II A.H.v.Nieuwkerk Niet duurder D D D en veel gezonder dan vleesch, zijn onze verschillende vlschsoorlen Smakelijk Licht verteerbaar Voedzaam Daar WIJ ALLEEN In Amersfoort alle vlschsoorlen PERSOON LIJK In de Rljksvlschhallen te IJmulden Inkoopen, Is U verzekerd van de FIJNSTE KWALITEITEN en BILLIJKSTE PRIJZEN. rolmops, gerookte en versche paling, alokvisch, zoulevisch enz. ei IJmuider Vischhandel H. GLASTRA Co. N.V. ALLEENUTR.STRAAT 40 - TEL. 92 - AMERSFOORT Gerechtigd tot ket voeren van het Wapen van Z.K.H. den Prins der Nederl. GEVONDEN VOORWERPEN. Een damestasch, een dameshoed, een zilveren schakelarmband, een kindermutsje, een dekkleed, een zweep, een hoed, een regenjas, een ceintuur, een portemonaie, een rijwielplaatje, een manchetknoop, een R. K. Cate chismusboekje, een portemonaie, een blauw werkpak, een platen-atlas. R. K. VROUWENBOND. Donderdag 22 Oct. 'snamiddags half-3 geeft de N.V. Indanthren een kleine expositie en causerie in „De Valk". In de pauze serveert de firma gratis een kop thee. Het Bestuur hoopt dat er zeer veel dames van de uitnoodiging gebruik zullen maken. Het Bestuur. PAARDENMARKT. 11 Luxepaarden f 300—f 375 52 Werkpaarden f200-f360 10 Slachlpaarden f 80—f 20 Hitten f 60-f 150 13 Veulens f 80—f200 GEVESTIGD. J. v. d. Kooy, N.H., Boldersstr. 19, mont. W. Bokma de Boer, R., Bankastr. 42, leeken. N.S. H. A. H. Bey, v. Marnixlaan 60, klerk J. Brey, N.H. Javastr. 15, conduct. Berta Zach, Schaepm.l. 11, 1.1. verpl, j. Prinsen, N.H., le Inf.k.slr. 1 korp. pol. Wed. Femmelje Willing. N.I., Wilh.straat 1 J. v. d. Kooy, N.H., Bolderstr. 19, mont. E. j. v. Ginkel, N.H., Hellestr. 20, arb. E. Hendriks, Nieuwew. 5, kant.bed. J. O. C. Heystee, R.K., Kamp 59, banketb. J.Korbie, R.K., P. Pijperstr. 8, meubelm. B. Melzer, E.L., P.Pijperstr. 8, meubelm. Wilhelmina Boekaar, G.K., Utr.w. 256 dienstbode Hendrika Boswinkel, N.H., Havik 26 Hendrina Luiling, N.H., Langestr. 127 G. C. Tetenburg, N.H., J. israelstr. 2, autog.l. Martha Helmich, D.E., D. Fockemal. 81, dienstbode D. Hoogeveen, N.H., Schimmp.str. 7, monteur Wilha Eliza Leopold, R„ J.v.Oldenb.l. 20 F. Maas, Soesterweg 221, los arb. F. Hollander, Borgesiusl. 45, koopman J. Hogendorf, G.K., A. de Kamp 55, transp. arb. Elisabeih v. d. Hengel, R.K., Utr.weg hulp i. d. hh. D. Zwart, N.H., Westerstr. 71kruid.bed. Anna Harkenthal, E.L., Valkestr. 7 G. Zeyst, N.H., Soesterw. 236, mach, houtbew. Maria v. Loon, R.K., v. Marnixl. 34 S. v. Dorssen, G.K., Zuidsingel 12a. A. Boekhorst, R.K., Palmstr. 236, bankw. H. Boven, N.H., Wijersstr. 37, leeraar Jannetje v. Es, N.H., Utr.str. 40, dienstb. M. v. Beek, G.K., Hoogew. 237, boterh. T. Vos, Langestr. 58, onderw. Stijntje v. Bemmel, N.H., v. Hogen- dorplaan 5. dienstbode W. Rotteveel, N.H., Schimm.p.str. 33, corresp. W. Oskam, N.H., Hessenslr. 7 C. de Zwaan, Wijersstr. 13, bwk.opz. J. Aghina, R.K., Leusderweg 203 W. Dijkkamp, N.H., Muurh. 118, chauff. Emma Kantorowitz, D.E. Bankastr. 24 dienstbode Catharina Boomsma, G.K., v. Marnixl. 38 Maria Jacobs, R.K., Bergstr. 4 verk. Grietje Korsman, N.H. Rozenstr. 28 C. Rijnsburger, N.H., Timorstr. 