A. H. v. Nieuwkerk n.v. Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Voor St. Nicolaas Sint Nicolaas=Geschenken J. SMIT - Krommestraat 25 Eversharp-Wahl Fa. li. Elzenaar Abonnementen kunnen elke week ingaan, doch opzegging van abonnement moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prijs per 8 maanden f 1.00. Buiten Amersfoort f 1.10 De €embode Advertentiën 26 cent per regel. BiUijke tarieven voor handel en nijverheid b\j geregeld adver teer en. Advertentiën moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur in den morgen z&n bezorgd. Kantoor en Drukkerij Langegracht 28 te Amersfoort - Telefoon 314 Vijf en veertigste Jaargang Verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagmiddag Post-giro no. 44294 Vrijdag 27 Nov. 1931 - No. 69 Dit nummer bestaat uit 2 bladen Niemand zoude met een ander willen ruilen, indien de ruil volkomen moest zijn. Waar een schaduwzijde is, is ook eene lichtzijde. Epistel en Evangelie. 1ste Zondag van den Advent. Les uit den brief van den H. Apostel Paulus aan de Romeinen; XIII, 11—14. Broeders! Wij weten, dat het uur reeds daar is om uit den slaap te ont waken. Want nu is onze zaligheid meer nabij dan toen wij het geloof aanna men. De nacht is voorbijgegaan, en de dag is genaderd. Laat ons dan afleggen de werken der duisternis en aandoen de wapenen des lichts! Laat ons, als bij dag, eerbaar wandelen, niet in brasserijen en dronkenschap, niet in slaapvertrekken en oneerbaar heden, niet in twist en afgunst; maar doet aan den Heer |esus Christus. EVANGELIE volgens den H. Lucas; XXI, 25—33. In dien tijd sprak |esus tot Zijne leerlingen: Er zullen teekenen zijn aan zon en maan en sterren, en op de aarde ontsteltenis der volken door ver vaardheid wegens het bruisen van zee en golven, ais de menschen uitdroogen van angst en verwachting wat der ge- heele wereld zal overkomen; want de krachten der hemelen zullen geschokt worden- En dan zullen zij den Zoon des menschen zien komen in eene wolk, met groote macht en majesteit. Wan neer nu deze dingen beginnen te ge beuren, ziet dan naar omhoog en heft uwe hoofden op, want uwe verlossing is nabij. En Hij zeide hun eene ge lijkenis: Ziet den vijgeboom en al de boomen; als zij reeds vrucht uit zich doen voorlkomen, dan weet gij dat de zomer nabij is. Zoo ook gij, als gij deze dingen zult zien geschieden, weet dan, dat het Rijk Gods nabij is. Voor waar, Ik zeg u: dit geslacht zal niet voorbijgaan, totdat alles geschiede. Hemel en aarde zullen voorbijgaan, maar Mijne woorden zuilen niet voor bijgaan. JOH. DE HEER VARKENSMARKT TEL. 1309 AMERSFOORT Piano's - Orgels - Radio Will DrilUniinrDC ouders reeds bij het doopsel hetR.K. V ULrCnnUUUL llw geloof meegekregen. Een traditie van lijkluidend aan dat van den laatsten Zondag van het Kerkelijk jaar, alzoo ook de Evangelieverklaring. We willen echter nog het volgende opmerkenDe woorden des Heeren „Hemel en aarde zullen voorbij gaan enz." geven aan sommigen wel eens de gedachte in„de hemel is toch onvergankelijk, eeuwig, hoe kan |ezus dan zeggen„Hemel en aarde zullen voorbijgaan?" Het antwoord hierop is heel eenvoudig: met dien Hemel, die vergaan zal, bedoeld de Zaligmaker niet de verblijfplaats der Heiligen en Zaligen, den onzichtbaren Hemel, maar de zichtbare Hemel bestaande in zon, aan en sterren. „Hemel en aarde nu zullen vergaan, aar mijne woorden zullen niet voorbij gaan." Zulk een taal in den mond eens menschen zou de hoogste uiting van zelfverheffing, van zelfoverschatting zijn geweest I Welke geleerde heeft ooit zoo iets durven zeggen? Jezus, de nederige bij uitnemendheid, heeft die woorden dur ven spreken omdat Hij de mensch ge worden God was. Wie, die de ge schiedenis der eeuwen na Christus kent, zal nog twijfelen aan de uitkomst, de vervulling dezer uitspraak? Dat wij allen dan met een bereidwillig hart luisteren naar de woorden die uit Zijnen mond vloeien, als naar de woorden der Eeuwige Waarheid; dat Zijne uit spraken de