Hallo Hallo! W. J. GERRITSEN Allerlei Het beste Adres G. A. Keuneke Kantoor en Drukkerij Langegracht 28, Amersfoort DE EEMBODE verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdag middag. De abonnementsprijs bedraagt één gulden per drie maanden; buiten Amersfoort f 1.10, franco per post. Abonnementen kunnen eiken dag Ingaan. Uitgave van de Katholieke Stichting De Eembode, gevestigd te Amersfoort De €embode Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Vrijdag 27 Mei 1932 ADVERTENTIËN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adverteeren Advertenllën moeten Dinsdag en Vrijdag vódr 8 uur in den morgen zijn bezorgd. Telefoon 314 Zes en Veertigste Jaargang - No. 17 Om wansmaak te v men hem eerst goed begrijpen. Epistel en Evangelie. Tweede Zondag na Pinksteren. Les uit den eersten brief van den H. apostel Johannes; lil, 13—18. Zeer geliefden! Verwondert u niet, zoo de wereld u haat. Wij weten, dat wij uit den dood tot het leven zijn overgebracht, dewijl wij de broeders liefhebben. Die niet liefheeft, blijft in den dood. Al wie zijnen broeder haat, Is een moordenaar; en gij weet, dat geen moordenaar het eeuwig leven heeft in hem blijvend. Hierin hebben wij de liefde Gods gekend, dat Hij zijn leven voor ons gegeven heeft; ook wij moeten voor de broeders ons leven geven. Indien nu iemand de goederen dezer wereld heeft en zijnen broeder gebrek ziet hebben, en zijn hart voor hem sluit, hoe blijft de liefde Gods in hem? Mijne kinderkensl laat ons niet liefhebben met woord of met de tong, maar in daad en waarheid! EVANGELIE volgens den H. Lucas; XIV, 16-24. In dien tijd sprak Jesus tot de Pha- rizeeën deze gelijkenis: Zeker man rechtte een groot avondmaal aan en noodigdc velen. En tegen het uur des avondmaals zond hij zijnen dienaar om den genoodigden te zeggen dat zij zouden komen, daar alles reeds toebereid was. Doch zij begonnen zich allen gelijkelijk te verontschuldigen. De eerste zeide tot hemIk heb eene landhoeve gekocht en moet noodzake lijk uilgaan om die te bezien; ik'bid u, houd mij voor verontschuldigd! Een ander zeide: Ik heb vijf koppel ossen gekocht en ga ze beproeven; ik bid u, houd mij voor verontschul digd! En een ander zeide: Ik heb eene vrouw getrouwd, en daaróm kan ik niet komen. De dienaar nu keerde terug en bood schapte dit zijnen heer. Toen werd de huisvader vertoornd en sprak tot zijnen dienaar: Ga haastig uit naar de stra ten en wijken der stad, en breng de armen en kranken en blinden en kreu pelen hier binnen I De dienaar nu zeide Heer! het is geschied gelijk gij bevolen hebt, en er is nog plaats. En de heer sprak tot den dienaar: Ga uit naar de wegen en heggen, en dring hen binnen te komen, opdat mijn huis vol worde Doch ik zeg u, dat geen van die man nen, welke uitgenoodigd waren, mijn avondmaal proeven zal. Liturgische Kalender. Week van 29 Mei—4 Juni. Zondag 29. Zondag onder Octaaf van H. Sacramentsdag, Tijdeigen, Mis Factus es, 2e geb. H. Sacramentsdag, 3e H. Maria Magd. v. Pazzi, Prefatie van Kerstmis. Maandag 30. Mis v. Sacramentsdag, 2e geb. H. Felix 1, 3e Concede. Dinsdag 31. Mis v. Sacramensdag, 2e geb. H. Angela Merici, 3e H. Pe- tronilla. Woensdag 1 Juni. Mis van Sacra mentsdag, 2e geb. Concede, 3e voor Kerk of Paus. Donderdag 2. Octaafdag, Mis van H. Sacramentsdag, 2e geb. H.H. Marcel- linus enz., 3e Concede. Vrijdag 3. Feest van het H Hart van Jezus met Octaaf. Credo, Cogita- tiones met eigen Pref. Zaterdag 4. H. Franciscus Caracciulo, 2e geb. van Octaaf II. Hart. Overal Credo en.Pref. H. Hart. Evangelieverklaring. Tweede