Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Matador Constructiedoozen GLOBES *F.A.TULP» N.V. Middenstands-Bank Bel dan op No. 42 Kantoor en Drukkerij Langegracht 28, Amersfoort Verschijnt eiken Dinsdag en Vrijdagmiddag. Uitgave van de R. K. Stichting De Eembode De €embode Dinsdag 16 Februari 1932 No. 90 - 45e jaargang Abonnementen kunnen elke week ingaan, doch opzegging van abonne ment moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prijs per 3 maanden f 1.00. Buiten Amersfoortf 1.10 Advertentiëo 25 ct. per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adverteeren. Advertentiën moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur in den morgen zijn bezorgd. Vredelievend is niet onmannelijk. Het is niet mannelijk een ander leed of onrecht aan te doen. Men kan moedig zijn zonder oorlogzuchtig te zijn;men kan niet rechtvaardig en oorlogzuchtig zijn. Menschenlevens. Menschenlevensl Hoe zal de waarde ervan worden geschat Dat zal afhangen van de levensbe schouwing, die men huldigt. Zij, die geen rekening houden mei een leven hiernamaals, omdat ze daar nu eenmaal, niettegenstaande duide lijke openbaring, niet aan gelooven, zullen, wanneer hun dat voordeel brengt, om een menschenleven niet veel geven. Zulke menschen noemen wij altijd nog moordenaars, en we vinden, dat zij een groote straf verdienen. En terecht. Maar welke benaming verdienen dan zij, die zonder genoegzame en vol doende reden, maken, dat menschen levens in het hoogste gevaar worden gebracht. Wij hebben in de afgeloopen weken weer met ontzetting en afgrijzen ge lezen, hoe de onmeedoogende golven zich hebben meester gemaakt van een Engelschen duikboot, die met 60 koppen bemand was. En niemand werd er gered. Is er inderdaad voldoende reden om zóó menschenlevens aan gevaar bloot te stellen? Is er genoegzame reden zooveel moeders, vrouwen en kinderen te be- rooven van kind of echtgenoot en vader, kostwinner? Wat is de voldoende verklaring voor het hebben van zulk oorlogstuig, waar door zooveel menschenlevens reeds in tijd van vrede en vooroefening gevaar loopen Wij hoorden zeggen, dat dit nu reeds de elfde Engelsche duikboot is, die op zulk een wijze verongelukt. Er zijn dus een 5 600 menschenlevens opgeofferd aan zulk een probeersel, dat alleen tot doel heeft oorlogstuig te zijn. Mag een doel met zulke middelen worden nagestreefd? En het doel is geen ander dan een wapen te zijn tegen een eventueelen vijand. Het moge een der eerste daden van de ontwapeningsconferentie zijn, dit zoo gevaarvolle strijdmiddel voor allen af te schaffen. gespeeld. Een duizend menschen zeker zijn al reeds het slachtoffer van den strijd der allerlaatste dagen! Vraag maar weer of het rechtvaar dig was zulke offers te eischen Het juiste antwoord zal wel nooit komen. Onderhand gaat men voort en be reiden anderen zich misschien al voor, om hetzelfde van hun onderdanen te eischen I Wordt het dan geen tijd, dat alle weldenkende menschen met de groot ste kracht samenspannen gaan tegen al dergelijk onrecht? En zal de ontwapeningsconferentie niet den strengsten plicht hebben, nu eindelijk te doen. wat de Plaatsbe kleder Christi reeds zoolang roept: werpt de wapens weg, en laat het recht zegevieren, maar niet de kracht van het geschut? Maar wat zal het zijn, als men geen rekening houdt met den Heer des levens en alleen bezorgd Is voor eigen mate rieel voordeel? Wat geven dan alle manifestaties en petitionementen van dejgansche wereld? Een en ander over geld beheeren. Effecten. In de effecten-reeksen vinden we eersterangs fondsen beleggingen welke de beste waarborgen bieden van securiteit, daarbij zeer courant zijn, die schier eiken dag worden verhandeld, en, buitengewone omstandigheden daar gelaten, ook vrij vast zijn van koers. JOH. DE HEER VARKENSMARKT TEL, 1309 AMERSFOORT Piano's Orgels - Radio FRANCO LBVBRINQ HUIS In tijdsomstandigheden van volstrekt abnormalen aard kan ook hier de koers wel eens gewt maar bij terugkeer van het