U DENKT A.H.v. Nieuwkerk n.v. VERSCHE VISCH T«WL Tom. Griet. Ma. Heilbot, Schol, B»t, Visch-cathonade, Allerlei Karpet, Looper, Linoleum of Zeilen In Haarvelours- en Bouclé Karpetten VISCH .o tevens tun de »Mm OLASTRA. Het ALLERBESTE tegen de BILUJKSTO wen, d»me, danken wf ons enccee. EIOKN INKOOPBUREAU TE IJMUIDEN Tarbot, To* Griet, Zalm, Heilbot, oonon cjfii..,' Delicatere», Gemarineerde Haring, Rolmops PRIJSVERLAGING yiSOeA^ ^ê-tO pScENT? - Voo^r romer: Eet na viseh, ,oedw Ueht verteerbaar. IJmulder VHchh.nd.l H. OI»..r. 6 Co. N.V., Il.-cht.ch..tr..t 40. Tolol. 92 Eet meer Vtocht Dan blijft ge slank, gerond en frischl Naar de Missie. Zusters Conaregstit van den H. Joref Amersfoort. Den 26stcn Mei rullen weer drie Zustere van deze Congregatie naar de Missie vertrekken. Mocht In hel begin 1931 het eerste zestal Zusters vertrekken naar de standplaats Petissah O.K. Sumatra, thans vestigen zich deze Zusters op eenlgcn afstand van Petissah, n.l. Ie Medan om daar een Internaat te be ginnen voor Europeesche kinderen. Donderdag 26 Mei reizen de Zusters n.l. Zuster Prisca (M. Jorna uit Wijt- gaard), Zuster Symphorosa (O. Ver steeg uit Oude Rijn) en Zuster Ber- nsrdlna (W. Vinkenvleugel uit Dinx- perlo), per trein naar Oenua om van daar 27 Mei per stoomschip „Johan van Oldenbarneveld" naar IndiC vertrekken. regen. Dezen modderregens zijn reeds eerder voorspeld, toen de vulkanen in Zuid-Amerika hun aschmassa's de lucht indreven. De uitbreiding van den dienst der Amerefoortsche autobuslijnen geschiedt als proef gedurende een maand. De bedoeling is het bieden van een korter en sneller verbinding met het Leusderkwartier en een betere verbin ding van de oude stad met het station. Het hangt nu van het publiek af, of de proeflijn een vaste dienst wordt. Wanneer de opbrengst de uitgaven niet ongeveer dekt, zal de directie niet kunnen voortgaan. Wij maken rij-lustigen nog attent op de kleuren der richtingsborden voor de verschillende lijnen. Soesterkwartier- lijn rood, Ringlijn wit, Leusderlijn blauw. Gonden Bruiloft, Zaterdagmiddag. De kleine huisjes van de Poth gezellig bijeengehurkt, de straatjes brandschoon, glimmend In het licht der even doorbrekende zon. Hall drie. Helder en eenvoudig klin ker, de klepeltjes van het Pothtorentje, want 't is leest voor de oudjes. Achter eikander strompelen ze de kapel binnen. Sommigen bevend, leu nend op anderen; weer anderen kittig, helder rondkijkend met vriendelijk lachende oogen, knikkend naar andere Pothbcwoners, allen buren en kennis sen van elkaar. Dan... de gouden bruidegom, stram en fier, op zijn borst de schuttersme- daille en bronzen medaille voor trou wen dienst, terwijl achter hem, onthutst door zooveel belangstelling, glimmend van voldaanheid, zijn trouwe ega bin nenschuift. Op een verhooging zitten ze, beiden inwendig lachend om zooveel eer, ter wijl vóór hen pronkt de traditioneele feesttaart der Regenten, vier verdiepin gen hoog, smcuig van witte, bruine en rose room. Voor op 't tafeitje het cadeau van de mede-bewoners; een klokstel en eenige vloermatten. Als alles vol verwachting is gezeten, komen de Heeren Regenten en namens hen spreekt de heer J. U. H. Feikema het bruidspaar Van Barlingen hartelijk toe, gedenkend het werkzaam leven van den echtgenoot, wijzend op het groote nageslacht, 6 zoons en 23 Klein kinderen. Spr. Diedi nun Uc taan aai en wenschl beiden nog menig gelukkig jaar tesar Beide 73-jarige oudjes knikten blijde hun Regent toe. Dan de zegebede der andere Poth- bewoners: schrille geluidjes afzonder lijk smelten ze in dit