JAN ZWART HOFMANN's SLAGERIJ N.V. Middenstands-Bank Fa. h. Elzenaar Bel dan op No. 42 Kantoor en Drukkerij Langegracht 28, Amersfoort DE EEMBODE verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdag middag. De abonnementsprijs bedraagt één gulden per drie maanden; buiten Amersfoort f 1.10, franco per post. Abonnementen kunnen eiken dag ingaan. Uitgave v i de Katholieke Stichting De Eembode, gevestigd te Amersfoort De €embode Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Dinsdag 7 Juni 1932 ADVERTENTIËN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adverteeren Advertentiën moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur in den morgen zijn bezorgd. Telefoon 314 Zes en Veertigste Jaargang - No. 20 Het is geen wijsheid kinderen als volwassenen te behandelen, en onbe- schoften als hoofsche lieden. Omgang met anders denkenden. Wij óók weten wel, dat zaken zaken zijn, en men noch op de markt, noch op de beurs, noch op 't kantoor, iemand eerst naar zijn geloof behoeft te vragen. Wij óók weten wel, dat de kwestie van den omgang met andersdenkenden op den preekstoel, of liever nog in de katechismuskamer thuis behoort. Wij óók weten echter even goed, dat er nog andere plaatsen zijn, be halve markt en beurs en kantoor, waar het contact met andersdenkenden, als zoodanig, zich voelen laat, reeds vóór men iemand naar zijn geloof gevraagd heeft. Er is op 't oogenblik in Nederland geen enkele provincie ineer, waar de Katholiek niet vaak, dag in dag uit de Katholieke beginselen over den omgang met andersdenkenden in toepassing te brengen heeft. Neem het aan als ernstige lectuur, beschouw het als verdiende propaganda onzer mooie Katholieke beginselen, doe gelijk ge wilt, maar lees eens wat hier volgt, De katechismus noemt vier Katho lieke plichten jegens niet-Katholiekcn Eerste plicht: „Wij moeten de niet- Katholieken oprecht beminnen." Tweede plicht: „Wij behooren veel voor hen te bidden." Derde plicht: „Wij moeten in den omgang met de niei-Katholieken een al te groote gemeenzaamheid vermijden." Vierde plicht: „Wij mogen geen deel hebben aan hunne kerkelijke hande- De tweede en de vierde plicht zijn de moeilijkste niet. Dagelijks in het morgengebed zeggen„Zoet Hart van Jezus, ontferm u over ons en onze dwalende broeders! Heilige Martelaren van Oorcum, bidt voor ons en onze dwalende broeders," dat is zoo moei lijk niet. Geen deel nemen aan de kerkelijke handelingen der andersdenkenden, is ook zulk een zware plicht niet. We stellen ons tevreden met deze kleine herhaling: wie, zij het dan ook uit nieuwsgierigheid of lichtzinnigheid, niet-Katholieke godsdienstoefeningen bijwoont, laadt den schijn op zich van instemming met de dwaling; geeft ergernis. Aan den eersten plicht echter: „de niet-Katholieken oprecht beminnen", liggen beginselen ten grondslag, die in onzen tijd nimmer te veel over wogen worden. Om drie redenen moeten wij de niet-Katholieken oprecht beminnen omdat Christus zulks ook gedaan heeft en nog doet, omdat wij zonder oprechte liefde geen goede pogingen kunnen aanwenden om hen te be- keeren, omdat wij zonder oprechte liefde dikwijls gevaar zullen loopen hen te ontstichten. t. Christus bemint oprecht de niet- Katholieken. Niet alleen voor u en de andere Katholieken, maar ook voor de andersdenkenden is de Tweede Persoon der Allerheiligste Drieëenheid mensch geworden, heeft Hij geboren willen worden