Kastpapier Punaisesziin He'is haar laak he'huishouden N.V. Middenstands-Bank Fa. H. Elzenaar Bel dan op No, 42 Kantoor en Drukkerij Langegracht 28, Amersfoort DE EEMBODE verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdag middag. De abonnementsprijs bedraagt één gulden per drie maanden; buiten Amersfoort f 1.10, Iranco per post. Abonnementen kunnen eiken dag ingaan. Uitgave van de Katholieke Stichting De Eembode, gevestigd te Amersfoort De €embode Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Dinsdag 10 Mei 1932 ADVERTENT1ÈN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adverteeren Advertentlën moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur in den morgen zijn bezorgd. Telefoon 314 Zes en Veertigste Jaargang - No. 12 Wij werken niet voor ons zelf maar ook voor de menigte buiten ons en we hebben medewerking noodig. Onrust vlinders. leder entomoloog kent de onrust vlinders, van welk soort ik meen, dat de meekrapvlinder een vaderlandsche vertegenwoordiger is. Men ziet hem nooit stilzitten. In bliksemvaart schiet hij door de lucht of hangt op snel trillende vleugels e enige oogenblikken boven een open bloem, om dan ijlings weer naar een andere te vliegen. Zulke onrustvlinders vinden wij ook onder de menschen. Zij bemoeien zich met alles en kunnen niet dulden, dat er iets ter wereld tot stand komt, waarover zij hun licht niet hebben laten schijnen. Vandaag richten zij een anti-mili- tairistenbond op, houden de inleiding en loopen hard weg om iets nieuws te beginnen. Morgen vallen ze een bestuurder aan en als ze hem niet vlug geHoeg kunnen „leggen" naar hun zin, hollen ze naar de koffiekamer en maken ruzie met de suppoosten. Straks voelen zij zich geprikkeld door het rente-probleem en schrijven haastig een brochure, op welks laatste bladzijde zij alvast een oplossing geven, die zij op de .eerste onjuist verklaarden. Week in week uit geven zij hun ongevraagde adviezen: over medezeg genschap, het dempen der Zuiderzee, salarisvermindering en honderd andere min of meer ingewikkelde kwesties. Er is geen bewindsman, geen regee ring, geen instituut, geen uitvinding, of zij hebben hun kritiek kant en klaar. Zij zijn echter niet van plan het gewraakte te verbeteren en hun voor stellen te verwezenlijkenzij zoeken alleen maar beweging, willen hun eigen stem hooren, moeten met hun vingers overal even aan zitten. Ligt het aan de nieren of aan dc hersens? Ik weet het niet. Maar liet lijken mij toch symptomen eener ziek: en ik vermoed, dat zij besmettelijk !s want wij zien het aantal onrus./i:-dci op onrustbarende wijze toenemen. Jammerl Iets goeds brengen zij im mers nooit tot stand, wel brengen zij veel onrust en gejaagdheid onder de menschen, wat de samenleving niet gezelliger maakt. Wij mogen hen niet verdelgen met Bordeauxsche pap, wantzeblijven met-al 't onredelijke toch redelijke wezens. En zoo zal men met deze plaag opgescheept zitten, als de soort niet van zelf wil uitsterven. vriendelijk, gezellig en warm in te richten, zoodat het voor ieder aantrek- - m I kelijk is, en allen gaarne bij haar thuis KANTOORBOEKHANDEL «F.A.TULP» Lingestr. 