A. H. v. Nieuwkerk n.v. Voor St. Nicolaas Gouden Jubilaris op het Zangkoor der kerk van den H. Franc. Xaverius. Zondag 22 November, St. Caecilia, herdenkt de heer J. P. Knuivers den dag, waarop hij voor vijftig jaren door Kapelaan Ie Blanc als kleine zanger werd aangenomen op het koor der kerk aan het Zand. Van het jongenskoor ging hij, naar de gewoonte dier dagen, over naar het mannenkoor. Trouw heeft hij zijn diensten bewezen in gezongen H. Mis sen en loven, Zondags en in de week. Een stuk van zijn leven is de kerk zang geworden, en wat er in de laatste halve eeuw veranderd moge zijn, niet het zangerstalent, de artistieke vaar digheid, de muzikale zekerheid van den heer Knuivers. Het Zangkoor heeft zijn liefde altijd gehad, in alle gebeurtenissen en lot gevallen van kerk en koor stelde hij belang, kleine bijzonderheden, die iedereen vergat, bleven den heer Knui vers trouw in het geheugen. Feiten uit lang vervlogen dagen, hij kent ze, kerkelijke gebruiken in de kerk van het Zand, feesten in de laatste halve eeuw gevierd, hij kan er gedetailleerde beschrijvingen van geven, alsof dit alles dateerde van den dag van gisteren. De jubilaris is een parochiaan, die aan kerk en kerkelijk leven hangt, als een kind aan het ouderlijk huis. Van dat meeleven met de parochie getuigt ook zijn voorbeeldige toewijding aan het jeugdwerk Zondag aan Zon dag en ook nog minstens 'n avond in de week. Een parochiaan en zanger, die door de parochie hoog wordt gewaardeerd. Zondagdienst H.H. Doctoren en Nacht-weekdienst Apotheker, t J A. F. Batenburg, Utr.weg 18, tel. 448. H. J. Kolk, Berkenweg 15, tel. 579. A. C. Nicolaï. L. Bergstr. 41, tel. 633. Apotheek: Ten Brink Vermolen, Varkensmarkt 19a, tel. 160. Gemeenteraad. In de Dinsdagavond 24 November te houden vergadering komt nog aan de orde Benoeming van leden der Commissie van bijstand voor den geneeskundigen dienst. Vaststelling van verordeningen voor de begraafplaats „Rusthof" aan den Doodeweg. Voorstel tot het rooien van boomen. Winkelsluiting. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort maken bekend dat op werk dagen van 24 November tot en met 5 December de winkels geopend mogen zijn tot 9.30 uur namiddag. Zondag 22 Nov. a.s. derde en laatste opvoering van „Het Nest Ontvlucht' in het Patronaat Paulus Borstraat. Mannenkoor. Amersfoort's Mannenkoor zal Maan dag 30 November een concert geven in Amicitia. Nijverheid en Handel. Voor de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel zal de heer H. Martin, secretaris der K.L.M. een voor dracht met lichtbeelden houden over „De luchtweg AmsterdamBatavia" en wel op Vrijdag 27 Nov. in Amicitia. Limvio-mededeelingen. Zondag a.s. Limvio I—H.M.S. 1 ter rein Leusderweg om 2 uur. Limvio 11 gaat naar Hilversum tegen Actif. Limvio 111 eveneens naar Hilversum tegen Olympia en Limvio adspiranten terrein Leusderweg om 12 uur tegen E.M.M. adspiranten. Geloof en Wetenschap. In hel keurige bovenzaaltje „Princess Room" vergaderde „Geloof en Wetenschap" onder leiding Dr. Ir. F. C. Huijgen. De heer C. A. Galesloot hield zeer interessante lezing over „Erfe lijkheid". Hoorders en hoordcrcssen werden rondgeleid op een weten schappelijk terrein door een geboren docent, die helder en klaar veel we tenswaardigs wist aan te toonei In de pauze werden mevrouw Pordon-van den Hoven en de heer J, J, Thien als bestuursleden herko zen. Wegens uitbreiding van het be stuur werden gekozen de hoeren C. A. Galesloot en Joh. Lolimann. De firma de Roojj, Boterhandël, Stationsstraat 53, heeft een aantrek kelijke