""ML A. H. v. Nieuwkerk n.v. i Het beste Adres 6. A. Keuneke Allerlei Koopt in Amersfoort voorJDamestasschen Koffers ui alle soor ten fijnelLederwaren LANGESTRAAT I05-AMERSF00RT worden gehouden in de Markthal op 22, 23 en 24 Augustus a.s- Op deze tentoonstelling met hare attracties komen wij terzijnertijd wel uitvoerig terug. i dit mooie kinderfeest weder naar aller genoegen te doen slagen Is het Bestuur genoodzaakt een oei medewerking op alle inwoners van BBRICHTBN UIT AMERSFOORT .1 i<iifekt6Mnmwo»jy We hebben een heele week had om uit te zoeken, wat deze drie geheimzinnige letters toch elge'"' beteekenen. 't Is heel eenvoudig schillenden zullen de rebus al wel opgelost hebben. K. J. V. beteekent niets anders nis .Katholieke Jeugd- Vereeniging". Ziezoo, dat stemt al wat geruster. Als zoo de naam is, zal het toch wel iets goeds zijn. Wat wil nu de Katholieke Jeugd- vereenigiig, die we in het vervolg voor het gem ik ook maar K. J. V. zullen blijven noemen? Wat is het doel van de K. j. V. Heel kort gezegd, wil de K. J. V. deze drie dingen Ze wil het katholieke meisje boven de 16 jaar beschermen, elk meisje persoonlijk vor men voor de taak, die ze later In haar leven te vervullen zal hebben, en ze allemaal samen een apostolaat laten uitoefenen èn onder hun soortgenooten èn op ieder met wie ze in aanrakini komt. Deze grondgedachte van de K J. V. behoeft wel wat uitleg. Het gaat dus om de meisjes boven de 16 jaar, om de rijpere jeugd, de genen die de kinderschoenen ontwas sen zijn. Zoo ziet ge vanzelf dat de Katholieke Jeugd-Vereeniging (K.J.V.) iets anders is als de Katholieke Jonge Meisjes (K. J. M.), ofschoon toch deze beiden heel nauw verband met elkan der houden. De K. J, M. immers is de vereeniging voor het kleinere meisje van de leeftijd 12 tot 16 jaar, waarin deze worden voorbereid, om als ze de leeftijd van 16 jaar bereikt hebben, goede K. J. V. meisjes te worden, ter wijl omgekeerd de K. J. V. voortdurend haar invloed doet gelden en haar geest in de K. J. M. doet doordringen, door dat de leidsters van de jongere meis jes, een club vormen in de K. J. V., waar ze voortdurend van de K J.V.-geest doorJrongen worden, en meekrijgen wat ze aan de kleinere meisjes moeten geven. Zoo ziet ge dus een heel nauw verband tusschen de K. J. V. en de K. J. M. De K. J. V. is de hoofdorga nisatie en deelt haar geest mee aan de K.J. M„ terwijl van den anderen kant de K. J. M. de voorbereidingsschool is voor de K. J. V. Volgens bisschoppelijk voorschrift moet iedere parochie zijn eigen K.J.M. hebben, moeten dus de kleine meisjes van 12—16 jaar in parochieele groepen georganiseerd zijn, met een eigen pa rochieele priester-directeur, maar de K. J. V., de grootere meisjes bovenjde 16 jaar vormen voor de geheele stad één vereeniging met éénzelfde priester- directeur en éénzellde clubhuis voor alle parochies samen. Met het direc teurschap over de K. J. V. nu van alle parochies werd ondergeteekende belast en het huis in de Asch van Wijckstraat 5 zal moeten worden het K. J. V. club huis van de geheele stad. We hebben nu in bovenstaande regels alleen nog maar behandeld voor wie de K. J. V. is, wie de leden ervan zijn, maar van de drie groote gedachten, die