IEDER WIJS MAN... Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Abonnementen kunnen elke week ingaan, doch opzegging van abonnement moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prijs per 3 maanden f 1.00. Buiten Amersfoort f 1.10 De €embode Advertentiën 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adver- teeren. Advertentiën moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur in den morgen zijn bezorgd. Kantoor en Drukkerij Langegracht 28 te Amersfoort - Telefoon 314 Vijf en veertigste Jaargang Verschijnt eiken Dinsdag- en Vrl|dagmlddag - Post-giro no. 44234 Vrijdag 23 Oct. 1931 - No. 59 TWEEDE BLAD. Gemeentebetf rooting voor 1932. Naar aanleiding van verschillende vragen en opmerkingen bjj de be handeling der gemecnlehegrooting in de afdeelingen gesteld, publicoc- ren Burgemeester en Wethouders een antwoord, waaraan het volgende, is ontleend: Het is een wettelijke verplichting, de begrooting voor 1 Novembe: denTaad te behandelen. Naar onze mecning zijn er zeker j volkomen in overeenstemming met motieven aanwezig om de financiee- de opvatting der gemeentelijke ovcr- lc medewerking der Nedcrlandsche heidstank. Echter is de algemcenc maken van een verbinding naar het maatschappelijke toestand nu van Soeslerkwarticr. Zooals wy hebben-dien aard, dat liet niet gewenscht is. gezegd, hebben wy, zonder ons iu dit de gemeentelijke bemoeiingen uil Ie J spoorwegen te verkrijgen voor het breiden, alvorens de uitkomsten v opzicht te willen binden en zonder t liet belastingsysteem met meer hieromtrent een beginsel-besluit van kerheid kunnen worden vastgesteld, j raad te willen uitlokken, de bestemming van het fonds bijzondere doeleinden gedacht dit werk. Uit dien hoofde geven wij dan ook overweging voor 1932 nog geen maatregelen ten aanzien van liet bij zonder voorbereidend lager onder wijs te treffen, terwijl wy uil dezelf- de overweging op het verzoek om in iliaven zijn reeds in verge- |,c! Soesterkwarlier een voorherei- irderden staat van voorbereiding, dende lagere school te slichten, af- I wyzend advisecren. Hoewel de afschaffing van het j l)e plannc r liet maken grondel Met belangstelling namen wij ken nis van de gclukwensehcn met den tegenwoordige!! stand der financiën onzer gemeente. Daarbij doel het ons I genoegen te vernemen, dal het alge meen financieel beleid geen aanlei ding geeft tot critisclic opmerkingen. Nu gebleken is, dot de kohieren 1930/31 zooveel hooger zijn, dan de kohieren 1928/29, kunnen wij de op-| hrengst der opcenten fondsbelasting berekenen naar de verhouding die bestaat lussclicn «le beide genoemde 1 kohieren. Met andere woorden: in dien over de jaren 1928/29 en 1930/31 in plaats van gemeentelijke inkom stenbelasting, opcenten op de gc- mccntcfondsbclnsting zouden zyn gelieven, dan zou de opbrengst over 1928/29 hebben bedragen 300.(8)0 en over 1930/31 416.000,—. Zooals wy li in onzen aanbie dingsbrief hebben medegedeeld, is door ons de opbrengst der opcenten fondsbelasting 1932/33 geraamd op 390.(88), derhalve belangrijk min der Aan thans over 1930/31 vaststaat, niettegenstaande liet inwonertal des gemeente zich uitbreidt. Uil deze becijfering blijkt voldoen de, dat wy bij het samenstellen der begrooting ten volle rekening heb ben gehouden met den algcmccnen niaatschnppcljjken toestand. Eenigen zien de toekomst der ge- niecntc-financiën niet zoo donker in, omdat onze belastingen niet zijn ge baseerd op veel liooge inkomens; daarentegen zyn er andere leden, die den toestand somber inzien, ter wijl een ander lid nog verder in de toekomst ziet en het perspectief voor de kinderen der tegenwoordige ar beiders niet gunstig