Groote UITVERKOOP A.H.v.NieuwkerkN.v. Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken KANTOORBOEKEN Denkt U aan onze Fa. H. Elzenaar Abonnementen kunnen élke week ingaan, doch opzegging van abonnement moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prijs per 3 maanden f 1.00. Buiten Amersfoort f 1.10 Dc €embode Advertentiën 26 cent per regel. Billgke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adver- teeren. Advertentiën moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur in den morgen Ujn bezorgd. Kantoor an Orokktril Ungagracht 28 ta Amaratoort - Talafoon 814 Varackllnt alkan Dlnarlag- an Vrijdagmiddag - Poat-giro no. 44284 Vijf en veertigste Jaargang Vrijdag 8 Jan. 193^- No. 79 ledereen wil gaarne rechtvaardig behandeld worden, maar velen denken er niet aan, dat zij anderen rechtvaar dig behandelen moeten. Bplstel en Evangelie. Zondag onder het Octaaf van Driekoningen. Les uit den brief van den H. apostel Paulus aan de Romeinen; XII, 1—5. Broeders! Ik smeek u bij de barm hartigheid Gods, dat gij uwe lichamen opdraagt tot eene levende, heilige, Gode welöehagelijke offerande: uw geeste lijke eeredienst; en weest niet dezer wereld gelijkvormig, maar hervormt u naar de vernieuwing uws gemoeds, om te erkennen, wat de goede en wel- behagelijke en volmaakte wil Gods zij. Want ik zeg door de genade, welke mij gegeven is, aan allen onder u: niet hooger van zich te denken dan het behoorlijk is te denken, maar met bescheidenheid te denken, en zóó als God aan een ieder eene mate van geloof heeft toegedeeld. Want gelijk wij in één lichaam vele ledematen hebben, doch al de ledematen niet dezelfde verrichting hebben, zoo zijn wij, velen, één lichaam in Christus en, ieder afzonderlijk, elkanders ledematen, in Christus Jesus onzen Heer. EVANGELIE volgens den H. Lucas; II. 42- 52. Toen Jesus twaalf jaar geworden was, en zij, volgens de gewoonte van het feest opgingen naar Jeruzalem en, nadat de dagen voleind waren, terug keerden, bleef het Kind Jesus te Jeru zalem achter; en zijne ouders wisten het niet. In de meening nu dat Hij bij het reisgezelschap was, trokken zij ééne dagreize voort en zochten Hem onder de bloedverwanten en de be kenden; en, Hem niet vindend, keer den zij naar Jeruzalem terug om Hem te zoeken- En het geschiedde, dal zij na drie dagen Hem in den tempel vonden, zittend te midden der leeraars, henhoorend en hen vragend; en allen, die Hem hoorden, waren verbaasd over zijne wijsheid en zijne antwoorden. Zij nu stonden verwonderd, toen zij Hem zagen. En zijne Moeder zeide tot Hem Zoonwaarom hebt Gij ons zóó ge daan? Zie, uw vader en ik zochten u met smart. En Hij sprak tot hen: Waarom zocht gij Mij? Wist gij niet, dat Ik zijn moet in hetgeen mijns Vaders is? En zij begrepen het woord niet, dat Hij tot hen sprak. Hij nu ging met hen af en kwam te Nazareth, en Hij was hun onderdanig. En zijne Moeder bewaarde al deze woorden in haar liart. En Jesus nam toe in wijs heid en jaren en in genade bij God en de menschen. het niet zondig is, aanhoudt. Gij moet, met eenen bereidwilligen. ijver, al dat gene getrouw en stiptelijk opvolgen, wat de wil uwer ouders van u vor dert. Gij moet niets nalaten, wat tegen het uitdrukkelijke bevel uwer ouders strijdig is. Hiertoe verbindt u niet alleen de natuurlijke en goddelijke wet, maar de goede God belooft u ook tijdelijk, en hierna eeuwig, een geluk kig en zalig leven, als gij uwen ouders gehoorzaamheid, liefde en eer bewijst. Dit wordt u uitdrukkelijk indachtig gemaakt in het vierde gebod: gij zult uwen vader en uwe moeder eeren, opdat gij lang moogt leven op aarde. Hoe menigvuldig zijn dus niet de zonden der kinderen, waaraan zij zich alleen tegen de gehoorzaamheid