Kastpapier Punaises Fa. h. Elzenaar Bel dan op No. 42 l Kantoor en Drukkerij Langegracht 28, Amersfoort DE EEMBODE verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdag middag. De abonnementsprijs bedraad één gulden per drie maanden; buiten Amersfoort f 1.10, franco per post. Abonnementen kunnen eiken dag ingaan. Uitgave van de Katholieke Stichting De Eembode, gevestigd te Amersfoort De Eembode Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Dinsdag 5 April 1932 ADVERTENT1ÊN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adverteeren. AdvertentiSn moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur In den morgen zijn bezorgd. Telefoon 314 Zes en Veertigste Jaargang - No. 2 Over dienstbaarheid zich schamen, heeft alleen grond, als men een slechte zaak dient, of een goede zaak slecht dient. Het geld. Er is in alle menschen, in jong en oud, een begeerte om rijk te worden. Er is in geld iets heel wonderlijks, iets dat als een groot, romantisch ide aal. velen voor oogen zweeft. Vraagt ge hoe dat komt. dan moeten wij aan de verschillende factoren den ken. In de eerste plaats heeft geld het merkwaardige dat het zelf nog niets is, maar alles kan worden. Geld op zich zelf is nog alleen een bon, maar voor die bon kan ik koopen wat ik hebben wil. Geld is puur mogelijkheid. Al wat wij ervoor koopen. gaat na langer of korter lijd vervelen, blijkt niet meer zoo te bevredigen. Geld zelf staat daarboven omdat liet nog niets is. Daarom is het zulk een wazig, onbelijnd beeld dat den echten geld- zoeker zoozeer betooveren kan. Al liet andere stelt te leur, omdat de gedachte aan een ding altijd schooner is dan het ding zelf. Het echte ideaal van elke menschen- ziel ligt in de richting van het iets te willen worden, te willen zijn, de af buiging van die lijn ligt in de richting van het iets te willen hebben. Eigen lijk ligt daarin diep verscholen vijand schap tegen de maatschappij, of, nog dieper, tegen de wereldleiding, het levensbestuur. Er komt immers toch niets van terecht. Het is toch alles hopeloos. Oeef mij dan maar een hand vol geld. Dat geefl compensatie tegen over het weggeslikte ideaal van liet zijn leven en krachten te kunnen geven in de blijdschap van het geven zelf. Dat is echter nog niet alles. Het geld bezit nog een functie die niet minder tooverachtig is. Dat is namelijk dat een mensch alleen door het bezit van geld een ander mensch wordt. Geld is niet alleen iets wat je hebt, maar ook iets dat je bent, Het ver hoogt de waarde van je persoon, liet maakt dat de menschen met meer in teresse naar je luisteren, dat je zelf het hoofd meer omhoog draagt. Het geld maakt dat de mensch zich anders gaat voelen, het geeft aan zijn persoonlijkheid een zeker accent. Door dat accent vallen we op, zijndemen- k schen vriendelijk tegen ons, verecren ze ons, buigen ze voor ons. Vooral voor menschen die innerlijk heel weinig beteekenen, is geld alles. Denk dat accent weg, en ze vallen terug in de ledigheid van het niets. Iemand die hun hun geld ontsteelt, ontsteelt hun eigenlijk hun waarde in de wereld, hun alles, hun leven zelf. Geld geeft nóg meer. Geld geeft de mogelijkheid tot .levenontplooiïng in veel opzichten. Dat is de mooiste func tie van het geld. Het ontsluit ook de universiteiten, de boekenwereld. Het geeft mogelijkheid tot verfijning van den geest, ontwikkeling van het ver stand. In het leven biedt liet den weg tot de verantw lordelijker ambten, waar in zich de volle persoonlijkheid meer geven kan, Daarom zijn er zooveel eenvoudige ouders die droomen van geld, die worstelen om geld, opdat ze hun kinderen dat alles bieden mogen. En tochhet geld schenkt wel