Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken VULPENHOUDERS N.V. Middenstands-Bank Bel dan op No. 42 Abonnementen kunnen elke week ingaan, doch opzegging van abonnement moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prijs per 8 maanden f 1.00. Buiten Amersfoort f 1.10 De €embode Adverlentiën 26 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid by geregeld adver- teeren. Advertentièn moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur in den morgen zijn bezorgd. Kantoor en Drokk.rl] LangegraoM 28 t. IWafoort - T.loloon 314 tt.ra.Mtnt .|km DMadag. an Vrl|d.gmiddag - Po.t-.tro no. 44234 Vijf en veertigste Jaargang Jfrhpff? Dinsdag 24 Nov. 1931 No. 68 Slecht humeur is een ziekteverschijnsel, maar men mag een ander niet daar onder doen lijden. Kerknieuws De Aartsbisschop en de Bisschoppen van Nederland Aan de hun toevertrouwde Geestelijkheid en Geloovigen. Zaligheid in den Heer. De economische crisis, welke zich over geheel de wereld heeft uitgestrekt, drukt reeds geruimen tijd met haar ontwrichting van het zakenleven en daaruit voortvloeiende werkeloosheid, armoede en gebrek, als een zware be proeving op de menschheid, terwijl niemand met zekerheid, zeggen kan, «anneer en hoe het einde zal komen, in dézen algemeenen nood is het voor den geloovige een groote troost te weten, dat het lot der menschheid ligt in de handen van den Algoeden Hemel vader, Die zijn almacht vooral open baart door barmhartig te zijn en te sparen. Met allen aandrang vermanen Wij U daarom, B.G., om door een nede rig, berouwvol, volhardend en vertrouw- vol gebed uw toevlucht te nemen tot den troon van Gods barmhartigheid, opdat God, Die door de zonde be- leedigd en door de boetvaardigheid verzoend wordt, genadig Zijne oogen sla op de gebeden van Zijn smeekend volk en de geeselen Zijner gramschap afwende, die wij voor onze zonden verdienen en hel Hem moge behagen uitkomst te verleenen in de maatschap- pelijke nooden, welke de wereld hebben getroffen. Wijl echter het gezamenlijk en open baar gebed zooveel te krachtiger is en zooveel te meer bij God vermag, schrij ven Wij bij !deze voor.J dat; op Zondag 29 November a.s., onder het Lof, het Rozenhoedje zal worden ge beden met de Litanie van het H. Hart van Jezus en de akte van eerherstel tot het H. Hart van |ezus, om barm hartigheid over de wereld af tesmee- ken. Wij roepen U tot deelname aan deze gebeden op en sporen U tevens aan de H. Mis van verplichting tot dezelfde intentie bij te wonen. Op dienzelfden dag zullen ook de geloovigen van alle christelijke kerken in ons vaderland tot datzelfde doel riet ons in het gebed vereenigd zijn. En zal dit Ons schrijven op Zondag 22 November in alle tot Onze Kerkprovincie behoorende kerken, als mede in de kappellen, waarover een rector is aangesteld, onder alle vast gestelde diensten van den predikstoel worden voorgelezen. Gegeven te Utrecht, den 12 Nov. 1931. J. H. G. JANSEN, Aartsbisschop van Utrecht. L. J. A. H. SCHRIJNEN, Bisschop van Roermond. P. A. W. HOPMANS, Bisschop van Breda. A; F. DIEPEN, Bisschop v. 