J. J. SMIT N.V. Middenstands-Bank School- en Teekenbehoeften Fa. H. Elzenaar Bel dan op No. 42 'wiip!1 "i 1 mmi11 "i1 Kantoor en Drukkerij Langegracht 28, Amersfoort DE EEMBODE verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdag middag. De abonnementsprijs bedraagt één gulden per drie maandenbuiten Amersfoort f 1.10. franco per post. Abonnementen kunnen eiken dag ingaan. Uitgave van de Katholieke Stichting De Eembode, ff gevestigd te Amersfoort De eembode Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Dinsdag 19 juli 1932 ADVERTENTlEN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adverteeren AdvertentIGn moeten Dinsdag $n Vrijdag vóór 8 uur bezorgd. Telefoon 314 in den morgen zijn bezorgd. Zes en Veertigste Jaargang - No. 32 domme, verwaande i er plezier in oneer- i de eerbied van anderen der Vrijheid, '(re samenvoeging ja - «en schoon woord! 1 Zoo ie het: vrijheid zonder wet is Fff®# Onmogelijk als een wet zonder vrijheid. De lat is tyrannie, maar de eerste I is bandeloosheid, waarin het leven on mogelijk b den vrijen mensch, de ral|s zijn voor de locomotief, 'c Menschen zwakheid en onwetendheid hebbel» voorlichting en steun en drang noodig, vandaar de natuurlijkheid gewg. Wat zou ook het kind aanvangen met een vrijheid zonder vader en moeder. Hoe zou het volk stikken in zijne ruime vrijheid, als de wet niet met zeker vaderschap dat volk leidde en verzorgde. De voorbeelden zijn in de historie voor 't,grijpen, dat gezag zonder vrij heid en vrijheid zonder gezag ellende hebben gebracht over de volken. Oezag zonder vrijheid verstompt een volk, een mensch, tot een dier; maar ook heeft de vrijheid zonder wet in den ménsch het dier ontketend. Het verschil is, dat in het eerste Seval de mensch zoo dom wordt als et dier, in het tweede geval, als hij om zijn slechtheid met het dier verge leken wordt. Wij weten, dat er een valsche vrij heid is, die niets gemeens heeft met deze heerlijke erfenis van Gods kinde ren en dat er voor een christen geen andere vrijheid denkbaar is, dan onder gebondenheid aan God en Zijn Kerk. Wij sluiten ons graag aan bij 's Heeren kudde en scharen ons onder Petrus veiligen herderstaf, want zoo komen wij waar wij toch zijn willen. Wij voelen ons veilig, zeker. Die zekerheid behoeft ons niet te worden bewezen door de geleerden, •zij kan ons niet worden oMnomen door de felste, de fijnste critiek. De goddelijke waarheid van Gods woord in de prediking der Kerk, staat met kalme majesteit boven onze poo- vere wijsheid uit. Gebonden aan dat woord, dat van het begin tot het einde een levend ge tuigenis is van Hem, die was, die is, die komen zal geheel onderworpen aan den geopenbaarden wil Gods over ons staan wij in de hoogst heer lijkste vrijheid. Wanneer de mensch met verlooche ning van zich zelf. dat isknottend alle zucht naar losbandige vrijheid, de wet des Heeren onderhoudt, dan zal T'zijne vrije ziel in deze volgzaamheid gelukkig zijn. Wanneer de mensch in den tijd Gods j wil graag volbrengt, zal God 'smen- schen wil volbrengen, als het eeuwig heid voor hem is geworden. Speculeer en. Wanneer iets ons in dezen crisistijd duidelijk is geworden, dan is het wel het feit dat speculeeren onheil baart. Reeds vroeger heelt men dat ervaren, maar zelfs de hardste lessen worden vergeten, wanneer de winzucht gaat heerschen. Zoo herinneren we ons het jaar 1906. Het gevaar Op een warmen avond in September 1896 gebruikten