<9 Heel bovenaan staan de prima eigen gemaakte WILGENKLOMPEN van W. J. Gerritsen Weverssingel 28, Tel. 864 Het beste Adres G. A. Keuneke Cooper. Boerenleenbank Leusden III» I toUwtontuwné/ BERICHTEN UIT AMERSFOORT De positie der gemeente Amersfoort. Aan eenige burgemeesters van groote gemeenten, werden door het bekende Persbureau Vaz Dlas vragen gesteld, betreffende de financieele en economi sche positie hunner gemeenten. Ook onzen burgervader werden gen gesteld en hij was gelukkig in staat, te kunnen vcrklarenjdat de gemeen te Amersfoort er niet slecht voorstaat. De financieele toestand der gemeen te is gunstig. Als middelen ter bestrijding van de toenemende werkloosheid, noemde de burgemeester bevordering van handel en nijverheid door zooveel mogelijk plaatsen van orders in Nederland; voorts aanleg van wegen en kanalen, ontwatering en ontginning. Inderdaadde positie onzer gemeente is kerngezond. Om echter kerngezond te blijven, is hét noodig dat zij finan cieel in staat blijft alles te doen wat hare regelmatige ontwikkeling behoeft. Haar mogen niet de middelen wor den onthouden, om zich aan te passen aan de groeiende behoeften cencr voor uitgaande gemeente. Zoo Is hier ter stede een groot ge brek aan volkswoningen. In die be hoefte aan volkswoningen kan door de particuliere bouwnijverheid niet wor den voorzien, zoodat alleen vereeni- glngsbouw of gemeentelijke bouw hel pen kan. Het gemeentebestuur ontwerpt bouw plannen met sluitende exploitatie. De gemeenteraad keurt die plannen een stemmig goed, overtuigd als hij is de noodzaak, maar het College Ged. Staten houdt nu sinds jaren elk woningbouwplan langen tijd vast om, kis 't goed gaat, na maandenlang be raad pas beslissing te nemen. Intus- schen zitten een paar honderd gezinnen in een krot-woning en ondergaan daar alle moreele nadeelen aan een onvol doende huisvesting verbonden. leder die met de Amersfoortsche woningtoestanden bekend is, tal van perceelen liever vandaag dan morgen moesten worden gesloopt, om dat ze totaal ongeschikt voor bewoning zijn. Toch moeten die huisjes nog als woning worden benut, omdat de Utrechtsche voogden maar heel lang zaam tot het inzicht kunnen komen dat het Amersfoortsch gemeentebestuur de gemeente niet ruïneert maar saneert door zich met volkswoningbouw bezig tc houden, wanneer het particulier ini tiatief te kort schiet. T. O. Ontwikkeling en ontspanning van werkloozen. Het op initiatief van het gemeente bestuur ingestelde onderzoek naar de behoefte aan ontwikkeling en ontspan ning van werkloozen hier ter stede, heeft tot het volgende voorloopige resultaat geleid. Er hebben zich ruim 200 werklop; aangemeld, die den wensch te kernen gaven, van de in uitzicht gestelde sussen gebruik te maken. Op grond van dc verdccling der aanvragen heeft dc commissie die 5 Januari ten stadhuize is geïnstalleerd door den wethouder Noordewier, zes sub-commissies aangewezen voor de volgende hoofdgroepen: I. Vakonderwijs (electr. techniek, autogeen lasschen, steno-typen, talen, enz.) o.m. timmeren, mach. houtbewer king, meubelmakcn, metaalbewerken. II. Algemeene ontwikkeling (even tueel hc-rhalingsonderwijs). III. Teekenen. IV. Handenarbeid. V. Sport. VI. Geestelijke