Kastpapier Punaises HOFMANN's Slager« riiiiiiiiui tuuiuiuil Allerlei Help de natuur! Hallo Hallo! W. J. GERRITSEN Kantoor en Drukkerij Langegracht 28, Amersfoort DE EEMBODE verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdag middag. De abonnementsprijs bedraagt één gulden per drie maanden; buiten Amersfoort f 1.10, franco per post. Abonnementen kunnen eiken dag ingaan. Uitgave van de Katholieke Stichting De Eembode, gevestigd te Amersfoort Dc €embo(k Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Vrijdag 15 April 1932 ADVERTENTIÊN 25 cent per regel. Billijke ttrfeten voor handel en nijverheid bij geregeld adverteelen AdvertentlCn moeten Dinsdag en Vrijdag vddr ttlf In den morgen zijn bezorgd. Telefoon 3e* Zes en Veertigste Jaargang - Nu. 5 Wit eenen vriend wil verkrijgen, moet hem verdienen. De koopprijs der vriendschap beslaat niet uit geld. Men moet vriendschap betalen met het beste dat men heeft. Om eenen vriend te verkrijgen moet men zich zeiven geven. Epistel en Evangelie. 3e Zondag na Paschen. Les uit den eersten brief van den H. apostel Petrus; II, 11—19. Zeer geliefden I Ik bid u, als uitlan- digen en vreemdelingen, dat gij c onthoudt van de vleeschelijke begeer lijkheden, die strijd voeren tegen de zielleidt eenen goeden levenswandel onder de heidenen, opdat deze om datgene waarom zij u als kwaaddoeners lasteren, wanneer zij u uit de goede werken gadeslaan, God mogen ver heerlijken op den dag der bezoeking. Weest dus om God onderdanig aan alle menschelljke overheid, hetzij aan den koning, als aan den opperste, hetzij aan de landvoogden, ais die door hem gezonden zijn tot siral der boosdoeners en tot lol der goeden; want aldus is het de wil van Ood, dat gij door goed te doen, de onwetenheid van dwaze menschen tot zwijgen brengt; als die vrij zijl, doch de vrijheid niet bezigt tot een dekmantel der boosheid, maar als dienstknechten van God. Eert allen hebt de broederschap liefvreest God; eert den koning! Gij dienstknechten, weest in alle vreeze onderdanig aan uwe hecren, niet alleen aan die goed f en bescheiden, maar ook aan die hard zijn. Want dit is loffelijk, in Christus Jesus onzen Heer. EVANOELIE volgens den H. Joannes; XVI, 16—22. In dien tijd sprak jesus tot zijne leerlingenEen weinig tijds, en gij zult Mij niet meer zienen wederom een weinig tijds, en gij zult Mij zien want Ik ga tot den Vader. Sommigen dan van zijne leerlingen zeiden tot elkan der Wat is dit, hetgeen Hij ons zegt Een weinig tijds en gij zult Mij niet zien en wederom een weinig lijds en gij zult Mij zienenWant Ik ga tot den Vader Zij zeiden danWat is dit, hetgeen Hij zegteen weinig tijds? wij weten niet wat Hij spreekt. Jezus nu wist, dat zij Hem wilden onder vragen en zeide tot henQij vraagt onder elkander déérover, dat lk gezegd i hebEen weinig tijds en gij zult Mij niet zien en wederom een weinig tijds, en gij zult Mij zien. Voorwaar, voor waar, lk zeg ugij zult schreien en weenen, doch de wereld zal zich ver heugen gij echter zult in droefheid zijnmaar uwe droefheid zal in vreugde veranderen. Eene vrouw, wanneer zij baart, heeft droefheid, dewijl haar uur gekomen ismaar als zij het kind ge baard heeft, denkt zij niet meer aan de kwelling, wegens de vreugde, dat er een mensch ter wereld geboren is. Ook gij dan hebt nu wei droefheid doch lk zal u wederom zien, en hart zal zich verheugen, en niemand zal u uwe vreugde ontnemen. Liturgische Kalender. Week van 17—23 April Zondag 17. 