Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Matador Constructiedoozen GLOBES R. K. Spaarbank Amersfoort Bel dan op No. 42 Kantoor en Drukkerij Langeg-acht 28, Amersfoort Verschijnt eiken Dinsdag en Vrijdagmiddag. Uitgave van de R. K. Stichting De Eembode Dc €embo<k Dinsdag 9 Februari 1932 No. 88 - 45e Jaargang Abonnementen kunnen elke week ingaan, doch opzegging van abonne ment moet geschieden voorden aanvang van een nieuw kwartaal. Prijs per 3 maanden f 1.00. Buiten Amersfoort 1.10 Advertentiën 25 ct. per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adverteeren. Advertentiën moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur in den morgen zijn bezorgd. Zelfvertrouwen steunt op het besef, dat men met een goed beginsel binnen voor menscher. bereikbare grenzen door eigen kracht komen kan waar men wil en dat op het gebied van ons kunnen eene onontdekte wereld voor ons ligt. Asch-Woensdag. Dit is weer een dier diepzinnige zinnebeelden, welke de Kerk aan ons voorstelt; de asch, die wij op het voorhoofd meedragen in den boetetijd van het kerkelijk jaar. Het is slechts een kleine ceremonie, die de priester verricht en velen ontvangen het asch- kruisje bijna zonder nadenken. En toch, wanneer wij deze ceremonie in zijn ge- heelc ontzettende beteekenis begrijpen, dan zou heto' s inwendig geheel kunnen veranderen, i ligt een waarheid in uitgedrukt, wier diepe beteekenis reeds meer dan één mensch tot boeteling er heilige heeft gemaakt. Klinkt het niet als een onherroepe lijk, onveranderlijk, verpletterend oor deel, dit woord, wanneer de H. Kerk ons den vastentijd inleidt: .Gedenk, o mensch, dat ge van stof en asch zijt, en dat ge tot stof en asch zult wederkeeren." Stof en asch! Dat is het stempel, het teeken der vergankelijkheid, dat op al het aardsche gedrukt is. Op de heerlijke bloemen en de geweldige boomreuzen. Op de ééndagsvlinders en de grootste dieren in het woud. Op de rieten hut en 't marmeren paleis. Op den zwakken grijsaard en op den jongeling in de kracht en de gezond heid zijner bloeiende jeugd. Op de schoonheid, de macht en den rijkdom. Op alles en allen. Het moge dan snel gaan als een verterend vuur, het moge een lang zaam vergaan zijn, alles wordt stof en asch, die door den wind wordt ver strooid. Ook gijl Ook gij wordt asch. Uw huis, dat uw woonplaats is; uw geld, waarvoor ge u dag in dag uit inspant; uw kleed, waarmede gij pronkt; uw lichaam, dat ge koestert. Asch, asch! Mensch, denk er aan! Ja, als een rechter staat de H. Kerk voor ons, wanneer zij het woord van .stof worden" tot ons spreekt. De Kerk, die zorgvolle medelijdende Moeder, die Moeder, wier hoop op de eeuwigheid gericht is, en op datgene wat onver gankelijk is. Want één ding is er dat niet tot stof vergaat, één dat nog blijft voort bestaan als al het overige tot stof vergaan is: de ziel. Vraag u zelf af, in de stilte van uw hart, wanneer gij met God alleen zijt, wat weegt hei zwaarste in uw leven? Dat, wat tot asch vergaat, of datgene wat eeuwig leeft? En denk er dan over na, dat met den Vastentijd, den boetetijd, ook de tijd van genade begint. Ter overweging. Kinderen kunnen de glorie, kinderen kunnen de vloek van vader en moeder worden. De harten van hun kroost zijn de akkers, waarop de ouders met vereen de krachten moeten zwoegen en zwe ten, sloven en slaven, dag in, dag uit, zoolang tot de kinderen