jegens hunne ouders kunnen schuldig maken? Zij zondigen iederen keer als zij in het geheel niet doen, wat de ouders hun gebiedenook worden zij nog aan zonden schuldig, al doen zij ook, wat hun geboden wordt, wanneer zij het tevens niet gewillig, niet bereidvaardig, niet getrouw of niet ootmoedig vol brengen, En hoe menigmaal is dit niet het geval bij die kinderen, die zeer eigenzinnig zijn, die bijna alles beter willen weten, die zoo licht hunne ouders tegenspreken en dwarsboomen! O kinderen I laat dit schoone voorbeeld van den jongen Jezus, die zoo oot moedig aan Maria en |ozef gehoor zaamde, u ter harte gaan, 'opdat gij nooit aan den plicht van gehoorzaam heid jegens uwe ouders moogt ont breken. Liturgische Kalender. Van 10—16 Januari. Zondag 10. H. Familie J. M. J. Tijd eigen (achter Driekon.). Mis Exsultet, 2e gcb. v. d. Ie Zondag na Driek. Maandag 11. Mis van Driek., 2egeb. v. d. Ie Zond. na Driek., 3e H. Hyginus. Credo. Of wel: Mis v. d. Ie Zond. na Driek., 2e geb. Oct. v. Driek., 3e geb. H. Hyginus. Overal Credo, Pref. v. Driek. Dinsdag 12. Mis v. Driek., 2e geb. Deus, qui salutis, 3e voor Kerk of Paus, Credo, Pref. v. Driekon. Woensdag 13. Octaafdag v. Driek. Mis als 6 Jan. Credo. Donderdag 14. H. Hilarius, 2e geb. H. Felix, Credo. Vrijdag 15. H. Paulus Kluizenaar, 2e geb. H. Maurus. Zaterdag 16. ,H. Marcellus, 2e geb. Deus, qui salutis, 3e voor Kerk of Paus. Evangelieverklaring. Wie verwondert zich niet ten hoogste, dat Jezus, de Zoon van den levenden God, de Heer van Hemel en aarde, zich niet alleen onderwierp aan de bevelen van Maria, zijne Moeder, maar ook gehoorzaamde aan Jozef, zijnen Voedstervader? Welk een schouwspel! menschen gebieden en een God-mensch is hun gehoorzaam! Maria en Jozef bevelen en Jezus is hun onderdanig I Leert,kinderen! uit dit voorbeeld van den Zaligmaker, hoe bereidwillig gij uwen ouders gehoorzamen moet in alle dingen, waartoe u hun bevel, als JOH. DE HEER VARKENSMARKT TEL, 1309 AMERSFOORT Piano's - Orgels - Radio VAKK'JNDIOE REPARATIE. Het R. K. Artsenblad maakt melding van een bijeenkomst der R. K. Artsen- vereeniging, waarin de voorzitter het onderwerp heeft ingeleid Lourdes en het Bureau des Constatations. een uitgebreide discussie is een conclusie aangenomen, waarin hetstand- punt der aanwezigen tot uiting kwam en welke ongeveer als volgt kan wor den samengevat: Daar herhaaldelijk is gebleken, dat het medische onderzoek der zieken niet geheel voldoende georganiseerd moet worden geacht om genezingen te kunnen vaststellen, zal in de toe komst door de comité's die Bedevaarten naar Lourdes organiseeren, worden gestreefd naar een zoo volmaakt mo gelijk vooronderzoek, onderzoek en na-observatie, opdat, in samenwerking met de Pers, aan het publiek uitslui tend mededeelingen zullen worden ge daan van goed gecontroleerde en nauw keurig vastgestelde feiten. De R. K. Artsenvereeniging zal de middelen bestudeeren, welke tot het gestelde doel kunnen leiden. AARTSBISDOM UTRECHT. Benoemd tot moderator der R. K. Studenten te Utrecht den Weleerw. heer S, Th. Visser; kapelaan der parochie O. L. Vrouw te Utrecht, den weleerw. heer J. A. Kempers. Allen paraat? Van den 18en tot den 25en Januari wordt weer de Jaarlijksche Internatio nale Bidweek gehouden, waaraan niet alleen de Katholieken meedoen, maar ook de Anglicanen, de Schismatieken, de Protestanten. Het doel is: door die Algemeene Internationale Gebedsactie van God te verkrijgen, dat het menschdom één moge worden in Christus. Zooals de Zaligmaker Zelf bad in Zijn hooge- priesterlijk gebed„Dat allen één zijn I" Denk aan de machl van het smeek gebed I Christus heeft het ons voorge houden „Ik zeg Vraagt en u zal gegeven worden; zoekt en gij zult vindenklopt