ontspanning (lectuur, lezingen, voordrachten, films, enz.) De groote vraag zal nu zijn voor het geven van deze cursussen, die over dag zullen moeten worden gehouden, goede leerkrachten en leiders te vin den. Dit is werk dat tact. geduld cn volharding zal clschcn en dat met fleur zal moeten worden gegeven. Men zal niet moeten denken wat heerlijk voor die werkloozen, dat zij zoo'n mooie gelegenheid krijgen om zich te ont wikkelen, maar wel wat heerlijk dat zij ondanks alle depressie toch nog lust hebben om zich geestelijk in te span nen laten wij probeeren daar het beste van te maken. Belangrijk werk dus en dus trckkelljk. De commissie hoopt dat in onze stad goede krachten te over zullen zijn, die hiervoor een deel var tijd en energie willen geven. De commissie zal naar alle schijnlijkheid in staat zijn ook eenig honorarium voor de te geven lessen of leiding te verstrekken, al zal dit niet hoog kunnen zijn. Voor geval onze stad intellectueelc werkloozen mocht tellen, die zich tot dit werk in staat en aangetrokken voe len, meent de commissie dat voor hen hier bij uitstek aantrekkelijk werk moet liggen. Met een krachtige opwekking tot onze stadgenootcn, om zich voor dit werk beschikbaar te stellen, met op gave van het onderwerp of het vak waarin men leiding kan geven, willen '11 deze korte mededeeling besluiten. Men richte zijn brieven vóór 11 Ja nuari aan tweede ondergeteckende. De Commissie voor Ontwikkeling en Ontspanning van werkloozen, J. Hovcns Greve, Voorzitter. G. van Wijland, Secretaris. (Arbeidsbeurs A. Davidshof 2.) R. K. Vrouwenbond. Het triduum dat zal worden gegeven vangt aan Maandagavond 11 Jan. a.s. Wegens enorme stijging van het le dental zullen de avond-oefeningen ge geven worden in de O. L. Vrouwen Kerk, Langegracht. De morgen-oefenin gen in de kapel van Sint Jozef, ingang Muurhuizen. Lees vooral goed de convocatie. Het Bestuur. Schilderijen zien. Ommegang schilderijen tentoonstel ling in „de Poth". Op Zaterdag 9 en Zondag 10 Jan. a.s. zal te 2 uur n.m. een ommegang gehouden worden op de schilderijen tentoonstelling, georganiseerd door den Kunstkring, van werken van den schil der W. B. Tholen, in „de Poth" ge ëxposeerd. Het Nut heeft de Heeren J. J. Nieuweg en Ing. L. B. Huygen, be stuursleden van den Kunstkring, be reid bevonden dit op zich te nemen, zoodat het in beproefde handen is. De bedoeling is om aan een ieder, hij of zij moge lid zijn of niet, de gelegenheid te geven om deze fraaie verzameling onder deskundige leiding te bekijken. De toegangsprijs kan hierbij geen be zwaar zijn, daar deze zoo noodig tot een klein bedrag terug gebracht, n.l f 0,10, f0,15, of 10.25 naar eigen wel standstaxatie. Gehoopt wordt op deze wijze te bereiken, dat nog velen, die om een of andere reden nog niet naar de Poth gingen, thans aanleiding kunnen vinden om daarheen te gaan. Men lette op den tijd Zaterdag 9 en Zondag 10 jan. 2 uur n.m. Voor den Utrechtschen politierech ter verscheen de 41-jarige J. v. V. u't Amersfoort, die zijn broeder, gen jféhouder, mishandeld had met een ;ummistok. Ter terechtzitting bleek, lat dc broeders zich inmiddels hadden verzoend, doch voor hel feit veroor deelde de politierechter beklaagde tot twee maanden gevangenisstraf voor waardelijk en f40 boete of 40 dagen hechtenis. Benoemd lot directeur van dc N.V. Wolter en Dros, de ingenieur H. J. Goudswaard. De Collecte. De collecte ten bate van hel Plaat selijk Crisis Comité heeft opgebracht f3592.59. Gemeenteraad. De gemeenteraad vergadert Dinsdag 12 Januari om 7 uur. Aan de orde komt: 1. Ingekomen stukken. 