Kastpapier Punaises R. K. Spaarbank - Amersfoort Fa. H. Elzenaar Bel dan op No. 42 Kantoor ca Drukkerij Langcgracht 28, Amersfoort DE EEMBODE verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdag middag. De abonnementsprijs bedraagt één gulden per drie maanden; buiten Amersfoort 11.10, franco per post. Abonnementen kunnen eiken dag ingaan. Uitgave van de Katholieke Stichting De Eembode, gevestigd te Amersfoort Dc Eembode Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Dinsdag 19 April 1932 ADVERTENT1EN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel es nijverheid bij geregeld ai AdvertentiCn moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur In den morgen rijn bezorgd. Telefoon 314 Zes en Veertigste Jaargang - No. 6 De gevangenissen zijn vol vat eerlijke menschen. Indien men hun in hunne jeugd eerlijkheid ingeprent had, zou hun aantal veel geringer zijn. Maar de meeste oneerlijke menschen zijn buiten de gevangenis. Het zijn degenen, die aan oneerlijkheid slimheid paren en zorgen, dat zij niet bestraft worden. Te benijden zijn dergelijke menschen echter niet. Hunne brandkast moge voller zijn, hunne geldelijke zorgen mogen geringer zijn, maar hun geluk is stellig niet grooter dan dat van anderen en de inwendige kalmte, welke de grondslag is van alle geluk, ontbreekt bij hen geheel. De Katholieke V erkenners. Een nieuwe jeugd. Een nieuw ge luld. Wat ook in deze tijden tot be zorgdheid moge stemmen, er is een hoopvol teeken. De nieuwe jeugd gaat nieuwe banen op. Zij heeft genoeg van het egoïstisch individualisme, zij heeft de oude ridderidealen uit de Katho- middeleeuwen opgedolven en dezen een nieuw leven ingeblazen. Zij wil vooruit naar een hoog ideaal. De jon gens van nu, zij willen worden de katholieke mannen van de daad van later. In allerlei vormen bot het nieuwe leven uit: de K. J. V., de Jonge Werk man, de Graal en tal van anderen; k veelvormig naar de rijke veelvormig heid van geaardheid, milieu en ont wikkeling der jeugd zelve.? Een dezer vormen, die in de jaren van zijn bestaan getoond heeft de jon gen te grijpen en de elementen te bezitten om den jongen te kunnen vor men tot de katholieke, fiere, ridderlijke man, is de Katholieke Verkennersbe weging. De beweging, die door haar belofte, haar wet, haar techniek, den jongen geeft, wat hij in zijn moeilijke jaren van rijping noodig heelt: diep godsdienstig leven, reinheid, blijheid, soberheid, sport en spel, en een gestaag contact met priester en Ieekenapostel, en daardoor een karaktervorming, die een weldaad zal blijken voor hem en zijn omgeving. Schatten gelds worden uitgegeven aan het onderwijs, maar in de tijd, dat de jongen op een leeftijd gekomen is, V dat de school hem niet meer pakt, dat hij langzamerhand naast het gezin, ook behoefte gaat krijgen aan vrienden en maatschappelijk verkeer, staat hij alleen. De moderne jeugdbeweging en daar onder vooral de Katholieke Verken nersbeweging, weet zich geheel aan die drang van den jongen aan te pas sen door hem in vriendengroepjes te groepeeren, door deze vriendengroepjes te bezielen met de idealen van z'n wet en belofte, en bezigheden te geven, die passen bij de mentaliteit van zijn leeftijden die hem gelegenheid geven, door het behalen van vakinsignes z'n liefhebberijen te beoefenen en te rich ten. Veel wordt in deze beweging gevergd van bestuur en leiding, zij staat of valt met deze. Voor het verkrijgen van goede leiding is noodig, dat de wer kelijke waarde van het spel van ver kennen door meerderen