troost, maar niet de echte troost. Het ontsluit wel de deuren tot alle goederen, maar tot de echte, rijke goederen niet. Noch liefde, noch gezondheid, noch een lang, gezegend leven, noch verstand, noch innerlijke blijdschap zijn voor geld te koop. Het is een bon waarvoor men alles koopen l;an, behalve het eenige wat juist alleen het leven mooi maakt. Daarom troost het, maar het troost met schijn, met namaak. Het geld schenkt wel accent aan de persoonlijkheid, besef van waarde. Het onderstreept uw woordje „Ik". Dat doet het wel. Maar dat accent dat het aan uw leven geefl, is in wezen eer leugenachtig accent. Het kan konings- mantels hangen om slavenzielen. Het geeft.geen echte waarde, geen eeuwig heidswaarde. Een nul met een accent blijft toch nog een nul. Het is in zen illusie, en daarom maakt het geld het de ziel moeilijk zichzelf te kennen naar haar ware wezen. Het geld schenkt wel meer ontplooi ingsmogelijkheid van gaven en krach ten, maar daarin loutert het den mensch niet. Het wekt geen nieuwe karakter mogelijkheden. Het laat den mensch in wezen zooals hij is. Het geld is geen zedelijke macht, het heiligt den mensch niet. Daarom kan het wel ont plooiingsmogelijkheid schenken van verstandelijke en aesthetische gaven, maar scheppen kan het niet. Een fijn gevoel, een diep innerlijk leven ver- JOH. DE HEER VARKENSMARKT TEL.. 1309 AMERSFOORT Piano's - Orgels Radio mag het niet te schenken. Jezus zeide in die radicale omkeering van alle waarden, met dien heiligen ernst die het geheim van heel Zijn we zen waswat baat het een mensch als hij heel een wereld zou winnen, als hij al het geld der wereld had, en hij zou schade lijden aan zijn ziel? Het gaat in de eeuwige dingen niet n het hebben maar om liet zijn. „Zalig zijn de armen van geest", zij vinden genade bij God. De oude „Oostganfters". In het weekblad „De Rijkseenheid" kwam een artikel voor bedoelende er bij de Regeering op aan te dringen toch vooral niet op de pensioenen der oudere Indische militairen te korten. Het is inderdaad pakkend waar, wat de schrijver zegt over de wijze, waarop vroeger de Indische soldaat werd be handeld „Zware dienst te velde, soberste voeding, terwijl de geneeskunde nog de middelen tot preservatieve bestrij ding van beri-beri, cholera, typhus en een aantal andere ziekten niet kende. gij begrijpt wat dit wilde zeggen." „En dan kon „Jan" er uit, met een gagement of pensioen, zóó bespottelijk laag. dat-ic cr slechts een bedelaars- bestaan van kon leiden". „Hij heeft dit Indische rijk gebouwd, hijlcii niemand anders. En men heeft hem zóó armzalig behandeld, dat hij in allerlei kampongs is verkommerd. In dertijd is één dier tobbers in Zuid- ar begraven in een kist, die van etenskast moest worden gemaakt was het einde, dat den arbeid siert." „Daarom, Regeering, laat althans zijn pensioentje met rust." „Begap hem miet!" Het zijn harde woorden, die een aanklacht beteekenen, óók tegen de formeel-juridisch misschien onaantast bare. redeneering, dat „Jan" geen „recht" had op méér, toen zij, die na hem kwamen, voor veelal lichter dienst, véél hooger gepensioneerd werden dan hij. Die aanklacht wordt overigens óók onbewimpeld uitgesproken: „Het leger, dat na hem kwam, werd oneindig beter gevoed, gasalarieerd, gepensionneerd, maar de scherpste actie heeft nooit den ouden „Jan" kun nen helpen aan het nieuwe pensioen, omdat de Hollander te veel van den kruidenier in zich heeft en in z'n hart anti-militair is behalve wanneer hij of door het leger wat verdient en ookomdat er, na het oude leger, al een half dozijn ministers van Ko loniën en gouverneurs-generaal cn meerdere dozijnen gouverneurs en re sidenten zijn