U DENKT aan VISCH an tevens turn de naam GLASTRA. Het ALLERBESTE tegen de BILLIJKSTE prjjzen, daaraan danken wjj ons succes. EIGEN INKOOPBUREAU TE IJMUIDEN VFRSfHF VKfH 1"arl>0'> Tong, Griet, Zalm, Heilbot, Schol, Bot, Visch-carbonade, Kabeljauw, Schelvisch, enz. enz. Gebakken visch, TMIJVUL, TKJV1I 0erookte visch) stokvisch, Zoutevisch, Croquetten, Vischcoaserven, Glastra's Delicatesjes, Gemarineerde Haring, Kolmops PRIJSVERLAGING V1SCHCOKSERVEN 25—40 PROCENT. Voorjaar en zomer: Eet nu visch, voedzaam, licht verteerbaar- IJmulder Vlachhandel H. Glastra Co. N.V., Utrechtschestraat 40, Telef. 92 Eet meer Visch! Dan blijft ge slank, gezond en frischl Burgerlijke Stand. 3 Juni. QeborenCatrina Jacobs, d. v. H. E. v. Barlineen cn A. j. Wellerd Mljndert. z. v. M. A. Pon en G. Ouwe hand. OverledenOeertruida M. Vonk, 31 jr.. echtg. v. H. L. v. de Zuidwind. Johannes i. Krcupcllng, 9 maanden. 6 Juni. GeborenGerard», d. v. H. Damman en J. H. O. Arends Catrina, d. v. L. v. Eijkclcnbure en C- Slaal Antonius, i. v. J. P. Kersten en O. W. v. Amersloort Aart Jan. z. v. J. Jans en A. dc Wilde Isaina Wlllemina, d. v. J. H. Frögcr cn C. W. G. Bos huizen. Prijsnotccring Veiling 6 Juni '32. Aardbeien 40—65 cl. Tomaten 20- 24 ct. Snijbooncn 82—86 ct. Peulen 89 ct. Doperwten 44 ct. Wagenaars 60 ct. Postelein 8—13 ct. Spinazie 10—15 ct. Bloemkool 13-25 ct. Kom kommers 13—18 cl. Wortels 8—18 ct. Rabarber 2—4 ct. Selderij 22—23 ct. Look 14—16 ct. Peterselie 15—21 cl. Sla 10-25 ct. Raapsteel 11-17 ct. Radijs 16-26 ct. De aid. Amersloort van den R. K. Bond St. Franciscus vergaderde in .Princes". Dc heer J. Lubberts. voorzitter, bracht in zijn openingswoord ter sprake eenige artikelen voorkomende in het laatste bondsorgaan. Door den geestelijk adv. Pastoor Santkuyl werden 8 nieuwe leden met 'n toepasselijk woord geïnstalleerd, De werkloozen-uitkecring zal in het vervolg bedragen voor een genoten salaris per jaar lot 1500 max. 11.15 per dag. van 1500 tot 11000 1 2.36 per dag, boven 11000 max. 14 per dag, voor gehuwden en ongeh. 13 per dag. Een verzoek van dc leden gekomen om te bevorderen dat het sluitingsuur op Zaterdagavond weer op halt 10 zal worden gesteld, Een lange discussie hierover volgde doch zonder resultaat. De a.s. bondsdag wordt in 's Her togenbosch gehouden. Het bestuur heelt het voornemen den tocht naar 's Her togenbosch per autobus te maken. De leden werden er nog op gewezen, dat wanneer zij 12 maanden lid zijn van H. K. W., zij behalve dat ze subsidie voor hun lesgelden kunnen bekomen ook nog de kans hebben vrij tc loten voor een examen in boekhouden of een der talen, met vrij diploma of slechts hall geld behoeven te betalen met vrij diploma. In het orgaan vindt men de formaliteiten vermeld. Rioolbelasting. In verband met de vragen om in lichtingen omlrcnt verhoogden aanslag in de rioolbelasting wordt medegedeeld, dat een plan tot rioleering van verschil lende wegen in de gemeente werd goedgekeurd. Ter verkrijging van üe geldmiddelen voor de uitvoering heelt dc Raad besloten over te gaan tot ver- hooging van de rioolbelasting, zulks ingang van t Januari 1932. lu 1931 bedroeg dc rioolbelasting voor elke ondcrgrondsche aansluiting co net gemcentcrlool per peclerc f3; the:.» beloopt deze belasting per aan- sluitingjperjperc. tusschen f 1.50 en f 18, mate van de kadastrale opbrengst .Gebouwd" waarop het belasting plichtig perceel is geschat. Voor de overige belastbare factoren voor de rioolbelasting (bovengrond- sche loozingen) is eveneens een pro gressieve schaal ingevoerd. Sportfondoenbad. In verband met het feit dat ook in onze stad plannen in voorbereiding zijn om te komen tot de stichting van een sportfondsenbad, zullen wij een en an der over het werk dezer instelling medcdeclen. Eigenlijk behoorde in ons waterrijk land, iedere jongen en elk meisje reeds op school dc zwemkunst te leeren, want het aantal mcnschenlevens, dat in ons kleine land door verdrinking verloren gaat. is onrustbarend groot. Volgens de statistieken der laatste jaren bedroeg dit aantal niet minder dan 700 Ër jaar, d.w.z. gemiddeld 2 per dag. i het zijn vooral jonge levens, die op dc:c wijze te betreuren zijn (.oeien, zeiie:., schaatsenrijden, baden spelen aan den waterkant, enz.). Noodig ware dit zeker niet, als de jeugd maar tij dig geleerd werd in letterlijken zin het hoold boven water tc houden. Is het dus uit een oogpunt van veiligheid dringend noodig, dat het Hollandschc kind op de school evengoed leert zwemmen als rekenen, lezen en schrij ven, ook om gezondheidsredenen zou het zoo nuttig zijn, indien ons volk geregeld zou zwemmen. Onze medici wijzen er steeds meer op, dat het ge regeld zwemmen een buitengewoon heTlzamen invloed op de mensckclijke gezondheid heeft. Wil men echter hel geregeld zwem men tot een ingeburgerde, een volks gewoonte maken, dan is het in dc eer ste plaats noodig daarvoor gelegenheid te scheppen, in het bijzonder door het bouwen van overdekte zwemscholen. Voor het geregeld zwemmen zijn in ons land de open zweminrichtingen onvol doende. In ons wisselend klimaat met zijn korte, onberekenbare zomers kan er hoogstens 8 5 10 weken per jaar .buiten" gezwommen worden; en dan is het weer vele dagen nog zoo guur, dat menig zwemmer daardoor van een gang naar het zwembad weerhouden wordt. Met de overdekte inrichting is het heel anders gesteld; daar is het altijd zomer, temperatuur van lucht en water worden steeds op het gewenschte peil gebracht. Uit de behoefte aan overdekte gelegenheden is de instelling, deN.V. .De Sportfondsen" geboren, welke ten doel heelt den bouw van overdekte zwemscholen finantieel mogelijk maken. .Oeeft aandeelen uit", aldus luidde het Sportfondsenrecept, „welke niet ineens maar langzaam volgestort wor den". De juridisch beste vorm, waarin deze uitgifte van langzaam vol te stor ten aandeelen geregeld wordt is die cencr spaarkas, wier werking en regle ment nagenoeg dezelfde zijn, als die van andere spaarkasinstellingen, echter met dit verschil, dat met de deelne mers overeengekomen wordt, dat de door hen gestorte gelden in het van te voren bepaalde doel, de overdekte zweminrichting(en), belegd mogen wor den, en dat na afloop van den spaar- kastijd (12 jaar), als dc inhoud der spaarkas verdeeld wordt, de uitkeering in aandcel(en) in de gestichte zwem- zaak of in geld kan bestaan, m.a.w. df deelnemer spaart voor een ol meer aandeelen, welke hij na de verdeeling van de spaarkas in eigendom verkrijgt hoe groot de waarde hiervan is er welk procent er jaarlijks op uitgekeerd wordt, hangt natuurlijk van de resul taten in de inrichting af, in het bijzon der van de vraag hoe het bezoek is. De N.V. Sportfondsen is het lichaam dat deze spaaraandeeien uitgeeft, voor de administratie en het beheer zorg draagt, en de stichtingsplannen der beoogde zweminrichting daadwerkelijk voorbereidt. Elk jaar op den eersten Juni wordt een nieuwe spaarkas ge vormd voor den tijd van 12 achter eenvolgend jaren. Elk spaaraandcel if nominaal f360.