29 C. Breed, Leusderw. 184, boekhouder J. v. Brakel, R.K., Puntenb.l. 38a, seinw, Reintje Besselsen, N.H., v. Persynstr 2 dienstbode Lijntje Rij, N.H., Stationsstr. 38 h.i.d.hh. Johanna Rutteman, N.H., Emmal. 11 kinderj. G. Gheorghui, G.K., Pauwslr. 15 Annaliese Czerwon, D.E., P. Buysl. 13, dienstbode Else Philippi, D.E., Koninginnelaan dienstbode Anna Horchler, D.E., v. L. Stiruml. 20, dienstbode Susanne Reitz, D.E., v. L. Stiruml. 20 dienstbode W. Boei, N.H., Gabriëlstr. 14, timmerm. J. Onderdelinden, Kamp 79, kant.bed. E. Hesselink, R., Koninginnel. 19 Anna Viersma, N.H., P. Buyslaan 13, h.i.d.hh. M. Wigersma, N.H Stationsstr. 39 Johanna Bosch, N.H., L. Nicasiitsstr. 8 C- Mulder, RK„ Soeslerw. 37, bankw. L. Wigersma, R., Kamp 6 W. Roobol, N.H., Arnh. weg 95 Sytske Hiemstra, G.K., Leusderw. 217 dienstbode Willemijntje v. d. Veer, N.H., Arnh.w. 25. BURGERLIJKE STAND. 13 Oct. Geboren: Catrina Maria, d. v. B. v. Plateringen en W. Koene Magaretha Elizabertha, d. v. P. H. Bos en J. M. Geylenbeek Adrianus, v. A. de Bruin en S. v. Dijkhuizen Petronella Elisabeth Anthonia, d. R. W. Gerritsen en H. M. Smink Dirkje, d. y. H. A. Bouwman en A. de Kraats. Gehuwd: P. de Gruyter en W. A. de Gruyter. Overleden Christina v. Maurik, 78 jr., wede. v D. v. Vlaanderen Henrica C. Hogen- boom, 86 jr., wede. v. H. Tolboom. 14 Oct. Geboren: Hendrika, d. v. A. C. v. Oven en H. Meyer Anna Cor nelia Maria, d. v. A. Hermans en A. Mets. GehuwdD. Lam en M. de Greef F. Meijer en H. B. v. Bar- lingen M. Gerritsen en A. Winkler. Overleden: Cornelia Slootmaker,30 jr., echtge. v. R. v. Veenendaal Oode- fridus Willems, 58 jr.. echtg. v. L. F. Verbruggen. 15 Oct. Geboren: Nelly, d. v. B. Slooten en W. v. der Rol Sieger, -. J. Koops en J. A. Booy Hen- drlkus Albert, z. v. H. Onwezen en M. v. Ginkel. OndertrouwdP. Sak kers en A. Geytenbeek C. Ph. Suik en J. Berkloo B. H. Willems A. M. Danklof H. P. M. v. Loo en C. P. W. H. Boumans v. Veen en H. Ruitenberg. Gehuwd G. O. v. der Woerd en B. Klooster man A. v. Slooten en A. G. Schoole- man. Overleden: Maria C. Berman, 64 jr., echtge. v. G. Bakker. 16 Oct. Geboren: Maria Hendrika, d, v. J. G. Vos en R. Pasker Jacobus Gerardus, z. v. B. A. Leijenhorst en M. Kiefl. Overleden: Johanna A. M. v. Burgsteden, 3 wkn. Naatje Broek huizen, 75 jr., wede. v. R. v. Deventer. 19 Oct. GeborenAlberta, d. v. de Mheen en G. Termaat Geer- truida Margaretha, d. v. A. Muys en S. L, Houtveen Ernst, z. v. F. P. Snabel en J. Stiemer Pieternella Paulina Wilhelmina, d. v. J. B. M. Verbergt en N. Smit Maria, d. v A. Bikkers en G. Ooms Maria Jo hanna, d. v. G. J, Vriens en J. Bosman Elisabeth Joanne, d. v. J. Overeem en H. Haaxman Leenderl Jacobus, z. v. L. J, v. Munster en M. Rozeboom. Gehuwd P. S. Leenards en G. Th. Kuster. Overleden: Bi nardus E. v. IDorth, 43 jr., echtg. M. J. Kempen. Uit den Omtrek Achterveld De bouw van een veldwachters woning voor rekening van den Boeren leenbank alhier is voor de som van f3925 opgedragen aan den aannemer Van Keulen te Hooglanderveen. Eemnes Burgerlijke Stand. Geboren -. Cornelis Jacob, z. C. Vos en J. W. Lodders. Jacobus Wulfranus, z. van