft, zal de vele kleine trekjes goed opmerken. Hij ziet b.v. dat men met piëteit lieve dooden gedenkt of oude familiesouvenirs bewaart; en maakt het streven naar zindelijkheid, de vlijt en de ordelijkheid en nog veel meer op uit den indruk, die de inrich ting van het huis maakt. En die indruk hangt voornamelijk af van de vrouw des huizes. Vooral nu de huizen zooveel kleiner zijn en zoovelen met financieele moei lijkheden te kampen hebben, moet de vrouw zich bewust worden van haar verantwoordelijkheid op dit gebied. In de jaren van voorspoed, die aan den wereldoorlog voorafgingen, heeft men ook in de inrichting der woningen te veel naar weelde gehaakt. Thans is veel van die weelde niet meer in over eenstemming met de veranderde levens omstandigheden, lager inkomsten, de kleinere kamers, het gebrek aan per soneeldikwijls wordt een deel van de huisraad vrijwillig of noodgedwongen verkocht, dikwijls wordt het wel als kinderlijk aangevoeld, doch om de eene of andere reden sleept men de meubels toch maar mee van de eene kamer naar de andere. Dit is een verkeerde methode en komt in den grond neer op leven boven zijn-stand, wat ten slotte toch ook zijn grenzen heeft. In de bescheiden geworden woning waar de salon verdwenen is, doch de huiskamer van meer belang is gewor den, is de waarde van elk stuk afzon derlijk veel grooter dan destijds en de huisvrouw heeft de vreugdevolle plicht, in geestelijken zin te groeien, opdat zij haar huisgenooten meer kan geven deze zijn immers, evenals haar vrien den en kennissen, in de financieel on gunstige tijden veel meer aangewezen op de gezelligheid in huis. In een een voudige omgeving kan veel bereikt wordenvooraanstaande kunstenaars en geleerden hebben hun werk dik wijls gedaan in kleine huisjes. En te allen tijde hebben vrouwen als b.v. de dochters van Roemer Visscher hun huis .Atol een rijke bron van geestelijk leven voor hun huisgenooten gemaakt. Zoo begaafd is natuurlijk niet iedereen, doch elk op haar eigen wijze kunnen de huisvrouwen hun geest en persoon lijkheid toch wel zooveel ontwikkelen, dat zij hun huis een waarde geven, die hooger is dan die van alle kochte weelde. collega's kegels op bij het spel. aldus verdiende geld geeft hij aar armen medestudent, die geen oe meer heeft, opdat deze z'n studies zou kunnen voortzetten. Dat is grootheid I Een flinke boerenknecht verhuurt zich in een klooster en wel zijn heele leven voor niets daar werken, op voor waarde, dat men zijn blinde zuster daar verplege. Dat is grootheid Een dienstmeisje woont vrijwillig in een heel armoedig kamertje om iets voor arme studenten over te leggen. Dat is grootheid! In een voornaam restaurant van München zie ik op een middag een kelnerinjmet 3 kinderen. Het zijn weesjes, het zijn haar zusjes, Zij zorgt voor ze, en In vrije oogenblikken komen zij tot haar om haar de groote en kleine vreugden en smarten van het dage- lijksch leven mede te deelen. De zorg van dit meisje voor haar zusjes is grootheid I Een braaf meisje blijft in een huis, waar het ongeloof heerscht om de on schuldige kinderen tenminste goed op te voeden. Hoewel dit een waagstuk zou zijn voor velenvoor haar was het grootheid! Vanaf het station liep een zadelma kersknecht met mij op: Hij blijft met karig loon en nog kariger kost in dienst bij een arme familie, omdat deze men- schen anders geen knecht kunnen '-"gen. Dat is grootheid! !en boerenknecht draagt elk jaar op Marialichtmis zijn volle loon af aan zijn oude gebrekkige ouders, opdat deze een onbezorgden ouden dag zou den hebben. Dat is grootheid! Een klein meisje drinkt altijd koffie zonder melk, om wat geld over te leggen voor