De €embode Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken VULPENHOUDERS Sint Nicolaas=Geschenken J. J. SMIT - Krommestraat 25 Niet duurder Bel dan op No. 42 Voor St. Nicolaas V'VIPIMIU Abonnementen kunnen elke week ingaan, doch opzegging van abonnement moei geschieden voor dien aanvang van een nieuw kwartaal. Prijs per 8 maanden f 1.00. Buiten Amersfoort 1.10 AdvertentiSn 26 cent per regel. Bülijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adver- teeren. Advertentièn moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur in den morgen zijn bezorgd. Kantoor en Drukkerij Langsgracht 28 te Amersfoort - Telefoon 814 Vijf en veertigste Jaargang Verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagmiddag - Poat-glro no. 44254 Dinsdag 1 Dec. 1931 - No. 70 De wilskracht Is de ijzeren band, welke ons beginsel staande houdt en de bestanddeelen van ons karakter samenvat. Ons karakter moet niet alleen goed maar ook sterk zijn, anders blijft het niet goed. Waar de wil Is is de weg, mits de wil van ijzer is. Binnenland Nationaal Crisiscomité. Bij het Nationaal Crisiscomité is thans, met inbegrip van de giften van de Koningin, de Koningin-Moeder en de Prinses de laatste gaf f30.000 in totaal ontvangen een bedrag van f 50.620.38. C. en A. Brenninkmeijer te Amster dam heeft aan het Crisiscomité f25000 doen toekomen. Staking. In alle fabrieken, aangesloten bij de Twentsch-Geldersche Fabrikantenver- eeniging is een nieuwe loonsverlaging van 5 pCt. aangekonnigd. Deze verlaging geldt voor 18000 arbeiders. Inverschillendefabrieken te Enschede is, zoodra de nieuwe loonsverlaging werd aangekondigd, het werk door de arbeiders neergelegd. Deze stakingen zijn uitgebroken naar aanleiding van onderlinge overeenkomsten van de arbeiders, aangezien de bonden hun houding nog moeten vaststellen. Uit den Omtrek JOH. DE HEER VARKEN SMARKT TEL, 1309 AMERSFOORT Piano's Orgels Radio franco levbrinq huis Hoogland Burgerlijke Stand. Geboren: Rijk, z. van E. v. d. Horst en C. v. Buren. Karei josef, z. van A. Schoonderbeek en C. Brokers. Gehuwd: B. Tolboom en M. v. Laar. Verslag vergadering A.B.T.B. Na de gewone dingen als opening en lezing der notulen kreeg de heer v. d. Heuy uit Arnhem het woord voor het houden van zijn lezing over „Ver zekeringen". Allereerst bespreekt hij de Ongeval lenverzekering. De arbeider loopt de risico voor ongevallen gedurende zijn werk. Hij is in dienst van de boer, die dus moreel aansprakelijk is voor die gevaren. De wetgever heeft nu een regeling gemaakt, die de boer, die voor eenige guldens de verzekering van zijn arbeider geeft. Beide, boer en arbeider zijn dus nu geholpen. De Ongevallen wet legt de werkgever de verplichting op van verzekering. Er vallen onder de bedrijven, waarin met winst gewerkt kan worden. Spreker gaat na wie onder de Ongev.wet vallen (eigen kinderen bijv. niet.) Als loon komen in aanmer king: loon, kost, kleeding etc. Aange raden wordt zich aan te sluiten bij de Boeren- en Tuindersonderlinge. Deze werkt soepeler dan [de Rijksvcrzeke- ringsband; heeft minder administratie kosten en is dus goedkooper. Bij 100 pCt. ongeschiktheid ontvangt de verzekerde 80 pCl. van 't dagloon. Weduwen en weezen (tot 16 jaar) ont vangen ook uitkeering. De dokters kosten worden voor 100 pCt. betaald. Voor inwonende kinderen kan men een vrijwillige verzekering sluiten. De premie is dezelfde als voor een arbei der in het bedrijf. De risico voor schade aan derden is in deze verze kering inbegrepen. Ziektewet. Is ook weer