M. v. Valkengoed en C. J. Stalenhoef. Louis Adriaan, z. van H. Beumer en A- Krant. Onder trouwd J. Baas en A. P. v. Klooster. Hoogland Burgerlijke Stand. GeborenJacob Cornelis, z. Burgsteden en W. M. Brouwer. Johannes Wilhelmus, z. van W. v d. Kletersteeg en G. H. Kok. Getrouwd d. Wetering en M. Voorburg. Hedenmorgen te half elf kwam de Raad der Gemeente voltallig bijeen onder Voorzitferschap van Burgemees- Ier L. Grippellng. De notulen werden onveranderd vastgesteld. Procesverbaal kasopname op 8 Sept. 1931. In kas 125755.83. Door den heer H. Eggen- kamp was een request ingezonden in zake uitbreiding van het electrisch net. Besloten werd mede te deelen zich eerst in verbinding te willen stellen met de P.U.E.M. Door de R. K. Werk liedenvereeniging'was een request in gezonden inzake benoeming leden der schattingscommissie. Het bestuur van de R. K. Werkliedenvereeniging kan geen genoegen nemen met het feit dal het op 25 Aug. gezonden request is behandeld in besloten vergadering en voor kennisgeving is aangenomen. Het bestuur wenscht A. Pasker in zijn eer te herstellen en vraagt dat de Secre taris de gesproken woorden terugneemt. B. en W. stellen voor het navolgende antwoord te zenden Adres ingekomen 25 Aug.; is be handeld in besloten vergadering van I October 1931. Ingevolge art. 49 der gemeentewet heeft de raadsvoorzitter voorgesteld de deuren le sluiten, waar mede de raad accoord is gegaan. De gehouden besprekingen vallen niet onder de onderwerpen genoemd in art. 50 van de gemeentewet. De raad was dus vrij al of niet in besloten vergadering te beraadslagen en te be sluiten. Met de niet benoeming van den heer Pasker heeft de raad niet bedoeld een blaam te leggen op de kwaliteiten van dezen heer. Evenwel dient de raad zich het recht voor te behouden, te bevorderen wie hij als bestuurd college wil, zonder zich te laten intimideeren, door welke groep uit de bevolking ook. De raad ver tegenwoordigt alle groepen der bevol king. Het is voorts onjuist den secre taris in het debat te betrekken. Dezen hoofdambtenaar heeft alleen desgevraad een inlichting verstrekt, waarvan de juistheid door adressanten in twijfal wordt getrokken. Bij hem heeft ook niet de bedoeling voorgestaan te be vorderen dat Pasker ongeschikt werd geoordeeld. Echter dragen B. en W. en niet den Secretaris de verantwoor delijkheid van de gedane voorstellen. Mocht de raad er prijs opstellen bij eeneventueele vacature den heer Pasker voorgedragen te zien, dan willen B. en W, den wensch van den raad te zijner tijd gaarne overwegen. Nu is de zaak echter afgedaan en B. en W. stellen voor, aan adressanten te berichten, dat hun adres ook thans voor kennisgeving wordt aangenomen. Hierdoor is naar het oordeel van B. en W. te meer aanleinding, waar adressanten in hun adres door te dreigen met hoogere autoriteiten niet de juiste vorm kiezen om le adresseeren aan sen be stuurscollege. Raadslid Sandbrink meent dat er niet gedreigd wordt in hef request van de R. K. Werkliedenvereeniging. De kern waar het om gaat zijn de woor den die gesproken zijn dat hij niet op de vergaderingen aanwezig