68 t.o. Krommestr. TEL. 326 houden vergadering. Mededeeling geschiedde, dat de Voor zitter, de heer H. Cozijnsen Gz. zijn functie ter beschikking stelde. Op de volgende zitting zal een andere praeses gekozen worden; de heer Kramer zal tijdelijk voorzitter zijn. De rekening 1931 werd vastgesteld met een batig saldo van f433,69. Inzake eenheid in lesgeving Ned. Taal op de scholen zal een adres aan den Min. van Onderwijs gezonden worden. Gevallen van onbillijkheid tegenover winkelstand door handel drijvende ambtenaren zullen ter kennis der Regeering gebracht worden. Het wetsontwerp op de insteling van Bedrijfsraden en van een Economischen Raad wordt voor praeadvies verwezen naar een Commissie. Bezuinigingsmaatregelen op post kantoren o.a. te Harderwijk, zullen be sproken worden. A.s. Woensdag 12—4 uur wederom VOLKSVISCHDAG 4 en 5 mooie gebakken visschen voor 1 kwartje IJMU1DERVISCHHANDEL UTRECHTSCHESTRAAT 40 Het gesprek van den dag. besturen, voor de keuken te zorgen, en met het geld wat vader binnen brengt rond te komen. Ook dit wordt door de K. V. niet uit het oog ver loren, want ze leert de meisjes hoe een huis moet worden ingericht, hoe zij er door haar persoonlijkheid en inrichting er warmte aan kan geven en gezelligheid. Er wordt huishoudonder- wijs gegeven, er wordt gewerkt op spaarzaamheid en eenvoud. En ten slotte haar taak als echtge- noote. Het meisje moet leeren begrijpen hoe ze straks ook naast haar man zal moeten staan in het maatschappelijk leven. Een arbeidersvrouw moet weten en meevoelen, wat de nooden en te vens ook wat de plichten zijn van den arbeider, en de werkgeversvrouw zal moeten meebegrijpen en meevoelen wat haar man als katholiek moet doen, om zijn maatschappelijke plichten van rechtvaardigheid en naastenliefde te vervullen opdat ze ter gerechter tijd ook haar groote invloed in deze kan gebruiken. Door ook hierin de vrouw in te leiden en te doen meevoelen, en zoo later een machtige invloed te doen uitoefenen ten goede, vervult de K.j.V. tevens ook een sociale taak, die ter dege past in onze tegenwoordige samenleving. Ons artikeltje is zoo ongemerkt wat langer dan gewoonlijk geworden, maar ik maak nu toch een einde om U de volgende keer eens te spreken over het derde groote programmapunt der K. J. V.: Apostolaat. j. A. VERNOOIJ, Kapelaan Directeur K. J. V. Decoratieve Figuren. Daar zijn vrijgestelden in de vakbe weging, die van hun gewonen arbeid werden ontheven om zich geheel te wijden aan de belangen hunner ge- nooten. Aan die positie zijn gevaren verbon den, maar zij heeft ongetwijfeld reden van bestaan en zal zelfs in de meeste gevallen hoogst nuttig zijn. Er is een ander soort van vrijge stelden in de maatschappij, die vlijtig alle mogelijke verplichtingen op zich nemen, maar zich zelf vrijstellen van den plicht er ooit een enkele te ver vullen. Dat zijn de decoratieve figuren 1 Aan hun positie zit het gevaar vast voor zelfoverschatting en zij heeft bo vendien geen enkele reden van bestaan. Zij nemen alles aan en niet zelden met een geestdriftige bereidwilligheid, die den vrager het hart warm maakt. Zij zijn lid van tallooze vereenigingen maar vermijden met pijnlijke zorg ter vergadering te verschijnen, tenzij het een zeldzame feestvergadering mocht zijn. Zij zitten in menig bestuur en schrij ven geregeld en correct hun briefje van verhindering, behalve als er bij gele genheid een foto wordt genomen voor de geïllustreerde bladen. Dan zijn ze een kwartier te vroeg al present. Zij treden gaarne toe tot elk comité als het blijkt een eere-comité tc zijn. Zij zijn de decoratieve figuren, de noodelooze en soms verwarrende besken onzer samenleving. Zij schijnen geboren om te sieren en versierd te worden. Binnenland Kamer van Koophandel Fabrieken voor de Geldersche Vallei, Wegens afwezigheid van den Voor zitter presideerde de ondervoorzitter B. Kramer (Amersfoort) de laatst ge- We