FÏÏÜ°i,e Nederlandsche Week Parage Molenaar Telef. 1210 Amersfoort Chrysler-Plymouth, Fiat Luxe- en Dodge- en Fiat Vrachtauto's MWTMii MIJNHARDT'S KINDERZALF Klompen m VAN DOORN s Deze merken worden door ons vertegenwoordigd. iïTTB^ L^daiuijin 1 TIlfiatAjiifiiftQ f worpenheid en gehoorzaamheid. r"™* Katholieke actie is immers ook niets zijn, voor elkander, en voor iedereen met wie ze in aanraking komt. Daarbij moet komen een groote onder- Missie en malaise. Ziehier mijne moeilijkheid. Over eene maand hoop ik weer naar mijne missie in Midden-Afrika terug te keeren. Twee andere priesters, die daar al meer dan twintig jaren de hitte van den dag gedragen hebben, zouden na mijne aankomst op hunne beurt naar Holland moeten afreizen om weer op krachten te komen. Vervolgenseinde Juli worden er in Mill Hill 32 nieuwe priesters gewijd. Ik zou er wel een dozijn van willen vragen voor onze Congo-missie, als ik maar kans zag de onkosten te betalen. Vier heb ik er gevraagd. Minder kon onmogelijk, of we loopen vast met het werk. Uitrusting en reiskosten komen op ongeveer 1000 gulden voor iederen missionaris. Dat wordt dus voor twee terugkeerende en vier vertrekkende missionarissen bijna 6000 gulden, heb nog geen vermoeden waar dat geld vandaan moet komen. De tijden zijn slecht. Iedereen klaagt. Maar dat geeft mij moed om ook eens mijn nood naar de veiling te brengenmisschien zijn er toch nog afnemers te vinden. Dus voor 1000 gulden kan men een missisionaris uitrusten en uitzenden. Met 600 gulden dekt men de reis kosten. Met 400 betaalt men de uit rusting. Dit ter informatie weinigen, die het nog goed kunnen doen en die gewacht hebben op eene §elegenheid voor een goed werk van en allereersten rang. Maar weldoeners van dit kaliber zijn uiterst zeldzaam. We zullen het moeten hebben van den grooten hoop van de vele kleintjes die éen groote maken. Daarom: laat iedereen eens in den zak tasten. Uwe bijdrage, |hoe klein ook, is welkom. Om het U gemakkelijk te maken de Z.E. Pastoor Hartman iszoovrien- om vanaf Zondag 12 Juni tot en met Zondag 19 Juni de offerblokken in de kerk van den H. Franciscus Xaverius beschikbaar te stellen tot het opnemen van bijdragen voor het aangegeven doel. Denkt daar eens om, Zondag of een van de volgende dagen. God loone U. G. WANTENAAR Apost. Prefect van Basankusu (Belg. Congo). Tijdelijk adres: Birkt 70, Soest. K. J. V. anders als het apostolaat der geloovi- gen onder leiding der Kerk. En zoc vraagt de K. J. V. dan ook van haar leden, tucht en gehoorzaamheid. Een leger zonder leiding, of waarin de sol daten opstandig zijn, of waarin ieder maar handelt naar zijn goeddunken, is niet krachtig. Welnu de K. J. V. wil een strijdend leger zijn voor Koning Christus. Het apostolaat is hun strijd en het land der zielen veroveren is hun groote doel. Maar dan ook één- drachtig in strenge tucht, en gehoor zaamheid, onder de bevoegde leiding van hén, die de leiding daarvoor ont vingen, Paus, bisschoppen, en degenen die in hun naam de leiding voeren. Vandaar dan ook het uitsluiten in de K. J. V. van alle critiek, het eischen van blinde gehoorzaamheid, en het nooit vragen naar het „waarom". Niemand vraagt, waarom