in een stal en willen sterven op een kruis, stelde Hij Kerk en Sacra menten in. Verklaart Sint Paulus niet: „Eén God is er, één Middelaar ook tusschen God en de menschen, de mensch Christus Jezus, die zich zeiven gegeven heeft tot losprijs voor allen." „Voor allen", staat er. Niemand is dus uitgezonderd. Christus zoekt hen, allen en ieder, ge lijk een herder een verloren schaap, een arme vrouw een verloren geldstuk zoekt, gelijk de oude vader zijn ver loren zoon, die terugkeert, in liefde en genade aanneemt. En Hij wil ook, dat wij die oprechte lietde navolgen. Daar gaat een Jood van Jerusalem naar Jericho. Door roovers overvallen, van geld en kleed beroofd, met wonden overdekt, wordt hij half dood langs den weg achtergelaten. Daar komt een Samaritaan voorbij. Joden en Samaritanen waren elkander vijandig gezind. Doch de Samaritaan heeft medelijden, springt van zijn last dier af, verbindt de wonden van dien jood, laadt hem op zijn lastdier, en betaalt al de onkosten, die in het hotel voor dien Jood gemaakt worden. Zie, zegt Christus, zóó moet gij uw even- mensch beminnen. Al is hij uw groot ste vijand, ai is hij Jood, Protestant, Heiden, of wat dan ook, ge moet hem zoo oprecht beminnen, dat ge hem helpt en bijstaat in zijn nood. In den zomer van het jaar 1847 reed Paus Pius IX in een der straten van ,FATA" Map 10 vel papier lOenv. ,FATA" Map 25 vel papier 25env. ,FATA" Bloes 100 vel papier ,FATA" Enveloppen (doos lOOst). KANTOORBOEKHANDEL ■I F. A. TULP pi Lingcttr. 68 t.o. Krommutr. TEL 826 Rome, toen hij van uit zijn rijtuig een ouden man op den grond zag liggen. De Paus deed de paarden inhouden, en vroeg, wat er gaande was. 't Is maar een Jood, Heilige Vader," ont ving hij ten antwoord. Verontwaardigd over zulk een minachting, slapt Pius uit zijn rijtuig, helpt zelf mee den on gelukkige in het rijtuig dragen, voert hem mee naar het Vaticaan, en zendt aanstonds zijn eigen lijfarts en de noo- dige verpleging. Pius dacht toen zeker aan den parabel van den barmhartigen Samaritaan, en aan het voorbeeld van Christus. Zonder oprechte liefde kunnen wij ook geen goede pogingen aanwen den, om niet-Katholieken te bekeeren. En 't is toch onze plicht, zoo niet altijd door woorden, dan ten minste door een goed voorbeeld tol bekeering aan te zetten. De gewone regel in deze orde, waarin wij leven, is, dat God niet onmiddelijk, maar door tusschen- personen een niet-Katholiek Katholiek maakt. Gelijk Hij om ons, te voeden, te verwarmen, te verfrisschen, niet onmiddelijk op ons inwerkt, maar door middel van plant en dier ons voedt, door middel van zon en stofverbranding ons verwarmt, door middel van water en wind ons verfrischt, zoo gebruikt Hij, in den gewonen regel, den mensch, den mensch te bekeeren. Wanneer nu, zelf Katholiek zijnde, zelf den schat des geloofs, zelf het onderpand van 't eeuwig geluk bezittend, niet brandt van verlangen dat geluk ook aan uw evenmensch te bezorgen, dan kan zulks alleen maar voortkomen uit gebrek in onderhouding van dat tweede groote gebod, dat daar Christus' uitsprak en gelijk is aan het eerste: „Bemin uw evennaaste gelijku zeiven." 