reclame bedacht speciaal voor de huisvrouw. Bij aankoop verschaft deze firma gratis Tenerife-patroontjes met een modellenboekje om van die patroontjes mooie kleedjes, loopers. spreien enz. te vervaardigen. Een goede manier om bekendheid te ge ven aan de artikelen clezer firma. In lichtingen en modellenboekje zyn verkrijgbaar Stationsstraat 53. Liederenavond Birgit Engel, met medewerking van Louis Schnitz- ler aan den Ibach-vleugel v. d. Firma R. v. d. Burg. In Amicitia woonden we Dinsdag avond dit eerste der vier abonne mentsconcerten by, die bet Ned. Con certbureau dit seizoen in A'foorl ar rangeert. Vóór de pauze zong de ge vierde „Deen8che Nachtegaal" twee maal vier liederen; het eerste viertal met Italiaanschcii tekst resp. van Guido Caccini, Andrea Falconieri, G. F. Handel en een opera-aria van den zelfden componist. Het eerste num mer, Amurilli, vestigde den indruk, alsof de zangeres nog wat onwennig slond tegenover zaal en publiek en daardoor hier en daar niet geheel zui ver en mat zong. Later herstelde zjj zich en gaf sehillerende staaltjes van mooie loonvorming, sterk ontwikkel de techniek en voordracht. No. 2 be vatte wederom vier liederen: Italieni- sche Hirlenarie van Carl Nielsen, landgenoot der zangeres, van Ottori- no Respighi: Scoltisch Song en Nevi- cata, beide door Nielsen gearrangeerd en verder nog Vocalise op Ah! door Ruchmaniow. Behalve de Scoltisch Song in Schotsch dialect, warei beide andere van deze groep ook op Italiaanschen tekst, waarin de vloei ende taal van het fascisten-land heer lijk tot haar recht kwam. Na de pauze werden we vergast op vier middeleeuwsehe liederen van Alex Voormolen met geestigen tekst, die schalks werden voorgedragen en waarbij slechts in 't begin de ij- en ui- uitspraok.de vreemdelinge verrieden. Tot slot vier Duitsche liederen van Joh. Brahms. Louis Schnitzler toonde zich in de begeleiding een vaardig piano-virtu oos, die het auditorium ter afwisse ling best op een solo van zijn instru ment had mogen vergasten. Een zan geres, die blijkbaar niet volmaakt gedisponeerd was, heeft er een z' laak aan het heele programma enkel voor hare rekening te nemen. gehad, voordat het Slachthuis houwd is, hebben hem toen de geilheid gegeven om van verschillen de grondsoorten proeven te verkrij gen, die in glazen buizen zyn gebracht en dus nu een overzicht geven van wat er «laar ulzoo opvolgend in den aurdbodem aanwezig is. Aardige, interessante byzonderhe- m vertelde de heer v. d. Lyn over de bezwaren, by die horingen ondervon den. In het algemeen was het weder een geslaagde conferentie en alleen was hel le betreuren dat ook dit keer het aantal belangstellenden niet grooter was, terwyl dc zoo uiterst geringe kosten hierbij toch zeker voor nie mand bezwaar kunnen opleveren (een gewone sigaar kost meer dan de entree). Uit den Omtrek A'foorts Gem. Zangvereen. ..Mendel sohn", Dir. J. R. v. d. Glas. Een vcreeniging van ongeveer hei- zelfde kaliber als ons „St. Caecilia": 'I dameskoor vrijwel op peil maar onvoldoende bezetting der mannen stemmen. Dir. v. d. Glas beschikt blijkbaar over voldoenden durf om voor een concert als dit, Amicitia af te huren. Zoo liet hem er om begon nen was ouders en bekenden van hel kunnen zijner leden, ook die van hel kinderkoor, le overtuigen, had hy het met minder onkosten kunnen doen. Het Sanctus van Lotti (cxcusez du pen) werd zonder dc minste nuan ceering streng in dc maat voorgedra gen. Van O. Koop's .Aan den Vliet" was het leutige absoluut niet aange voeld, de „Bloemcncantate" met het kinderkoor was