Tentoonstelling Gebouw St. Aechten =Zand Hierop letten! N.V. Middenstands-Bank Uitschuifbaar Hoofd Fa. H. Elzenaar Bel dan op No. 42 Kantoor en Drukker!) Langegracht 28, Amersfoort DE EEMBODE verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdag middag. De abonnementsprijs bedraagt één gulden per drie maandenbuiten Amersfoort f 1.10, franco per post. Abonnementen kunnen eiken dag ingaan. Uitgave van de Katholieke Stichting De Eembode, gevestigd te Amersfoort De Eembode Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Dinsdag 5 |uli 1932 ADVERTENTIÊN 25 cent per regel. Billijk tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adverteeren Advertentiën moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur in den morgen zijn bezorgd. Telefoon 314 Zes en Veertigste Jaargang - No. 28 Rechtvaardiger wetten zullen niet balen, zoolang de menigte onrechtvaar dig en zei/zuchtig denkt. Gesprekken met Christus. „Gesprekken met Christus"'t is wel het intiemste, wat men zou kunnen neerschrijven. Moet hier niet gelden, wat de Kerk in haar loflied op den zoeten Naam zegt, over het beminnen van Jesus? Want het gaat hier over sprekken van twee minnende harten. „Nee lingua valet diccre, nee littera enprimere" men kan het niet zeggen, men kan het niet schrijven wat ieder voor zich tot Christus spreekt en wat Christus spreekt tot iedere ziel afzon derlijk. Al zou dit bezwaar volkomen gelden en niet op te heffen zijn, dan nog had dit nieuwe, oorspronkelijke boek van den Cistercienser-monnik alle reden van bestaan, al was het alleen hierom, dat het op zoo welsprekende wijze ons toeroept: menschenlief, probeert het toch, tracht het aan te leerenik heb het me zoo gedacht als in deze bladzijden gedrukt staat; wilt ge het anders doen, goed! maar in Gods Naam, spreekt met Hem, en beschouwt hem niet alleen als den oneindigen God, zoo hoog gezeten .in het gronde- looze licht; wordt U toch levendiger bewust, dat Hij met ons wilde omgaan en nog altijd met ons is door Zijn H. Geest, door Zijn liefde en in de H. Eucharistie; en ook, als ge Hem be schouwt, als levende vóór 1900 jaren hier onder de menschen, denkt u dan toch die 19 eeuwen weg; voor Hein als God bestaat er geen tijd en wat ge nu tot Hem zegt, heeft Hem toen reeds bereikt; gij waart toen voor Hem tegenwoordig, iaat Hij thans tegen woordig zijn voor U. En geldt dat alleen voor een bijzon der begenadigde ziel Neen, voor iedereen, die van goeden wille is. „Ik heb een onmetelijk ver langen door de menschen bemind te worden". Zoo openbaarde Jezus aan Margaretha Maria, 't Is voldoende dat ge mensch zijt; dan gaat dat onmetelijk verlangen ook uit tot U en dan wordt van U ook wederliefde gevraagddat is de wet der liefde, en dan verstaat ge den titel van dit boek: „Gesprekken met Christus". Maar 't is zoo moeilijk, zult ge zeggen. Kent ge het Evangeliewoord „Alles is mogelijk voor hen, die bemint," bemint onder voorlichting van het levendige geloof. Zal 't nu voldoende zijn dit boekje te lezen, om daardoor te leeren spre ken met Christus? Neen, maar begint daarmede, wie ge ook zijt. Maar moe ten we niet eerst Heiligen zijn, men schen van diepen ootmoed en volko men zelfverloochening, om dan eerst te komen tot de persoonlijke vriend schap met Christus, en zoo tot die intieme gesprekken? Of omgekeerd zal het contact met Christus ons tot die heiligheid brengen Welke is hier de ware volgorde Ze zijn beide juist: begin met te verlangen naar die liefde en vriend schap en ge zult begrijpen, dat het