oude Godshuis tesamen tot een bede van ontroerende innigheid. Dit voelen ook de kinderen en ont roerd dankt een der zoons voor d< veie bewijzen van sympathiehij dankt Regenten, vader en moeder van de Poth cn de andere buren voor hun mooie cadeaux. Als de Heeren Regenten weggaan komen de tongen los, een tractatie wordt rondgedeeld en met blije ge zichten strompelen de oudjes hun woningen weer binnen. K. R. O. In een bestuursvergadering van de Katholieke Radio vereeniging had dc oprichting van een Technische Club plaats. Besloten is voor advies ol verleende hulp een bedrag van f 0.25 in rekening te brengen. De club wordt gevormd door de HeerenJ. O. E. Boekenoogen, Kromme- straat 10. C. dc Oroot. OudeSoester- weg 143 en B. Jongh, Methorststraat 27, die zich op verzoek van het Bestuur daartoe welwillend beschikbaar hebben gesteld. Leden vao den K. R. O., die tech nische huip of advies noodig hebben, kunnen zich daarvoor tot genoemde heeren wenden. Door eenige bewoners van Schimmelpenninckbuurt werd een zeer intrkwaardigverschijnsel waargenomen. Het regende n.l. enkele druppels, en de plaatsen waar deze druppels neer gekomen waren vertoonden bruin-gele vlekken. Men sloeg er aanvankelijk geen ach! op, doch bij nader onder zoek op Zaterdagmiddag bleken <iezt plekken tt zijn ontstaan door afzetting van een geel poeder. Enkele dezer pocdcrvlckken zijn bijeen gegaard en opgezonden naar het Kon. Ned. Mete orologisch Instituut. Verondersteld wordt, dat men hier te doen heelt met 'n kleinen modder- Soest Burgerlijke Stand. GeborenMaria Cornelia, d. v. J. Huigen en M. H. Bosboom Bertus Wouter, z. v. G. v. d. Bedum en C. v. Loenen Jan, z. v. J. Laseur en T. de Bock. OndertrouwdJ. Bakker en M. v. 't Klooster I. Kordes en M. G. Wijbeek J. H. Verzaal en M. J. Geytenbeek G. H. Peuter en A. Hendriks D. v. d. Broek en B G. Pol. GehuwdC. Klap en A. Wallet H. Hietkamp en W. de Goede Weigert namaak I J. Pol en W. J. van Diermen. Over vraagt de echte Poeder, en Tabletten I led«n Ja" Qf fbranduS Ligthart, 2g j-. Echt zi/n ie alleen, wanneer op de met S. Wltteboon - Dina Post- verpakking de naam van den labr.kant m"S. 81 J„ gch. met J. O. van Welie Wllhelmlna de Ruig, 69 jaar, geh. met A. Harekamp Eintina Gijsberta Poslma, 34 jaar, wed. van E. A. Muy- derman. Concert te geven door de R. K. Muziekver- eeniging .Wilskracht" op Woensdag II Mei In de gemeentelijke muziek tent. Programma; Florentinermarsch, I. Fucik. Du Calif de Bagdad, E. Marie. Le Masque, E. Fromenf. Faust, Ch. Gounod. 1. introduction et Valse, 2. Adagio, 3. Allegretto, 4. Moderato Maëstoso, 5. Allegretto, 6. Moderato con Motto, 7. Bacchanale. Zampa, Ouverture, F. Herold LeMoulindelaForetnoire, R. Eilenberg' Traumideale, J. Fucik" Vivat Europa, F. Lasure- In hel oude stadskwartier Bloemen- daal, waar sinds jaar en dag de be kende kruidenierszaak met annex huis houdelijke artikelen was gevestigd van de firma Van Kallevcen, is wat ver anderd. De heer Van Doorn heeft deze zaak overgenomen en gaat ze voort zetten na een reorganisatie die de oude klanten en de te verwachten nieuwe ten goede zal komen. Uit den Omtrek Achterveld Vorige week zijn op Huize St. Joseph gestaagd voor LingerieGrctha Rui tenbeek, Annie van Daatselaar, Marie Druif, Jans Burgsteden en Jaen Belt. Costumière: Marie Bourgonje, Jans Burgsteden. Eer. felicitatie voor Zuster Odil ia voor haar mooi succes. Eemnes Burgerlijke Stand. OndertrouwdP. J. van den Berg en M. O. Makker. Hoogland De Graslandkeuringen die dit jaar in onze provincie door de J. B. Bon ders van de A.B.T.B. zijn