acht. Het zal van ons wel niet worden verwacht, dal wy op al deze inzich ten commentaar leveren, want ook ons is het niet gegeven de toekomst, op welk gebied dan ook, te voor spellen. Evenwel mogen wij er op wijzen, dat wy, zooveel in ons ver mógen is, een voorzichtig financieel beleid hebben gevoerd en zullen blij ven voeren. Hierdoor is liet moge lijk, dat wij zéér buitengewone omstandigheden buiten beschouwing gelaten - ook voor 1933 niet onge rust behoeven le zyn voor de finan ciën der gemeente. Een teruggang van belastingopbrengst is zeker mo gelijk en wij hebben daarmede reke ning gehouden. Daarnaast staat ech ter, «lat tengevolge van de belang rijke stijging der opbrengst inkom stenbelasting over het belastingjaar 1930/31 het begrootingsjaar 1931 stellig een niet onbelangrijk saldo zal opleveren. Indien in 1933 werkelijk een be langrijke teruggnng van inkomsten moet worden verwacht meer dus dan waarop door ons wordt gere kend dan is eenigc reserve daar voor reeds thans aanwezig. tonnenstelsel stellig een van de ar-j By de uitgifte gumenten is, die vóór de uitvoering |,ct C.rondbcdrijf zs van hel rioleeringsplan pleiten, is dit1 slrccfd worden, dat toch zeker niet het eenigc argument. hoeve van bouwverecnigiiij De nlgcmcenc hygiënische toestand van van een zich ontwikkelende stad maakt het bovenal noodig, dat naast den afvoer van faccaliëu zonder tonnenstelsel, ook het huis- en afval- ■ater door rioleering wordt afgc- dut dit niet door open goten ge- 1 n ufvoi vindt. Met de opmerking, dat de gemeen te leeft boven haar stand en de draagkracht der inwoners, kunnen wij liet niet eens zyn. Het is trou wens hoogst niocilyk op een derge lijk oncontroleerbaar gezegde in te gaan. Wel kunnen wy verklaren, dat indien ons zou blijken, dat op ceni- gerlei wyze in de gemeenteliuishou- ding of in hare bedrijven geen zuinig beheer zou worden gevoerd, wy daartegen direct maatregelen zou den nemen. De ontwikkeling en bcsludeering van het plan door verschillende des kundigen geeft ons voldoende ver trouwen, «lat belangrijke verandc- ingen niet noodig zullen zijn. O.i. is het thans noodzakelijk, dat met plannen maken wordt geëindigd en dat zoo spoedig mogelijk met de uit voering van dit werk, waarvan het nut naar onze opvatting toch stellig vaststaat, wordt aangevangen. Het is niet gewenscht een deel der kosten door het Grondbedrijf te doen opbrengen. Niet vergeten mag worden, dat het hier slechts betreft een aanvulling van bestaande rio leering in deze gemeente. Voor zoo ver gronden door hel grondbedrijf zyn verkocht, waarbij bij de bereke ning van de grondprijzen met aanleg van rioleering is rekening gehouden, zyn ook de wegen en rioleeringen ten laste van het grondbedrijf aan gelegd. De voorgestelde rioleeringen betreffen wegen, waarmede hel grondbedrijf als zoodanig niets uit staande heeft. Wy hebben er geen bezwaar te gen, ons voorstel tot intrekking van «Ie subsidie voor de zweminrichling- l'esie voorloopig terug te nemen. De voorbereiding van vele werken heeft de samenstelling van plannen voor een tweede badhuis vertraagd. Heeds ten vorigen jare is medege deeld. dal het vraagstuk der sport terreinen onze volle aandacht heeft. Wij mogen thans verwijzen naar liet besluit tot aankoop der terreinen aan den Bisschopsweg, waarmede de inrichting van sportterreinen nauw verband houdt. Ten aanzien van de opstallen bij Birkhoven zijn wij er an overtuigd, dat aldaar voorzic- ling noodig is. De ingebruikstelling an het sportterrein aan de Zonne- bloemstraat kan nog niet plaats heb ben. Ons voorstel om aan de Stichting voor Ziekenhuisvcrpleging te Amers foort een garantie tot een