2. Voorstel aan K. Westerbeek ont slag te verleenen als hoofd van school 1. 3. Verleenen van ziekteverlof aan onderwijzend personeel. 4. Overeenkomst met Veenendaal betreffende het toelaten van kinderen uit die gemeente, op de openbare scholen /oor U.L.O. alhier. 5. Voorloopige vaststelling van de gemeenterekening dienst 1930. 6. Verordening tot het heffen van rechten openbaar slachthuis. 7. Wijziging verordening beroep Woningwet. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het sluiten van een overeenkomst met een 3de vroedvrouw. 9. Wijziging gemeente-begrooting. 10. Vaststelling kostprijsberekenini voor het Grondbedrijf. 11. Aanvullingskohieren schoolgeld Gymnasium en Handelsdagschool. 12. Reclames schoolgeld. 13. Overplaatsing van den onder wijzer C. de Man naar de school aan de Heerenstraat. 14. Verhuren aan F. Kelner va voormalig Brandspuithuisje a.d. Kamp. voor Dampstasschen Koff rs en alle soor ten fijne Lederwaren LAN6CSTRAAT I05-AMERSF00RT Tommei en van Zoest, f13.600. Hoogste: Kuyt van Zomeren, Bar- neveld f 19.200. Concert. Vrijdag 22 Japuari om 8 u Amicilia een Concert zal worden ge geven ten bate van de Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose (Lig- hallen) alhier. Belanglooze medewerking zal wor den verleend door het bekende A Capella Koor te Baarn onder leiding J heer Breekveldt. De heer Th. R. van Houten te Amersfoort heeft zich bereid verklaard eenige cello-nummers ten gehoore te brengen, waarbij Mevr. J. L, H. de Jong Schouwenburg welwillend de begeleiding op zich zal nemen. Voorts hoopt men nog de mede werking van een zangeres te zullen verkrijgen. De toegangsprijs zal f 1.— bedragen. Kennisgeving. Het sub-Comité van het Nationaal Crisis-Comité te dezer stede brengt ter algemeene kennis, dat het zitting zal houden in het voormalig Kantoor gebouw der liemeentereiniging in de Muurhuizen No. 106, iederen werkdag van 10 uur tot 12 uur. V olksuni versi tei t De inschrijving voor de nieuwe sussen van de Volksuniversiteit der gemeente Amersfoort wordt gehouden op 19, 20 en 21 Januari a.s. Stichting Badhuizen. In het jaar 1931 werden inhetbad- huls aan den Woestijgerweg 35361 baden (35942 in 1932) genomen, of gemiddeld 118 per dag (120 in 1930). Amersfoc rtsche Kunstkring. Het Nederlandsch-lndlsch Tooneel Directeur: Car Ruys, geeft Maandag in Amicitla h it spelM'n Zoon Etienne naar het Fransch van Jaques Deval. In de hot, trollenTilly Lus, Cor Ruys en Louis Borel. Entree twee gulden. Brand. Woensdag was er brand in een werk plaats aan de Bloemendalschestraat. De politie was spoed aanwezig, ter wijl de brandweer met drie stralen op de waterleiding het vuur beslreed. Na een uur was de brandweer den brand in zooverre meester, dat geen gevaar voor uitbreiding meer bestond. De bovenverdieping van het pand is uitgebrand. Woensdagavond, tijdens den hevigen storm, was de stad ongeveer twintig minuten in duisternis als gevolg van een storing in de electriciteits-leiding. Een van de vier kabels van 50.000 Volt, welke de stroom van de Centrale te Utrecht naar Amersfoort leiden, was defect geraakt. Burgerlijke Stand. 