Bel dan op No. 42 Kastpapier Punaises Allerlei N.V. Middenstands-Bank Kantoor en Drukkerij Langegracht 28, Amersfoort DE EEMBODE verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdag middag. De abonnementsprijs bedraagt één gulden per drie rfiaanden; buiten Amersfoort f 1.10, franco per post. Abonnementen kunnen eiken dag ingaan. Uitgave van de Katholieke Stichting De Eembode, gevestigd te Amersfoort De €embode Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Dinsdag 12 April 1932 ADVERTENTIÊN 2S cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adverteeren Adverientlën moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur in den morgen zijn bezorgd. Telefoon 314 Zes en Veertigste Jaargang - No. 4 Geen menschenwerk is zonder ge breken. Sommige beoordeelaars zien alleen de gebreken, Gebruik de critiek om uw werk Ie verbeteren, maar ga voort met uw werk. Er Is geen beter middel om uw werk te verbeteren dan de critiek. Houd vol, wat anderen ook zeggen of denken, zoo lang gij denkt, dat uw werk goed is. Blijf uw gi beginsel toepassen. De Wereld. Vooral in de laatste tijden zien wij tot stand komen een steeds stérker concentratie. Het is alsof het mensche- iijk geslacht één begint te worden. In vroeger tijden waren de verschillende cultuurgebieden volstrekt van elkander gescheiden. Het leven der menschheid verliep in verschillende stroomen, naast en onafhankelijk van elkander. Er was geen band, geen eenheid. Van éen menschheid kon men dan ook eigenlijk uiet spreken. Indien de wonderen der moderne techniek één gewichtig ding hebben veranderd, dan is het wei dit punt. De 8toombooten die oceanen in weinige dagen doorklieven, de telegraaf en radio die over heel de wereld heen spreken, 'de vliegtuigen die onmetelijke afstan den in luttele uren overwinnen, hebben de aarde zoo klein en zoo aaneenge bonden gemaakt. Het leven der volken trekt zich naar elkaar toe, er zijn geen muren meer die culturen beschermen tegen vreemde beïnvloeding. Wie spreekt er nog van de onover brugbare kloof tusschen Oost en West, nu Oost en West ieder uur van den dag bezig zijn elkander te benaderen De revoluties van China vinden morgen hun weerslag op de beurzen van Lon den en van New-York. Het is één menschheid geworden, één lichaam, één geheel. Dat is een wonder waar van wij de onmetelijke gevolgen nog in de verste verte niet kunnen door gronden. Welke onbegrensde verande ringen brengt alleen dit verschijnsel niet te weeg in het leven van honderd millloenen Aziaten die eeuwenlang ge leefd hebben in stille afzondering? Wat gaan we tegemoet? Een wereldrijk? een wereldcultuur? Maar elke gedachte alsof de geschie denis een proces zou wezen, dat leidt tot vrijheid, geluk, liefde, volkomen heid, moet van te voren al als een droombeeld worden afgewezen. De ge schiedenis geeft daartoe niet den min sten grond. De uiterlijke vormen mogen verwisselen, maar de kern verandert niet. De mensch wordt niet wezenlijk beter, gelukkiger, tevredener. Het zou wel heel mooi wezen wanneer het an ders was, maar het is nu eenmaal zoo. Vooruitgang in cultuur heett maar bitter weinig te maken met vooruitgang in deugd. Het schijnt wel alsof elke slap dien we in één opzicht naar voren gaan, ons in andere opzichten weer achterwaarts dringt. Indien men dan ook een lijn wil trekken, moet men dat heel anders doen. Men kan zeggen: de groote be ginselen waaruit het menschenhart leeft, komen in den loop der eeuwen klaar der, sterker naar voren, kunnen zich zuiverder tegen elkander uitwegen, Welke beginselen zijn dat? Dat zijn de