Zondag na Pinksteren. De zin of beteekenis der gelijkenis van dezen Zondag is deze: de man of vader des huisgezins, die een groot avondmaal aanrichtte, beteekent God. Het avondmaal is een beeld van het ecuwig geluk des Hemels. De knecht, dien de Vader des huisgezins gezonden heeft om de genoodigden te roepen, doelt op onzen Zaligmaker, die in zijne menschwording de gedaante van een dienstknecht had aangenomen. De eerst- genoodigden beduiden de Joden en wel bijzonder de aanzienlijken onder hen: de Schriftgeleerden, en Farizeërs. De verontschuldiging of voorgewende be letselen om niet te komen beteekent de hoovaardigheid, de gierigheid onkuischheid, de drie voorname geerlijkheden waarvan de Apostel Jo hannes zegt: „al wat in de wereld is, is de begeerlijkheid des vleesches, de begeerlijkheid der oogen en de hoo vaardigheid des levens". De armen en JOH. DE HEER Piano's - Orgels - Radio RUIM 27000 INSTRUMENTEN WERDEN DOOR ONS UELEVERD zieken, de blinden en kreupelen ver beelden het eenvoudige en ongeletterde joodsche volk, waarvan velen in Chris tus geloofd hebben en de uitnoodiging aannamenaan de armen zal het Evan gelie verkondigd worden. Wijl echter het getal dergenen, die uit de Joden geloofd hebben, te klein is om de plaatsen van het groote avondmaal der hemelsche glorie te bezetten, zijn niet alleen degenen die in de wijken en straten der stad, d.i. binnen de grenzen van het Joodsche land woonden, ge- noodigd geworden, maar ook die langs wegen en heggen d.i. buiten het Jood sche land: de heidenen. Terwijl de Joden grootendeels weigerden, hebben de heidenen in groote getale gehoor "igeven aan de liefdevolle uitnoodiging. In den toepasselijken zin kan de ge lijkenis ook toegepast worden op het groote avondmaal der H. Eucharistie. Thans onder het octaaf van den feest dag van het Allerheiligste Sacrament wordt onze aandacht dan nogmaals jevestigd op de gave des Hemels, die ezus in zijn onbegrijpelijke liefde voor >ns bereid heelt. Hij noodigt zoo liefde rijk uit: „Neernt en eet, dit is Mijn Lichaam doe dit ter Mijner ge dachtenis." „Komt allen tot Mij die belast en beladen zijt en Ik zal u ver kwikken." Helaas ook onder ons zijn er zoovelen die onder allerlei voor wendselen geen gehoor geven aan Zijne zoo dringende uitnoodiging. Ondank baren die wij zijn. Hoevele anderen zijn er. die wanneer zij werden ge- noodigd, evenals wij, met vreugde en blijdschap zouden komen aanzitten. Jezus heeft u lot dit groote Avond maal genoodigdtracht dan dikwijls met godsvrucht tot de heilige Com munie Ie naderen om uwe zielen met dat hemelsche Brood der Engelen te voeden. Daar aan dat Gastmaal schenkt Hij ons sterkte in den strijd des levens, troost in het lijden en het onderpand onzer eeuwige gelukzaligheid. „Wie Mijn Vlcesch eet en Mijn Bloed drinkt blijft in Mij en lk in hem en ik zal hem opwekken ten eeuwigen leven." De Jesuïeten. Onder de dienaren der Kath. Kerk, die wel 't meest aan verguizing en ver dachtmaking blootstonden rekenen we vóór anderen de leden der Sociëteit in Jezus. De volgelingen van St. Ignatius heb ben smaad en laster en verdachtmaking ten allen tijde moeten verduren. Toch kunnen we dok wijzen op uit spraken van andersdenkenden en tegen standers die niet blind waren voor het grootsche in de Sociëteit van Jezus. Hugo de Groot schreef in zijn tijd over de paters: „Hunne zeden zijn onbevlekt, hunne kennis is degelijk, hun gezag op het volk groot wegens de heiligheid van hun leven en de onbaatzuchtigheid, waarmede ze de jonge lieden onder