A. H. v. Nieuwkerk n.v. Met de vuistjes dicht Allerlei |ÏKVT/'V|1 \/fïï* prijsverlaging 25-40 procent van versche Visch, gebakken Visch, Vischconserven m. Irl r-4 fllflQtm'Q VicrbhAVlHpl Utrèchttcheatraat 40 Telefoon 92 TA T Ulaöira V IStnilanUCl Onze CROQUETTEN en DEL1CATESJES al geprobeerd Ziet ooit Etalages De eerstvolgende verkooping van spoorhout zal plaats vinden op het ter rein wagenwerkplaats te Amersloort op Vrijdag 29 April 10 uur. Salariakorting. Nu het zoogenaamde kortlngswetja van kracht is geworden, heelt het Amersloortsche gemeentebestuur zich te beraden over de keus: toepassen van drie procent korting of korting van drie procent op de Rtjksuitkeerlng aan de gemeente. De kwestie zal in bet georganiseerd overleg met de afgevaardigden der personeelsorganisaties worden bespro ken. Deze conferentie wordt 20 April a.s. gehouden. De totale korting zou over een jaar ongeveer f27.000 bedragen, ten declc komende ten bate der gemeente-be drijven. Het gemis van f 27,000 op de Rijksuitkecring aan de gemeente, zal moeilijk te dragen zjjn, omdat de be lastingen het maximum zoo ongeveer hebben bereikt en men heeft te reke nen op een beduidend lager inkomsten- cijfer bij veie stadgenooten. In de Kampstraat kwamen 'n paar auto's in botsing. Persoonlijke onge vallen kwamen niet voor. Or den Hoogcweg botste een auto tegen een voetganger, die zijn rijwiel aan de hand had. De voetganger viel en werd aan het hoofd gewond. Men meldt, dat de directie der Nc- derlandsche Spoorwegen den Perso- neelsraad heeft medegedeeld, dat zij voornemens is om de loonen van het spoorwegpersoneel ingaande I Juli met vijf procent te verlagen, en ingaande 1 October opnieuw met vijf procent. In de patronaatszaal van de Sin Anslrldus-parochle. had Zondag cent opvoering plaats door de tooncelclub van de .Jonge Werkman", van een tweetal stukken, n.l. .Om de Kerse boom" een drama in twee bedrijven cn een blijspel eveneens in twee be drijven .Koning Stoffel" beiden van Frits van Duinen. Zoowel kindcr-J als avondvoorstelling waren goed bezocht, ondanks uitvoeringen in andere pa rochies. Onder regie van den heer C. Pijpers bracht de jongste tooneelclub het er goed af. Ér zijn vanzelf wel verbeteringen aan te brengen, doch we zien de ontwikkeling van dit gezel schap met belangstelling tegemoet. Aangiften van diefstal van allerlei goederen werden de laatste weken her haaldelijk bij de politie gedaan. Bena deelden waren meestal kleine winke liers en marktkooplui. De politie heeft nu elf jongens van 10 tot 16 jaar, die zich in een club vereenigd hadden en er hun bedrijf van maakten regelmatig diefstallen te plegen, aangehouden. De goederen werden geborgen in een hol, waar de knapen samen kwamen en er hun tijd doorbrachten met rooken, snoepen, enz. Sigaretten, sigaren, drop en toffees, benevens limonade, voet ballen, bananen, timmergereedschappen cn eieren, alles was van hun gading. Burgerlijke Stand. 7 April. GeborenWilhelmus Theo- dorus, z. v. M. G. Ramselaar en T. C. W. Klaassen Hendrikus, z. v. R. Everscn en E. Veenendaal Johanna Amolda Hendrika, d. v. T. Tuithof en W. H. Vierdag - Elisabeth, d. v. W. C. F. Geelmuljdcn en A. Hagenbeuk. Ondertrouwd: C. Parmentier en R. Benning A. J. v. d. Last en M. J. v. Doorn A. v. d. Heiden en H. M. Hellevoort H. Gtihnen en K. telds. GehuwdK. Brugger en J. C. Oosterberg J. C. Bleijerveld en C. H. Bokking J. Vogei cn H. A. Kok. Overleden: j. Wildeman,76j. echtg. v. A. Jonker. 