Kastpapier Punaises N.V. Middenstands-Bank Bel dan op No. 42 Kantoor en Drukkerij Langegracht 28, Amersfoort DE EEMBODE verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdag middag. De abonnementsprijs bedraagt één gulden per drie maanden; buiten Amersfoort f 1.10, franco per post. Abonnementen kunnen eiken dag ingaan. i de Katholieke Stichting De Eembode, gevestigd te Amersfoort De €embode Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Dinsdag 26 April 1932 ADVERTENT1ËN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adverteeren AdvertentlEn moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur in den morgen zijn bezorgd. Telefoon 314 Zes en Veertigste Jaargang - No. 8 Het leven is dan alleen heerlijk als men den moed der rechtvaardigheid heeft, den moed om, trots alles en allen zóó te leven als men weet, zoo diep en innig als een mensch het weten kan, dat God het van ons wil. De Weefster. Er was een weefster, die weven kon, zooals geen ander. Zonder verpoozing was zij in de weer. De draden en vezels wond en weefde zij dooreen om elkander, in wondere regelmaat met vingervlugge vaardigheid. En het werd tot een tooveren met lijnen en figuren, met sterren en rag fijn kantwerk, met blad en bloesem. En de kleuren waren heerlijk bijeen gegroepeerd, in schrille tegenstelling die wederzijds heur heerlijkheid ver hoogden; of in zachten, weemoedig heid wekkenden overgang. Het werd, alsof de weefsels gingen leven onder hare handen; het was alsof de lakken der heesters en boomen gingen uit botten, en bloei en blaren stillekens uitstulpten. En vlinders en bijen wer den geweven te midden der bloeiende boomenen vogels met satijnen wieken pronkten tusschen de ranken en rijzige twijgen. Maar de menschen gingen het kunst werk voorbij; en zij kenden de won dere weefster niet, die stil bleef weven - Dat was geen droom, lezer! al klinkt Y het als een sprookje. Dat is werkelijkheid. Want die menschen zijn wijl en die weefster is... de natuur, waarvan Joost van den Vondel zong: Natuur, Gods dochter, baart uit eerst (geschapen stoffen, De Godheid wekt haar als Koning [door zijn wet Zij voert gehoorzaam uit den last [haar ingeschapen. In alle handboeken van plant- en dierkunde, in de moderne talen ge schreven onmoet men de uitdrukking .weefsels". Een overdrachtelijk woord, weliswaar, maar zóó teekenend en typeerend, dat men geen betere ver gelijking vond, om zijn gedachten en bevindingen te verklanken. Inderdaad de weefsels, welke de lichamen der levende wezens, uilma- u ken, zijn allerwonderbaarst ingericht. Elke spier, pees, zenuw, of elk blad, bloem of stengel is een vernuftig samenstel van ineengevlochten draden vezels en vezelbundels; meestal zoo fijn en teer, dat Brusselsche kant er grof kabeltouw bij is. Zelfs het men- schelijk lichaam is als het ware ineen geweven vlechtwerk, dat de noodige stevigheid erlangt, doordat bepaalde weefsels doordrenkt zijn met taaie, lijmgeyende stoffen of harde kalk- en phosphorzouten. Uiterst kunstig werkt de natuur, zonder weefgetouw of vingeren; zon der voorhanden ruwe stoffen, (die ze zelfs eerst nog maken moet) behalve één enkele begin-draad meestal Denkt slechts aan een boom, hoe hij ontstaat. Oorspronkelijk was hij één enkele bevruchte eicel, die door her- haalde deeling aanwies tot een zaad; en uit dat, nog nietig begin, ontwik kelde en spon zich uitde wortel, de stengel, de blaren. Alles weefsel: