R. K. Spaarbank - Amersfoort Bel dan op No. 42 Fa. H. Elzenaar Kantoor en Drukkerij Langegracht 28, Amersfoort DE EEMBODE verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdag middag. De abonnementsprijs bedraagt één gulden per drie maanden; buiten Amersfoort f 1.10, franco per post. Abonnementen kunnen eiken dag ingaan. Uitgave van de Katholieke Stichting De Eembode, gevestigd te Amersfoort De Eembode Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Dinsdag 14 Juni 1932 ADVERTENT1ËN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adverteeren AdvertentiEn moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur in den morgen zijn bezorgd. Telr' Zes en Veertigste Jaargang - No. 22 Niet kapitaal en rente afschaffen, zooals de dwepers willen, want de maat schappij heeft ze noodig, maar er wijs, rechtvaardig en eerlijk mede te handelen. Handel en Nijverheid. Ondernemers gevraagd dat is wel het motto, hetwelk boven onze natio nale bedrijvigheid in de naaste toe komst dient te worden geschreven. Ondernemers gevraagd en hoe is de ondernemer in breede kringen ge hoond als een nietswaardig element, dat slechts aan het stom geluk van vermogensbezit een inkomen dankt. En toch: Stuurkracht en bezieling voor het bedrijfsleven moeten uitgaan van den ondernemer. Hij is de man, moet althans de man zijn, die tiet initiatief neemt, gevaren aandurft, orga niseert en leidt. Hij vorscht uit, waar met kans op slagen een voortbrengings- proces kan worden aangevangen, streeft naar technische volmaking van het be drijf, legt op goede arbeidskrachten beslag, zoekt heil in beieidvollearbeids- verdceling, speurt naar middelen om het afzetgebied te vergrooten. De meerdere of mindere opgewekt heid van den ondernemingsgeest be paalt veelal den bloei der volkswel vaart. Mogen de ondernemende it ons land niet als .niet loonend", niet met een .daar komt tóch niet van" ter zijde stellen, wat maar even be vorderlijk lijkt voor onze vaderlandsche nijverheid. Dat alles worde onderzochtdat van alles de kansen worden berekend, dat de behoeften gepeild, de vooruitzichten worden nagegaan, en dat dan bij rede lijken kans op succes, er de schouders onder worden gezet. Daarbij mag niet domineercn de verwachting aan groote ondernemers winsten. Ondernemersarbeid is veelal pionier- arbeid: grondslagen leggen voornieuwe welvaart in de toekomst. De Overheid moet de voorwaarden scheppen, waarop vrije krachtsaanwen ding mogelijk wordt. Hij kan het on derwijs. het hooger en lager technisch- en vakonderwijs verder ontwikkelen, het verkeer vergemakkelijken, bestaande belemmeringen wegnemen, ons rechts stelsel op goede grondslagen vestigen, ons belastingstelsel met nieuwe be hoeften in overeenstemming brengen, en zooveel meer doen, waardoor meer vastigheid voor het economisch leven wordt verkregen, en indirect de energie der individuen geprikkeld wordt. De Overheid zal bij zijn handels politiek er voortdurend het oog op gericht moeten houden, dat in een klein land als het onze, industrie, die toekomst wil hebben, export-industrie zal moeten zijn. gelijk onze landbouw en tuinbouw zich reeds nu tot export nijverheid hebben weten te verheffen. Ten slotte kunnen wij allen ons steentje aandragen. Hiermee wordt dan gedoeld op de propaganda, die wij in de laatste tijden zien voeren voor 't Nederlandsch fa brikaat, onder de leus„Koopt pro ducten van eigen nijverheid". Op dat streven valt zeker niet af te dingen. Het is