'sHertogenbosch. J. D. J. AENGENENT, Bisschop van Haarlem. I6 De Spoorwegdiefstal. Scherpe waakzaamheid werd in acht genomen, en het heldere licht van de volle maan, dat den nacht in dag ver anderde, kwam hun hierbij uitmuntend te stade. Den hoek van het boschje waar Cummings en zijne gezellen in ver borgen waren, omrijdende, hadden ze geen vermoeden dat ze de vluchte lingen zoo spoedig hadden ingehaald en waren dus eenigszins verwonderd, toen ze eensklaps verschenen. Hun eigenaardigen kreet uitstootend, gingen ze met spoed vooruit, hun gang zelfs niet verminderend, toen de kogel, dien Moriarity op hen afschoot, over hen heen vloog. Dadelijk werden verschei dene geweren op hen aangelegd, en als Chip het bevel niet had gegeven om niet te schieten, dan zou het voor Jim en zijn gezellen slecht hebben uitgezien. Met de snelheid van den wind vlo- "■'••n de paarden over den weg. Even g''"°n den horizon kon men de duistere oiWrciiken van Coody zien, dat om streeks vijftien mijlen van hen af lag en als Cummings de schaduw er van maar bereiken kon, dan waren ze gered, want dan waren ze op Indiaansch JOH. DE HEER VARKENSMARKT TEL, 1309 AMERSrOORT Piano's Orgels - Radio BERICHTEN UIT AMERSFOORT Gemeentezaken. Met belangstelling zullen onze Ie rs hebben kennis genomen van het truien van een particuliere commis sie van toezicht op het financieel be leid van het Amersfoortsche gemeen tebestuur. Ingeleid door angstige Ingczondcn- stukken-schrjjvers in hel Amersf. Dagblad, kon de stichting van zulk ;u curatorium worden verwacht, 't Is nochtans geen noviteit. Een jaar of negen geleden wilde wijlen Secretaris Veenslra, afgetreden als lid de combinatie „13. en V.", met groep belangstellenden, buiten den Raad om leiding blijven geven aan de Amersfoortsche gemeentepo litiek. Hij richtte daarvoor een ge nootschap op, hetwelk zich eenige malen liet hooren, maar na een paar jaar, onder verbeterde conjunctuur, zaclitkens insluimerde. Daarnevens was toen ook nog aan tn der Amersfoortsche bitter-tafcls ontstaan een zoogenaamde bezuini gingspartij. een gemeentelijke bezuinigings- nissie had inmiddels juist liuar taak volbracht met vrjj negatief re sultaat. De bezuinigingspartij bewandelde den normalen weg: zij deed aan stembus-actie en bracht den lieer Magnin in den Raad. Deze raadsheer voerde zijn partijprincipe zeer lconsc- kwenl door en was dus zóó zuinig op :jjn woorden, dat in liet analytisch erslag der raadsvergaderingen nim- ner ook maar een regeltje ruimte voor hem behoefde te worden gere serveerd. Hij werd tussehentüds ver vangen door wijlen den heer de .longh en bij de stembus van 1927 verdween de partij uit den Raad. De heeren van het Genootschap der leiding van wijlen oud-secretaris Veenslra bewandelden andere paden. Zij drongen niet in den raads-tuin door maar bleven uit de verte, of dui delijker gezegd uil de hoogte neerkij ken op de mcnschen die, afgevaardigd door de onderscheidene groepen kie zers. naar best-vermogen en in over eenstemming met huil politiek begin sel de gemeente-belangen poogden te behartigen. Meermalen werden wen ken en adviezen gegeven en, het ver schijnsel herhaalt zich in onze dagen weer, het belasting-spook werd druk benut. Naarmate de financieele toestand beter werd verloor de genootschaps- aclie aan kracht en inhoud. tiende, die in een dichte groep hen van zoo nabij volgden, dat ze hun trekken konden onderscheiden, ont dekte hij dat ze hun paarden eerder inhielden dan in vollen gang lieten gaan. Hierover verontrust, deelden hij zijn vrees aan zijn gezellen mede, die voorover ln het zadel lagen, hun paar den, door woorden en streelen tot den