begrepen wordt, en het is daarom, dat U spoedig een propagandanummer zal worden aangeboden, waarin menjdoor een reeks kunstzinnige, deels aardige foto'! teekeningen een juist idee {zal trach ten te geven van het hooge ideaal en de voor jongens geschikte methode Waar, zooals in de Katholieke Ver kennersbeweging, die in nationale een heid met een diocesane en parochieele indeeling, over de bisdommen heen- reikt, een straffe, krachtige centrale leiding noodig is, waar aan de oplei ding, de vorming, de selectie van de leiders zooveel moeite besteed moet worden, durven wij ook om deze reden vragenKoopt en spoort anderen aan m tot het koopen van ons propaganda- nummer „De Hope des Vaderlands". De Verkenners zullen het U aanbieden Helpt hen in hun edel streven, het ééne dubbeltje kan geen beiwaar zijn, en de moeite van het lezen en kijken zal U eenige oogenblikken genot ver schaffen en U tevens deze beweging leeren kennen en waardeeren. De toekomst van ons katholieke volksdeel in de nabije jaren, hangt af van de opvoeding van onze rijpende jeugd, en niet het minst van den rij penden man. Daaromkoopt het, leest het, overdenkt het en helpt. Nationaal Secretariaat van De Katholieke Verkenners, 4 Ginneken. JOH. DE HEER VARKENSMAAKT TEL. 1309 AMERSFOORT Piano's Orgels - Radio Medezeggenschap. De medezeggenschapsgedachte hee het valt niet te ontkennen, in de latere jaren groote vorderingen gemaakt. Theoretisch en practisch. in de theorie is meer klaarheid ge komen. Dat de arbeiders recht hebben op medezeggenschap, werd vroeger fel betwist, maar er is dieper inzicht ge komen. Tot deze verheldering heeft o.m. veel bijgedragen Pater mr. dr. Ch. Raaymakers S.J. door zijn zakelijke studie. Arbeiders en kapitaalgevers, aldus pater Raaymakers, staan juridisch als gelijken tegenover (naast?) elkander, maar zedelijk en maatschappelijk moet de praestatie der arbeiders hooger worden gewaardeerd.... „Zoolang als de mensch meer waard is dan de productie-middelen en een menschelijke handeling meer waard is dan de werking der natuurkrachten, zoolang als het edeler is te leven van de vruchten van eigen arbeid, dan van den arbeid van anderen, zal ieder moeten erkennen dat de praestatie van de werknemers bij de productie zede lijk hooger staat en voor de maat schappij belangrijker is, dan die van de kapitaalgevers, die als zoodanig niets anders doen, dan hun kapitaal bij de productie ten gebruike afstaan en het risico dragen. „Wanneer de werkgever tevens leider der productie is, is hij ook arbeider en staat hij in zooverre met de werk nemers, d.w.z. degenen, die hun arbeid geven, gelijk." Nu komt de vraag: Hoe ver moet het medezeggen der arbeiders gaan? En dan moet het antwoord luiden Het moet zich uitstrekken tot de arbeidsvoorwaarden, en al wat daar mede in den ruimsten zin verband houdt. Is zulk een verstrekkend medezeg genschap niet in strijd met het privaat eigendomsrecht? Deze bedenking wordt door Pater Raaymakers aldus beantwoord „Zeker, het is in strijd met het ab solute eigendomsrecht, doch laat ons niet vergeten, dat er maar één abso lute eigenaar is: God almachtig. Hij alleen heeft het absoluut beschikkings recht. Hij alleen heeft onbeperkt, en onvervreemdbaar eigendomsrecht. „Wij, menschen, brachten niets mede, toen we op deze wereld kwamen en bij onzen dood zullen we niets kunnen medenemen. In de korte spanne tijds, dat we hier op aarde verkeeren, mo gen we de goederen dezer wereld ge bruiken, ze in eigendom bezitten, doch altijd met deze