— groot en wordt of in een storting ineens van f300. In 11 jaarlljksche-termijnen van f30.— of in 23 halfjaarlijksche termijnen van <15,— of in driemaandelijksche stor tingen van f 7.50 of in maandelijksche termijnen van f2.50 (In de eerste drie wijzen van volstorten is de rentewinst door de vooruit-storting verrekend alle stortingen worden vooruit gedaan; alle eerste stortingen zijn verhoogd met f2.—zegel- en inschrijvingskosten.) Zijn de twaaalf jaar verstreken, dan wordt de inhoud van dc spaarkas ver deeld. Zijn uitsluitend aandeelen ver kocht, dan bestaat de uitkeering uit sluitend in aandeelen. Dc mogelijkheid is echter ook voorzien, dat spaarkas- gelden in andere, verzilverbare waarde papieren belegd zijn, vandaar de be paling, dat de uitkeering te allen tijde ook geheel of gedeeltelijk in geld kan bestaan. Natuurlijk komt dc gedurende dc spaarkastljd gekweekte rente den deelnemers ten goede. Hoewel elk normaal aandeel f360.— groot is, is het niet noodig een geheel aandeel le nemen. Men kan n.l. ook na 3 jaar, dus na betaling van de eerste drie jaar- stortingen met verder storten ophouden. Evenzoo na 4, 5, enz. jaren, al is het de bedoeling dat een parliee'e deel neming uitzondering blijft. Bij de ver deeling wordt dan met ieders parti cipatie rekening gehouden. Verplicht Is dc deelnemer door het teekenen alleen tot het betalen van de eerste jaarstorting ad 130.—. Deelgerechtigd wordt hij alleen wanneer hij tenminste drie jaar gestort heeft. Voor de spaar der is het echter beter, dat hij een geheel aandeel „bijeenspaart", zulks met het oog op reductie, waarop hij bij het nemen van een abonnement recht heeft, welke reductie grooter wordt, naarmate hij meer gestort heeft Het Bolland-Genootschap voor zui vere rede heeft te Amersfoort in de Int. school voor wijsbegeerte zijn jaar- lijksche algem. bijeenkomst gehouden op Zaterdag en Zondag j.l. onder voor zitterschap van dr. H. R. Kindermann uit Hilversum, die in zijn openingsrede den bloei van het Bolland-Genootschap constateerde, welke zoowel uit het ledental als uit zijn werken blijkt. Aanbesteding. Door architect joh. H. Blom werd hedenmorgen aanbesteed het bouwen van een winkelhuis aan dc Utrecht schestraat. Er waren 16 inschrijvers. Hoogste H. B. Keppel, Zeist f 18.500, laagste W. v. d. Heuvel te Amersfoort f9300. Naar wij ve. nemen werd Zondag in .St. Jozef" een vergadering gehou den van de georganiseerde R. K. Fa brieksarbeiders. onder leiding van den heer A. Laseur, waarin het vaandel der Amersloortsche afdeeling werd ge wijd. De Weleerw. heer W. de Jong, adviseur der afdeeling, heeft daarbij een pakkende rede gehouden, waarin lot beginseltrouw werd aangespoord. Ook de districtsbestuurder, de heer Waterlander, gal een propaganda-rede ten beste. F'ilmrondreis Nederl. fabrikaat. De Vereeniging „Nederlandsch Fa brikaat", die zich ten doel stelt het verbruik van Nederlandsche goederen te bevorderen, meent dit vooral te kunnen doen door de Nederlanders meerdere bekendheid te geven met hetgeen de Nederlandsche industrie kan maken. En het beste middel daas- voor is ongetwijfeld de film. Daartoe trekt de vereeniging nu met een reisauto door het geheele land om in verschillende plaatsen een open luchtvoorstelling te geven van films, die een zeer duidelijk inzicht geven in verschillende belangrijke Neder landsche industrieën. Op 18 April j.l. is deze rondreis begonnen en met onverminderd succes hebben avond