grootsten spoed aanzetten en het was of die dieren hen begrepen, want de eene mijl werd onverpoosd na de andere afgelegd, terwijl de echo's van het hoefgetrappel herhaald werden door hun vervolgers. Met stralende oogen op den oever gericht, die hoe langer hoe meer zichtbaar werd, be gon hunne hoop grooter te worden, toen de stilte door een geweerschot verbroken werd en een kogel over hen heen vloog. Als door een ingeving wierpen de drie mannen zich dadelijk op den hals van hun paarden, zonder echter in het minst den spoed te ver minderen. Een ander schot volgde en Chip's stem klonk hen duidelijk in de ooren: „Als je niet stil staat, dan schieten we je paarden neer." „Schiet en wees vervloekt I" zei jim Cummings bijna juichend, terwijl hij zijn revolver uit zijn zak trok, „twee MET EEUWIGDURENDE GARANTIE (GRATIS REPARATIE8) VAN f 10.50 AF ALLEENVERKOOP KANTOORBOEKHANDEL ■I F. A. TULP Bi Lingestr. «5 to. Krommestr.TEL 326 Nu in onze «lagen van depressie de financieele toestand der gemeente méér dan voorheen alle zorg eischt, herleeft de Genootschapsgedachte, en «Ier traditie getrouw wordt weer een afdeeling Stuurlui aan den wal ge vormd om aan te duiden hoe het nu wel moet. De raadsleden, respccleerend de goede bedoelingen en inzichten van de gcnootschaps-mcnschen, zullen natuurlijk hun gang gaan, door eigen overtuiging en beginsel geleid. Zjj zullen aan de eigen parljj te gelege- nertijd zoo noodig wel verantwoorden hoe zij hun beginsel-programma heb ben beleefd en kunnen inmiddels rus tig afwachten, wat de studie van al lerlei bescheiden door de in crisis nood saamgedrevenen in genoot- sehapsverband zal opleveren. T. G. Kerkzangersjubilé. Zondag, St. Caecilia, was een feest dag in de kerk St. Franciscus Xave- rius ter viering van het 50-jarig jubi leum van den heer P. Knuivers als koorzanger van genoemde kerk. De Hoogmis werd een solemneele Mis met Pastoor Hartman als officiant en de Kapelaans Van Straelen en Veld man als diaken en subdiaken. Kapelaan Tempelman, als leider van het Zangkoor, had daarmede voor deze plechtigheid een nieuwe Mis ingestu deerd, de Missa Stella Maris van Gries- bacher, vierstemmige Mis voor knapen- en mannenkoor. Dit samenvallen van herdenking en St. Caeciliadag bood den Officiant na de voorlezing van het Schrijven van het Episcopaat over den bededag van Zondag a.s. de gelegenheid om te spreken over de hooge waarde van den|koorzang voor den luister van den godsdienst en de stichting der geloo vigen. Hierbij vlocht Z.Eerw. in het zeld zame jubilé heden gevierd en tevens de wijze waarop het zangkoor in deze kerk zijn taak vervult. Gelukkig mo gen wij ons prijzen voor den goeden icoorzang in deze kerk gegeven, waar door vaak wordt ontroerd. Namens de parochianen dank voor dezen mooien kerkzang. Na de Hoogmis geleidden de collega's den jubilaris en familie naar de pastorie- zaal, waar ter ontvangst aanwezig waren de heeren Geestelijken, het Kerkbe stuur en de Patronaatscommissie. Pastoor Hartman sprak de jubilaris toe. Vijanden zou deze wel niet heb ben, het getal zijner vrienden was groot. Z Eerw. wenschte trouwen kerkzanger wam udii wait,, vp „luiuuiidw.. grondgebied. Naar zijn vervolgers kunnen er van dit spel genieten," en op Chip aanleggend, trok hij af. Het paard van Chip schichtig op zijde, steigerde, viel achterover, doch was spoedig schijnbaar