te lang om voortdu rend te boeien en werd over 'I geheel weergegeven. Aan stem vor ming heeft „Mendelsohn" nog heel wat te doen, by groot als klein. Van de Kerstcantate, door v. d. Glas zelf gecomponeerd op woorden van T. Hagedoorn, konden muziek, nocli tekst, ons bekoren, laat staan in kerststemming brengen, al waagt v. d. G. daartoe af en toe een poging door in de begeleiding de „Stille Nacht"-melodie te verwerken. Het luisteren naar de nog maar ten deele gecultiveerde, maar heldere so praan van Mevr.Truus de Valk-Wou denberg en den vaardigen begeleider "1. Rnmselaar gaf tenminste eenige oldoening. By eventueel volgend optreden van deze vcreeniging met het kinderkoor moge Dir. v. d. Glas zich eerst de hulp •an een paar geschikte secondanten •erzekeren, om de orde onder z'n schare, vooral ook in de zaal, le hand haven. In ons Museum. Wederom had de heer v. d. Lijn zich welwillend hescliikbaar gesteld om de belangstellenden op Woensdag 18 November nog eens in groote trekken op de hoogte te brengen van de steenen, die op en ook in den bo dem rondom Amersfoort voorkomen en die, alvorens hier te belanden, veel al een grooten zwerftocht gemaakt hebben. Zyn voordracht die in hoofd zaak over het zelfde ging als die Woensdag 28 October j.l., gaf den be langstellenden op levendige en een voudige wyze weer hoe vele en vele eeuwen geleden, steenen onder ijs- verschuivingen of door de kracht toenmaals veel grootere rivieren r ons land gestuwd zyn; in het bijzon der wees hy er op, hoe groot het aan tal soorten is, dat men hier zoowel bovenop de aardoppervlakte als daar onder aantreft. Aangezien in de ge bergten van verschillende landen hel aantal steensoorten als regel niet groot is, zich beperkt tot eenige, die dan ecliter goed te herkennen zyn en dan in de gebergten van andere stre ken ook weer andere soorten werden gevonden, is het mogelijk om met vry groote nauwkeurigheid van de hier in Amersfoort gevonden steenen te be- palei. uit welk land zjj afkomstig moesten zyn, hetzy dan uit de Scan dinavische Alpen, uit de Ardennen, de Jura of uit de omstreken van Koblenz d. Uit de collecte van Fléhite, destijds door den lieer v. d. Lijn zelf samen gesteld, werd dit toegelicht en van verschillende steenen werden de sa menstellende deelen aangewezen. Ook de boringen, die hebben plaats Barneveld Burgerlijke Stand. Geboren; 7. Klaas, z. v. F, v. Dyk en J. Lam. 7. Jan Bertus, z. D. Wijnveen en A. Blanken. 10. Aart, z. v. M. v. d. Hudding en Joh. Griess- ler. 9. Arend Jan, z. v. A. Versteeg en d. Pol. 13. Wouter, z. v. C. v. d. Braak en A. Kattenbroek. 12. Gerrit, H. Klassen en E. Bakker. Ondertrouwd: 11. Cornells Bloemendaal en Grietje Dekker; Aalt v. d. Heuvel en Rika Alberta v Lambalgen; Dirk Arie d. Klerck ei: Aagje Blom. G e h li w d 13. Jan v. Veldhuizen en Aaltje v. den Brink; Huivert Ger rit d. Ruiter en Wilhelmina Druyff. Overleden: 5. Gerardus v. Reek, 17 ni. 7. Heintje Willy Fran ken, 3 j. 13. Cornclis Gradus Schou ten, 19 j. Hoevelaken Een vrachtauto, komende uil Terscliuur, reed in de sloot, doordat de voorlichten plotseling uit gingen. De bosluurder bekwam geen letsel, de auto werd, na den volgenden mor gen uil de sloot te zyn gehaald, op sleeptouw gebracht naar de garage op de Driesprong. Op de Driesprong reed tenge volge van den dikken mist, een auto tegen een telefoonpaal, waardoor paar telefoondraden afknapten. W.Z. 15. 12. Quirinus Cornells, z. van C.Th. Hazendond en A. de Bruin, Steen- hofslr. 36. 13. Johannes Wilhelmus, z. van W. J. Jasperse en P. H. Fransman, Dijk- luisstr. 