aan avond, behalve Zondags, duizenden toeschouwers de film gezien en gemerkt, dat goederen, die men tot dusverre uit het buitenland betrok, even goed in Nederland ge maakt worden. Ongetwijfeld zullen velen er toe ge komen zijn om voortaan in de winkels de Nederlandsche artikelen te vragen, in het besef, dat dit langzamerhand niet alleen meer een plicht van iedere Nederlander is, maar een bittere nood zaak. Wanneer men toch bedenkt, dat de uitvoer van de meeste artikelen door de hooge tolmuren vrijwel stop staat, dan zal men inzien, dat bezuiniging het bedrijf noodzakelijk wordt en dat men arbeiders zal gaan ontslaan, die dus ten laste van de gemeenschap zullen komen. Men kan dit echter nog in hooge mate tegen gaan door de afzet in het binnenland te vergrooten, wanneer de buitenlandsche handel ver mindert. Dan toch zal in elk geval de werkloosheid niet zoo groot worden, als in het geval, dat de binnenlandsche afzet hetzelfde bleef. Langzamerhand begint deze waarheid' tot het koopende publiek door te drin- en door een gezamenlijke aclit fabrikant, winkelier en verbruiker zal ongetwijfeld nog veel goeds tof stand kunnen worden gebracht. Te Amersfoort is een actie voor het Ned. fabricaat in voorbereiding en ter gelegenheid daarvan zal de filmauto op Dinsdag 14 Juni een voorstelling komen geven op de Hof, waar vol doende ruimte is, om duizenden van de films te doen genieten. Uit geheel den omtrek koopt men Kalleveens Klompen m VAN DOORN s HUISHOUDMAG AZIJN Bloemend.strut 19 - Tel. 1177 Deze zijn licht en sterk WELKOMVREEMDELING. Gevestigd in Gemeente Amersfoort. v. d. Pol, N.H., Krankeledenslr. 18, werkman. Sofie Bergman, R.K, Bilderdijklaan I, dienstb, Maasje Visch,N.II.,Pauwstr. Idienstb. Geertrui v. Ec echlg. van J, v. d. Geest, N.H., Resedastr. 19. D. Heddema, jasmijnstr. 6, hand.reiz. Louise Kleine-Boes, R.K., B.Wuytlaan 144, dienstb. K. Keller, D.E., Utr.weg 122, hotelkok. v. Droffelaar, E.L., Stationsstr. 38, kellner. Ernestine Kern Leusderweg 237. A, Busquet, N.iL, Pr. Marielaan 18. E. Marcus, N.L, St. Radboudstr. 6. Th. Zijlstrij, v. Marnixlaan 55, Bankdir. W. Reincke, D. Fockemal. 94, koopm. Kern, Luth., Leusderw. 237, gep. off. Gcz. H. Ontrop, N.H., B.W.Iaan 144, Luit.kol, W. Hovestad, N.H., Kaz.le Regt., korp. huzaren. Margarete Jende, D.E., Koninginnel. 12, dienstb. Hendrina Schuurma; s, R.K., Heinslusl. 17, dienstb. Asbroek, R.K., Schimmelp.str. 23, kantwever. A. Lazonder, N.H., 't Laantje 3, ll.bockh. Annicuiari Carius, R.K., Stationsstr. 30, coiffeusc. Paulina Ritter. E.L., Utr.weg 120, dienstb. Jannetje Oppedijk, N.H. id., kind.juff. Johanna Haringman geh. m. Ph. Hit; versum, N.L, Schimmelp.str. 56. J. v. d. Bedem, R.K., Kruiskamp 128. Gerardina Toonen, N.H., Bisschopsw. 160, onderw.es. Renske Heeren, Rem., Vondelpl. 3. Theodora Bolder, R.K., Scheltusstr. 33. N. Scholten, R.K., Soesterweg 196. L. Lammerse, N.H., Leliestr. 64, mag.kn. J.Tichelaar,N.H.,Soesterw.80,com.N.S. H. Termaten, R.K, J. Tooropstr. 2, melksl. H. de Jongh, N.H., Heinsiusl. 17. KoLInf. J. Beekenkamp, N.H., Borgesiusl. 33, proc.h. J.Bierhuijs.G.K., H.v.Viandenstr. 4, gep. J. Esveld, N.H., Schimmelp.str. 5, mont. K. Feist, N.H., Utr.weg 120, le Lt.Huz. G. v. d. Beek, G.K., Lingestraat 13, Kommies. Martina Bakker echtg. Kerseboom, N.H., Stationsstr. 30, kapster. G. v. Roekei, N.H., Puntenb.l. 35, mach dr. Bertha Schmasen, Hoogl.weg 22b. J. Krefft, E.L., G.v.Stellingwerfstr. 51, glassl. S.' Schregardus, N.H., Vondelpl. 