de K. J. V. wil doorvoeren, n.l. het meisje boven de 16 jaar beschermen, vormen, en een apostolaat laten uit oefenen, daarover is nog niets gezegd. Me dunkt, het is voor vandaag weer genoeg, we moesten dat maar tot een volgende keer bewaren. J. A. Vernooij, Kapelaan. Directeur K.J.V. In een samenkomst van boeren en tuinders, voerden de heeren Spelt uit Hoogland en Van der Knoop uit Leus den het woord om de niet zeer talrijk opgekomen belangstellenden en nieuws gierigen te bewegen tot toetreden bij de nieuwe neutrale boerenpartij „Het Oroene Front," om zoo voor de Tweede Kamer afgevaardigden te kiezen, die de nood der boeren zouden wegnemen of althans verminderen. Oew.zen werd op het algemeen be kende feit dat het den boerenstand tegenwoordig slecht gaat en men was blijkbaar van meening dat het voor de Regeering niet zoo moeilijk was door a'lerlei maa'regelen verbetering te bevorderen. Er waren er ter vergadering, Inzagen dat men er met een nieuwe partij niet zou komen. De heer Zijlstra oordeelde, dat het belang ven den boerenstand niet ge zocht moet worden in critiek op de regeering. De overheid moet voor het heele Nederlandsche volk zorgen en niet voor een gedeelte daarvan. Deze spreker wees op het gunstige resultaat van bieten- en tarwewetje. De tuinderij moet geholpen worden door een betere credietregeling. De heer Kalkman vroeg of mi wat lichtvaardig denkt over te egeerings-maatregelen. En verder Hoe kan ieder lid op de candidaat zijner eigen richting blijven stemmen in de organisatie van het Groene Front? Er werd toch nog een afdeel ing opgericht met 18 leden. Tot bestuurs leden werden gekozen A. Spelt, Chr. van Esveld en A. H. v. d. Knoop. De R. K. Vrouwenbond bezorgde een 300-tal kinderen een aangename middag in St. Aechten. Martin de Maijer uit Rotterdam vermaakte de kinderen met de poppenkast met twee sprekende poppen en met goocheltoeren. De kinderen hadden dol veel pre» en het actieve bestuur genoot niet minder omdat de jeugd genoot. Jong Middenstands Tooneel. Getuige van een der reeds gehouden voorstellingen door het R. K. Jong Middenstands Tooneel, ben ik door het goede spel en de welverzorgde regie zóó voldaan, dat ik zonder eenig voorbehoud allen die maar eenigszins kunnen aanraad de laatste opvoering van Jim de Schrijver in St. Aechten bij te wonen. Natuurlijk wil dat niet zeggen dat alles onberispelijk was, maar mag men hier wel de allerstrengste eischen die men beroepstooneel stelt, doen gelden We zullen hier niet beginnen met de vermelding van de rolverdeeling en ook niet ingaan op de manier waarop ieder speler zijn rol opvatte, maar geven als totaal-indruk dat de tooneel- voorstelling blijk gaf van ernstig pogen naar hei geven van het beste. Voor de muzikale afwisseling zorgde perfect het strijkje Nefkens. Zondag is de laatste uitvoering. Hopelijk voor een volle zaal. W. Etnmabloem Collecte. Woensdag 20 April zal de Emma- bloem collecte gehouden worden. Deze collecte, waarvan de opbrengst geheel ten goede komt aan de Amersfoortsche tuberculose lijders van alle gezindten, behoeft in onze Gemeente geen aan beveling meer. Toch willen wij er met nadruk op wijzen, dat in deze sombere tijden, de T. B. C. vereeniging