hout- en bast- en schors- en kurkweefsel werd gevormd hier en daar werden weefselgangen opgelost, en vormden verbreede buizen netten voor water, lucht en voedsel- toevoer. Telkens en telkens werden nieuwe weefselcellen gevormd, waaruit? Uit water, en koolzuurdamp, en aarde, en verder niets, onder de be middeling van zonnewarmte en zonne licht, door de nimmer rustende natuur. Die kleine cellen, die draden, zijn niet grooter dan een fractie van een mili- meter. En toch zijn die vezels ver- eenigd, gelijmd en gesponnen, gewon- Iden en geweven, tot groote bundels, zoo sterk en straf, dat de boom machtig genoeg was zijn stam de hoogte in te stuwen, tegen de zwaartekracht in en stormen ten trots, tot honderd vijftig meter soms, zooals wij Australische eucalyptussen kennen! En zoo weeft natuur een heel dier ineen, uit een of weinige gegeven grondstoffen: uit een visschen-ei de zenuw-spier-, darm- en beenweefsels van den volwassen visch, van den spiering tot den reuzenhaail Ik heb eerbied voor zulk een weefster. Maar wie gaf haar het geniale talent voor haar planwie de macht om uil te voeren, wat zij bedacht had .De Godheid werkt door haar als Koning door zijn wet." q JOH. DE HEER VARKENSMARKT TEL. 1309 AMERSFOORT Piano's - Orgels - Radio FRANCO LEVERING HUIS DB KBI (Ingezonden) 't Was feest, 't was feest, 't was keienfeest In 't oude Amersfoort, En alle burgers feesten meé, Van d'een tot d'andere poort. Een buitenstaander denkt misschien: (Wis, dat ie 't ook wel uit) .Waarom een feest voor zoo'n stuk steen .Wat dat toch wel beduidt!" 't Is waar, 't is slechts een zielloos ding Waar feest voor werd gevierd, Waarvoor gevlagd werd en gejuicht, Dat fraai zelfs werd versierd. Maar wie wat dieper kijken wil, Kan in dien Kei misschien Meer dan een lomp en grof stuk steen, Hij kanzijn voorbeeld zien. 't ls voor de Kei precies gelijk, Wat men ook met hem doet, Wordt hij vergeten of geëerd, 't Is alles even goed. Verborgen in den schoot der aard, Onttrokken aan elks oog, Klonk nooit een klaagtoon uit den grond Tot 't menschdom naar omhoog. Uit zijn verborgenheid verlost, Verheven hoog in eer, Verhief hij zich daar nimmer op, Bekoorde 't oog slechts meer. Een tweede schoone eige Van d'Amersfoortsc'ne F Is. dat hij staat onwrikbaar pal Trots storm en noodgetij. 't Zij zonlicht lacht, of onweer loeit, 't Zij hagelbui hem slaat, Hij weet van geen verwikken af, Staat pal, is steeds paraat. De derde en schoonste eigenschap Van d'Amersfoortsche Kei Is: hij spreidt vreugde om zich heen, Maakt groot en kleinen blij. Als voor het Amersfoortsche volk De Kei een voorbeeld is, Dan komt er onder ons niets voor, Wat minder loff'lijk is. Dan staan wij pal, trots storm en nood, Dan is tevredenheid Met vreugd verspreiden om ons heen Onz' curiositeit. Amersfoort, 25 April 1932. H. v. D. fZ, LAXEERTABLETTEN Doos 60et. Bij Apolhtn Droqi Onzer Lieve Vrouwe Toren. Nooit heb ik, in den omtrek gaande van Amersfoort's alouden toren, kunnen nalaten, even stil te staan, om op te zien naar het machtige bouwwerk, dat door rustige kracht en hooge schoon heid altijd imponeert. In zijne nabijheid staande ziet ge vlak voor uwe oogen duizenden en duizenden ijzerharde stecnen, saSmge- metseld tot zware muren, met stoute verheffing rijzend omhoog. En wanneer ge een weinig teruggaat en de opklimmende lijnen verder volgt, dan bemerkt ge op dien massieven, onwrikbaar-vasten onderbouw