zelfstandig het leven vermogen te beheerschen. Hebben vader en moeder niet den ploeg van vermaan en onderricht ge hanteerd, hebben zij in de hartevoren niet het goede zaad uitgestrooid van hun stichtend voorbeeld, hebben zij niet den eg aangewend van liefdevolle bescherming, dan zal ook de oogsttijd dan zal ook de ouderdom hun luttel of niets ter belooning schenken. Nog erger staat hun te wachten. Inplaats van vruchten voort te bren gen en tot glans en glorie te strekken, zullen de kinderen hun schade en schande berokkenen, hun enkel distels en doornen kweeken. Gewoonlijk is het kroost op latere leeltijd de verpersoonlijking van het gedrag en de opvoeding der ouders. JOH. DE HEER VARKENSMARKT TEL. 1309 AMERSFOORT Piano's - Orgels - Radio Een en ander over geld beheeren. li. Wie geldt bezit, kan dit zelf be waren dit echter doet geen ver standig mensch; hij kan het als pro ductiefactor gebruiken in eigen onder neming maar niet eenieder heeft hiertoe de gelegenheid; hij kan het, tegen rentevergoeding, als kapitaal af staan voor korteren of langeren duur aan anderen, die het op een of andere wijze vruchtdragend zullen be3teden, Dit laatste nu kan gebeuren op velerlei manieren. MUnhardt's Laxeertabletten regelen «onder Kramp of Pijn. Doos 60 ct. BIJ Apoth. en Drogliten. Allereerst door beleggen in effecten. Onder effecten, Fondsen, Titels, Waarden verstaat men geldswaar dig papier, door Staten, Provinciën, Gemeenten en andere openbare licha men of door industrie- of handelsven nootschappen uitgegeven. Ontstaan uit eene leening wordt dit geldswaardig papier Obligatie geheeten. Bewijs van deelneming vormend in eene industriëele- of handelsvennoot schap draagt het den naam van Aan deel of Actie. Schuldbekentenissen ten laste van ne hypotheekbank worden Pand brieven genoemd. Fondsen kunnen .op naam" zijn, wanneer n.l. de eigenaar ervan inge schreven is in de registers van Staat, Gemeente, Maatschappij enz., waarbij het fonds thuis hoort, of wel zoo als verreweg de meeste .aan toon der" in blanco indien zulks het geval niet is. Aandeelen kunnen alleen n toonder luiden, indien volgestort. Door middel van coupons word» de renteschuld der obligaties betaald. Door dividendbewijzen komen de aandeel houders in het bezit van het hun toe komend deei der gemaakte winst. Voordeelen aan deze beleggingswijze verbonden zijn o.a. de volgende: Minder dan bij elke andere wijze in belegging geeft de geldbezitter hier zijn bezit uit de hand waar den, die ten allen tijde in baar geld kunnen omgezet worden, zijn zoo goed als effectief baargeldbezit. Hij kan het zelf bewaren, zelf de uitlotingen con troleeren. Hij kan zelf coupons knippen en rente innen. Hij kan ook en dit verdient misschien wel de voorkeur een en ander toevertrouwen aan de bank, die niet alleen het hem toe vertrouwde zorgvuldig zal bewaren, maar tevens, al neemt zij dan niet den last van verantwoordelijkheid op zich, het zich tot een eereplicht zal rekenen met zorg over renteinning en uitloting te waken. Door middel van de beursnoteering kan eenieder de reëele |waarde zijner fondsen, de waarde welke het publiek er aan hecht, dagelijks nagaan, hij kan dus eiken dag weten hoe groot zijn bezit is. Wenscht hij zijn effecten te reali- seeren, elke dag biedt hem de gelegen heid hiertoe, zonder dat derden van zijn wensch of behoefte kunnen mis bruik maken. De waarde van