begonnen, beloven zeer veel, Op 14 verschillende plaatsen nemen 120 boerderijen aan deze keuringen deel. Dit aantal is zoo groot dat men de gelegenheid tot deel name moest stop zetten. De afdeeling .Hoogland" doet mee met 9 bedrijven, groot 120 bunders weiland. Een goed begin! Sg. te Hgl. Nljkerk Een 3-jarig kindje van den land bouwer v. H., op Ark, is in een sloot nabij de woning geraakt en verdron ken. Toen men de kleine vond, bleken de levensgeesten reeds te zijn geweken. Op de markt: Aangevoerd 400.000 eieren f 2—2.70, 45 biggen f2—f5, 176 runderen kalf- koeien f210—260, kalfvaarzen f90— 1150, vel vee, le kw. 10.32-0.34 p. pond, 2e kwal. f0.25f0.30 p. pond, 54 kalveren. In nevanitaandr f JJ jg- Uit Frankrijk Frankrijk staat momenteel wel in het middenpunt der wereldbelangstelling. De schokkende dood van President Doumer die op een tentoonstelling door een Russisch misdadiger werd neergeschoten is het, waarmee de ge dachten en gesprekken zich bezig houden. Doch deze belangstelling geldt vooral de persoonlijke tragedie, terwijl van een diepingrijpende en lang-na- werkende beteekenis geen sprake is. Van verderstrekkend belang zijn de verkiezingsuitslagen. De stemmethode brengt met zich mee, dat in de tweede ronde gelegen heidsbondgenootschappen worden ge sloten, om eikaars candidaten te steunen in de districten, waar ze de meeste kansen maken. Zulk een bondgenootschap kwam weer tot stand tusschen dc socialisten i de radicalen. En dat heeft veel succes gehad. De regeering-Tardieu zal zich voor de nieuwe Kamer onmogelijk staande kunnen houden, als ze niet van te iren aftreedt. Het is nog niet zeker, of de socia listen ook metterdaad ministers zullen leveren aan het nieuwe Kabinet, maar in ieder geval zal het op hun steun in de Kamer kunnen rekenen, als het zich in zijn daden oriënteert naar de linksche stroomingen in het kiezers corps, welke thans aan den dag zijn getreden. En dit is het nu, waarbij heel de wereld belang heeft. De Fransche buitenlandsche politiek heeft zich na het terugtrekken van Briand uit de politiek gekenmerkt door een strakker vasthouden aan Frankrijks rechten.) Daardoor was de Fransche politiek een rem geworden zoo wel bij de op lossing van het herstel- en schulden probleem als bij de besprekingen ovei de ontwapening te Oenève. Er werden van Fransche zijde wel proeven van oplossing aan de hand gedaan, maar zoo sterk ingesteld op het Fransche belang-allereerst, dat de anderen er niets van wilden weten. Doch we mogen nu verwachten, dat de koers wat anders wordt. Het is zoo goed als zeker, dat Herriot de leiding der nieuwe regeering op zich zal nemen en van hem is ook uit een vorige be windsperiode bekend, dat hij meer oog heeft voor de moeilijkheden van andefe volkeren, Duitschland speciaal. Het is mogelijk, dat er nu schot komt in de besprekingen over de her stelkwestie en dat er inzake de ont wapening tenminste iets gaat bereikt worden. In dit opzicht kan men dan ook van een gelukkigen uitslag spreken. Het is wel beschamend, dat men dit moet zeggen van een verkiezingsresul taat, hetwelk tevens anti-clericale par tijen stevig heeft doen groeien. Ten opzichte van de binnenlandsche poli tiek zijn deze resultaten dan ook niet hoopgevend. Doch bij een deel der Fransche ka tholieken staan pacifisme en toenade ringsgezindheid in een kwaden reuk. Men verwerpt ze, omdat verklaarde anti-clericalen ervoor zijn en beoor deelt ze niet opzich. Hoeveel kwaad daardoor reeds ge sticht is voor het katholieke aanzien in Frankrijk en elders, valt niet te schatten, maar