de bisschop dit of dat zoo voorschrijft. Niemand vraagt naar het „waarom" de directeur of een andere die de leiding mede heeft, aan de een deze functie geeft, aan een andere die functie, of dat werk. Dat zijn dan de drie groote steun punten, die de K. J. V. in haar meisjes tracht te leggen, om haar apostolaat te kunnen uitoefenen: Zelfheiliging, naastenliefde, volgzaamheid. J. A, VERNOOIJ, Kapelaan Directeur K. J. V. Amersfoortsche R. K. Spaarbank. Verslag over de maand Mei 1932. Per 30 April totaal verschuldigd f339.506,17 Ingelegd in Mei - 6.200,97 Totaal f345.707,14 Terugbetaald in Mei f5.854,87 Stand f339. Per 31 Mei totaal afgegeven 2877 boekjes, waarvan 2057 in omloop. Het Bestuur. Onderscheiding, lij de eerste door het Genootschap Architecture en Amicitia uitgeschreven studie-prijsvraag, werd de inzendinj van onzen stadgenoot Architect W. J Bunnik bekroond en gedeeltelijk in het Bouwkundig Weekblad Architecture no. 23 gcpublicerd. VIII. Wie leekenapostel wil zijn, wie mede wil strijden in de rijen der „Katholieke Actie", zooals de Paus het noemt, moet verschillende eigenschappen bezitten. En zoo tracht de K. J. V., haar meisjes, te vormen tot degelijke medestrijders voor Koning Christus, tot flinke apos telen, die op hun manier berekend zijn voor hun taak. We noemden in ons vorige artikeltje al als eerste punt waarop de K. J. V. werkt: n.l. zelfheiliging. Aan middel maat hebben we niets. De menschen meenen het al heel ver gebracht te hebben, als ze niet vloeken en niet stelen, en Zondags naar de kerk gaan, en hun Paschen houden en nog een paar keer meer te Communie gaan. Maar een echte leekenapostel moet meer zijn dan middelmatig, zij moet een overvloed hebben van geloof, een overvloed van liefde tot Christus, een overvloed van deugd, om van die over vloed iets te kunnen geven aan anderen. Het tweede, wat in een leekenapostel moet zijn is de naastenliefde. Wie geen echte naastenliefde heeft, heeft ook geen echte liefde tot God. Het is een woord van St. Johannes: „Wie zegt dat hij God bemint, en hij haat zijn broeder, die is een leugenaar." Naastenliefde was dan ook voor Christus zijn tweede gebod, aan het eerste, de liefde tot God, gelijk. Het K. J. V. meisje moet dan ook voor een ander voelen, goed In de algemeene vergadering de Nationale Boeren- en Tuinderspartij „Het Groene Front" werden tot hoofd bestuursleden o.a. gekozen A. v. d. Knoop Leusden, A. J. Spelt, Hoogland. De ruiters Pahud de Morlanges, Schimmelketel, Labouchère en van Lennep, deel uitmakend van de Neder landsche vertegenwoordiging bij de Olympische ruiter-wedstrijden te Los Angeles, zijn van hier vertrokken. Nieuwe Telefoonnummers. 1668 Chef bestratingen, v.Mamixlaanö, 1667 Beenhakker, St. Jorisstraat 4. 1666 v. d. Berg, B. Wuytierslaan 158. 379 Café „de Keizerskroon" Hof 19. 351 Hoogenbosch, Schoenhandel, Langestraat 78. 1669 Jansen, Arnhemscheweg 238. 1380 Keijzer, Hoofd St. Gerardus Ma- jella school, M. Withoosstr. 51. 1670 de Pesters, A. Paulownalaan 27. 1664 Ruys-Berends, Regentesselaan 14. 1671 Tap, Garage, Vlasakkerweg 28. 1672 Utrechtsche groenten- en fruit handel, Lavendelstraat 13. 