U een offer waard moet zijn, een offer van deemoed, want „revelasti en par- vulis." Hij openbaart zich aan de kleinen en de nederigen; een offer van zelfverloocheninghoe meer we ons ontledigen van ons zeiven, des te meer kunnen we vervuld worden van het goddelijke. Van den anderen kant: het „Arno Christum", ik heb Christus lief, zal in U groeien en U meer kracht geven tot edelmoedige offers en zoo zal er een voortdurende wissel werking zijn, een geestelijke ebbe en vloed, tusschen die beidende offer vaardigheid en de liefde tot den God- delijken Vriend onzer harten. Voor wie is dit boekje bestemd? Het antwoord is, na het voorafgaande, duidelijk: voor iedereen. Voor hen, die gewoon zijn te me- diteeren. Voor hen, die leiding zoeken in het streven naar de waarheid. Voor menschen, die moe zijn het wereldsch gedoe en als half dwongen gaan luisteren naar „Venite ad me omnes" waarom komt gij dan toch niet tot mij? Voor al de tobbers, die, in plaats van zich maar aldoor op te winden en te klagen en vermeend recht te zoeken bij de menschen, een oogenblik gaan neerknielen in de kerk, om daar met Jezus hun belangen te bespreken, Hem raad te vragen en door Zijn zegen gesterkt te worden. Het lijkt me ook zoo geschikt voor geestelijke lezing in een relraite, of in van werkstukken voor jongens en meisjes der patronaten-clubs Toegang Vrij - Toont Uw belangstelling de Congregaties, waar een geestelijke lezing tusschen de andere oefeningen wordt ingelascht. Zijn er ook nog christelijke huisge zinnen, waar een vader of moeder voor hun kinderen des Zondags een geestelijke lezing hoeden? Dan wordt hun repertoire met een kostbaar kleinood verrijkt. Is dit boekje in alles volmaakt? Goddank neen. Ik denk hier vooral aan de wijze waarop Christus tot ons spreekt. Wie kan dat volmaakt weer geven? Zooals geen penseel van den grootsten schilder, geen beitel van den vaardigsten beeldhouwer de Christus figuur, volkomen beantwoordend aan het ideaal, kan weergeven, zoo kan geen pen volkomen neerschrijven al wat de Goddelijke Vriend der men schen spreekt tot de Zijnen. Zou een taal van alle tijden als e er zijn zou voldoende aanspre- :n in onze dagen? Is de moderne spreekwijze te menschelijk, en te veel vervagend het woord van Paulus: „Christus is van gisteren, van heden, Hij dezelfde in alle eeuwen Als de schrijver van deze „Gesprekken met Christus" een noggrootere taalvirtuosi teit bezat en al was hij tevens de grootste der Heiligen, dan nog zou hij hier slechts het Ideaal kunnen bena deren, nooit volledig weergeven dan nog zouden wij een „tu solus altissu- mus" jubelend kunnen herhalenDie Christus, Die is van mij en aan Wien ik toebehoor en met Wien ik spreken Hij overtreft alles en allen, leb ik hier teveel den nadruk ge legd op den vorm, dien de Schrijver heeft gekozen en te weinig de aan dacht gevraagd voor den voortreffel ij ken inhoudhet afstemmen van de Evangelische lessen op hoofd en hart van den modernen mensch Me dunkt van neen de vorm lijkt hier geen bijzaak, maar zal voor den schrijver hoofdzaak zijnZoekt con tact met Christus, leert spreken met Hem van hart tot hart. P. ALPH. VERMEULEN, S.J. Dit keurig uitgegeven boek, 186 blad zijden dik, is in onzen boekhandel erkrijgbaar tegen f t.