STUDIEBOEKEN J. J. SMIT Allerlei Het beste Adres G. A. Keuneke Kantoor en Drukkerij Langegracht 28, Amersfoort DE EEMBODE verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdag middag. De abonnementsprijs bedraagt één gulden per drie maanden; buiten Amersfoort f 1.10, franco per post. Abonnementen kunnen eiken dag ingaan. Uitgave van de Katholieke Stichting De Eembode, gevestigd te Amersfoort De Gembode Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Vrijdag 15 juli 1932 ADVERTENTIÊN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adverteeren Advertentiën moeten Dinsdag en Vrijdag 'vóór 8 uur in den morgen zijn bezorgd. Telefoon 314 Zes en Veertigste Jaargang - No. 31 Levenservaring verhoogt de geschikt heid tot oordeelen. Epistel en Evangelie. Negende Zondag na Pinksteren. Les uit den eersten brief van den H. Apostel Paulus aan de Korinthiërs; X, 6-13. Broeders! Laat ons geen begeerte voeden tot het kwaad, gelijk ook zij ze hebben gevoed. En wordt geen afgodendienaars, zooals sommigen van hen, gelijk er geschreven staat: het volk zat neder om te eten en te drin ken, en zij stonden op om te spelen. En laat ons geen ontucht bedrijven, gelijk eenigen van hen ontucht bedre ven hebbenen op éénen dag| vielen er drie en twintig duizend. Noch laat ons den Christus tergen, gelijk sommi gen van hen Hem getergd hebbenen door de slangen kwamen zij om. En mort niet, gelijk eenigen van hen ge mord hebbenen zij kwamen om door den verderfengel. Dit alles nu is hun bij wijze van vóórafbeelding overkomen, en het is geschreven tot waarschuwing voor ons, tot wie de uiteinden der wereld geko men zijn. Derhalve, die meent dat hij staat, zie toe dat Hij niet valle! Geene bekoring taste u aan, tenzij die men- schelijk is; God nu is getrouw en zal niet toelaten, dat gij boven uwe kracht bekoord wordt, maar met de bekoring zal Hij ook de uitkomst verleenen, opdat gij ze kunt doorstaan. EVANGELIE volgens den H. Lucas; XIX, 41—47. In dien tijd, toen Jezus Jeruzalem naderde en de stad zag, weende Hij over haar en sprak: Mocht ook gij erkennen, en wel op dezen uwen dag, wat u tot vrede is! Maar nu is het voor uwe oogen verborgen. Want er zullen dagen over u komen, dat uwe vijanden u met eenen wal omringen en u insluiten en u benauwen zullen van alle kanten; en zij zullen ten gronde werpen u en uwe kinderen, die in u zijn; en zij zullen in u den eenen steen niet up Oen anderen latenomdat gij üen tijd uwer bezoeking niet erkend hebt. Nadat Hij nu den tempel was bin nengegaan, begon Hij degenen, welke daarin verkochten en kochten, uit te drijven, terwijl Hij hun zeideEr staat geschrevenMijn huis is een huis des gebeds. Doch gij hebt het gemaakt tot een roovershol I En Hij leerde dagelijks in den tempel. Welk een heilzame les en ernstige waarschuwing voor ons! Met dit doel onze Moeder de H. Kerk ons heden dat evangelie in aansluiting met de waarschuwing van den H. Paulus in het epistel voorlezen. Ook de H. Paulus immers, die de bedreigingen kende welke Jezus tegen liet joodsche volk had uitgesproken, waarschuwde de be keerde heidenen zich niet plichtig te maken aan de euveldaden van Israël zoo zij de straffen wilden ontvluchten welke God aan de Joden had overge zonden. ,Dit alles, zoo zeide Hij, is hun over komen als een voorafbeelding en is ge schreven tot waarschuwing voor ons". Zeker God is oneindig goed en on eindig barmhartig. „Hij wil den dood des zondaars niet, maar dat hij zich bekeere en leve". Maar God wil dan ook dat de zondaar zich bekeere, dat hij niet volharde in zijn onboetvaardig- heiden verblinde in zijne boosheid... dan toch dreigt Hij hem met verschrik kelijke