vorm en richtsnoer zijn onzer daden en niet onze eigen kortzichtigheid en hartstocht; dat Hij voor ons zij de Weg, de Waarheid en het Leven. Liturgische Kalender. Week van 29 Nov.5 Dec. Zondag 29. Ie Zond. v. d. Advent, Tijdeigen. Mis Ad te levavi, zonder Gloria, 2 geb. H. Radboud, Nederl., 3e oct. H. Catharina, 4e H. Satur- ninus. Maandag 30. H. Andreas, 2e geb. Excita, (uit de Mis v. d. Ie Zondag v. d. Advent) Credo, Pref. v. d. Apost. Dinsdag 1. Mis H. Catharina (25 Nov.) 2e geb. Excita, 3e geb. Deus, qui de beatae. Woensdag 2. Octaafdag, Mis H. Catha- harina, 2e geb. H. Bibiana, 3e Excita. Donderdag 3. H. Franciscus Xaverius, 2e geb. Excita. Vrijdag 4. H. Petrus Chrysologus, 2e geb. Excita, 3e H. Barbara, Credo. Zaterdag 5. Mis van O.L.V. in den Advent (bij Votiefmissen) Rorate, 2e geb. H. Sabbas, 3e v. d. H. Geest, Pref. H. Maagd. Evangelieverklaring. Ie Zondag van den Advent. Het Kerkelijk jaar neemt een aan vang met den H. Tijd van den Advent. Dit woord beteekent komst of aan komst en de Kerk wil ons in deze dagen herinneren aan den tijd het Joodsche volk wachtte op de komst van den beloofden Messias. Vierduizend jaren hebben de vromen Israel's naar Hem verlangd, hetgeen aangeduid wordt door den tijd van vier weken. Het is een tijd van voorbereiding op de komst des Heeren. Vandaar dat in de drie volgende Zondagen telkens in de Evangeliën de H. Johannes den Dooper, de Voorlooper van Christus, ons voorgehouden wordt, roepende Bereidt den weg des Heeren. Vandaar dat op dezen eersten Zondag onze Moeder de H. Kerk ons eerst nog eens wijst op* de tweede komst des Heeren bij het laatste oordeel, opdat wij door een heilzame vreeze worden opgewekt tot boetvaardigheid als voorbereiding op de eerste komst des Heeren op het Hoogfeest van Kerstmis. Om deze voor bereiding gepast te doen, zijn open bare vermakelijkheden en bruiloften in den Advent voor Katholieken onge- wenscht. Het Evangelie zelf is ongeveer ge- Oproep. Het Nationaal crisiscomité, op initia tief van H. K. H. Prinses Juliana in gesteld, heeft zijn taak aanvaard. H. K. H. is opgetreden als Eere voorzitster van het Comité, terwijl het H. M. de Koningin behaagd heeft, Hoogst Derzelver Naam als Bescherm vrouwe aan het Comité te verbinden. Een crisis van ongekende hevigheid, uitgebreidheid en duur teistert het economisch en maatschappelijk leven, teistert ook ons land, veroorzaakt stoornis en stilstand in het bedrijfs leven, werkloosheid en armoede in menig gezin. Een ruim veld van hulpbetoon staat hier ter bearbeiding open en steun dient te worden geboden aan degenen, die buiten hun schuld ten gevolge van de buitengewone omstandigheden be hoeftig zijn geworden, of dreigen ten onder te gaan. Het Comité tracht dit doel zooveel mogelijk fn samenwerking met be staande organisaties te bereiken. Zeer vele landgenooten zouden hier toe kunnen medewerken en dé helpende hand toesteken. Landgenooten helpt, uw hulp kan niet gemist worden. De Overheid draagt thans reeds millioenen bij. Laat de offerzin, in vroegere moeilijke tijden betoond, U tot voorbeeld strekken. Het Comité erkent, dat de tijden >or geven niet gunstig zijn, maar voor velen, zelfs voor degenen, die thans in materieelen zin hebben verloren, blijft het afstaan van een bijdrage ten behoeve van hen, die het noodigste missen, mogelijk en de beteekenis eener gave is grooter naarmate het gebrachte offer meer gevoeld wordt. Het Comité aanvaardt zijn taak het vaste vertrouwen, dat het beroep op de offervaardigheid van hetNeder- landsche Volk niet tevergeefsch zal zijn. Hoe ernstig de naaste economische toekomst ook moge zijn, de daaruit ontstane nood zal grootendeels gele nigd kunnen worden, indien helover- groote deel der landgenooten, naar ieders vermogen, het Comité steunt. S. VAN CITTERS, Voorz. K. J. FREDER1KS, Algem. Secr. Bijdragen kunnen gestort worden op Postgirorekening No. 186000 of bij de Nederlandsche Handelmaatschappij te 'sQravenhage. Zetel van het Comité