goed. Indien wij voor hetzelfde geld het zelfde of een evengoed product van vaderlandschen bodem kunnen betrek ken,(als veélal van vreemde nijverheid wordt genomen, doen wij wijs, aan het eerste de voorkeur te geven. Dit is bescherming, waar niets tegen en alles voor valt te zeggen, en indien in dit opzicht op onze nationale ge voelens een beroep wordt gedaan, is dat een gezonde uiting van welbegre pen eigenbelang. Maar men stelle zich van deze be weging niet al te veel voor. In ons klein land kan slechts een klein gedeelte van de nijverheid van het verbruik in het land zelf bestaan. Hier moet meer nadruk op worden gelegd, opdat niet de gedachte ver beelding zal krijgen, alsof men door vreemde invoeren te bemoeilijken en zoo de landgenooten te dwingen, de eigen producten te gebruiken, de nij verheid in haar geheel steunt. Nimmer mag worden vergeten, dat het voor een volk als geheel niet voordeelig is, indien het, hetzij door kunstmiddelen gedrongen, hetzij uit andere overwegingen, producten van eigen nijverheid gebruikt, terwijl het die veel goedkooper elders verwerven kan. Onder deze reserve kan de propa ganda voor Nederlandsch fabrikaat echter niet anders dan goed zijn, en verdient zij dus te worden gesteund. T. O. .FATA'' Map 10 vel papier 10 env. ,FATA" Map 25 vel papier 25 env. ,FATA" Bloes 100 vel papier ,FATA" Enveloppen (doos lOOst). KANTOORBOEKHANDEL ■BF.A.TULPB1 Lingestr. 65 Lo. Krommeitr. TEL. 526 Binnenland St. Rafael's wapenschouw. Utrecht was dit jaar uitverkoren voor den jaarlijkschen Bondsdag van de de spoor- en trammannen, georgani seerd in St. Raphafil. Duizenden en duizenden waren naai Utrecht gekomen, om trots de abnor male temperatuur, in optocht en bijeen komst te toonen, dat het ernst is en blijft bij 't katholiek georganiseerd zijn, en om den band, die alle mannen van spoor en tram moet binden, zoo mo gelijk nog vaster aan te halen. Voor de deelnemers aan den Bonds dag, die wellicht door de verre reizen niet in de gelegenheid zouden zijn, aan hun Zondagsplicht te voldoen, werd om twaalf uur een H, Mis op gedragen in de kerk aan de Biltstraat. Na deze H. Mis werd in de nabij gelegen straten een groote stoet op gesteld. Het formeeren daarvan ge schiedde met behulp van Verkenners en leden van de Jonge Werkman, Ongeveer half twee zette de lange stoet zich in beweging. Voorop De Nieuwe Harmonie, die door een pittige marsch den gang er in wist te brengen, Tal van andere muziekkorpsen waren in den stoet geplaatst, en met wap perende vaandels en banieren, de kruizen schitterend in het zonnelicht, de Maliebaan in voor het défilé voor den Aartsbisschop. Mgr. Jansen had zich zich in vol naat voor een der vensters opgesteld, tegenwoordigheid van zijn beide secretarissen. Het was een indrukwek kend gezicht, de talrijken te zien voor bijtrekken. Als hel Paleis in zicht kwam werden de hoofden ontbloot, de ver- eelde handen ten groet uitgestrekt, zoodoende getuigenis afleggend van gehoorzaamheid aan het Kerkelijk iezag. De vaandels en banieren zwenkten ten groet, de jeugd jubelde soms en thousiast, en de talrijke vrouwen en meisjes betoonden opgewekt hun hulde. Mgr. Jansen was onvermoeid in het dank brengen voor deze hulde en strekte herhaaldelijk de hand ten weder groet uit. Na het défilé begaf men zich naar Tivoli, waar in tuin en zaal de dui zenden een plaats vonden. Het openingswoord werd hier ge sproken door den heer J. Hellemons uit Boxtel. De voorzitter zette vervol