en U zal worden open gedaan; want al wie vraagt, verkrijgt; en wie zoekt vindt; en aan hem, die klopt, zal worden opengedaan". En Paus Leo XIII merkt hierbij aan „Deze woorden toonen ons het raadsbesluit van Gods Voorzienigheid, welke het smeekgebed wil doen zijn de tolk van onze behoeftigheid en het zekere mid del om al datgene te verwen wij noodig hebben". Meer dan ooit hebben wij in onzen tijd eenheid in Christus noodig. De vijanden van Christus zijn ook één. Het moet worden: één schaapstal en één Herder! Verleden jaar deden meer dan 200 000 Katholieken in Nederland mee. Dit jaar moet het getal nog grooter zijn. Er is toch wel één millioen volwassen Ka tholieken in ons vaderland! Welnu: spoor uw familieleden, uw huisgenooten, uw vrienden en kennis sen aan! Hoe meer bidders, des tc machtiger ons gebed! Lastig? Heelemaal niet! Acht dagen lang een simpel gebedje bidden. Voeg het bij uw morgen- of avondgebed of loop even extra een kerk binnen om het te bidden I En vergeet ook niet voor dit prachtige doel een keer te Communie te gaanl Allen paraat! Gebedsformulieren inct btentie voor iederen dag der Bidweek zijn verkrijg baar in het Bestelhuis van het Apos tolaat des Gebeds. Hertogstraat 47, Nijmegen. WILLEM KEA S.J. IN ALLE LINIATUREN „NATIONAL" LOSBLADIGE BOEKEN. Alloanverkoop voo Amersfoort. KANTOORBOEKHANDEL m F. A. TULP Bi Lingestr. 65 to. Krommestr. TEL S28 Kerknieuws Uitspraken Kantongerecht. Dronkenschap: H. F., Amersfoort f10 of 5 d.; H. v. d. Sch., ld.; Th. M., Amersfoort f7.50 of 5 d.; K. K., Amersfoort f 15 of 15 d. In dronkenschap de orde verstoren E. v. d. K, Baarn f15 of 15 d. Loopen op verboden grondJ. C. E., Amersfoort f 10 of 5 a.J. T., id. Buiten urinoir wateren: J. H. C., mersfoori f3 of I d. Te Soest venten zonder vergunning Ph. B., Amsterdam f2 of 2 d Idem te Baarn: P. A-, Eemnes f5 of 3 d. Wielrijden onder invloed alcohol: O. K., Amersfoort f25 of 25 d.Tb. T. S., Hamersveld id. Wielrijden zonder lichtH. D., Baarn f3 of 1 d.O. V., woonwagen id. Wielrijden zonder reflector: W. v. O., Amersfoort f3 of 1 d. Wielrijden op links wielerpadP. C. A. v. R., Leusden f3 of 1 d, Rijden zonder rijbewijs: A. de V., Soesterberg f 5 of 3 d.O. v. d. W., Amersfoort f3 of I d, Rijden zonder rood achterlichtJ. v. L., Soest f5 of 2 d. In Baarn te snel rijden: H. R.,Spaken burg f 10 of 5 d. Binnenland Winterhanden Dl TDAi Wintervoeten i i... Doos 30 cent Winterteenen Bij Apot. en Drogist Jonge Boerenbonddag. De kring „Amersfoort en O." van Jonge Boeren Bonden zal op Woensdag 13 an. a.s. een belangrijke samenkomst ïouden. Allen zullen zich nog herinneren de zoo goed geslaagde en drukbezochte eerste „Kringdag". Daarom vertrouwt 't bestuur, dat 't bezoek nu nog veel grooter zal zijn. Dit kan ook. Het is nu midden in de winter, dus het werk kan geen beletsel zijnten minste kan met een weinig overleg, zoo noodig, deze moeilijkheid worden ondervangen. Verder is een „kringdag" niet meer on bekend men weet dat er alle moeite gedaan is om de bezoekers wat goeds te bieden. Hoewel ik niet alles wil zeggen, kan ik toch meedeelen, dat alleen om de twee volgende redevoe ringen de „kringdag" een bezoek waard zou" zijn: Pastoor H. Elbersse uit 't Goy (bij Schalkwijk), Adviseur van de kring Utrecht van J. B. Bonden houdt een rede met de tekst „Princi pieel" en de heer Boshouwer, Ambte naar van de A.B.T.B., zal spreken over de bekende encycliek van Paus Pius XI „Quadragesimo Anno". De dag begint met een H. Mis, alle kans opgedragen door dc Zeer- eerw.jHeer pastoor Elberssen. Beginnen we daarom met in zeer groote getale in die H. Mis tegenwoordig te zijn." Het kan wel, niet waar? Het aangename is ook niet vergeten, doch dit zeg ik nu niet, dat zult