beperking, dat het al- gemeene welzijn daardoor niet wordt geschaad.... „Er is derhalve niets onredelijks in gelegen, dat, waar de werkgevers bij de productie verregaand medezeggen schap eischen over de arbeiders zelf, over huns gelijken, ook menschen met een onsterfelijke ziel, de arbeiders in ruil daarvoor een zekere medezeggen schap verlangen niet over de werk gevers zelf, maar over een deel van de goederen, welke die werkgevers' eigendom bezitten." Bezuiniging. (Ingezonden.) Het woord bezuiniging ligt op ieders lippen en in ieders mond. Het is het machtwoord dat de geesten en de ge sprekken en de daden beheerscht zoo wel in de vergaderingen der Staten Generaal als in de meer gemoedelijke bijeenkomsten van de vroede vaderen eener eenvoudige gemeente. ledereen voelt dat er bezuinigd moei worden, niemand echter wenscht de bezuiniging op zich zeiven toegepast. Van den eenen kant wil men bezuiniging en van den anderen kant stelt men aan alles de hoogste eischen. Men verlangt mooie wegen en straten met gemakkelijke rij-, fiets- en wandel paden. Aan verlichting, aan waterlei ding mag niets ontbreken. In alle voorkomende gevallen met regeering en stadsbestuur wil men vlug en netjes bediend worden. Is dit niet het geval, dan moppert enjbromtmen dat de regeering, dat het gemeente- KANTOORBOEKHANDEL F. A. TULP|B Unawtr. 66 to. Krommsstr.TEL. SM bestuur niets voor het volk voelt en dergelijke liefelijkheden meer. Allemaal goed en wel: als 't lijden kan uitstekend. Maar ieder verstandig mensch zegt, dat men de tering naar de nering moet zetten. Staats- en gemeentebestuur kunnen van een varken toch ook geen veeren plukken. Men wil bezuinigen. Goed, maar dan ook doorgevoerd ir. het geheele pu blieke- en privé-leven. Dan moeten bioscopen niet als pa leizen worden ingericht en moet het zuur verdiende geld daaraan niet wor den vermorst. Dan moet men niet zooveel geld vermorsen aan danslessen, aan bals en avondpartijen. Dan moet men niet zooveel geld versnoepen. Dan moet men niet zooveel geld besteden aan voetbalmatch en sport. Dan moet menja zich in een assa dingen van het dagelijksch leven bezuinigen, welke dingen men heusch, best missen kan en waarbij de gezond heid en de levens-blijheid zelfs beter zouden blijven bewaard. Wie roept om bezuiniging moet be grijpen dat de weelde, d.i. het boven stand en vermogen leven in kleedlj, in ontspanning etc., een ramp is in onze tegenwoordige maatschappij. Indien de verlangde bezuiniging onze menschen brengt tot meer eenvoud meer soberheid, meer matiging over de ge heele linie van ons leven, huiselijk en maatschappelijk, zal het inderdaad een zegen zijn voor alle standen. Die soberheid, die vereenvoudiging zal onze openbare bestuurscoilege's ook helpen de vereenvoudiging, de be zuiniging in te voeren op het terrein van het openbare leven met gevolg... dat ons geld zijn waarde kan behouden. Wat geldt voor het leven van iederen mensen, geldt ook voor het staatsleven tering zetten naar de nering. De maatregelen welke in deze de regeering zal moeten aanwenden zullen ongetwijfeld voor menigeen verre van aangenaam zijn nu men zich in jaren van weelde op elk terrein op een hooger levensniveau had geplaatst, maar toch indien de maatregelen goed worden begrepen en toegepast, zullen ze door ieder weldenkend mensch moeten wor den goedgekeurd. Wie zullen de slachtoffers worden van een inzinking van ons nationaal vermogen als onmiddellijk gevolg van de daling onzer pasmunt? Niet de rijksten of rijken maar de