3. Daar komt nog bij, dat wij zonder oprechte liefde jegens de niet-Katho lieken, dikwijls gevaar zullen loopen, hen te ontstichten, ergernis te geven. Wanneer wij tegenover andersdenken den niet beleefd en voorkomend, niet hulpvaardig en inschikkelijk zijn, dan beginnen zij immers te denken„Nu, die Katholieken onderhouden ook slecht het liefdegebod van hun Christus!" Wanneer wij hun ter gelegener tijd nooit eens blijk geven van ons mede lijden met hun dwaling, dan beginnen zij immers te denken„'t Schijnt, dat die Katholieken zelf maar half geloo- ven, dat hun Kerk de eenig ware is!" Wanneer wij ter gelegener tijd nooit eens door een woord of een boek, of een courant, de niet-Katholieken, waar mede wij omgaan, tot kennismaking aanzetten van ons Katholiek Geloof, dan beginnen zij immers te denken „Die Katholieken laten ook maar een ieder aan z'n lot over; ijver voor 't geloof zit er bij hes niet in!" Weest dus tegenover hen zoo een voudig als duiven! In allen eenvoud uws harten laat gij hen ter gepaster tijd merken, dat gij hen om Christus' liefde lief hebt, om Christus' liefde verlangt hen voor tijd en eeuwigheid gelukkig te zien, om Christus' liefde hun het Katholicisme aanbeveelt. J. ZEIJ, S.J. De weelde. Het leven „boven zijn stand" is een moreele zwakheid van onze samenle ving geworden. Zelfs in het noodzakelijkste zich be helpen, om maar weelderig naar buiten te kunnen komen. En steeds voor Zieh en voor zijn gezin vóór alles be dacht zijn op vertoon, is de leuze ge worden. Van dit „boven zijn stand leven", blijkt men nu allengs het zeer ernstige gevaar in te zien. Vandaar 't protest dat nu en dan tegen de weelde uitgaat en zulks niet alleen in de minder gegoede landen, maar zelfs in het rijke Engeland. Het droeve is maar, dat de liefda digheid nu ook maar al te vaak onder de weelde-artikelen zal worden gere kend. En de groote magazijnen, die van de weelde moeten bestaan, krijgen de armoede voor de deur. HESSENSTRAAT 10 HUIS- EN RECLAME SCHILDER BEHANGER De waarde van den gulden. Naar aanleiding van de bespreking in de wenschelijkheid van het vast houden aan de waarde van den gulden, schreef Pater Mr. Dr. Beuns S.J. het volgende „Met stijgende verwondering, merkte ik, dat de moreele zijde van het pro bleem geheel wordt voorbijgegaan. Maar reeds op het eerste gezicht lijkt het moeilijk verdedigbaar om, zonder dat de nood dringt, de regeering tot ver laging van de werkelijke geldswaarde te pressen. Daarom zal een beschou wing, die een voorstel tot devalorisatie van den gulden alleen op zijn econo mische en niet tegelijk op zijn moreele waarde onderzoekt, al zeer weinig tot voorlichting van het Katholieke volk kunnen dienen. Het eerste, nog oppervlakkige zede lijke oordeel, blijkt na dieper onder zoek ook het juiste te zijn. Het is tegen de rechtvaardigheid om bepaalde groe pen van de bevolking te bevoordeelen ten koste van andere. Welnu, dit schiedt bij een devalorisatie op zeer frappante wijze. Want allen, die vast» inkomens hebben, dus ook alle schuld- eischers, worden benadeeld, daaren tegen krijgen al degenen, die Neder- landsch geld schuldig zijn, hetzij aart binnenlandsche, hetzij aan buitenland* sche crediteuren, zonder eenige redert een gedeeltelijke kwijtbrief. Engeland mag niet ten voorbeeld worden gesteld, daar wellicht in het feit, dat Engeland geen voldoende goud tot dekking van het pond bezat, een aannemelijke reden lag om de goudbasis te verlaten. Voor den Staat, practisch de groot-' ste schuldenaar, is het voorstel zeer verlokkelijk. Het is echter te hopen, dat de verantwoordelijke kringen, uit hoofde van zedelijke motieven, de Sug gestie zullen afwijzen. Ipiano-s.vleugel^okgelsB Fa. R. van den Bur* - Arnh. straal H Bezoekt onze magazijnen; wij bieden H U een enorme keuze zoowel in bet H eenvoudige als In bet meest luxe genre Betaling vanat14.