ENORME A. H. v. Nieuwkerk n.v. *sös5& Glastra's Vischhandel Nederlandsch circus europa AMERSFOORT OPENEN razing Allerlei P. v. d. Burg prijsverlaging 25-40 procent van versche Visch, gebakken Visch, Vischconserven Ziet onze Etalages Utrechtschestraat 40 Telefoon 92 wusviugkiKBiiaai tu i GICIUUU s. Onze CROQÜF.TTEN en DELICATESJES al geprobeerd Heden geëtaleerd in onze groote hoek-etalage Een pracht collectie Clubfauteuils IN ETALAGE No. 8 Complete Eetkamer Enorme eortceriog Dressoirs voorradig. IN ETALAGE No. 3 Een prima eiken Slaapkamer-ameublement Zeer apart modern model. Groote keuze Spiraal- en Kapokmatrassen Bezoekt onze Toonzalen Wij bieden U een groote sorteering Tapijten en meubelen. K Beekstraat 6, Tel. 543 - Beeken&t.laan 10 - Amersfoort UW ADRES voor Complete Meubileering Burgerlijke Stand. Katholieke Openbare Leeszaal e 21 April. Geboren: Franciscus Al- Bibliotheek aan de Nieuwstraat. bertus, z. v. F. M. Barbillion en P.| Nieuwe boeken Ariz. I OndertrouwdQ. B. H. M. p. Potters Katechismus, 7 dln. Laumans en P. A. M. Ramselaar j, (je jong Handboek der kerkge- W. de Kruijf en F. Mater K. Koek- schiedenis. koek en P. Caljee K. de Jong en j. m. v. d. Berg Apologetische cursus, 3 dln. A. C. H. Riedel M. E. Knüpfer en C. C. A. Kramer J. de Graaf en A. M. de Kruijf. GehuwdA. van der Heidenen H. M. Hellevoort R. W. Palmer en E. de Jongh. Overleden Johanna Blanken, oud 52 jaar, ongeh. 22 April. GeborenGerrit Jan, z. v. T. van Roekei en H. A. de Vroome. 23 April. GeborenGijsbertus, z. v. W. j. van den Hoorn en J. van der Heiden Wilhelmina Geerlruida, d. v. C. Gijse en G. Heijerman Sjoerd Anne, z, v. A. Fennema en G. van Dijkhuizen Sander, z. v. P. J. Steen beek en M. J. van Plateringen. JR. Moderne Dames Camisoles 0.98, 0.89, 0.69 en 49 cent NATUURLIJK ALLEEN IN tiUil „Dl COHCUflRfHT" Langsttr 81 - Amersfoort Roode Kruis. Door het Technisch Bureau Duiker, 's Gravenhage werd in het gebouw der Theosofische Vereeniging een demon stratie gegeven tegen gasaanvallen. Allereerst werden verschillende mo deller. gasmaskers getoond in gasdicht Canvas, Leder, Rnbber en Linnen. Ver volgens werden getoond en uitgelegd de werking van een Slang-apparaat, Zuurstofapparaat en Falter-apparaat. Duidelijk werd aangetoond hoeveel beter de nieuwere toestellen zijn. Na dat de diverse toestellen geheel waren uiteengezet werd nog een verduide lijking gegeven met lichtbeelden. Aan het einde der bijeenkomsl wees de Heer Duiker nog op het nut om bij eventueele aanschaffing direct de nieuwste apparaten te nemen met het oog op de eenvoudige werking. Jubileum G. J. Noordman. Woensdag 4 Mei a.s. zal het 12'/, Kar geleden zijn dat den Heer G. J. oordman, op veler verzoek, het Voor zitterschap op zich nam van de R. K. Bouwvereeniging „St. Bonifacius". De toestand van de Vereeniging was toen verre van rooskleurig. Zij ging gebukt onder een zware schuldenlast en de woningen hadden een grondig onderzoek hard noodig. Het eerste werk van den Heer Noord man was dan ook die schuldenlast geleidelijk tc doen verminderen. Vervolgens werd bijzondere aandacht geschonken aan de verbetering der woningen. Vooral de laatste vier jaar is hieraan bijzondere zorg besteed. Behalve het gewone onderhoud, is ongeveer 25 h 30000 gulden uitge geven speciaal voor verbetering der buizen. Het in exploitatie brengen terrein 38 woningen St. Willibrordus- straat is dan ook voor het grootste deel te danken aan den Heer Noord man. Hiervoor moesten vele en velerlei moeilijkheden overwonnen worden. Nu is op komst de bouw van het derde complex, van 52 woningen, op een terrein aan den Oude