maximum van 1000,per jaar te verleenen. gedurende de jaren 1932 en 1933, en haar een toeslag op de contributie van bepaalde gezinnen te verleenen, heeft eenerz'yds instemming, ander zijds bestrijding ontmoet. Het zy ons vergund er op te wyzen, dat v;y slechts in overweging gaven in be ginsel een toeslag toe te kennen en de gevraagde garuntie toe te staan. Bij de toekenning van den toeslag zullen regelen moeten worden vast gesteld betreffende de vaststelling van het inkomen van het gezin, de controle en de wijze van uitbetaling, waarvoor wy U te zyner tijd de noo- digc voorstellen zullen aanbieden. Het denkbeeld van enkele leden, oin het gemeentelijk voorbereidend onderwijs af te schaffen en dan liet bijzonder voorbereidend onderwijs naar bepaalde normen te subsidicc- ren, kan ons niet bekoren. Ons in ziens blijft liet de taak der gemeente openbaar voorbereidend onderwijs te verschaffen; dat daarnaast liet byzonder voorbereidend onderwijs wordt gesteund door de gemeente, is an den gemeentelijken woning- behoorlijk afgeronde com- worden beschikbaar gesteld. Onze voorstellen te de voorlicsting bij beroepskeuze zijn nog niet gereed. Zoodra deze zijn in gediend, zal daaruit blijken, wat wij in dit opzicht niecnen te kunnen doen. Reeds tweemaal hebben wij afwij zend geadviseerd op hel verzoek van het nielkeontröieslation voor Amers foort en omliggende gemeenten om subsidie. Ons standpunt is niet ver anderd. Ten aanzien van de vraag, wat de bedoeling is, by hel verschaffen van rcgenklceding, ten opzichte van hel losse personeel, dat in dezelfde ploeg als hel vaste personeel te werk gesteld wordt, doelen wy mede, dal bij de uitwerking van het systeem zal worden overwogen of het moge lijk is, voor hel losse personeel zoo noodig eenigc rcgenklceding in voor raad te houden. De post reclamekosten voor «Ie Gasfabriek is voor 1932 op 1(8)0. uitgetrokken, teneinde door meer reclame het gasverbruik te bevorde ren; uit dezen post zal tevens wor den betaald de belooning van een kookleerares. Van liet geraamde bedrag ail 10.(8)1).voor uitbreiding van ge bouwen zijn 3.000,— bestemd voor hel verplaatsen van de fitterij, 3(810 voor een nieuwen scheidingsput en 4.000,voor uitbreidingen en ver beteringen aan dc gebouwen. In onzen aanbiedingsbrief hebben wy medegedeeld, «lat voor de Wa terleiding groote uitbreidingen in uitzicht z'yn. Wij spreken daar van het voornemen, 0111 in 1933 of 1931 dc oude filtergebouwen af te breken en door nieuwe te vervangen, de machinekamer te vergrooten en een nieuw pompaggregaat op le stellen. By den Reinigingsdienst is met hel verstrekken van regenkleeding een proef genomen, welke goed is ge slaagd. Echter is liet gewenscht, dat elke daarvoor in aanmerking ko mende werkman voor zijn eigen regenkleeding kan zorg dragen, waarin bij ons voorstel is voorzien. Het is juist, dat op de bij den Rei nigingsdienst in beheer zijnde auto's veel kosten vallen. Dit is het gevolg van het intensieve gebruik, dat van deze auto's wordt gemaakt en na tuurlijk ook van hel soort werk, dat door die auto's moet worden ver richt. Het instellen van een aparlen vervoerdienst by de gemeente is by ons wel eens in overweging geweest, doch wy hebben er niet de voorkeur aan kunnen geven boven de thans beslaande regeling. De voorstellen betreffende de be smettelijke ziektebarakken hebben veel vertraging ondervonden. Het heeft ook onze aandacht ge trokken, dat de taak der Inspecteurs hy hel Houw- en Woningtoezicht be langrijk is toegenomen. Wy zullen overwegen op welke wijze hierin kan worden I Dc ontruiming van de'in liet ver slag genoemde woningen zal zooveel mogelijk bevorderd worden. Hiertoe