— per maand J Grondwerk (stelpost) f2500. Vervoer van zand voor aanvulling en bestrating f 1200. Vergoeding voor dom f 1500. Acten van overdracht en onvoorzien f1648. Totaal f 19000. De Kalveensche weg heeft, met af snijding van groote bochten, een lengte van ca. 2030 M. De terreinen benoodigd voor ver- ggen of verbreeden van de weg wor den door de aangelanden gratis ter beschikking gesteld. (Hierop is uitge zonderd een gedeelte van J. Penterman, die zich hiertoe niet bereid verklaarde). De kosten voor de overdracht van deze terreinen komen voor rekening van de Gemeente. De aangrenzende eigenaren behouden op den weg geen pootrecht evenwel blijven de thans aanwezige boomen en houtgewas, hetwelk moet verdwijnen, het eigendom van de verschillende eigenaren, doch komt het vellen hier van voor rekening van de Gemeente. De levering en het vervoeren langs den weg van het vereischte aanvul- en bestratingzand blijft voor rekening van de aangelanden. Het in orde brengen van slooten en dammen met de vereischte riolen blijft voor rekening van de Gemeente. De te leggen straat zal overal een breedte krijgen van 3 M. Lengte van den weg ca. 2030 M. breedte 3 M. te verwerken ca. 92 klinkers per M»., ter plaatse waar deze verwerkt moeten worden, gerekend op f 19 per duizend bedraagt totaal f 10678. Arbeidsloon bestrating en effenen a f 0.20 per M'. f1220. Grondwerk (stelpost) f3500. Acten van overdracht, aankoop grond i onvoorzien f 1602. Totaal f 17000. Uit den Omtrek Achterveld De plechtige uitvaart van wijlen onzen dorpsgenoot, den heer R. J. Visser, had onder groote belangstelling plaats. Ten half negen werd de plech tige Requiem Mis opgedragen door Pastoor Vijverberg uit Leiden, als diaken fungeerde de Eerw. Pater Dr. Saturnius O.F.M. en als sub-diaken de Weleerw. heer Kapelaan W. Kolh- inn teAchterveld. Na de H. Mis had de begrafenis plaats op het R K. Kerkhof, waarbij een groote menigte tegenwoordig was. Wij merkten o.m. op, het volledige bestuur en Raad van Toezicht van de Coüp. Boerenleenbank en de Handels vereniging, die hun eere-voorzillerde laatste eer bewezen. Verder de heeren Jhr. de Wijkersloot, de Vrankrijker en meerdere vooraan staande personen van verschillende landbouw-organisaties. Hoogland Voor de wegen-verbetering zijn de volgende begroolingen opgemaakt. De Veenweg heeft van de Kalveen sche weg tot de Heisteeg een lengte van ca. 2076 M. De lengte is gemeten ongeveer het voetpad volgende door de perceelen »n B. Wernsen. De terreinen benoodigd voor het ver leggen of verbreeden van den weg zullen voor een groot deel niet gratis worden afgestaan en zal dientengevolge tot aankoop of ruil moeten worden overgegaan. De kosten van overdracht komen voor rekening van de Gemeente. Het zand voor aanvulling en be strating zal veelal door de Gemeente worden geleverd en aangevoerd. Het in orde brengen van slooten en dammen met de vereischte riolen blijft voor rekening van de Gemeente. De te leggen straat zal een breedte krijgen van 3 M. Lengte van den weg ca. 2076 M. breedte 3 M. te verwerken ca. 92 klinkers per MJ„ ter plaatse waar deze verwerkt moeten worden gerekend op f 19 per duizend bedraagt f 10906. Arbeidsloon bestrating en effenen f 0.20 per MJ. f1246. KRANKELEDENSTRAAT 4 wordt Woensdagmiddag 1 uur gestolen en verplaatst naar Lantfestraat 47 - Telef. 