het sta tige middenstuk, minder zwaar van vorm, maar van rijker bewerking en fijner versiering; en daar weêr boven het hoog-opstaande, licht-doorspeelde, KANTOORBOEKHANDEL «F.A.TÜLPAB Lange»tr. M to. Krommttr.TEL 526 edelvormige bovenstuk met bekroning. Zoo staat daar reeds eeuwen de in drukwekkende toren, beheerschend de nabije omgeving, heenziend over de Zuiderzee en over de tot drie provin ciën behoorende, wijd-liggende landen. In de 15de eeuw werd hij gebouwd en was geheel van de kerk, waartoe hij behoorde, gescheiden. Toen dan ook in 1787 door een buskruit-ontplolfing, de Lieve Vrouwekerk verwoest werd, deelde hij niet in haar treurig lot, maar bleef geheel gespaard. Welke is nu zijne symbolische be- teekenis? Stelden de torens der Maria- kerken dikwijls den „Toren van David" voor en den „Ivoren Toren", deze oude Mariatoren beeldde, althans in de op vatting des volks, Maria zelve af. In het 5de deel van het schoone werk„Maria's Heerlijkheid in Neder land", zegt Pater Kroneuburg C.ss.R. „Op den tweeden Kerstdag van het jaar 1444 werd het miraculeus beeld van O. L. Vrouw van Amersfoort ge- onden; waarschijnlijk al kort daarna s men begonnen den kunstrijken toren te bouwen. Hieraan is tot 1518 gear beid. Rank en slank, sober van lijnen en rijk aan vormen rijst hij omhoog; tusschen den tweeden en derden om gang heelt hij een buiten het muur werk gemetseld, vijfkantigtraptorentje. Welnu, zegt Amersfoorts jongste ge schiedschrijver- „het is zeker*) en leeft nog voort in de volksoverlevering, dat men zooveel mogelijk het gevonden Mariabeeldje heeft trachten na te vol gen. Het denkbeeld dat men de merk waardige gebeurtenis van 1444 heeft willen vereeuwigen, schijnt uns even eenvoudig als natuurlijk toe. Ter be reiking van dat doel moest er een waardig monument worden opgericht, een grootsch en prachtig monument, dat ook door zijn uiterlijke vormen de verste nakomelingschap aan den Sint Stephanusdag van 1444 herinnerde." Aan velen geelt dan ook deze toren, of .Maria met het Kindeke", gelijk het volk hem reeds eeuwen noemt, den indruk van een rijzige vrouw, die de kroon draagt op het hoofd en een kind op den arm. Of de oude bouwmeester het zoo heeft bedoeld, laat zich natuur lijk niet meer bepalen, onmogelijk is het niet, bij de rijke symboliek der gothische architectuur. „Maar", zegt een protestantsch schrijver, „het om wonend landvolk begroette in het statig gevaarte het beeld der Gezegende on der de vrouwen, en vooral als de sche mering de vormen wat omsluierde, als de verre afstand de details in een nevel hulde, dan zag hun oog de[sta- tige gestalte der gebenedijde Moeder des Heeren met haar goddelijk Kind op den arm, die beschermend en zege nend te midden van het uitgestrekte landschap stond." Zou nu deze vrome volksopvatting ook al vreemd zijn geweest aan den bouwmeester zeiven, wat echter moeilijk te betoogen valt, dan kan toch niemand ons euvel duiden, zoo wij deze verheven gedachte van het geloovige volk tot de onze maken, en in den met macht omhoogstaanden, den toren, Maria's en vooral door de lichte, bevallige, fijne schoonheid van zijn doorzichtig boven stuk. Zóó doet Hij denken aan Haar, die een schoone bij uitnemendheid is, vrij van zonden en vlekken, vol van genade en deugd, blank en edel als een ivoren toren. Verder verzinnebeeldt hij door zijn edel stijgen met ranke beweging het opgaan van Maria's ziel ten hemel, en door zijn