wijzen. Zij gebieden met wijsheid, zij gehoorzamen met trouw." D'Alembert, Fransch godloochenaar, zag zich genoodzaakt te getuigen als volgt: „Laten we nu eens de waarheid zeg gen: er bestaat geen enkele religieuze vereeniging, die zooveel beroemde mannen op allerhand gebied van kunst en wetenschap heeft voortgebracht. Welsprekendheid, geschiedenis, oud heidkunde, mathesis, litteratuur, zijn door hen beoefend met schitterenden uitslag. „En bij al die wetenschappelijke middelen, waardoor zij naam maken, moet nog een ander middel worden vermeld, dat hun aanzien nog meer doet stijgen, en dat is: de regelmatig heid van hun zeden en levenswandel." De zoo beruchte Voltaire schrijft in zijn correspondentie: „Wat heb ik in zeven jaren tijd bij de Jezuïeten in huis gezien Een werk zaam, sober, regelmatig leven. Alle uren van den dag waren gewijd aan onze verzorging en aan de oefeningen van hun strenge levenswijze. Ik durf' me op duizenden mannen beroepen die daar in huis met mij werden opgevoed. Daarom sta ik dan ook verbaasd, dat men die heeren beschuldigt, alsof zij een verderfelijke zedenleer zouden ge- ,FATA" Map 10 vel papier 10 env. ,FATA" Map 25 vel papier 25 env. ,FATA" Bloes 100 vel papier ,FATA" Enveloppen (doos lOOst.) KANTOORBOEKHANDEL 4 F. A.TULPia Langestr. 65 to. Krommestr. TEL. 326 leeraard hebben. „Geloof me, 't is onbillijk, schande lijk, afschuwelijk, mannen te beschul digen en te bespotten, een verderfelijke zedeleer aan te wrijven, mannen die in Europa een hard leven leiden en in Azië en Amerika zich ten doode wijden." Zelfs de cynische spotter Heinrich Heine schrijft: „Arme paters van het Gezelschap van Jezus! Gij zijt de vogelverschrikker en zondenbok der liberale partij geworden. Men heeft het aldoor over uwe gevaar lijkheid en niet over uwe verdiensten. Wat mij betreft, ik kan niet mee gaan met dat moordgeschreeuw van mijn collega's, die bij den naam Loyola in woede ontsteken even als ossen, dien en roode lappen voorhoudt." We zouden nu nog kunnen laten ge tuigen Rousseau, Lessing, Herder, Goe the enz. enz. doch zullen ons verge noegen met nog een enkele Holland- sche getuigenis en een paar meer mo derne uit onzen tijd. Prof. David Jacob v. Lennep schrijft in een brief aan de Paters der Socië teit, dat de |ezuïeten „leidsmannen en leermeesters zijn, even deugdzaam als bedreven". Verder zegt hij: „Mij zijn zeer zeker de groote, uit muntende, onvergetelijke verdiensten, welke uwe Sociëteit zich van oudsher op elk gebied van letteren, in alle fraaie kunsten en wetenschappen ver worven heeft, ten volle bekend. Ik weet dat dit de roem uwer wijze van vorming is, dat zij zelfs de grootste benijders van uw naam welhaast dwingt v lof te verkondigen." De bekende protestantsche philosoof en paedagoog Friederich Paulsen zeide in een voordracht over paedagogiek aan de universiteit van Berlijn: ,Zij hebben veel loffelijke getuige- sen ontvangen niet alleen van de Katholieken, maar ook meermaals uit den mond van Protestanten. Dat de Jezuïeten als moordenaars en leuge naars worden voorgesteld, is een oor eens. Maar laten nu de velen, die feitelijk regelmatig hetzelfde doen hierdoor worden geschokt en tot andere ge dachten komen. Hoeveel honderden, ja duizenden kinderen zijn er die niet door vreemde ombekende handen worden gedood, maar door hen zelf, die de ouders moeten worden genoemd. Stelt U eens voor, dat het zou uit komen dal Vader en Moeder Lindbergh zelf de daders zijn van dit hemeltergend misdrijf: de dood van hun kindl Ja stelt U eens voor I Wat een