1658 de Vries, A. Paulownalaan 41. Prijsnoteering Veiling 8 Juni 1932. Aardbeien 42—67 ct. Tomaten 19— 21 ct. Doperwten 30 ct. Snijboonen 75 ct. Spinazie 12—14 ct. Postelein 10—13 ct. Peulen 76 ct. Bloemkool 10—27 ct. Komkommers 12—15 ct. Rabarber 2—4 ct. Wortelen 8—15 ct. Andijvie 23-25 ct. Sla 10-21 ct. Raapsteel 7—11 ct. Look 13—15 ct. Peterselie 13—17 ct.! Acte Examen L. O. 7 Juni 1932 (Rijkskweekschool). Geslaagd de dames W. v. Dijk, M. Dijk, T. Groenveld. A. Langendonk, M. v. d. Jagt en E. Kok. Afgewezen geen. geneeat het huidje van Uw kindje. Doos 25, Tube 40 ct. Bij Uw Drogist Eindexamen Gymnasium. 8 Juni 1932. Geslaagd voor de le groep, Diploma A: Chr. A. Bakker, P. J. v. Buytenen, J. H. Cirkel, C. E. K. v. Deventer, B. J. M. Fortmann, E. J. Hesseiink, allen Amersfoort. Het examen v/ordt met 2 candidaten voort gezet. Afgewezen geen. Burgerlijke Stand. 7 Juni. GeborenJohanna Josina, d. v. B. Brouwer en J. C. Smedink Albert, z. v. G. Pol en H. Overhorst Reina Margaretha, d. v. D. K. W. Labree en D. Jocobi. Overleden: C. J. Egink, 1 jr. 8 Juni. Geboren: Jan, z. v. T. v. Ramselaar en G. A. Gijtenbeek Dirk Hein, z. v. W. A. v. Keulen en F. M. G. Willemse. Gehuwd: H. v. Doorn en M. R. v. Drie J. Walet en W. Rijnders H. Tabak en C. v. d. Berg J. T. Schwitzner en E. G. Zegwaard J. D. Wery en H. B. v. Barlingen. OverledenDavina A. Opstelten, 9 weken Cornells van Burgsteden, 58 jr., ongehuwd. 9 (Juni. Geboren: Hendrik, z. van W. Vonk en H. J. Leinweber. Gijsbert z. v. W. v. Korlaar en W. v. Vliet. Willy, d. v. J. v. Sloten en W. P. v. d. Lee. Ondertrouwd: T. Buijs enA. Hoksbergen H. Malestein en A. M. K. Waijenberg. W. v. d. Kamp en d. Kamp. Gehuwd: G. Noorder en W. Braambrug. G. v. Belle- hem en G. Nieuwenhuis. H. W. Renes en H. J. Renes. Overleden Hieltje H. Ynzonidus, 60 j., echtgen. van A. Elema. Lambertus v. Eijnd- hoven, 67 j., ongeh. Door architect H. J. Blom werd aanbesteed den bouw van 8 woningen. 30 inschrijvers. Hoogste Petersen te Nijkerk, type A f 25.334, type B f24.320. Laagste de Boer te Alkmaar, type A f15.975, type B f15.000. De miniatuur-wereldstad in Amicitia. In „Amicitia" is vanaf Woensdag tot en met Zondag 12 Juni tentoongesteld de miniatuur wereldstad vervaardigd door den heer H. T. Huizinga te Veen- dam, Deze miniatuur wereldstad is een complex van huisjes, straatjes, grint wegen, grachten en fabrieken en be slaat een oppervlakte van 18 MJ. Dit werk is de vrucht van 22 jaren groote inspanning en energie van een werkman, de heer Huizinga te Veen- dam, die in die 22 jaren zijn vrijen tijd besteedde om op kunstvaardige manier een „Miniatuurstad" daar te stellen en op mechanische wijze al de bedrijven van een groote stad in wer king te stellen. Men ziet daar een Koninklijk Paleis, een Kathedraal met majestueuze torens, een imposant Raadhuis met bloemenpark er. spring fonteinen, een Waterleiding, Electrische Centrale, diverse winkels en bedrijven in volle werking, men rijdt er te fiets, de tram doorkruist de straten, de booten varen door de grachten, kortom er ontbreekt niets. De tentoonstelling is geopend dage lijks van 2—10 uur n.m. en Zondag, de laatste dag van 10 uur v.m. tot 10 uur n.m. De entree bedr; cent, kinderen 