ge in de namiddag wel zien. Nog nader zal bekend gemaakt wor den de plaats van vergaderen, tijden van aanvang der H. Mis enz. Wanneer ik allereerst de leden der aangesloten afdeelingen heb opgewekt, of eigenlijk een opwekking is voor hen niet noodig, laat ik daarom liever zeg gen, hen ei aan heb herinnerd, dat ze 13 Jan. open houden, richt ik mij nog even tot degenen, die geen lid van deze organisatie zijn. Laat ik tot die vrienden zeggen, dat zij gerust mogen komen. Ja, dat zij zeer gaarne worden gezien. „Onbekend maakt onbemind" zegt 't spreekword; welnu, het is de gunstigste tijd van 't jaar om er eens uit te trekken, komt dan op de J. Boerendag op 13 Jan. in Amersfoort en maakt kennis met deze mooie organisatie. En nu aan allen: Tot 13 Jan. a.s. SEGERS, Hoogland. Uit den Omtrek Burgerlijke stand der gemeente Baarn. Geboren: Joseph Joannes, z. v. C. Vermeulen en A. J. Schoenhagen an, z. v. J. W. Lacunes en J. Dijk- mizen Margaretha Maria Jozepha, R. J. de Ruiter en M. JGielen Johanna Bregetta, d. v. W. K. Kra- •n A. C. v. Beek Hendrik, z. v. d. Brakel en Meernik Nitn, d. v. G. v. Duursen en K. Paul sen Jannie, d. v. H. Timmer en I. v. Veldhuizen. OndertrouwdC. A. Koops en M. Birkhoff. I Gehuwd: B. Breunesse en W. de Bree W. J. Kuyper en G. W. Putter. Overleden: Jesina H. Scheffer, 47 j., geh. met T. Steenstra Klaasje R. de Jong, geh. met B. Huisman Antje Dorland, 69 j., geh. met J. v. Koutrik Maria P. v. d. Biezen, 69 j., geh. met H. Hessel. DRESSOIRS, prima Eiken, f36.80, f35.60, f27.80 SALONAMEUBLEMENT, geheel veerend, f159.- HUISKAMERAMEUBLEMENT, uifneembare zitting, prima moquette, f 29.60 Axminster en Bouclé' Karpetten Clubfauteuils en Bijzettafels in groote sorteering tegen EXTRA lage prijzen S^SSSS Ruststoelén met kussens f 8.90 ZIET DE ETALAGES Wij hebben ook iets voor IJ K. Beekstraat 6, Tel. 543 - Beekenst.laan 10 - Amersfoort UW ADRES voor Complete Meubileering Soest De werkverschaffing beslaat hier uit wegenverbetering en arbeid in de ge- meente-bosschen. In totaal wordt 185 H A. bosch behandeld en zijn 120 te werk gesteld. Door de Soester Harmonie is be sloten op Hemelvaartsdag en 2en Pink sterdag van dit jaar een groot Nationaal concours te organiseeren. Door de Pluimvee- en Konijnen- fokkersvereen. „Soest en Omstreken" is tegen 15, 16 en 17 Januari as.een tentoonstelling georganiseerd in hotel ,Eemland". De R. K. Werkliedenvereeniging heeft aan de kinderen der leden prettigen middag bezorgd. Pl.m. 200 kinderen waren opgekomen alsmede eenige ouders. De Bilt Twee deugnieten drongen het huis binnen van een allcenwonenden man, grepen hem vast en bonden hem op een stoel, terwijl zij hem ook een zak doek in den mond stopten. ;n van de indringers dreigde met revolver, daarna wierpen zij hem een doek over het hoofd en gingen zoeken om geld te vinden. Alle kasten en Iaden zijn doorzocht en later bleek, dat een bedrag van f 15 was ontvreemd. Nadat de mannen waren vertrokken, heeft de man zich' weten los te wringen, waarop hij naar een in de nabijheid wonenden politie agent is geloopen. en de moeder behoort tot een zeer behoorlijke familie. Om bijzondere redenen mogen de verwanten der ouders niets weten van de geboorte van het kind en daarom moet de zaak zeer discreet behandeld worden. Een Duitsche bemiddelaar moet poste res tante geschreven worden. t is ontzagwekkend hoeveel aan vragen van Nederlandsche families om 't kind binnenkomen. Toen op zoo'n poste-restante zending beslag werd gelegd, constateerde de recherche dat in enkele gevallen zich 2000 families hadden gemeld, die het Duitsche kind wilden opnemen. Al die candidaten krijgen een ant- oord, waarin f 10—20 voor de infor- matie-onkosten wordt gevraagd, want een kind van zulke ouders kan maar niet aan den eerste den beste worden toevertrouwd. En inderdaad zenden ca. 80 pet. der Nederlandsche families dat geld enhoort nooit meer iets. In een ander geval wordt een af koopsom geëischt, gemiddeld 10.000— 20.