normale leven volgt dan ook weer herstel. Tot de categorie der „beleggingen" behooren onze Staatsleeningen Neder land, de leeningen onzer steden en Provinciën, de leeningen onzer groote spoorwegmaatschappijen. Een staat, die zich zelf respecteert, gelijk algemeen het geval is, tenzij de leidsels ter onzaliger ure in handen van minderwaardige bestuurders terecht komen, een Staat, die zijn crediet wenscht te handhaven, zal zijn ver plichtingen ongetwijfeld gestand doen. In al de jaren van den grooten we reldoorlog bleef bijvoorbeeld de Fran- sche Staat, hoe hoog de nood ook steeg, geen enkele maal in gebreke bij de uitbetaling der verschuldigde renten. Terwijl bij particuliere lichamen be heer en heel de gang van zaken aan de contröle ook van de belanghebbenden nagenoeg heelemaal onttrokken zijn, ligt het economisch beheer van den Staat voor ieders oog open. Wat voor den Staat geldt, is in min stens gelijke mate waar voor Provin ciën en Gemeenten. Eigen aanzien en crediet eischen hier nakoming van de aangegane verplichtingen. Hierbij voegt zich, als een andere waarborg, het wakend oog van den Staat, die, zoo noodig, er zal op aandringen dat ze haar verplichtingen nakomen en des noods daarbij de behulpzame hand zal bieden. Het hoofd van het lichaam kan in zijn welbegrepen eigenbelang niet dulden, dat de ledematen bezeerd worden. De groote spoorwegen, zoo noemd, bieden, met de soliditeit van oude, gevestigde, alom bekende maat schappijen, ook als waarborg, hun ex ploitatie-contract met den Staat, die te allen tijde tot naasting gerechtigd is, en waarvan de maatschappijen harer zijds in bepaalde gevallen naasting kunnen vorderen. Alle genoemde fondsen munten uil door securiteit en courantheid en be hooren in normale|omstandigheden tot de meest stabiele van koers. Derhalve het aangewezen adres voor hen, die zich om hun effecten-portefeuille liefst zoo weinig mogelijk wenschen te be kommeren. die, naar het woord van Rothschild, liever goed wilien slapen in goed eten. Ze geven een vaste en geregelde rente hier dus geen hoop op ver meerdering van interest, maar evenmin vrees voor het omgekeerde. Gekocht be neden „pari" geven ze kans op eene kleinere of grootere premie bij uit loting. Bij conversie, waarop bij da lende rentevoet wel mag gerekend worden tenzij overeengekomen is dat voor een vastgestelden datum hier niet toe zal worden overgegaan wordt de keuze gelaten tusschen eene lagere rente of aflossing van het kapi taal en wel i pari, indien niet bij zeldzame uitzondering bepaald is bij uitgifte, dat de aflossing zal ge schieden aan een zeker bedrag boven pari. Binnenland Verkeerslessen van den A.N.W.B. Het aantal verkeersongevallen, als gevolg van de snelle uitbreiding van het verkeer, neemt ieder jaar schrik barend toe. De statistieken wijzen ui», dat percentsgewijs de jeugd het ergst aan de gevaren van het verkeer is blootgesteld en ook, dat veel meer dan de helft van het aantal verkeersonge vallen veroorzaakt wordt door het niet kennen en het niet opvolgen van de verkeersregels. Het is daarom dringend noodig, de jeugd te beschermen tegen de gevaren van het verkeer. Door verkeersonder- wijs op schooi en door voorlichting in het gezin, kan het kind de verkeers gevaren en de regels van den weg leeren. Maak het kind niet bang voor het gevaar, maar leer de kinderen het gevaar kennen en leer ze hoe ze het gevaar kunnen ontwijken. Gewen ze aan het gevaar, dan wordt het ontwij ken ervan een tweede natuur en onbe wust zullen zij dan op een critfek mo- KANTOORBOEKHANDEL Lanjotf, 60 to. Krommwtr. - TEL m ment de noodige bewegingen maken om het gevaar te ontgaan. Ten einde de verkeersregels meer gemeen bekend te maken, heeft de N.W.B. Toeristenbond voor Neder land, die sinds jaren nuttig werk ge daan heeft op het gebied der verkeers veiligheid, thans kosteloos een nieuw leermiddel beschikbaar gesteld, ten dienste van het verkeersonderwijs in de hoogste klasse van alle lagere scholen. Dit leermiddel