3e Zondag na Paschen, Tijdeigen, Mis Jubilate, 2e geb. v. h. Octaaf H. Jozef, 3e geb. H. Anicetus. Prefatie van Paschen, of plechtigheid v. d. H. Jozef, Mis Adjutor, 2e geb. en laatste Evangelie v. d. 3e Zondag na Paschen, Prefatie H. Jozef. Maandag 18. Plechtigheid Jozef, 2e geb. Concede, 3e voor Kerk of Paus, Credo, Prefatie H. Jozef. Dinsdag 19. Mis als gisteren. Woensdag 20. Octaafdag. Plechtig heid van de H. Jozef, Credo, Prefatie H. Jozef. Donderdag 21. H. Anselmus, Credo Prefatie van Paschen. Vrijdag 22. H. Soter en Cajus, 2e geb. Concede, 3e voor Kerk of Paus, Prefatie van Paschen. Zaterdag 23. H. Georgius, 2e en 3e geb. als gisteren, Prefatie van Paschen. JOH. DE HEER VARKENSMARKT TEL. 1309 AMERSFOORT Piano's - Orgels - Radio volgden, kennen. Te verwonderen Is het echter niet dat de Apostelen des tijds elkander afvroegen wat deze woor den toch te beteekenen hadden. Later zullen ook zij wel begrepen hebben. Jezus gaf hun hier n.l. op voorzich tige wijze te kennen dat Hij niet lang meer bij hen zou blijven doch dat Hl] hen daarna spoedig zou wederzien. Inderdaad gebeurde dit zoo. Hij werd den volgenden nacht gevangen ge nomen en na veel smaad en mishan deling geleden te hebben ter dood gebracht. Gedurende korten tijd dat Zijn lichaam in het graf rustte, zagen zij Hem niet maar nadat Hij op Paasch- morgen uit het graf verrezen was, zagen zij Hem tegen den avond weder, toen Hij zich aan hen vertoonde. Zijn vij anden „de wereld" verheugde zich over Zijn dood, zij echter waren in droef heid doch na drie dagen veranderde hun droefheid in vreugde. Hij verbleef toen nog veertig dagen bij hen op aarde, waarna Hij zichtbaar voor hun oogen ten hemel klom, gelijk Hij voor zegd had: „wantik ga tot den Vader". En hoewel Hij door Zijn hemelvaart zijn zichtbare tegenwoordigheid aan de leerlingen onttrok, duurde evenwel deze scheiding slechts kort wijl zij Hem, na enkele jaren hier op aarde voor Hem gearbeid te hebben, voor eeuwig bij Zijnen Vader in den hemel zouden wederzien „en niemand zal u uwe blijdschap ontnemen". De afwisseling van droefheid en vreugde heldert Jezus hun op door de gelijkenis van eene vrouw, die een kind baart. Afwisseling van vreugde en droef heid is het lot geweest der Apostelen, is het lot van alle Christenen, en dal van alle menschen. Geluk en ongeluk, voor- en tegenspoed, blijde en treurige gebeurtenissen wisselen elkander in 's menschen leven gelijk zonneschijn en regen. Naar den|mensch gesproken zouden wij gedurig in voorspoed wen- schen te leven. Maar wij beseffen niet dat dit ons niet altijd dienstig Is en wij moeten er ons van bewust-zijn, dat dat alles zoo geschiedt volgens „God's wijze beschikking". „En God zag dat het goed was." Hoevelen zijn juist in de dagen van tegenspoed tot Ood teruggekeerd, hoevelen hebben juist in de dagen van tegenspoed.de ijdelheid ingezien van al het aardsche en zich toegelegd op de onverganke lijke, eeuwige goederen. Zien we niet in de H. Schrift hoe God juist zijn beste vrienden met vele kwellingen bezocht heeft? Laat ons dan indagen ongeluk en tegenspoed niet klein moedig worden maar ons in alle voor vallen des levens met een kinderlijk vertrouweij aan Zijn Vaderlijke voor zienigheid onderwerpen, gelijk de Apos tel zegtuwe vreugde zij (ook in dagen van droefheid) in de hoop der toe komende dingen. Evantfelleverklarlntf. 3e Zondag na Paschen. De woorden, door Jezus gesproken werden door Hem tot Zijn Apostelen gericht daags voor zijn lijden. „Een weinig tijds en gij zult Mij tiiet zien de wereld zat zich verblijden maar gij zult in droefheid zijn en wederom een weinig tijds en gij zult Mij zien en uw droef heid zal in vreugde veranderen, want Ik ga tot den Vader." Voor ons zijn deze woorden van het Evangelie niet moeilijk te verstaan Haasten. Oaarne willen we met drift en dwang forceeren lot en leven. Maar zulk een haast is teeken van ongeloof en onbeheerschten wil en overschatting van eigen macht. Zulk een haast verhindert den gezonden groei van eigen leven en dat van anderen. In opvoeding vergrijpt zij zich aan het kind door het te kweeken in plaats van te leiden, te kneden in plaats van te vormen naar eigen aard. In de geheele samenleving brengt zij onrijpe vruchten voort. Maar wie gelooft, haast niet. Hij weet te dienen het groote Leven, dat eigen doel en'eigen tijden heeft. Hij werkt met alle kracht maar kan ook wachten. Hij weet zich verant woordelijk maar kent ook de over gave. Hij streeft en strijdt maar kan ook aanvaarden. Waar hij niet volbrengen kan, daar zal hij voorbe reiden. Hij weet, dat hij niet heer en schepper van eigen leven is, maar dienaar en medearbeider van een Ander. KANTOOR BOCKHANDEL «F.A.TÜLPBB Langutr. 