1166 (voormalig pand van Van Gend Loos) *FNINfi van de nieuwe, geheel naar de eiscben des tijds Inge- I-I1II1U richte slagerij, des namiddags S uur Als speciale Openingsreclame geven wij iedere 25e kooper een prima rollade CADEAU Beleefd aanbevelend, JOHs. HOFMANN Leusden Burgerlijke stand. GeborenGeertruida Christina, d. van C. Tolboom en A. Hilhorst. Evert Jan, z. van J. v. Bentum en E. v. d. Voorst. OverledenReijer Gijs- bertse, 76 jr., wedn. v. H. v. d. V/ater. Stoutenburg Burgerlijke stand. GeborenGijsbertus Aalbert, z. v. Donselaar en M. A. Lagerweij. OverledenRuurdericus Visser, 86 r., wedn. van W. v. Egmond. Soest Burgerlijke Stand. Geboren: Berend Gerardus Geurt, v. G. v. Surksum en E. F. M. W. Muller Neeltje Elisabeth, d. v. A. J. Spelt en E. Vervat Lambertus Cornelis, z. v. J, Ruitenberg en M. v. der Herberg Michaël Marinus, z. v. M. M. Sips en M. J. C. Vos - Her man Christiaan, z. v. W. Heinhuis en R. Th. Keja Pieter Johannes, A. Beemer en A. v. Oostrum Dirk, z. v. W. v. Bloemendal en H. Kuijer. OndertrouwdC. H. Liesker en P. W. Kesteren S. v. Sleptenhorst en A. J. v. Dijk. Gehuwd: H. Th. Hor vers en H. A. F. J. Schattenberg. Overleden: Cornelia J. H. v. Bijsbergen, 24 jaar. Hootd-en Kiespij^ MIJNHARDTS POEDERS 1 Perstuk 8, BERICHTEN UIT AMERSFOORT voor Amersfoort en Omstreken AMERSFOORT. Laage Gracht no. 4 - Telefoon no. 304 en 697 Deskundige voorlichting bjj den aan- en verkoop van Effecten Verhuring van Lips Safe-loketten Verzilveren van coupons Handelecredieteu Ine uienringen Spaar-depoaito's rente 8'/» pet. Men schrijft ons: Tot onze spijt blijkt het bericht om trent de N.V. Huygen Weasel's Ingenieurs-bureau, voorkomende in het nummer van 3 Juni, grootendeels on juist te zijn geweest. Inderdaad heeft de directie, evenals thans in de meeste bedrijven geschiedt, getracht op de algemeene onkosten te bezuinigen. Hierin is zij geslaagd door vereenvou diging van eenige werkzaamheden en concentratie van een paar afdeelingen, waardoor van het ruim 40 man tellende reizigers- en kantoorpersoneel er twee moesten worden ontslagen. Er is thans van directie geen voorstel tot salaris verlaging uitgegaan. In de fabriek, waar sinds eenige maanden halve dagen werd gewerkt, zal binnenkort weer den normalen arbeidstijd gewerkt worden. Deze maat regel heeft het ontSlag van een deel het arbeiders-personeel ten gevolge. KiMt voor Uw Administratie Boeken met Uitschuifbaar Hoofd Mi Eoorwa Tijdsbesparing mtmmm Langesiraat 84 - Telef. 528 A-8. Woensdag 12—4 uur wederom VOLKSVISCHDAG 4 en 5 mooie gebakken visschen voor 1 kwartje l JMUIDER VISCHH ANDE L UTRECHTSCHESTRAAT 40 Het gesprek van den dag. Ged. Staten hebben bepaald dat het presentiegeld voor het bijwonen van een raadsvergadering voor de leden van den gemeenteraad blijft bepaald op f4 per zitting. Voor het bijwonen van afdeelings- en commissievergade ringen wordt f3 per vergadering ver goed. De Ned. Buurtspoorweg-Maatschap pij, die onder andere ook de tramlijn Amersfoort—Zeist—Utrecht exploiteert keert over 1931 geen dividend uit. Het goederenvervoer liep enorm terug. De eerstvolgende verkoop van spoor- hout zal door Deurwaarder de Groot worden gehouden op Vrijdag 24 Juni a.s. In de laatste week van Mei was Hebt II een Taxi of auto noodig Amersfoort. St. Elisabeth's