zijn bezit wij veronderstellen alleen met goede be leggingsfondsen te doen te hebben is vrij constant. Voor ieder spaarder staat deze be legging open. Niet noodig te wachten tot aanzienlijke bedragen bereikt zijn. Goede fondsen zijn te bekomen in haast elke grootte, tot honderd, tot vijftig gulden zelfs. De kosten van aan- en verkoop zijn matig: provisie plus de kosten van zegel. De inning der rente is uiterst ge makkelijk en zeer geregeld. Schier elk dorp van eenige beteekenis heeft zijn agentschap of correspondentschap, waar de coupons op den vervaldag kunnen verzilverd, desnoods vóór dien dag verdisconteerd worden. Goede effecten, vooral binnenland- sche, worden zonder bezwaar voor beleening aangenomen. Effecten zijn gemakkelijk deelbaar. Een voordeel, dat bij sommige familie aangelegenheden niet te onderschatten is. 't Voorkomt allerhande onkosten: kosten van schatting, verkoop enz. 't Voorkomt allerlei moeilijkheden en onaangenaamheden. Tegenover de opgesomde voordeelen staat als een nadeel de moeilijkheid KANTOORBOEKHANDEL «F.A.TÜLPIB Ungattr. 66 to. KrommMtr. - TEL. 926 van het doen eener juiste keuze onder de publieke fondsen, onder de fond sen, die bij honderdtallen dagelijks ter beurze verhandeld worden. Bij al het goede dat in haar effecten reeksen de beursnoteering ons voorzet, voegt zich ook het minder goede, en veel, dat met de grootste omzichtig heid dient aangevat te worden en op lange na niet voor iedereen geschikt is. Binnenland De Pachtwet verworpen. De Eerste Kamer heeft met 25 tegen 21 stemmen verworpen het wetsont werp tot Regeling van de Pacht e" vervolgens met 24 tegen 22 stemme11 het ontwerp betreffende de regelln" van de Pachtcommissies. Afwezig waren de R. K. leden P. W. de Jong, O. M. Haffmans en van der Lande. Tegen slemden de R. K. leden J. Arntz, P. Dobbelmann, mr. F. |anssen, H. Blomjous, jhr. Michiels van Kessenich jhr. Van Sasse van Ysselt. In 't eigen Land. De Federatie der R. K. Vrouwen bonden heeft besloten onder de leden der R. K. Vrouwenbonden en door middel van haar orgaan een actie te voeren ter bevordering van het onder nemen van uitstapjes en vacantiereizen ons eigen land. Wanneer door de gezinnen der 60.000 leden, of althans een groot gedeelte hiervan, gehoor gegeven wordt aan den oproep, die van het bestuur hiervoor zal uitgaan, map verwacht worden, dat als resultaat hiervan de crisis voor an industriën, den winkelstand en het hotelbedrijf minder zwaar drukken zal. Mogelijkerwijs zullen ook andere groote vereenigingen dit voorbeeld volgen zoodat in de vacantie van 1932 het algemeen parool kan worden uit gegaan we gaan ditmaal ons eigen mooie Nederland eens leeren kennen. Afgescheiden nog van het economisch nut van zulk een besluit is het tevens een uiting van gezond nationaal gevoel. Oproep. Op Zaterdag 13 Februari a.s. des morgens 10.30 zal te Utrecht in Hotel de l'Europe een Vergadering worden gehouden door de vereeniging van K. Gemeenteraadsleden in de pro vincie Utrecht, waartoe ook niet-leden vrijen toegang zullen hebben. BERICHTEN UIT AMERSFOORT R. K. Kiesvereeniging Recht en Orde. Vrijdagavond vergaderde de R K. Kiesvereeniging onder leiding van den heer Venings in „St. Jozef". Door den heer De Haan waren, via het bestuur, aan de R. K. Raadsfractie vragen gesteld, die door haar schrifte lijk werden beantwoord en ter ver gadering geen aanleiding gaven