66 to. Kremwwtr. - TEL. »M Koopt Nederlandsen Fabrikaat. Nederland telt ruim 7 millioen in woners, Wanneer wij dus aannemen, dat Nederland 1 millioen gezinnen telt, zullen wij wel niet ver van de waarheid af zijn. Stelt, dat in elk gezin eiken dag door één der gezinsleden, wie dit is komt er niet op aan, een artikel wordt ge kocht van buitenlandsch fabrikaat in plaats van dat een even goed voort brengsel van de nationale industrie zou zijn gekocht en dat hiervoor was betaald het luttele bedrag van f0.40. Laten wij verder aannemen, dat de waarde van dit artikel toen het de fabriek verliet f 0.20 bedroeg, dan wordt daardoor door elk gezin per jaar aan de Nederlandsche 'industrie onnoodig onttrokken een bedrag van 365 X20 f73, en dus in bet geheel door alle Nederlandsche gezinnen tezamen voor een bedrag van l'/j millioen X '73 f1091/, millioen. Laten wij verder eens aannemen, dat het gemiddeld jaarlijksch inkomen van een gezin f2500 bedraagt, dan zouden, wanneer in plaats van het buftenland- sche artikel een voortbrengsel van de Nederlandsche nijverheid was gekocht, een Ijaar lang 43 800 gezinnen zelf standig in hun bestaan hebben kunnen voorzien. Nu kan men de opmerking maken, dat dit maar een theoretische beschou wing en een zeer eenvoudig reken sommetje is, maar in ieder geval blijkt uit dit eenvoudige voorbeeld wel de groote waarheid van het spreekwoord „Vele kleintjes maken één groote." Niet genoeg kan dan ook gewezen worden op het groote nationale belang, dat er in is gelegen, waar en wanneer mogelijk aan de voortbrengselen onzer eigen nationale nijverheid de voorkeur te geven. Het is een verblijdend verschijnsel, dat deze leuze hoe langer hoe meer veld wint en het is teverwachten.dat de 150 Nederlandsche industrieele openlucht filmvoorstellingen, die ge durende zes achtereenvolgende maan den door de Vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat" in steeds afwisselende plaat sen zullen worden gehouden, krachtig er toe zullen bijdragen dat de leuze: „Koopt toch uit den vreemde niet, wat het eigen land U biedt" hoe langer hoe meer ingang bij onze landgenoo- ten zal vinden. Zooals reeds is medegedeeld, heeft het bestuur van de Vereeniging „Ne derlandsch Fabrikaat" voor het organl- seeren van deze openlucht filmvoor stellingen, een speciaal hiervoor inge richte auto aangeschaft en zal deze rondreis door Nederland op 18 April a.s. aanvangen, te beginnen met de provincie Friesland. huizen. Willem, z. van W. Betlink en J. C. Fobbe. |ansje, d. van E. Beulenkamp en G. v Veldhuizen. Willem, z, van B. Geefshuljsen en O. Veldhuizen. Ondertrouwd: E. v. Don- keragoed en A. Versteeg. Getrouwd L. C. v. Veldhuizen en j. O. v. d. Brink. OverledenWoutertje Roelol- sen, 81 j., wed, van H. Veldhuizen. GEZONDHEID In d« tegenwoordige uwtldopende lijd It wol lodor bf- lijkioh mldVol i opwekking en nertrle- tohlng. - Dulienden kiezen hiervoor de KING PEPERMUNT NUkerk Burgerlijke Stand. QeborenGeurt, z. van H. Staal en I. Tb. v. d. Linden. Bemardus Nl- colaas, z. van B. Alfrink en W. K. Brouwer. OndertrouwdL. v. Doornik en W. Mostert. J. Kroon en T.! Slokker. Overleden: Tiementje Dop- penberg, 14 j. Cornelis,v.d. Brink, j., echtg. van K. Pols. Heden extra Reclame: Alleen VRIJDAG en ZATERDAG I pond Gekookte Woret voor 10.25 5 pond voor 11.