in 't belang van boer en arbeider beide. De arbeider krijgt geldelijke vergoeding voor derving van loon in geval van ziekte. Geen vergoeding voor geneeskundige verzorging en apotheker. Deze verzekering is ver plicht. Men is verplicht eerst de dok ter te raadplegen voor men recht op uitkeering krijgt. De vergoeding be draagt 80 pCt. van het dagloon; het maximum dagloon is f8. De duur der [uitkeering voor elk ziektegeval is ten hoogste 6 maanden. De premiebetaling geschiedt door de boer. Hij mag van 't loon de helft der premie afhouden. Sp. raadt aan z'r.h te verzekeren bij de Onderlinge Ziekte verzekering van de A.B.T.B. Zij be taalt de volle 6 weken en 't geheele bedrag der doktersrekening. Ziekenhuisverzekering. De A.B.T.B. heeft gemeend deze verzekering ook te moeten oprichten. Men heeft contact gezocht met het W.-G.-Kruis. Dit heeft geleid tot het resultaat, dat men met deze vereeniging tot samenwerking is gekomen. Opname in 'n ziekenhuis kan alleen na advies van de medische adviseur. Spoedgevallen zijn telefonisch te behandelen. Men kan een zieken huis naar eigen keuze nemen. Voor uitvoerige inlichtingen wende men zich tot de plaatselijke agent. Van de gelegenheid tot vragen stellen werd een ruim gebruik gemaakt. De voorzitter dankte de Spreker. Jam mer, dat niet meer belangstellenden aanwezig waren. Sg. te Hgl. Soest G. E. uit Muidenberg wilde per rij wiel de Grothestraat inrijden. Op het zelfde moment naderde een vrachtauto. G. E. werd door dezen auto aangereden en tegen den grond geworpen, waarbij zijn rijwiel ernstig werd beschadigd en hijzelf een wond aan de knie opliep. Vestiging. Th. H. v. Kleef, van A'dam naar van Weedestr. 9 v. Hamersveld, naar A'foort naar Ossendamweg 24 A. Dijkstra, van Utrechlnaar Konin- ginnelaan 104 Wed. C. F. Schanzleh, van Leersum naar Vredehofstr. 2 C. j, Roling, van Ermelo naar Soes- terb. str. 50 M. Exner, van Soest (Did.) naar Burg. Grothestraat 42 H. Tegeler, van Wanne-Eichel Birkstraat 43 J. H. Hardijzen, van Eindhoven naar A. Paulownal. 36 Th. J. B. Kessler, van de Bilt naar Paulownalaan 36 W. J. Hogervorst, m. vr., van Werk hoven naar Nieuwstraat 28 E. G. Kerkhof, van Stoutenburg naar Kerkpad N.Z. 15 E. H. J. Berends, van Heerde naar Molenstraat O.Z. 9 A. H. Kok, van Eemnes naar Hooiw. 2 J. W. G. Schthorst, van Culemborg naar Soesterbergschestraat 11 E. F. H. v. d. Berge, van Renkum naar Amersf.str. 119 K. G. v. d. Veur, m.g., van A'dam Kolonieweg 22 A. J. v. Harencarspel, van Driebergen Rijsenburg Dijkhuisstr. 15 M. M. Boer, v. Baarn n. Hellingw. 1 E. Schreinen, van Gladbach (Did) naar Amersf.str. 119 Soestdijk Onder de Lage Vuursche heeft Jlir. de Pesters op zijn jacht een wild zwijn geschoten. Woudenberg Ged. Staten van Gelderland hebben aan Jac. ten Broek, voor zoover hun provincie betreft, vergunning verleend, om aan den bestaanden dienst Scher- penzeel—Woudenberg—Amersfoortuit breiding te geven door hieraan toe te voegen het traject Scherpenzeel—Rens- woude—de Klomp (station). Door deze uitbreiding wordt aan sluiting verkregen op den dienst Vee- nendaal—Ede. MET EEUWIGDURENDE GARANTIE (GRATI8 REPARATIES) VAN f 10.50 AF 4 ALLEENVERKOOP: KANTOORBOEKHANDEL «F.A.TULPH Langestr. 