15 cent. Wij kunnen ieder aanraden dit mooie geheel, met zoo'n vlijt en uithoudings vermogen samengesteld, te gaan be zichtigen en vooral ook de kinderen te laten genieten van het vele mööis daar te zien. Aan onzen stadgenoot, den Aan nemer H. van Keulen, is bij onder- handsche gunning opgedragen het bouwen van een Broederhuis te Am sterdam, voor de somma van f 114000. Architect K. P. Tholens, Amsterdam. Zondagsdienst Heeren Doktoren en nachtweekdienst Apotheek. C. Honigs, Perseijnstr. 27, Tel. 600. J. J. Lubsen, Snouckaertl. 12, Tel. 290. E. J. G. Mertens zur Borg, Zuidsingel 36, Tel. 1225. Apotheek W. A. v. d. Bovenkamp, Utr.straat 45a, Tel. 63. Eierveiling Amersfoort. 10 Juni 1932. Aanvoer 25000 stuks. Kleur Gew. p. 1000 Prijs per 100 Wit 50-52 f2.32 52-54 f 2.38 56—58 f2.43 58-60 f 2.50-2.61 60-62 f2.67—2.73 Hoenderpark 58—60 f2.66 Eendeieren 70—72 f2.04 Bruin 50—52 f 2.59 52—54 f2.60 58-60 f2.81 60-62 f 2.89-2.95 62-64 (2.97—3.00 Bruin Hoenderp. 58—60 f2.95 De gemeenteraad zal Dinsdag 21 Juni a.s. eene openbare vergadering houden. In het Pensionaat St. Louis over leed op 67-jarigen leeftijd, in het 47e ja.ir zijner professie de Eerw. Broeder Methodius, in de wereld Lambertus van F.ijndhoven. Aangehouden werd de 27-jarige B., die verdacht werd van rijwieldiefstal. Aanvankelijk ontkende B. alles, maar thans zijn reeds zeven rijwielen terug gevonden, welke hij bekent te hebben weggenomen. Iverkeer met motorrijtuigen op meer dan twee wielen den weg langs den Eemlandschen dijk in deze gemeente, omdat na de verbetering en de daarna gevolgde openstelling van den Haar- en Bisschopsweg reeds een voor het autoverkeer geschikte verbinding tus- schen Hoogland en Baarn tot stand kwam, waardoor die over den weg langs den Eemlandschen dijk overbodig kan worden geacht en het in het financieel belang der gemeente moet worden geacht, indien laatstbedoelde weg voor het verkeer met moterrijtui gen op meer dan twee wielen wordt afgesloten, omdat daardoor de onder houdskosten verminderen zullen. Leusden Burgemeester en Wethouders van Leusden maken bekend, dat de Schouw over de wegen en watergangen in de Gemeente Leusden, door hun zal worden gehouden op Dinsdag 21 Juni 1932. Door den Amersfoortschen Bestuur- dersbond en de S.D.A.P. wordt een nieuw orgaan „De Werker" uitgegeven, waarvan het eerste nummer zal ver schijnen op Vrijdag 24 Juni a.s. De redactie-commissie is samenge steld uit de heeren: G. van Wijland, B. Noordewier, J. W. Polder en G. A. an Mechelen. Uit geheel den omtrek koopt men Kalleveens HUISHOUDMAGAZIJN Bloemend.stront «9 - Tel. 1177 Deze zl|n Hebt en sterk Uitsluitend handwerk. Uit den Omtrek De Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten houdt haar jaarlijksch con gres dit jaar te Hilversum. Op het programma staat vermeld een autotocht naar Amersfoort, waar voor de gasten door het Amersfoortsche Gemeente- Baarn bestuur thee zal worden geschonken B. en W. hebben aan Prov. Slaten op den Stichtschen Heuvel. I verzocht te willen afsluiten voor het Hoogland ïcombini Mariavereeniging en verbond werd besloten deel te nemen aan de Propaganda-bededag Arnhem— Renkum op Zondag 26 Juni a.s. Een voldoend aantal personen, om de reis per autobus te ondernemen, gaven zich daarvoor op. De reiskosten bedragen met inbegrip van de boot tocht over de Rijn Arnhem—Renkum en entreebewijs tot het terrein ruim f2.