dat het ernstig is, staat buiten twijfel. Het ware zoo veel mooier geweest, als we nu hadden kunnen juichen om de betere kansen der internationale toenadering, wijl een groote sterke katholieke partij de overwinning had behaald. Te Caluire zijn tengevolge van een aardverschuiving twee huizen inge stort. Zeven bewoners zijn gewond uit het puin gehaald. Er moeten nog veertig slachtoffers worden geborgen. Door de instorting sprong de gas leiding, waardoor de puinhoopen der ingestorte huizen in vlammen opgin gen. Er werden tien personen gered. Bij de opruimingswerkzaamheden had een nieuwe aardverschuiving plaats, die bijna aan 50 personen het leven heeft gekost. De oorzaak van de ramp moet ge zocht worden in den regenval van de laatste dagen. De verhooging, waarop de beide huizen gebouwd waren, is letterlijk in tweeën gescheurd. De wethouder van financiën dér stad Berlijn heelt medegedeeld, voor het jaar 1932 gemiddeld zal moe ten worden gerekend op 300.000 crisiswerkloozen (in 1931 waren het 185.000). Thans worden te Berlijn 1.112.000 personen, d.i. 25.8 °/o der bevolking van gemeentewege gesteund. BREIKATOEN .Dubbel Blank" voorradig in no». 4,6,8,10 en 12 per 100 grams knotten voor reclame 16 cent NATUURLIJK ALLEEN IN Wolhindil „DE CONCURRENT" Langastr. 81 - Amersfoort ALVORENS U tot aanschaffing van een overgaat, bezichtigd dan vooral onze ENORME SORTEERING Zeer zeker slaagt U geheel naar genoegen bieden wij U een pracht collectie. Meer dan 100 dessins voorradig K. Beekstraat 6, Tel. 543 - Beekenst.laan 10 - Amersfoort UW ADRES voor Complete Meubileering Naar ontwerp van den architect W. Sluiter uit Amersfoort is op den Grebbe- berg een dierenpark aangelegd, dat de omvang heelt van 10 Hectare. Het terrein is aangelegd bij wijze van villa park en heelt verschillende groote vij vers. Op het oogenblik is het park reeds bevolkt met herten, reeën en wilde zwijnen, terwijl binnenkort nog tien kameelen verwacht worden. De kooien voor leeuwen, tijgers en lui paarden zijn nog in aanmaak en zullen binnenkort bevolkt worden. In de groote vijvers verblijven reeds pelikanen, Uamingo's eu allerlei soort /reemde watervogels. Het Park zal in Juni a.s. officieel geopend worden. Van officieele zijde wordt medege deeld, dat in de afgeloopen maand April in het district Aken, voor zoover dit beheerscht wordt door het hoofd douanekantoor Aken, niet minder dan 8000 personen bij verschillende smok kelarijen betrokken waren en als danig geverbaliseerd. Er werden in beslag genomen in de maand April 6000 kilo koffie, 200 kilo cacao, 1000 K.G. tabak, 700.000 siga retten, 11.000 sigarettenpapier, 10.000 K.G. suiker en 12.000 K.G. meelwaren. En nog dagelijks worden nieuwe smokkelaars aangehouden. Alleen in het kleine district Herzo- genrath werden in de laatste twee weken nog 200 verbalen opgemaakt Onder Oosterwolde is de boerderij van Jellema afgebrand. Dertien koeien, acht kalveren en tien paarden kwamen in de vlammen om. Te Nes aan den Amstel is in dt pastorie van pastoor van Blaricum, in gebroken. Het schijnt, dat de dader zich heeft laten insluiten in de serre en zich door het forceeren va serredeuren toegang heeft verschaft tot de woonvertrekken. Uit een openge broken bureau werd een bedrag van 1627.