EEN NIEUW IDDELPUNT! J.J.SrniLr in Uurwerken, Goud enZil ver Gasfornuizen Fa. L. G. Ponne De Diamantendieven. „Slim? Of ge slim moet zijn, vooral in ons vak! Bullion, mijn vriend, diefde opmer king maakte, staat bekend als een der aanzienlijkste handelaars in diamanten en edelsteenen eener groote stad. „Of ik ooit ben beetgenomen ging hij voort. „Ja, dat ben ik en op eene leelijke manier ook. Nu ik u zooveel verteld heb, kan ik u dit ook wel vertellen. Op zekeren dag in Augustus waren al mijne bedienden met vacantie, behalve een, en ik „paste op den winkel". De zaken gingen slap en ter wijl ik zoo tegen een der uitstalkasten geleund stond en in de stille straat uitkeek, bedacht ik, dat het toch eigen lijk dwaasheid was, den winkel open te houden en dat ik even goed als de anderen naar buiten kon gaan. Ik werd uit mijne overpeinzingen gewekt door het opengaan der deur, keek op en zag het volmaakt type van een gentleman binnentreden, keurig naar den laatstcn smaak gekleed, droeg hij een sneeuwwitten das en een gouden lorgnet op zijn aristocratischen neus. Hij kon evengoed directeur van een bank als lid van het Parlement zijn. Hij zou zeker een goede klant zijn. Gij zijt mij aanbevolen mr. Bullion geloof ik? ik boog door de firma Blank, Blankely en Blank. Ik meen bij u de beste collectie diamanten te zullen vinden. Ik geloof niet, dat gij ergens an ders zulk een keus zult vinden, mijnheer, antwoordde ik trotsch. Mijn dochter gaat trouwen; en dat wel zeer spoedig, want haar aan staande heeft promotie gemaakt, maar hij kan geen verlof krijgen om naar huis te gaan en nu zal het huwelijk hier zeer overhaast voltrokken worden. Mijne moederlooze dochter is al wat ik bezit, en daar de tijd te kort is om veel toebereidselen te maken, doe ik het best haar ruimschoots te voorzien van juweelen, dat is ten minste eene goede geldbelegging. Kom, laat eens zien of ge iets hebt, dat mijn kind zou kunnen bekoren. Ik haalde mijn ganschen voorraad edelgesteenten voor den dag, en of schoon hij ze nauwkeurig bekeek en op allerlei manieren het licht er op liet vallen, ontdekte ik geen enkele van die kleine, verdachte bewegingen, die wij handelaars, zoo goed leeren kennen en waarop wij zoo sterk letten. Eindelijk deed hij zijne keus: een paar oorknoppen van 60, een armband van 100, een broche van 25, een ring van 40 en een doekspeld voor het eenige bruidsmeisje van 20 pond sterling. Het waren alle diamanten van het zuiverste water, dat begrijpt ge, want 245 pond sterling was wel een aardige ontvangst op een heeten Augustusdag. De kooper bleek een kieskeurige uit- zoeker voor die mooie geschenken, want hij zocht en, scheen nog steeds geen besluit te kunnen nemeneinde lijk had hij zijne keuze gedaan; de kostbaarste diamanten waren zijn eigen dom geworden. Ik betaal altijd gaarne a contant; geef mij dus het totale bedrag dezer voorwerpen op. Dit zeggende haalde hij een prachtig gewerkte beurs uit zijn zak en begon het geld uit te tellen. Hoewel zijn beurs niet slechts van goud en zilver, doch ook van geldswaardige papieren voor zien was, scheen hij mij met goud en zilver te willen betalen. Er ontbrak nog iets aan de som, die hij uittelde. 't Spijt me, dat ik u niet het volle bedrag kan geven, daar de pa pieren, die ik heb, buitenlandsche zijn, en ik u de moeite wil besparen ze te wisselen, zeide hij eensklaps en we der zocht hij in zijn beurs naar klein geld. O, mijnheer, bekommer u niet om die kleinigheidik verzeker u, dat ik ruimschoots voldaan ben. Neen, mijnheer, zoo doe ik geen zaken, antwoordde hij met eenige warm te. Ik blijf niemand een cent schuldig, en hij begon weder naar klein geld te zoeken. Toen vond ik het niets vreemd, dat hij mij geen banknoot te wisselen gaf, want hij had papierengeld in over vloed. Terwijl hij hiermede bezig was en ik mijn best deed er uit te zien, alsof ik niet op hem lette, bemerkte ik een eenvoudig gekleed man, die voor de deur heen en weer liep. Eindelijk stapte hij den stoep op en drukte zijn neus plat tegen het raam toen deed hij de deur open, en schoof zijn zwaar lichaam naar binnen en met een zucht van verlichting en een vertrouwelijk knip- oogen tegen mij, zeide hij op gedemp- ten toon: Toch nog bij tijds! en meteen stapte hij op mijn aristocratischen klant toe, die met den rug naar hem toe had gestaan, en klopte hem stevig op den schouder. Hola, Dick, weder bezig met uwe oude streken! De heer keerde zich om, werd vuur rood en weder bleek en scheen de spraak verloren te hebben. Ik werd rood van