voor opmerkingen. Aan het Tweede Kamer-lid, den heer Kuiper, werd vervolgens het woord verleend. Deze spreker had in een vorige ledenvergadering gesproken over Christelijke politiek en Crisisverschijn selen. Er bleef toen geen gelegenheid over vragen te beantwoorden. Deze vragen werden nader schrifte lijk ingediend en zouden dan door den heer Kuiper beantwoord worden. De heer Kuiper gaf een uitgebreide samenvatting van hetgeen hij in de vorige samenkomst had verteld en be antwoordde dan de gestelde vragen, die betrekking hadden op de salaris korting, het bankwezen, het inflatie gevaar, de mishandeling der flnancieele verhouding tusschen rijk en gemeente enz. enz. Wijl niemand repliceerde mag wor den aangenomen dat de beantwoording naar genoegen was geschied. De vergadering was zeer dun be zocht. Gemeenteraad. Zaterdagmorgen werd de gemeente- aad in spoedeischende vergadering bijeengeroepen voor de behandeling van een voorstel tot het aangaan van een geldleening, ten bedrage van twee millioen gulden. In het belang der ge.neente-finantiën en ter voorkoming van moeilijkheden in de kasgeldvoorziening is het ge- wenscht, dat de vlottende schuld zoo spoedig mogelijk wordt geconsolideerd. :n W. meenen, dat het aangaan 5 pet. geldleening tegen niet te bezwarende voorwaarden daarvoor thans mogelijk is. Zij stelden daarom voor hen te machtigen deze leening uit te geven in haar geheel of bij gedeelten, bij openbare inschrijving of onderhands tegen een door hen te bepalen koers. De looptijd der leening wenschen zij bepaald te zien op 10 jaren, met de bevoegdheid om haar te allen tijde geheel of gedeeltelijk pari af te lossen. Een aflossingsplan werd overgelegd. Mr. Stadig informeerde waarom geen leening op langen duur werd voorgesteld. Wethouder Thien antwoordde hierop, dat de nu voorgestelde regeling de meeste kans van slagen biedt. Het voorslel werd daarop zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De Burgemeester deelde vervolgens mede, dat Ged. Staten van Utrecht hunne goedkeuring hebben onthouden aan het in Augustus genomen raads besluit tot bouw van een 50-tal wo ningen op het terrein Oskam aan den Leusderweg. B. en W. ontraden 't in hooger be roep te gaan omdat daarvan wel nog meer stagnatie maar geen succes mag worden verwacht. Zij zullen trachien den woningbouw toch voortgang te doen hebben. De heer Ruitenberg ondersteunt dit voornemen sterk en hoopt spoedig voorstellen te zien. Hierna werd de vergadering gesloten. De eerstvolgende verkooping van spoorhout, vindt plaats op het terrein van de wagenwerkplaats te Amersfoort op Vrijdag den 26sten Februari as. 's morgens 10 uur precies. Onderscheiding. Aan den sergeant-majoor-administra- teur L. J. W. F. van Onzen, van het 16e regiment infanterie, zal op 1 Maart a.s. de zilveren medaille voor 24 jaren trouwen dienst worden toegekend. Gezelschap „Stille Omgang" Afdeeling Amersfoort en Omstreken Algemeene vergadering op Woensdag 17 Febr. 8 uur, in 't gebouw St. Jozef. De agenda vermeldt o.m. Jaarverslagen secretaris en penning meester. Rede Kapelaan F. Lefebure, Utrecht. Vaststelling Bedevaarts program en Bestuursverkiezing. Na afloop der vergadering gelegen heid zich tot deelname bedevaart op te geven en tot betaling der contributie. Deze vergadering is ook toegankelijk voor niet-leden. In crisistijd. Op de schoolbanken hebben wij ge leerd ik eerste