— aan zilvergeld en bankpapier gestolen. De vorige week werden de offer blokken in verschillende R. K. kerken te Haarlem door een onbevoegde leegd, waarbij bedragen van f20- in verkeerde handen kwamen. De recherche heett toen uitgebreide maat regelen genomen en in elke kerk een de Spaarnekerk een jonge man bin nen, die eerst zorgvuldig rondkeek en daarna een offerblok begon te forcee ren. Een rechercheur schoot toe en wilde hem aaresteeren, hetgeen slechts met groote moeite gepaard ging. Eerst nadat hulp van buiten was gekomen, Fotografisch Atelier „Prinses" ZUIDSINGEL 63 TELEFOON 1564 WO hebben de eer U mede ledeelen, dat \»6 Woensdag II Mel as. In perceel Zuidsingel 63 (bO de Kamperblnnenpoorleen Foto grafisch Atelier, annex Fotohandel, zullen openen. Ons Atelier Is naar de eischen des tijds ingericht. Door jaren lange ervaring op fotografisch gebied zijn wij In slaat aan alle door U gestelde eischen le voldoen. Aanbevelend, J. J. IMMINKHU1ZEN (Persfotograaf) gelukte het den jongeman naar het bureau te brengen. Het was een 29- jarige werklooze uit de Haarlemmer meer. Hij bekende de verschillende blokken geleegd te hebben. Maas uit Santpoort kwam per vrachtauto den berg te Wageningen afrfiden. Bij .De Wereld" moest hij achter een electrische tram omrijden, waarbij hij teveel gas gaf en te ver doorschoot, zoodat hij op het trottoir aan de overzijde van de straat be landde. Daar bevond zich P- Assink, die door de auto werd omvergereden, waardoor hij een been brak. Een jon gen en een meisje uit Renkum, die in de cabine van de auto zaten, werden door den schok er uit geslingerd vrij ernstig gewond. De jongen liep een hersenschudding op. Uit de Land en Tuinbouw-wereld. (Nadruk verboden). „Men moet met de fosforzuurbemes- ting niet te zuinig zijn." De tijdsom standigheden nopen, neen dwingen den boer meer dan ooit om zoo zuinig mogelijk te zijn. Vele uitgaven gaan voort, en de bronnen van inkomsten zijn alle geheel opgedroogd.Toch tracht hij zijn bedrijf gaande te houden. Ais de Regeering hem maar in zooverre wil steunen, dat hij voort kan werken en het hoofd boven water kan houden dan zal hij zich tevreden gevoelen. Dan zet hij door, hopende op betere tijden. En bezuinigt niet, of het moet bittere noodzaak zijn. Wij denken hier aan den in 1930 overleden Duitschen Professor Paul Wagner, wiens Proef station te Darmstadt door hem een wereldvermaardheid had verkregen. Hij heeft gedurende tientallen jaren den landbouwer op het hart gedrukt vooral een rationeele phosphorzuurbemesting toe te passen. Het opschrift hierboven is ook een uitspraak van hem. Toen hij 85 jaar was, schreef hij nog een boekje: „Veertig jaren Thomassiakken- meel", met vele praktische wenken, waarin hij een bemesting met phos-| phorzuur als het fundament eener ratio neele bemesting beschouwde. Ziehier eenige uitspraken en gedachten van dezen hooggeleerde. Rabarber. Rabarber moet oogst nog terdege gemest worden, op dat de planten weer op dreef kunnen komen. Men moet de plant niette veel plunderen, door namelijk het laatste blad ook nog af te plukken. Het beste is eenige der sterkste bladeren aan de plant te laten. De bloemknoppen moet men bij het eerste verschijnen uitbre- Meerjarige planten leveren de konijnenvoeder, maar mogen toch niet in groote hoeveelheden gegeven wor den, anders veroorzaken ze diarrhee en opgeblazenheid. Calla's. Wanneer Calla's achterblij ven in groei en bloei, is meesttijds onvoldoende bevochtiging de oorzaak. De Calla heefl veel water noodig, en iaat zich niet door een zoogenaamde .droogtekuur" tot bloeien dwingen. 