8 April. Geboren Geurdlna Chris tina. d. v. A. de Lange en H. G. v. Loon Wladjmir, z. v. P. de Korne en P. A. Franken. OverledenEmme- tje Kaljee, 79 j., echtg. v. J. M. v. Veen Dirk Boer. 86 j., wedn. v. I. Tissen. Hoogland 13 of 1 d. Te Amersfoort standplaats nemen voor bloemenverkoop niet op daarvoor aangewezen plaats: N. B. Amsterdam f3 of I d. Politieverord. Bunschoten: H aldaar f3 of 2 d. Wielrljdend zich aan auto vasthou den: J. de S. Amsterdam 15 of I w. tuchtsch., H. V. Scherpenzeel f3 of 2 d., D. E. Heemstede f5 of 2 d. Wlelrljdcn zonder licht: P. J. de Soest f 5 of 2 d., H. M. K. Amersfoort id., E. D. ld., C. P. v. O. id.. G. A. I. Hilversum id., P. J. D. Soest id., M P. Maarn id. Verboden weg berijden: J. v Amersfoort f 3 of I d., H. M. Amers foort f3 of 1 d„ H. M. Amersfoort id. Met auto doorgang niet vrij laten: H. M. Soestdljk f 10 of 4 d. Met auto veiligheid van verkeer in Eevaar brengen (snijden): C. de K. eerlangbroek f25 of 10 d. plus f20 schadeverg. Onvoldoende remmenI. W. S. Barneveld 125 of 10 d., M. B Amster dam f5 of 2 d. Auto zonder voorlichten: H. R. K. Rotterdam 17.50 of 3 d. Geen rood achterlicht: D. C. v. V. Soest f2 of I d., H. P. v. K. Amster dam id., J. H. Stoutenburg (paarden- wagen) 15 of 2 d. Nummer-rijbewijs: A. G. V. Mont- foort 13 of 1 d., J. V. Nijkerk ld., H. M. Soest ld. Nummer-letter niet verlicht hebben H. K. de V. Amersfoort f 2 of I d. Auto zonder spiegelJ. D. S. Soest f 5 of 2 d. Invaliditeitswet: A. v.G.Amersfoort vrijspraak. In de boi pmism>isciiiiin> .Duplex" is dubbel geweven Dc cenigc solide fietshand schoen 1.29, 098, 0.69,0.49 NATUURLIJK ALLEEN Iiliuiil ,.Dt Mini" Langsstr. 81 - Awersfoort Uitspraken Kantongerecht. Dronkenschap A. V. Soest 110 of 4 d_ H. Z. Oroningen ld., C. Ch. v. d. V. zwervend id., H. W. Q. Amers foort 3 d. hecht. Dieren op nooddoos kwellende wijze vervoerenJ. G. Maartensdijk 160 of 20 d. De Araersfoortsche Kei. Door de Directie van Openbare Werken werd heden in tegenwoordig heid van den Burgemeester aanbesteed het verplaatsen van de Amersf. Kei. Er waren 8 inschrijvers en wel J. v. d. Brink f900; F. Prlcknick, Zutphen f875; H. v. Leeuwen, Am sterdam f750; A. de Jong, Hilversum f725; H. v. Putten «713; M. v. Dijk f490; Brandsen Ouwerkerk f345. De afdeeling Amersfoort van den Ned. |aannemersbond schreef onder bijvoeging van een oorkonde, gratis de Kei te zullen verplaatsen. WELKOM VREEMDELING. Gevestigd te Amersfoort. T. Hollander, N.H., Langestr. 16b, aann. C. Tetenburg, N.H., Seringstr. 42, arb. J. Kuyper, U.K., O.Soestew. 149, kpm. H. Comijn, N.H., Nicuwcweg 4. Maria v. d. Bor, N.H., Schlmmclp.str. 15 Maria Verlangen, R.K.. Crocusstraat 5 Paulina Orobbcn, R.K., Kapelweg 56 wlnkelj. JMarkestey nNHHa v i k 25, ban k w.NS Gysbertha Plug, N.H., Hoogew. 109, dienstbode Aukje Feenstra, O.K., Havik 15 Albertha Engelenhoven, N.H., K.Wil- helm.str. 7, dienstb. J. Fritz, R.K., Utr.weg 251 Barendina Engelenhoven, N.H., F.v. Blankenh.str. 24, dienstbode Trijntje Belt, N.H., Bildcrd.l. 4, diensto. Cornelia Nijhuis, N.H., P.Buysl. 