I A. H. v. Nieuw kerk n.v. HULSKO Niet duurder HULSKO oogst enorm succes met zijn geschenken-kamers! KOMT ALLEN MET DE KLEINEN KOFFIE EN THEE en veel gezonder dan vleesch, zijn onze verschillende vischsoorten Smakelijk Licht verteerbaar Voedzaam Daar WIJ ALLEEN In Amersfoort alle vischsoorten PERSOON LIJK in de RHksvischhallen te Ilmuiden inkoopen. Is U verzekerd van de FIJNSTE KWALITEITEN en BILLIJKSTE PRIJZEN. Tarbot, tong. kabeljauw, schetvisch, schol, bot, zee-carboriade vlschconserven, garnalen, warme garnalen croquetten, visch, koekjes, gebakken visch, Nieuwe Haring, gemarineerde haring, rolmops, gerookte en versche paling, stokvlsch, zoutevisch enz. enr, IJmuider Vischhandei H. GLASTRA Co. N.V. ALLEENUTR.STRAAT 40 - TEL. 92 - AMËRSFOORT Gerechtigd tot het voeren van het Wapen van Z.K.H. den Prins der Nederl Aanrijding. Laat in den avond heeft een auto mobilist nabij Birkhoven een gewonden motorrijder bij den weg gevonden. Hij heeft den man in zijn auto meegeno men naar een dokter, die een lichte hersenschudding constateerde. Na ver bonden te zijn is de man naar het St. Elizabeth's gasthuis overgebracht. Het was de motorrijder De B. uit Hilver sum. De man kon zich alleen herin neren dat hij tegen een wielrijder was opgereden. De wielrijder is evenwel verdwenen. Druk verkeer. De Langestraat kan veelvuldig en vooral op Zaterdagen en Zondagen gevaar opleveren voor het verkeer. De voetgangers hebben nog de gewoonte zich midden op den rijweg en niet of weinig langs de zijkanten en trottoirs voort te bewegen, waardoor zij zoowel de veiligheid van zichzelf als van het doorgaand verkeer in gevaar brengen. Ook de wielrijders rijden gewoonlijk midden op de straat, instede van zoo veel mogelijk aan de zijkanten van den rijweg, zooals in vele gemeenten dwin gend is voorgeschreven. Daar het zich laai aanzien dat op deze drukke straat ongelukken niet zullen uitblijven, heb ben de A.N.W.B. en de K.N.A.C. aan het gemeentebestuur verzocht, zooveel mogelijk maatregelen te willen nemen welke aan dit euvel tegemoet komen. De vereenigingen kregen bericht, da* in de ontworpen politieverordening, de volgende bepaling is opgenomen: „Onverminderd het bepaalde in het Motor- en Rijwielregiement, is de be stuurder van een rij- of voertuig, geen motorrijtuig of rijwiel zijnde, bij hef berijden van de openbare straat ver plicht de uiterste rechterzijde te hou den." Voorts luidt artikel 80 van hetzelfde ontwerp: „Voetgangers zijn verplicht op die straten of gedeelten van straten, welke door burgemeester en wethouders daar voor bij openbare kennisgeving zijn aangewezen, hetzij rechts, hetzij links te houden, al naar gelang dit doorB. en W. bij die kennisgeving is aange geven, en door borden is bekend ge maakt." Het gemeentebestuur heeft bericht, dat zoodra de verordening in werking is getreden, met kracht zal worden opgetreden. Spoorhoutverkooping. Vrijdag 20 November, 's morgens 11 uur, in het Café Kolfschoten aan het Smallepad, verkooping van dwarslig gers en wisseihout, liggende bij de brug aan de Stationsstraat. R. K. Tooneelver. „Ons Genoegen' Door de R. K. Tooneel vereeniging „Ons Genoegen" werd voor een stamp volle zaal in de R. K. Werkliedenver. „St. Joseph" opgevoerd het Tooneel- spel in 3 bedrijven „Mea Culpa" be werkt naar de lijdensweg van Felix Philippie door Herman Burger. Het