3, leeraar. Trijntje Poortvliet. N.H., J.lsraelstr. 20 H. Peters, R.K., Kr.Elleboogsteeg 1 P. Huibrechtse, H. v. Viandenstraat 9, metaaldraaier R. Walda, N.H., Ligusterslr. 17, schilder Cecilia Mostard, Leusderweg 265 J. Berkhoff, N.H., Stationsstr. 57, kt.bed. Neeltje Versteegh, N.H., A.Paulowna- iaan 6, dienstbode A. Tonnaer, R.K., Utr.str. 29, kellner Jannetje Gerards, N.H., Utr.str. 17, dstb. Batharina Born, R.K., P.Bothl. 39, dstb. Barta Smink, R.K., Weverssing. 39. dstb. J. v. d. Putte, N.H., Utr.weg 37, gêr.Heck J. Velthuijsen, N.H., Bleekerstraat 6, kleermaker H. Rijk, R.K.,Torenstr. 11b., opperwm. G. Vernhout, Soesterw. 78, ondermach. Ca. Delzenne, St. v. d. Hagenlaan 1 W. Weisshaim, E.L., Weijerstr.15. mont. M. Brandenburg, N.H., P.Borstraat 23 Jenneke Berghem, N.H., Utr.weg 167 J. Peddemors, N.H., Schimmelp.str. 23, kantwever Agatha v. Vliet, G.K., Utr.w.23:,dienstb. Mathilde Werning, R.K., Langestr.l 16. id. Uit den Omtrek Baai n Een gauwdief heeft zich het geld toegeëigend dat zich in een offerbus bevond bij het Lourdesbeeld en welk geld bestemd v/as voor het uitzenden van zieken naar Lourdes. De dief heeft het slot van de bus afgewrongen. Zeer waarschijnlijk is hem een goede buit ten deel gevallen. Eemnes Jhr. L. Rutgers van Rozenburg, Bur gemeester van Eemnes, betuigt zijn besten dank aan allen, die hem, ter gelegenheid zijner 25-jarige ambtsver vulling van hunne belangstelling deden blijken. Nljkerk Op de markt: 381000 eieren f2.30-f2.90; 12 schrammen f6—f8; 50 biggen f2—f6; 2 varkens f20—f25; 112 runderen: kalfkoeien f175—f200, kalfvaarzen f140—f170, vet vee le kwal. f0.28— f0.35, 2e kwal. f0.24—f0.27 p. pond velte koeien f 180f230. Soestdijk Begunstigd door prachtig weer. werd Zondagmiddag in het park „Nieuw- Mariënburg", grenzende aan de pa rochiekerk te Soestdijk, een indruk wekkende Processie met het Aller heiligste gehouden, waaraan Katholiek Soesten Soestdijk hebben deelgenomen. De kerk was tot in de uiterste hoe ken gevuld met geloovigen, en vele honderden verzekerden zich van een plaats in het mooie park, om tijdens de processie den indrukwekkenden stoet gade te slaan, en er zich bij aan te sluiten. Even over drieën werd eerst een kort Lof gecelebreerd door Pastoor Voss (uit Soesf) met assistentie van Pastoor van Oppenraay en Kapelaan Dooper van de St. Nicolaaskerk te Baarn. Daarna werd de lange stoet van geloovigen geformeerd voor de plech tige processie, waaraan o.rn. door honderd bruidjes werd deelgenomen. Kerknieuws Aartsbisdom Utrecht. Z. H. Ex. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot kapelaan le Bussum (H. Vitus) den Weleerw. heer R. Poodt. Allerlei In de buurl van Conna is de blik sem in een beuk geslagen. Onder den boom stond een 61-jarige invalide mijnwerker met zijn 15-jarigen zoon. Beiden werden gedood. Te Heerjansdam is mej. M. Sloof als eerste vrouwelijke gemeente-ont vanger in ons land benoemd. Naar uit Havana wordt gemeld, zou de bekende sigarenfabriek Henry Clay van plan zijn de productie stop te zetten, waardoor 20.000 arbeiders werkloos zouden worden. Te Stuttart is een artillerie-officier door een granaatscherf getroffen en De haven van Ismail is door een zwaren storm geteisterd. Acht perso nen werden hierbij gedood. In de Dobroedsja heeft een hevige Morrn gewoed. Een huis waarin zich 20 personen bevonden stortte in. Acht personen werden gedood. Gedurende een hevig onweer te Cassel werden 4 vrouwen, die onder een boom schuilden, door