— per exemplaar. Ierland. De verhouding tusschen Engeland en Ierland is op het moment vrij sterk ge spannen. Wij laten in het midden, wie in de strijdvragen gelijk heeft. Ierland streeft naar het laten vervallen van den eed aan den Engelschen koning, een symbool, dat op sommige Ieren als een roode lap op een stier werkt, doch dat wij, als geen Ier zijnde, nimmer hebben kunnen begrijpen. De kwestie van de pachten is meer tastbaar; het groene Erin behoorde vroeger aan de Engelsche Lords, die het land verpachtten en zich er niet anders aan gelegen lieten dan op gezette tijden de pacht te innen en de terreinen af en toe voor de jacht te benutten. Engeland heeft die pachten afgekocht; de lersche boeren werden eigenaren, waartegenover Ierland jaar- lijksche annuiteiten aan de Engelsche Regeering zou betalen. De Valera vindt deze betalingen onbillijk en wil er mede ophouden. Voor een buitenstaander is deze kwestie eveneens niet op juiste wijze te beoordeelenhier speelt de lersche mentaliteit, de zucht naar ab solute vrijheid een groote rol. Wel kan niet worden ontkend, dat de Valera tornt aan deugdelijke afspraken, waarbij contra-prestaties gegeven zijn. De eed aan den Engelschen koning is een der voorwaarden, waarop aan de Dominions zelfbestuur en bijna onbeperkte vrij heid van handelen werd gegevende land-annuiteiten slaan tegenover het vrijgeven van de vroegere Engelsche eigendommen. Hoe het ook zij, de houding van de Valera, juist of onjuist, heeft een onverkwikkelijken strijd in geluid, die zijn schaduw zal werpen op de komende conferentie van Ottowa. Misschien zal deze strijd aan hetgeen Engeland wil bereiken goed doen, misschien worden de tegenstellingen erdoor verdiept. Zooals uitdrukkelijk in het Engelsche Parlement is medege deeld, wil het Engelsche ministerie in Ottowa niet met Ierland onderhandelen, wanneer de actie niet wordt stopgezet. Engeland wil de kwestie minnelijk trachten te regelen, maar zich door den lerschen president laten forceeren, stemt niet overeen met de bulldog- natuur van den Brit. Er bestaat onder alle tegenwerkende factoren een Angelsaksische saamhoo- righeid. Wellicht keurden de leiders der Dominions de lersche actie af om de Engelsche vuile wasch op die wijze in het openbaar te willen reinigen, in welk geval de sympathie in Ottowa op Engelsche zijde zal zijn. Wij nemeu dit laatste aan, alhoewel wij niet zeker zijn van hetgeen Zuid-Afrika voor heeft. Aldaar wordt eveneens een sterke anti- Engelsche campagne gevoerd. Zuid- Afrika vecht voor algeheele vrijheid staat hierin dus op het lersche standpunt. Het neemt echter niet weg, dat Kaapstad destijds de Valera heeft getelegrafeerd om niet ontijdig stappen te nemen, waarvan Dublin later spijt zou kunnen hebben. Er zijn in de wereld genoeg tegenstellingen om niet te waken voor een Britsch homogeniteit. De Valera heeft Engeland medege deeld, dat met 1 Juli j.l. de vervallen annuiteiten niet zullen worden voldaan. Hierop zal de Engelsche Regeering wel maatregelen nemen om de lersche goederen aan een extra-belasting te onderwerpen. Tot nu toe waren de goederen uit de Britsche gebieden vrij gesteld van invoerrechten. Plaatst Ier land zich buiten de rij, welnu, dan zullen de lersche artikelen worden be last. net als de vreemde. Uit deze rechten zal een potje gevormd worden, waaruit de annuiteiten t.z.t. zullen kunnen worden betaald. Trouwens Engelaud kan tal van maatregelen ne men, die Ierland zullen forceeren om bakzeil te halen. De Ieren kunnen, ge lijkgesteld met Engelschen. werk in Engeland zoeken zonder te vallen onder de immigratiewetten, die in Engeland zeer streng worden nageleefd. Zoodra Ierland geheel als vreemd land zal worden beschouwd, zal ook deze faci liteit worden ingetrokken, wat eengroo- ten tegenslag