7. 13. Evertje, d. van A. Ch. Hekkers en A. Kraaij, Smitsweg I. 13. Berendina Maria, d, van B. H. Duwe) en M. C. Breed, Steenhofstr. 45. 14. |an, z. van J. v. Schalk en B. Bleijerveld, van Weedestr. 11. 16. Cornells lohannes, z. van J. T. Burgsteden en J. H. v. Doornik, Kerkstraat 44. 16. Wilhelmus Cornells, z. vanj. G. Bennekom en J. L. Outshoven, Birkslr. 86. Ondertrouwd 12. A. Luijben en A. M. v. Velthoven. 12. W. v. Oesl en J. M. v. Esch. 12. S. J. v. Wonderen en G. Los. Getrouwd 18. C. de Bruin en A. Meijering. 18. C. v. Leeuwen en W. Bosman. Velling. Ten overstaan van Notarissen v. Beverwijk te Amsterdam en Dammers te Soest, werd op Dinsdag 17 Nov. in hotel „Eemland" publiek verkocht een villa met erf en tuin aan de Juliana- slraat no. 65 te Soest, groot 5 Aren 85 centiaren. Kooper werd I v. Essen te Bussum voor f6700.—. Soesterberg Vrijdag 13 Nov. werd alhier begraven Jkvr. Elisabeth Frederica Maria Bosch van Drakenslein, een dame van adel naar lichaam en ziel, een voorbeeld van Godsdienstzin hetwelk zich open baarde in haar geduld Ie midden var de zware kruisen die zij had te dragen en in haar groote offervaardigheid voor Kerk en armen. Moge de Heer haar overvloedig loonen voor al hare goede werken. Practische geschenken - Ziet onze etalages Beekstraat 6 - Tel. 543 - Beekenst.laan 10 - Amersfoort Gemengde Berichten Binnenland lViikerk Burgerlijke Stand. eboren: Gysbert, z. v. Gys- bert v. Doornik en Evertje v. d. Bunt; Martinus Woutorus, z. v. Martinus v. d. Vis en Woutertje Burgers; Gerrit- je. d. v. Aalbert Worst en Maria v. Soeren; Hendrik, z.v. Johannes Burg- al en Janna Steenwyk. Ondertrouwd: Gerard v. Drie i Jannetje Doppenberg; Wouter v. d. Broek, v. Amsterdam en Gijsbertje Wouters; Hendrik Berculo, v. Amers foort en Hendrikje Brons. Getrouwd: Evert v. d. Pol en Geertruida v. d. Veen. verleden Een als levenl. uangog. kind v. Wouler v. Koot en Jannetje v. d. Veen; Jannetje v. Po len, 74 j.; Rikjc v. Dussehoten. 50 j., echt gen. v. Maas Vedder. Soest Burgerlijke Stand 12—18 Nov. 1931. Geboren 12. Maria Johanna, d. van M.J.Th. Brouwer en A. M. Florie, Molenstr. Acht Millioen. Blijkens de opgaaf van het Bureau ior de Statistiek bedroeg het aantal inwoners van ons land op 1 Septem ber 7.992.991. Men mag het er dus, de maande- lijksche toeneming met een kleine tien duizend in aanmerking genomen voor houden, dat wij thans reeds een duizend of tien over de acht millioen zijn. Esperanto. Bij het gehouden examen te Utrecht slaagden de navolgende leerlingen van de St. Ludgerus-kweekschool te Hil versum A. Berends, EnschedeA. 1 Utrecht; H. v. Engelen, Utrecht; J. Fennis, Hilversum; J. Roos, Babbe- richt; H. Rijswijk, Utrecht; Jac. Smeets, HooglanderveenJac.Stremmer,Utrecht; Chr. Vleugel, Hilversum. De „Graf Zeppelin" heeft dit jaar tusscheu Maart en November 42 tochten gedaan en 117.161 kilometer afgelegd. Er werden 2956 passagiers en 680.000 kilogram vracht en post meegenomen. In haar bestaan heeft de „Graf Zeppelin" in totaal 232 toch ten gedaan en is 150 dagen in de lucht geweest. Hel ongeveer twee-jarig zoontje van den arbeider V. te Nyverdul wist een fleschje met lysol machtig le worden en dronk er van. Na hevig lyden is het kind bezweken. - By een botsing tusschen stakers gendarmen in het dorp Paria moesten de laatsten van hun vuurwa pens gebruik maken. Een werd gedood, een man levensgevaar lijk gewond. Een 63-jarige weduwnaar zijn drie dochters van 13 tot 18 jaren te Fürth zyn tengevolge van een gas vergiftiging om het leven gekomen. Je vier