zeiden in ons vorige artikeltje, dat de K.J.V. de vorming tot christen moeder tot tweede en hoofdprogramma- punt koos van haar werkzaamheid onder de rijpere meisjes. Waarom? Omdat dit hun natuurlijke roeping een schoone roeping haar door God gegeven. Nog andere redenen maakten deze gedachte een program van werkzaam heid in de K.J.V. En één daarvan is, dat juist in onzen tijd deze heilige roeping wordt aangevallen en in breede kringen onteerd en op misdadige wijze verhinderd. We behoeven daar niet verder over te schrijven; iedereen weet het, iedereen kan zien, hoe verwoestend vele huisgezinnen inwerkt. Te gen die bedorven tijdgeest willen wij een leger van chrisienvrouwen trachten te plaatsen, voor,wie het moederschap, veredeld en in bovennatuurlijke zin opgevat door hun katholiek geloof, een heilig ideaal zal zijn. Hoe tracht nu de K.J.V. haar meisjes tot die schoone roeping op te voeden? En met deze vraag kom ik aan het geen ik volgens belofte in dit artikeltje moest behandelen. Allereerst tracht dan de K.J.V. haar meisjes te brengen tot een diep gods dienstig leven, en een strenge zedelijke opvatting, leert ze het stoffelijke steeds zien beneden en in het licht van het bovennatuurlijke, zoodat vanzelf ook haar toekomstige roeping als moeder in datzelfde bovennatuurlijke licht komt te staan, en in haar opvatting heel wat meer wordt dan wat de tegen woordige tijdgeest ervan maakt, n.l. zuivere stoffelijke berekening, zoo goed en gemakkelijk mogelijk le ven te hebben, zonder verantwoording en zonder veel lasten. Bovendien tracht de K.J.V. haar meisjes de waarde te doen kennen van een onsterfelijke ziel, zoodal ze later in hun kinderen ook de ziel als het meeet kostbaarste zullen zoeken en verzorgen. Naast deze vorming tot een echte moeder in bovennatuurlijke zin geeft de K.J.V. aan de meisjes oo eenvoudige lessen over opvoedkunde opdat ze ook daar later hun voordeel' mee kunnen doen. Maar onze meisjes zullen niet alleen eens moeder zijn, die in bovennatuur lijke zin hun taak moeten opvatten, maar zij moeten ook eenmaal de prac- tische vrouw des huizes, en gelijke echtgenoote zijn. Moeder moet de ziel van het huis gezin zijn. Het is haar taak haar huis IlBECHSTEI^IANffsl Het ideaal van den muziekliefhebber B De vertegenwoordiger: [iiiiiiiiiil6-iiii»iiai»i| Heemraadschap de Rivier De Eem. In het jaarverslag over 1931 wordt geconstateerd dat de gunstige invloed van de bijna voltooide afsluiting der Zuiderzee op de Stormvloedwater standen reeds duidelijk tot uitdrukking komt. Over de vervuiling van de Lunter- iche beek en de Eem werden minder klachten vernomen dan vorige jaren, hetgeen waarschijnlijk is toe teschrij- aan den grooten regenval de verversching van het beek water door inlating van Rijnwater en 3e. door verminderde werking van de verschillende fabrieken, die haar water op de waterleidingen, welke in de Lunterschebeek uitmonden,afvoeren. Onderhoud en Werken. Evenals in 1930 werden de beken eigen beheer met de baggermachine uitgebaggerd. Op verschillende plaatsen in de Flier- en Lunterschebeek werden damwanden aangebracht ter voorko ming van afbrokkeling van de taluds. Tusschen het vonder bij Hooyeren de Blauwe Brug in de Stoutenburger- iaan is over eene lengte van 700 M. het talud, zoowel aan de linker- als aan de rechterzijde afgegraven. In de bocht ongeveer 200 M. be neden de Blauwe Brug is een dam- wand ter lengte van 15 M. geplaatst. Bij de uitmonding van 4 in dit ge deelte der beek stroomende slooten zijn betonnen duikers