beteekent voor de tallooze leren, die in Engeland hun brood ver dienen. De geheele lersche handelsbeweging is op Engeland gerichtwaar zal het eiland een debouche voor zijn tallooze producten kunnen vinden, nu elk land zijn grenzen zooveel mogelijk sluit de producten van andere landen, die men niet dringend noodig heeft. De lersche agrarische producten zullen zoo goed als nergens aftrek kunnen vinden, nu de agrarische crisis zoo dubbel hevig woedt. En daarbij mag men ook het financieren niet vergeten. Ierland is een betrekkelijk arm landhet heeft dringend behoefte aan kapitaal en dit kan het in Engeland vinden. Slaat de Valera de verzenen tegen de prikkels, dan zal het Ierland zijn, dat daarvan de nadeelige gevolgen zal ondervinden en niet Engeland, al zal Albion ook liever zien, dat de strijd in der minne zal worden geschikt. Ottowa wint er door aan spanning, maar de wereld heeft geen behoefte aan sensatie. Daar mede zijn wij overvoerdeen beetje meer rust zou welkom zijn. stand 1 'I, K.M.). Verschillende verbe teringen van den treinenloop zullen bepleit worden, n.f. aanshiitinfcvan den trein van 16.52 te Amersfoort uit Ve- luwe met 16.49 naar Amsterdamvar. 18.26 uit Veluwe te Amersfoort met 18.25 naar Amsterdamvan 8.43 uit Veenendaal te Kesteren met 8.35 van daar naar Geldermaisentrein van 17.12 uit Utrecht naar Ede te doen stoppen te De Klomp; trein 7.19 uit Nijmegen doer te trekken naar Amers foort (nu tot Kesteren) en uit Nijmegen te doen gaan 6.59, aankomst Amers foort 8.05, zulks met het oog op de pl.m. 30 schoolbezoekers, die er mee komen. Ook zal gevraagd worden om wederinvoering der K.M.-boekjes. Aan de Regeering zal gevraagd wor den, het Duitsche stelsel van de prijs bepaling te eischen bij cadeaux in den handel. Poeders en tabletten zijn alléén eebt, als de verpakking voorzien is van den naam MIJnhaidt. Let bij hel koopen daar speciaal op, want dit alleen garandeert U de echtheid. Binnenland Kamer van Koophandel voo De Geldersche Vallei. Vrijdag kwam de K. v. K. en F. v. d. Geld. Vallei te Amersfoort bijeen onder praesidium van J. H. van Lonkhuyzen, die herdacht, dat de secretaris dr. Joh. H. Scheurer, juist dezen dag 10 jaar in functie was. Hij bood hem namens de Kamer een fraai bewerkte sigaren kist, waarin de Kamermedaille beves tigd, aan. Namens enkele gewestelijke vereenigingen werden gelukwenschen en bloemen aangeboden. De Kamer besloot een actie te voe ren voor verzorging der tertiaire wegen. Getracht zal worden een verharding (aanleg) te krijgen van den weg langs den Slaperdijk tusschen Veenendaal en straatweg Renswoude—De Klomp (af- ,FATA" Map lOvel.'papier lOenv. FATA" Map 25 vel papier 25 env. FATA" Bloes 100 vel papier FATA" Enveloppen (doos lOOst). KANTOORBOEKHANDEL F. A.TULPIB Lugwtr.w Le. Krommcslr. - TEL 524 I PIANO'S,VLEUGELS,OR GELS Fa. R.van den Burg- Arnh.straat I Bezoekt onze magazijnen; wij bieden K U een enorme keuze zoowel in bét eenvoudige alsin het meest luxe genre H Betaling vanaf f4.