personen werden dood in hun woning gevonden. Het ongeluk heeft plaats gehad doordat een gummi ng van een niet gesloten ga: de keuken was losgeraakt. Eenigen lyd geleden werd ge meld, dat Dr. Stokkens te Ryssen, de gemeente tot eenige erfgename had benoemd. Naar de burgemeester thans aan den Rand dier gemeente Kerknieuws Mgr. Wantenaar. Maandag zal Mgr. Wantenaar, van de St. Joseph-Missiecongregatie van Mill-Hill, Apostolisch Vicaris van Ba- sankusu (Belgisch Congo), vanuit de missie te Antwerpen arriveeren, vervolgens ook een bezoek aar vaderland te brengen. Voor zijn vertrek naar de missie was Mgr. o.m. werkzaam als professor aan het St. Joseph-Missiehuis te Roosen daal en als redacteur en administra teur van de bekende Annalen der St. Vier arbeiders, werkzaam aan den bouw van dammen voor de Lötschberglyn, zyn tengevolge van het losraken van een kabel door den electrischen stroom gedood. Naar uit Rio de Janeiro gemeld wordt, zou de Braziliaansche regee ring voornemens zyn om op de spoorwegen als stookmiddel tot bri- kétten opgeperste koffieboonen te ge bruiken, teneinde aldus de overtollige koffie, die tot dusverre in zee gestort werd, te gebruiken. Tevens heeft zy opdracht gegeven pogingen te doen om uit koffieboonen alcohol, olie en cellulose te winnen. Joseph-Missiecongregatie van Mill-Hill.kentenis afgelegd. By Barcelona is door tot dus verre onbekende oorzaak een marine- watervliegtuig in zee gestort. De in zittenden, 3 officieren, zyn verdron ken. Zondagmorgen is een inbreker er in geslaagd door 't dakvenster bin nen te dringen by K. te Tilburg, waar hij ruim ƒ600 aan bankpapier heeft meegenomen. Te Rotterdam is een 62-jarige arbeider uit Kapellc a. d. IJssel in een fabriek door een dryfriem gegrepen en zoo ernstig verwond, dat hy leed. Door een defect aan de kabel van het electrisch licht ging le de Lemmer het licht uit. De mislsirene aan de haven en het licht op den vuurtoren waren hierdoor eve buiten werking. By de firma Junnink, textiel fabrieken te Enschedé is Maandag een staking uitgebroken, naar aanleiding van een afgekondigde loonsverlaging van 5 pet. Ook te Almelo is een sta king uitgebroken by de Stoomspinne rij Twenthe. Ook de vierde verdachte v roofoverval te Schipluiden is gear resteerd. Hy heeft een volledige be- Appelen f 3.00 A f 7.50 p. H.L. peren 15.50 A f6.— p.H.L.;Klei- aardappelen fO.OO A f0.— p. H.L.; Zandaardappelen f 0.00 a fO.OO p. H.L.; Hoendereieren f7.00 A 18.00 p. 100 st.; Eendeneieren 15.50 A f6.— p. 100 st.; Boter 11.50 A f0.- p. K.G.; Kippen f0.70 A f 1.Hanen f0.80 A f 1.10; Hennen 10.00 A fO.OO; Jonge hanen f2.00 A fO.OO; Kui kens 10.00 A f0.Tamme ko nijnen f2.— A f4.25; Wilde ko nijnen f0.60 A 10.00; Tamme duiven f0.40 A 10.60 per paar; Vette varkens f—A f.— Magere varkens 1 Al Drachtige zeugen f00 A f 00 Biggen f 5.— A f9.— Guste zeugen f 40 A f55 per stuk. Aangevoerd: 120H.L. appelen; 30 H.L. peren; H.L. kleiaard- appelen; 0 H.L. zandaardappe len 60.000 hoendereieren; 1700 eendeneieren; 45 K.G. boter; vette varkens; magere var kens 0 drachtige zeugen biggen; 3 guste zeugen koeien; 0 geiten; 355 Zondag 22 November a.s. hopen T 4, onze geliefde Ouders 5» j iimldi: un Dio'iik EN i liluil mi DeoniHi In i J hun 55-jarlge Echlvercenlging L te herdenken. Dat Ood hen nog vele Jaren 4 moge sparen is de wensch van 1 i hun dankbare Kinderen, Klein- 4 kinderen en Achterkleinkind. T 4 Amersfoort, November 1931 S> Teutstraat 35 Dagmeisje Biedt zich aan R. K. Meisje 16 jr. als hulp in de huishouding, liefst

De Eembode | 1931 | | pagina 2