Soesterweg. Moge den Heer G. J. Noordman, in het belang van St. Bonilacius, nog tal van jaren werkzaam zijn. J. Tolboom, de ondernemer van den nieuwen autodienst van Hoogland naar Hooglanderveen cn Amersfoort naar Hamersveld bericht, dat hij op 30 April den dienst opheft. W. L. M. E. v. Leeuwen Korte schets v. d. ontwikkeling der Nederl. letterk. Jan Engelman Torso. C. C. Martindale Het moeilijke gebod. P. Gervasius Gehoorzaamheid. J. W. Heil Leerboek der werktuig kunde. Simon Koster Duitsche filmkunst. Mia Siemer De man die den moed had. Franz Herwig De heilige proletariër. Joseph Roth Job. Carel Voorhoeve Legenden land's kust. Aart v. d. Leeuw ik en mijn speel man. Marie Schmitz Aan het overzetveer, Nico v. Suchtelen Eva's jeugd. Eva Raedt de Canter Internaat. C. M. v. Hille Gaerthé Achtergrond. L. Mathar Herr Johannes. Karl S.recker Rufe aus dem Dunkel. Jacob Wassermann Etzel Andergast. llja Ehrenburg Die Gasse am Mos- kaufluss. Edmund Kiss Die letzte Königin von Atlantis. R, H. Barlsch Der grosze und der kleine Klaus. Sigrid Undset Der brennende Busch. R. Friedenthai Der Eroberer. Fr. Schnack Das Zauberauto. Paul Keiler Das Geheimnis des Brunnens. Paul Bühler Atempause der Toten. R. C. Sheriff Die andere Seite. Günther Panstingl Die lodernde Strasse. Sh. Kaye Smith Three against the The?, v. Harbou The girl in the moon. Edna Ferber Mother knows best. John Galsworthy The white monkey. John Galsworthv The silver spoon R. H. Dana Twoyears before the mast. Orezy Bythe Gods beloved. J. O. Curwood The river's end. William le Queux The veiled. Vergeet niet even te komen kijken naar onze expositie over: recht, han delswetenschappen, staats- en maat schappijleer, huishoudkunde, land- en tuinbouw. „Wilskracht" Zondagmiddag had de Jaarvergade ring plaats van de R. K. Muziekver- eeniging „Wilskracht" in St. Jozef. De voorzitter, de heer J. v. d. Linden, heette aiien welkom. Hij is zeer tevre den over het begin van deze dag, ruim 98 pet. van de leden waren tegen woordig bij de Generale H. Communie. Over 't algemeen is spr. over het afgeloopen jaar tevreden. De vereeni ging ging over van de klasse uitmun tendheid naar de Eere-afdeeling. Wel dringt de voorzitter aan op goed repe- titicbezoek en toetreding van nieuwe, jongere leden. Vaak is „Wilskracht" uitgenoodigd voor het begeleiden van optochten en feestelijkheden, dat stemt tot tevreden heid. Een 9-tal jonge leden zijn toe getreden, Onder de mededeelingen was bericht van verhindering van den Directeur, den heer Wakelkamp. Een schrijven was binnengekomen van het gemeentebestuur om opgave van concerten. Het bestuur heeft een viertal concerten opgegeven en gevraagd of het eerste concert kan plaats hebben op II Mei. dit als een goede repetitie voor het op 16 Mei in Naarden te houden concours. Op 30 April is de vereeniging ver zocht een rondgang door de stad te houden met de Oranje-vereeniging. Aldus werd besloten. Het 25-jarig bestaan van „St. Rafaël" wordt ook opgeluisterd door de muziek van „Wilskracht". Uit het jaarverslag bleek dat 11 nieuwe leden zijn ingeschreven, terwijl 7 deze verlieten. Een 7-tal leden ont vingen het Diploma voor 10-jarig Lid maatschap. De vereeniging telt mo menteel 65 leden. De penningmeester deelde mede, dat aan ontvangsten was te boeken 13058.79, aan uitgaven 12984.42, een batig saldo dus van f74.37. De adviseur, de WelEerw. Heer W. J. de Jong, sprak vervolgens eenige waardeerende woorden over het apos tolisch werk van „Wilskracht" en feli citeerden de jubilarissen, terwijl hij hun de diploma's uitreikte. „Wilskracht" heeft op het oogenblik 151 donateurs. Het