't Water, dat men aan de paarden geeft, mag bij koud weer nooit zoo gegeven worden, als het uit de pomp of uit den put komt. Door het bijgie- ten van warm water brenge men het op een temperatuur van 15 tot 16 gr. C. dat is 59 tol 60 graden Fahrenheit. Gedachten: De levensreis begint menigmaal in den D-trein, om lang zaam te verloopen in een boemeitreTn derde klasse. Een huwelijksreis is een vaandel, dat slechts opgewekt kan gedragen wor den door hen, die samen goed inden pas loopen. B—r. Zooals de milde stralen der voorjaarszon een bloesem van schoonheid aan boom en struik tooveren, wekt het dagelijksch gebruik van „Zlj"-Créme een nieuwe lente in Uw huid. In prijzen van 20-30-45 en 75 cent Ver keer» lessen van den A. N. W. B. 10e Les. Verkeer van rechts gaat voor! In de achtste les hebben we al ge leerd, dat het verkeer van rechts den voorrang heeft. Die regel is gemaakt, omdat op een kruispunt voertuigen of fietsen, die van verschillende kanten komen, niet tege lijk kunnen passeeren. Dc wielrijder op het linker plaatje doet het dus goed hij iaat de groente- kar, die van rechts komt, passeeren en hij is daarvoor van zijn fiets gestapt. Dat kan niemand anders zijn dan slimme Jantje en het meisje, dat op het trottoir staat te wachten tot ze veilig kan oversteken, is natuurlijk weer sterkste bladstelen, en voor eigen ge-'zijn verstandige zusje Eulalia. bruik houdt men twee of meer planten, Op het rechter plaatje doet Piet op waarvan de helft gewoon doorgroeit, zijn fiets het verkeerd en hij komt de andere gesnoeid wordt. Planten, die geplukt worden, moeten bij droog weer geregeld en veel begoten en nu en dan met gier voorzien worden. Azalea's tot knopvorming te brengen. Azalea's zijn gevoelig voor te veel en te weinig vocht. Menige plant, die mooi biocide, wordt op een dezer twee ma nieren, zoo niet gedood, dan toch aan het treuren gebracht. De planting in heidegrond met zijn grijze kleur, die niet gemakkelijk teekent de overmaat van of 't gebrek aan vocht, is hiervan niet zelden de schuld. Wanneer in Juli Azalea's den heelen zomer in den open grond stonden en goeden groei vertoonden, dan is '1 in deze maand tijd de planten eenigen tijd droog te laten, ten einde de knopvorming] te bevorderen. Men giet en bemest niet meer, maar op warme dagen besproeit men 's morgens en 's avonds de bla deren met zuiver water. Op deze wijze heeft men midden of einde September reeds kleine knoppen in de struiken. Men laat ze in den vrijen grond, totdat de eerste vorst optreedt, daarna moet men ze opbergen in vorstvrije, niet verwarmde ruimten. Korte wenkenDe in de keuken over gebleven koolbladeren zijn wel een goed leelijk in gevaar. Zijn voorwiel heeft al een trap van het paard beet en het is zijn eigen schuld als hij een onge luk krijgt, want hij had den ander moeten laten voorgaan. Soms zijn de straten of wegen bij een kruispunt of hoek zoo smal, dat het moeilijk is bijtijds te zien, of er van den anderen kant ook iets aan komt. Daarom zal een voorzichtige en verstandige fietser, chauffeur of voer man in zoo'n geval zijn vaart minderen en het kruispunt langzaam naderen, zoodai hij dadelijk stoppen kan als dat noodig is. Sommige menschen laten het verkeer van rechts wel voorgaan, maar blijven op hun fiets zitten, hoewel ze bijna stil staan. Dat kan gevaar opleveren, want met het voorwiel moeten dan allerlei bewegingen worden gemaakt om het evenwicht te bewaren en daar door worden dan weer anderen gehin derd. Acrobatiek op de fiets is altijd gevaarlijk. Menschen met lange beenen kunnen met één voet op den grond stil staan en toch op het zadel blijven zitten en kunnen dan dadelijk weer doorrijden als de verkeersagent het teeken geeft, maar wie niet zulke lange beenen heeft, doet beter af fe stappen. |e zit er gauw genoeg weer opl

De Eembode | 1932 | | pagina 2