Tooneeldécor en de rolverdee- ling waren zeer goed. De rollen den zeer goed vertolkt, sommige dilettanten buitengewoon. De rol de Vader wiens zoon in eigen zaak diefstal had gepleegd waarvoor een bediende 2 jaar in de gevangenis heeft gezeten, niettegenstaande de vader hiervan op de hoogte is, werd prachtig gespeeld. Ook de scene waarin de be diende na zijn straf strijd voor zijn eer is buitengewoon mooi. Ook de terug gekomen zoon, bekennend zijn schuld, gaf goed spel. Enkele moeten vooral letten op duidelijker uitspraak. Zondag a.s. heeft een 2e opvoering plaats. Wi kunnen aanbevelen dit mooie stuk eens te gaan zien. Katholieke Leeszaal. Door de R. K. Leeszaal aan de Nieuwstraat, is een wedstrijd om boek werken uitgeschreven voor leden en voor kinderen van leden. Voor de leden zijn in een brochure korte recensies getypt over 26 veel gelezen goede romans van Nederland- sche auteurs, welke werken in de uit leen-bibliotheek dezer Leeszaal voor komen. Men heeft nu de namen dezer ro ans en der schrijvers deze week te zenden. Wie minstens 13 goede opgaven heeft vermeld, heeft kans op een prijs De wedstrijd voor de kinderen vordert slechts naslaan in de catalogus. Van 36 kinderboeken uit de bibliotheek staan in de brochure de titels vermeld. Hiervan hebben de kleine deelnemers namen der schrijvers op te geven. Ook hierbij geeft de helft goede opgaven recht op mededinging. Zondag wordt in de Leeszaal een tentoonstelling van Kinderlectuur ge opend die dagelijks kosteloos voor ieder toegankelijk wordt gesteld op nader aan te duiden uren. Voor St. Nicolaas is dat een mooie gelegenheid om boek-geschenken te noteeren. Vechtpartij. In de Hellestraat ontstond twist tus- schen een gepensioneerd militair en zekeren M. Eerstgenoemde kreeg een paar ernstige wonden tengevolge van messteken in het hoofd. Een dokter heeft die wonden verbonden, waarna v. R. naar huis kon gaan. Sint Nicolaaa. Bij de firma M. A. Ramselaar deelde men ons mede dat St. Nicolaas Zater dag a.s. weer te Amersfoort zal arri- veeren en zijn intrek nemen in de magazijnen van bovengenoemde firma. Te drie uur komt de Goede Sint per boot aan de Oroote Koppel aan, waar de Muziekvereeniging Wilskracht hem met muziek zal verwelkomen. Na een rondgang door de stad, met muziek voorop, slapt St. Nicolaas uit bij de firma Ramselaar en zal daar blijven om aan de kinderen geschenken te geven. Tegen het Communisme. in het gebouw St. Aechlen had een Protestmeeting plaats tegen de Kerk vervolging in Rusland, waar als Spr. optrad de Heer Nieveen van Dijkum uit Soest. De zaal was geheel bezel. Spr. begon in den aanvang van zijn betoog er op te wijzen dat het de allereerste Christenplicht is stelling te nemen tegen de gruwelen, welke door de Sovjets in Rusland bedreven wor den en er voor te waken dat het Com munisme ook in de andere Europee- sche landen verder veld wint. Niet alleen dat de Sovjets het be staan der Russische dynastie ten val hebben gebracht doch zij hebben zich ook gekant tegen alles wat Christen is. Spr. wil het dan ook in het bijzon der hebben over de Anti-Godsdienstige daden welke door de beestmenschen in Rusland op de meest gruwelijke wijze worden bedreven. Spr. verwon derde er zich over dat de overheid ons Anti-Godsdienstige Tentoonstel lingen te slikken geeft (Rotterdam) en dat het afdrukken van ergerlijke anti