5 Jan. Oeboren: Alijda. d. van A. I. v. d. Berg en A. Th. J. Rutten. Paul, z. van R. A. v. d. Poll en L. Lindeman. Allcgonda, d. van A. L. Veldhuizen en A. Wijnen. Jacobus Ar.tonius, z. van A. Vermeulen en M. J. v. Angeren. Gehuwd: I. de Gooljer en R. C. v. Bogerijen. Over leden: Johanna Wilhelmina Elisabeth Daamcn, 51 j., echtg. van M. Eijsink. 6 Jan. UeborenTrijntje, d. van J. j. Toonen en A. Lljnsvelt. Gehuwd: J. J. Wijnands en A. v. d. Heuvel. OverledenMaria Borst, 94 j., wed. van J. Keijzer. 7 Jan. Geboren: Marius, z. van L. C. Schoenmaker en M. Veninga. Wouter Nicolaas, z. van N. C. Lablans en A. v. Leijenhorst. Ondertrouwd W. Th. Heinz en F. v. Eek. J. Vetkamp en W. v. d. Berg. Th. A. H. fluurdeman en J. A, v. d. Eshof. GehuwdJ. v. Veenendaal en C. i. Nus. Men wordt verzocht de Spaar- en Voorschotboekjes op WOENSDAG en DONDERDAG 13 en 14 JANU- ARI, voor de jaarljjksche verplichte controle in te leveren. Die dagen worden geen spaargelden of voorschotrente in ontvangst genomen. HET BESTUUR. De storm heeft hier weinig schade aangericht. Eenige boomen gingen te gen den grond en enkele daken werden beschadigd. Zondagsdienst Heeren Doktoren: M. Kamerling, Ulr.weg 35, Tel. 142. H. Kolk, Berkenweg 15, Tel. 579. J. Lubsen, Snouckaertl. 12, Tel. 290. Apotheek Ittmann, Langestraat 9, Tel. 164. WELKOM VREEMDELING Gevestigd te Amersfoort. Anna Luthar, D.E., D.Fockemal. 79, d.b. wed. P. Wilzel. G.K., P. Bothlaan 19 E. Kuyk, R.K. Puntenb.l. 2 b, bankw. Wilhelmina Stalenhoef, R.K. Ul.weg 280, bienstbode J. Dam, R.K., v.Campenslr. 30, leidekker P. Funk, R.K., v. Campenstraat 30 Anna Admiraal, R.K., Havik 8 C. Leertouwer, Arnh.weg 168, kapper N. Froentjes, N.H., L. Beekstr. 21mag.b. Hendrika Ham, N.H., Gr.Koppel 6, d.b. Pelronella Ruylers, R.K., Utr.weg 8 C. Logenstein, R.K., Heiligenb. weg 72 boerenknecht Martha Pirvek, D.E., Utr.w. 118, d b. A. Pelerse, G.K., O. Soesterweg 148 onderb. N.S. Jacoba Tommei, R.K., Schimmpstr. i2 A. Berg, N.H., Korte Gracht 8, fil.h. Anfonia Hannink, R.K., B.WIaan 55 Johanna Gehring, R.K., B.W.Iaan 55 H. Loos, R.K., Aldegondastr. 94, kellner, J.Jansen,R.K., Vermeerstr. 116. stofferd. Cafrina Berg, R.K., O.Soesterw. 115, pensionh. E. Papp. R.K., O.Soesterw. 115, kant.b. M. Bernard, R.K., Soesterw. 316 H. Majolée, N.H., v. Bemmelstr. 82 Horsmeier, E.L., Sumatrastr. 35 H. Keet, R.K., Stationstr. 36b, matroos N. Cosfer, N.L, St. v. d. Hagenl. 5 C. Kluft, R.K., Ulr.weg 146, koopman Emma Erkelenz, E.L., P. Potterstr. 21, naaister Börnislawa Heiemak, R.K., v. Lennepl. 8, dienstbode J. Leenders, R.K.Eemstr. 116, electric. A. Lodder, N.H .O.Soesterw. 146, ploegb. H. Sitsen, N.H., Leusderw. 286, Kap.lnf. Wed. Simon Kossen, N.H., Gaslaan 1 Sara v. Dam, N.l., P. Bothlaan 29 W. Wijck. R.K., Kruiskamp 108, bakker W. Duik, N.H.Dupontplein 6, vischh. D. Oudenampsen, Borgerl. 