goede werken. Dat is grootheid Een bakkersknekht moet wijd in het rond van huis tot huis brood rond brengen. Om behalve de lichamelijke spijs, ook nog geestelijke spijs in de huisgezinnen te brengen, ziet hij over- Wat is grootheid! Franz Kerer stelt in zijn boekje: „Gebt mir grosze Gedanken", de juist- gestelde vraag en antwoordt Ik blader in mijn dagboek en vind >^de volgende gevallen van grootheid aangeteekend. Een student van de universiteit, die zelf wijsbegeerte studeert, zet voor zijn JOH. DE HEER VARKENSMARKT TEL, 1309 AMERSFOORT Piano's Orgels - Radio Huis De Bloemenweert. Carel Wernicke koopt van Jan Kraken en Anna Wilhelmina Foeijt voor f 500 drie woninkjes, staande op de Appel markt en in de Muurhuizen, genaamd ,de Bloemenweert". 31 October 1720. De Sevenhuijsen van 1750—1805. Wijkno. 73. Eigenaar Moses Salo mons, Joode, op den hoek met het huis .den Os" nu Salomon Moses. Wijkno. 74. Jan van der Posthoorn, schoenmaker, nu Hendrik Hamers. Wijkno. 75. Jan Blok, cruijdenicr, nu Gerrit Vogelsang. Wijkno. 76. Hendrik Warneke wede., yzercraamster, daarna Cornelis Duyst en Oerrit Snijder, nu Hendrik Nieuw- iand en wede. Rommebij. Wijkno. 77. Maria Jans, wede. van Weijer van den Hoogenboom met het huis de Rooster, nu Evert van Schenk- bergen, dan Franciscus van Nimwegcn. Huis De Gekroonde Bijenkorf. Wijkno. 410. Camp. Jordanus van Rijswijck, hoenderkooper en honing- semer, wonende in de Gekroonde Bijen korf. Eerst Aart Hoorn, daarna Jordanus Hoorn, kunstschilder met zijn zuster. Huis Besiet u Selven". Wijkno. 753. Papenhoffstede, op den hoek van de Windsteeg. Jan de Groot, kleermaker met het huys, genaamd „Besiet u Selven", thans Cornelis Ar- boon. verspreidt die met zijn waren. Zoo is hij op zijn manier apostel. Dat is grootheid Een jongen gaat meiklokjes plukken om ze te verkoopen. De opbrengst be steedt hij voor de arme heidensche kindertjes. Dat is grootheid! Een arme handwerksman brengt mij 21 mark voor den vrijkoop van een heidenkind. Hij heeft het voor hem groote bedrag bij elkaar gespaard door allerlei kleine offertjes te brengen. Dat is grootheid! Er zijn God-dank nog voorbeelden van ware grootheid onder alle standen der maatschappij, maar vooral bij de eenvoudigen en geringen, omdat zij gemakkelijker in staat zijn tot hel brengen van een offer. Bijzonderheden van Amersfoort door A. F. van Beurden. Huis De Drie Ringen. De zeepziederij „de drie Ringen" van Pieter en Arend van der Meersch lag in 1718 op de Korte Gracht. Daarop werd ten behoeve van Gijsbert de Flines te Amsterdam een kapitaal van f 11000 gevestigd, waarmede de zeepziederij „de drie Ringen" de fornuizen, de loog- ketels verhypothekeerd werden. Huis de Gruttemolen. In 1718 lag op het Havik op den hoek van den Vijver de „Gruttemolen" van Hendrik Barentsen, gehuwd met Johanna Damen, die daarop 400 gulden opgenomen hadden van de Regenten van Sint Elizabeths Gast of Ziekenhuis. Huis Het Rad van Avontuyren. Jan van Wassenberg, gehuwd met Cornelia Gysberts was meester Slote- maker en bezat op den Hoff op Koorn- markt een huis en smidse, genaemt „het Rad van Avontuyren". Hij verkocht het 21 Februari 1720 voor 900 gulden aan Johan Syman. VULPENHOUDERS MET EEUWIGDURENDE GARANTIE (GBAT18 REPARATIES) VAN f 10.50 AF ALLEENVERKOOP: KANTOORBOEKHANDEL m F. A. TULP Bi Lingestr. <5 t.o. Krommeitr. TEL 326 BERICHTEN UIT AMERSFOORT Lezen. Nu het leesseizoen weer daar is, mogen wij op onze beurt niet nalaten de aandacht te vestigen op de Katho lieke Openbare Leeszaal en Biblio theek, het erkende officieele instituut voor de lectuur-voorziening der Katho lieke bevolking van Amersfoort en om- "^.ving. Teneinde