den bliksem getroffen en gedood. In Oklahoma is de North Canadian River fen gevolge van een dagenlang aanhoudenden regen buiten de oevers getreden. Een zeer groot gebied staat onder water. Tot nu toe worden 5 dooden gemeld. Meer dan 1000 families zijn dakloos geraakt. In de Brusselsche „Standaard" komt 'n interview voor met sir Henry De- terding, den petroleumkoning. We knip pen er deze passage uit: „De Katholieke Kerk vind ik niet alleen de grootste, doch ook de prach tigste organisatie ter wereld. Ik ben een jaar of tien in de Oost geweest en gelijk alle Oostgangers heb ik een volmaakt respect leeren krijgen voor de onbaatzuchtigheid, de opoffering, doch ook voor de eruditie en bescha ving der missionarissen en klooster zusters. Hier in Engeland heb ik jaren n Sheringham gewoond, ik was er „Lord of the Manor" en de toewijding der locale Katholieke geestelijkheid daar, heeft mijn hoogachting voor den Roomschen priesterstand zoomogelijk nog doen toenemen. Mijn eerste vrouw was trouwens een bekeerlinge: zij ging van het Anglicanisme tot het Ka tholicisme over. Een paar jaar geleden had ik het voorrecht door Pius XI in een lang durige particuliere audiëntie ontvangen te worden. Ik heb verstomd gestaan over zijn veelomvattende kennis, ook op ekonomisch terrein. Eén ding trof mij bijzonder. Z. H. vroeg mij naar 't aantal onzer aangestelden. „Tusschen de 60.000 en de 70.000, Heilige Vader", antwoordde ik. Toen uitte hij zich: „Moet dat geen groote voldoening zijn, sir Henry, aan zoovele duizenden ge zinnen voorspoed te kunnen schenken?" Ziet U, dat trof mij diep. Zoovelen hebben mij al benijd om rijkdom of oin macht, doch de Paus raakte het punt, dat mij zelf hpt nauwste aan 't hart gelegen heeft, en dat mij immer de grootste voldoening voor mijzelf gegeven heeft, een voldoening veel inniger dan weelde, of macht, of beleid lot dividendende gezinnen der tien duizenden, wien wij een goed bestaanf verschaffen konden... Die Pauselijke woorden hebben mij ontroerd en op-j nieuw bezield." In „De Morgen" bespreekt Quaeriti de exainenkoorts. Hij debiteert daarbij' 't volgende: „Momenteel zitten weer eenige dui- zenden jongelieden van beiderlei ge-j slacht, de lange zomeravonden te vullen met de geneugten der wetenschap. Welk een voorrecht, dat zij zich mogen laven aan de bronnen van taal, historie wiskunde en andere verfrisschingen hoe moeten ze benijd worden, al ont vlieden duizenden zuchten hun ge prangde boezems! Want het diploma wenkt. Een onnoozel stuk papier met wat gedrukte en geschreven letters, doch o van zulk een enorme beteekenis I Wat is men in deze wereld zonder diploma's? Zij zijn het certificaat van kennis en kunde en bij gebreke zoodanige bestaat hel niet, dat ge een volwaardig lid der maatschappij genoemd kunt worden. Wel kan het gebeuren, dat in de lieflijke wereld van heden iemand met een actetasch vol diploma's nog naar de werkverschaffingen moet gesluurd worden, om daar zand te kruien voor een loon, dat hem tegen sterven be hoedt; wel is de vorige lichting van bediplomeerden nog voor een groot deel bezig, om een baantje te zoeken naast al degenen, die het hebben ver loren; men moet echter niet zoo ma terialistisch altijd maar denken aan baantjes en centen, doch het oog rich ten op de verhevenheid van het diploma als uitdeeler van moreel prestige, als keur op zijns bezitters menschwaar- dlghetd. Wat men ook verbeteren wil aan deze wereld dat is een hobby van veel menschen tegenwoordig