is een stel van 18 ge kleurde zegels, die in den trant van de bekende schoolplaten van den A.N.W. B., naast elkander afbeelden een ver- keersfout en hoe 't wèl moet. Alle af beeldingen hebben betrekking op keersfouten van kinderen. Van deze zegels heeft de A.N.W.B. een serie cliché's met bijschriften ter beschikking gesteld van de redactie van dit blad. In opeenvolgende num mers zal zoo'n plaatje worden afge drukt, met een korte toelichting, die voor kinderen bestemd is, als korte, gemakkelijk te onthouden verkeersles. Met behulp van deze „verkeersles sen" kunnen ook in het gezin de kin deren vertrouwd worden gemaakt met de regels van het verkeer. Als die verkeersregels er goed inzit ten, zal menig ongeluk kunnen worden voorkomen, zullen vele kinderlevens worden gespaard en zullen rouw en leed, de schaduwzijden van het mo derne verkeer, minder huisgezinnen bezoeken. De nieuwe Drankwet. De nieuwe Drankwet zal op 1 April ,s. in werking treden. Het Leger. De Commandant van het Veldleger, generaal E. F. Insinger, gouverneur der Residentie, is voornemens ontslag uit den dienst te verzoeken. Insinger heeft dan een diensttijd van 42 jaar als officier achter den rug. Hij is 62 jaar oud. Tot commandant van het Veldleger zal worden benoemd generaal-raajoor "oen. Roël is officier gedurende 37 jaar. Hij is 59 jaar. Herwonnen Levenskracht. Hierdoor willen wij de koopers van de loten van Herwonnen Levenskracht er op attent maken, dat de trekking van de loterij voor de provinciën Utrecht, Z.-Holland, N.-Holland, Fries land, Groningen, Drenthe, Overijssel, Gelderland en N.-Brabant zal geschie den op Donderdag 25 Februari a.s. 's morgens te 8 uur in het gebouw van de R. K. Werkliedenvereeniging St. oseph te Utrecht, onder toezicht van Notaris Warren. De Zuiderzee. In een eindeloos lange redevoering, die de Tweede Kamer niet zeer ver mocht te boeien, omdat zij eene aan eenrijging was van een heele reeks meer ondergeschikte onderwerpen en over de hoofdpunten betrekkelijk vlug heengleed, heeft Minister Reijmer zijn standpunt ten opzichte van het Zui- derzeevraagstuk ntvouwd. Openlaten van de Zuiderzee en bouw van een brug over de nog niet geslo ten geul is nu een onmogelijkheid, omdat de te groote druk en de te sterke stroom op het bruggedeelte ver wijding van de geul en gedeeltelijke afbraak van den dijk noodzakelijk zouden maken. Bovendien gaan dan ook de voordeelen, die alleen reeds aan de afsluiting verbonden zijn (drink- watervoorzieding, beveiliging tegen overstroomingen, verbeterde afwatering der omliggende landen, bezuiniging op het onderhoud der dijken rond de Zuiderzee), verloren. En deze voor deelen zijn niet gering. In geldswaarde uitgedrukt, dekken ze ongeveer de kosten van de afsluiting. Onderzocht zal worden welk deel het eerst zal worden ingepolderd. BERICHTEN UIT AMERSFOORT Katholieke Radio Omroep. Donderdag 18 Febr. a.s. 'savonds om 8 uur zal In het gebouw St. Aech- ten op 't Zand een vergadering wor den gehouden tot oprichting van een plaatselijke afdeeling van K.R.O. con tribuanten. Doel van een dergelijke afdeeling is tolgens de ontworpen statuten een band te vormen tusschen de K.RO. Stichting en haar contribuanten on. deze laatsten in staat te stellen hun belangen als luisteraars en als radio amateurs te behartigen. Die band met den K.R.O. wordt ge vormd doordat de plaatselijke afdee- ilnge-. weer vereenigd zijn in een dlocesanen Bond, terwijl de Voorzitters der diocesane Bonden zijn opgenomen in het Bestuur der stichting K.R.O. Daardoor zijn de luisteraars in staat n door middel van hun afdeeling hun belangen te behartigen, in hun plaatselijke vereeniging toch kunnen Ihun wenschen en verlangens uiten, dan via den Diocesanen Bond bij bun Omroep zullen worden ter kennis gebracht en natuurlijk naar vermogen behartigd. Maar ook als radioamateurs kunnen de luisteraars van hun afdeeling pro- fiteeren door het vormen van clubs, waar zij elkaar in de radio-techniek enz. onderrichten. Daarbij