16, onderw. C. Welling, R.K., Kam - 0, grondw. G. Blom, R.K., G.Dousir. 6, meubelm. Elisabeth Swart, R.K Goudsbloemstr. J. Linden, Resedastr. 26, bankwerker W. Bunnik, R.K,, Hoogeweg 211 J. Bos, R.K., Molenbuurt 11 C. Doorn, R.K., v. Rootsel.str. 22, d.b. K. Pentinga, N.H.,Huygensl.39,adj.insp. Elisabeth Pastoors, N.H., D.Fockemal. 79, dienstb. Antonia Woerdenbach, N.H., Utr.weg 125, dienstbode J, Gennissen, N.H., Aldegoneestr. 35, kant.bed. T. Kooistra, N.H., Kruiskamp 23 E. Baron v. Voorst tot Voorst, R.K., H. v. Viandenstr. 9, Lt.Kol.i. Stephanie Rigling, R.K., G.v.St.w.str. 24, dienstbode Wijmpjen Kamphorst, N.H., Zuidsingel 28, dienstbode Magdaiena Spek, N.H., P. Potterstr. 5, huishoudster Elfriede Dowedeil, E.L., K. Sophial. 7 dienstbode Geertruy Hoksbergen, N.H., P. Borstr. 21 J. Lourcns, N.H., 2e lnf.K.str. 6a J. Vorst, N.H. Hobbemastr. 18 politieopz. H. Solkesz, N.H., Reigerstr. 13, kellner H. Stork, N.H., Leusderw. 201,stat.ambt. H. Wolters, Kamp 60, winkel. P. Sluys, N.H., St. Anfridusstr. 51, mot.k. J. Korne, R.K., Edisonstr. 62, Comm. N.S. W. Voort,' G.K., v. Woustr. 11 Maria Harteman Baal, R.K.Asterstr. 12 T. Dijkhorst, N.U., Krankeledenslr. 16 logemenlh. W. Meyer, N.H., K.Gracht 12b, proc.h. Geerlruida Gapper, O.C., Hendrik v. Viandenstraat 3 Uit den Omtrek R. K. Jonge Boerenbond De Kring Amersfoort van den R. K. Jonge Boerenbond houdt Woensdag 13 jan. een Kringdag in de Patronaats zaal St. Gerardus Majella aan de Paulus Borstraat 37 te Amersfoort. Agenda 9 uur. H. Mis in de kerk St. Henricus, Paulus Borstraat. Kwart voor 10. Gebouw St. Gerardus Majella. Opening door de voorzitter, waarna jaarverslag van secretaris en penningmeester. 10 uur. Voordracht van den Zeer Eerw. Heer Pastoor H. E. Elbersen. Onderwerp„Principieel". 11 uur. Lezing v. d. heer P. Wijk Pz. Onderwerp: „Afzet eieren in onzen tegenwoordigen tijd". 12—1 uur. Pauze. 1 uur. Lezing van den heer W. Bos houwers. OnderwerpDe Encycliek „Quadra- gesimo Anno." 2 uur. Ir. Everts „Film van het 01- denburger paard" en een „Komische FÜrn." Na elke redevoering gedachtenwis- seling. In de pauze is er in de zaal gele genheid koffie en brood te gebruiken. Het Kringbestuur. Barneveld in 1931 waren ter markt aangevoerd 70.235.000 eieren en 1.377.375 sfuks pluimve. De middenprijs der eieren bedroeg het afgeloopen jaar bijna f 4.85 per 100 stuks, tegen f5.74 in 1930. De totale opbrengst van de eieren was f3.406.146.25 De heer Top heeft aangekocht een aan de Planfagelaan gelegen terrein, met het doel daarop woningen te doen bouwen. De heer L. S. Nieuwstad, kwam zijn woning zoo ongelukkig te vallen, dat hij een dubbele beenbreuk bekwam. Leusden Burgerlijke Stand. OndertrouwdJ. van den Berg en H. Steenhagen. GehuwdS. van de Berg en A. C. P. Baltussen - Zwarts en J. Egdom. SoestcHJk Door den hevigen storm zijn in de bosschen verschillende boomen om gewaaid, terwijl ook enkele huizen en gebouwen schade opliepen. Wegens storing van den electrischen stroom zaten de bewoners van Baarn, Soest en omgeving onverwachts in het donker. De storing duurde twintig minuten. raad uiterst fijn te kauwen, dat fijn- eekauwde tot balletjes te kneden, en op geschikte wijze