aangebracht met kleppen, die zich bij hoogen stand van de beek sluiten, waardoor de achter gelegen lagere landen geen overlast van water meer zullen ondervinden Boven de Blauwe Brug is over eene lengte van 200 M. eene beschoeiing geplaatst, de taluds aan beide zijden onder eene grootere helling gebracht en met de afgegraven grond de kade verhoogd om overstrooming van de landerijen bij hooge standen der beek voorkomen. Van oever tot oever gemeten heefl de beek dcor de afgraving eene groo tere breedte gekregen van 2 tot 3 Va M. Voor de uitvoering van deze wer ken moest meer dan 1000 M3. grond worden verplaatst. De Gemeente Stou- tenburg heeft in deze verbetering van de Flierbeek hare medewerking leend door betaling van 1/3 deel de kosten, welke in totaal f 1579.99 hebben bedragen. Westelijke Singelgracht. In het gedeelte van Monnikendam tot de brug in de Hendrik v. Vianden- straat werd 250 M3. bagger opgehaald en gestort op den kant en in de uit hollingen van de Lunterschebeek nabij de Gasthuislaan. Oostelijke Singelgracht. Nabij Monnikendam werd 60 M3. men opgeruimd en de gegraven met den vrijkomenden grond zijn de uithollingen aangevuld. Overigens werden de beken na aan besteding van waterplanten gezuiverd. De jaartfjksche schouw over de vftr de Eem werd gehouden waarbij de Watergraaf, 3 Heemraden en de Secretaris-Penningmeester van het Heemraadschap tegenwoordig waren, alsmede genoodigden. Over het algemeen verkeert de Eem in goeden staal, slechts is op enkele plaatsen, tengevolge van de zuiging der schepen, afbrokkeling van het talud waar te nemen. In tegenstelling met vorige jaren was het water zoowel in de Broeksloot als in de Luntersche beek betrekkelijk helder, de oorzaak hiervan moet wor den gezocht in den meer gestadigen regenval, het van tijd tot tijd inlaten van Rijnwater en de verminderde ver vuiling van het beekwater door de fabrieken die door den crisistijd niet op vollen kracht werken. De maandelijksche Godsdienstoefe ning voor de R. K. militairen der verschillende wapens en rangen in het garnizoen, wordt gehouden door den Heer Aalmoezenier op Donderdag en 'rifdag a.s. Donderdagmiddag half 4 de confe rentie en van 6.30—8 uur gelegenheid om te biechten. Vrijdagmorgen om 7 uur de H. Mis met preek en algemeene H. Communie. De heer L. Beijnen heeft wegens vertrek naar elders ontslag genomen als regent van het gesticht en de fun datie „Der Armen de Poth". Hij be kleedde die functie ongeveer 10 jaar. Heck's Lunchroom. Tot de onmisbare meubileering van eenige plaats van beteekenis behoort tegenwoordig een Lunchroom van Heek. Het is dus streelend voor den Amers- foorter, wien de groei van zijn stad ter harte gaat, dat ook hier Heek zijn intrede deed. Daags voor Kemelvaart had de ope ning plaats in het voormalige pand van Van Nie aan de Utrechtschestraat. In drie maanden tijd werd het vroegere winkelhuis in een lunchroom omgezet. Dat alles wat inrichting en comfort betreft èf is behoeft geen betoog. Heck's Lunchrooms zijn overbekend. Het doel wat deze firma nastreeft is: van alles het beste te leveren tegen de laagste prijzen in een aangename omgeving. De belangstelling was bij de opening overweldigend en ook Hemelvaartsdag en Zondag was de toeloop zeer groot. Naar aanleiding van den door de Prov. Staten uitgesproken wensch, heb ber Ged. Staten een bespreking ge houden met de vereeniging „Het Melk- controlestation voor Amersfoort en Om streken". Dit bestuur heeft Ged. Staten een uitvoerige uiteenzetting gegeven van de werking