geweest, die allemaal, op hun beurt Indiiï hebben gered, althans omhoog gebracht en het voegt niet in hun kraam te erkennen, dat zij slechts hebben be-administreerd soms ver-administreerd wat „Jan" hun op een presenteerblad heefttoegediend." „Zou men nu den „Jan" van de minimale beweging aan zijn pensioen komen? leder wachte zich daarvoor, want hoewel men in staatsbladen en verordeningen een legale basis kunnen vinden voor zoo'n behandeling, zou die, naar den ongeschreven kodex der moreele verplichtingen, weinig beter zijn dan roof." Deze waarheden, zijn harde waar heden, bevestigende de aloude waar heid, vervat in het spreekwoord, dat „de paarden die den haver verdienen hem niet krijgen." loozc straten en steegjes afliep, speu rend naar een ongestoffeerd raam var n zolderkamertje. De huurder, die als een „goed huis vader" het gehuurde pand bewoont, is één onder de duizend. Zware belastingen, Assuranliekosten, Hinderlijke bemoeiingen van overheids wege. Eischen van esthetischcn en hygiënischcn aard, gesteld door ge meentelijke bouwcommissiën. Onderhoud en herstellingen, meeren- deels uit te voeren onder leiding en toezicht van anderen, wijl het den eigenaar zelf hiertoe ontbreekt aan vakkennis of tijd of aan een en ander tegelijk. Waardevermindering veel meer te verwachten dan waardevermeerde ring. De vooruitgang in alles en op alle gebied dringt het oudere op zij, drukt op het oudere den stempel der minderwaardigheid. Nieuwe bouwsys temen, welke de kosten van bouw verlagen en het elegante en confor- tabele verhoogen. Aanzienlijke kosten bij aankoop. Lastige en kostbare realisatie, wanneer omstandigheden deze noodzakelijk maken. En onnoodig het nog uitdruk kelijk te zeggen, in 't algemeen een zeer gering rendement. Indien deze beleggingswijze voor iemand nog eenige bekoorlijkheid kan bezitten, dan zal dit hoogstens zijn den kapitalist met vakkennis, tijd st om zich persoonlijk te inte- eren aan zijn bezit in dien vorir daarbij niet opziet tegen eventueele moeilijkheden met zijn huurders. Ofwel voor iemand die zulks doet met de bedoeling 't zij voor zijn kinderen bij toekomstige gezinsvorming, 't zij voor zichzelf bij zijn heengaan uit het actieve leven een onderdak in gereedheid te houden. Geldbeheeren. Belegging in aankoop of aanbouw van huizen. Ook huizenbezit heeft als geldbe- legB'"S zijn gouden tijdperk gehad flinke huurprijzen, geen bezwaar voor leegstaan, matige eischen van den kant der huurders enz. Maar de lijden zijn veranderd. De wet van vraag en aanbod heeft ook in deze eene geweldige verandering gebracht. Waar eertijds een goede premie werd uitgeloofd aan den aan brenger van een „huis te huur," daar wordt heden ten dage de premie ver diend door den aanbrenger van een huurder. De tijd is geweest dat de dak- KANTOORBOEKHANDEL «F.A.TULP1H Ungextr. 08 to. Krommostr. TEL 818 Allerlei Wat weet U van Havermout? Tot de artikelen, of liever tot de voedingsmiddelen die zich den laat- sten tijd bijzonder in de algemeene belangstelling mogen verheugen be hoort voorzeker Hamermout. De groote werkzaamheid, die nu aan den dag wordt gelegd voor producten Nederlandsch Fabrikaat, geldt voo niet gering deel ook voor het artikel Havermout. En omdat Havermout, dank zij de groote haver-opbrengst van Neder landsch bodem, een zoo bij uitstek Nederlandsch voedingsmiddel zijn kan, zullen wij er eens iets naders van mededeelen, wat betreft oorsprong fabricatie ln de oudste tijden werden door onze voorouders wel haverkoeken ge geten, die gemaakt werden van tijn gestampte haver. De doppen, die om de pil liggen, kwamen door dit fijn stampen los cn werden door zeven en blazen zoo veel