minder draagkrachtige medeburgers ambtenaren, gepensioneerden, kleine renteniers, werklieden voor wie het leven onhoudbaar duur wordt. zou dan ontstaan een schrijnende tegenstelling tusschen armoede en ge brek aan den eenen kant, en vermeer dering soms aan den anderen kant, met tusschen beide uitersten een bijna vol komen leegte. Het herstel van het finan cieel evenwicht is niet op de eerste plaats een kapitalistisch belang, maar het belang van de groote meerderheid des volks, ook van de kleine lieden. A. v. D. denden herbenoemd. In de vacature jan van Middelaar werd gekozen Ant. voskuilen aan „De Brand De leden worden dringend verzocht, dat er bij de schouw geen aanmer- kingen behoeven gemaakt te worden. Mochten er ernstige aanmerkingen zijn, dan zal men schriftelijk worden ver zocht zoo spoedig mogelijk alles in orde te brengen. Kleine nalatigheden kunaen ernstige gevolgen hebben. Daafna sluiting. Onmiddellijk heropent de voorzitter de vergadering om 't woord te geven aan den heer Klomp, directeur der Geltjprsche Eieren veiling te Arnhem. Evst was 't moeilijk voor doch de organisatie heeft vol en gewonnen. In de slechte heden blijkt pas hoe hard noodig organisatie is. Zij zoekt steeds wegen om de eieren te kunnen afzetten. Momenteel komen in Arnhem de eieren uit pl.m. 150 dorpen. Zelfs uitplaatsen waar eiermarkten zijn komen nog veel eieren naar Arnhem. De veiling heeft meermalen voorkomen, dat de eieren tegen een te lage prijs verkocht wer den. Wat ge doet, bedenkt steeds en alleen dat de organisatie alles in 't werk stelt en zal stellen om 'tPluim- 'eebedrljl te redden. De heer Klomp eindigt hiermede Sproeten komen vroeg het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. Uit den Omtrek Hoogland Vergadering Coöp. Brandverzekering waarna rede van den directeur der Eierenveiling te Arnhem. De vergadering wordt geopend door den waarnemend voorzitter J. v. d. Tweel. Het jaarverslag memoreert het over lijden van den algemeen gezienen voor zitter Jan van Middelaar. Hij heeft veel voor de vereeniging gedaan, Moge de goede God hem 1 loon voor zijn werken reeds geschon ken hebben. Verder vermeldt 't verslag dat de vereeniging voor groote| bran den gespaard bleef. Ten slotte nog dat alle leden met toeslag der vereeniging ten Minimax apparaat hebben ont vangen. Bij de bestuursverkiezing en die van de raad van toezicht werden de aftre Daaraa komt aan 't woord de heer Boshouwers,ambtenaar van de A.B.T.B. uit Arnhem. Deze betoogt, dat niemand verpNcht is van de instellingen van de A.B.T.B. gebruik te maken, maar 'I ligt niettemin op de weg der leden de instellingen te steunen. Tegenwoordig ondervindt de organisatie veel tegen werking. Zoo ooit dan mag men nu zijn organisatie nier in de steek laten. Spr. zegt, dat men gerust met zijn be zwaren voor de dag mag komen. Daartoe is men bq elkaar. De heer Boersen vraagt of de heer Klomp eens zou willen vertellen welke moeilijkheden men zoo al in't buiten land ontmoet. De heer Klomp zegt: Rusland is bezig zijn hoenderstapel uit te breiden om weer te kunnen exporteeren en aan geld te komen. Belgifi en Dultsch- land beperkt nog de invoer om kapi- taalvlucht te voorkomen. Op T oogen- blik mag nog maar 45% van wat voorheen ingevoerd werd uit 't buiten land komen. Engeland beperkt even eens de invoer. Frankrijk sluit een voudig de grenzen. Zoo zien we dus dat bergen van moeilijkheden ons omringen. Spreker zegt, houdt de zaak in één hand en breekt de organisatie niet af. Op een vraag van den