Gast- of Ziekenhuis. Door de Regenten van de Stichting t. Elizabeth's Gast- ot Ziekenhuis te dezer stede is benoemd tot geneesheer directeur van het Ziekenhuis Dr. A. Verbeek. Dr. A. Verbeek studeerde te Utrecht, was assistent van Prof. Dr. Heymans van den Bergh als internist. Hij pro moveerde op de dissertatie „Diabète bronzé" bij genoemden professor. Zijn opleiding als Röntgenoloog ontving bij van Prof Dr. Holzknecht te Weenen. Uitspraken Kantongerecht. Loopen op verboden grond: ft. H. S.. Amersfoort 3 of 1 d.; dezelfde 2 of 1 d.: J. D., Barneveld 3 of 1 d.; J. J.. Baarn f 15 of 6 d. Dronkenschap: J. de G.. den Helder f 10 of 4 d.: K. T. N., Arnhem, id.; H, J. S.. Amersfoort, id.: R. A. B.. id.; F. W. v. E., id.: J. B. Nijkerk. id. Voorwerp op openbaren weg niet ver licht hebben; A. G. M. S., Hilversum f 5 of 2 d. In gesloten winkeltijd iemand bedie nen- j. T. K.. Amersfoort 3 of 1 d. Warenwet (water bij melk): J. T. B.. Barneveld 25 of 10 d. Invaliditeitswet: F. B., Hilversum f 5 of 2 d. Arbeidswet: D. G. H.. Terschunr 15 of 6 d.: C. G., Voorthuizen, id. Vuur maken in bet veld: A. H. B.. noodig voor gemeentelijke werkver- Soest 5 of 2 d. schaffing en crisissteun de som van 1 Orde verstoren te Amersfoort: J. W.. f3836.31. In dezelfde maand van 1930 was dit bedrag f 154.51 en in 1929 slechts f82.90. Er stonden ingeschreven als werk loos 629 personen. K. J. V. De belangstelling voor het K. J. V- Clubhuis in den Asch v. Wijckstraat was vrij groot. Velen hebben de ge legenheid waargenomen Zondag eens een kijkje te gaan nemen. Op een in een der kamers geplaatst offerschaaltje was een bedrag ingeko men van f61,50, waarvoor de K. V. leiding dankbaar is. Bij het te Utrecht gehouden examen slaagde de heer L. W. J. Spit, Onder wijzer aan de R. K. U. L. O. West singel, voor Leeraar Machineschrijver „St. Genesius". Bovendien waren 128 personen le werk gesteld op gemeentekosten. De plaatselijke middenstandsorga nisaties hebben de tariefsverlaging van de electriciteit aan de orde gesteld. De 3'/j cent voor het vastrecht heeft volgens den middenstand geen betee- kenis, reden waarom de gezamenlijke middenstandsvereenigingen zullen vra gen voor den middenstand een spe ciaal tarief in te voeren. Bij de graafwerken voor het nieuwe retraitehuis te Heerlen is men op een geweldig grooten steen gestooten. Deze steen, die ruim 4 M. lang, 2 M. breed en 1M. hoog is, weegt niet minder dan 15000 kg. en is bijna twee maal zoo zwaar als de bekende Amersfoort- sche kei. Oosterbeek 5 of 2 d.; C. G.. Arnhem Wielrijden onder invloed van alcohol: T. B.. Rotterdam 25 of 10 d. Wielrijdend zich aan auto vasthou den in Soest: H. A. B.. Amersfoort f 5 of 2 d. Schreeuwen te Baam op openb. weg: v. d. G.. Bunschoten 3 of 1 d. Muziek maken te Amersfoort in café si tijd: T. J. v. d. B.. aldaar 2 of 1 d. Veiligheid van verkeer met auto in gevaar brengen: G. S.. Oo'marsum f 30 of 10 d.: O N.. Nijkerk 15 -.f6 d. Wielrijden zonder licht: G. V., Eem- nes 5 of 2 d.; G. M.. Hoogland, id.; L. C. Barneveld. id. Te snel rijden in Baarn: J. H„ Hoofd dorp 5 of 2 d. Bij richting veranderen geen teeken geven: G. V.. Bunschoten 5 of 2 d. Wielrijden op linkerzijde: C. v. d. B., Hilversum 3 of 1 d. Wielrijden zonder bel: P. A. V.. Am sterdam 2 of I d. Auto met onvoldoende verlichting of gemis rood achterlicht: R. M., Amster dam 2 of I d.; A. R„ id.

De Eembode | 1932 | | pagina 1