65 to. Krommestr. - TEL 326 Bijenteelt. De afdeeling Amersfoort der Ver eeniging tot Bevordering der Bijenteelt Nederland hield een ledenvergade- ig- De secretaris deelde mede, dat het ledental is gestegen tot 78. Ter sprake kwam het bijenverlies dat er imkers hebben als gevolg van de aanwezig heid van de chocoladefabriek Waldes alhier. De directie kan hier geen ver andering in brengen. Ook de fabriek heeft schade door de vele bijen, welke op de zoete lucht afkomen. Besloten werd op de ringvergade- ring van 12 December a.s. voor te stellen, dat zij, die buitenlandsche honing verkoopen van regeeringswege verplicht worden op de potjes te ver melden van welk land de honing af komstig is. Geneeskundigen Dienst. De Raads- com missie van bijstand voor den Geneeskundigen Dienst is samengesteld als volgt: Voorzitter: Wethouder Thien. SecretaresseMej. Mr. L. Bolieman. LedenDr. Eggink, Dr van Nieuwen- huizen, J. Zwart en H. G. Huslage. Plaatsvervangende leden: Mevrouw Brusse Hemminga en Ant. Hofkamp. Groote keuze Uurwerken, Goud en Zilver Zeer voordeelige prijzen, degelijke aflevering ooudsmid en gediplomeerd horloqemaker N.B. Speciaal adres voor Gouden Trouw- en Verlovingsringen BERICHTEN UIT AMERSFOORT Hulde. Door den Burgemeester is op een der Tehuizen van de Maatschappij „Zandbergen" aan de assistente mej. To Jalink de Koninklijke Reddings medaille in brons uitgereikt, welke haar door H. M. de Koningin is ge schonken wegens het met levensge vaar redden van twee dames, die bij het baden in zee dreigden te ver drinken. Veiling. Door notarissen Knoppers en Dam mers werden geveild: Perc. 1 tot en met 4 weiland, polder Neerduist te Hoogland notaris Johs. Knoppers f9550. Perc. 5 f-n 6 weiland, polder de Slaag te Hoogland P. Kuijer f4300. Perc. 7 en 8 twee Malenporties onder Hoogland, perc. 7 J. van den Tweel voor f 1550, perc. 8 notaris Knoppers voor f1600. Perc. 9 woonhuis met schuur aan de Vijver no. 36 aan C. van Eeden voor f5400. Perc. 10 woonhuis Weverssingel no. 14 aan E. J. Ruitenberg voor f4200. Ten overstaan van notaris Schouten werd geveild de villa „Zonneheuvel' met bouwterrein aan de Vondellaan No. 2. Kooper werd M. van Hoogevcst voor f20000. Langs den weg. Op den Doornschen weg reed de tandarts V. doordat hij moest uitwijken voor een auto, met zijn motorrijtuig in den berm van den weg. De wagen zwenkte en sloeg vervolgens om, waar door hij zwaar werd beschadigd. De bestuurder en 2 inzittende kin deren kwamen met den schrik vrij. Een van Laan 1914 komende auto, die den Doodenweg wilde oprijden, kwam bij de bocht in botsing met een van de richting Doorn komende melk- auto van S. uit Amersfoort. De be stuurder van de melkauto bekwam een lichte hersenschudding. Beide wagens werden beschadigd, terwijl een hoeveelheid melk verloren ging- Armenzorg. in de openb. school aan de Coninck- straat had de jaarlijksche uitdeeling plaats vanwege het Leger des Heils van kleeren en schoeisel aan een 150- tal behoefligen. Actie. Er openbaart zich verzet tegen het raadsbesluit tot verhooging en uit breidingder presentiegelden voor raads leden. Aan Gedeputeerde Staten zal verzocht worden den toestand niet te wijzigen. Aanranding. Zondagavond hebben een paar per sonen een overval gedaan in huize De Wigwam" te Bavoort onder Leus- l°n, bewoond door de familie v. Aijst. Zé hebben zich toegang verschaft door een achterdeur en hebben de vrouw des huizes, die alleen thuis wusteloos geslagen, waarna zij haar bonden en in een der kamers neer legden. Zij hebben vervolgens het ge heele huis doorzocht. Het vermoeden bestaat, dat de overval is gepleegd door Communisten. v. Z. heeft onlangs een artikel ge publiceerd in de facsistische krant „Bezem". Vermoedelijk hebben de daders gewacht op het moment, dal v. Z. uitging. Bij zijn thuiskomst vond hij zijn vrouw om hulp roepende. Zij was niet gewond. Burgerlijke Stand. 