dubbel uw steun noodig heeft, ten einde de uitbreiding van deze sloopende ziekte te voorkomen. Helpt dus allen, Woensdag 20 April, groote vijand van onze volksge zondheid te bestijden. Geeft ruim en leg uw gaven klaar, het vergemakkelijkt de taak van de collectanten. Het Bestuur der Emmabloem-collecte. Door de tooneelver. „Ons Genoe gen" zal op Zondag 24 April en Zon dag 1 Mei in het gebouw van de R. K. Werkliedenver., telkens des avonds 8 uur, een tooneelvoorstelling worden gegeven. Ditmaal komt genoemde ver eeniging voor het voetlicht met een groot kluchtspel in drie bedrijven dat wel in staat is de lachspieren van de bezoekers in beweging te brengen. Speciaal tot de leden der Werkiie- denvereeniging richten wij het verzoek nu eens niet de kinderen te sturen, maar zelf de uitvoering bij te wonen. Wij zouden zoo gaarne de zalen ge vuld zien met leden der standsorga nisatie. Naar het Amersf. Dagblad mede deelt, worden te dezer stede plannen gevormd om tot de stichting van een overdekt zwembad te geraken. Evenals dit reeds in andere plaatsen (Amster dam, Arnhem, Breda en Zwolle) ge schiedde, zal voor de verwezenlijking van deze plannen medewerking worden gevraagd aan de N.V. De Sportfondsen. Het aanbod van den Amersf. aan- nemersbond om de Amersfoortsche Kei gratis tc verplaatsen was vervat in op pergament gecalligrafeerd dichtwerk van Clinge Doorenbos. De Burgemeester dankte den voor zitter, den heer Van Eijbergen voor deze attentie en het college van Bur gemeester en Wethouders besloot het aanbod van den aannemersbond aanvaarden. Hel Bestuur der Floraliavereeniging is reeds geruimen tijd weder met haar werkzaamheden voor dit jaar aange vangen. Evenals vorig jaar staan ook thans wederom pl.m. 900 kinderen voor deel name ingeschreven. In Mei a.s. worden niet laan ieder kind 3 plantjes uitgereikt, terwijl de tentoonstelling weder zal Amersfoort te doen. Al zijn de tijdsomstandigheden thans voor velen nu niet bepaald rooskleurig, voor ons mooie doel durft ons Bestuur nog wel op aller offervaardigheid re kenen. Als allen voor een klein bedrag op onze inteekenlijsten, welke U dezer dagen zullen worden aangeboden, tee kenen, wordt den kinderen een g~ noegelijk feest in het zich» gesteld. Er is veel noodig; stuurt dus onze collectanten niet weg, alvorens voor een klein bedrag is geteekend. De Secretaris, J. G. KERRA. Burgerlijke stand. 11 April. GeborenAlberta Johanna, d. van J. P. de Wilde enW. v. Wage- ningen. Adrianus Johannes, z. van J. B. H. Willems en A. M. Danklof. Jantje Mathilda, d. van A. N. Hin- driks en M. Veenendaal. 12 April. OeborenWouter, z. van W. v. Dijk en R. Goosen. Gehuwd P. N. Ruijs en J. S. v. Kolfschoten. - J. M. Bergman en M. v. Kleef. Over leden Hendriklen Hommes, 72 jr., wed. van J. W. Velthuis. Johanna C. van Haselen, 75 jr., ongeh. 13 April. Geboren: Erich Ernst Erwin, van A. Henschel en G. G. K. Age- nant. Christianus Carolus Oerardus, z. van P. J. v. Helsdingen en C. M. M. Dessing. GehuwdP. H. Jansen en J. H. Snijders. - H. Bakker en H. J. de Winter. F. J. P. M. de Meulder en H. M. O. Lamberti. H. Snijders C. H. Pietersen. A. J. Wiggerman en J. Kraan. A. Kerkhoven en C. M. H. Groothuis. 