is. Hij is volgens Spr. een plichtgetrouwe kerel en als je nu een flapdrol bent dan laat je het zoo. De Burgemeester zegt nog medege deeld le hebben dat de stemming vri is, waarop raadslid Sandbrink opmerk dat de oude raad beinvloed is door de gesproken woorden. De heer Knottenbelt merkt op, dal de courantenverslagen geen officieele raadsverslagen zijn. De heer Spelt merkt op dat wanneer Pasker No. 1 op de lijst was geplaatst hij vrij zeker gekozen zou zijn. Oud-weth. Smink merkt e op, dat de stemming vrij was. De heer Sandbrink maakt een voor stel de gesproken woorden terug te nemen, waarover nog eenigen tijd ge- discuseerd wordt. Het voorstel van B, en W. om een en ander voor kennisgeving aan le nemen wordt aangenomen met 1 stem tegen. n.l. raadslid Sandbrink. (Wij meenen dat uit de gesproken woorden wordt gehaald dan bedoeld is, zeker is niet de bedoeling ge weest een blaam te werpen op het niet -eer candidaat gestelde lid de heer Pasker (Red.) De woongedeelten van het huis „de Tolik" werden voor 3 jaren wederom verhuurd aan J. v. d. Heuvel voor f 160.en R. Roeten voor f met recht van opzegging als vermeld in het huurcontract. Aan L. Epskamp, wonende buurtschap Hooglanderveen werd voor den tijd van zes jaren verhuurd een perceel bouwland voor f 50.—'sjaars. Twee requesten waren ingezonden inzake uitvoering Winkelsluitingswet 1930, een voor algeheele Zondags sluiting en een tegen. Door de heeren de Bruin, Sandbrink en Spelt werd geijverd voor de alge heele Zondagssluiting, waarbij de heer Sandbrink ter sprake brengt een vent- verbod. B. en W. stellen voor de Zondags geopend te hebben v< en in den Zomertijd in de week uur later, dus tot 9 Na een eindelooze discussie komt het voorstel van B. en W. in stemming en werd aangenomen met 8 tegen 3 stemmen. Tegen de heeren de Bruin, Sandbrink en Spelt. Het voorstel van B. en W. tot vast stelling van een verordening op de heffing en invordering van een belas ting op tooneelvoorstellingen en andere vermakelijkheden, werd aangenomen. De voorzitter raamde dit bedrag op f4000 en meende dat de zandwegen hiermede gebaat waren." De heer Spelt hoopte dat dit bedrag te hoog geraamd is, anders blijkt dat te veel wordt besteed aan dergelijke vermakelijkheden. Het aanvullingscollier Hondenbelas ting werd vastgesteld op f21. De Begrooting dienst 1931 werd vastgesteld als voorgesteld door B.en W. De begrooting dienst 1932 werd vastgesteld op een bedrag aan inkom sten en uitgaven groot f61.333.91 met n post onvoorzien groot f2449,14. De heer Knottenbelt vond de post telefoonaansluiting te hoog, 3 toestellen in de ambtswoning van de Burgemeester vond spr. te veel, waarop de Burge meester antwoordde anders de verant woordelijkheid niet te kunnen dragen. Spr. zet uiteen het doel van deze drie toestellen. Ook bestreed spr. een post van f25, voor hondenbelasting. De Burgemeester merkte op dat de veld wachter f 25 daarvoor krijgt en dat de politieuitgaven voor de gemeente zeer Kering zijn, De heer v. d. Heugel meent de post keuring trekhonden te hoog» maar nam er genoegen mee, na mede- deeling van de voorzitter, dat dit be drag