allen in de gelegenheid te stellen, op gemakkelijke wijze goede boeken ter lezing te bekomen, heeft het Bestuur reeds vroeger bepaald, dat de jaarlijksche contributie van één gulden en vijftig cent, kan worden voldaan, door telken male als men een boek haalt, vijf cent te betalen. Door afstempeling wordt deze betaling op de leeskaart aangegeven. Het is dus van groot belang, dat de leeskaart goed wordt bewaard en telkens wanneer men een boek haalt, wordt afgestem peld. Na dertig maal betalen van vijf cent, is de jaarlijksche contributie vol daan en kan vervolgens gedurende het loopende jaar wekelijks een boek wor den gehaald zonder betaling. Deze zeer gemakkelijke conditie zal lar het bestuur hoopt, worden ge waardeerd door velen, die dan a.s. Zaterdag naar de Leeszaal gaan en voortaan daar gc.egeld lectuur halen. Een voordeel is nog, dat de leeszaal voor het uitleenen van boeken geopend is eiken werkdag 's avonds van 5'/,— 8'/, uur en des Zaterdags van 4—9 uur. Bovendien kan men daar eiken werkdag van 10—1 uur en van 4—91/, uur geheel vrij en ongedwongen komen lezen, en couranten, tijdschriften en boeken op elk gebied inzien en raad plegen. Zoo kan men er b.v. geregeld kennis nemen van agenda en verslag der gemeenteraadszittingen, van de ge meente-begrooting met memorie van toelichting, enz. Ook de handelingen der Tweede Kamer, de Staatsbegrooting en de Ned. Staatscourant liggen ter lezing. Alles kosteloos. Op Maandrg- morgen is de leeszaal gesloten. De Katholieke Leeszaal en Biblio theek is er om u te helpen in alles wat lectuur betreft. Wenscht u dus voor lichting bij keuze van boeken betref fende uw vak, ambt of bedrijf: de bibiiothecares zal u gaarne helpen of advies geven. De Katholieke Leeszaal staat in ver binding met alle groote bibliotheken des lands en kan dus op elk gebied alles leveren wat goed en nuttig is. Men gewenne zich nu en dan, liever nog: geregeld, de Katholieke Leeszaal te bezoeken. 'Us er rustig zitten en steeds is er wat nieuws. De geheele, zeer uitgebreide verza meling van boek- en plaatwerken, tijd schriften en couranten is er tot uw dienst. De toegang is vrij voor alle personen boven 18 jaar; dus ook personen die geen lid zijn, hebben vrij toegang. Alle gcwenschte inlichtingen worden gaarne in de Leeszaal verstrekt. AMERSFOORTSCHE KUNSTKRINO. De Amersfoorlsche Kunstkring orga niseert een tentoonstelling van tee- ken- en schilderwerk van stadgenooten in het gebouw van de stichting „De Armen de Poth", Coninckstraat 41 (bij de Kamperbinnenpoort), van 24 October tot en met 8 November 1931, dagelijks van 10 tot 4 uur. Opening der tentoonstelling 24 October om 3 uur nam. GEMEENTERAAD. Openbare vergadering Dinsdag 27 October. Aan de orde is o.m.: Benoeming onderwijzeres (Meisjes school). Beschikbaarstelling gelden voor uit breiding centrale verwarming school Fr. v. Blankenheimstraat. Bouw hoofdenkamer school Fr. v. Blankenheimstraat. Afwijzend advies voor vergrooting, erbetering en meubileering van een kamer voor vergaderingen van bestuur en personeel school J. v. Dieststraat. Uitbreidingsplan terreinen tegenover Borneoplein. Rooilijnen terreinen tegenover Borno- plein. Onbewoonbaarverklaring van wo ningen. Verlengen Timorstraat. Wijziging reglement van orde Raads vergaderingen. Advies adres Bestuurdersbond, om extra steun te verleenen aan werk- looze arbeiders. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om een geschil met den kooper van't Hellestraatkwartier, op te dragen aan de beslissing van scheids mannen. Inbreng perceelen Woningbedrijf. Inbreng gronden grondbedrijf. Overname grond Woestijgerweg. Verkoop aan P. van der Meijden van bouwterrein Ouden Soesterweg groot plm. 3249 M1. voor f 17900.