MET EEUWIGDURENDE GARANTIE (GRATIS REPARATIES) VAN f 10.50 AF ALLEENVERKOOP KANTOORBOEKHANDEL ■I F, A. TULP H Langcstr, 66 io. Krommeslr. - TEL 526 Kneuterdijk 20 te en secretariaat 'sGravenhage. Speciaal tot ons Katholieke volk mag dit beroep geen kloppen zijn aan doove- mans deur. Wij zijn gewend te geven, zelfs om veel te geven. De oproep Zondagmorgen door onze Bisschoppen tot ons gedaan, om in deze zoo sombervolle dagen door onze gebeden en door het geven van aalmoezen onzen plicht te doen tot leniging van de crisisnood, was be- teekenisvol. Een beroep op de natie om te helpen zal dan ook in breede kringen weer klank vinden. Wij hebben de laatste jaren onze liefdadigheid getoond aan alle vreemdelingen, die in nood ver keerden. Eerst België, daarna Oosten rijk en Hongarije en later ook aan Duitschland. Thans is ons eigen volk in nood. Thans zijn er onder ons kinderen, die wegkwijnen door ondervoeding, ouders wier tranen de slaap uit de nachten rooft omdat de ontbering van hem en de hunnen zóó groot en zóó bitter is. wordt veel en zwaar geleden overal in ons land. Maar er is ook nog weelde, zelfs nog overdaad. Is het geen dure plicht van hen, die nog wat missen kunnen om in deze dagen iets te geven voor den arme, die zoo lijden moet? Laat het nationaal comité niet te vergeefs vragenJ Laat ieder Nederlan der het tot zijn plicht rekenen bij te dragen tot leniging van de groote nood omdat dit zoo dringend noodzakelijk Hulp om de nationale nood te leni- n is een nationale plicht. Laat daarom deze hulpverleening een nationale daad worden. Slagwoorden. Pittige spreuken, slagwoorden, of >e men dat soort uitingen van echte of valsche levenswijsheid ook noemen moge, hebben gewoonlijk meer vat op de menschen dar. lange beloogen en breede, met argumenten gestaafde re deneeringen. Doch juist daarom zijn dièaphoris- en zoo gevaarlijk, welke een korrel waarheid, doch een zak met dwalingen bevatten. Kantoor, werkplaats, coupé van den trein, vriendenkring, bittertafel, het zijn de milieu's, waarin ze het meest ge hoord worden. Ik wil op 't gebied van godsdienst en zedeleer enkele grepen doen in die aphorismen, waar de toets eener ge zonde critiek meer waardelooze erts zuiver goud moet signaleeren. .Godsdienst is betrekkelijk; v den een is waar, wat voor een ander onwaar is." „Daarom kan men onder die dui zenden secten en geloofsbelijdenissen toch de waarheid niet achterhalen." geen godsdienst, die d> volle waarheid bezit." „Bevatten sommige seclen misschien een sprankel van waarheid, het is even waarschijnlijk, dat allen waar of allen onwaar zijn." „Daarom is het dwaas, een pasge boren kind door het doopsel uw ge loofsovertuiging op te dringenlaat het kind op achtlienjarigen leeftijd zelf kiezen, welk geloof het omhelzen wil." Dit is de leer van 't „indifferentisme" geloofszaken. Ziehier ons antwoord U heeft als familiestuk een briljant geërfd, voor welks echtheid de knapste juwelier borg blijft. Nu wordt die bril jant geworpen in een zak met valsche steenen, doch die schitterend geslepen zijn, en wordt daar doorheen gemengd. Moet ik nu zeggen nu zal die briljant ook Wel niet echt zijn, omdat ik hem zoo aanstonds onder die waardelooze steenen niet herkennen kan? Wij, Katholieken, hebben van onze negentien eeuwen heeft de echtheid van dien godsdienst gewaarborgd. Z'n eenheid, heiligheid, algemeenheid en apostolische oorsprong doen hem gbnzen als de evangelische parel, waarop Christus zelf z'n goddelijk stempel heeft ingedrukt. Nu komt in den loop der eeuwen een onnoemelijk aantal afwijkende geloofsbelijdenissen zich aanmelden als echte steenen I Moet ik nu maar als een echte slap peling gaan zeggenO ja, nu zal het Roomsche geloof ook wei niet echt zijn, want je kan het onder die dui zenden andere steenen niet meer onder scheiden! 