zal de af deeling gelijk dat reeds op zooveel plaatsen geschiedt zorgen voor de rtoodige ontspanning, een vroolijken avond met het Piet Lustenhouwer- sextet, een kinderfeest enz. Bovendien zullen de vele luisteraars, die hun programma's niet zelf opvan- Sn uit de lucht, maar zich laten be- enen door de distributie door middel in hun afdeeling en hun Bond hun enschen aangaande distributie enz. de burgerlijke Overheid kunnen ipleiten. Om te voorkomen, dat de Katho lieken in andere vereenigingen en clubs zouden zoeken, wat zij onder elkaar kunnen bereiken, hebben de Hoogwaardige Bisschoppen de oprich ting van Roomsche Radiovereenigingen gewenscht. Daarom durven wij verwachten, dat K.R.O.-vrienden van Amersfoort Donderdag in groot aantal in St. Aech- ten zullen aanwezig zijn, maar er is nog een tweede reden, waarom wij dit verwachten. In dezen tijd van malaise zou het voor velen een reden kunnen zijn zich afzijdig te houden indien het lidmaatschap van een plaatselijke af deeling finantieele verplichtingen mee bracht, doch nu is dat juist niet het geval. Een plaatselijke radiovereeniging vraagt van haar leden geen contributie, de gelden, die zij noodig heeft, ont vangt zij rechtstreeks van het Hoofd kantoor te Amsterdam, een radiover eeniging brengt dus alleen lusten, geen lasten. Wij verwachten daarom Donderdag avond de K.R.O.-contribuanten in groot aantal, maar niet slechts in groot aan tal, ook in groote gevarieerdheid, d.w.z. uit alle standen. Donderdag zal er een bestuur ge kozen worden, zoo er belangstellenden uit alle standen aanwezig zijn, zal er een bestuur gekozen kunnen worden, dat de luisteraars in hun verschillende schakeering vertegenwoordigt, dan zal de vereeniging kunnen werkzaam zijn in het belang van alle leden en tot aller genoegen. Daarom Roomsche luisteraars Don derdagavond in groote massa naar St. Aechten I PASTOOR J. J. HOOYMAN, Adviseur van den Aartsdiocesanen Bond. IIBAC»^P!AIV0^8| Voortreffelijk In elk opzicht Vraagt catalogus en condities aan bij de vertegenwoordiger: Fa. R VAN DEN BUBO AANHATRAAT AMmSTOORT J A .8. Woensdag 12—4 uur wederom VOLKSVISCHDAQ 4 en 5 mooie gebakken vlsschen voor 1 kwartje IJMUIDERVISCHHANDEL UTRECHTSCHESTRAAT 40 Het gesprek van den dag. Maandag a.s. houdt het comité van actie tegen het wetsontwerp-Terpstra een openbare vergadering in de Valk, waar als sprekers optreden het Tweede Kamerlid Th. M. J. Ketelaar en het hoofdbestuurslid van den Bond van Ned. Onderwijzers J. Th. Tijssen. voor Amersfoort en Omstreken AMERSFOORT. Lange Gracht no. 4 - Telefoon no. 304 en 697 Deskundige voorlichting bjj den aan- en verkoop van Effecten Verhuring van Lips Safe-loketten Verzilveren van coupons Handelscredieten Incasseeringen 8paar-deposito's rente 8'/< pet. 12'/i-jarig Priesterfeest. In allen eenvoud vierde de WelEerw. Heer H. J. J. M. van Straelen in de parochiekerk van den H. Franciscus Xaverius zijn l2'/>-jarig PriesferfeesL Te hall elf droeg de jubilaris de Hoogmis op met assistentie van Aal moezenier J. J. Brouwer en Kapelaan Veltman. Na de Hoogmis kwamen velen aan de pastorie om den jubilaris geluk te wenschen, terwijl tal van geschenken in zilver en kristal van vereenigingen en particulieren waren gezonden. De Garnizoens-Commandant, Kolo nel van Drunen, bracht dank aan Kapelaan van Straelen voor zijn zegen rijken arbeid voor de militairen. Pastoor Hartman schetste in het kort het vele werk van Kap van Straelen. De gewone zielzorg voor de parochie St. Franciscus Xaverius heeit Kap. van Straelen verricht op :en wijze zooals de Kerkelijke Overheid dit van hem verwachtte. Daarnaast is het Jeugd werk Jongens en Meisjespatronaat, jaren irzijn leidir i gekomen, speciaal de muziek heeft hij krachtig bevorderd. Nadat de volijverige Direc teur van de Militairen Vereeniging Aalmoezenier Brouwer was heengegaan werd deze taak aan de zorgen van Kap. v. Straelen toevertrouwd. Ook dit werk heeft hij op de wijze van zijn voorganger voortgezet en bestendigd. Pastoor Hartman wenschte ten slotte Kap. v. Straelen een lang enzegen- Priesterleven toe. Door de directie van de Sopla- sigarenfabrieken, is in overleg met het personeel aan het vaste personeel, dat buiten het collectief arbeidscontract valt, een loonsverlaging var. 10 procent aangezegd, terwijl door centralisatie ongeveer 10 man overbodig zijn worden. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort maken bekend, dat bij von nis van het Kantongerecht te Amers foort is veroordeeld |an Schreuder, melkslijter te Amersfoort, Hoogeweg 155 tot f150.— subsidiair 20 dagen hech tenis, wegens te Amersfoort waren ver voeren, welke niet voldoen aan dt eischen krachtens de Warenwet S. 1919 581, met uitzondering van artikel 16 dier wet. (Overtreding van art. 2, 2de lid sub 1 van het Melkbesluit, vervoeren van melk, die melk van uierziek vee be vatte). Gemeenteraad. In de openbare vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Dins dag 23 Februari, des avonds om 7 uur komt o.m. aan de orde: Benoeming hoofd school Waalstraat. Benoeming leden Commissie tot wering van schoolverzuim. Benoeming lid Commissie van toe zicht voorbereidend onderwijs. Vaststelling van de vergoeding der wedden van vakonderwijzers bij het bijzonder lager onderwijs. Regeling vergoeding ex art. 100 der L.O. wet 1920 (boventallige leerkrach ten) voor enkele schoolbesturen over 1930. Regeling voorschotten vergoeding ex art. 101 der L.O. wet voor de dere lagere scholen. Vaststelling wijzig plan terrein tusschen Bisschopsweg. Uitbreiding van de rijwielberging bij de U.L.O. school aan de Vondellaan. Linten Carbonpapier Stencils Fa. H. ELZET7AAR lflN6E5TR88T M TEL. 528 Hebt U een Taxi of auio noodig Amersfoort, Afwijzend advies verzoek gymnas tiekvereniging Excelsior aangaande het in orde maken van de sintelbaan op Birkhoven. Aanvulling lijst straatnamen. Overnemen van stoepen aan de Hel lestraat en St. Jorisstraat. Aankoop van J. Laseur van twee woningen c.a. aan de Zogstraat. Onteigening van stroken grond aan den E. Meysterweg en Woestijgerweg. Toekennen van pachtvermindering over 1932 aan J. v. Ruitenbeek. Vaststelling huurprijzen pakruimten Markthal. Verhuren bouwland Ouden Soester- wee en Miacosteeg. Verhuren van grond aan den Heili- genbergerweg. Verhuren aan J. van Ruitenbeek van grond aan de Ursulinesteeg. Verhuring van H. L. Hemmingavan bouwland Arnhemscheweg. Verhurirfg bouwland Soesterweg aan Vastenburg e.a. Verhuring aan mej. A C. Bos van grond aan de Barchman Wuytierslaan. Verhuren aan de Petroleum My. „Purfina" te Rotterdam van een pak huis aan de Kleine Koppel. Verhuren aan E. A. Westerhout van perceel Utrechtscheweg 17. Verhuur bouwland nabij Monniken pad. Verhuur grond nabij de Conincks- poort aan W. Bunnik voor f 156 's jaars. Verkoop aan J. J. Molenaar van grond aan de Koninginnelaan. Verkoop aan M. de Hoog van bouw terrein aan het Dupontplein groot 387 MJ. voor f 3000. Verkoop aan T. van Wij land van bouwterrein aan den Randenbroeker- weg groot 1487 MJ. voor f3500. Verkoop aan Hertzingeren Schimmel van bouwterrein aan de Zwaanstraat hoek Reigerstraat groot 4- 421 M'. voor f2600. W aarschu wing Reeds meermalen kwam het voor, dal minderjarige kinderen door „vrien delijke" lieden per fiets of auto mee genomen werden. Meestal werd dan voorgewend het niet bekend zijn met den weg en de kinderen waren vaak bereid dezen te wijzen. De vragers hadden echter een minder goede be doeling bij deze informatie. Het is ook dezer dagen weer een paar maal voorgekomen, dat automo bilisten in het eene geval een 15-jarig meisje, in het andere minderjarige jongens meenamen. In dit verband mag het niet over bodig heeten ouders en onderwijzers er andermaal op te wijzen de kinderen streng te verbieden mee te gaan met voor hen onbekende personen. Een 39-jarige juffrouw is op den Leusderweg gestruikeld en gevallen. Door haar val brak zij een been en werd naar „de Lichtenberg" vervoerd

De Eembode | 1932 | | pagina 1