laat men met zijn hervormingszieke vingeren asjeblieft afblijven van de examens, de zomersport bij uitnemendheid. En als het Avondland foch ten onder moet gaan, dan staat het veel netter voor de komende geslachten, als het gediplomeerd ten onder gaat.' Binnenland R. K. Boerenpartij. Tegen de in aanmaak zijnde nieuwe R. K. Boerenpartij heeft men niets noo dig dan de waarheid en het gezond verstand. Wanneer onze boeren willen beseffen, dat een nieuwe partij hen van den wal in de sloot zal helpendat Staats partij en Kamerfractie achter hen staan en niets onbeproefd laten om hun be langen te bepleiten; dat de pers om 'n enkelen keer ons zelf te noemen: hoe lang vechten we nu al voor de boeren? de beteekenis van den boerenstand voor onze volksgemeen schap hoog aanslaat; dan zullen zij trouw blijven aan het oudevaandel en geen fraclie stichten, wier machte loosheid eerlang maar te laat zal blijken om het aangerichte kwaad te herstellen. Ingezonden (Bulten verantwoordelijkheid der Redactie.) Gaarne zagen we het onderstaande in uw blad geplaatst De afdeeling Amersfoort van den R. K. Fabrieksarbeiders(sters)bond had dezer dagen een vergadering belegd om wederom het personeel van de Stoomwasscherij „De Kolk" te orga- niseeren. Tot onze groote spijt heeft men nog steeds getoond, dat trots de groote willekeur van deze werkgever, men vermeent buiten de organisatie te moeten blijven. In Januari j.l. had men vrijwel alle arbeiders(sters) georganiseerd. De werkgever riep zijn personeel bij elkander en stelde hen voor de keusuit de organisatie of anders uit dc fabriek! Men heeft het eerste opgevolgd. Een slavenjuk drukt hen nog steeds; daar kan het genoemd worden ver diende ellende. Moeten wij, werkge- en werknemers geen voorbeeld geven om een betere maatschappelijke orde te verkrijgen Wij zullen alsnog hopen, dat er bij de Directie van „De Kolk" andere en betere inzichten baan breken. Wij van onzen kant zullen' steeds de mogelijkheid overwegen de perso- neelen te organiseeren, ook in dit bedrijf. Wij erkennen het goede inzicht der Pausen in de Encyclieken Rerum No varum en Quadragesimo Anno. Het bestuur der afd. Amersfoort. Verkeerslessen van den A. N. VV. B. 14e Les. Geef op een fietspad ruimte om te passeeren 1 Het is verkeerd, als op een drukken weg eenige fietsers op een rij naast elkaar rijden en toch gebeurt het nog maar al te veel. Ge begrijpt wel, waarom dat ver keerd is, nietwaar? Het snellere auto verkeer heeft daar hinder van, want die rij fietsers verspert den weg en belemmert het snelverkeer. Ook als de fietsers op een rijwielpad rijden, moeten ze dat niet naast elkaar, maar liever achter elkaar doen en vooral moeten ze ruimte laten en achter elkaar gaan wanneer een andere fietser ze wil inhalen en dat door bellen te verstaan geeft. Bij dat achter elkaar rijden, gaan degenen, die links van de anderen reden, achteraan rijden. Op de rechter teekening is Eulalia achterhaar broer Jan gaan rijden, zoo als het behoort en die andere jongen, die meer haast had, kan nu gemakke lijk voorbij. Op de linker teekening gaat het niet goed. De drie fietsers zijn op een rij naast elkaar blijven rijden, beslaan daardoor de heele breedte van het fiets pad en de jongen die voorbij wil, moet nu van het pad af en is genoodzaakt op den rijweg te komen, waarbij hem een aanrijding dreigt met de achterop komende auto. Laat dus altijd ruimte tot passeeren, dan gebeuren er geen ongelukken

De Eembode | 1932 | | pagina 2