't Zou hetzelfde zijn, als men bij verblindende electrische boog lampen ging twijfelen aan het ééne, alles overstemmende, zonnelicht! Daarbij is nog iets. God, van Wien geschreven staat, dat „Hij alle menschen wil zalig maken en dat zij tot de waarheid zouden ge raken," Die bovendien als 'n goede Hemelvader aan z'n kinderen geen steenen voor brood zal geven, heeft wel degelijk de volle waarheid geopen baard en 't is alleen de dwaling, de boosheid of de verblinding der men schen, die met hun dwaze vondsten die waarheid vertroebeld hebben. Maar hebben deze menschelijke afdwalingen dan hetzelfde recht van bestaan als de eene, de volle waarheid, door Christus aan de Kerk toevertrouwd, door het bloed der martelaren, door de getuigenis der Kerkvaders en hei ligen, door de vernieuwing van de oude heidenwereld, als het zout der aarde gekenmerkt? Maar hieruit volgt ook, dat, als een Katholiek z'n kind reeds bij z'n ge boorte door het doopsel inlijft in het mystieke lichaam der R. K. Kerk, bij dan geen geweld gebruikt of z'n kind iels opdringt, doch eenvoudig z'n kind een grooten schat meegeeft; en dat het een misdaad zou zijn, het kind van dien schat te berooven of dien schat te onthouden. Een voorbeeld: Verondersteld, iemand is van adel en de titels geeft hij zijn kind mede bij z'n geboorte. Maar nu komt er een bij hem en zegt„Wat adel 1 Wat standenverschil 1 Allemaal larie 1" Zal die edelman op eens bukken iggen„U 'heeft gelijk, ik zal die Practische geschenken - Ziet onze etalages Beekstraat 6 - Tel. 543 - Beekenst.laan 10 - Amersfoort gesleept door een richting, die hem het meest aanlokkend toeschijnt, echter zonder soliede waarborgen, dat hij de waarheid heeft gevonden, óf bij die wirwar van secten en levensbeschou wingen zal hij aan alles gaan twijfelen en aan 't ongeloof ten prooi vallen. Deden die Roomsche vader en moeder niet wijs, met bij de geboorte hun kind den grooten schat van het Roomsche geloof mee te geven? PATER VAN DEN TEMPEL. waarin wordt medegedeeld, dat het Nationaal Crisiscomité zich voorstelt ten einde het noodige contact te ver krijgen met de plaatselijke organisaties een rondschrijven te richten tot alle burgemeesters, In verband hiermede zegt de minister dat de regeering het zeer zal waardeeren, indien van de zijde der burgemeesters aan het comité volle medewerking worde verleend, opdat die werkzaamheid van dit comité een zoo groot mogelijk resultaat hebbe. Groot# keuze Uurwerken, Goud en Zilver Zeer voordeelige prijzen, degelijke aflevering N.l OOUDSMIT EN GEDIPLOMEERD hORLOOEMAKER M Speciaal adres voor Gouden Trouw- en Verlovingsringen voorrechten voortaan aan m'n kinderen onthouden 1" Of zal hij dien man laten praten en eenvoudig z'n kinderen mee geven, wat hij als een privilége weet, door zijn familie reeds eeuwen van geslachi tot geslacht overgeleverd? Zwicht niet voor 't menschel ijk op zicht, laai u nie' paaien door een schijn-schoon klinkende bewering, alsof deze of die secte of levensbe schouwing zoo prachtig is. Want waarin bestaat die schoonheid? Een of ander punt uit Christus' leer of van de na tuurlijke zedewet wordt naar voren gebracht, met een stralengloed van echte of vermeende bewijzen omgloord, maarde rest van Christus' leer wordt verzwegen! Is het Boeddhisme als godsdienst aan te bevelen, omdat er een groote zachtmoedigheid aan de dieren be toond wordt. Zijn de Adventisten onze wegwijzers naar den hemel, omdat zij zoo koortsachtig de tweede komst van den Christus verbeiden En zoo ik kunnen doorgaan en spreken de Theosofen, de Mormonen, de Swe- denborgianen, de Kwakers, het Stun- disme, het Irvingisme en zoovele andere filosofieën en godsdienstige richtingen, die één punt van Christus' leer in een verblindend licht plaatsen, doch de overige en dikwijls veel voornamere punten van die leer in het duister laten ik hier enkele secten opnoem, die nog mei tien- en honderdlallen te vermenigvuldigen zijn, valt aanstonds de dwaasheid in het oog van de be wering, dat een jongen van 18 jaar zelf maar z'n eigen godsdienst moet uitzoeken. Zoo'n knaap, met eentge H.B.S.