gens het doel van dezen Bondsdag nader uiteen, er op wijzende, dat deze dagen er op de eerste plaats zijn om den band, die allen moet binden, iuwer aan te halen. Het woord werd dan gevoerd door den voorzitter van het R. K. Werk liedenverbond, den heer A. C. de Bruijn, die wees op de defensieve positie, die de vakbeweging inneemt. Slechte tijden. In de Tweede Kamer zeide Minister Verschuur ,Er is in de Staatsfinanciën een kloof te overbruggen, die ieder de haren te berge zal doen rijzen. Op ieder gebied moet de meest drastische bezuiniging worden toegepast." Naar verluidt zal worden voorgesteld op de in de Bezoldigingsbesluiten vast gelegde salarissen van burgerlijke amb tenaren en militairen een uniforme korting toe te passen van 8 pet. voor de gehuwden en van 13 pet. voor de ongehuwden. De vergoedingen voor reis- en ver blijfkosten zullen belangrijk worden verlaagd. Tevens zal strenge controle worden ingevoerd op de noodzakelijk heid en doelmatigheid van dienstreizen. Katholieke Radiohond in het Aartsbisdom Utrecht. Te Amersfoort vergaderde bovenge noemde Bond. Hoofdzakelijk werd behandeld het euwe reglement van den Bond, dat dezer dagen de Bisschoppelijke goed keuring heeft verkregen. Meerdere af- deelingen hadden nog bezwaren tegen enkele artikelen, doch met algemeene stemmen werd op aandringen van den geestelijken adviseur Pastoor Hooymam besloten het te aanvaarden om het zoo spoedig mogelijk in werking te laten treden en het eerst aan de practljk te toetsen. Door het inwerking treden van dit reglement zal de Bondsvoorzitter, de heer J. W. Sibon, als afgevaardigde van den Bond in het hoofdbestuur van den K.R.O.-stichting zitting nemen. Mr. Heemskerk. Mr. Th. Heemskerk, minister van Staat, oud-minister van Justitie en een der voornaamste leiders der anti-revo lutionaire staatspartij is te Utrecht op 79-jarlgen leeftijd overleden. Openstellingsuren der hulpkantoren Achterveld, Hamersveld, Hoogland en Spakenburg. Met ingang van 20 Juni a.s. zijn de openstellingsuren als volgt vastgesteld Achterveld: Post- en Telegraaf: 8'/,-II. 14-15'/,. 18-19. Telefoon: 8-13, 14-17, 18-20. Hamersveld: Post- en Telegraaf 8'/,-l 1, 14-15'/,. 18-19. Telefoon: 8'/,-12'/„ 14-16'/,, 18-19'/, Hoogland Post- en Telegraaf 8'/,-11, 14-15'/,. 18-19. Telefoon :8'/,-12'/,, 14-16'/,, 18-19'/, Spakenburg: Post- en Telegraaf: 87,-11, 14-15'/,. 18-19. Telefoon: 8-21. A.s. Woensdag 12—4 nar wederom VOLKS VISCHDAQ t en 5 mooie gebakken visschen voor 1 kwartje IJMUIDERVISCHHANDEL UTRECHTSCHESTRAAT 40 Het gesprek van den dag. BERICHTEN UIT AMERSFOORT Missie en Malaise. Ja, U weet wel, over die busjes in de kerk op 't Zand Bij de vanmorgen gehouden bus lichting bleek er in de eerste twee dagen voor de miseries van onze Congo-missie te zijn ingekomen de som van f 165.32. Ik hoor Achtevelders, Hooglanders en Oeitevelders al smalen: Nou, nou... en dat voor 't Zand... neen, dan was 't bij ons toch nog meer Met dankbaarheid moet ik het hun toegeven, 'twès daar overal meer. Maar met dat smalen op 't Zand ben ik het niet eens. Want honderd-vijfen-zestig gulden is nog maar het begin. Die busjes hangen er pas twee dagen en blijven nog hangen tot a.s. Zondag. De meesten hadden er verleden Zondag niet op gerekend en dus geen geld op zak maar ze hebben nu al 'n kwartje ik bedoel 'n gulden apart gelegd om a.s. Zondag mee te nemen. Dan zijn er nog 'n massa, die expres een door-de-weekschen dag afwachten om rustig een