4 I». SCHD1H0IISEK in zwart en gekleurd maat I, 9 cent met 5 cent stijging per maat. NATUURLIJK ALLEEN IN Miodil „li COMCUIIEIl" Langestr. 81 - A«er«foort De Bijenmarkt ring Amersfoort en Omstreken. Hedenmorgen te 10 uur werd door de heer Bolleman, voorz. van de markt- commissie de Bijenmarkt geopend de tuin van het Volksgebouw. De eerste markt vorig jaar gehouden was een succes. Het bestuur durfde daarom dit jaar me» vertrouwen weder om een markt daar te stellen. Spreker heette in het bijzonder welkom Wet houder Noorderwieren gem. secretaris Kaan, de heer Bollen van de Nederl. Historische ver.; de heer v. d. Brink, lid van het hoofdbestuur, de heer Lam- merls van het Honing-contróle-station en de heer de With van de Kamer van Koophandel. Spr. verklaarde de markt voor geopend en hoopte dat ergoede zaken gemaakt zouden worden. Er waren ruim 200 volken ingezon den in korven en kasten (vorig jaar pl.m. 120). Door de heer v. d. Pol uit Nijkerkwas een keurig staaltje beeld houwwerk ingezonden, bestaande uit een afbeelding van de Leeuw van Sim- son waarin gehuisvest een bijenvolk. Door de ;afd. Handel van de Vereen, tot bevordering der Bijenteelt in Ne derland, was een stand geplaatst met Imkerbenoodigdheden. Van de Huma nitaire school Kees Boeke uit Bilt- hoven, waren leeraren met leerlingen op de markt aanwezig om bijenvol keren te koopen voor de school. De belangstelling was groot. Direct na opening werd met de han del aangevangen en werden prijzen gemaakt van f6 f7. Hedenmiddag is de 7-jarige II. D. in de Krankeledenstraat onder een 6- wielige vrachtauto geraakt en meteen gebroken been naar bet St. Elisabeths Gasthuis overgebracht. De chauffeur verklaarde de jongen plotseling voor de wagen kwam. De politie stelt een onderzoek in. Zondagdienst H.H. Doctoren n Nachtweekdienst Apotheker. M. Kamerling, Utr.weg 35, Tel. 142. H. J. Kolk, Berkenweg. 15, Tel. 579. E. J. G. Mertens zur Borg, Zuidsingel 36, Tel. 1225. Apotheek: Cramer, P. Buyslaan 93, Tel. 902. Uitspraken Kantongerecht. Niet halt houden op politiebevel G. V., Bunschoten vrijspraak. Loterijwet: N. C. A. B, onbekende woonplaats f30 of 10 d. Drank verkoopen aan iemand be neden 16 jaar: Th. S„ Soest f20 of 10 d. Zonder jachtacte zich met schiet geweer bevinden buiten openbare we- Fsn en voetpaden: W. v. O., Soest 10 of 4 d. en verb. buks. Dronkenschap: E. R. O., Wagenln- zen f 10 of 4 d.J. S„ Amsterdam ld.H, J. O., Rotterdam id.H. B., Haarlemmermeer id.; A. v. d. W., Scherpenzeel ld.H. B. G. D., Utrecht 14 d. hechtenis. Wielrijden onder invloed van alco hol; C. H„ Soest f 10 ol 4 d. Wlefrljdend zich aan auto vasthou den: P. J. L., Maartensdijk f5 of 2 d. Wielrijden op verboden weg: W.v. B., Amersfoort f3 of 1 d. Wielrijden zonder reflector: P. S., Achterveld f 2 of I d. Autorijdend de veiligheid van ver keer in gevaar brengen: O. C. P. A. J. de B., Rijswijk f30 of 10 d.; H. H„ Bunschoten f20 of 5 d. Met motor links rijdenO. A. B. v. B-, Amsterdam f2 of 1 d. Geen nummer-rijbewijs: A. V„ Amers foort f 5 of 2 d.C. H. T., Amsterdam f3 of I d.; W. J. K.. Bussum id.; N. S. v. G., Amersfoort id.; J. P. L., Heemstede f 1 of 1 d. Nummer-letter niet verlicht hebben j- M., Soest f2 of 1 d. WELKOM VREEMDELING. Gevestigd.te Amersfoort. K. Jonsson, E.L., Stationspl. 