kleeding- en in- strumentenverslag geeft een batig saldo van f 132.18. Na gehouden vrije stemming werd tot bestuurslid gekozen de heer van Drie. De Kei. Onder buitengewone belangstelling, werd Zaterdagmiddag de bekende Amersfoortsche kei overgebracht van haar plaats naast het Politiebureau naar het plantsoen bij de Meisjes school. Zooals wel aan al onze Amersfoort sche lezers bekend zal zijn, is deze kei in den ijstijd door een gletscher uit Skandinavië naar de Amersfoort sche heide gestuwd. Op last Everard Meyster werd zij in 1661 van den Waelberg naar de stad getrokken, waarom de Amersfoorters Keijentrekkers" geheeten worden. Na dat deze kei van 1674 begraven had gelegen, werd zij in 1903 op de Var- kensmarkt blootgelegd en op feestelijke wijze bij het Politiebureau geplaatst. Daar de kei een belemmering voor het verkeer werd, is zij thans op niet minder feestelijke wijze overgebracht. Concert van den toren, concert van een muziekkapel, van een zangver- eeniging, enz. verhoogde de stemming in niet geringe mate. De met vlaggen getooide kei, omstuwd door een groote menigte, werd getrokken door de leer lingen der Meisjesschool en de doch ters der aannemers, die de verplaatsing kosteloos op zich hadden genomen. Toen de kei geplaatst was, hiefd de Burgemeester de volgende rede: Waarde Amersfoortsche Sectie Van den grooten N. A. B. G'hebt voleindigd in perfectie Uw belofte aan B. en W. Voor nul guldens en nul centen Zoudt gij ons dien grooten steen Uit de buurt der Stadsagenten Sleepen hier naar de Meisjes heen. In dezen tijd van zuinigheid Stelt onze Amersfoortsche veste Op hoogen prijs uw royaliteit. Zij is een mooie geste! O, Keio, Groote Keio, Kei der [Keien één ET Gij zijt zoo lang de onze, gij waart [hier steeds tevrêen Gij hadt nooit iets van noode, geen [drank zelfs en geen spijs Gij bleeft op uwe rustplaats, gij gingt [ook nooit op reis, Maar al wat reizen ging, trok hier [Uwe plaats Bewondering greep hem aan, o, steen [van veel karaats. En wie dan ook van buiten hier komt [bij ons in 't Sticht, Vergeet niet Hem te aanschouwen,'t is [is niets meer dan Uw plicht. Treksters van de Kei, het was [een zware taak Uw lijf is stijf en moe. Uw zuchten [hoorde ik vaak, Maar 't was een goede daad van de [jonge burgerij Zij en zij alléén mocht trekken aan [onze Kei. En vóóraan onze burgers was 't ons [Mannenkoor Dat luid weerklinken liet, opdat ieder- [een het hoor: De roem van onze Kei. Eert dus allen, [gelijk het hoort, De Kei, der Keien één: de Kei van [Amersfoort. Ons Genoegen Voor een tjokvolle zaal in 't St. Jozef gebouw, voerde de R. K. Tooneelver- eenigingOns Genoegen op „Napoleon's Horloge", van Jan Verhoeven. Deze vlot gespeelde klucht was wel in staat de lachspieren in beweging te brengen. „Ons Genoegen's" avonden zijn over bekend, zoodat Zondag a.s. zonder aanmoediging de zaal wel weer geheel bezet zal zijn. J Een op hol geslagen paard, dat voor een wagen was gespannen, bracht de Langestraat in rep en roer. in ra zende vaart rende het dier voort om tenslotte bij de Kamperbinnenpoort tot slaan te worden gebracht. De bestuur der kwam met den schrik vrij en er werden geen ernstige ongelukken ver oorzaakt. R. K. Ouders vereeniging. Vrijdagavond vergaderde de R. K. Oudersvereeniging onder leiding van den heer O. A. Luycx. Tot (bestuurs leden zijn gekozen de heeren Spit en Letschert. Eerstgenoemde is aangewe zen als secretaris. De heer Letschert heeft echter bedankt. In deze vacature werd na een humoristisch gehouden stemming, gekozen de heer J. H.JOver- mars. Op de vorige vergadering is be sloten een Moederfonds te