godsdienstige foto's in de Tribune wordt toegestaan. Vervolgens stipte Spr. aan de mode van het dragen van Dameskaplaarzen en waarschuwde er tegen dergerlijke Russische, laten we maar zeggen der gelijke Sovjetgebruiken over te nemen, J"ir men thans in Rusland reeds zoo- is gekomen dat men handschoenen draagt van leer van de menschenhuid. Een stem uit de zaal(ik vraag me af waar je die vuile leugens vandaan haalt). Deze persoon werd door de politie uit de zaal verwijdert, waarna de bijeenkomst verder een orderlijk verloop had. Het betoog van Spr. werd toegelicht door een aantal lichtbeelden, waarvan er enkele authentiek waren en welke de aanwezigen een beeld gaven van de vreeselijke toestanden welke zoowel op hygiënisch als eco nomisch gebied in Rusland heerschen. Na de pauze werd de film „Het Signaal des Doods" vertoond, welke veel duidelijker was dan de lichtbealden die slecht te onderscheiden waren. Ook deze film gaf een beeld van de Russische toestanden. Burgerlijke Standen. 10 Nov. Geboren: Johanna, d. van E. A. H. Poort en O. Kraak. Gehuwd: J. Beers en C. Alta. Overleden: >onja van Dommelen, 6 w. Gijs- bertus Christianus Johannes van de Leur, 24 j., ongeh. 11 Nov. Geboren: Martijn Petrus, z. van M. Staal en B. Bergman. Antje, d. van G. Smink en J. Bruinink, Wilhelmina Maria, d. van J. Ch. Boogaard en M. A. Schalkwijk1. Klaas Willem Elzo, z. van K. Perfon en J Bremer. Gehuwd: G. Jansenen C. Meijer. 12 Nov. Geboren: Bastiaan, z. var D. Strijbos en C. Diepeveen. Hen- drikus Jacobus, z. van J. E. v. d. Heu vel en H. v. J. Pol. Ondertrouwd d. Bund en M. Kuipers. D Doppenberg en E. G. v. Putten. A. Hollander en B. v. d. Linden. H. J. Zijlstra en T. Suk. 13 Nov. GeborenHendrik Johannes, z. van M. v. d. Spaa en J. Hietkamp. Ida Cornelia, d. van J. J. Bunnik en A. M. Smink. Overleden: Alijda van H. Riechers en H. v. d. Bosch. 16 Nov. Geboren: Alberius, z. van W. te Beek en C. v. d. Wakker. Roelofje Hendrika, d. van M. Bruine- berg en J. C. Clarisse. Gerrit, z. van H. Cloo enj. Ponne. Hermanus Gerhardus, z. van A. H. H. Rekveld M. v. d. Linden. Klaas, z. van Y. Hoekstra en S. Poelstra. Over leden Cornell's dc With, 42 j., echtg. van F. C. de Wildt. Jan Bergman, 69 j., echtg. van H. C. Welker. „Wit-Gele-Kruis." Voor de Moedercursus, die door bovengenoemde vereeniging zal gege ven worden, hebben zich nu reeds 39 deelneemsters aangemeld. Met recht mag dus worden geconstateerd, dat hier in een behoefte wordt voorzien. Burgerlijke Stand. "1 Geboren: Ernst Sigmund, z. v. E. Beitler en W. Wernsen Hendrika Geertruida, d. v. C. Huurdeman en M. van Daatselaaar. OndertrouwdB. Tolboom en M. v. Laar. Gehuwd A. v. Deuveren en L. Adams. Leusden Burgerlijke Stand. GeborenCornelis, z. v. J. Rijke en D. Mulderij Alijda Wilhelmina, d. v. H. Bransen en A. J. Vrijhoef Wilhelmus, z. v. G. van Gils en J. v Eijdom. Nijkerk Een luxe auto reed tegen den neer gelaten afsluitboom op den Amers- foortschen straatweg. De boom werd geheel ontzet en over de rails gebogen. Daar een sneltrein op komst was, is de overwegwachter deze tegemoet ge- loopen en heeft hem doen stoppen. De boom is daarop met vereende krachten van de rails verwijderd. De auto kon op eigen kracht verder rijden. Op de markt: 45000 eieren f7— f7.80, eieren jonge hennen f4.50—5.50, 81 biggen f 4- 9runderenmelkkoeien f 175-280, vette koeien