6, huiskn. A. Goedhart, R.K., Arnh.str. 6, winkelch. A. Derksen, G.K., Havik 12, bankw. E. Bockmann, R.K., Kamp 73, stoffeerd. Overmars, R.K.,K.Wilhelm.str.33,kok Waldus, N.H., Cav.Kazerne, adj.ond. Wilhelmina Hassing, R.K., Reigerstr. 30, verpl. W. Bessem, Stationsstr. 57, kruiden. A. Pasman, N.H., Vermeerstr. 117 wink.b. Lucia Schaaf, RK., A.v.Wyckstr. 8, hulp h.h. T. Beute, Utr.weg 225, huiskn. Edith Hawranck, R.K., Anjerstr. 38, dag dienstb. A. v.,d. Zwaan, R.K., 4e Inf.k.str. 4a, timnlerman Heden geëtaleerd in onze groote hoek-etalage Een pracht collectie Clubfauteuils r IN ETALAGE No. 8 Complete Eetkamer Enorme MOtt Dr.e.olr. v«mdI». mLAQÉ, Een prima eiken Slaapkamer-ameublement Zeer apart modern model. Groote keuze Spiraal- en Kapokmatrassen Bezoekt onze Toonzalen Wij bieden U een groote sorteering Tapijten en meubelen. K. Beekstriat 6, Tel. 543 - BeekeniUean 10 - Amersfoort UW ADRES voor Complete Meubileering Uit den Omtrek Hoogland Burgerlijke Stand. GeborenLambertus Anton, z. v. F. Keulen en N. J. van den Berg Ar- noldus Wulfridus, z. v. W. van 't Klooster en J. A. van de Grootevheen Petrus Gijsbert Gerard, z. v. C Hilhorst en P. Huurdeman Alexan dra, d. v. Chr. van Dort en J. v. Nlj- kerk. OverledenWilhelmina Beijer, 64 rj.. echtg. van J. van Laar. Leusden Burgerlijke Stand. GeborenAnna Cornelia, d. v. P. v. d. Aberwe en N. van de Oever. Gehuwd: H. van Egdom en T. v. d. Berkt. Tweede Kamer. Als opvolger van den heer Van Vuuren als lid van de Tweede Kamer is aan gewezen de burgemeester van Culem- borg, Y. Keestra. Hulp voor den pachtboer. Nadat de pachtwet door de Eerste Kamer was afgewezen hebben eenige leden der Tweede Kamer een voor stel ingediend, hetwelk men nood- pachtwetje zou kunnen noemen. Dit noodwetje, gecopieerd van de oude Huurcommissiewet, geelt den pachter het recht tot een beroep op het Kan tongerecht ter verlaging van den pacht prijs, indien zijn pachtcontract van vóór 1 Januari 1932 dateert. Hel Kantonge recht, waaraan twee leekenrechtere worden toegevoegd, één vertegenwoor diger der pachters en een der ver pachters, spreekt in hoogste ressort recht, als het den Kantonrechter niet gelukt is de partijen tot elkaar te bren gen en kan den pachtprijs verlagen. Van Katholieke zijde is reeds be proefd dezelfde regeling te doen gel den, óók voor pachtcontracten na t januari 1932 gesloten, omdat er nu reeds verpachters doende zijn met het vernieuwen van bestaande contracten, teneinde aan deze noodwet te ont snappen en omdat het best zou kunnen, dat de crisis zelfs nog zal verergeren. Dit pogen is echter mislukt. Stopitenburg Burgerlijke Stand. GeborenGerardus Johannes, z. N. v. Druten en Huijskes Nico- laas, z. v. P. Schoonderbeek en C. P. Brouwer. GehuwdC. J. Wouters en W. Kuijer. Binnenland Dr. J. Th. de Visser f In Den Haag is op 75-jarigen leef tijd overleden Dr. J. Th. de Visser, oud-minister van Onderwijs, en een der leiders van de Christelijk Histo rische Staatspartij. Dr. De Visser was vroeger predikant der Ned. Hervormde Gemeente en had als eerste standplaats de gemeente Leusden, waar hij vier jaar verbleet. R. K. Kieskring Utrecht. De