zal worden overgegaan, zoodra an dere woningen beschikbaar zyn. De leder wijs man zal die automobiel koopen die onder alle omstandig heden volkomen betrouwbaar en be- drijfszeker is en die per ton/kilometer het minst kost. Meer dan 20.000.000 maal werd daarom aan den Ford de voorkeur gegeven. Doet als deze mill koopt een Ford. ioenen vóór U en N.V, N E D E ft I A N D S C H E FORD AUTOMOBIEL FABRIEK - ROTTERDAM Olficial Ford Lincoln Dealer: Fa. L. A. A. van Hamersvetd, Arnhemscheweg 10—14, Amersfoort. ontruiming van het Hellestraat- kwartier ging echter in verband met den bouw aldaar voor, zoodat op dit oogenblik geen woningen beschik baar zyn. Dc wijze van handelen ten aanzien van personen, die door «Ie moeilijke tijdsomstandigheden geen huur kunnen betalen, wordt door ons geval voor geval bekeken. Het ligt in ons voornemen, tegen den t'yd. dat het Gymnasium liet ge bouw, waarin hel thans is gehuis vest, zal kunnen verlaten, met plan nen tol verbetering van «le huisves ting der politie le komen. De toeneming van liet aantal dienstrijwiclen bij dc politie is liet gevolg van ons voorstel om aan ieder lid van liet politiepersoneel eigen dienstrijwiel te verschaffen, waarvoor de argumenten in onzen aanbiedingsbrief zijn verwerkt. Hel ligt niet in de bedoeling het onder houd van al deze rijwielen aan te besteden, omdat in verband met de voorgestelde regeling ieder lid van het personeel zelf voor een goed on derhoud van zyn rijwiel zal hebben zorg te dragen. Het is onjuist te mcenen, dat de politic alhier een verbaalnajagend instituut zou zyn. Integendeel wordt hier. meer dan elders, met waar schuwingen gewerkt, waardoor Amersfoort, wat het aantal verbalen betreft, gunstig afsteekt by verschil lende andere gemeenten. Ook bij het geven van waarschuwingen worden echter naam enz. van den gewaar schuwde genoteerd, hetgeen soms den schijn wekt, alsof er proces-ver baal wordt opgemaakt. Bij uitbreiding van de straatver lichting is het natuurlijk noodzake lijk allereerst de nieuwe wijken le voorzien. Wij ontkenen niet, dat er nog wel eenige straten zijn, waar «1c verlichting kan verbeterd worden: daarmede zullen wy zooveel moge lijk rekening houden. De zorg voor «le toekomstige der en de aanstelling van gemeente lijke kraamverzorgsters heeft in ons college nog geen punt van overwe ging uitgemaakt. Oiulcr den post subsidie wijkverpleging en zuigelin genzorg is geen subsidie opgenomen voor kleuterzorg. De verzorging van openbare speelplaatsen heeft onze aandacht. De organisatie van clubs ligt op het terrein van het particulier initiatief. Een rapport omtrent de verschil lende systemen van bestraling zullen 'ij, alvorens uitvoering te geven aan het rioleeringsplan, overleggen. Voor liet verkeer zulks toelaat, zullen wy er op doen letten, dat in «le trottoirs van verschillcmlc stra- ir zulks wcnschelyk wor«lt geacht, beplantingen worden aange bracht. Met de verbetering van voet paden in bewoonde lanen en wegen zal worden voortgegaan. De door een der leden bepleite erandcring ten aanzien van het marktgeld, zoodanig dat door Amersfoorters geen marktgeld be hoeft te worden betaald, desnoods «loor andere marktkooplieden meer, achten wij in strijd met de wet. om dat op het stuk van belastingen geen privilegiën mogen worden verleend. De gevraagde vroegere sluiting van dc Zaterdagavondmarkt zal in de Commissie voor Wetgeving ter spra ke worden gebracht. De raming der kosten van onder houd van wandelplaatsen en plant soenen is 2800— hooger dan de raming in 1931, doch 1800,lager «lan «le uitgaaf in 1930. Deze laatst genoemde lioogcrc uitgaaf is het ge-

De Eembode | 1931 | | pagina 5