fundamenteele, dat zijn de oer- idealen van het menschenhart. Als liet eerste staat daar het groote ideaalhet leven is te staan in een zinvolle wereld, vertrouwende aan de hand des hemel- schen Vaders, en dan zich geven met alle gaven en krachten in Zijn dienst. De geschiedenis der wereldcultuur is de schouwburg waarin twee mach tige beginselen om de zege strijden. Hoe hooger de menschelijke macht opklimt, hoe sterker het leven der menschheid zich aanéénsluit tot één geheel, des te sterker botsen die twee tegen elkander. De zin, de gedachte der wereldgeschiedenis is niet de voor uitgang in cultuur en wetenschap op zichzelf, maar de beslissing van dit machtig pleit. Cultuur en wetenschap zijn slechts de terreinen waarop zich deze worsteling voltrekt. De zin der wereldgeschiedenis is de gang van het Rijk Gods. Geldbeheeren. Plaatsing in Bankdeposito's bij Spaarbanken of Spaarkassen. Plaatsing van geld in bankdeposito's, plaatsing bij spaarbanken of spaar kassen, waar de veiligheid van het ge deponeerde hoofdzakelijk steunt op het vertrouwen, geschonken aan de betref fende instelling, vraagt uiteraard, vooral waar 't gaat om grootere bedragen, dubbele omzichtigheid. Meer dan bij de vooraf besproken beleggingswijzen JOH. DE HEER VARKEN8MARKT TEL, 1309 AMERSFOORT Piano's Orgels Radio raakt het geld hier onbewaakt uit de hand van zijn heer. Weshalve ook hier de meest soliede waarborgen, in zoo verre deze te krijgen zijn, voor het te schenken vertrouwen moeten geëischt worden. Het in deposito nemen van gelden meestal tegen vergoeding van in terest behoort tot de voornaamste werkzaamheden van het bankbedrijf. De uitdrukking „in deposito nemen" duidt naar zijn woordelijke beteekenis op een in bewaring houden der ge storte gelden. Toch is dit allerminst het geval. Zoodra immers de gelden in ontvangst zijn genomen, worden ze onmiddellijk besteed, zoo echter dat de deposant ten allen tijde of op over eengekomen tijdstippen er over kan beschikken. Er zijn bankinstellingen, welke op deze wijze bij voortduring honderden millioenen in deposito heb ben, wel een bewijs van het groot vertrouwen door het publiek hieraan geschonken. Deposito's geschieden met verschil lende doeleinden. De bedoeling van den deposant kan zijn o.a. het gestorte geheel of gedeeltelijk door tusschen- komst der bank te besteden tot aan koop van fondsen bij gunstige gele genheid, tot regeling van schulden, ior reiscredieten enz. Niet zelden ook gebeuren de depo sito's enkel met spaarbedoeling. En hierbij komen meer bijzonder de spaar banken en spaarkassen in aanmerking. Spaarbanken zijn instellingen, hoofd zakelijk ten behoeve van meer beschei den geldbezitters, die aldaar tegen genot van eenige rente het overschot van verdiensten of inkomsten kunnen beleggen, en dit vanaf de kleinste be dragen wat bij onze bankinstellin gen meestal het geval niet is. Meer dan deze worden de spaarbanken beschouwd als instellingen ten algemeenen nutte en niet, zeker niet op de eerste plaats, als winstgevend bedrijf. Daarvandaan dan ook, dat, indien haar aard getrouw blijven, deze instellingen betrekkelijk hooge interes ten geven. Zoo zijn er spaarbanken, die voor een jaar vast tot 5 pet. rente geven, voor spaarbanken, gezien de zekere en liquide belegging waartoe ze gehouden zijn, ongetwijfeld, bij den thans vigeerenden rentevoet, een buiten gewoon hoog percentage. Indien door oordeelkundige beleg ging en contante, regelmatige besparing alleen, in den regel, matig geldbezit tot een fortuin van beteekenis aan groeit, dan hebben we in de spaar banken een