straffen. Wie van ons derhalve in zonde leve, die spiegele zich aan den droevigen ondergang van Jerusa lem's inwoners, wetende dat ook hem Gods rechtvaardige straffen dreigen. Hij volharde niet in zijne onboetvaar digheid maar bidde en verzuchtte tot den Vader van barmhartigheid om lot :n zaligen inkeer te komen. En mocht hij vreezen na zijn terug keer weer te zullen hervallen, ziende den strijd en de macht der booze hartstochten, welnu welk een heerlijke troost en bemoediging is er dan ge legen in St. Paulus' woorden: „Getrouw echter is God. die niet zal toelaten dat gij bekoord wordt boven uw vermogen, maar Hij zal met de bekoring ook de uitkomst geven, opdat gij haar ver dragen kunt". Liturgische Kalender. Week van 17-23 Juli. Zondag 17. 9e Zondag na Pinksteren, Tijdeigen, Mis Ecce Deus, 2e geb. H. Alexius, 3e A cunctis. Prefatie van de H. Drievuldigheid. Maandag 18. H. Fridericus (Nederl.), 2e geb. H. Camillus, 3e H. Sympho- rosa enz. Dinsdag 19. H. Bernulphus (Ned.), 2e geb. H. Vincentius a Paulo. Woensdag 20. H. Hieronymus Aemi- lianus, 2e geb. H. Margaretha (Sint Margriet). Donderdag 21. H. Praxedis, 2e geb. A cunctis, 3e naar keuze. Vrijdag 22. H. Maria Magdalena, Credo. Zaterdag 23. H. Apollinaris, 2e geb. en laatste Evangelie v. d. Vigilie H. Jacobus, 3e geb. H. Liborius. Evangelieverklaring, Negende Zondag na Pinksteren. Toen onze Zaligmaker zijn feestelijke intrede binnen Jerusalem hield weende Hij over haar. Waarom? Omdat Hij ir zijn alwetendheid voorzag de verschrik kelijke verwoesting, die deze ongeluk kige stad zou overkomen als een recht vaardige straf voor de ondankbaarheid, verblindheid en onboetvaardigheid harer inwoners. Zij wilden Hem, den Messias, niet erkennen, noch zijne leer en ver maningen aannemen. De Heer stortte bittere tranen, niet zoozeer om den ondergang dier schoone gebouwen en van den prachtigen tempel maar voor al om het verlies van zoovele zielen, die in hare onboetvaardigheid volhard den. „Ach dat gij nog op dezen uwen dag erkendet, wat u tot vrede strekt". Helaas zij hebben die waarschuwing des Heeren en de voorzegging der schrik kelijke verwoesting niet aangenomen. Daarom zijn die voorzegde straffen reeds 40 jaar daarna over hen gekomen in de belegering door den Romeinschen veldheer Titus. De loodsche geschied schrijver Flavius Josephus schrijft, dat er 100.000 door honger en het zwaard zijn omgekomen en 97.000 als slaven werden weg gevoerd. ,FATA" Map 10 vel papier lOenv. ,FATA" Map 25 vel papier 25 env. ,FATA" Bloes 100 vel papier ,FATA" Enveloppen (doos lOOst). KANTOORBOEKHANDEL m f. a. tulp m Langcstr, 65 t.o. Krommestr. - TEL. 326 oppositie tegen de regeering-Von Papen is zoodanig, dat men er aan twijfelt, of er in den Rijksdag wel een meerder heid voor het verdrag zal te vinden zijn. Bij de bespreking van de kwestie der schadeloosstelling liet Von Papen eerst een kloek neen hooren. Later kwam de mededeeling, dat Duitschland toch nog een paar milliard over had. Deze groote fout heeft men handig uitgebuit. Moge nu gevonden worden de op lossing van 't gewichtige vraagstuk van de internationale bewapeningsbe-; perking. Wanneer het gebed van de millioenen christenen over de heele wereld bij de regeeringsvertegenwoor- digers te Geneve niet het besef van hun enorme verantwoordelijkheid voor het menschdom bijbrengt, schijnt daar niets bereikt te worden, daar tot heden alles verstikte onder den adem van wantrouwen, grof egoTme en barre huichelarij. Ja, er moeten daar wel mateloos groote huichelaars aan het woord zijn, die schoone redevoeringen houden of ze met gejuich begroeten, terwijl ze er zelf niet naar handelen. Men