mogelijk van het meel gescheiden. Daarna werd het meel tot koeken gevormd, die dan in olie gebakken werden. Door de haver van nature een bittere smaak heeft, is deze bereidingsmethode de oorzaak geweest, dat het gebruik langzamer hand is verminderd. Eerst vanaf het oogenblik, dat men deze bittere smaak van de haver kon verwijderen, is het gebruik met groote schreden voorwaarts gegaan en heeft vooral in de laatste jaren zeer be duidende afmetingen aangenomen. Dit verwijderen van de biltere smaak bestaat uit het volgende procédé. De geheel gereinigde haver wordt door buizen gevoerd onder toevoeging van stoom, onder zeer hoogen druk en hitte, daarna gedroogd over verhitte platen, terwijl de daarbij ontstane damp door groote exhausters weggezogen wordt. Dit proces brengt tegelijkertijd teweeg, dat de haver de fijne, biskwie- achtige smaak verkrijgt. Ook stijgt hierdoor het percentage verteerbare zetmeel. Ongeveer op deze manier ont staat „Mercurius Havermout". Over de verdere fabricatie zullen wij in een volgend artikel nog wel een en ander wetenswaardig mededeelen. Bepalen wij ons nu tot de voedings waarde en tot de, op de gezondheidf- A.S. Woensdag 12—4 uur wederom VOLKS VISCHDAQ 4 en 5 mooie gebakken visschen voor 1 kwartje IJMUIDERVISCHHANDEL UTRECHTSCHESTRAAT 40 Het gesprek van den dag. leer berustende wijze van bewerking. Want „Mercurius Havermout" wordt evenals de meest bekende buitenland sche merken, gefabriceerd op een wijze die ten volle beantwoord aan de eischen die de hedendaagsche gezondheidsleer stelt. Nadat de haverkorrels de fabriek zijn binnengekomen, worden zij door geen hand meer aangeraakt, de geheelc bewerking geschiedt machinaal, tot het vullen en het sluiten van de pakken. Het zal onze lezeressen duidelijk zijn dat z g.n. losse Havermout meestal een gehcei ander product is dan de ver pakte „Mercurius Havermout". Losse Havermout kan in veel gevallen als veevoeder dienen, omdat net publiek niet de minste contróle heeft op de samenstelling, ook al stoppen sommige zakenlieden die losse Havermout in mooie pakjesDaarmede verbruiksters in den waan brengend dat zij Neder landsch Fabrikaat koopen. Pakken met Hoilandschen tekst nog wel. Alleen Havermout die aan de streng ste eischen kan voldoen, die door scheikundigen van naam regelmatig wordt onderzocht en bovendien het Nationaliteits-kenmerk „Nederlandsch Fabrikaat" draagt, voorgesteld door de letters„V.N.F." en die verpakt wordt in cartons die ook alweer aan alle te stellen eischen voldoen, kan als vol waardig voedzaam en lichtverteerbaar worden gekocht. ten groote vooruitgang op het ge bied van Havermout is de vlugkokende Havermout, een uitvinding, die eerst enkele jaren oud is. Hierbij wordt de geheele bereide haverpit in kleine stiftjes gesneden, die nu nog eens gestoomd worden. Door de kleinere vlokken is deze soort veel vlugger klaar, als gewone Havermout en Mer curius Havermout in het bijzonder zoo rijk is, behouden blijven. Laten wij een kleine terechtwijzing hieraan verbinden voor de zoo graag „goed kokende" Nederlandsche vrou wen. Over het algemeen koken onze vrouwen te veel en te lang! En Haver mout wordt bijna altijd te lang ge kookt. Vlugkokende Havermout is in twee a drie minuten beslist gaar. Laat uw Havermout niet te lang koken! Want daardoor kookt U het Havermeel, waaruit de Haverpit toch voor een groot deel bestaat tot lijm! En dat nu, is een der reden waarom zoovelen, grooten en kleinen, een verklaarbaren tegenzin in Havermout hebben Nog eenige opmerkingen over de scheikundige samenstelling van goede, van „Mercurius-Havermout". Omdat de beste Haversoorten voor de be reiding worden gebruikt is