krachtig voorbehoedmiddel tegen het pauperisme, een machtigen factor der nationale welvaart, een zeer nuttige instelling dus. Maar, zooals gezegd, moeten hier meer dan bij elke andere instelling, die andermans geld onder haar beheer neemt, de meest ernstige waarborgen geëischt worden, vooral ook omdat het hier voornamelijk gaat om de vaak zuurverdiende spaarpenningen van min vermogenden. Bij onze Postspaarbank waarborgt de Nederlandsche Staat den inlegger zonder eenig voorbehoud de teruggave zijner inlage en de betaling der ver schuldigde rente. De waarborg laat dus hier niets te wenschen over, daar tegen echter staat, dat de rente zeer gering is. Wie tot de overtuiging is gekomen adviezen vraagt men bij menschen, die en rechtschapen en competent en onbaatzuchtig zijn dat de werkelijk heid ten volle beantwoordt aan de ge gevens, en door jaarverslagen, balansen enz. in zijne overtuiging wordt beves tigd, hij mag gerust een matig deel van zijn geld aan een spaarbank toever trouwen. Resumeerend kunnen we zeggen beheer uw bezit zooveel mogelijk zelf, geef het niet meer uit de hand dan noodzakelijk is. Moet het in ardermans handen komen wat in meerdere of mindere mate doorgaans onveimijdelijk zal zijn ga dan te rade bij eerlijke en degelijke vaklieden, bij menschen van prima reputatie. ÏTöij Hoota-enhiesp^l MIJNHARDTS POEDERS J R. - Doos<»5ct .tor stuk 8ct -JTJ KANTOORBOEKHANDEL wM F. A. TULP Langettr. SS io. Krommsstr. TEL 32S Hoe wordt Havermout Gemaakt 7 In een vorig artikel,Wat weet U van Havermout", beloofden wij Iets te zullen vertellen, over de wijze waarop Havermout wordt gemaakt. Oemaakt is eigenlijk niet het juiste woord. De Haver wordt bewerkt. En hoe! Komt U eens kijken in Wormerveer, en zie welk een geweldig groote fabriek er noodig is, om Uw bordje Havermout te voorschijn te tooveren! O, hebt U geen tijd, om naar Wormerveer te ko men? Willen wij dan op papier de reis door de fabriek maken? Volgen wij dan de Haverkorrels! Voor den wal ligt een schip. De elevator, of „Jacobsladder", een band zonder eind, met kleine bakjes er op, voer» de Haver omhoog, de fabriek in. Eerst wordt alle stof en vuil uit de Haver gezogen, en ook wordt niet vergeten de ijzerdeelen die tijdens het transport tusschen de Haver kunnen komen er uit te halen. Dames die de lezingen bijwoonden die „Mercurius" voor verschillende afdeelingen van Huisvrouwen-vereenigingen en Vrou wenbonden hield, zagen de hoefijzers spijkers die tusschen de Haver en, door groote vlakke magneten, irover heen de haver loopt, vast gehouden. Nu gaan we de Haver eenlgen tijd bewaren in een groot Graanpakhuis, Silo genaamd, waardoor wij gelegen heid hebben na te gaan of de haver geschikt is om tot Havermout te wor den verwerkt, want dat is lang niet met alle Haver het geval! Is de Haver goedgekeurd, dan gaat ze naar de Havermout-fabriek. Eerst nog eens grondig reinigen. Dan alle vreemde zaden welke tusschen Haver groeien, er uit halen. Met verschillende machi nes. Te veel om op te noemen. Ma chines om boekweitkorrels uit de Haver te sorteeren en machines om koolzaad er uit te halen I Dan weer machines die de Haverkorrels op dikte sorteeren, en eindelijk zien we dan „Schoone Haver". Maar nu komt het groote oogenblikl Nu zal de Haver de eerste bewerking ondergaan die noodig is om het niet gemakkelijk verteerbaar zetmeel op te lossen in licht verteer bare stoffen. Wij gaan nu de Haver voor de eerste maal „stoomen". Oroote cylinders worden gevuld met schoone Haverkorrels, ongepeld nog onder toe voeging van stoom van groote hitte en