hecflal berekend, dat de schoon schijnende Britsche ontwapeningsvoor stellen, die nola bene bedoeld zijn als aanvulling op de ontwapeningsvoor stellen van president Hoover, practisch moeten leiden tot een algeheele ver nieuwing van de geheele Engelsche slag- en kruiservloot i Of de bewape- naarS en hun trawanten over een der gelijke „ontwapening" ook in hun vuistje lachen Neen, menschelijkerwijze gesproken er van de machthebbers te Geneve niet veel te verwachten. En toch, wat verstaan die kopstukken slecht de teekenen des tijds! REVUE. Zouden ze nog te vroeg gejuicht hebben over de overeenkomst van Lausanne, waarbij Duitschland voor 3 milliard Mark de heele herstelbetalin gen heeft afgekocht en de volledige vrijheid over spoorwegen en Rijksbank heeft herkregen Het heeft er wel eenigen schijn van, want wat we na de onderleekening van het verdrag hooren over de hou ding van Amerika en over het stand punt van de rechtsche oppositie in Duitschland ten opzichte van het ac- coord, geeft te denken. Tijdens den grooten oorlog speelde Amerika de welwillende geldschieter van de Europeesclte vrienden. Speciaal Frankrijk en Engeland hebben toen voor de oorlogvoering in de Vereenigde Staten geleend. Men vocht immers voor een gemeenschappelijk edel doel de uitroeiing van den oorlog, voor den eeuwigen vrede en voor de veiligheid der kleine volken I Met de credieten zou het later wel in orde komen. Dat de Amerikanen inmiddels den heelen oorlog als een goed „zaakje" beschouwden en als een prachtig middel, om Europa aan handen en voeten te binden, bleek later pas voor goed, toen zij stokstijf bleven staan op hun eisch, dat de leeningen tot den laatsten dollar moes ten worden terugbetaald. Aan de mooie frasen, dat men voor idiüele belangen een oorlog voert, gelooft tegenwoordig niemand meer. Trouwens, hoe zou 't te rijmen zijn, dat men millioenen als beesten gaat afslachten om daardoor een geestelijk goed te bereiken Amerika staat er op, dat het zijn milliarden terug krijgt. En dat is een leelijk maartje. Immersde Duitsche schuldeischers krijgen nu nog slechts een heel klein deeltje van hetgeen zij oorspronkelijk dachten te ontvangen. In ieder gevalin politieke kringen in Amerika spreekt men heel onvrien delijk van „een reusachtige zwendel van Europa ten koste van de Ver. Staten." Hieruit blijkt al voldoende, dat de slechts aan dollars denkende Ameri kanen hun geleende dollars van Europa terug willen hebben. Een tweede moeilijkheid ligt, zooals I we al opmerkten, in het nationalisme in Duitschland. De nationalistische! Binnenland Bezuinigen. De „Bezuïnigingscommissie-Welter" wenscht dat de Rijksopvoedingsgestich ten voor jongens op eenvoudiger leest zullen worden geschoeid. Er zijn bij die gestichten te veel ambtenaren. Is dit bij den huidigen opzet ten deele gevolg van een voor die gestich ten te kleine bevolking, ook in de nieuwe organisatie, waarbij Amersfoort en Doetinchem overblijven, zal, het aantal ambtenaren in verhouding tot de bezetting, groot zijn, namelijk te Amersfoort 65 op maximaal 140, te Doelinchem 65 op ten hoogste 18C pupillen. Vergelijkt men daarmede verschil lende buitenlahdsche Rijksgestichten van hetzelfde karakter (b.v. het ge sticht te Bona in Zweden, een duur land dus, waar de kosten per pleegde eenige jaren geleden f 840 per jaar bedragen), dan ontkomt men, al dus „Weiter", niet aan den indruk, dat de personeelsorganisatie bij de Rijks opvoedingsgestichten te zwaar van op zet is. Als voorbeeld wordt door „Weiter" gewezen op het hoogere personeel bij het Amersfoortsche gesticht aanwezig. Voorts zou in de Rijksopvoedings gestichten de vakopleiding kunnen