f 180—f295; 45 nuchtere kalveren: mestkalveren f 1420, slachfkalveren f4—7. Stoutenburg Burgerlijke Stand. Geboren: Hendrikus z. v. W. v. d. Brink en M. Plaizier. Scherpenzeel Bij een jachtpartij in de bosschen van Rooyaards van Scherpenzeel, nabij de boerderij „de Zeider" werd door een drijver het in verregaanden staat van ontbinding verkeerende lijk gevonden —in een man. Tot dusver is men er niet in ge slaagd de indentiteit vast te stellen. Binnenland Katholieke Rijkskieskring Utrecht. Algemeene vergadering Zaterdag 21 November, half tien, Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, Utrecht. Agenda: 1. Opening. Notulen. Me- dedeeling. 2. Voorstel tot wijziging van art. 6 der Slatuten. Tusschen art. 6 der Sta tuten wordt ingevoegd „Door de aan gesloten plaatselijke Kiesvereenigingen en door het Bestuur van den Bond kunnen vóór elke verkiezing van be stuursleden candidaten worden gesteld, wier namen op de agenda worden ver meld Het bestuur opent voor de plaat selijke Kiesvereenigingen tenminste vier weken vóór een vergadering, waarin Heden geëtaleerd: Prachtcollectie Club-fauteuils Nieuwe modellen Dressoirs Beekstraat - Telefoon 543 - Beekenst.laan - Amersfoort een verkiezing van bestuursleden de orde komt, de gelegenheid tot het stellen van candidaten". 3. Bespreking van het „Verslag der Commissie, belast met de toetsing van het Kiesregelement-1927 aan de daar mede in de praktijk opgedane erva ringen", in te leiden door den Secre taris. 4. Behandeling Agenda tiende Partij raadsvergadering te 's Gravenhage. 5. Rondvraag. Sluiting. ooo Tweede Kamer. De Tweede Kamer heeft de motie- Albarda tot schrapping van 25 pet. der defensie-uitgaven, verworpen met 55 tegen 35 stemmen. Daarna werd verworpen met 57 tegen 34 stemmen de motie-Marchant, waarin de korting der salarissen werd afge wezen. De korting zal ingaan op 1 Maart, zoodat over die maand voor het eerst het verminderd salaris zal worden ont vangen. Ook een andere wensch van prof. Aalberse verhooging, indien binnen de drie jaar der regeling het indexcijfer aanzienlijk mocht stijgen ging in vervulling. Alle Katholieke leden meenden te moeten voorstemmen. De verhoogde benzine belasting werd eveneens aanvaard. Katholieke Verkennersbeweging. Z. H. Exc. Mgr. Jansen heeft het aartsdiocesane hoofdkwartier der R. K. Verkennersbeweging, dat geïnstalleerd is in het perceel Mariaplaats 51 te Utrecht, ingezegend. Dr. Berger, lid van het Hoofdbestuur, heeft dit kwartier officieel geopend. Geassisteerd door zijn secretaris en de diocesane verkenners-geestelijke, dr. Ramselaar, verrichtte Z. H. Exc. vervolgens de ceremonieele handelingen waarna Mgr. eenige opwekkende woor den sprak en Gods zegen afsmeekte over het huis en alle werkers der be weging. Ik reken op u, aldus eindigde Mgr. misschien zijt gij in "de toe komst voor mij onmisbaar, zonder twijfel of angst draag ik u de leiding op, de kostbare leiding van de jonge- lingenschaar. Dr. Huygen|uit Amersfoort, lid van den diocesaeen Raad, dankte Mgr. waarna de algemeen hoofdverkenners- geestelijke, prof. Beuns S.J., een woord van gelukwensch sprak tot de stichters van dit kwatier en een bezielend woord tot alle leiders. Ingezonden (Bullen verantwoordelijkheid der Redactie) Heden werd te Amersfoort opgericht de „Vereeniging tot Bevordering van een zuinig beheer van