gruw ging er door de meuschhcid! Huichelaars, farizeërs zouden er dan zijn onder die „gruwers", want velen sloegen tengevolge van de propaganda van het Neo-Malthusianisme en mis leid door eigen gemakzucht, de hand aan het eigen kind op nog veel ge raffineerder manier. Laten zij nu lezen uit de verslagen over 't kind Lindbergh wat hun eigen misdrijf is. De natuurwet verkrachten roept nog steeds om wraak in de harten van alle weldcnkenden, ook niet-Christenen, Maar, helaas, hierover wordt door zeer vele bladen gezwegen, en soms wordt een zelfde soort moord zelfs aangeprezen als hooge econo mische verstandigheid. ST. BAVO. Huiduitslag. Wasch dc aangedane plaatsen met warm water Purolzeep, droog daarna voorzichtig af, er dan wat Purol op en strooi daar over heen nog wat Purolpocdcr. Herhaal dit eiken dag, zoolang het noodig Is. deel van partijhaat, wien het er om te doen is zijn vijanden fouten op zede lijk gebied toe te dichten. Leugen en boosheid, die men hun wil toeschrijven, zouden nooit hebben kunnen uitrichten, wat deze mannen, aan wie de halve wereld tegenwoordig zijn kinderen ter opvoeding heeft toevertrouwd, tot stand gebracht hebben." Wil men meer? Neem dan 't woord van een Hcgeliaansch pantheïst, n. Joseph Kohier. Hij prijst het reusachtig idealisme van de Sociëteit van Jezus en verklaart, dat de rechtvaardigheid eischt, voor de Jezuïeten op te komen. „Er is, evenals in de rechtsweten schap, zegt hij, ook in de zedeleer ca suïstiek noodigmen moet zich duide lijk maken, hoe de algemeene begin selen in de verwikkelingen van het leven dienen te worden toegepast. En nu hebben dc Jezuïeten juist op dit gebied echt wetenschappelijken arbeid verricht, dien men al is men het met de conclusies niet altijd eens, moet waardeeren." Ziedaar eenlge getuigenissen var niet-Katholieken, die nog met honder den te vermeerderen waren. Hoewel nu geen#cnkel pater Jezuïet n haar beter zal worden omdat de een of ander de Sociëteit prijst want zegt Thomas van Kempen „gij zijt wat gij zijt, en niet wat men van u zegt" zoo kunnen zulke stemmen mis schien doorklinken in kringen, waai niet anders dan onwaarheid over ca- tholica en vooral over Jesuitica verno men wordt. T. G. De Buby van Lindbergh. Heel de wereld heeft geijsd bij het vernemen van de afschuwwekkende moord op het kind van Amerika. Alle bladen spraken met verontwaardiging over zulk een menschonteerend, snood bedrijf, en niemand zal een woord van verdediging vinden voorde moordenaar. Dat is een onmensch, een soort beest, een geraffineerde schurk, e iaat ik ophouden. De ergste straf is voor zoo iemand nog niet erg genoeg. Hierover is letterlijk iedereen het IPiimi - Intli - llupli: I Fa. R. VAN DEN BURG Arnh.str. Urvenllgd sedert 1887 I Binnenland Zomertijd. Zaterdagnacht zijn we de zomertijd ingestevend, en hoeveel jaren we dat experiment, nu al herhalen, weten we niet meer, maar de ervaring ermee heefj ons in dit opzicht althans I een medestander van boer Braat ge maakt. Wij vinden die klokverzelterij zoo'n beetje de 1 Aprilgrap van de grootenwe maken elkaar nationaal en zelfs internationaal wijs, dat het een uur later is en zetten bij afspraak de klokken een uur vooruit! Weldra gaan we met de lichte naar bed en trachten vergeefs het uur slapen in te halen dat we 's morgens te kort ko men. We hopen nog altijd, dat Braat het eindelijk eens van dien georgani- seerden onzin zal winnen. er heeft ook al geprotesteerd tegen den zomertijd en vanaf de klok- verzetterij heeft dc zomer ons in den steek gelaten en in de plaats