24 Nov. GeborenCornelia Klaasje, d. v. L. Kamphuis en C. W. v. Heil. GehuwdC. Meijer en C. Schram A. Hollander en B. v. der Linden W. v. de Bund en M. Kuipers. Over leden: Johannes C. R. Schooieman, 80 jr., wed. v. A. G. Tesink. 25 Nov. Geboren: Jan, z. v. F. W. J. v. Ee en H. v. der Geld. 1 Gehuwd: C. j. v. Burgsteden en T. v. Schalk wijk G. Leijsen en G. Naaijer D. Doppenberg en E. G. v. Putten. 26 Nov. GeborenWillemina Maria Gerarda Catharina, d. v. M. A. H. Bekker en E. W. Kok Antonio Huberto, z. v. H. L. Vos en I. H. C. Dittmar Maria, d. v. A. Schouten en M. Heijmen. OndertrouwdJ. H. v. d. Berg en C. H. G. Baars. Over leden: Hendrientje v. Koot, 10 jr. 27 Nov. Geboren: Hanna Hillegonda Helena, d. v. W. j. de Groot en H. H. Eerbeek Johannes Gezienus, z. v. J. G. Wijsbeek en J. E. C. Bogaars. 28 Nov. Geboren: Mathilda, d. v. R.KIeinvelden M.v.Dorrestein. Over leden Theodora v. Nieënburg, 83 jr., wed. y. F. A. Tesson Jean Blot, 29 jr., echtg. v. W- G. v. d. List. 30 Nov. Geboren: Theo, z. v. M. Kinsbergen en M. A. Kos Hendrikje, d. v. H. Locht en G. Huisman Hen drik, z. v. R. v. de Craats en P. Bovenkamp Ruurdtje, d. v. F. L. Gilles en R. Roomeijer Elisabeth Everdina Elena, d. v. W. A. Kole en Born. en veel gezonder dan vleescb, zijn onze verschillende vischsoorten Smakelijk Licht verteerbaar Voedzaam Daar Wil ALLEEN in Amersfoort alle vischsoorten PERSOON LIJK in de Rjjksvischhallen te IJmuiden Inltoopen, Is U verzekerd van de FIJNSTE KWALITEITEN en BILLIJKSTE PRIJZEN. Tarbot, tong, kabeljauw, schelviscb, schol, bot, zee-carbonade, vi8chconserven, garnalen, warme garnalen croquetten, vlsch koekjes, gebakken visch, Nieuwe Haring, gemarineerde haring, rolmops, gerookte en versche paling, stokvlsch, zoutevisch enz. enz. IJmuider Vischhaadel II. GLASTRAS: Co. N.V. ALLEENLJTR.STRAAT 40 - TEL. 92 - AMÊRSFOORT Gerechtigd tot het voeren van het Wapen van z.K.H. den Prins der Nederl. il boendertje Biezen, N.H.,Utr.w. 171, d.b. Hama Legerman, N.I., Stationsplein 2. buffetj. H. Hiele, Schimm p.str. 72, typogr. Maria Eggink, G.K., Stationsstr. 37 A. Herwerden, N.H., Vondelplein 3 T. Kramer, R.K., Parallelw. 6, wagenw. Clasina Meyer, R.K., Langestr. 102b, d.b. M. Kraal, N.H., Julianapl. 10a,.winkel. Potter, R.K., Vermeerstr. 103 Pol, N.H., Hoogew. 195, boerenarb. ohanna Bourgonje, R K., Utr.str. 15, d.b. Goudsblom, R.K., Scheltusstraat 28, cantinebediende Grietje de Vries, G.K., Bergstr.8, h.i.d.hh. J. Fermic, E.L., Roelofstr. 5, inspect. Paula Fermic, R.K., Roelofstr. 5 I. Schoenmaker, R.K., Sumatrastr. 43, ketelm. G. Moorselaar, N.H., Langestr. 137, filiaalhouder L. Wal, N.H., O.Soesterw. 10, rangeerd. IohannaNierop,N.H.,Langestr.90,verpl. Willemijntjc Jaglenberg, N.H., Muurh. 10, winkelj. F. Vent, R.K., Zuidsingel 18, bakker Aaltje de Vries, N.H., Leusderw. 276 H. Meyers, R.K., Krommestr. 10, winkelb. H. Duist, N.H., Zuidsingel 59 D. Swart, N.H., Beekenst.1.56, meubelm. W. Zut, R.K., B. W. laan 162, dienstb. Caiharina Zut, R.K., Thorbeckepl. 6 A. v. d. Steen, N.H., St. Ansfridusstr. 1, koopman H, de Jong, Verhoevenstr. 59 Hüttermank, E.L., L. Beekstraat 35, kantbaas G. Hoekstra, G.K., Scheltusstr. 20, k.bed. Johanna Zwart, N.H., Utr.w. 53, d.b. P. Smits, N.H., KI.Nachteg.str. 3 F. Soster, R.K., Vermeerstr. 11, huiskn. H. Beek, R.K., Lageweg 52, landb. Cornelia Kamphorst, N.H., Laantje2,d.b. Maria Versiaclen, R.K., Huygensl. 10, onderw. A. Hento, N.H., Tuinstr. 18, monteur P. Capellen, Piersonl. 