stichten en daarvoor een reservefonds in het leven te roepen om uitkeeringen te doen bij gezinsvermeerdering. Het fonds is na genoeg uitgeput. De verloting is echter krachtig ter hand gesteld kunnen wor den. De fancy-fair is vastgesteld op 21, 22 en 23 Mei. De bedoeling is de kosten voor deze fancy-fair [zoo ge ring mogelijk te doen zijn. Voor af wisseling van amusement zal^worden gezorgd. Over allerlei attracties zullen nog nadere mededeelingen worden gepubliceerd. Medewerking wordt ge vraagd van alle leden voor de verkoop van loten. De leiding van den opbouw berust bij den heer Spit. De voorzitter stelde vervolgens voor de fancy-fair de naam te geven „Op hoop van Zegen". Euripides De opvoering van „Samson en Moos' door de R.'K. Tooneelver. Euripides is Zondagavond een succes geweest. Ook nu waren de spelers heel goed. In alle opzichten hebben de toeschou wers een leuken avond gehad. Het ensemble Beek zorgde voor goede muziek. De voorstelling op Zon dag a.s. is een bezoek ten volle waard. komt vanaf Vrijdag 29 April tot en met 2 Mei STANDPLAATS TERREIN HOOQLANDSCHEWEO Uit den Omtrek Nljkerk Bij het vellen van boomen had de landbouwer W. alhier, het ongeluk te struikelen en onder 'n vallende boom te geraken. Met een ernstige beenbreuk werd hij naar het Wijkgebouw over gebracht. - Op de markt: 410.000 eieren f2.10-f2.75. biggen f3—f5. 319 runderen: melk koeien 1145—f210, vette koeien f150 f225. 55 kalveren, mestkalveren f 8—f 14. Soesterberg Op het vliegveld te Soesterberg is een ernstig ongeluk gebeurd. De vliege nier Ligthart, een der oudste vliegers van het vliegkamp, was bezig in lucht een z.g. laplanding te maken. j deze proef is door onbekende oorzaak het toestel in een vrille ge raakt en van 25 M. hoogte gestort. De slag was zóó hevig, dat de ben- zinelank ontplofte, het toestel door midden brak en de molor er uit werd gerukt. De tank vloog 10 M. buiten de vliegmachine. De bestuurder Ligthart moet op slag gedood zijn. Hij laat een vrouw [met twee kin deren na. Stoutenburg Maandag kwam de Raad in voltal lige vergadering bijeen. De notulen werden goedgekeurd. Ingekomen stuk ken. Van Ged. Staten was ontvangen goedkeuring Rekening 1930 en wijzi ging begrooling 1931 en verdaging beslissing begrooting 1932. De wijzi ging besluiten tot aanvulling Bouw verordening en regeling beroepsrecht Woningwet betrof de datum van in werkingtreding, waarmede de raad zich kon vereenigen. Aan het Bestuur van de Ned. Herv. School met den Bijbel werden gelden toegekend voor aanschaffing van zes nieuwe school banken. Ged. Staten hadden betreffende i staat onder voortdu- j rende medische con- - tröle van Dr. v. Hamel Poos en Harmens. Voor de binnenkort te LUNCHROOM Utrechtschestraat No. 37, Amersfoort worden gevraagd: BUFFETJUFFROUWEN CASSIÈRES EN SERVEERJUFFROUWEN Persoonlijke aanmelding bij de inspectrice van Heck s Lunchrooms in de Gemeentelijke Arbeidsbeurs, afd. „Vrouwen", te Amers foort, Vrijdag o.s. van 6.30-7.30 uur n.m. de Gemeentebegrooting 1932 de op merking gemaakt dat het geheele batig saldo van 1930 groot ruim f3000, in den dienst 1932 was gebracht en niet een gedeelte gereserveerd voor latere jaren. De Burgemeester deelde mede dat de raming Inkomsten aan den lagen kant gehouden. Spr. meent in dezen tijd niet te moeten adviseeren tot heffing van opcenten op de fonds belasting. doch de grootst mogelijke zuinigheid te betrachten. Besloten werd de post onvoorzien te vermin deren met f 1000 en dit te reserveeren. De raad ging accoord met het voor stel van B. en W. om adhaesie te be tuigen met het adres van de Gemeente Leersum betreffende