gold voor een heel jaar en niet alleen voor een paar uur. De heer Sandbrink deelde mede geen tijd gehad te hebben de begrooting na te zien, doch hij was voor meer telefonische aansluitingen, b.v. voor brand in de uithoeken van de ge meente. De heer P. Kok meende de hoofd stukken een voor een behandeld zou den worden. Dit gebeurde echter de laatste jaren niet meer, maar kan des- gewenscht volgend jaar geschieden. De heer Spelt meent de post van f200 voor de ambtswoning van den burgemeester te hoog. Als de raad deze post toestaat kunnen B. en W. dit bedrag gebruiken. Wanneer onder houd noodzakelijk is zal de raad dit niet weigeren. De burgemeester merkt op dat de heer Spelt moet beginnen het college van B. en W. het vertrouwen te schen ken, zoolang niet het tegendeel nood zakelijk blijkt. Raadslid Spelt merkt op dat de huur van ambtswoningen meestal buitenge woon laag zijn en f 300 ook zeer laag is. De burgemeester merkt op dat de koopsom van deze woning f8000 is, dat door de raad deze woning sponj taan als ambtswoning werd genoemd. Dat de vernieuwing veel moest kosten om hem voor mijn ambt bewoonbaar te maken, dus niet voor mijn persoon, daar wensch ik niet de dupe van te worden. De Raad besliste dan ook de huur waarde vast te stellen naar de koop som, waarop de heer Spelt een ander punt ter sprake bracht n.l. dat er op de begrooting geen post voorkomt voor verharding van zandwegen. Deze post moest er zijn uit de middelen. Weth. Hilhorst merkt op dat de middelen op zijn en belastingverhooging had moeten volgen. Spelt merkt nog op te spreken voor het algemeen belang. Daarna werd de begrooting in zijn geheel goedgekeurd, Van de rondvraag werd'gebruik gemaakt enkele schouw ervaringen naar voren te brengen, als mede de slechte toestanden van ver schillende wegen. Raadslid v. d. Hengel wilde het uitingsuur van het Lunapark een volgende keer gebracht zien op tl uur. Raadslid Spelt merkt op, dat de heer de Bruin een vorige raadsverga dering gevraagd heelt het Lunapark niet op Zondag geopend te houden. Spr. wil in ernstige overweging geven een volgend jaar hiermede rekening te houden. Benoemd werd een Commissie ter bestudeering en behandeling van de ingekomen requesten betreffende ver betering Zandwegen. Benoemd werden de heeren Weth. Hilhorst, Voorzitter, en de raadsleden de Bruin, Smink, Knottenbelt en Sand brink met toevoeging van de Gem. Secretaris en de Gem. Opzichter. Leusden Burgerlijke Stand. GeborenWillem, z. van W. Jeths en H. v. Woerkom. OndertrouwdF. d. Lagemaat en A. v. Ravenhorst. A. v. Daatselaar en H. Berg. Ge trouwd A. L. Boshuizen en J. v. Asselt. A. v. Schothorst en K. Barten. Stoutenburg Burgerlijke Stand. GeborenJan, z. van W. Rijken en G. Kuijt. OndertrouwdJ. P. v. d. Hengel en C. A. Overgoor. Soest Door de weduwe W. werd bij de politie aangifte gedaan van de vermis sing van een 25 stuks kippen. Heden geëtaleerd: Schitterend Queen Anne Salon-Ameublement f238.— Modern Salon-Ameublement, extra zware Moquette f 145.