17, dienstbode Anna Blark, D.E., F. v. Blankenh.str. 2 dienstbode. P. Frölich, Pr. Julianapl. 7 A. Garderen, Asterstr. 30, bankw. H. Wateler. O.K., H. v. V. straat 30, drogistbed. A, Laan, Soestcrweg 47, bakker P. Bernard, R.K., Soesterw. 316 Pleternella v. Dijk, N.H., H.v.V.str. 30 L.Toeter,N.H., Hobbemastr. J3, bankw. Jacoba Langelaar, B.W.taan 77 M. Seidel, R.K., Palmstr. 268 Uit den Omtrek Baarn Op de oude Algemeene Begraafplaats alhier zal Zaterdagmiddag om 3 uur, een uit de burgerij samengesteld co mité in tegenwoordigheid van genoo- digden een monument onthullen op het graf van wijlen den heer T. Pluim, oud-hoofd der school en historicus. Bunschoten In Spakenburg was de vischaanvoer in de laatste dagen buitengewoon. Er werd op één dag niet minder dan 205 last haring aangevoerd. Dat is in twee dagen 340 last of 3.400.000 stuks ha ringen. Veel haring gaat als versche visch naar Duitschland. De uitslag vu de stemming voor Heemraden en Hoofdingelanden van het Waterschap „Ecmnes" heeft plaats gehad Op de aanbevelingslijsten ter benoe- ling van 3 Heemraden zijn geplaatst A. Baron van Hardenbroek van Har- denbrock voor vacature A., Joh. Kwa- kernaak. voor vacature B., en C. O. de Jongh Azn., voor vacature C. Voor Hoofdingelanden !e vacatureT. Heek. 2e vacatureN. J. J. Makker. 3e vacature: A. van Stoutenburg. 4e vacatureC. J. Eek. Burgerlijke stand, GeborenHendricus Petrus, z. van C. H. v. Wegen en A. M. Daatselaar. Maria Margarctha en Arend |an, resp. d, en z. van J. Looman en J. v. Woudenberg. In verband met den grooten regen val gedurende den laatsten tijd waren In den Eemnesserpolder verschillende landerijen onder water komen te staat. Door het Waterschap werd het elec- trische gemaal aan het einde van de Eemnesservaart eenige dagen en nachten in werking gesteld, zoodat thans van den grooten regenval zoo goed als niets meer is te bespeuren. Bij de aanbesteding voor de leve rantie van meterputten ten dienste van de drinkwatervoorziening, werden deze werkzaamheden gegund aan J. Kroes kamp alhier. Aan de grensscheiding der gemeenten Eemnes en Baarn zijn reeds de werkzaamheden voor het plaatsen van 2 groote meterputten aangevangen. Ingexonden (Bulten verantwoordellfkheld der Redactie.) NlJKerk Op de markt 383.000 eieren f 2—2.507 schram men 18—10; 17 biggen 13-6; 247 runderen melkkoeien 1140—200; vette koeien f 170—225 76 kalveren mest- kalveren f 8—12slachtkalvcren f 1—3 2 varkens f 15—25. Leunden Burgerlijke stand. GeborenMaria Cecilia, d. van J. Voskuilen en E. Chr.de Jong. Ge trouwd A. Timmerman en A. Hiene- kamp. Soest In den Gemeenteraad werd B. en W. opgedragen binnen 4 weken tekomy met definitieve voorstellen inzake den bouw eener O. L. school in de buurt schap Hees. Naar aanleiding van een verzoek van den A.B.T.B., om de opcenten af te schaffen, zegde de voorzitter toe met den A.B.T.B. in overleg fe zullen treden om, zoo mogelijk, noodlijdende land bouwers te helpen. Het verzoek zal bij de bcgrooting 1933 behandeld worden. Goedgekeurd werd het voorstel tot verbetering van de Soesterb. slraat. Op het adres van de afd. Baarn— Soest van den Bond van Ned. Onder wijzers omtrent Schoolvoeding en Klee- nen, om