salarisverlaging burgemeester, secretarissen en ont vangers. Van de rondvraag werd geen gebruik gemaakt. Kerknieuws Aartsbroederschap der H. Familie. In de eerstvolgende oefeningen der Broederschap zal onze Eerwaarde Directeur behandelen de Encycliek Z. H. Paus Pius XI over het Christe lijk Huwelijk. Ik zou alle leden, mannen zoowel als vrouwen, willen verzoeken deze oefeningen trouw te bezoeken en één over te slaan, daar deze leerzaam zullen zijn. Ook voor niet-leden der H. Familie, vooral jonggehuwden of voor hen die een huwelijk wenschen aan te gaan, zullen de Conferentie's heel nuttig zijn. De oefeningen worden gehouden de le en 3e Woensdag der maand voor de mannen en de 2e en 4e Woensdag voor de vrouwen 'savondsom 8'/« uur precies, in de kerk van O. L. Vrouwe Hemelvaart. Directeur is de Weieerw. heer Kapelaan van Leeuwen, bij wie men zich tevens als lid kan opgeven. EEN PREFECT. Amersfoort, April 1932. hitte. Slapeloosheid. F«S l^arsssr- F Wsfflf 1 Een jonge Italiaan, die uit Frank rijk uitgewezen was, is een politiebu reau in een voorstadje van Marseille binnengedrongen om een aanval te doen op den inspecteur van politie. Hij schoot op agenten, die den inspec teur te hulp kwamen en doodde er twee van. In de Japansche slad Omija heeft een geweldige brand gewoed, waar door 1300 huizen in de asch werden gelegd. Verscheidene menschenlevens gingen verloren. Op de Nederlandsche sigarenfabriek Oejaco te Culemborg hebben alle (40) strippers aanzegging van ontslag ge kregen wegens slapte der werkzaam heden. Bij de hoogovens te IJmuiden zijn 20 arbeiders ontslagen. De vol gende week zullen er nog 20 volgen- Te Raumland bij Münster in West- falen is in de kerk een steen ontdekt met het jaartal 732. Nasporingen brach ten tot de ontdekking, dat deze kerk de oudste kerk van Duitschland is en dat ze door St. Bonifacius werd ge bouwd. Een millioen werkloozen, zijnde een zevende gedeelte van de bevolking van de slad New-York is thans af hankelijk van liefdadigheid. Men vreest dan ook voor uitgebreide hongeron- iusten, tenzij onmiddellijk uitgebreide-* maatregelen genomen worden om de' dreigende hongersnood af te wenden. Reeds nu verwacht men groote moei lijkheden, aangezien men thans voor de noodzakelijkheid komt te staan om aan 8003 menschen mede te deelen, dat men hun geen hulp meer verstrek ken kan. Meer dan 50.000 personen zullen na 1 Mei gedwongen zijn te pogen zich zonder eenigen steun door de moeilijkheden heen te slaan. Medegedeeld wordt, dat zeer ernstige onregelmatigheden alleen kunnen wor den vermeden, wanneer het stadsbe stuur er toe wil en kan overgaan om maandelijks een bedrag voor steun uit te trekken, groot ongeveer 7 '/2 millioen dollar. Een dergelijk maandelijksch steunbedrag zou dan volgens de al- gemeene opvattingen minstens gedu rende een vol jaar moeten worden uitgetrokken. Marktbericht. Kaasmarkt Amersfoort. 25 April. Aangevoerd 30 wa gens, bevattende 6000 Kilo. Prijs f 16.- tot f 18.-. p. 50 Kilo Handel traag. Tandheelkundige MUURHUIZEN 29 - AMERSFOORT TELEFOON 970 Spreekuur van 9-12 - lVi-4 Zaterdags van 34 Woensdags- en Vrjjdagsavonds t van 79 uur. Af. H. v. Raalte Amersfoort Afd. Stoffen Voile imprimé in aparte kleur-echte dessins 65, 75, 90 ct. p. El Etamine ajour bewerkte Stof voor Zomer-japon in 10 moderne kleuren 60 ct. p. El Chineesche naturel Zijde voor blouses, zeer solide 95 ct. p. El Vlisco's, Sobralco's, Peter-Pan, Wasch-katoenen-stoffen in overvloed van dessins M. h. v. Raalte Firma E. J. v. I Arnhemscbestraat 19 - Tel. 8fk Amersfoort. Ie klas VI.EESCHWAREN t

De Eembode | 1932 | | pagina 2