worden vereenvoudigd. Met een op leidingtot maatschappelijke bruikbaar heid dient te worden volstaan, waarna terugplaatsing in de maatschappij spoedig mogelijk moet volgen. Daar door zal het verblijf in het gesticht worden bekort. Het gros der jongens in deze ge stichten heeft volgens „Weiter" een te geringe schoolkennis om met vrucht vakonderricht te volgen, dat Ie veel het karakter van Ambachtsonderwijs iu hebben. Wordt het karakter der gestichten vereenvoudigd, dan zal aan de buiten sporige kosten per verpleegde (meer dan f2500 per jaar) een einde komen. Boeren met gemeenschapszin. Een merkwaardig bericht lazen we een onzer bladen „Naar wij vernemen hebben aantal landbouwers te Colmschate bij Deventer geweigerd den regeerings- steun overeenkomstig de crisis-zuivel- wet te aanvaarden, aangezien zij zich niet noodlijdend achten." Het moest eigenlijk iets vanzelfspre kends zijn, dit staaltje van gemeen- schaps- en rechtvaardigheidszin. Doch in deze wereld geldt maar al te veel „Het hebben is hebben en krijgen is de kunst." Daarom mag dit staaltje van onbaat zuchtigheid met eere vermeld worden. Ter navolging aanbevolen aan ande ren, die zich niet noodlijdend achten. Als die er tenminste nog zijn! KLOK EN LUIDSPREKER IN ÉÉN TOESTEL DE LUIDSPREKER ELECTRO-MAGNETISCH PRIMA UURWERK BILLIJK IN PRIJS VERKRIJOBAAR BIJ I Piano's - Vleugels I Fa. R, VAN DEN BURG I ARNM.STRAAT AMERSFOORT 9 importeurs" vanlBechsteln, Blulhner Qrolrlan Stelnweg De Geldersche Vallei. De Kamer van Koophandel en Fa brieken te Amersfoort heeft het initia tief genomen tot het houden van een tentoonstelling van producten welke door de, in de Geldersche Vallei ge vestigde industrie gemaakt en geleverd kunnen worden. Men denkt de expo sitie in September van dit jaar te houden. H. van Andel. Te De Bilt is overleden de heer H. van Andel, lid van de Prov. Staten van Utrecht. De heer van Andel is van 1889 tot 1911 lid geweest van den gemeente raad van Utrecht. Sedert Juli 1901 was hij lid van Prov. Stalen van Utrecht en van 1917 tot 1930 maakte hij deel uit van het College van Ged. Staten; sedert 1930 was hij buitengewoon lid van Ged. Staten. Uitspraken Kantongerecht. Amersfoort. Dronkenschap: F. J. W., Amersfoort f 10 of 4 d.; P. M„ id.; B. V.. Heerde id,; dezelfde id.; D. W„ zwervend id. A. J., zwervend f 15 of 6 d.; J. V. zwervend 3 d. hecht. Watergang niet schoonhouden: R. v. T., Bunschoten 50 cent of 1 d.; C. de G., 2 maal id.; K. H., 3 maal id. Te Amersfoort zanguitv. op openb. weg: C. N. M„ zwervend f3 of 1 d.; Th. J. D., id. Wielrijden zonder licht: E. G., Amers foort f 4 of 2 d.; A. B., den Haag id.; A. J. G., Barneveld id.; A. H., id. Verboden weg berijden: J. D., Hil versum f3 of 1 d.; P. T., Nijkerk id. Met auto veiligheid in gevaar bren gen W. F. F. v. A., Amsterdam (ver- zetzaak) f 10 of 6 d.; A. J. A. S. de L. W„ Leiden f60 of 30 d.; J. v. E., Harderwijk f40 of 20 d. Te snel rijden in Soest: G. v. A., Amersfoort f7.50 of 3 d.; P. G. S., Rotterdam f 15 of 6 d.; J. K., Zegwaart id.; A. H. M„ Hilversum id.; W. R., Leusden f25 of 10 d.; G. Q., Maas land id.; F. W. O, R., den Haag id.; G. G. Sch., Alkmaar f20 of 8 d.; N. D. J. v. W., den Haag id.; J. v. L„ den Haag f8 of 4 d.; P. T., Soest f 20 of 8 d. Niet behoorlijk uitwijkenJ. B. R., Hengelo f 25 of 10 d.; H. S., Apeldoorn idem. Den doorgang niet vrijlaten: H. J. d. W., Eemnes 120 of 8 d. Met auto de linkerzijde houden: G. A. v. S., Hilversum f 10 of 4 d.; J. S., Baarn f7.50 of 3 d. Verblindende verlichting voeren: E j. M. S., Utrecht f5 of 2 d. Aulo zonder letter-nummer en zon der rijbewijs: P. T., Nijkerk f 10 of 4 d., plus f30 of 12 