- KRANKELEDENSTRAAT TELEFOON 1166 I Fl. R. VAN DEN BURG MNUEKSQHESTRMT Linten Carbonpapier Stendls Fa. H. ELZET1AAR LANGESTRflAT 84 TEL. 528 Ecmnea Burgerlijke Stand. Overleden Frederik Johannes Bauw, wedn. van O. Grootveld, 83 j. heeft op den Eemnesserweg een Hg ongeval plaats gehad. De vracht rijder S. uit Eemnes, die met zijn motor in de richting Laren reed, kwam juist op het moment, dat hij zijn stuur met één hand vasthield, met zijn voor wiel in een kuil van den weg terecht. De motor sloeg verscheidene malen over den kop, waardoor de heer S. tegen den grond geslingerd werd. Dr. Hollman uit Laren, die toevallig pas seerde, verleende de eerste hulp en constateerde een schedeltracteur. In zorgwekkenden toestand is het slacht offer naar het St. Jansziekenhuis t< Laren overgebracht. Bridgttia. In de Nieuwe Rolterdamsche Crt. signaleert men een nieuwe ziekte: Als groot liefhebber van het kaart spel, waarbij ik nog steeds het skat- spel verre bovenaan «tel, heb ik met bevreemding gadegeslagen de golf van „bridgitis", die werkelijk langzamer hand als een ziekte over het mensch- dom is gekomen. Aldus een Inzender. Ik houd dol van kaarten als tijdelijke ontspanning, maar heb het steeds be schouwd als bladvulling. Onze belang stelling behoort allereerst uit te gaan naar waarden van meer beteekenls, litteratuur, muziek enz. Hoevelen zijn er tegenwoordig, die hun hoofd nle' tevreden op hun Kussen kunnen leggei zonder een of twee maal daags eenige uren aan de bridgetafel te hebben door gebracht. Ais bridge een dagvulling moet worden voor ledige levens, dan kan niemand daar bezwaar tegen heb ben. maar het is jammer als het bij anderen een minderwaardige plaats vervanger voor meerwaardige bezig heden wordt. En bridge begint een plaag te yorden I Het is me wel over komen dat mij werd kwalijk genomen als Ik niet bereid bleek vierde man te zijn aan een bridgetafel, wanneer een begonnen boek mij meer trok. Zoo'n spelbreker, die aan een boek d« voor keur geeft boven bridge I Zoo ver is het werkelijk hier en daar gekomen. Er zijn vrouwen, die daar voor huishoudingen kinderen verwaar- loozen, die van de eene bridgedrive naar de anderen trekken, zelfs des middags. Twee Fransche militaire vliegtuigen zijn met elkander in botsing gekomen en neergestort. Drie vliegers wisten zich met een parachute te reddenéén vlieger werd gedood. Uit den Omtrek Achterveld De heer P. H. Dohmen, vroeger hoofd der openbare school te Stouten- burg is benoemd tot leeraar aan de Nijverheidsschool te Kampen. t De natuurlijke huidvelten zijn veelal niet toe reikend om de huid zachl en veerkrachtig Ie I houden. Als geen andeo middel voorziet Purol de poriën dan van alle beslanddeelen, d----- welke voor een gezonde en fraaie huid vel- wijl wij de gebeurtenissen, die er op Vrckt noodzakelijk zijn. Barneveld Burgerlijke Stand. Oeboren: Wilheimina Gijsbertha, d. in H. Klaassen en O. Nijhoff. Jo hannes Adrianus Antonius, z. van J. C. Luijslerhurg en A. C. v. Zantvliet. Albarta.Vt. van A. A. Pannekoek en J. Berkhof. Wilheimina, d. van E. J. v. Zevenbergen en O. Schuiteman. Teuntje, d. van A. Hofland en P. Hijwegen. Elske, d. van J. Orlt en B. Fr. Tuinstra. Jacob, z. van A. Roskam en M. Jansen. Qerredina, d. van A. C. Koudijs en P. v. Veld- Leusden De afdeeling Leusden—Stoulenburg van het Groene; Kruis hield haar jaar vergadering op 6 April in „Het Ros Bayard" op Hamersveld. Het jaarverslag meldt een kleine vooruitgang in ledental, van 283 op 291. Van het verplegingsmateriaal werd 130 maal gebruik gemaakt. De inventaris van het magazijn is In goeden staat en behoefde slechts kleine aanvullingen. Uit het aantal bezoeken van de wijkverpleegster 1394 inplaats van bijna 2700 verleden jaar valt af te leiden, dat de gezondheidstoestand in het werkgebied van de afdeeling bui tengewoon gunstig was. De vereeniging staat er finantieel goed voor: de rekening sloot met batig saldo van pim. f1500. De zittende bestuursleden werden alle zonder stemming herkozen. De heer