—. Verkoop aan Eykelenburg van bouw terrein Barchman Wuytierslaan groot plm. 1326 MJ. voor f9300.—. Verkoop aan J. W. van Westreenen van bouwterrein Borgesiuslaan groot plm. 610 M*. voor f4000.—. AANBESTEDINGEN. Voor het bouwen van een villa aan de Willem de Zwijgerlaan onder lei ding van architect Kleinstra werd het laagst ingeschreven door den aanne mer W. van Gent voor f 15.985. Het aanbrengen van electrische licht- leidingen in 130 volkswoningen aan den Kruiskamp werd aanbesteed. Laagste in schrijvers: Van Lent en Nijveldt f 1745. FRITS BOUWMEESTER-ENSEMBLE. Hoe zorg ik voor mijn man. Ditmaal komt Bouwmeester voor het voetlicht met een groot blijspel ge hield: „Hoe zorg ik voor mijn man?" Zaterdag 24 October des n.m. 5-8 uur is er in het gebouw „St. Jozef' nog gelegenheid zich van plaatsbe wijzen te voorzien. De entree is gesteld op f0.95 pci persoon, alles inbegrepen óók ver- -iliclit plaatsbcspreken. De leden dei 1. K. Werkliedenver. St. Jozef heb ben recht op twee plaatsbewijzen a 10.95, meerdere plaatsbewijzen f 130 ln aanmerking genomen echter de Ie verwachten groote toeloop dringen wij er ten sterkste op aan zich van kaarten te voorzien. DE COMMISSIE. BEHANDELING OEMEENTEBEGROOTING. Dinsdagavond 27 October 7 uur zal worden aangevangen met de be handeling der Amersfoorlsche ge- meentebegrooting. R. K. Spaarbank - Amersfoort onder controle Centrale accountantsdienst Ned. Boerenbond Goedgekeurd bij Koninklijk Bealult d.d. 14 Maart 1913, no. 68 De zittingen voor het inleggen en terugbetalen van gelden worden gehouden in net R. K. Spaarbankgebouw BREEDESTRAAT bij de LANOEGRACHT des ZONDAGS van 12 tot I uurWOENSDAGAVONDS van 7 tot 8 uur en VRIJDAGS van 10 tot 11 uur. Dadelijk ingaande rente 3*/io pCt. Spaarbusjes gratis verkrijgbaar. Kassier: Amstcrdamsche Bank. Bij hoest en verkoudheid - \V." voorKANTOORMEUBELEN i SCHRIJFMACHINES hebben wij boven onze zaak SPECIALE TOONKAMERS Fa. H. ELZEÏ7AAR LAMGESTRflAT 84 TEL. 528 $eiéia£un. en tdUion.! JONGE WERKMAN ST. HENR1CUS, Zondagavond werd voor de tweede keer het tooneelstuk in vier bedrijven „De vloek van een roeping" vooreen uitverkochte zaal opgevoerd. Over de strekking of inhoud van dit stuk behoeft verder geen uitleg te wor den gegeven, daar zulks al eerder in een verslag is geschied. Doch dat dit sluk er bij het publiek ingaat en dat eenieder voldaan huiswaarts keert is io zeker als wat. Daar Zondagavond j.l. wederom velen teleurgesteld werden, doordat de kaar ten allen uitverkocht waren, heeft het bestuur besloten om a.s. Woensdag avond 21 October nog een derde uit voering te geven. Wie dus wil, kan Woensdagavond nog genieten van dit zoo mooi en leer zaam sluk en tevens meewerken tot het oprichten van een mandolineclub in het palronaat. De opbrengst van deze avond wordt voor dat doel besteed. Alzoo, voorziet U van een plaats- bewijs 25 cent en stapt Woensdag avond naar het Patronaat in de Paulus Borstraat. Opening der zaal 7 uur, aanvang half 8. Een ieder is welkom i een ieder geniet voor weinig geld. CABARET KEES PRUYS. Voor de cabaretavond, die Kees Pruyc met zijn gezelschapje in Amicilia voor het voetlicht bracht, was een vrij talrijk publiek opgekomen. Met uit zondering van den koor-avond, die het Dresdener Kreuzchor in de Sint Joriskerk heeft gegeven, was dit de eerste publieke uitvoering in dit sei zoen, waarvoor een behoorlijk aanlal belangstellenden was opgekomen. Of Kees Pruys dit te danken heeft aan zijne door de radio verkregen pupu- lariteit? Hoe dit zij, verdienen doet hij zijn succes wel degelijk. Want hij verslaat