— Beekstraat Uw adres vc Telefoon 543 - Beekenst.laan - Amersfoort ir complete meubtlecrlng. Uenkt U om onze rOoklitel-recUme Gemengde Berichten Binnenland DRENTE. Met ingang van I November a. benoemd tot Commissaris der Koningin in Drente] mr.' dr. R. H. Baron de Vos van Stccnwijk, Griffier van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. RUITERPADEN. De gevaren, welke den ruiler paard langs den weg bedreigen, nemen steeds meer toe. De aanleg van auto wegen en rijwielpaden is oorzaak dat vrijwel overal de wegbermen en rui terpaden verdwenen zijn, met het ge volg, dat hel paard gebruik moet maken van de drukke, gladde auto wegen, hetgeen gevaar oplevert, zoo wel voor het autoverkeer als voor de ruiters. Daar in de toekomst het getal autowegen steeds meer uitgebreid wordt, zal binnen enkele jaren het verkeer le paard tot de onmogelijk heden gaan behooren. Ter bespreking van dit voor het ruitertoerisme ernstig gevaar 's-Gravenhage op uitnoodiging Commissie voor het Ruitertoerisme een bijeenkomst gehouden van de leden dier Commissie met de verte- ;enwoordigers van allerlei Rij- iporlvereenigingen. In deze bijeenkomst bleek groote eensgezindheid te bestaan over de noodzakelijkheid tot het nemen maatregelen om het dreigend gevaar af te wenden en zeer duidelijk trad aan het licht, dat het aantal paarden dat van den weg gebruik moet maken veel grooter is dan door dc autoritei ten wordt verondersteld. Te Rotterdam zijn twee mannen, gewapend met revolvers, het bijkan toorvan de Incassobank, aan den Goud- schcn Singel, binnengedrongen. Het personeel bestond uit 9 man, wien bevolen werd de handen in de hoogte te houden en zich naar de achterzijde van het kantoor te begeven. Juist toen een van de twee kerels op de balie wilde springen en over het hek wilde springen, kwam een banklooper het kantoor van de straat zijde binnen. Hierop zijn de indringers er vandoor gegaan. Tegelijkertijd wierp de directeur een melkflesch door de voorruit, waardoor de aandacht der voorbijgangers werd getrokken. Achtervolgd door omstanders en het personeel der Bank, vluchtte elk der beide boeven in een andere richting. Een van hen was spoedig verdwenen. De andere werd lang achtervolgd. Tijdens de achtervolgingloste hij eenige revolverschoten, waarbij eenige perso nen werden geraakt. Op de linker Rottekade stapte hij in een leege vrachtauto waarmede hij wilde wegrijden. Dat was niet mogelijk, daar een groot aantal omstanders en het personeel der Bank op de auto toe- stormde. De cabine van de auto werd vernield en eerst toen gelukte het den bandiet te overweldigen. Bij het laatste gevecht werden hem eenige slagen met een ijzeren staaf toegediend, waardoor hij vrij ernstig gewond werd. De passagiers voor Weesp, die zich vol vertrouwen een plaatsje hadden gezocht in den trein die 10 min. voor 6 uit Amsterdam vertrekt, werden Za terdagavond teleurgesteld. Volgens de dienstregeling stopt deze trein alléén Zaterdags te Weesp, doch ditmaal, de machinist had vergeten op den kalender te kijken, reed de trein met sneltreinaliures Weesp voorbij. Begrijpelijk was de consternatie bij aankomst in Bussum onder de Wees- penaren groot. De hoofdconducteui was in een zeer onvriendelijk debat gewikkeld met den