Dr. Martin, onze scheepsdokter, en ik, ons diner in het Caulfield Hotel in Melbourne. De North Star zou den volgenden dag de reis naar Engeland aanvaarden, en over alles en nog wat discussieerende, kwam ons gesprek als van zelf op de rei zigers, die wij op de boot verwachtten en de avonturen, die wij wellicht weer zouden beleven. Wij waren juist op 't punt om van tafel op te staan, en in een andere zaal onder 't genot van een sigaar een kop kolfie te gaan gebruiken, toen ik Martin plotseling half luid hoorde zeggen „Als hij dat nu niet in eigen persoon is, dan is het toch zeker zijn schim." „Wat zegt gij toch!" riep ik uit, zijn blik volgende. „Ziet gij dien heer, die rechts van u zit een donker gelaat met pik zwart haar? Dat is óf mijn oude vriend Dudley Wilmot, óf diens schim. Ik heb Wilmot in geen jaren gezien, en berijp niet, wat hij hier te maken heelt. Ik heb hem 't laatst in Londen ontmoet; 't is een alleraardigste jonge man, maar hij heeft wel wat wilde haren. Ik ge loof, dat hij zich schuldig heeft ge- - .FATA" Map 10 vel papier lOenv. ,FATA" Map 25 vel papier 25 env. ,FATA" Bloes 100 vel papier ,FATA" Enveloppen (doos lOOst). KANTOOR BOEKHANDEL ffl F. A. TULP|B Lingestr. 65 t.o. Krommutr. TEL 326 Met lachende gezichten lazen de effectenhouders op het einde van 1906 de stijgende koersen. Gretig werden de avondbladen verslonden om den stand der effecten na te gaan. in het begin van 1907 kwam een stilstand, maar in Februari van dal jaar kwam de crisis, een groole plotselinge daling; in dat jaar werd een groot deel van ons nationaal vermogen verloren, een gevoelige slag werd toegebracht aan den welstand van velen en malaise werd veroorzaakt in handel en nijver heid. Op den 7en Februari van dat jaar had men in Nederland sedert 1 Jan. honderdvijftig millioen gulden verloren. In vijf weken was den dobbelenden Nederlander door de multimillionairs Amerika een reusachtig vermogen ontfutseld. In Maart kwam een tweede crisis; in October een derde en de koersen kelderden. „Alleen op Russen en speculatieve Amerikanen" las men in de „Nieuwe Financier en Kapitalist" van 13 Octo ber 1907, „bedragen en verliezen, zoo als zich gemakkelijk becijferen laat, f500 000000". Vijfhonderd millioen. Dat was ongeveer 100 gulden voor ieder inwoner van toenmalig Nederland. Geld weggooien, dat we hier te kort komen. Zelfmoorden, verdrinken, ophangen, executoriale verkoopen, krankzinnig verklaringen waren de gevolgen. Wijzer werden ze echter niet de speculeerende Hollanders. Uitgeschud door de Amerikanen, was dil nog niet genoeg, men wilde nog meer geven, >g meer wagen, men bleef speculeeren. Maar neen, speculeeren mag hel niet heeten. Speculeeren is met kennis van zaken, na terdege het voor- en nadeel gewikt en gewogen te hebben, koopen of verkoopen. Iedere handel is bijna speculatie. Maar wat weten die meeste men schen van Unions, Steels, e.a., zelfs amen kennen ze niet van de door hen gekochte stukken. Zij speculeeren niet, zij dobbelen. In plaats van na zulk een gevoelige s, na zulk een gokpartij als in 1907, het kapitaal vast te zetten in handel of industrie, het geld in den lande tc laten, dobbelden en dobbelen velen door totdat het weer mis ging, totdat, wee nieuwe rampspoed was gebracht over vele gezinnen. KLOK EN LUIDSPREKER IN ÉÉN TOESTEL DE LUIDSPREKER ELECTRO-MAGNETISCH PRIMA UURWERK BILLIJK IN PRIJS VERKRIJOBAAR BIJ daar kan worden bezuinigd zonder