d. In de bocht niet rechts houden: H„ Soest 50 cent of 1 d. Geen gevolg geven aan politiebevel in belang veilig verkeerP. A. A., Ooms f 20 of 8 d. Niet stilhouden, als de veiligheid dil vraagt: J. A. Sch., Nijkerk f30 of 15 d. Hoota-en Kiespijn^ HMIJNHARDTS POEDERSj Vlugge en prompte levering Fa. H. ELZE17AAR LANGESTRflAT 84 TEL. 528 dit verband past een artikel van Chesterton in zijn weekblad „G. K.'s Weekly", waarin hij zegt, dat de kwestie van Ierland alleen te begrijpen is tegen den achtergrond van de ge schiedenis. Men heeft eens gezegd aldus Chesterton dat de lersche geschiedenis datgene is, wat de En- gelschen zich zouden moeten herinne ren en wat de leren zouden moeten vergeten. Het omgekeerde heeft plaats gehad: Engeland herinnert zich niet, Ierland vergeet niet. De Engelschen wilden de lersche misdaden wel ver geten, maar niet aan hun eigen mis daden denken. Zij meenen dat Ierland een Dominion is als alle andere. Dit is niet waar. Ierland is een uitzonde ring. Want tot aan het midden van de 19de eeuw hebben de Engelschen niet geprobeerd Ierland goed of slecht te regeeren, maar zij hebben met veel ijver geprobeerd de Ieren in den letterlijken zin van het woord uit te roeien. In dien tijd schreef de „Times" dat hij hoopte, dat de katholieke Kelt aan de oevers van Liffey even zeld zaam zou worden als de roodhuid op de rotsen van Manhattan. Volgens Chesterton heeft Engeland tegenover Ierland een heldensche politiek van verwoesting gevoerd. „De vorst dezer wereld zoo schrijft hij die achter al zulke pogingen staat, heeft er echter een zware voorwaarde aan verbonden: zij moefen succes hebben. Slagen zij, dan hoort men er niets meer van tot aan den jongsten dag. Slagen zij echter niet, dan laten zij in het hart van het half vermoorde volk iets achter, dat met geen etiket bedekt kan worden. Ierland is geen Dominion, noch een dependance, noch een kolonie; Jerland is een volk, dat wij geprobeerd heb ben te dooden, zonder dat het ons gelukt is." Deze woorden van Chesterton be hoeven weinig commentaar. Zij maken begrijpelijk, waarom de economisch- domme dingen, die de Valeradoet.de sympathie voor de leren en hun strijd, die soms uitslaat in wilde rebellie, niet doen verminderen. Onweder. Een 13-jarige jongen te Viersen die zich in de bosschen bevond om hout te sprokkelen, werd door het hemel vuur getroffen en gedood. Te Eenigenburg is de boerderij van den alleenwonenden P. Sierks door brand vernield. Na den brand werd het geheel verkoolde lijk gevonden. Te Bennekom sloeg de bliksem in :en perceel bosch en heide nabij de .Panorama-hoeve". In Ede werden on geveer 20 H.A. bosch en heide, door het vuur vernield. Te Gorkum sloeg de bliksem ii kastanjeboom, waaronder 4 personen voor den regen schuilden. De 22-jarige F. Lovers werd gedood. De drie an deren werden bewusteloos naar het ziekenhuis overgebracht. Te Weert werd een 40-jarige vrouw door den bliksem gedood. Te Gennep sloeg de bliksem korenmijten. Een knecht, die er bij schuilde, werd getroffen, zijn toestand is zorgwekkend. Boven Nijmegen en omgeving woedde gedurende een paar uren een onweer van ongekende hevigheid. Door een wolkbreuk stonden de stralen in een oogenblik onder water. In den Ooy- polder sloeg de bliksem in een woning, welke geheel afbrandde. Door den, feilen wind breidde het vuur zich over j de naastgelegen woningen uit. 5 hui zen werden een prooi der vlammen. Te Harskamp onder Ede is tijdens het onweder de bliksem ingeslagen in een boerderij welke totaal afbrandde. Te Lunteren is de bliksem geslagen in een boerderij. Door het krachtige optreden der brandweer kon de brand tot de schuur beperkt