ongedeerd, weder ter been. „Jongens, zie je de bedding van die droge kreek? Aan gene zijde er van zijn we veilig." De vervolgers verstonden die woor den ook en daar ze het gewicht er van begrepen, gaven ze hun paarden de sporen en naderden zoo de drie misdadi gers zoo dicht, dat deze de zware ademhaling der paarden konden hooren. Chip en zijn manschappen naderden hoe langer hoe meer. De dertien man, vervolgden en vervolgers waren bijna een geheel. Chip, die voorop ging en Cummings, die achter zijn kameraden reed, waren geen paardlengte van elkander af. Het edele dier, dat Chip bereed, won langzaam aan bij iederen stap, dien het deed, tot zijn neus het paard van Jim bijkans aanraakte. „Jim Cummings, geef je overl"riep Chip met de revolver in zijne hand. „Neen, zoo lang ik leef niet," zich in het zadel omkeerend"richtte hij op Chip's paard. Hij schoot 't dier vlak door zijn hersens. Chip was met de behendigheid van geluk Tevens deed Spr. dil namens de leden van het Kerkbestuur, wien alles ter harte gaat wat het kerkelijk leven betreft. Ook uit naam der collega-zangers,, met wie de Jubilaris steeds samenwerkt en'voor wie hij een voorbeeld van ijver is, en die hem waardeeren ook voor zijn oprechte godsvrucht. Een koorzanger vol godsvrucht ver richt buitengewoon werk. Mede wenscht Spr. geluk namens kapelaan Veldman en de leden der Patronaatscommissie, dankende voor den trouw en de groote opoffering. Als pastoor dankt Spr. voor koor- 'ervolgens sprak Z.Eerw. de familie leden toe om daarna over te gaan tot wat door Z.D.H. de Aartsbisschop bij Z, H. den Paus was verkregen, den Pauselijken Zegen en het eerekruis pro Ecclesiae et Pontifice. Dit huldi- Jend eereteeken spelde Z.Eerw. den ubilaiis op de borst. Hierna was de beurt aan de collega zangers, welke onder leiding van Kapl. Tempelman een zegewensch zongen, compositie van den organist der kerk, den heer H. Ramselaar op voor dit feest toepasselijk gemaakte woorden van Pater Pluim. Deze bijeenkomst werd besloten met het persoonlijk feliciteeren der aan wezigen. Op de receptie ten zijne huize kwa men den Jubilaris tal van vrienden begroeten. Met „'n keitje". De reclasseeringsvereeniging voor Amersfoortsche gemeenteraadsleden, zich aandienende onder den titel .Vereeniging tot bevordering van een :uinig beheer van openbare gelden", hééft voor een oogenblik het terrein der „Ingezonden stukken" verlaten en gaat nu ageeren per „keitje". In de goedkoope kleine advertentie rubriek van 't Amersf. Dagblad tus- schen annoncen van allerlei aard ver scholen troffen we 't volgende „keitje" aan. j5 pCt. korting op salarissen, be zuiniging alom! B. en W. van Amers foort stellen voor de post presentie gelden voorde Raadsleden met 25 pCt. te ver....hoogen. Bestuur Ver. tot bev. van een zuinig beheer van Openb. gelden." Wie verwacht had, dat de heeren ..in de reclasseering nauwgezet zou den nagaan of de voorgestelde regeling der vergoedingen aan raadsleden uit te keeren in bepaalde gevallen in over eenstemming is met recht en billijk heid, komt bedrogen uit. Niet langs den weg van onderzoek en objectief overwegen gaat men op zijn doel af. De heeren bedienen zich van „kei tjes" bij 't bewerken van de openbare meening. Berg-Revue. Hier mag met overtuiging gezegd wordenGaat deze revue zien Dinsdag op de Berg of Donderdag in St. Aechten. En niet om den mooien