van de zonnige luchten hebben we een stukje Mei gekregen met hertstgrillen. Maar enfin, dat wordt wel beter en achter de wolken schijnt toch de zo Konden we dat ook maar zeggen met betrekking tot de crisis, vooral in den landbouw. Daar is helaas nog geen enkel lichtpuntje te zien. En hoe treurig het gesteld is met landbouw en veeteelt, blijkt eiken dag duidelijker. De stemmen uit de organisaties der boeren worden met den dag heftiger en we kunnen ons dat best voorstellen. De boeren worden wanhopig of op standig. Dat is het woord van den voorzitter van den christelijken Boeren- en Tuindersbond. Oud-minister Post- huma, wiens naam aan de voedsel voorziening in de oorlogsjaren is bonden, zegt, dat dc menschen in staat vai vertwijfeling geraken en dat ter voorkoming van zeer ernstige moeilijk heden oogenblikkelijk steun noodig is. En dr. Lovink, een onzer eerste des kundigen, getuigt van een gevoel van bitterheid, dat hem bekruipt als hij ziet hoe weinig er voor den landbouw gedaan wordt. Indien er niet voor ge zorgd wordt, aldus dr. Lovink verder, dat de landbouw weer een behoorlijk rentedragend bedrijf wordt, dan weet men niet, waar het naar toe gaat. Als werkelijkheid wordt, dat de landbouw verdwijnt en de boeren tot het paupe risme vervallen, dan staat ons land aan den rand van den ondergang, al zou het buitenland ons nog zoo overvloedig en nog zoo goedkoop voorzien van alle levensbehoeften. Zeer juist merkte in dit verhandde Volkskrant op, dat men vanaf een re- geeringsbureau gemakkelijk berusting kan preeken, maar laat men zich toch in Den Haag eens even indenken in de mentaliteit van menschen, die geen brood meer kunnen koopen, al hebben ze een stal met vee en eenige bunders land. Deze menschen zien heel hun bezit, hun vrouwen en kinderen met ondergang bedreigd en is het dan te verwonderen, dat ze hun handen op heffen tot de regeering om hulp? En Hulzen Holland, Weverailngel 28, Amersfoort Malaise tijd artikel Klompen Prijsverlaging bU den dag. Levering uit een voorraad van 1200 paar MANSKLOMPEN90 cent VROUWENKLOMPEN 70 cent JONQENSKLOMPEN 50 een» KINDERKLOMPEN 40 cent REUZENSTERK Aanbevelend, WEVERSSINGEL 28 J> AMERSFOORT Linten Carbonpapier Stencils Fa. H. ELZEHAAR LAMGE5TRflAT 84 TEL. 528 is bet dan te verwonderen, dat het Comité van Verweer uit dc organisa ties, geen enkel antwoord krijgend op al zijn dringende vragen, ccn zeer scherp gesteld telegram zendt naar den minister? Minister Verschuur heeft daarop alle contact met het Comité yerbroken en dat betreuren wij. Het is Ie hopen, dat dit contact spoedig hersteld wordt, want vooral in deze dagen is een ver trouwelijke samenwerking tusschcn departement en organisaties niet te missen, Minister Verschuur is overstelpt met crisis-werkzaamheden. Waar hij zooal voor te zorgen heeft Voor de boeren, voor de arbeiders, de visschers, de fabrikanten, de groot-handelaren I En daarbij wordt hij nog besprongen door de gemeentebesturen om luilp in een dringende crisisnood, die ook hij niet kan lenigen. Het is ondenkbaar en ook de landbouw zal zich dat goed moeten indenken dat de regeering door financieelen steun het geheele door de crisis bedreigde bedrijfsleven op de been kan houden. Dit zou honderden millioenen gul dens kosten en waar moet de Regeering die op dit oogenblik vandaan nalen De gemeentebesturen gaan op dit oogenblik tot de Regeering en zeggen „de zorg der werkloosheid wordt ons te zwaar, we loopen vast, gij moet ons helpen, gij moet onze taak overnemen. De spoorwegarbeiders demonslreeren en zeggen, dat