bankbiljet door de gleuf te werkenwant vooral die briefkens van honderd en hooger zijn nogal groot en gaan er niet zoo heel gemakkelijk in. Er zijn er ook die 't niet veilig achten men hoort tegenwoordig zooveel van kerkdiefstal al dat geld e willen geven zoo maar in de offerblokken te duwen. Wel, 'n bon is ook goed, als er maar opstaat waar ik het aangegeven bedrag kan afhalen. Intusschen alvast mijn hartelijken dank aan de velen die reeds hun offertje gaven moge hun goede voorbeeld aanstekelijk werken en tal- looze navolgers vinden G. WANTENAAR, Apost. Prefect van Basankusu Tijdelijk adres: Birkt 70, Soest, De aanbesteding van den Gymna- siumbouw zal geschieden op Donder dag 23 Juni a.s. De nieuwe autobuslijn, gevende een korte verbinding van het Leusder- kwartier met het station, levert niet de resultaten die men heeft verwacht. I PIANO'S,VLEUGEl^ORGEU^I Fa. R. van dan Surg-Arob.straat I Bezoekt onze magazijnen; wH bieden H U een enorme keuze zoowel In bet eenvoudige als In het meest luxe genre Betaling vanaf f4.— per maand J de Vrijdag 24 Juni te honden vergadering van den gemeenteraad komt onder meer aan de orde Voorstel om aan J. v. d. Werff op verzoek eervol ontslag te verleenen als lid der Commissie tot wering van schoolverzuim. Gunstig advies van Burgemeester en Wethouders, naar aanleiding van het adres van het Bestuur der R. K. Jon gensscholen, houdende verzoek de benoodigde gelden beschikbaar te Stellen voor veranderingen aan de scholen aan de Schimmelpenninck- straat en -kade. Wijziging Verordening voor de Handelsscholen. Vaststelling verordeningen op de heffing en invordering van vergunnings recht ingevolge de Drankwet. Verordening houdende eischen waar aan dranklokaliteiten moeten voldoen. Verordening, waarbij wijken worden aangewezen, waarvoor geen vergun ningen ingevolge de Drankwet zullen worden verleend. Voorstel van B. en W. om den Directeur van het Openbaar Slacht huis. die wegens het bereiken van den 65-jarigen leeftijd aan het einde van dit jaar den gemeentedienst zou moe ten verlaten, nog een jaar in dienst te houden. Verhuring aan J. A. Amesz van boschgrond aan de Schaepmanlaan. Verhuur boschgrond nabij de Daam Fockemalaan aan A. Groothoff. Verkoop bouwterrein Spaarnestraat groot 3030 M'. aan W. J. Volkers voor f5 per M'. Verkoop bouwterrein Spaarnestraat ;root 3960 M'. aan P. Geelof voor 22.500.-. Verkoop bouwterrein Rijnstraat, groot 1250 MJ. aan J. H. Blom voor f6200.—. Verkoop aan Th. de Jonge en B. W. Lammers van een perceel bouwterrein aan de Regentesselaan groot ±715 M1. voor f8000.—. Katholieke Openbare Leeszaal. Nieuwe boeken in de Katholieke Leeszaal aan de Nieuwstraat. Arts. Schoolrecht, schoolstrijd, school wet in Nederland. E. H. M. Beekman. God, mensch, techniek, wetenschap. K. L. Bellon. Inleiding tot te verge lijkende godsdienstwetenschap. Conrad. De neger van de Narcissus. :iara Frankfort. Eenvoudige hand werken. Paula Grogger. De steenen poort. Maria Koenen. Verzen. S. S. Lantinga. Practisch tuinieren. :r. Mauriac. Le noeud de Vipères. van Mierlo. De poëzie van Hadewijch. Jederlandsche bibliotheekgids 1931. Oliemotoren. Orczy. The old man in the corner. L. Rebreanu. Het woud der gehangenen. Albr. Rodenbach. Keurgedichten. Fr. Schneiders. Oden en satyren. Carl. Sonnenschein. Madonnen. Stijn Streuvels. Kerstwake. De strijd om den top; de laatste be klimming van den Mount Everest. Theo Thijssen. Het taaie ongerief. Timmermans. De harp van