persoon, gij tweede peisoon. Dat was bij het taalonderwijs en dat was goed en is nog goed. Maar in onze menschelijke samen leving is dat niet goed, daarin behoort gij de eerste en ik de tweede persoon te zijn. Wij weten allemaal wel, dat deze wet van allerhoogste geestelijke orde met voeten is getreden, niet door en kelen onzer, maar door ons allen, en wij zeggen niets te veel, als wij dit brandmerken ais een van de oorzaken van de thans heerschende wereld ellende. In alle lagen, rangen en standen van de maatschappij klopt vrouw .Zorg" aan de deur en in vele kringen heerscht bittere nood of is deze op komst. Er moet en er wordt geholpen, overal waar de'nood dwingt. Ook hier zal geholpen moeten wor den, door ieder die hiervoor in staat is. Denkt niet dat het kleine niet ge waardeerd wordtvele kleintjes makën een groote. Toont saamhoorigheids- gevoel, medelijden, en draagt bij naar de mate uwer krachten, veler lijden te verzachten. Het Christen-zijn bestaat niet uit woorden, maar uit daden 1 Het bestuur van de Amersfoortsche IJsvereeniging heeft besloten in zij.i geheel af te treden, daar het de verant woordelijkheid niet langer meent te kunnen dragen na het besluit der ledenvergadering inzake de contributie heffing. onder controle Centrale aeconntaatidlenst Néd. Boerenbond Ooedgekeurd bij Koninklijk Betlult (Ld. 14 Murl 1913, no. 68 De zittingen voor het inleggen en terugbetalen van gelden worden gehouden in het R. K. Spaarbankgebouw BREEDESTRAAT bij de LANOEORACHT des ZONDAGS van 12 tot 1 uurWOENSDAGAVONDS van 7 tot 8 uur en VRIJDAGS van 10 tot 11 uur. Dadelijk ingaande rente 3*/io pCt. Spaarbusjes gratis verkrijgbaar. Kaasier: Amsterdamsche Bank. Linten Carbonpapier Stencils Fa. H. ELZET7AAR LAH6ESTRAAT 84 IBECHSTEIN PIANO'S I Het ideaal van den muziekliefhebber De vertegenwoordiger: fillilDillVIC-iMEKfltlT Nieuwe Boeken. in de Katholieke Openbare Leeszaal aan de Nieuwstraat, werden onder meer de volgende boeken ter lezing van daartoe bevoegden beschikbaar gesteld: Menno ten Braak. De absolute film. Constant v. Wessum. De komische film. Hardy Schilgen. Gij en bij. Giovanni Papini. Gog. W. E. C. de Groot. Nederlandsche be lastingwetten. Karl Adam. Christus onze broeder. J. P. Verhaar. De moderne theosophi- sche beweging. R. K. Jeugdbeweging in Nederland. Sapper. Tiny Carterect. P. G. Wodehouse. Big money. John Galsworthy. Maid in waiting. Axel Munthe. The story of San Michele. Warwich Deeping. Old Pybus. Owen Fr. Dudley. The masterful Monk, De ijzeren monnik. Ellen Forest. Het wereldsche leven van Tobie. Als het wintert. Albert Helman. De stille plantage. Antoon Coolen. De goede moordenaar. K. Strecker. Rufe aus dem Dunkel. J. Wassermann. Etzel Andergast. A.s. Woensdag 12—4 uur wederom VOLKS VISCHDAQ 4 en 5 mooie gebakken visschen voor 1 kwartje IJMUIDERVISCHHANDEL UTRECHTSCHESTRAAT 40 Het gesprek van den dag. Amersf. R. K. Spaarbank Verslag van de maand januari 1932. Per 31 December '31 totaal verschuldigd f346.177.14 Ingelegd - 14.048.93 f360.226.07 Terugbetaald - 9162.84 f351.063.23 Boekjes per 31 Dec. '31 totaal afge geven 2847 nog in omloop 2027, bij gekomen 7, totaal 2034. Het Bestuur. In de jaarvergadering van den Amersf. Bond voor Lichamelijke Oefe ning stelde de heer Sieraal (Limvio) voor, de volgende motie aan te nemen en den gemeenteraad toe te zenden .De sportvereenigingen, in vergade