in deze richting werkzaam te zijn. Ten slotte ontspon zich een discussie over de aanvraag voor het houden van een Lunapark te Soesterberg tot het vormen van een fonds v een sportpark aldaar. De toestemming werd niet verleend. t zangkoor der Par. St. Petrus en Paulus werd op treffende wijze de aftredende directeur H. Th. Horvers gehuldigd door den nieuwen directeur Sips, die namens het koor de vele verdiensten van den scheidenden di recteur weergaf. Pastoor Voss huldigde namens het kerkbestuur den aftreden den directeur voor het vele goede werk en bood hem een Dezer dagen werd hier ter stede door een veertiental mannen en vrou wen van allerlei richting en verschil lende vereenigingen vertegenwoordi gend, die werkzaam zijn op maatschap- nelijk gebied, de Vereeniging .Het Irokkenhuis" opgericht. Tot die oprichting heeft in de eerste plaats bijgedragen het beschikbaar stellen van eenige kostelooze localitel- teen voor de berging en de uitgifte van de reeds ontvangen en nog te verwachten goederen en niet minder de geldelijke steun, die het Crisis comité gaf, oui de eerste kosten te dekken. In het Comité namen zitting: Ter Cock voor het Nazorgcomité; Eeken als directie van het Leger des Heils; Herschel voor het Crisis comité; C. Ruitenberg als bestuurslid de jeugdherberg; Snoek voor de T.B.C.-vereeniging; Mevr. van Hulst- Ubbens als bestuurslid van de „Hel pende Hand"; Mevr. Korthals Altes- de Wal als Regentesse van het Burger WeeshuisMevr. Wagenaar—Akersloot van Houten Roos voor de Vereeniging van Huisvrouwen; Mevr. Noordman— Gommers voor .Hulp in Nood" en voor de Kath. Vrouwenbond: afd. Hulp in de Huishouding; en de dames Van Raalte, Ziedses des Plautes, Bolleman, Schreuder. Er zullen nog eenige toetreden, waarvan de namen nader bekend zullen gemaakt worden. Uit dit groote Comité werd een Werkcomité gekozen, waarin zitting namen de dames Bolleman—Wehr- meijer, Paulus Buyslaan 10,Schreuder - Nijland, Zuidsingel 16, Telef. 99 en de heer Snoek, v. Limburg Stirumlaan 16, Telef. 1075. We doen hierbij een ernstig en dringend beroep op allen, die wat te missen hebben voor onze minderbe deelde stadgenooten óf zich willen opgeven als lid van het Brokkenhuis (en wel tegen 1 Mei, minimum contri butie f 1.-> dit spoedig te melden aan een van de leden van bovengenoemd Werkcomité. Gaarne zullen dan op een nader overeen te komen uur de goederen afgehaald worden ofdecon- tributiegelden ge-ind. Zooals we al in de voorloopige oproep tot medewerking bekend maak ten, nemen we ook gaarne goederen, die na reparatie nog best te gebruiken zijn. We laien deze werkzaamheden door hen, die ons zijn opgegeven door het Crisis- ot Nazorgcomité, de T.B.C. vereeniging enz. verrichten. We helpen zoodoende niet alleen hen, die de ingekomen goederen voor een kleine som (ook wel voor niels) krijgen kun nen, na inlevering van een bewijs van Vereeniging of particulier, uat ze niet koopkrachtig zijn, maar óók degenen, die wat verdienen kunnen aan reparatie's. Geldelijke bijdrage n ineens zijn ook hóógst welkom, want zal het Brokken huis groeien en bloeien en werkelijk een zegen worden voor Amersfoort, dan is er geld, veel geld noodig. Steunt ons dus, gij, die wat te mis sen hebt, steunt ons ook