voorzitter verzoekt de heer Peter Kuijer of hij iets mag vragen over de steun der regeering aan de melkveehouders. Hij brengt nu 't voorgenomen menggebod ter sprake, waarbij roomboter en mar garine vermengd moeten worden. De heer Boshouwers antwoordt, dat de organisaties liever dit menggebod niet gezien hadden, maar omdat 'en- slotte de melkprijs wel met 2 cent per liter zou verhoogd worden, heeft men zich bij deze maatregel neergelegd. De voorzitter dankt de beide spre kers en sluit met de Chr. groet. S. te Hgl. aanbangig te maken een uitspraak in deze te vragen op de e.v. Vergadering van den Partijraad en besluit deze motie te publiceeren In de pers. Bij de rondvraag sprak een lid de wenschelijkheid uit, dat de R. K. Ge meenteraadsleden zich zouden vereni gen in een R. K. Raadsfractie. Door bet Bestuur werd de toezegging gedaan deze zaak te zullen bespreken. Daarna werd niets meer aan de orde zijnde deze vergadering door den Voor zitter gesloten. Achterveld Door 't bestuur van de Coóp. Boeren leenbank en de Handelsvereeniging alhier is overeengekomen om de loonen in termijnen te verlagen. Eemnes Het zal op 2den Pinksterdag, 16 Mei a.s. 25 jaren geleden zijn, dat Jhr. L. Rutgers van Rozenburg benoemd werd tot burgemeester van Eemnes. Dit jubileum zat op feestelijke wijze worden herdacht. Hooglandervee n Vrijdagavond werd alhier de Algem. Vergadering gehouden van de R. K. Kiesvereeniging. Na opening door den Voorzitter G. van Dijk werden de no tulen van de vorige vergadering voor gelezen welke onveranderd werden goedgekeurd en geteekend. Bij het ver slag over 1931 van den Penningmeester bleek de finantieele toestand gunstig i een batig saldo aanwezig te zijn. Tot bestuursleden werden herkozen van Dijk en H. v. d. Heuvel, welke ten. De vol gende motie werd mei algemeene stem men aangenomen De Algemeene Ver gadering der R. K. Kiesvereeniging te Hooglanderveen Kennis genomen hebbende van de verwerping van het ontwerp Pachtwet, door de Eerste Kamer der Staten Ge neraal, constateerende.dat deze verwerping mede is veroorzaakt doordat zes R. K. leden dier Kamer tegen het wetsont werp hun stem hebben uitgebracht, -1 meening zijnde, dat met de redactie het R. K. Staatsprogram inzake her vorming der Pachtwet bedoeld is, het geven van het continuatierecht aan den pachter, betreurt ten sterkste, dat zes R. K. leden der Eerste Kamer hun stem hebben uitgebracht in strijd met het program der R. K. Staatspartij, verzoekt het Bestuur van den Bond van R. K. Kiesvereenigingen in Utrecht bij den Partijraad deze aangelegenheid onder controle Centrale ncconntantndieut Ned. Boerenbond Ooedgekeurd bfi Kontaklfik Bestuit AA. 14 Meert 1913, do. 06 De zittingen voor het Inleggen en terugbetalen van gelden worden gehouden In het R. K. Spaarbankgebouw BREEDESTRAAT bij dc LANÓEORACHT des ZONDAGS van 12 tot 1 uur; WOENSDAGAVONDS van 7 8 uur en VRIJDAGS van 10 tot 11 uur. Dadelijk ingaande rente 3é/io pCt. Spaarbusies gratis verkrijgbaar. Künfer Atnoterdamncbe Bank. BECHSTEIN PIANO'S I I Het Ideaal van den murlekliefliebber I De vertegenwoordiger: ii I.UII lEllvit-lKISmiT I Kitst voor Uw Administratis Botktn met Uitschuifbaar Hoofd Enorae Tijd»besparing Ungestrut 84 Telef S28 Hebt II een Taii of auto noodig Amersfoort Soest Aan den heer W. G. Hilhorst, be drijfsleider der Landbouw Coöperatie werd bij zijn 12'/,-jarig jubileum als blijk van waardeering een fraaie rook tafel aangeboden. Burgerlijke Stand. Geboren: Lamberta Maria, d. v. A. Oroenestein en B. C. Roest Johannes Lambertus, z. v. C. de Bruin en M. Hogedoorn Johannes, z. v. N. J. v. d. Horst en G. Klarenbeek Gerardus Antonius Johannes, z. v. W. Hartman en M. J. Koelman Hillegonda Jo hanna, d. v. J. de Jong en H. J. v. d. Heuvel Hendrikus Gerrit, z. v. J. Maassen en H. Bogema. 