en het belang van het station en hun indruk bevestigd, dat hier belangeloos nuttige arbeid wordt verricht. Hoeveel waardeering Ged. Staten ook heeft voor dit werk, heeft men er Ged. Staten echter toch niet van kunnen overtuigen, dat een tweede melkcon- trolestation in de provincie Utrecht noodig en gewenscht is. Ged. Staten blijven integendeel van meening, dat centralisatie in dit gewest noodig is, daar men daardoor alleen kan krijgen een gelijke behandeling van alle vee houders en melkslijters. Ged. Staten hebben overwogen of het gewenscht zou zijn bij het bestuur van de vereeniging „Het Melkcontrole- station Utrecht" er op aan te dringen een filiaal te Amersfoort te stichten. Uit een nieuwe bespreking is geble ken, dat het dit vooralsnog niet noodig acht en dat dit ook door de leden in Amersfoort en omstreken woonachtig, niet wordt begeerd. Indien zich uit de gemeente Amers foort en uit den omtrek daarvan, vele nieuwe slijters, melkinrichtingen zouden aanmelden en men op de op richting van een agentschap prijs zou stellen, dan is het bestuur bereid dit in ernstige overweging te ne grond gebaggerd, welke is gestort nabij de Gasthuislaan. Moorsterbeek. lu het gedeelte van den Moorster- weg tot de grens van Gelderland ter lengte van ruim 1000 M. zijn de stam- De R. K. Werkliedenvereeniging „St. Jozef" houdt eene ledenvergade ring op Donderdag 19 Mei a.s. d avonds 8 uur in het Bondsgebouw. De agenda vermeldt o.m.: Verslag ontspanning werkloozen. Doel en streven van de Coöperatie „Helpt Elkander". Spreker: de heer B. Walet. Mededeelingen. Tot besluit van het jachtseizoen 1931—'32 organiseerde de Kon. Ned. Jachtvereeniging een ruiterfeest op Bavoort (gem. Leusden). Des morgens had een jachtrit plaats waaraan deel namen 4 dames- en 16 heerenruiters. Jagermeester was jhr. H. Radermacher Schorer, Whipper Ins. mr. Jos. Gilissen en de heer Kwint en field-masier ritm. jhr. W. Gevaerts van Nulandt. De meet was op het Stationsplein te Amersfoort, start einde Leusderheide. Het ringsteken had den volgenden uitslag: 1. B. J. Donselaar, Leusden, tevens schoonste geheel. 2. J. v. d Wolfhaar, Hoogland. 3. Mej. M. Geert- sema, Leusden. 4. P. Smink, Amers foort. 5. Lochtenstein, Soest. voor Amersfoort en Omstreken AMERSFOORT. Lange Gracht no. 4 - Telefoon no. 304 en 697 Deskundige voorlichting bjj den aan- en verkoop van Effecten Verhuring van Lips Safe-loketten Verzilveren van coupons Handelscredieten Incaaseeringen 8paar-deposito's rente S'/t pet. Kiest voor Uw Administratie Boeken met Uitschuifbaar Hoofd h Enorne Tijdsbesparing vnan Langestrut 84 Telef- 528 Hebt U een Taxi of auto noodig iraersfoon. Nieuwe Zaken. Men schriift ons: Bergstraat 15 opende de Heer C7 Weers een fotografisch atelier, annex fotohandel. Ook voor ontwikkelen, af drukken en vergrooten van amateur opnamen kan men aan dit adres terecht. Dat de Heer C. Weers zijn vak ver staat bewijst het Algem. Nieuwsblad voor Zuid Midden Java, het Djokjasch Dagblad van 30 Mei 1930. Daarin wordt Iding gemaakt van het vertrek van het gezin Weers naar het Vaderland na een 6-jarig verblijf op Djokja. Ook meldt dit Dagblad dat de Heer Weers een meester in zijn vak is, getuigend dat Z. H. de Sultan van Djokja den Heer Corn. Weers benoemde tot hof- fotograaf, een onderscheiding nog nie mand te beuit gevallen. Pracht foto's prijken in de etalage en het atelier. Schouw. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort geven kennis dat de voor- jaarsschouw over wegen, slooten en waterleidingen, aan hun toezicht ol beheer onderworpen, zal gehouden worden op Dinsdag 24 Mei en vol gende dagen. Burgerlijke Stand. 