blijven. Te Steggerda zijn de arbeiderA.de Er komen waarschuwingen dat men voorzichtig moet zijn met zijn sympa thie voor de Ieren en voor de betaling weigerende Valera, vooral omdat deze zulke domme dingen doet. Inderdaad, wanneer de wereld niets anders is dan economie, dan is de houding van de Valera onbegrijpelijk, maar als men nog hoogere waarden erkent, dan wordt deze houding begrijpelijk. Groot en zijn zoon, die op het land aan het werk waren, door den bliksem getroffen en gedood. Te Egmond Binnen is de boerderij van Strooker door den bliksem ge troffen en geheel vernield. Veertig wa gens hooi werden een prooi der vlammen Ongevrtr op dezelfde plaats in Eg- mond werd de landbouwer J. Slokker op den weg door den bliksem getroffen en gedood. Te Heemserveen is de bliksem in geslagen in de boerderij van den land bouwer Schotten. Behalve een klein schuurtje brandde de geheel boerderij af. De bewoners wisten zich te redden, doch de geheele boedel ging verloren. Te Rotterdam sloeg op verschillende aatsen de bliksem in, maar nergens is brand uitgebroken. Het tramverkeer heeft vrij veel stagnatie door het on weer ondervonden. Tengevolge van den regenval is een gedeelte van het beursgebouw, waar de cellen voor den internationalen telefoondienst gevestigd zijn, onder water geloopen. Te Wittum is de bliksem geslagen de boerderij van Barkhuis. Het vee was in de weieen paard dat in de schuur stond kon gered worden. De boerderij is geheel afgebrand. Er werd nog een koe in de weide gedood. Te Nistelrode sloeg het hemelvuur in de boerderij van Heyden. Het ge heele huis werd in korten tijd in de asch gelegd. De geheele inboedel ging in vlammen op. Drie telefoonpalen bra ken door den wind af. De draden worden over den weg verspreid. Het velde staande gewas leed ernstige s^.iade door de hevige slagregens. Onder Hees werden de woningen van Th. van Duinkerken en A. van Duifljk door den bliksem getroffenen brandden tot den grond toe af. Nabij Zlin heeft een vliegtuigongeluk plaats gehad, waarbij de bekende schoenfabrikant Bata werd gedood. Bata wilde naar Zwitserland. Op een hoogte van ongeveer 700 M. stortte het vltegtuig, nabij het vliegveld bij Zlin. Bata en de vlieger werden op slag gedood, Thomas Bata werd in 1876 te Zlin in Moravië geboren, als zoon van een armen schoenmaker. Hij leerde bij zijn vader het schoenmakersvak. In 1894 richtte hij zelf een eigen zaak op. Hij had succes. In 1904 ging hij zijn be drijf naar de eischen des tijds mecha- niseeren. Na een Amerikaansche reis nam het aanvankelijk kleine bedrijf een groote vlucht. Reeds in 1918 fabriceerde Bata da gelijks met 4000 arbeiders 10.000 paar schoenen. Einde 1930 bevonden zich alleen reeds te Zlin 32 Batafabrieken, waarin rond 16.000 arbeiders per dag 100.000 paar schoenen vervaardigden. Te Zwollerkerspel is een vrachtauto tegen een woonhuis aangereden. Een groot gedeelte van den muur en de ramen werden vernield. Eerst nadat de zoldering was gestut, kon de auto uit de woning worden verwijderd. Ten gevolge van het zich te lang koesteren in de brandende zonnestra len aan het strand te Ter Heijde aan Zee, heeft zich bij den heer en me vrouw S. uit Monster spierverlamming voorgedaan. Geneeskundige hulp bleek noodzakelijk. Dit geval moge tot eenige voorzichtigheid bij het nemen van een zonnebad aanmanen. Door den Officier van Justitie te Utrecht is een bedrag van f 1000 uit geloofd voor-wie inlichtingen kan ver strekken, welke leiden tot opsporing van de uit de Rijksmunt vermiste 1646 gouden tientjes. voor Damestasschen Kofftrs en alle soor ten fijne Lederwaren LAHGESTRAAT I05-AMERSF00RT

De Eembode | 1932 | | pagina 1