—. Er bestaat nog gelegenheid tot uiter lijk Zondag 12 dezer zich hierbij aan te sluiten ook voor niet drankbestrijders mits men zich tijdig opgeeft bij een der Commissieleden welke is saam- gesteld uit Mej. G. Keizer, Mej. B. Segers en de Heeren A. v. 't Klooster Johz. en W. Renkers a. d. Ham. Men heeft 12 Juni als uiterste datum gesteld, in verband op 13 Juni de op gaven van het aantal deelnemers en het bedrag van 10 cent en 50 cent voor hen die aan de boottocht deel nemen, bij het Secretariaat te Utrecht moet worden opgegeven. Het uur van vertrek op 26 dezer is vastgesteld op 10 uur van Concordia en 10.10 te den Ham. Mede werd op genoemde vergade ring besloten dat de leden zooveel mogelijk zullen deelnemen aan de Sint Jan-Novene, te houden van 15—24 Juni en een algemeene H. Communie op Zondag 26 Ji gehouden op Woensdag, 15 Juni a.s.' des voormiddags 10 uur (Zomertijd) op het terrein gelegen tegenover het gemeentehuis. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de hondenkarren volledig uitgerust moeten worden voorgeleid en dat bij niet-verschijning doorhaling in het register zal volgen. Stoutenburtf Burgemeester en Wethouders van Stoutenburg maken bekend, dat de Schouw over de wegen en watergan gen, in de Gemeente Stoutenburg door hun zal worden gehouden op Dinsdag 14 Juni 1932. REVUE. Regeeringscrisis, revolutie, honger- opmarsch, oorlogsgevaar, ontwape ningskwestie, herstelkwestie, luchtbom bardement, nieuwe verkiezingen, stij gende werkloosheid, politieke onlusten, boycot, godsdienstvervolging Ziedaar, een kleine bloemlezing van de meest sprekende „vette hoofdjes" uit één avondblad van deze week En zij zijn nog maar alleen uit de buitenlandsche rubrieken. Deze dorre opsomming demonstreert al voldoende, in welk een verwarden toestand de wereld verkeert. Ontwrichting en chaos overal. Zoowel in staatkundig als financieel en economisch opzicht, om nog maar niet te spreken van de zedelijk-gods- dienstige ontaarding, die alom knaagt aan de grondslagen der samenleving. Is het niet teekenend voor den ernst van den toestand, dat de Vader der Christenheid vanuit Rome zijn blik over de wereld laat gaan en als Zijn overtuiging uitspreekt dat de staats lieden de volledige ontreddering der wereld niet meer kunnen voorkomen, indien de menschheid door gebed en boete Gods straffende hand niet van de wereld weet op te heffen Alleen als allen van goeden wil zijn zullen de bange tijden wijken met hun ont stellende kwesties, de werkloosheid en de ellende op alle gebied. In den grooten economischen nood, welke Duitschland doormaakt, ont brandt daar de politieke strijd zoo fel, als wellicht nooit tevoren. De nieuwe regeering-Von Papen heeft haar regeeringsprogram gepubliceerd. De verklaring is het beste samen te vatten als een oorlogsverklaring tegen de werknemers, tegen de sociale ver zekeringen, tegen socialisten, tegen Cenirum, tegen de republiek en tegen de grondwet. De sociale verzekeringen staan voor