het eiwit gehalte 17.06 °/o en het vetgehalte 1075. (Volgens onderzoekingen door een zeer bekend Nederlandsch schei kundige bureau gedaan, bevat de aller beste buitenlandsche Havermout slechts vet en slechts 14.37 °.0 eiwit!) Terwijl hetjwatergehallevoorde „Mer curius-Havermout" 10.25 °/o en voor de buitenlandsche Havermout 11.34 °/0 bedraagt. Zoodat men deze cijfers de legende „dat uit ons eigen land niets goeds kan komen", voor goed van de baan is Het gehalte aan minerale stoffen, voornamelijk phosforzuur en kali, die voor de voeding, vooral voor kinderen, onmisbaar zijn, bedraagt voor de Ne derlandsche Havermout bijna 2 Vergelijkt men deze cijfers dan zal men ontwaren dat de Nederlandsche Havermout, de „Mercurius" Haver mout (want er is maar één Nederland sche fabriek) tegenover alle andere soorten, de meest gunstige verhoudin gen in voedingstoffen aanwijst. Ieder die voor gezinsvoeding Haver1 mout noodig heeft, neme dat vol ver trouwen. mits men er zeker van is de echte „Mercurius'-Havermout te ont vangen. Niet alleen voor het ontbijt maar ook als toespijs is „Mercurius vlugkokende Havermout, een aange name afwisseling met andere meel spijzen. Wij hopen in een later opstel ook nog eens de gelegenheid te hebben iels te zeggen over Gortmout, een ge heel nieuw artikel, dat bestemd is de plaats in te nemen van de zoo ger bekende, maar helaas in onbruik geraakte gort. Sch.. jan. '32. W. M. H. IIBACB^ÏANÖ^I Voortreffelijk in elk opzicht H Vraagt catalogus en condities aan bij de vertegenwoordiger 9 Fa. R. VAN DEN BURG ARNHEMSCHBWEO R. K. Spaarbank - Amersfoort onder controle Centrale accountantsdienst Ned. Boerenbond Ooedgekeurd bij Konlnkl||k Besluit dal. 14 Maart 1013, no. 68 De zittingen voor het inleggen en terugbetalen van gelden worden gehouden in het R. K. Spaarbankgebouw BREEDESTRAAT bij de LANGEGRACHT des ZONDAGS van 12 tot 1 uurWOENSDAGAVONDS van 7 tot 8 uur en. VRIJDAGS van 10 tot 11 uur. Dadelijk ingaande rente 3% pCt. Spaarbusjes gratis verkrijgbaar. Kassier: Arnsterdamsche Bank. BERICHTEN UIT A MER8FOORT Kiest voor Uw Administratie Boeken mot Uitschuifbaar Hoofd ■■■a Enorm» Tijdsbesparing Langestraat 84 Tel af. 528 Sjefs Hemelvaart. Voor een uitverkochte zaal in St. Aechten voerde de Gabriël-groep der R. K. Verkenners Zondagavond een Legendespel van Fr. Staets op, geti teld „Sjefs Hemelvaart". Het inleidend woord werd gespro ken door den Weleerw, heer kapelaan W. J. de |ong. Spr. bracht dank aan den Hoogeerw. Deken, die de eerste stoot gegeven heeft tot de oprichting van de Gabriël-groep. De verkennerswet verbiedt dank te brengen aan degenen, die voor de be weging werken. Daardoor heeft Spr. een gemakkelijke taak, doch wel wil hij dank brengen aan Commissaris Froger, die eveneens aanwezig was. De verkenners bieden geen kunst, doch hopen door hun spel sympathie te wekken voor hun beweging, welke zij zoozeer behoeven. Wat het spel betreft, wij meenen den geest der verkenners te blijven door geen der spelers apart te ver noemen. Over 't geheel viel het stuk zeer in den smaak. Vooral de scene rond het roode kampvuur in het don kere bosch was suggestief en vrij ge speeld. De muziek was zeer goed verzorgd de handen van het Nefkens-Strijkje. Wij bevelen |de reprise, welke Woensdag gegeven wordt, ten zeerste aan en verzekeren de bezoekers een genoegelijken avond. K. R. O. film. Voor stampvolle zalen werd Vrijdag avond in het gebouw St. Aechten en in het patronaat aan de Borstraat de K. R. O. film vertoond. Voorafgegaan door een leuk teeken filmpje, werden de eerste drie acten van den K. R. O. film voor de oogen der toeschouwers ontrold. Hier leefden we mee met de