machinist, toen de stationchef ten tooneele verscheen, om den gedupeerden mee fe deelen, dat hij ter hunner gerieve den sneltrein, die over een paar minuten in de rich ting Amsterdam voorbij zou stormen, hier zou laten stoppen om hen in Weesp af te leveren. In den avond werd een luxe auto, bestuurd door de Vries bij den on- be waakten overweg fe Mussel kanaal door een locomotief gegrepen en totaal vernield. In den morgen is het dak van het café Friesema te Leiden over een groot deel ingestort, waardoor de 66-jarige Van der Heyden, die juist passeerde, door balken en steen werd getroffen, Waarschijnlijk heeft hij een schedel breuk opgeloopen. Hef ingestorte dak was oud en is door het dreunen van het vele verkeer uit zijn verband gezakt. Duitsche beambten zijn op het spoor gekomen van een belangrijken smok kelhandel in paarden, Personen in rg woonachtig namen aan smokkelarij deel. De paarden werden aan de Limburgsche grens ingevoerd. Gesmokkelde paarden werden reeds beslag genomen. In een villa te Wassenaar is een brutale inbraak gepleegd, waarbij voor een waarde van circa 15.000 aan ju- weelen is ontvreemd. De dief wist zich toegang tot de slaapkamer van mevrouw te verschaf fen door het wegnemen van een hor voor het raam. Uit de Land en Tuinbouw-wereld. (Nadruk verboden.) Specerijen of loekruiden. Het aantal specerijen is zeer groot, de meeste worden echter slechts bij uitzondering gebruikt. Dille gebruikt men bij 't inmaken van augurken, door daarvoor de bijna uitgebloeide bloemstengels met nog niet rijpe zaden aan toe te voegen. Men zaait daarvoor in April en dunt tot op 20 a 25 c.M. onderlingen afstand. Daar ze zichzelf zaait, schijnt ze wel over blijvend. Venkel dient voor 't zelfde doel, De plant is forscher dan de dille en daarom komen ze ruimer op 40 k 50 cM. af stand. De stengels moeten worden ge steund. Men zaait begin April of in Juli—Auguslus. In 't laatste geval krijgt men sterkere planten. Ofschoon winter hard, is bij strenge vorst een weinig dek aan te bevelen. Dragon. De echte dragon krijgt men door 't ontbieden van. plantjes, de z.g, plant-dragon, die recht geurig is ter wijl, die uit zaad minder geurt. Het lancetvormige,donkergroene blad word! gebruikt bij sla, augurken en sjalotten in zuur. De dragon is een krachtig, hoog opgroeiend gewas, men kort het gedurende den zomer een paar keer in, om steeds versch, geurend blad te hebben. Kervel wordt gebruikt bij sla, in soep en sausen. De fijn-gekrulde wordt 't meest gezaaid, al vroeg in 't voor jaar kan dit. Kervel schiet al spoedig in zaad en is voor 't doel dan niet meer geschikt. Gedurende den zomer moet men daarom eenige keeren zaaien. Bieslook is als toekruid in 't voor jaar bij salade zeer aan te bevelen. Het loof smaakt en geurt als de pijpen der sjalotten. Men zaait het in Maart —April, of legl de jonge bolletjes ervan in Maart of Augustus. De plantjes geeft men een onderlingen afstand van 20 cM. In den zomer siert het zich met roode bloemen, die in een bol bijeen staan. Sulie wordt April—Mei gezaaid en vormt een struikje, ter hoogte van pl.m. 70 cM. Niet op natten grond, noch