— per maand H Uit den Omtrek Baarn Notaris van Ditzhuyzen. f Zondagochtend overleed na een lang durige en slepende ziekte, notaris F. E. P. van Ditzhuyzen, in den ouder dom van 65 jaar. Notaris Van Ditzhuyzen vestigde zich Baarn in October 1909 als opvolger van notaris mr. Frans Pen. De overledene was sedert de op richting lid van den Raad van Toezicht van de Coöp. Boerenleenbank, voor zitter van de afd. Baarn der Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde, bestuurslid van de Coöperatieve Cen trale Raiffeisenbank te Utrecht, pen ningmeester van de Nederl. Staande Hondenclub, lid van de plaatselijke commissie der Bijz. Vrijw. Landstorm, mede-oprichter van Musis Sacrum en oud-gemeenteraadslid. De uitvaart is bepaald op Woens dagochtend te 10 uur in de St. Ni- colaaskerk te Baarn. Het stoffelijk over schot zal te 3 uur worden bijgezet in het familiegraf te Terborg. Barneveld Door den gemeenteraad werd be sloten afwijzend te beschikken opeen door het bestuur van het Wit-Gele Kruis te Achterveld gedane verzoek om subsidie, welk verzoek door den heer Verhoef zeer krachtig werd ge steund. De voorzitter las een brief voor van den architect Wilms waarin hij zich trachtte schoon te wasschen van de beschuldigingen, in een vorige raads vergadering uitgesproken. Dit schrijven werd voor kennis geving aangenomen. Besloten werd de pakplaatsen bij de eierhal te Voorthuizen te verhuren aan de Vereeniging van Eierhandelaren al hier, voor f200 per jaar. Besloten werd de door F. Lagerweij te Glind, voor de verharding van den Scherpenzeelscheweg toegezegde gel den, die hij niet betalen wil, gerech telijk in te vorderen. Een verzoek van den Barneveldschen Bestuurdersbond om de werkverschaf fing weer open te stellen, werd langen tijd in geheime zitting besproken. Daarna werd besloten, behoudens enkele uitzonderingen, niet direct aan het verzoek te voldoen. Besloten werd in de O. L. School een gasverwarmingsïnrichting aan te brengen. De Ambtenaren ter Secretarie alhier, wier salaris in de vorige raadsverga dering is verlaagd, hadden zich hier over tot Gcd. Staten gewend, die thans hierover advies vroegen aan den Raad. Adressanten hadden zich nog al laat dunkend over den Raad uitgelaten, waarover vooral Fikse en Geurts, beiden raadsleden, hevig gebelgd waren. In krasse termen veroordeelden zij de handelwijze der ambtnaren, terwijl voor Amersfoort en Omstreken AMERSFOORT. Lange Gracht no. 4 - Telefbon no. 304 en 697 Deskundige voorlichting bjj den aan- en verkoop van Effecten Verhuring van Lips Safe-loketten Verzilveren van coupons Handelscredieten In casseeringen Spaar-depoaito's retitè~37i pet; de voorzitter den vorm van het adres afkeurde. In dezen geest zal aan Ged. Staten worden geschreven. "ij de behandeling van het rapport gasfabriek werden verwijten ge richt aan hei adres van denvroegeren adviseur, den heer Sneep, die, zooals sommige raadsleden zeiden, de ge meente bij den neus heeft genomen. Tenslotte werd een voorstel van Fikse aangenomen, om alle arbeiders, en zoo mogelijk, ook de veldwachter, die den 65-jarigen leeftijd hebben be reikt, te pensioneeren. Burgerlijke stand. Geboren: Evert, z. v. B. Gerritsen en H. v. Niers Hendrik, z. v. H. Mosterd en G. v. Harskamp Maasje, d. v. J. v. d. Kamp en M. Apeldoorn Evert, z. van J. v. Essen en J. v. Roemburg Megchelina, d. v. W. Her wegen en C. Donkersteeg Johannes Gardinus. z. v. J. G. Vogelaar enj. v. Essen Bertus, z. v. G. Dekker en J. W. Groenevelt Hendrikus, R. Kommer én M. Huisman. Onder trouwd: W. Woudenberg en G. v. d. Kleut H. Kuiper en H. v. Koesveld. Overleden: Cornelis Versteeg, 53 j., echtg. v. H. Leeuwis Gerarda Beek man, 60 j., echtg. v. E. J. v. Zomeren. Kiest voor Uw Adniiustntio Boeken net ■iBM Enorm» Tijdsbesparing Langestraat 84 Telei 828 In den nacht zijn weer kippen ge stolen, namelijk bij Roelolsen ongeveer 180 en bij van Voorthuizen 80. A.s. Woensdag 12—4 nnr wederom VOLKSVISCHDAG 4 en 5 mooie gebakken visschen voor 1 kwartje IJMUIDERV1SCHHANDEL UTRECHTSCHESTRAAT 40 Het gesprek