1, chef bijk. Mathilda Merks, R.K., Piersonl. 1, d.b. Johanna Spelt, E.L., Appelm. 5, handel. C. Schimmel, R.K., Gr. Spui 29, broodb. G. Beek, N.H., Liend.w. 95, landb. Anthonia Siteur, R.K., Sumatrastr. 13 H. Fischer, E.L., Langegr. 32, vert. Cornelia Man, N.H., Burgerbuurt 6 O. d. Besien, G.K., Lagew. 63, landb. Baron R. v. d. Borch tot Verwolde Vorden, N.H., n. Borgesiusl. 17. v. d. Horst, N.H., n. Sumatrastr. 30, boorder N.S. v. d. Loo, R.K., n. Javastr. 48. G. Huffels, R.K., n. Nijverh.str. mach. Willemina v. d. Bijl geb. Schepers, N.H., n. Waalstr. 30. v. d. Weerdt, H.v.Viandenstr. 9. E. Fischer, E.L., Utr.weg 225, keilner. J. Schuitemaker, N.H., Arnh.weg 176. bouwk.opz. Gertr. Bultzingslowen, v. Martlantl. 1. Roelfje Benning, R.K., Utr.w. 122,dnstb, J. Parmentier, R.K., Roelofsstraat 3, wachtm. Johanna Kommerkamp, R.K., Nieuw straat 21. H. Berghuijs, N.H., B.Wuyt.l. 28, kapit. v. Driest. H.A., B.Wuyt I. 28. Reinders, N H„ Merwedestr, 8. J. Aelbers, R.K, Heiligenb.w. 104. J. Kraan, N.H., n. Arnh.weg 145. v..,KANTOORMEUBELEN tn SCRHIJFMACHINES hebben wij boven onze zaak SPECIALE TOONKAMERS Fa. H. ELZET7AAR LANGESTRAAT 84 TEL. 528 Hebt U een Taxi of auto noodig Amersfoort Beilske Hottinga, G.K., n. Waalstr. 8, dienstb. Kroon, N.H., Regentessel. 37. R. Smidt, N.H., Soesterw. 179, kapp. WELKOM VREEMDELING! in deze Gemeente. Gevestigde personen M. v. Dijk, R.K., L. Zwaiu wenPauwsir. 34 Angela Aibers, R.K., 2e Inf.k.slr. 1, d.b. H. Zijlstra, G.K., W. v. Mechelenstr. 26, teekenaar. Johanna Weurman, O.C., Utr.str. 29, d.b. Elisabeth Hoven, R.K., Hoogew. 215, d.b Heintjen Lokhorst N.H. Hoogew. 155d.b' Elfriede Zöller, v. Effenlaan 11, Rustig en halm, behcerscht in Uw denken, handelen en spreken zult ook gij zijn en blijven na het gebruik van Mijnhardt's Zenuwtablet ten Buisje 75 cent. Bij Apothekers en Drogisten. Concert Amersfoort's Mannenkooor Dirigent: Gerrit van den Burg. Op 30 Nov. 1931, des avonds 8 uur in Amicitia, Soliste Di Moorlag, Sopraan uit Amsterdam. Als No. 1 van 't programma „Re quiem" van N. Hazendonk en„ Tene- brae factae sunt" van Michael Haydn, twee oude bekenden op de concerten van 't Mannenkoor, ter herdenking van den overleden Oud- Directeur niet alleen maar ook van het in Juni 1.1. overleden lid P. M. de Maar. Door de keuze alleen reeds van deze beide nummers en de wijze van uitvoering, vol innige piëteit, stelde het Koor een daad, die het tot eerc strekt. De band, door A'foort's Mannenkoor gelegd tusschen z'n leden onderling, bindt hen zelfs tot over het graf. Het is diezelfde prettige geest, die zelfs oud-leden van elders telkens weer naar de uitvoeringen van het Koor doet komen, om op zoo'n avond zich nog weer eens echt onder de broeder zangers thuis Ie gevoelen. Voor het eerst hoorden we van 't Koor „Sommernacht" van R. Roobol, „Standchen" van Franz Schubert en „De Gvpten" van N. H. Andriessen. Onder de bezielende leiding van G. v. d. Burg werden deze nummers correct en met de noodige Schwung weergegeven. Zouden hier en daar in de forti wat krachtige tstemmen de tenoren uitnemend te stade komen, het uitsluitend kopstem-zingen in de hoog ste regionen heeft ten minste het voordeel, dat de zang zuiver blijft en beschaafd. Tot slot „Morgenlied" van Phil. Loots en „De Broederschap" vanj. P. J. Wierts, waarin nog weer eens dui delijk bleek, hoe de grootste moeilijk- Practische geschenken - Ziet onze etalages A.H.V. Nieuwkerk n.v. Beekstraat 6 - Tel. 543 - Beekenst.laan 10 - Amersfoort

De Eembode | 1931 | | pagina 1