Sint Franciscus. Fr. White. Die Purpurorchidee. W. van der Werff. Onze katten. Wie is dat? Naamlijst van ongeveer 2500 bekende personen op elk ge bied in Nederland en Nederl. Oost en West-lndië, met biografische aan- teekeningen enz. Algemeen adresboek voor 'geheel Nederland. De gemeente bouwt aan den Leus- derweg op het terrein Oskam 58 woningen omdat er woningnood heerschte en men door opschuiving krotbewoners betere woongelegenheid wilde verschaffen. Door te late oplevering derft de gemeente reeds geruimen tijd ongeveer f300 huur opbrengst per week. Tot overmaat van ramp kwam er nog schildersstaking bij, hoewel de besteksbepalingen handhaven der col lectieve arbeidsovereenkomst waar borgen. 't ls te wenschen dat het conflict spoedig worde opgelost De tqden zijn er niet naar om weke lijks een bepaald bedrag aan inkomsten te derven en daarbij nog het bewonen n krotten langer te bestendigen. Burgerlijke stand. 11 Juni. Geboren Kendrika, d. van v. Empelen en J. Gijem. Johanna Lamberta Maria, d. van J. A. P. Hop staken en A. M. Flos. Barend, z. van H. P. B. de Wilde en M. Barbie. 13 Juni. Geboren: Barta, d. van L. W. de Winter en H. W. v. Empelen. Lodewijk Gerardus, z. van L. G. van 't Hof en M. Bonte. Hermanus, van G. Schepers en H. Verhaar. Hendrik Jan, z. van J. v. Barreveld en M. Huisman. Lodewijk Christiaan, z. van L. C. Cnopiusen J. M. Frowein. Rutgerus Wilhelmus, z. van J. W. v. d. Wijngaard en J. E. Wijntjes. Jan Hendrik, z. van A ten Brinke en J. Schripsema. Op 25, 26 en 27 Juni a.s. houdt deSpeeltuinvereenigingSoesterkwartier haar Tentoonstelling van de door de deelnemers aan het Clubwerk vervaar digde voorwerpen. Was het de gewoonte hieraan een verloting te verbinden, thans meent het bestuur aan deze Tentoonstelling at tracties te moeten verbinden, waardoor men, door kleinere bedragen te offeren, toch datgene bereikt, wat men met lotenverkoop bereikte. Het nadeelige saldo van dat Club werk moet gedekt worden, alsmede een bepaald bedrag, noodig voor af lossing van het Clubgebouw, moet bijeen gehaald worden. Geleid door het motief „vele kleintjes maken een groote" probeert het bestuur nu eens op deze manier. onder controle Centrale accountantsdienst Ned. Boerenbond Ooedgekeurd bij KoainkJIJk Besluit d.d. 14 Maart 1913, no. 6B De zittingen voor het inleggen en terugbetalen van gelden worden gehouden In het R. K. Spaarbankgebouw BREEDESTRAAT bij de LANGEGRACHT des ZONDAGS van 12 tot 1 uurWOENSDAGAVONDS van 7 tot 8 uur en VRIJDAGS van 10 tot 11 uur. Dadelijk ingaande rente 3*/io pCt. Spaarbusjes gratis verkrijgbaar. Kassier: Amsterdamsche Bank. Hebt U een Taxi of auto noodig Amersfoort. Kiest voor Uw Administratie Boekon met Uitschuifbaar Hoofd ■ohm Enoraa Tijdsbesparing Langestraat 84 - Telef. 528 Waschzijden DAMESKOUSEN fraaie Zomertinten 1 29,0.98,0.69 en 36 cent NATUURLIJK ALLEEN IN Mindil „DE CONCUIHEKI" Langestr. 81 - Aaersfoort Een man, die in een logement lo geerde, werd 's nachts door benauwd heid overvallen. Hij wilde toen de buitenlucht in en is door het raam op balkon geklommen en vervolgens het balkon op straat gevallen, waar hij door de politie is gevonden. De man is per ziekenauto naar het St. Elizabeths-gasthuis overgebracht Zaterdag 18 Juni wordt er eene algemeene collecte gehouden ten bate van het Ainersfoortsch Nazorg-Comité, beoogende steun aan onvolwaardige arbeidskrachten. Examen L. O. Rijkskweekschool. Geslaagd de dames v. d. Linden, M. Littony, M. Lub, A. Schnfldz