druk. Daarna door 13 Meter hooge apparaten, waar de gestoomde haver korrels, van de eene op de andere sterk verhitte plaat vallen, terwijl de daarbij ontstane sloom en damp door geweldig groote zuigmachines (Ex hausters) weggezogen wordt. Door deze opeenvolgende bewerkingen ver liest de haver, haar van natuie bittere smaak en verkrijgt het nootachtige aroma, dat goede havermout behoort te hebben. Mercurius Havermout heeft dit aroma ook, jazelfs in sterkere mate dan buitenlandsche Havermout. (Zou een Nederlandsche fabriek niet beter staat zijn een product te leveren, dat geheel en al volgens de smaak van het Nederlandsche publiek is, als welke buitenlandsche industrie ook?) Nu de Haverpiten weer drogen en daarna pellen. Pellen, tusschen steenen van geweldige afmetingen, en waarbij toch altijd nog een deel der Haver- pitten ongepeld blijven. Waar is de pelsteen, verzucht de Havermout-fa- brikant, die alle Haver pelt? Dan weer machines die de stof en de schillen wegzuigen. Weer andere machines, menschelijk bijna, die de ongepelde pitten van de gepelde scheiden. Dan eindelijk zuivere, gepelde, Haverpitten. Maar nu! Wilt U nu gewone Haver mout? Of vlugkokende? Dat is nu van groot gewicht. Want als gewone Haver mout verlangd wordt dan wordt de heele Haverpit voor de tweede maal gestoomd, en als U vlugkokende Haver mout wenscht dan moeten we eerst met een speciale machine de Haver pitten voor U in kleine stukjes snij den. En dan pas voor de tweede maal stoomen. En hierbij hebben we ge legenheid op te merken dat er geen enkel verschil, zooals wel eens wordt beweerd, is, tusschen gewone en vlug- ,Mercurius"-Havermout heeft. En dit beweert nu eens niet de fabrikant, dit beweren onze regelma tige verbruiksters. En dit is de reden dat „Mercuriua"-Havermout zich meer en meer mag verheugen in de belang stelling van de Nederlandsche Huis vrouw! Nu nog de Havermout in pakken doen automatisch wegen en verpakken, dan de pakken in doozen van twintig stuks ennaar de grossier of naar de winkelier. En daar haalt of bestelt ze de Nederlandsche Huisvrouw, die na het lezen van dit artikel nu wel over- zal zijn dat de Nederlandsche Industrie heusch niet achter staat bij het buitenland. En dat de door ons aangeheven leuze.Houdt het geld in eigen land" en .Koopt niet onnoodig buitenlandsche goederen", zeker door de Nederlandsche Huisvrouwen tot de hare gemaakt kunnen worden. En dan zullen zij vele Nederlandsche Arbeiders UKen werken, inplaats steun trekken. Gebruikt dus Nederlandsche produc ten, want dat is het beste middel om onze 300.000 werkloozen aan werk te helpen. Ook door het gebruik van Nederlandsche Havermout. kokende Havermout. Alleen het snijden der Haverpitten in kleine stukjes maakt dat de stoom daarin gemakkelijker kan doordringen dan in de heele Haver pitten. En dan in Uw pan ook veel vlugger gaar is. Daarom noemen we onze .Mercurlus"-Havermoutdan ook: «Klaar in een wip!" We maken dus nu vlugkokende Havermout. We hebben de pitten aan stukjes gesneden. En vrt stoomen die stukjes pit voor de tweede maal. En nu komt de volgende voorname bewerking. Nu gaan we die E>rnde stukjes Haverpit .walsen". Pletten, gaan we ze I Intusschen het meel, door pletten vrijge komen, weggezogen. (Vele buitenland sche soorten Havermout bevatten een veel te groote hoeveelheid los meel 1). Nu ontstaan die mooie kleine vlokjes, die U kunt als vlugkokende Haver mout. Maar nog zijn we niet klaar I Weer andere machines. Roosteren gaan we nu de gestoomde, geplette stukjes Haverpit. En, onthoudt dit wel. lezers- Cessen), nu krijgt