-wetenschap toegerust, staat daar voor de groote wereldgodsdiensten, Christendom, Boeddhisme, Confucia nisme, enz., plus een onnoemelijk aantal levensbeschouwingen, als daar zijnTheosofie, Christian Science, Spiritisme, Pragmatisme, enz. En nu zal die onervaren knaap opeens het juiste treffen in datgene, wat „waar heid" is? Reine onzin! Of hij zal worden mee sleur ol zinvolle Herdenking? Naar aanleiding van de herdenking van den wapenstilstand met twee mi nuten stilte en kranslegging op de graven van Onbekende Soldaten, vraag Quaeri- turin De Morgen zich af: is dit sleur of zinvolle herdenking? De schrijver vervolgt dan striemend: Dertien jaar geleden scheen het niet mogelijk, dat de gedachten der men schen ooit bevrijd zouden worden van deze herinnering: het razen van een lood- en staal-tempeest tegen alles wat er goed en schoon was in dit leven; het verbeesten in de bloedgrachten de dolle wedstrijd in kapot mokeren en doodknallenhet opsteigeren van verschrikking tegen verschrikking; het murw hongeren van halve werelddee- len en het organiseeren van massa scheepsrampen het bewust verleuge- nen van het gedachten-leven der vol keren en het uitbarsten van alle harts tochten millioenen levens in bloed en modder gesmoord en nog meer mil lioenen levens in smart gedrenkt. Kon zoo iets óóit vergeten worden Moest dit niet als een'voortdurend zelf verwijt aan de ziel der menschheid knagen? Na dertien jaar is het vergeten voort geschreden, zooals we het nooit mo gelijk gedacht hadden. Ja, er is veel klinkklank van schoone en vredelie- lievende woorden, maar waren die er vroeger ook niet? Er is een Voiken- bonds-verdrag, een Locarno-verdrag, een Kellogg-pact, maar is men des niettemin niet als de dood benauwd elkaar en wordt er niet ijveriger dan ooit gewerkt aan de vervaardiging van moordtuig? Wordt er niet op een treurige manier gemodderd met allerlei schulden-herstelkwesties Is in het economische de volkeren-solidariteit ooit verder zoek geweest? Twee minuten stilte. Parades. Krans legging op de graven van Onbekende Soldaten Sleur of zinvolle herdenking? We vreezen, we vreezen het eerste H. M. de Koningin heeft een bedrag van f 10.000 geschonken aan het Na tionaal Crisiscomité. De Regeering heeft f750.000 be schikbaar gesteld. DE PEN voor Uw leven l Onbeperkte garantie Langestraat 84 Telef- 528 Verkiezingen Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Geldersche Vallei. Het Hoofdstembureau heeft de vol gende beslissingen genomen Afdeel ing Grootbedrijf. Periodteke verkiezing van 4 leden. Candidaat gesteld Callenbach, G. F., Amersfoort. Cozijnsen Gzn„ H„ Harderwijk, altr. Lonkhuyzen J. H., van Amersfoort, aftr. Ouden C. den, Ede, aftr. With J. F. de, Amersfoort, aftr. Stemming Woensdag 9 Dec. Afdeeling Kleinbedrijf. Periodieke verkiezing van 4 leden. Candidaat gesteld Os N. van, Doorn, aftr. Rooyen A. van, Ede. Ruiters G. H., Harderwijk, aftr. Verwer F. W., Amersfoort. Deze gekozen verklaard. Tusschentijdsche verkiezing (vac.- Smit). 1 lijst ingediend, welke ongeldig werd verklaard. Daardoor is in deze vacature geen candidaat, zoodat de Kroon benoemen zal. Gemengde Berichten Binnenland De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft een circu laire aan de burgemeesters gezonden, Kerstboek 1931 Katholieke Illustratie. Het Kerstboek van de Katholieke Il lustratie is weer verschenen en ook nu weer is het een verrassing door zijn rijkdom van inhoud en zijn waarlijk prachtige uitvoering, j Bij de samenstelling van deze prach tige uitgave is er blijkbaar naar ge streefd. een geheel te vormen, dat van Kerstgedachte doordrongen en tegelijk vol afwisseling zou zijn. Een aantal boeiende en in fijnen toon gestelde verhalen verschaft de noodige ontspanning: Kerst-poëzie treffen we aan in gedichten van Ko de Haan en Homo, en ten slotte is er een Kerstlied voor sopraan van Adri Strijbosch. De artistiek uitgevoerde kalender. los bij gevoegd, zal eveneens in den smaak vallen.

De Eembode | 1931 | | pagina 1