op elkaar te stape len na er vooraf een weinig van vroeger bewerkte aarde te hebben bij- gemengd, bij wipe van beiajiing. Hier- door voegen ze namelijk de kiemen bij van een bepaalde soort champignon, welke weldra met zijn groeiachtige draden de geheele massa doortrekt, tonder dat zich geenjandere minder ge- wenschte soorten, of ook bacteriën, er in ontwikkelen, die den geheelen ver bouw zouden kunnen doen mislukken. Deze champignons nu, worden door de mieren als een groote lekkernij be schouwd; zelfs zoozeer zijn ze er op gesteld, dat ze bij verstoring van hun nest zorgen eenige champignons mee te nemen, om in de soort te blijven, zooals andere zich belasten met de poppen, de zoogenaamde miereneieren. Opmerkelijk is nog, dat van deze champignondraden, op gronden voor cultuur van paddestoelen bestemd, overgebracht, gewone eetbare cham pignons groeien. Eenheupig. Ieder, die de gewoonte heeft, de paaiden, die hij ontmoet, te zien, en goed te zien, heeft zeker her haaldelijk dieren waargenomen, die van achter scheef waren. Nief scheef door het wegvallen der spieren aan één zijde, zooals wij dat bijvoorbeeld bij een spatkreupel paard kennen, doch doordat aan de eene zijde de uitwen- dige heup (darmbeenhoek) niet is waar te nemen, terwijl die aan de andere zijde duidelijk uitsteekt. Men noemt zulk een paard éénheupig. Hoe het paard hieraan komt? Als veulen of enter heeft het bij ongeluk een stukje van den uitwendigen heuphoek afgestooten en de daaraan bevestigde spieren hebben het losse stuk wat naar beneden getrokken, waardoor de ge legenheid van weer op de plaats vast groeien, is benomen. Dit afstooten van den heuphoek gaat vrij gemakkelijk. Als jonge dieren met een beetje vaart tegen een muur, paal of ander hard voorwerp loopen, kan dit gebeuren. Het meest ziet men het plaatshebben bij het uit den stal gaan door een nauwe deur, of waar men de deur niet goed los zet. Laat daarom nooit de jonge paarden door een te smalle ruimte uit den stal gaan! Eenden. Een paar wenken voor eendenhouders: Men zorge steeds.dat de kooien voor de eenden niet te vn worden. De eerste eieren, die in het voorjaar gelegd worden, zijn in den regel niet bevrucht. Ais broedeieren kieze men deze daarom niet. Iedere eendenhouder moet steeds bedenken, dat eenden altijd wel goed willen broeden, doch dat ze weinig zorg over hebben voor haar jongen. Jonge een den lijden wel eens aan verschillende ziekten, waardoor een mooie koppel soms ter dege wordt gedund. Wat fijn houtskool door het voer is gebleken een uitstekend voorbehoedmiddel te zijn. Het is goed dat men den jongen eenden een flinke loopplaats geeft; men diene echter te zorgen, dat deze Stoutenburg Burgerlijke Stand. Geboren: Martina Lucia, d. v. A. v. Daatselaar en A. C. Hilhorst. Uit de Land en Tuinbouw-wereld. (Nadruk verboden.) De boerderij der Mieren. Bekend is de groole liefde der mieren voor al wat zoet is. Niet alleen onze suiker potten weten ze te vinden, maar ook klimmen ze tegen allerlei planten op om de bladluizen, die er zich op be vinden, te gaan melken, d.w.z. het suikerwater te gaan drinken, dat vloeit uit de twee op den rug van dit dier omhoogstaande haartjes. Evenwel niet