de Havermout, door het langzaam glijden over doorstoom sterk verhitte platen, die heerlijke bisquitsmaak. Een smaak zooals alleen A.s. Woensdag 12—4 uur wederom VOLKSVISCHDAQ 4 en 5 mooie gebakken visschen voor 1 kwartje IJMUIDERVISCHH ANDE L UTRECHTSCHESTRAAT 40 Het gesprek van den dag. Het Groene Front. Wij ontvingen, doch weigerden, een advertentie voor plaatsing in ons blad, waarin werd aangekondigd de stichting van een afdeeling der Boerenpartij Het Groene Front. Onze talrijke lezers in de landelijke omgeving van Amersfoort worden na drukkelijk gewaarschuwd zich niet met het zoogenaamde Groene Front in te laten. Hun belangen werden en worden het best gediend in de eigen Katho lieke organisatie. In April 1931 besloot de Gemeente raad op verzoek van den Christelijken Boeren- en Tuindersbond tot finan- cieelen steun voor de instandhouding van een Christelijke lagere land- en tuinbouwschool op bepaalde voorwaar den, mits ook de provincie Utrecht subsidie zou verstrekken. Elk jaar sticht het Rijk een tiental dergelijke scholen over het geheele land en men verwachtte dat Amersfoort voor één der tien zou worden aange wezen. Men beweert nu dat Hoogland i niet Amersfoort is aangewezen. De Provinciale Staten hebben beslo ten aan subsidieverleening de voor waarde te verbinden, dat de land- en tuinbouwschool rijkssubsidie zal krij gen. Waar dit alleen het geval is met die scholen, die gesticht worden in een door het Ministerie aan te wijzen cen trum, zal dus de Chr. School als ze hier komt uitsluitend door particulieren gesticht en onderhouden worden. De heer P. H. Dohmen, indertijd als hoofd der Openbare School te voor Amersfoort en Omstreken AMERSFOORT. Lange Gracht ao. 4 Telefoon no. 304 en 697 Deskundige voorlichting bjj den aan- en verkoop van Effecten Verhuring van Lips Safe-loketten Verzilveren* van coupons Handelscredieten Incaaseeringen Spaar-deposito's rente Vit pet. I toil's - tolls - Ybasils: I Fa. R. VAN DEN BURG Arnb.str. Gevestigd sedert 1887 H Stoutenburg op wachtgeld gesteld we gens opheffing dier school, is benoemd bij het onderwijs te Kampen. Rondgangen in het Museum Flehite in het voorjaar. Woensdag 13 April D. Bolten: De apotheek en het tentoongestelde dat daarbij behoort. Woensdag 20 April D. H. Huygen: Algemeene rondgang. Woensdag 27 April P. v. d. Lfln De gesteenten der heide en over resul taten der boringen. Woensdag 4 Mei W. Croockewit: Algemeene rondgang. Woensdag 11 Mei D. Bolten: De spotheek en het tentoongestelde dat daarbij behoort. Woensdag 18 Mei P. v. d. Lijn De gesteenten der heide en over resultaten der boringen. Woensdag 25 Mei L. Leopold: Al gemeene rondgang. Woensdag 1 Juni D. H. Huygen Gilden, c.q. algemeene rondgang. Telkens van half 3c.a. half 4 nam. Kitst voor Uw Administratio Boeken mot Uitschuifbaar Hoofd Eaoras Tijdsbesparing aaua Fa. H. Elzenaar Umgutrurt 84 Telef. 628 De maandelijksche Godsdienst oefening voor de R. K. Militairen der verschillende wapens en rangen in hef garnizoen wordt gehouden door den Heer Aalmoezenier op Donderdag en Vrijdag a.s. Donderdagmiddag half 4 conferentie en van 6.30—8 uur gelegenheid om te biechten. Vrijdagmorgen om 7 uur de H. Mis met preek en algemeene H- Communie. Propaganda-avond. In de patronaatszaal St. Henricus had de jaarlijksche propaganda-avond plaats voor het jeugdwerk in de parochie. De Weleerw. Heer Vernooij sprak een kort openingswoord waarna door de Tooneelclub van de Jonge Werkman werd opgevoerd de klucht in twee bedrijven „Koning Stoffel de Eerste". Deze vlot gespeelde klucht was niet alleen in