in de schaduw. Salie is winterhard. De struikjes kanomen scheuren voor de vermenigvuldiging. Gezaaid worden nog Basilicum, toe- kruid voor soep. Borage, bij sla, bloeit aardig met paarsblauwe bloemen, die de bijen sterk bezoeken. Lavendel, waar van de stengels met de blauwe bloem pjes voor de parfumerie dienst doen, gedroogd doet men deze tusschen 't linnengoed. Lepelblad, de woitelblade- ren dienen voor sla, soep en sausen, is tweejarig, kan in April en ook in Augustus worden gezaaid. Majoraan, is ook tweejarig, moet echter éénjarig gekweekt, daarom warm uitzaaien en verspenen en in Mei uitplanten, de grijsgroene topblaadjes zijn geurig. Dessertblad, dat gezaaid wordt om "t mooie blad, waarop vruchten kunnen worden opgediend. Rozemarijn, bij ge braad, moet jaarlijks warm gezaaid of in bak worden overwinterd. Overblijvend zijn Citroenkruid, Mei zaaien. Hysop, April zaaien. Lieve- vrouwen-bedstroo, voor den bloei afge sneden, dienstig bij de bereiding van Meiwijn, gedroogd, tusschen 't linnen goed legen de mot. Groeit in de scha duw, Gezaaid in April, komt 't eerst 't volgende jaar op. Vermenigvuldiging daarom door scheuren. Mierikswortel, de vleczige wortels dienen bij zuren, voortplanting door deeling van den wortelstok. Pimpernel bij kruidenazijn, sausen en kropsla, in April zaaien. Tijm bij groenten en vleeschspijzen, April—Mei zaaien, Juni uitplanten. Kan als rand dienst doen, om de 2 k 3 jaar vernieuwen door scheuren of zaaien. Wijnruit vormt een aardig struikje. Amerstoortsche Agenda. DINSDAG 20 OCT. Voor Geloof en Weienschap optre den van A. AU toonkunstenaar, over „Die Meistersinger von Nurnberg" DONDERDAG 22 OCT. 8 uur in het Bondsgebouw leden vergadering der R. K. Werklieden vereeniging St. Jozef. ZONDAG 25 OCT. 8 uur in St. Aechten Toonecl Bouw meester-ensemble. Hoe zorg ik voor mijn man. MAANDAG 26 OCT. 8 uur openingsavond cursus R. K. Werkliedenvereeniging in het gebouw St. Jozef. Spreker: Kapelaan Venings, van Gaanderen. MAANDAG 9 NOV. 8 uur, Cursus in St. |ozef. Spreker Pater Duynstee over Geloof en Huwelijk. MAANDAG 23 NOV. 8 uur, Cursus in St. Jozef. Spreker Pater Beaufort over de zendbrief „Quadragesimo Anno". DINSDAG 3 NOV. Half 9 in Princess Room Praatavond voor leden van Geloof en Wetenschap. DINSDAG 17 NOV. Half 9 in Princess Room Lezing voor Geloof en Wetenschap door C. A. Galesloot, Dierenarts, over: Erfelijk heid. WOENSDAG 2 DEC. Half 9 in Princess Room Praafavond voor leden van Geloof en Wetenschap. WOENSDAG 16 DEC Half 9 in Princess Room Lezing door W. C. van de Volkere, over Misdaad i Fotografie|voor Oeloof en Weten schap. Van dag tot dag. Dinsdag 20 Oct. Goed wordt alleen gedaan wat men met helde doet, wal men doet uitsluitend om hel werk zelf, om het onmiddellijk resullaal van den arbeid. Woensdag 21 Oct. Geen schallen zijn verspild, die besteed worden aan pogingen lol herstel van onrecht. Donderdag 22 Oct. De meest vrije geest is die, welke al het eigene, persoonlijke, volkomen bcheerechl, maar niet wenschljover anderen persoonlijk te hcerschcn, noch door hen beheerscht te worden.

De Eembode | 1931 | | pagina 2