drift. Wat beteekent dat? riep ik uit... hier mijne klanten te komen beleedi- gen? Wie zijt gij, mijnheer? Hij antwoordde, wijzend op mijn klant Een klant hé? Heeft zeker iets gekocht? Een mooie klant is hij, en wie ik ben? en wat ik bedoel? Hier hebt ge mijn kaartje, dat zal u spoedig alles uitleggen. Ik heb uw kaartje niet noodig, ik wil er niet eens naar zien. Ga hier vandaan. Deze heer heeft hier zijne inkoopen gedaan en ze betaald, mijn heer, betaaldMaar toch viel mijn blik op het kaartje, en ik las het woord „detective". Nog wilde ik 't ergste niet gelooven. En al waart ge een dozijn detec tives, toch laat ik mijne klanten niet in mijn huis beleedigen. John, en :ic wendde mij tot mijn bediende, haal een politieagent. Haal er maar drie of vier, zoo veel ge wilt, zeide de ruwe indringer, maar Dick en nu wendde hij zich tot den kooper wilt ge kalm met mij mede gaan of wilt ge niet? Stel u mijn verbazing voor, toen ik mijn eleganten klant een ruwen vloek hoorde mompelen. Gij hebt het dezen keer van mij gewonnen. En toen verschoot zijn ge zicht, en kon ik zien welk een gemeene schurk hij was. Ziet ge, mijnheer, zeide de ander bij wijze van verontschuldiging, dit is Diamanten Dick, de meest geslepen dief, dien ik ken. Ik zag hem hier binnen gaan, en ik geloof, dat ge het als een geluk moogt beschouwen. Wat hij u betaalde, kan in orde zijn, maar beetgenomen zijt ge toch. In alle ge vallen, hij heeft nog iets te goed voor drie of vier dergelijke zaken. Te zeggen, dat ik verbaasd was, is niet sterk genoeg uitgedrukt, ik was zoo ontsteld, dat ik mijn hoofd geheel verloor. De detective vervolgde: Laat mij eens zien, waarmede hij u betaald heeftO, zoo. Goed, ik zal dit bewaren, tot wij op het politie bureau komenen zijne hand in den zak van den schurk stekende, deze steenen ook, dan weet gij, dat zij vei lig zijn. En hij borg het geld, de chèque en de juweelen in den zak van zijn groven jas. De dief stond als verslagen en had niets te zeggen. Natuurlijk moest ik beiden naar het politiebureau verge zellen, ik liet een rijtuig aanroepen en wij gingen er alle drie inzitten. Na een korte rit bereikten wij het hoofd bureau, waar de cellen beneden en de bureaux op de eerste verdieping waren. Het rijtuig hield stil, en op verzoek van den detective sprong ik eruit en ging naar het bureau, terwijl hij zijn gevangene in een cel zou opsluiten en zich dan bij mij voegen, om een vor melijke aanklacht op te maken. Toen ik de deur achter mij sloot, hoorde ik het rijtuig wegrijden. Ik wachtte vijf, tien, vijftien, dertig minuten, een uur. Maar er kwam nie mand, en ik gevoelde, dat ik het voor werp werd van de algemeene nieuws gierigheid. Ik had een deur gezien met het opschrift „hoofdcommissaris", en daar mijn geduld op was, ging ik bru taalweg naar binnen en vroeg, wanneer Diamanten Dick verhoord zou worden en wie of die detective was. De commissaris verschrok. Daarna begon hij te lachen, maar ik werd boos, waarna hij weer ernstig werd. Mijn waarde heer, zeide hij, gij zijt het slachtoffer geworden van een paar sluwe bedriegers, zooals gij er in het gansche land geen tweetal meer zult vinden. De schurk en de detective zijn medeplichtigen, en uw geld en diamanten zijn, vrees ik, voor goed verloren. Het spijt mij en ik zal alles doen, wat ik kan, om u te helpen, ofschoon daar weinig kans op bestaat, want zij hebben hetzelfde spel reeds in zoo menige stad gespeeld en wij hebben hen nooit kunnen vatten. De hoofdcommissaris had waarheid gesproken, en tot den huidigen dag betreur ikmijndommelichtgeloovigheid. In enkele dagen is in Amersfoort een nieuw middelpunt ontstaan waar men elkaar ontmoet en daarbij voor weinig geld goed wordt onthaald in een gezellige omgeving. Heck's is in enkele dagen in Amersfoort en wijde omgeving populair geworden, dank zij de matige prijzen, de uitnemende kwaliteit der consumpties, die aan de hoogste eischen voldoet en de vlotte bediening, 's Morgens bij de koffie, tijdens het twaalfuurtje, bij de middag thee, bij het middagmaal tusschen 5 en 8 uur en 's avonds, het is altijd gezellig druk en een ieder voelt zich op zijn gemak in RcnntSTF: 25 feeöiplomeerd 3-vlams f72.- 4-vlams f78.- Bad Geyser compleet f98.- Vaste Waschtafels vanaf f 16.- Keukengeysertjes vanaf f38.- Plaatsen Gasapparaten tot 10 M. leiding GRATIS P. Langestraat 90-92 Tel.] AMERSFOORT Vlasakkerweg 18, Tel. Reparatie-inrichting Electrische Installaties LEVERINGEN E.J.V. OMMEN 19 - Tel. 89 Amersfoort. klas VLEESCHWAREN

De Eembode | 1932 | | pagina 4