van den dag. Hebt U een Taxi of auto noodig Amersfoort. ..Dat zijn gezinnen, welke nu, by de noodzakelijkheid van ziekenhuis-opna me zeker op 't armbestuur terugvallen. „Beide punten zijn bij de behande ling van de begrooting voor 1932 in principe door den Raad der Gemeente aanvaard. „Wij mochten echter, ook na aan dringen onzerzijds, daaromtrent niets naders vernemen. „Ondanks het feit, dat wq bij de oprichting een intensieve reclame-cam pagne hebben gevoerd, en ondanks het feit, dat wij thans een jaar lang met groot succes hebben gewerkt, is onze stichting nog te weinig bekend. „Wie er meer van weten wil, wende zich tot onzen administrateur, den heer J. H. T. Kroes, St. Jorisstraat 10b, te lefoon 1551." Ten overstaan van notaris Knoppers werden geveild: Perc. I. Boerderij met achterhuis waarin stalling voor 10 koeien, loods, BERICHTEN UIT AMERSFOORT Dr. Verbeek, benoemd tot genees heer-directeur van het St. Elizabeth's Gast- of Ziekenhuis te dezer stede, als ipvolger van Dr. E. van Schoonhoven ran Beurden, zal 15 Juli zijn functie aanvaarden. Over de ziekenhuisverplegings-ver- zekering schreef Dr. van Enst het vol gende „Wij moesten geheel drijven op eigen kracht, zonder eenigen steun van de gemeente. Wel hebben wij, onder in vloed van de schroom, waarmee wij zijn begonnen, aan 't gemeentebestuur gevraagd voor de eerste twee jaren van ons bestaan, onze moeilijkste jaren, dus voor de jaren 1932 en '33 ons een garantie te willen verleenen tot een maximum van 11000 per jaar. „Verder hebben wij iets gevraagd van veel meer beteekenis en van be langrijke sociale strekking. „Al schijnt onze contributie niet hoog, toch zijn er nog tal van gezinnen, die zich gaarne bij ons zouden aansluiten, maar 't bedrag niet kunnen betalen. Wij hebben voorgesteld zulke gezinnen slechts een deel der premie te laten betalen, afhankelijk van de grootte van het inkomen en 't ontbrekende door de gemeente te doen bijpassen. kippenhok, Igrooten tuin, boomgaard en erf aan de Teut no. 44 groot ca. 38.80 aren. In eigen gebruik bij Joh. van Weerhorst. Perc. 2. Schuur met erf aan de Wa- likerstraat tegen perceel 1 groot pl.m. 2.10 aren. Mondeling verhuurd aan W. J. Gerritsen voor f2.50 per week. Verkocht voor f8500 totaal aan H. L. van Eijbergen. Christ. Gvmn. Ver. „Wilhelmina". Zaterdag 16 Juli hoopt Wilhelmina te Amersfoort wederom een wandel tocht te. organiseeren, thans over een afstand van ongev. 35 K.M., waaraan een ieder die de leeftijd van 16 jaar bereikt heeft kan deelnemen. Het ver trek heeft plaats om 2.30 uur. De route gaat van uit Amersfoort over Soest, Soestdijk, Den Dolder, (bij Hotel Leeuwenhorst, station Den Dol der verplichte rust), Huis ter Heide, Soesterberg naar Amersfoort. De juiste parcours beschrijving wordt voor den aanvang van den marsch aan alle deel nemers uitgereikt. Voortzetting Volkswoningbouw. Ged. Staten der provincie Utrecht hebben goedgekeurd het besluit van den Raad der gemeente Amersfoort tot het aangaan van een geldleening van f600.000, rentende 6 pet. ten behoeve van den volkswoningbouw. Allereerst zullen nu worden aanbe steed de woningen voor de Bouwver- eeniging St. Bonifacius in de rivieren wijk van het Soesterkwartier en de gemeente-woningen op het terrein Os kam aan den Leusderweg. Een motorrijdster uit Haarlem wilde op het Stationsplein de stadsautobus passeeren. Zij botste tegen de autobus op. De motor was totaal vernield. De dame werd naar het St. Elisabeth's Gasthuis overgebracht.

De Eembode | 1932 | | pagina 1