hoog-uitstaan boven de ge bouwen van stad en omgeving spreekt hij van hare verheffing boven engelen en menschen. Maar een geheel volmaakt zinnebeeld va», Maria's schoonheid wordt het heer lijke bouwwerk eerst des morgens, als aan de Oosterkimme de purperen dage- rood gloort. Wanneer ik des morgens, lang vóór het opgaan der zon, de fijn- licbtende strepen zie en de zacht-roode tintenpracht van het Oosten, en in dien breeden, allengs tot hei-geel aanschit- terenden, rozigen schijn, den majesteit vollen. hoogen toren, dan vergeet ik het beeld van den toren van David en van den toren van ivoor, om nu slechts te denken aan de „Muiier amicta sole de Vrouw met zonlicht om kleed", waarvan het Boek der Open baring spreekt. Apoc. 12: 1. Zoo doet dan de Amersfoortsche toren telkens weer mijne gedachten gaan naar Maria's schoonheid en macht en meen ik, als ik hem wijd-omvloeid zie van teer-kleurig morgenlicht, het beeld van Maria zelve te aanschouwen met het Kindeke op den arm en de kroon op het hoofd, en moederlijk neerziend op de stad en de omgeving. IlBACI^IANo'^J Voortreffelijk la elk opzicht na H Vraagt catalogus en condities aan K bij de vertegenwoordiger Fa. R. VAN DEN BURG. ARNHEMSCrteWeO Deze uitdrukking van den ge schiedschrijver Van Rootselaar lijkt P. Kronenburg wel wat gedurfd, zooals blijkt uit de noot, die hij bij deze woorden geplaatst heeft. A* Woensdag 12—4 nor wederom VOLKSVISCHDAQ 4 en 5 mooie gebakken visscken IJMU1DERV1SCHHANDEL UTRECHTSCHESTRAAT 40 Het gesprek van den dag. Naar Lourdes eti Llsleux. De 39ste Nationale Nederlandsche Bedevaart naar Lourdes heeft dit jaar plaats van 19 Juli tot 28 Juli. Het verblijf te Lourdes duurt 6 volle dagen. Om te gemoet te komen aan het verlangen van pelgrims naar Lourdes. die gaarne een bezoek aan Lisieux in het program zien opgenomen, zal één dei extra treinen van de Nationale Bedevaart de heenreis over Lisieux maken. Deze trein vertrekt daartoe een dag eerder dan de overige extra treinen uit Roosendaal, n.l. op Maandag 18 Juli. In Lisieux wordt overnacht, om tegen den avond van den volgenden dag met denzelfden trein de reis naar Lourdes voort te zetten. De aankomst (na een nachtreis) is op Woensdag 20 Juli tegen 12 uur 's middags, dus op denzelfden dag als de andere treinen aankomen, die de reis Roosendaal voor Amersfoort en Omstreken AMERSFOORT. Lange dracht no. 4 - Telefoon oo. 304 en 697 Deskundige voorlichting bjj den aan- en verkoop van Effecten Verhuring van Lips Safe-loketten Verzilveren van coupons Handelscredieten Incasseeringen SpMT-dtfpowto's rente 37» pet. Linten Carbonpapier Stencils Fa. H. ELZEI7AAR LAN6ESTRAAT 84 TEL 528 Lourdes rechtstreeks afleggen. De prijzen der piaatskaarten zijn: a. Roosendaal—Lourdes en terug: klasse 175.—, 2e klasL! f55.—, 3e klasse 135.— b. Roosendaal—Lisieux—Lourdes en terug: te klasse 185.—, 2e klasse f62.50, 3e klasse f40.—. De hotelprljzen varieeren tusschen f3. - en 18.-. De prijs bevat: I. logie's; 2. 1ste ontbijtbrood en boter met thee. koffie of chocolade; 3. 2e ontbijt met warm vleesch; 4. middageten. De inschrijvingslijsten worden op I Juni onherroepelijk gesloten. Om teleurstelling te voorkomen wordt men verzocht de aanmelding niet on- noodig uit te stellen. In geval van verhindering worden de gestorte reisgelden terug gezonden, mits van de verhindering vóór het vertrek wordt kennis gegeven. Bij af melding na 15 Juni wordt voor gi maakte onkosten f5.