jaarvergadering van den R. K. Rijkskieskring Utrecht heelt plaats Zaterdag 23 April te Utrecht. De agenda vermeldt o.m,: Mededeelingen, Jaarverslagen, Bestuursverkiezingen:a. van twee bestuursleden kring Utrecht I. wegens periodieke aftreding van A. H. Smulders en G. H. J. v. Sp< b. van vier bestuursleden kring Ut II, wegens periodieke aftreding van Mej. Orth en Mr. Kooien. Steenhoff en Teunissen; c. van een voorzitter uit het voltallige Bestuur. Voorstel van het Bestuur: De Bond van R. K. Kiezers in den Rijkskips- kring Utrecht dient in, ter behandeling op de eerstvolgende vergadering van den Partijraad der R. K. Staatspartij, de volgende Motie: De vergadering van den Partijraad der R. K. Staatspartij, kennis genomen hebbende van de verwerping van het ontwerp-Pachtwet door de Eerste Kamer der Staten- Generaal constateerende, dat deze verwerping mede is veroorzaakt, doordat zes R. K. leden dier Kamer tegen het wetsont werp hun stem hebben uitgebracht; overwegende, dat het Program van actie-1929 der R. K. Staatspartij eischt .herziening van de wettelijke regeling 'an het pachtcontract ter verzekering van de belangen en rechten der pach ters" en dat door het ontwerp-Pacht wet aan dezen eisch werd beantwoord betreurt ten zeerste, dat zes R. K. leden der Eerste Kamer desondanks hun stem tegen dit ontwerp-Pachtwet hebben uitgebracht besluit deze motie te publiceeren in de Pers gaat over tot de orde van den dag. Te Hillegom is een Ford-auto door een defect aan de stuurinrichting plot seling gezwenkt en het trottoir van de Weeresteinstraat opgereden. Daar speel den drie kinderen, die allen aangere den en daardoor vrij ernstig gewond werden. Een Utrechtsch bankbediende is Ie Amsterdam beroofd van een portefeuille met bankpapier en coupons ter waarde van f6000.—. Hij zat reeds in den trein naar Utrecht, toen een man de coupé bin nenstapte en hem vroeg of het de trein naar Utrecht was en die daarna weer uitstapte. Nauwelijks was de man ver dwenen, oi de bankbediende ontdekte, dat de portefeuille met het geld uit zijn binnenzak was verdwenen. On middellijk waarschuwde hij den station chef. De wagon werd doorzocht, maar de man was niet meer te vinden. Een dame die hem had zien instappen, kon een nauwkeurig signalement op geven. Alle nummers van het gestolen bankpapier zijn bekend. Te Schoonoord heeft het vierjarige dochtertje van een arbeider een trap van een paard gekregen, waarvan het kind een zware hersenschudding en een schedelbreuk kreeg. Het is spoedig overleden. Te Nijmegen worden twee jonge mannen vermist. Vermoedelijk zijn zij op de Waal gaan kano-fin en zijn zij daarbij te water geraakt en verdronken. De Zuid-Amerikaansche republieken Chili en Argentinië werden door vul- canische uitbarstingen zwaar getroffen. Het regende uren achtereen asch. Aanvankelijk vreesde men nadeelen voor het vee, door de chemische stof fen, die zich in de asch bevinden. He» blijkt echter dat de dikke asch- laag een kostbaar rnestmiddel voorde cultures is. Tengevolge van denasch- regen zagen tuinen, wijnbergen en plantages er uit als wit besneeuwde landschappen. Te Buenos Aires werd de asch door de huisvrouwen gebruik! voor het poetsen van pannen en an dere