zij niet het slachtoffer willen worden van de millioenen-te- korten der spoorwegen en eischen van de Regeering, dat deze financieel bij springt, om de tekorten te dekken in deze crisistijden, ten einde de loonen onaangetast te kunnen laten. De Noordzee-visscherij dreigt ten onder te gaan en vraagt aan de Re geering een toeslag, om de visscherij gaande te kunnen houden, wijl er an ders honderden werkloozen bijkomen. De Tuinbouw vraagt nu weer ei toeslag op de vervoerprijzen. De veehouderij vraagt een toesli op de melkprijzen, waarmee 100 A II illioen gemoeid is. En dat, terwijl de rijksinkomsten ontstellend dalen en de enorme terug loop nog komen moet, wanneer in het nieuwe belastingjaar bijna alle boeren en duizenden arbeiders en veel mid denstanders afvallen van de lijst der belastingbetalers... Geen wonder, dat er onder deze om standigheden stemmen blijven opgaan om te pogen, de enorme werkloosheid te verminderen. Als een van de mid delen daartoe werd reeds al her haaldelijk voorgesteld, om heel radi caal de vrouwen en meisjes uit de fabrieken te halen en in 't algemeen uit alle betrekkingen, waar zij goed- schikt door beschikbare mannelijke! krachten kunnen worden vervangen. Alle vrouwen kunnen wc niet in alic betrekkingen missen, maar toch: op dit terrein was daar'ccn termen maat regel mooi sociaal werk te doen en was heel wat werkloosheid te vermin deren. Een fascistisch weekblad gaf hieromtrent deze gedachte: „Nemen wc eens aan, dat er een ver bod kwam om allen arbeid, die door mannen gedaan kan worden, uit tc sluiten voor vrouwen. Werk op choco lade-, sigaretten- en margarincfnbrlc- ken, waar meisjes f20 tot f25 per week verdienen, bediening In lunch rooms, waar vrouwen ccn weekloon maken, waarnaar gehuwde worklooze kellncrs hunkeren, kantoorwerk op Giro enz., waar meisjes flOO tot f 120 per maand verdienen, ai dat werk op- geëischt voor den man. „In het huishouden ligt een arbeids veld voor al die Hollandsche meisjes die nu van de fabriek komen." Er zijn bijna 150.000 arbeidsters in fabrieken en werkplaatsen, die in hui selijke betrekkingen kunnen worden ondergebracht. Dat gaat natuurlijk niet op stel en sprong. Ze moeten eerst omgevormd worden. Op dit terrein nog afgezien van de enorme waarde der godsdienstig-zedelijke vorming doet de E. K. en K. J. V. schitterend werk. Nog een woordje over werkloosheid, maar dan in verband met drankmis bruik. In Sas van Gent, dat 3000 in woners telt. werd blijkens mededeeling den burgemeester het vorige jaar I liter jenever in lt vergunningen geschonken en bovendien 30.000 liter bier. En Sas van Gent met zijn veel nijverheid heeft veel werkloozen! En nu nog even naar het politieke terrein. Over ons nieuw ontwcrp-kles- reglement zullen we niet veel zeggen; er zal nog voldoende gelegenheid zijn, om er op terug te komen. Uit de in gediende amendemenlen en het prae- advies van de partijleiding blijkt vol doende, dat de oude strijd weer ont brand is: tusschen de leiding, die zoo veel mogelijk garantie wil hebben om trent een goede bezetting der zetels cn de kiezersmacht, die zooveel mogelijk vrijheid wenscht met haar stembiljet. Op het Nederl.-lndische eiland Timor is een vulkaan in werking gekomen. Een aschregen daalt op een deel van het eiland neer. De Amerikaansche vliegeniersier Miss Amelia Earhart, die van New-Found- I land was vertrokken voor een Oceaan- vlucht, is Zaterdag in Ierland geland. voor Damestasschen Koffers en alle soor ten fijne Lederwaren LANGESTRAAT I05-AMER8F00BT

De Eembode | 1932 | | pagina 1