staat de lachspieren te doen loskomen doch ook om de aanwezigen gunstig te stemmen voor de te houden tombola. Nadat alle loten waren ver kocht verliep de tombola vlot en werd er af en toe danig gelachen. Na afloop van dezen gezelligen avond ;ingen allen opgeruimd huiswaarts. )e kas voor de Jeugdbeweging zal wel wat gevulder zijn geworden. R. K. Vrouwenbond. De leden van de R. K. Vrouwenbond kwamen samen in St. Aechten en werden daar vergast op een uitvoering van het tooneelspel Jim de Schrijver, die zeer in den smaak viel, dank zij het goed verzorgde spel. Besproken werd een excursie naar Utrecht waarvoor zich reeds vele deel neemsters aanmeldden. Herinnerd wordt aan den Kinder middag a.s. Woensdag om half drie. In het arbeidsconflict tusschen de drukkersfirma G. J. van den Biezen- bos en de typografenorganisaties is nu een besluit genomen. De firma is geroyeerd als lid van den Ned. Bond van Boekdrukkerijen wegens het niet nakomen van contri- butiën en boeten. Aldus meldde het Drukkers Weekblad. T elefoonnummers. 1627 Bouwmeester Betonfabr. Weijer- straat 36 1568 Filmspel „De Faam" Schimmel- penninkstraal 72. Hebt U een Tui of auto noodig Amersfoort. 1630 Kieft, Havik 6. 1586 Soerewijn-Pannemans, Punten burgerlaan 5. 1632 Alferink Pauwstraat 28. 1633 Gooszen, St. Anslridusstr. 2. 1638 Qrammé, Dupontplein 5. 1631 Gijsbertse, Soesterweg 134. 1648 Halewijn Heinsiuslaan 19. 1635 Matto Schoenhandel Ainh.str. 6. 1639 Vaal, Kamp 56. 1634 Versteeg, W.v.Mechelenstr.27-29. 1636 Vleugels Schutter, Thorbeckepl.26 1637 Dr. Wap'Heinsiuslaan 14. 1642 Westerhout Utrechtscheweg 17. Katholieke Muziekvereeniging „Wilskracht". Zooals velen weten, hebben wij hier in Amersfoort een Kath. Muziekver eeniging. Deze Vereenlging bestaat nu elf jaren en steeds is het met de financiën tobben geweest. Met al het harde werken van bestuur en leden is men er niet in kunnen slagen een goede financiëele basis te leggen waarop jaarlijks voort gebouwd kan worden. Die toestand is bijzonder ongewenscht en roept om verbetering. Thans meent het bestuur een middel gevonden te hebben om aan die onzekerheid van bestaan een einde te maken. Er is n.l. gesticht een Instrumentenfonds, en een ieder die er prijs op stelt een goede R. K. Muziekvereeniging te bezitten, kan hieraan medewerking verleenen door wekelijks of maandelijks z'n bij drage te storlen, welke wekelijks of maandelijks wordt opgehaald. Het bestuur is van oordeel, dat door voldoende deelname de Vereenlging voor de toekomst gered is. Men kan reeds inteekenen voor vijf cent per week. Het bestuur van het fonds is samen gesteld als volgt: J. van der Linden, Voorzitter; A. van Drie, Secretaris; Jac. Wakelkamp, Penningmeester. Ook wordt er de aandacht op ge vestigd, dat geiracht zal worden een jeugdcorps te vormen waarvan de leden naderhand naar groote korps zullen overgaan. We krijgen dus ook „Jong Wilskracht". Jongens die zich de schoone muziek kunst willen eigen maken en er aanleg voor bezitten kunnen zich nog opgeven 's Zaterdags van 3—5 en 's Woensdags 7—9 in „St. Jozef". Men moet minstens 12 jaar oud zijn. Naar aanleiding van het aan hem toekennen van het Pauselijk eereblljk bracht de Muziekvereeniging Wilskracht aan den afgetreden voorzitter van de R. K. Werkliedenvereeniging St. Jozef, den heer Kraan Zaterdag een senerade. Vergadering van het College tot de Directie van den Slaperdijk met ge- erfden van dit Waterschap op Dinsdag 26 April 12 uur in een der lokalen van het hotel „De Vergulde Zwaan" aan de Utrechtsche straat te Amersfoort.

De Eembode | 1932 | | pagina 1