in deze sombere tijden, waarin al zooveel vraagd wordt en helaas gevraagd moet worden. Bedenkt, dat ge zoo gouden horloge me» inscriptie aan. Met de opmerking dat hij waarschijnlijk niet zoo lang meer zal tikken als dit horloge dankte de heer Horvers voor dit fraaie geschenk. Op Dinsdag 10 Mei zal Mgr. Wan tenaar in de St. Jozefvereeniging ten hoeveel zaliger het is te geven dan te ontvangen. Steunt ons met geld of goederen of beide, welke richting ge ook zijt toegedaan: de namen van de Comitéleden zijn U borg, dat er zoo neutraal en zoo oordeelkundig mogelijk zal worden geholpen. Is eenmaal het veie voorbereidende werk gedaan en zet het Brokkenhuis zijn deuren voor de gegadigden open, dan is ieder belangstellende welkom, om eens een kijkje te nemen. Tot 1 Mei zijn voor ons bestemd door de zolders van het Burger Wees huis. Regenten en Regentessen hiervan, evenals de Vereeniging .Jeugdherberg", aan wie het gebouw is toegezegd na t Mei, waren ons hierin vriendelijk ter wille. Namens het Werkcomité C. C. SCHREUDER- NIJLAND. bate van zijn Afrikaansche Missie een lezing met lichtbeelden geven. Eemnes Door den Commissaris der Koningin is lof gemeente-veldwachter benoemd j. de Oroot, agent van politie te Zuilen. De eerste kievitseieren zijn reeds ;evonden. In tegenslelling met andere aren bevinden zich thans in den Eem nesserpolder zeer weinig kieviten wellicht is hiervan de oorzaak het on gure koude weder gedurende de laatste Stoutenburg Burgerlijke stand. GeborenAntonia, d. van L. Hak en O. Petersen. Mijndert, z. J. v. d. Veen en E. Plaizier. Soesterberg Aan generaal Snijders en de heeren Fokker en Piesman is wegens hun belangrijk werk op het gebied der luchtvaart de gouden medaille der Koninklijke Nederlandsche Vereeniging voor Luchtvaart toegekend, ter gele genheid van het 25-jarig bestaan dier vereeniging. De zilveren penning der vereeniging is toegekend aan den adjudant-onder officier L. de Vries te Soesterberg. ongestoord en uren lang slaapt Uw kindje, als gij de gewonde, gesmette of ontstoken piekjes van zijn huidje verzacht en geneest door ze in Ie wrijven met Mijnhardt's Kinder- zalf. Doos 25, Tube 40 cl. Bij Apolh. en Drogisten. Heden geëtaleerd in onze groote hoek-etalage Een pracht collectie Clubfauteuils IN ETALAOE No. 2 Complete Eetkamer Enorme sor Kering Dressoirs voorradig. IN ETALAGE No. 3 Een prima eiken Slaapkamer-ameublement Zeer apart modern model. Groote keuze Spiraal- en Kapokmatrassen Bezoekt onze Toonzaien Wij bieden U een groote sorteering Tapijten en meubelen. K. Beekstraat 6, Tel. 543 - Beekenst.laan 10 - Amersfoort UW ADRES voor Complete Meubileering opgedragen door deken Weijenborg van Hengelo, daarbij geassisteerd door rec tor de Jong, bisschoppelijk hoofdin specteur van het Bijzonder onderwijs als diaken en kapelaan Vos de Wael als subdiaken. Door het kerkkoor werd met medewerking van het knapenkoor onder leiding van kapelaan Eppink een meerstemmige Mis gezongen. Onder de H. Mis hield rector de Jong een tref- Op Maandag 4 April, feest v. O. L. V. Boodschap was het voor de jonge Mariaparochie aan de Deurningerstraat wederom een feestmorgen. De nieuwe meisjesschool of wel de Mariaschool 2 is toen plechtig ingezegend. Des morgens werd