(XX) Mark. Voor een honderd mark of wat worden arme lieden hun kin deren afhandig gemaakt, dan worden de papieren dier kinderen vervalscht en worden zij onder allerlei hoogdra vende woorden naar Nederlandsche gezinnen gebracht, die er goed voor betalen. Het verschil tusschen „inkoop en verkoop" is voor de zwendelaars. De Koningin heeft het opgevat om in het belang van de nood lijdende kunstschilders haar teekenin- gen en olievertschetsén ten toon te stellen in de kunstzaal Kleykamp te Den Haag. De Koningin heeft den kunstschilder van Konijnenburg ver zocht een keuze uit haar werk te doen. De geheele opbrengst zal ten goede komen aan de noodlijdende kunst schilders. i een buurtschap bij Diepenheim werd een landbouwersvrouw, toen zij een hond een haan wilde ontnemen, door den viervoeter gegrepen. De vrouw is dusdanig in een van haar beenen gebeten dat zij aan het bloedverlies is overleden. Te Waterlandkerkje is een groote boerderij afgebrand. Een dertigtal paar den en hoornvee zijn in de vlammen Prof. Dr. W. H. Keesom uit Leiden heeft medegedeeld, er in geslaagd te zijn, een ruimte van 10 kub. c.M. af te koelen tot 0.75 gr. K., de laagste temperatuur op aarde ooit verkregen. Te Rijswijk heeft een jongmensch een 18-jarig meisje, dat daags te voren de verloving met hem verbroken had, met een scheermes gewond. Het meisje kreeg eenige sneden over het gelaat en de handen. Gemengde Berichten De Berlijnsche recherche werkt op het oogenblik samen met de Neder landsche wegens het optreden van twee ploegen zwendelaars, die van adoptie-bedrog hun beroep maken. In bekende Nederlandsche bladen plaatsen deze lui advertenties, berich tende dat een Duitsch kind wordt af gestaan. De vader is officier geweest Eversharp-Wahl DE PEN voor Uw leven Onbeperkte garantie mam Langestraat 84 - Telef. 528 Te Nieuwstadt is een 30-jarige vrouw door de duisternis misleid in de Geléen geloopen en verdronken. Te Enschede hebben zich in ver band met de staking eenige ongeregeld heden voorgedaan. Een werkwillige werd mishandeld, terwijl bij een andere de ruiten werden ingegooid. Ook naar de politie werd met steenen gegooid. Het aantal werkloozen in België stijgt voortdurend. Op 31 Dec. '31 was het aantal tot 225.266 gestegen, tegen 198.000 de vorige maand. Het Rijk heeft onder Leende en Valkenswaard heide ter grootte van ruim 1200 H.A. aangekocht, met het doel dit door werkloozen te laten be- bosschen. Onder Helmond is op den onbe- waakten overweg H. de Corte over reden. Het lijk was onherkenbaar ver minkt. Armen waren afgerukt en hoofd verpletterd. Hij was ruim 60 jaar en laat een weduwe achter. De oorzaak van het ongeval is te wijten aan de doofheid van het slachtoffer, tengevolge waarvan hem reeds eerder ongevallen zijn overkomen. Een 17-jarige leerling-monteur uit Leiden, die bij het schoonmaken van een motor kortsluiting en een ontplof fing deed ontstaan, werd hierbij dus danig verwond, dat hij aan de ge volgen is overleden. De Raad van Rotterdam is genood zaakt zijn burgers over het nieuwe jaar zwaarder te belasten. Voorgesteld worden een verhooging van de straat belasting, verhooging van de opcenten op de personeele belasting en 3 pCt. korting op de loonen en salarissen van het gemeentepersoneel. In een pakhuis te Wormerveer ont stond brand. De 49-jarige machinist wilde daarom de electrische brand- blusinrichting inschakelen, hij werd echter door den electrischeo stroom getroffen en gedood.

De Eembode | 1932 | | pagina 1