1 Gehuwd: G. Westerveld en G. v. Agterveld A. J. Beyer en G. Werkhoven C. v. d. Pol en R. G. van Marie. Over leden: Hendrika J. Romijn, 76 jr., ongeh. Jacobus Roos, 65 jr., echtg. v. v. Aken Rijndert v. Bloemen dal, 74 jr., echtg. v. M. v. Boeijen Teunis Lamberts, 72 jr., wed. v. O. Darmois Johannes Kuif, 49 jr., echtg. S. H. Krol. A.s. Woensdag 12—4 uur wederom VOLKSVISCHDAG 1 en 5 mooie gebakken visneten voor 1 kwartje IJMUIDERVISCHHANDEL UTRECHTSCHESTRAAT 40 Het gesprek van den dag. De Tooneelvereeniging Euripides zal Zondag 24 April en Zondag 1 Mei in St. Aechten opvoeren het kluchtspel Samson en Moot als wonderdokter. De eventueele baten komen ten goede aan het Patronaatswerk. - De Directeur van het Post-, Tele- !;raaf- en Telefoonkantoor te Amers-| oort brengt onder de aandacht van houders van radio-ontvangtoestellen alhier, dat de Minister van Waterstaat heeft bepaald, dat de aangiften van radio-ontvangtoestellen welke zijn ge-j ter zake, welke golden vóór de tot standkoming van het Radio-reglement 1930, na 31 December 1932 niet meer van kracht zijn. Na dien datum zijn derhalve alleen in kracht aangiften, welke zijn ge daan krachtens de bepalingen van dal reglement, hetwelk in werking trad op 14 Mei 1930. Hieruit vloeit voort, dat de bestaande ontvangbewijzen model nr. 346A, wel ken voorheen verstrekt worden, thans niet meer van kracht zijn. In de plaats hiervan treden nieuwe ontvangbewijzen model 346A (kaart- formulieren). Zij, die dit nieuwe ontvangbewijs nog niet in hun bezit hebben worden derhalve uitgenoodigd alsnog hiervan aangifte te doen te mijnen kantore, ter bekoming van een nieuw aangiftefor mulier. Zoodra dit formulier ingevuld en onderteekend is terugontvangen zai een nieuw ontvangbewijs worden toege zonden. De aandacht wordt er nog op ge vestigd, dat zonder dit ontvangbewijs het hebben of gebruiken van een op vanginrichting is verboden en op grond van de bepalingen van het Radio reglement strafrechtelijk wordt vervolgd. Emmabloem-collecte. Woensdag 20 April zal de Emma bloem-collecte gehouden worden. De opbrengst komt geheel ten goede aan de Amersfoortsche tuberculoselijders an alle gezindten. Nationale Bond tegen Revolutie. Aan den vooravond van Prinses Ju liana's verjaardag dat is dus Vrijdag 29 April, hoopt de Afdeeling Amers foort van bovengenoemden Bond een feest- en propaganda-avond te houden de Markthal. Twee bekende sprekers zullen het woord voeren, n.l. Pastoor Hooyman van hier en Dr. M. H. A. v. d. Valk van Rotterdam. Een groot orkest zal zijne medewerking verleenen, terwijl een jongenskoor en een mannenkwartet verschillende liederen zullen laten hooren. In de Internationale School voor Wijsbegeerte zal Dr. Albert Schweitzer een samenkomst leiden op Zaterdag 30 April en Zondag 1 Mei, terwijl met Pinksteren onder leiding van Dr. Fritz Kfinkel uit Berlijn en Kees Boeke uit Bilthoven een cursus zal gehouden worden over „De Opvoeding in het Onderwijsmilieu". Nadat de uitslag is bekend gemaakt van het faillissement van de Vertrou- wensveehandel is nu ook voor het fail lissement van den vennoot Hoekstra de uitdeelingslijst opgemaakt. Crediteuren kunnen een uitkeering ontvangen van ongeveer 2 pet.

De Eembode | 1932 | | pagina 1