3 Mei. Geboren: Hendrikus, z. v. Dijl en J. P. v. der Knaap Geertruida, d. v. H. Pot en B. West- >f Aalbert, z. v. W. Mulder en Bakker. 4 Mei. Geboren: Johannes, z. J. v. Duist en L. F. C. van Baggem Grece Anna, d. v. J. Boswijk en S. Elzinga Lubertus Antonius, z. v. P. v. Binnendijk en J. de Leeuw. OndertrouwdD. J. Smit en M. Hove- stad M. v. Holland en G. v. dei Herberg A. v. Assen en G. Tig- gelaven. Gehuwd: H. E. v. Zui'en en A. G. Sandbrink A. H. Meinten en H. v. Doorn K. de Jong en A. C. H. Riedel K. Koekkoek en P. Galjee E. H. v. de Ridder en F. A. S. Giesselmann W. de Kruijff en Mater J. de Graaf en A. M. de Kruif H. Gühnen en K. Bartelds. OverledenJohanna S. S. Witsenborg, 68 jr., echtg. v. Jkhr. J. W. F. von Schmidt auf Altenstadt. 6 Mei. Geboren: Alexander Emile, z. v. A. J. R. E. v. Schoonhoven v. Beurden en A. C. C. H. de Bert. Gehuwd: J. M. Buitenrust Hettema eu M. C. Weller. Overleden: lede Feddema, 58 jr., echtg. v. G. Wester hof Bartus v. de Beek, 8 jr, 7 Mei. Geboren: Elisabeth Bernardina Maria, d. v. G. C. J. Burgers en W. M. Koolhof. Johannes, z. v. E. I Kronenburg en F. van Bendegem. Sportfondsen!) ad. Een vijftigtal belangstellenden voor een overdekte Bad-en Zweminrichting te Amersfoort waren in Hotel „De Zwaan" bijeen gekomen waar een Commissaris van de N.V. Sportfond- senbad de heer A. v. Olsl uil Amster dam alle mogelijke inlichtingen ver schafte en de aanwezigen tevens daar mede aanspoorde spaarders te worden. Tot leden vgn het Comité van Actie c.n. Bergsma, J. v. Doorn, Dr. C. H. Eg- gink, J. B. Grootendorst, Dr. J. F. B. v. Hasselt, J. G. Kozen, C. v. Omme ren Jr., J. A. C. Spoel, L. de Voogd, A. Vierdag. Uit dit Comité wordt bestuur gevormd, terwijl drie leden aan het Comité worden toegevoegd vanuit Amsterdam. Tot leden van den Raad van Toezicht werden benoemd Mr. A. E. Th. Kooien, Mr. L. Stadig, en de heer J. F. de With. Nog zal worden benoemd een Comité van aan beveling. Besloten werd propagandatochten te organiseeren naar .de Overdekje Bad en Zweminrichting te Amsterdam en op een van de eerste tochten de pers uit te noodigen. Verschillende toezeggingen voor spaaaders werden ter vergadering ge daan. WELKOM VREEMDELING. Gevestigd te Amersfoort. J. v. d. Mazen, R.K., Sumatrastr. 16, metselaar. F. Halewijn, R.K., Heinsiusl. 19. J. Oudhuizen, N.H., Pauwslr. 3, wacht meester. C. Riemens, N.H., Hoogew. 237, wacht meester. A. Rommers, N.H., Hoogstr. 22, cement- werker. Adriana Zwaneveld geb. Muilaart, N.H., Vermeerstr. 135. W. Michaelis, E.L., Zwanenhalsstr. 9, timmerman. Hendrika Nieuwenhuis, R.K., Kamp 75, dagd bode. E. Halewijn, R.K., Heinsiusl. 19. J. Esmeijer, N.H., Weverssingel 32, schilder. Hanna Tunder, E.L., Bankastr. 16, h. in de huish. G. Colenbrander, N.H., Rembr.str. 10, mach. bankw. Johanna Schroder, N.H., Bilderd.l. 6, dienstbode. J. Berg, R.K., Aldegondestr. 55, timmer man. Elisabeth Hamressen, N.H., Kromme- str. 4b, dienstbode. Jacoba Zegers, G.K., Utr.weg 38. Maria Timmerman, N.H., v. Asch v. Wijckstr. 27. C. Brouwer, Kaz. Ber. Wapens, wachtm. Spierenburg, N.H., Puntenb.l. 38, bankw. N.S. Christina Versteeg, N.H., Valkestr. 12, dienstbode. Maria Schipper, D.E., D. Fockemal. 79, dienstbode. Christine Rüter, R.K., Mauritslaan 5, dienstbode. K. Spranger, D.E., P. Potterstr. 25, meubelmaker. Francina Kok, R.K., St. Andriesstr. 5b, dienstbode.

De Eembode | 1932 | | pagina 1