ring bijeen, dringen er me» klem op aan terwille van de sport in het alge meen hier ter stede, doch ook uit het oogpunt van gemeente-belangen, dat er met den grootst mogeMjken spoed uwerzijds naar worde gestreefd uiterlijk vóór 1 September a.s. de dringend noodige sportterreinen, speciaal voor voetbalspel, korfbalspel, voor de be langhebbende vereenigingen gereed te hebben; voorts om een meerdere sa menwerking en voeling te houden met de commissie van den A. B. v. L. O. en met alle ten dienste staande mid delen te steunen en volledige mede werking te verleenen." Deze motie zal worden gezonden namens de afgevaardigden van 36 Amersfoortsche s portvereeniglngen, als mede namens de Oranjevereniging. Hebt U een Taxi of auio noodig tmprcfnnn Limvio. Limvio is twee zeer goede spelers rijker geworden en de voorhoede heeft prachtig werk verricht. Alleen de half- linie ontbrak soms nog In het verband. De Meer opent een geducht offensief en na 5 minuien is de stand al 0—1 voor Amsterdam, om even daarna ge bracht te worden op 0—2. Het geluk is niet met De Meer. Prachtige schoten ketsen op de lat of worden gestopt. Vijf minuten na de laatste De Meer-goal weet Qroenewoud voor 't eerst den keeper te passeeren (1—2) en even daarna knalt een prachtschot van Arts in den bovenhoek in 't Amsterdamsche net (22). Tien minuten voor rust weet Piet Richter uit een corner aan Limvio de leiding te geven (3—2). Ook na de thee is Limvio sterker. Na een kwartier krijgt Arts den bal toegespeeld en schiet in (5—2). De stand blijft nu, ondanks heftige aanvallen ongewijzigd en 't einde van dezen uiterst sportieven wedstrijd komt met een verdiende overwinning voor Limvio. De scheidsrechter leidde uitstekend. Uitspraken Kantongerecht Nachtelijk burengerucht: A. J. E., Amersfoort f5 of 2 d. Dronkenschap: J. B., Soest f10 of 4 d.; J. v. d. V., id.; A. v. d. W.,id.; S. V., Amersfoort id.; A. P., id.; W. S., Rotterdam id.; H. B., Barneveld id.; A. Sch Assen f15 of 6 d. Loopen op verboden grond: A. H., Dordrecht f3 of 1 d. Te Amersfoort buiten urinoir wateren: G. v. D. f3 of 1 d. Te Amersfoort bloemen uitstallen buiten marktterrein: N. B., Amster.lam f3 of 1 d. Te Soest venten zonder vergunning: B., Huizen f 1 of 1 d. Wie!rijdend aan auto vasthoud1' 'd: W. v. d. B., Amersfoort f2 of L; id.; G. J. v. IJ., id.; F ,.i., Baarn f5 of 2 d. Wielrijden onder invloed vanaic I: R. G., Soest f25 of 10 d. Wielrijden zonder licht: K. v. S., Soest 15 of 2 d.; A. v. d. B., id.; U. P., Garderbroek id.W. v. E., Veenen- daal id.; J. V., id.; W.v.d.P.,A'foort id.; T. v. S, Nijkerkerveen, id.;H.G. v. M., Esveld id.; H. J. B.. Barnevela id.; J. B., id.; J. J. G., Amersfoort id. Met rijwiel niet rechts in de bocht: D. B., Nijkerk f 3 of 1 d. Links wielrijdenG. v. d. B., Hoog land f 1 of 1 d. Verboden weg berijdenA. S.. Soest f3 ol 1 d.; B. Sch., Amersfoort id.; V., Vinkeveen id. Wielrijden zonder bel: J. Ch.deA., Rotterdam f2 of 1 d. Autorijdend links uitwijkenG. O., Lunteren f7.50 of 3 d. Niet rechts uitwijkenJ. H. Sch., Wierden f 15 of 6 d. Geen goed rood achterlicht: R. R., Stoutenburg f 2 of 1 d.H., Nijkerk id. Oeen rijbewijs: Th. P., Amsterdam f5 of 2d.; P. J. N., Amersfoort id.; M. S. v. G., id.; O. B., Amersfoort f 2 of I d.v. L., Hilversum f 5 of 2 d. Zonder voldoende remmenJ. W. V., Soest f5 of 2 d.; J. v. IJ, Eemnes id.

De Eembode | 1932 | | pagina 1