metalen voorwerpen. De geologen schatten de tijdens de uitbarsting uitgeworpen hoeveelheid asch op verscheidene millioenen ton. Zelfs in Patagonië is een dichte asch- regen gevallen. Ook in den Braziliaan- schen staat Rio Grande is een asch- laag van 5 c.M. hoogte gevallen. Een vlieger-eskader dat ter verken ning van het geteisterde gebied was gezonden, moest tengevolge van hevigen storm terugkeeren, doch kon nog con- stateeren, dat inderdaad een groot aantal uitgedoofde vulkanen weer in volle werking zijn. Te Buenos-Aires lig» op hetoogen- blik de asch, die door den storm uit het gebied der vulkanen wordt mee gevoerd, 9 c.M. hoog. Voor zoover bekend is, zijn in Argentinië geen menschenlevens te betreuren. Omtrent den toestand in Chili is echter nog weinig bekend. Uit de Land en Tuinbouw-wereld. (Nadruk verboden). De Pad. Een afschuwelijk beest vin den velen. Voor nog zooveel niet zou den ze het in de hand willen nemen, want de huid scheidt giftige be- standdeelen af, vertelt men elkaar. De pad is bovendien een dier, dat het licht schuwtdat zich bij dag ophoudt in gaten, onder steenen en vloeren, in kelders, enz. en dat, evena's de vleer muis, te voorschijn komt, wanneer het donker is gewordenook als het een donkere lucht is, komt ze wei bij dag te voorschijn. Ook in vroegere tijden was de pad al niet bemindbij fan- tastischespookaangelegenheden en hek senprocessen speelde de pad een groote rol. Spoken en heksen hebben echter nu afgedaan, en we moeten onze afschuw voor de pad trachten te overwinnen, omdat het een uiterst nuttig dier is, dat zeer veel voordeel aanbrengt door het wegvangen van allerlei ongedierte, hetwelk schade veroorzaakt aan vruchten en groenten. Hen, die durven zeggen, dat de pad vergiftig is, kunnen we ook beslist tegenspreken. Dikwijls hoort men be weren, dat zij naar haar vervolgers een scherp vocht uitspuit. Ook dit is geheel onwaar. Hel eenige, wat wel waar is, blijkt uit de volgende mede- deeling van Dr. J. E. Rombouts„Het is waar, dat de pad een melkachtig vocht afscheidt met haar halsklieren, maar dit vocht is niet vergiftig, ten minste als het op de huid van een mensch geraakt, oefent het geen scha delijke-werking uit; alleen, als het met de slijmvliezen in aanraking komt, veroorzaakt het 'n prikkelend gevoel. Hei vochl is geen verdedigingsmiddel maar het dient de pad slechts om zich te beschutten tegen de warmte en de droge lucht. De uitwaseming door de huid is bij deze dieren buitengewoon groot, daarom leven ze altijd op don kere koele en vochtige plaatsen!" We kunnen dus de pad met een goedgezind oog beschouwen. Des win ters slaapt zij, evenals zoovele andere vormen der Amphibiefin, onder den grond, en als ze in de lente weer te voorschijn komt, is ze vuilbruin ge kleurd, om daarna langzamerhand haar roodachtig grijze kleur weer aan te nemen. Door haar lange vasten is ze dan zeer hongerig geworden en telkens als de avsnd daalt, gaat ze er opuit, om ijverig jacht te make n en te azen op wormen, insecten, slakken en ander schadelijk, kruipend gedierte. Ze ver blijft dan ook het liefst in vochtige bosschen en landerijen, waar ze veel - haar gading vindt. Stadgenooienl

De Eembode | 1932 | | pagina 2