C. Oeertsma, die sinds de oprichting van de afdeeling in 1907, dus 25 jaar, onafgebroken lid was van het bestuur, werd door de presidente mej. A. A. de Beaufort in hartelijke bewoordingen met zijn jubileum ge- lukgewenscht. Na afdoening van de zakelijke aan gelegenheden kreeg het woord de heer Ad. ter Cock, voorz van de Prov. Utr. Vereeniging, voor een Causerie over „Het Groene Kruis, zijn doel en zijn instellingen". De heldere uiteen zetting van dezen bij uitstek deskun digen spreker heeft het gehoor onge twijfeld geleerd van hoe groot belang het Oroene-Kruiswerk is voor de volks gezondheid en wat samenwerking in dezen vermag. De films hierbij ver toond door mei. Smits van het C. B., die o.a in beeld brachlenzakenver voer in Groningen, hospitaatdienst in Overijsel, Sanatoriumwerk in Limburg, Zuigelingenzorg in Utrecht droegen tot verduidelijking van het gesprokene niet weinig bij P. H. DHOMEN, Secr. Een auto met 7 personen Is nabij Kaïro in een kanaal gereden. Alle In zittenden verdronken. Door samenvoeging van gemeenten kan heel wat worden bezuinigd. Ge leidelijk gaat men er hier te lande dan ook toe over. in 1851 telde ons tand 1210 gemeenten, thans nog 1077. Te Springfield vond een hevige ontploffing plaats in een drie ver diepingen hooge huurkazerne. Vijf per sonen werden gedood en zestien ge wond. Een arme delver In dc oude Brazl- llaansche diamantvelden bij Diamantlno heeft daar dezer dagen een steen ge vonden van 574 karaat. HU kreeg er direct een bod op van 150.000 gulden, maar hij heeft het van de hand ge wezen. Te Meppd waren eenige kinderen In de Allee aan het spelen bij den spoorwegoverweg. De kinderen hadden wel aandacht voor een goederentrein, maar niet voor een uit tegenoverge stelde richting komenden sneltrein. De meisjes werden door den trein gegrepen en op slag gedood. Omtrent de Chtneesche verliezen gedurende de gevechten te Sjanghai worden thans at laatste cijfer» gepu bliceerd. In totaal zouden te Sjanghai en omgeving 2000 Chineezen zijn ge dood en 8800 gewond, terwijl 10200 personen worden vermist. De mate- rieele schade bedraagt meer dan 500 millioen Chineesche dollar. De Weensche hoogleeraar in de medicijnen en oorspecialist, Dr. W. Alexander, is op straat door een man doodgeschoten. in een Duitsche mijn werden ten gevolge van een Instorting 5 mijnwer ker» bedolven. Na uren lange reddings pogingen werden zij gevonden, vier hunner waren echter overleden, de vijfde had slechts lichte verwondingen opgeloopen. Te Roermond is een auto met 6 personen, die van een bruiloft huis waarts Keerden, door de gesloten spoor- boomen gereden en tegen de locomo tief van een passeerende goederentrein Sebotsl. De trein stopte onmiddellijk, e auto bleek totaal vernield, doch de inziltenden waren ongedeerd. Hoewel het losgeld door kolonel Lindbergh voor 't terugkrijgen van zijn kindje is gestort, is het kind tot nu toe nog niet teruggegeven. In Italië is op gezondheids- en schoonheidsgronden de begroeting met handdrukken afgeschaft. Mussolini wil dat de oud-Romeinsche groet, door de fascisten aangenomen, algemeen inge voerd zal worden. Op het vliegveld te Oera is een nlaag gestort en ver inzittenden werden op De gemeente Weert met ruim 14 duizend inwoners telt niet minder dan 20 echtparen, die 50 jaren en langer zijn gehuwd, waaronder zelfs twee van 56 jaar, een van 57 en een van 61 jaren. slag gedood. Nabij Ameland is het Duitsche stoomschip „Nobis" gestrand. De be manning werd door de reddingsboot „Insulinde" van Oostmahorn gered. Het schip is geheel verloren. Huizen Holland, Weveraaingel 28, Amersfoort Malaise tijd artikel Klompen Prijsverlaging bij den dag. Levering uit een voorraad van 1200 paar MANSKLOMPEN90 cent VROUWENKLOMPEN 70 cent JONOENSKLOMPEN 50 cent KINDERKLOMPEN 40 cent REUZENSTERK Aanbevelend, WEVERSSINGEL 28 4 AMERSFOORT

De Eembode | 1932 | | pagina 1