en P. Veis Heijn. Afgewezen geen. Prijsnoteering Veiling 13 Juni 1932. Aardbeien 50-77 et, Tomalen 14-17 et., Peulen 53-54 et, Doperwten 31- 45 et., Snijboonnn 70-75 ct., Postelein 9-11 ct., Spinazie 13-17 ct., Bloemkool 8-16 ct., Komkommers 11-18 ct, Spits kool 6-8 ct., Wortelen 10-15 ct., Ra barber 3-6 ct., Sla 15-26 ct, Andijvie 24-31 ct, Look 11-12 ct., Radijs 17- 25 ct. Selderij 17-19 ct., Peterselie 12-26 ct. Filmvoorstelling „Nederlandsch Fa brikaat" hedenavond op de Hof. De voorstelling van Nederlandsche industriefilms op de Hof alhier, belooft zeer belangwekkend te worden, gezien het programma dat Dinsdag vertoond zal worden. Men zal toch een duide lijke indruk kunnen krijgen van de wijze waarop men in verschillende Nederlandsche bedrijven maakt elee-1 trische motoren, rubberschoenen, fiets banden, zeep, mosterd, radio-apparaten, bier, tafelzilver, zout, koek en electri- sche kabels, terwijl men door geestige teekenfilmpjes gewezen zal worden op de voordeelen, verbonden aan het ge bruiken van Nederlandsche thee, koffie, tabak en sigaren. Het doel van deze filmvoorstelling, het publiek meerdere bekendheid te geven met de Nederlandsche industrie, zal zeker wel bereikt worden en on getwijfeld zullen velen er thans toe komen, om goederen die tot dusverre uit het buitenland betrokken werden, nu van Nederlandsch fabrikaat te nemen. Zooais reeds overal in de stad te erken is, wordt door wandkaartjes e.a. ook nog een propaganda-actle gevoerd voor de Nederlandsch-fabri- kaat-gedachte. De filmvoorstelling wordt door mu ziek opgeluisterd, ten gehoore gebracht door twee groote luidsprekers. Ook zullen nog toespraken tot de verza melde menigte worden gehouden. WELKOMVREEMDELING. Gevestigd in Amersfoort. R. Nijhuis, N.H., Stephensonstr. 11, opzichter. B. te Hasseloo, R., Utr.weg 163, vert. E. Holtrust, G.K., Bankastr. 25,adj. Hfd. I. K. Drenth, R.K., Schimmelp.k. 20a, reiz. C. Pleging, Hobbemastr. 55, comm. N.S. Josephina Pleijsier echtg. W. H. Steen beek, N.H., Bankastr. 5. H. v. Tellingen, O.K., J.Tolliusstr. 15, spoorw.arb. H. Poot, N.H., St. Jorisstr. 12b, reiz. J. Lans, N.H.,O.Soesterw. 139.lichtmatr. Wilhelmina van Diermen echtg. Jan Pol, N.H., Residastr. 12. J. Hilberts, R.K., Puntenb.l. 21', rang. n. v. Barreveld, N.H., Ufr. weg 266, tuinarbeider. L. Ruitenberg, N.H., Westsingel 48, predikant. Jannetje v. Diermen, N.H., Resedastr. 12. J. Kuyt, N.H., Nieuwstraat 2, kok. K. de Vries, G.K.. t.igusteretr. 17. Maria Dieleman, N.H., P. Buijslaan 27, dienstbode. Gijsbertha v. Ginkel, G.K., 't Laantje 7, dienstbode. Alberta v. d. Hengel, G.K., Bergstr. II, dienstbode. Aldegonda Steijvers, R.K., Snouckaert- laan 13, dienstbode. G. Bretzler, E.L., W. v. Mechelenslr. 3. Helena Lenards, R.K., Bleekerstraat 14, pensionhoudster. A. Drop, Timorstraat 10, inspecteur. M. Bruijnstens, R.K., Rijnstr. 3, smid. G. Lambrechts, N.H., Havik l.stucad. Jaunetje v. Soeren, N.H., v. Bemmel- straat 54. H. Koster, Amstelstraat 24, conducteur. W. v. d. Brink, N.H., St. Jorisstraat 9. A. Jocker, R.K., Soesterw. 92, metsel. J. Boodt, R.K., Leusderw. 274, kapitein. A. Ruijters, R.K., P. Pijperetraat 21, bankw. N.S. H. Awick, R.K., Piersonl. 4, reiziger. F. Ribberinck, G.K., Goudsbl.str. 136, slager. Grietje v. d. Wetering, N.H., H. van Viandenstraat 8. Evertje v. d. Mheen, N.H., id. jP. Petrusma, Langestraat 96, schilder. Maria v. Gent, G.K., Soesferweg 397.

De Eembode | 1932 | | pagina 1