Openbare Gelden". Aanleiding hiertoe was, dat de nood zaak meer en meer gevoeld wordt, de publieke opinie te doordringen van het besef, dat de openbare lichamen der burgerij ten voorbeeld behooren te zijn en dat van de eigenschappen die een goed burger kenmerken, in de eerste plaats blijk moet worden gegeven door de personen, waaruit de openbare be stuurscolleges worden samengesteld. In aanmerking genomen, dat in deze tijden de handhaving van de stabiliteit van den gulden een der eerste zorgen behoort te zijn van alle goede Vader landers, is het een onafwijsbare eisch, dal de overheid met alle kracht ge steund wordt in haar streven, de groot ste zuinigheid te betrachten en kapitaal verlies, zooveel als mogelijk is te voor komen. Verder dient het besef veld te winnen, dat de met veel moeite en zorgen op gebrachte belastingen met een overeen komstig verantwoordelijWIeldsgevoel beheerd behooren te worden en dat dan ook de politieke partijen meer dan ooit moeten instaan voor de bekwaam heid en de karaktereigenschappen van degenen die zij aanbevelen als ver- tegenwoordigei van de burgerij. De Amersfoortsche Vereeniging hoopt, dat haar voorbeeld alom in den lande navolging moge vinden en dat in iedere gemeente eene Vereeniging met gelijke strekking zal worden opgericht. Het werkprogram zal voorshands be staan uit het vormen van eene organi satie die door middel van commissies, zoowel technische als economische, de gemeentehuishouding en de door hel Gemeentebestuur beraamde plannen aan een grondig onderzoek onderwerpt en daarover opbouwende critiek levert, door publicatie, als anderszins. Een en ander met het doel, door particulier initiatief de overheid in haar moeilijke taak bij te staan en daardoor bij te* dragen tot de handhaving van de Gemeentelijke Autonomie. Het bestuur: T. Ziedses Des Plantes (Voorzitter). L. S. Snoek (Vice Voorziiter). S. van [Marwijk Kooy (Secretaris). G. W. van Duyl (penningmeester). J. F. Fontein. Jhr. Teding van Berkhout. Mr. A. E. Th. Kooien. Een paar eenvoudige Uit den Omtrek Hoogland De Gemeenteraad houdt Woensdag morgen om half elf een openbare ver gadering. A. B. T. B. Naar wij vernemen houdl onze af- deeling van de A. B. T. B. op Vrijdag 20 November a.s.* Ie 6 uur in „Con cordia" een belangrijke vergadering Behalve de gewone zaken als ope-1 ning, notulen en mededeelingen.komt het hoogst belangrijke punt „Ziekte verzekering". Dit zal worden behandeld door de Weied. Heer v. d. Heuy, de verzekeringsdeskundige van de A. B. T. B. uit Arnhem. Niemand mag die avond wegblijven, vooral omdat zeer velen oyer dit punt nog wel wat te vragen zullen hebben. De zaal moet vol zijn (igste geschenken die* ooit bij Koffie en Thee verkrijgbaar zijn gesteld! Nu kunt U zien wat U ont vangt voor Uw zoo ijverig gespaarde Hulsko-bonnen. Komt en zoekt persoonlijk uit wat U wilt hebben Een speciale verrassing houden wij gereed voor onze Bezoek sters en Bezoekers van Woensdag, Donderdag en Vrijdag a.s. naar Hulsko's gast vrije geschenkenkamers NIEUWSTRAAT 17! Bewondert nu met eigen oogen de schitterende gratis- premies, bchoorendq bij Hulsko's fijne, pittige Thee en Hulsko's geurige Koffie. Verzamelt de bonnen! Vraagt Uwen winkelier naar desmakclijke Hulsko-pakjes. NV HULSKO, KOFFJEBRANDERS. THEE-I MPORTEURS'AMEKSFOORT AMSTERDAM e.,.,-,,

De Eembode | 1931 | | pagina 2