en prettigen avond alleen. Hier is iets bijzonders. een geoefend ruiter dadelijk op den grond gesprongen, steeds zijn revolver in zijne hand houdend. De plotselinge val van het paard in hun leidsman, had de overigen genoodzaakt eensklaps hun paarden in te houden, uit vrees van over paard en ruiter heen te rijden, daardoor kwam de weg vrij, liet Chip zich op een knie neervallen, mikte zorgvuldig op Cummings en vuurde af. Een plotselinge zijsprong van Jim's paard, redde zijn leven, doch daardoor werd het paard van Cook getroffen, dat even stil stond en toen aan al zijn leden bevend tegen den grond viel. Cook hierop niet bedacht, werd over zijn kop geworpen en lag bewusteloos in het midden van den weg, de twee anderen gaven de afgematte dieren nogmaals de sporen, vlogen over de grensliniën heen en stonden veilig op Indiaansch grondgebied. Chip, verdrietig, dat zijn vijand, dien hij op het punt stond van te vatten, hem nog ontsnapt was, alsmede over het verlies van zijn paard, was niet van plan om de vervolging van de bandieten, die nu door een bocht van den weg aan hun oog onttrokken waren, door eene grensscheiding te staken. Zich tot hem wendend, die van hun voor Amersfoort en Omstreken AMERSFOORT. Lange Gracht no. 4 - Telefoon no. 304 en 697 Deskundige voorlichting bjj den aan- en verkoop van Effecten Verhuring van Lips Safe-loketten Verzilveren van coupons Handelscredieten Incas3eeringen Spaar-deposito's rente 3 pet. Alle spelers en speelsters groot en klein zijn uit de parochie gerecruteerd uit alle standen en leeftijden. Een prachtig stuk parochiale samenwerking. Het doel? Verbetering van dejeugd- bdweging ook financieel. Dit kwam uit het slotvers gezongen op de melodie n het Brautchor uit de Lohengrin. De muziek bij deze revue werd ge leverd door het mooie strijkensemble 'ook twee fluiten) van het Patronaat 5t. Ansfridus onder leiding van den heer Th. te Ktoeze. Voor de piano zat de heer P. Beijer, die thans dirigeerde, de componist van verschillende melo dieën, voorspelen en verbindingsstukken Uit het Brautchor is op te maken dat veel bekende muziek werd gebruikt voor de talrijke zangmuziek in deze revue. Gekozen ware melodieën, mooi en geliefd. Ook deze revue is eigen werk uit de parochie. De heer Kleine Staarman heeft de tekst geleverd en nog wel een tekst steeds in rijm. En als speler kwam deze ook bijzonder uit ook wat zijn verstaanbare dictie betreft en zijn lenor geluid voor in den mond gezongen. Er waren vele goede spelers: Teun de Nachtwacht, de secretaris van het potverteerend zangkoor, de commis saris van politie, de dwergenkoning, enz. Het deelnemen der zangers van het St. Ansfriduskoor verzekerde goe den zang. Het le bedrijf liep over arbeid en ontspanning in samengangmetdegrond- gedachte dat de hoofdzaak van het leven is, hoe men leeft met het oog op hiernamaals. Het 2e bedrijf sloeg terecht buiten gewoon in met het tafreel van pot- verteeren. ln het tafereel Bloemenfaal kwamen de meisjes, groote en kleine ten tooneele een lief tafereel. Het vol lende bracht de jongens, de dwergen lie de Amersfoortsche Kei kwamen terughalen. Een lied vol Amersfoortsche opmerkingen was ingelascht. Het 3e bedrijf bracht de sprekende Kei plus zijn wegvoering naar Scan dinavië en de opsporing door de politie. Dit laatste vormde een mooie climax. Allerkoddigst was dit tooneel en voor de overvolle zaal een zeer groote attractie. Er kwam radio aansluiting en door het toestel sprak de Kei van uit het hooge noorden. Aldus een zeer mooie en zeer eigen aardige avond. Dinsdag en Donderdag zal het weer vol loopen evenals heden Zondagavond. 