altijd zijn er evenveel bladluizen, en ook is die voortdurende klimpartij nog al lastig; niets eenvoudiger daarom, dan een gedeelte van het nest inge richt voor hun melkkoetjes. Inderdaad heeft men dit waargenomen. Met hoe veel moeite ook, bladluizen werden meegenomen in het nest, en daar ge voed met de bladeren van struik of boom, waarvan ze werden weggenomen. Worth a ciown W arthacxo' De orlglneele pepermunt Was de mier dan belust op iets zoefs, dan hoefde ze niet ver te zoekenze ging naar den stal, en dan met een der pootjes over den rug der bladlui zen strijkende, vertoonde zich dra een druppeltje aan het uiteinde der haartjes, dat gretig werd opgezogen. Niet alleen aan veeteelt echter doet de mier, er zijn ook soorten gevonden, die heur eigen groenten verbouwen. In Brazilië namelijk heeft de kruid kundige Moelier een mierensoort ont dekt, die eetbare paddenstoelen kweekt. Deze mieren (geslacht Atta) begeven zich daartoe naar de koffieplantages en bijten daar met heur scherpe mond- deelen groote stukken uit de bladeren, die ze dan met veel moeite naar haar nest dragen. Daar zijn andere mieren een kleiner soort, bezig den door hun sterkere broeders aangebrachten voor niet te ruim zij. Worden de eenden t half volwassen, dan moeten zij niet in een beperkte ruimte blijven, anders beginnen zij de veeren te eten. De eenden, die het minst van ziekte te lijden hebben, zijn de Peking-eenden. Zaaizaad. Het moet steeds voor iederen boer een groote zorg zijn, om zooveel mogelijk goed zaaizaad te heb ben. Goed zaaizaad moet vrij van on kruid en andere zaden zijn. Vooral klaverzaad is dikwijls rijk aan war kruidzaden. Verder moeten de korrels groot zijn; de grootste korrels geven de grootste en krachtigste planten en bieden het langst weerstand aan weers invloeden. Zaad, dat bij het dorschen gekneusd of beschadigd is kieze men nooit, terwijl ook zaad dat te vroeg geoogst is, weinig kiemkracht bezit; ook het zaad van akkers, waar ver- f schillende plantenziekten voorkomen, bestemme men niet voor den zaai. Rimpelige korrels zijn lang niet zoo goed als dikke volle, ook alweer omdat een grooter gedeelte niet ontkiemt. Wij moeten niet steeds het zaaizaad kiezen uit onzen eigen oogst, dit leidt ge makkelijk tot achteruitgang. Men dient af en toe eens van zaaizaad te ver wisselen. Zaaizaad dat uit den vreemde moet komen neme men liever uit Noordelijke dan uit Zuidelijke streken. Zaad, komende van beste kleistreken, vermindert op goeden grond langza merhand in deugdzaamheid. Gemengde Berichten Er brak brand ujt in de boerderij van een alleenwonenden veehouder te Beemster. Het achtergedeelte van de boerderij brandde geheel uit. Huis en inboedel warm verzekerd. De politie ontdekte in de brandende boerderij een complete geheime installatie voor het stoken van jenever. Zware stormvlagen gierden over de wateren en menig schepeling onlkwam maar ternauwernood den dood in de golven. In de Amsterdamsche haven werd jn een varensgezel een arm afgekne pen bij den schouder, bij de pogingen om een boot vast te leggen. Een vrachtboot uit Leeuwarden is op de Zuiderzee vergaan. Vier opva renden zijn verdronken.

De Eembode | 1932 | | pagina 2