in de parochie kerk een plechtige H. Mis aan God fende predikatie, waarin hij ontvouwde de groote beteekenis der school, voor ons de katholieke school, in het op voedingswerk der kinderen. Na de H. Mis werden de school kinderen bij hel parochiehuis opgesteld, waarna zij onder leiding van het onder wijzend personeel in optocht naar de school trokken. Daar werden zij op de schoolplaats alsmede de padvinders in hagen opgesteld, allen voorzien van Rood-Wit-Blauwe vlaggetjes. Ook van de school wapperde vroolijk het dun doek. Toen de geestelijkheid en de genoodigden arriveerden zongen de kinderen onder leiding van het hoofd der school eenige toepasselijke liederen. De plechtige wijding van school en kruisen geschiedde door deken Weijen borg daarbij geassisteerd door kapelaan van Benthem, kapelaan Veeger en kape laan Vos de Wael als ceremoniarius. Deze nieuwe meisjesschool, die bij de bestaande jongensschool is aange bouwd en verbonden, is gebouwd naar een ontwerp en onder beheer van de gemeentewerken van Lonneker direc teur de heer van Glerum; de bouw stond onder dagelij ksch toezicht van den heer Freeze gemeenleopzichter. Het bouwwerk werd uitgevoerd door de firma Bossink en Zn. aannemers te Enschede, terwijl het schilderwerk werd verricht door J. N. van der Zwaan er 'ti. Enschede. De geheele school is centraal ver warmd, welke installatie werd gelegd door de firma H. W. A. de Bruin te Enschede. De nieuwe school vormt wat bouw en gebouw betreft een geheel met de reeds bestaande Jongensschool en is omringd met ruime afgezette speel plaatsen welke weer worden opge- frischt door een heerlijk plantsoentje het is zoodoende een sierraad voor de omgeving en een trots voor de Maria parochie. Na de wijding werd er in een der schoollokalen een receptie gehouden. Onder de aanwezigen merkten we naast de pastoor en kapelaans der stad op de reeds in dit overzicht genoemde hoogere geestelijkheid, den plaatselijk inspecteur bij het bijzonder onderwijs pastoor C. van der Heijden te Buurse, de zeereerw. heer j. J. Brouwer majoor aalmoezenier in 't leger te Den Haag, W. van Lonneker, den heer Sellenraad, gemeentelijk inspecteur en de heer Duchateau Rijks-inspecteur voor 't onderwijs. Het Kerk-School- bestuur de hoofden en verder perso neel der R. K. Jongens- en Meisjes scholen. De heer Ludwig van Heek Jr. en meerdere genoodigden. Namens het schoolbestuur riep pas toor Hartman allen een hartelijk wel kom toe. Er is thans wederom, aldus spr., voor onze jeugdige parochie een groole en blijde dag aangebroken. Spr. releveert dan de 5-jarige geschiedenis der parochie en eindigt met allen die door het geven van raad, adviezen of uitvoeren van plannen hebben mede gewerkt, hartelijk dank te zeggen. Schrijven van verhindering waren ingekomen van mevr. de wed. Ludwig van Heek, H. v. Heek van Huize Roesink en van den oud-gemeentelijk inspecteur T. van der Blinck. Wegens ziekte waren verhinderd de burgemeester van Lonneker de heer Mansen en de directeur van gemeente werken van Lonneker de heer van Glerum. Namens het gemeentebestuur van Lonneker sprak de loco-burge meester de heer Koerselman, wethouder van Onderwijs. Daarna de heer Duchateau Rijksin specteur bij het onderwijs. De heer