9M9MWIHM» VoorKANTOORMEUBELEN SCRHIJFMACHINES hebben wij boven onze zaak SPECIALE TOONKAMERS Fa. H. ELZET7AAR LANQESTRMT 84 TEL. 828 Hebt U een Taxi of auto noodig Amersfoort, Aartsbroederschap van de Heilige Familie. Zondag 29 November wordt het 35- jarig bestaan der Aartsbroederschap van de H. Familie gevestigd in de parochiekerk van O. L. Vr. Hemelvaart in de Langegracht, herdacht. Vooraf gaat een triduum hetwelk Donderdagavond ora 8 uur wordt ge iend. Vrijdag 27 Nov., 's morgens om 6 tr H. Mis, gevolgd door onderrichting. 's Avonds 8 uur Oefening met pre- dicatie. Zaterdag 28 Nov., 's morgens 6 uur H. Mis waarna onderrichting. 's Avonds 7 uur Oefening met pre dicate. Zondagmorgen om 6 uur H. Mis. Om half 11 de Hoogmis voor de levende leden en weldoeners van de Broederschap. In den middag om 5 uur Plechtige Oefening met Feestpredicatie. Werkloosheid. Er staan nu ingeschreven 468 werk- loozen tegen vorig jaar 370. Deze 370 personen zijn verdeeld over 77 verschillende vakken, en onder hen bevinden zich 112 losse arbeiders en 44 grondwerkers. Aan steun voor werkloozen werd in deafgeloopen week ruim duizend gulden uitgekeerd. vertrek uit Kansas City af hun gids „Niet alleen Chip, ik ga met je mee," geweest was, vroeg hij: „Brodey, hoe zei Sam. de Swanson's hoeve hier van daan .,Zoo wat vijf en twintig mijl, hemels- breedte." „Maar hoeveel den weg volgend?" „Dat zal zoo omslreeks dertig mijl zijn." „Behoort het geheele land aan gene zijde van de grenslijn tot het Indiaansch gebied „Ja, tot de Chirokee Nation." „Wat is die Swanson voor soort van man?" „Hij heeft veel van een wilde, doch zou eerder een man neerschieten dan een glas leeg drinken, want hij is een groote tegenstander van de whisky." „ja, dat weet ik wel, maar is hij knap, slim, vlug, bedreven, je begrijpt wel „Zie toch toe, jonge mannen," voerde Brodey er tegen in, „weet u wel, wat gij doen gaat? Denk er maar niet aan om er levend van terug te keeren. Ik ben op veel akelige plaatsen geweest, maar ik zou er mijn nutteloos karkas toch liever aan wagen, dan daar heen te gaan. Chip lachte hartelijk, de hals van zijn paard streelend antwoordde hij „Brodey, ik ben nu vijf jaar detective en ik geef je de verzekering, «lat ik in die vijf jaar meer dan eens den dood onder de oogen gezien heb. Chip zei dit op gewonen toon zon der eenige grootspraak, daar alles de waarheid was en uit zijn geheele manier van doen, wisten zijn toehoor ders dat hij hun feiten mededeelde. „Ja, en ik was er bij verscheidene gelegenheden bij," liet Sam zich hoo- „Hij heeft scherpe oogen, groote i ooren en een fijne neus." ren ~en wat meer zegt, ik zal je bij „Een mooie combinatie, maar toch het plan wat je voor hebt, andermaal zal ik het doen." vergezellen." „Wat zal je doen, Chip?" vroeg Sam. Cook was nu weder bijgekomen en „Naar Swanson's hoeve met mijn zal midden op den weg zijn schou- manschappen gaan." der te wrijven, met een allertreurigste „U meent het toch niet, dat u zoo'nl uitdrukking op zijn glaat. waagstuk wilt ondernemen? vroegI Brodey. I Wordt vervolgd. 1

De Eembode | 1931 | | pagina 1