geschiedenis van den Katholieken Radio Omroep, zoo een voudig begonnen, nu gegroeid tot een machtige Katholieke beweging. Het grootsche werk van pastoor Perquin gaf meermalen aanleiding tot een spon taan applaus. Na de pauze gaf de film ons nog enkele grepen, en hier en daar aan duidingen, ter illustreering van wat de K. R, O. ons volk, dag aan dag brengt aan goed en beschaving en ten be wijze datde radio als het modernste publicatie-middel ook het modernste Apostolaat is. De film, welke door gramophoon- platen begeleid werd, genoot de on verdeelde belangstelling van de aan wezigen en gaf een juist inzicht van het omvangrijk werk van Pastoor Perquin. In het Patronaat St. Henricus aan de Borstraat sprak de Zeereerw. Heer Pastoor Hooyman de aanwezigen toe, wijzende op de groote beteekenis van den Katholieken Radio Omroep voor het Katholieke Leven. In St Aechten wist de heer Venings voorzitter van de Amersf. Kath. Radio vereeniging, bij zijn gehoor veel geest drift voor onzen Katholieken Radio Omroep te wekken. Men mag niet onderschatten de be teekenis van den K. R. O., vooral voor het Godsdienstig leven van ons volk. De Radio is een gave Gods, waarvan helaas veel misbruik gemaakt wordt. Tegen den verderfelijken invloed van anti-Christelijke uitzendingen is de K. R. 0„ gelijk een mosterdzaadje begonnen, nu gegroeid tot een machtig Hebt U een Taxi of auto noodig Amersfoort middel om het bevel van Christus: jWat ik U zegverkondig het van de daken", ten uitvoer te brengen. Wij moeten God danken voor de vele vruchten, die door den K. R. O. tot heil der zielen zijn gewonnen Immers door den K. R. O. zijn velen weer tot het Katholieke Geloof teruggekeerd. Vele vooroordeelen over ons H. Ge loof bij andersdenkenden^ zijn wegge nomen, waardoor zij gemakkelijker tot de eene ware Kerk konden geraken. De K. R. O. is als een missie-actie, die wij op de eerste plaats moeten steunen door ons gebed, maar niet minder door onze geldelijken steun. Evenals het Bijzonder Onderwijs is ook de K. R. O. noodzakelijk om ons Geloof te bewaren en onze kennis ervan te ver meerderen. Daarom kunnen we niet genoeg doen voor den K. R. O., die niet alleen op godsdienstig, maar ook op eik ander gebied ontwikkeling geeft. R. K. Spaarbank. Verslag Maart 1932. Bedrag per 29 Febr. '32 verschuldigd f 353.120.18 -7.904.94 Terugbetaald - 16.469.64 Totaal f344.555.48 Boekjes per 29 Febr. '32 zijnde: In totaal afgegeven 2858, en nog in omloop 2038; nieuwe boekjes 13: afgegeven 2871, in omloop 2051. Het Bestuur. Ten overstaan van notaris Knoppers werden geveild: Perc. 1 kolfiehuis Soesterweg 19. Perc. 2 winkelhuis Soesterweg 21, de perceelen 1 en 2 aan T. J. van den Brul voor f10700. Perc. 3 winkelhuis Soesterweg 143 aan R. F. H. van Beek voor f4500. Perc. 4 en 5 twee woonhuizen Berg en Dalslraat 3 en 5 aan H. Martens voor f 1600. Perc. 6 woonhuis Schimmelpenninck- kade 34 aan J. W. Boshuizen voor f 3950. Perc. 7 winkelhuis Goninckstraat 20 aan A. van 't Net voor f4500. Perc. 8 en 9 twee woonhuizen Gr. Haag 48 en 50 aan E. Vetkamp voor f 2250. Perc. 10, U en 12 drie winkelhuizen Soesterweg 25, 27 en 29 aan J. Veer voor 113200. Perc. 13 Garage Pieter Pijperstraat aan G. van Oinkel voor f 1700. Perc. 14 en 15 twee woonhuizen Puntenburgerlaan 56 en 58 aan J. D. Lammerts van Bueren q.q. voor f 8900. Perc. 16 heerenhuis Puntenburg No. 64, niet geveild. Perc. 17 heerenhuis Hendrik van Viandenstraat 20 aan R. Hoksbergen voor 5900. Perceel 18 woonhuis Breedesteeg 14 aan W. van Schaik voor f 1700. SPROETEN komen vroeg fn "t voorjaar. Koop tijdig SPRUTOL Pof 90ct Tube 50ct.2wp60ct.eij «l|« drogjrton^

De Eembode | 1932 | | pagina 1