Sellenraad, gemeentelijk inspecteur en de heer Bartelink hoofd dei Jongens school die allen hun hartelijke felici- tatie's aanboden, welke vergezeld gingen van de beste wenschen. Tenslotte werden de aanwezigen in de gelegenheid gesteld de gebouwen te bezichtigen, waarna ververschingen werden aangeboden. In een der gangen is een zwart marmeren gedenkplaat aangebracht, waarin met vergulde letters het vol gend opschrift is aangebracht: Onder het parochiaal R. K. Kerk- Schoolbestuur der parochie van O. L. Vrouw van Altijddurende Bijstand zijn deze beide Mariascholen gebouwd. Jongensschool gebouwd in 1929. In gewijd 25 Maart 1930. Meisjesschool gebouwd in 1931.Feestdag Maria Bood schap 1932. 8 Juni 1928 werd de paro chiale school Bisschoppelijk goedge keurd. Dr. C. W. Lely, hoofdingenieur bij den Rijkswalerstaat te Nijmegen, die bij zijn broer te Liverpool logeerde, is in den morgen het slachtoffer gewor den van een ernstig ongeluk, loen hij op het Aintree-station het verkeer gadesloeg. Hij lette niet op een bin- nenrijdenden trein, werd in den rug gegrepen en op slag gedood. In de bocht bij Renswoude had een ernstig auto-ongeluk plaats. De door den heer Cozijnse uit Arnhem bestuurde auto reed met groote vaart tegen een boom. Mevr. Cozijnse wetd ernstig aan het hoofd gewond, terwijl de heer Cozijnse enkele ribben brak, waardoor een longbloeding ontstond. Dr. De Waard verleende de eerste geneeskun dige hulp, waarna de heer en mevr. Cozijnse per ziekenauto naar Arnhem vervoerd werden. De firma Scheurleer en Zonen ban kiers te 'sGravenhage zijn genoodzaakt hare kantoren te 'sGravenhage en te Scheveningen te sluiten. President Hindenburg. Voor de tweede maal in korten lijd stond Zondag het Duitsche volk voor een presidentsverkiezing en voor de keuze van: Hindenburg, een rustigen, in een lang verleden zwaar beproefden bouwer aan den slaaf ofHitier, een politicus zonder verleden, die zijn kracht voor een goed deel in wel sprekendheid zoekt. Met den ouden maarschalk is het wel zonderling geloopen. Militair in rust, op 't onverwachtst in actieven dienst geroepen toen de eerste tegen slagen het keizerlijk leger in 1914 be gonnen te treffen, van den aanvang af met een aureool omkranst minder om de overwinning zelf het westelijk leger had er eerder verschillende be haald dan om de bevrijding van door den vijand bezette provincies. In zware jaren de opperbevelhebber naar wien het bedreigde volk tot het aller laatst met vertrouwen opzag. En toén het bittere einde kwam, was het de zelfde Hindenburg terwijl de Oberste Kriegsherr naar het veilige neutrale land vluchtte die de geslagen troe pen naar hun haardsteden terugbracht. Dat scheen het einde van een groot leven te zijn. Maar in 1925 leed de jonge Duitsche republiek een zware slag, toen de vroegere zadelmaker Ebert het rijk door een onverwachten dood ontviel. Duitschland deed opnieuw een be roep op den ouden generaal, thans om zich „in burger" aan het hoofd van den staat te stellen. Het was een wonderlijke verkiezing. Tegen veel tegenstand in werd de oud-opperbe velhebber gekozen. Hij vervulde het praesidium waardig en de kiezers stelden hem nu in groote meerderheid weer in staat het voort te zetten.

De Eembode | 1932 | | pagina 2