het zijn publiek te boeien. Vanaf het eerste oogenblik, waarop hij als inleider ten tooneele verschijnt, tot wanneer hij den avond met een van zijn humoristische liedjes besluit, schenkt zijn auditorium hem honderd percent aandacht. Hij bezit de gave als conférencier te babbelen op een wijze, alsof alles wat hij zegt hem zoo juist invalt. Zijn gesjes, die toch wel vooraf bestudeerd zijn, geven den indruk vau spontaneïteit. Als hij zich in z'n woorden verwart of zich zelf de rede valt. geschiedt dit zoo na tuurlijk, alsof hij werkelijk praat naar de ingeving van het oogenblik. Dit alles is met een uitstekende kijk op de eischen van het cabaret bestudeerd en heeft dan ook het gevolg, dat hij, zoolang hij op de planken slaat, innig contact heeft met zijn publiek. Jammer alleen, dat zijn uitspraak niet altijd onberispelijk is en dal hij zijn reper toire niet uitbreidt tot het internatio nale chanson. Zijn eigen liedjes zijn wel aardig en door Pruys' goede voor dracht ook onderhoudend, doch, met een enkele uitzondering (b.v. het bi' zonder goed geslaagde spotlied op c moderne vrouw) zijn ze noch uiter-j mate geestig, noch bijzonder cynisch,' Hebt U een Taxi of auto noodig Amersfoort, dramatisch of gevoelig. Ze bereiken in dit opzicht den middenmaat, doch komen er niet boven uit. Het aan wezige publiek bleek er echter .tevre den mede te zijn en juichte Pruys na iederen „Witz" en na ieder chanson hartelijk loe. Welk succes wij hein gaarne gunnen, vooral ook omdat hij zijn programma heeft vrij weten te houden van mindcr-oirbare grapjes of toespelingen. Ter afwisseling kregen wc liedjes te hooren van Stella Seemer, meer bekend vooral om haar werkelijk goede imitaties onder den naam van Stella Fontaine, Als chansonnière voldeed ze ons slechts matig. Het tweetal speelde nog met Piet Hesse als Dritte im Bunde een zeer vermakelijk kluchtje in één bedrijf, dat een wei-verdienden bijval verwierf. S. GOUDEN JUB1LÉ. Zondag 1 November, feesf van Alle Heiligen, hoopt de heer Joh. P. Knui- vers den dag ie herdenken, dat hij 50 jaar lid is van hei zangkoor der parochie van den H. Franciscus Xavcrius aan liet Zand. LANGS DEN WEG. Zaterdag wilde een auto de spoor- overgang bij Hoevelaken passceren, loen de boomen neergelaten werden. Remmen was onmogelijk. Een slagboom werd vernield; de auto bekwam be langrijke schade. De bestuurder heeft kans gezien het voertuig vóór de tweede afsluiting tot staan ie brengen. Op de Barchman Wuytierslaan bot sten twee auto's. Een der wagens reed tegen een boom op en werd geheel vernield. De inzittenden bekwamen lichte verwondingen. RUITERSPORT. De ruilersportvereeniging „Eemland" organiseert een tweedaagschen afslands- rit voor dames, op Vrijdag 6'en Zater dag 7 November. len eersten dag wordt begonnen met een sterrit, waarbij een wegpar- cours van 70 K.M. zal worden afge legd. Gestart zal worden in verschil lende plaatsen, naar keuze der deel neemsters, terwijl het eindpunt is het hotel Oud-Leusden. Hier volgt een verplichte rust van 30 minuten, waarna een cross-country moet worden gere den in de omgeving van dil hotel. Den tweeden dag zullen de deel neemsters een wegparcours van 'pl.m. 60 K.M. moeten afteggen en daaren boven een tweetal terreinparcoursen ter lengte van 5000 M. Eindpunt Is weder hotel Oud-Leusden. Op Zaterdag 7 November worden de deelneemsters aldaar omstreeks 2 uur namiddags verwacht. Door mej. Brandt uit Driebergen werd een wisselbeker ter beschikking gesteld van het bestuur der Ruiter- Isportvereeniging „Eemland", bestemd voor de deelneemster die met ccn eigen paard de beste praestatie levert

De Eembode | 1931 | | pagina 1