een bankroet, zegt de regeering en hieruit schijnen we te moeten afleiden dat de regeering vooral offers zal vra gen van.... de werkloozen, die hier en daar met een paar Mark ondersteuning in de week hun leven moeten rekken Stel daar nu tegenover de verklaring van dr. Briining, een paar uur voor zijn aftreden: Het fundamenteele pro bleem, dat ons, bijnij letterlijk geno men, dag en nacht bezig houdt, is het probleem der werkloozen. Brüning dacht hierbij vooral aan den ergsten kant der werkloosheid, de moreele zijde en zeide hieromtrent: „Valt het te verwonderen, dat hart en geest van het millioen jonge mannen, die door een funcliestoring in het moderne economische apparaat gedoemd zijn zich als overbodige en nuttelooze leden der samenleving te voelen, een radicalisme opwelt, dat I slechts van den ondergang en de ver nietiging van al het bestaande verbe tering verhoopt en daarop zijn voort stuwende verwachtingen bouwt." De katholieke partij, het Centrum, heeft scherp stelling genomen tegen de nieuwe regeering. Duitschland gaat een donkeren tijd tegemoet. KERKELIJKE DIENSTEN. Het overnemen van onderstaande mede- deelingen in andere bladen is uitdrukke lijk verboden krachtens de Auteurswet, Amersfoort. PAROCHIE O. L. VR. HEMELV. Langegracht no. 36 Pastoor: Deken L. A. F. X. Fock. Langegracht no. 37. Telef. 145(3- ZONDAG Half-11 Hoogmis. 3 uur Vespers. 6 uur Lof met Rozenhoedje. DINSDAG 8 uur gezongen St. Antoniusmis. WOENSDAG 9 uur H. Mis voor de leden van het genootschap d. H. Kindsheid. Kwart over 8 Congregatie van de H. Familie der mannen. DONDERDAG Van half 5 tot half 8 aanbidding voor de leden van de Altaarwacht. 7 uur Lof. VRIJDAG 8 uur plechtig gez. jaargetijde. ZATERDAG 49 uur Biechthooren. Dagelijks de H. Missen om 7, 8 en 9 uur. Parochie st. franc. xav. 't Zand no. 29 Pastoor: C. Hartman, 't Zand no. 31. Telefoon 730. ZONDAG Half 7, 8 uur en kwart over 9 H. Mis. Half 11 Hoogmis. 6 uur Lof. VRIJDAG 's Avonds 7 u ZATERDAG Lof. Van half 4 tot half 10 gelegenheid om te biechten. Dagelijks de H.H. Missen om 7, PAROCHIE ST. HENRICUS. Paulus Borstraat no. 41 Pastoor: J. H. Hooyman. Matthias Withoosstraat no 34. Telefoon 1158. ZONDAG H.H. Missen óm 7 uur en half-9. 10 uur Hoogmis. 6 uur Lof. Van 9'lt—10 uur en na de Hoog mis tot 12 uur betalen der banken- pacht. DINSDAG 7 uur Lof. VRIJDAG 7 uur Lof. ZATERDAG 4 uur voorbereiding voor de H. Biecht voor de kinderen, daarna Biechthooren tot 9 uur. Deze week de H.H. Missen ten 7 uur, half 8 en 8 uur. PAROCHIE ST. ANSFRIDUS. Jacob Catslaan no. 26b Pastoor: P. J. M. Sandkuyl, lacob Catslaan no. 28, Telef. 558 ZONDAG Half 8 wordt de H. Communie uitgereikt. 8 uur H. Mis. 10 uur de Hoogmis. 6 uur Lof met rozenhoedje. WOENSDAG Half 10 gelezen Huwelijksmis. VRIJDAG Half 8 Lof met litanie en toewij ding aan het Allerheiligste Hart van Jezus. ZATERDAG Half 8 H. Mis met algemeene H. Communie voor de levende leden Van 4 tot half 9 biechthooren. Half 8 Lof met Rozenhoedje. Deze week de H. Missen om half 8 en 8.10. Actiteveld. PAROCHIE ST. JOZEF. Pastoor G. Rentinck. Telefoon no. 6. ZONDAG 7 uur H. Mis. 10 uur Hoogmis. Half-12 Catechismus.

De Eembode | 1932 | | pagina 2