— ingehouden. Men kan zich laten inschrijven bij Kapelaan TEMPELMAN, Zand 31 - Amersfoort. BERICHTEN DIT A MER8FOORT Amersfoortsche Kunstkring, Tentoonstelling van een collectie oude kunst (schilderijen) van de firma N.V. De Boer te Amsterdam, in het gebouw van de Stichting „De Armen de Poth", Coninckstraat no. 41 (bij de Kamper- binnenpoort), van 30 April tot en met 16 Mei a.s., dagelijks van 10 tot 4 uur. Opening der tentoonstelling Zaterdag 30 April om half 3 nam. De restauratie der Onze Lieve Vrouwe Toren, waaraan jarenlang is gewerkt, is eindelijk voltooid. Binnen enkele dagen is de schutting ".wegge broken. De restauratie heeft schatten, gelds gekost. Rijk en Oemeente hebben elk de helft der kosten gedragen. Hebt U een Taxi of aufo noodig Amersfoort. R. K. Spaarbank. Samenvatting der kwartaalverslagen van inlagen en terugbetalingen der R. K. Spaarbank te Amersfoort in het jaar 1931. Bedrag per 1 Jan. 1931 verschuldigd in inleggers 1328.021.24. Ingelegd Ie kwartaal 143.089.!32de f27.667.— 3de f 41.739.20; 4de f36.222.65, totaal 1148.717.98 is samen 1476.739.22 Terugbetaling le kwartaal 131.390.67; 2de f 26.310.01; 3de f -*5.269.39 4de 137.592.01 totaal f 13G...o2.05 Bedrag per 1 Jan 1932 verschuldigd n inleggers zonder bijgeschreven rente f346.177.14. Totaal uitgegeven in 1931,96 nieuwe boekjes. Verslag te kwartaal 1932. Totaal ingelegd f32.831.24; Totaal terugbe taald f 34.452.90; Uitgegeven 24 nieuwe boekjes. Het Bestuur. Het programma voor de viering van den 1 Mei-dag door de Socialisten geeft het volgende: 7 uur reveille door de Arb. Muziek vereniging. 10 uur Mei-vergadering in de Markthal. Op deze vergadering wordt door een spreekkoor ten gehoore gebracht „Mensch wees vrij", van Stuiveling. Des middags twee samenkomsten voor het Soesterkwartier spreker de heer J. W. Poldervoor het Leusder- kwartier spreker de heer J. Mebius. Daarna een middagwandeling naar het Panorama achter de Watertoren, voor een openluchtmeeting, waar de heer B. Noordewier de Meirede zal houden. De Meiviering wordt besloten met een fakkeloptocht, die 's avonds om 8 uur op de Hof wordt opgesteld. macht en heerlijkheid op meesterlijke wijze zien gesymboliseerd. Een beeld van hare sterkte is hij door de stoere kracht waarmeê hij staat op den grond en zijn machtig muur werk opheft naar boven. En als we hem zijne schoone-lijnen-en-bogen-vor- mende, zware steenen zien opstuwen, altijd hooger, dan denken we aan Haar, die is als een Uren van David „ge bouwd" gelijk het Hooglied zegt, „met borstweringen en behangen met duizend schilden, geheel de wapenrusting der sterken." Hoogl. 4 4. Hij is het sym bool der „Sterke Vrouw bij uitnemend heid" en der Machtige Maagd, die den kop der helsche slang heeft vermorzeld, Gen. 3: 15, en voor hare vijanden vreeselijk is als een in slagorde gezet leger. Hoogl. 6 9. Ook is hij een beeld van Maria's bovennatuurlijke schoonheid, die hij tracht wéér te geven door de fraaie evenredigheid zijner tot één harmonisch geheel vereenigde onderdeden, door de keurigheid zijner afmetingen, de vlugheid zijner lijnen, de slankheid zij ner bogen, de sierlijkheid zijner pina kels, de verscheidenheid zijner vormen, In den Amersfoort se her» O. L. Vrouwe Toren. Werkstukken als Meesterproeven voor het Amersfoortsche Metselaarsgilde oudlijds aangebracht in den Onze Lieve Vrouwe Toren te Amersfoort.

De Eembode | 1932 | | pagina 1