vitale belangen te schaden. Of bijvoorbeeld het hooger onder wijs duurder ol goedkooper is, raakt den docent in zijn hoedanigheid van onderwijzer niet in deze hoedanig heid raakt hem inderdaad alleen de vraag of hel hooger onderwijs zoo goed mogelijk is. Maar! leder leeraar en ieder beoe fenaar van een bepaald vak is boven dien gemeenschapslid, Staatsburger. En in zijne hoedanigheid van gemeen schapslid, van Staatsburger raakt het hem wel degelijk, dat de gemeenschap en de ouders niet voor te hooge en zeker niet voor onnoodige uitgaven worden gesteld. Maar al te veel komt er een geestes gesteldheid welke allerlei dingen gaat beschouwen van het oogpunt van het groepsbelang uit. De staatsburgerlijke opvatting, welke op de eerste plaats het algemeen belang stelt, raakt hierbij meer en meer in het gedrang. Dit is een schaduwzijde van het zich krachtig ontwikkelende organisatie-wezen, waar in de organisatie-man zich met vollen ijver op de behartiging van de belangen zijner groep pleegt te werpen. Des te meer aanleiding bestaat er voor de waarschuwing, om ook in de organisaties steeds de rechtmatige be hartiging van hei groepsbelang onder geschikt te maken aan de eischen van het algemeen belang en dus zich steeds de vraag voor te leggen ol de eigen groep, in vergelijking met de overige, misschien te kort komt. Is dit het geval, dèn bestaat er alle reden voor groepsactie. Maar anders ook niet, anders komt die groepsactie in strijd met het algemeen belang. wijziging Reglement uymnasium. Beschikbaarstelling van de Markthal op Vrijdag 23 December voor een konijnententoonstelling. Afwijzend advies naar aanleiding van het adres van het Arbeids Secre tariaat houdende verzoek rijwielplaatjes beschikbaar te stellen voor werklooze arbeiders. Verdeeling van de gemeente in kies kringen voor de raadsverkiezingen. Inbreng in het grondbedrijf van grond nabij den Soesterweg. Verzoek van de Wed. J. Smink te Baarn inzake ontbinding huurovereen komst. Aankoop dennenbosch en struikge was nabij den Doodenweg Aankoop van Joh. van Weerhorst van een boerderij met schuur enz. aan Teut en en Walikerstraat. Verkoop aan G. van Hoeyen grond aan den Everard Meysterweg. Verkoop van bouwterrein aan de Barchman Wuytierslaan groot 4830 M1. aan Congregatie van St. Joseph voor f 15.500.-. Verkoop bouwterrein aan de Nolens- laan groot 1875 M'. aan Mr. W. H. J. Cambier van Nooten voor f8000. Verhuring aan E. J. Ruitenberg van grond aan de Regentesselaan. A.s. Woensdag 12—4 uur wederom VOLKSVISCHDAG 4 en 5 mooie gebakken visschen voor 1 kwartje IJMUIDERVISCHHANDEL UTRECHTSCHESTRAAT 40 Het gesprek van den dag. Bezuiniging. j Bij de beschouwing van allerlei be zuinigingsplannen die nu loskomen, moet men zich hoeden voor een een zijdige beoordeeling en het gehee! in 't oog houden. Er mag niet eenzijdig worden be zuinigd, maar er mag ook niet een zijdig worden veilig gesteld eenig on derdeel van regeeringszorg, wanneer maakt aan een jeugdige dwaasheid, die op zichzelf eigenlijk niels beleckent, maar die zijn familie toch genoopt heeft hem buiten 'stands te zetten. Bij den hemelhij is 'thij heeft ons ook opgemerkt en komt reeds lar ons toe." Terwijl Marlin nog sprak, trad een groote, breedgeschouderde jonge man glimlachend op ons toe. „Wel DudleyWaar in de wereld komt gij vandaan zeide Martin op slaande en hem de hand schuddende. „Ik meende reeds, dat gij het waart; Iaat ik je voorstellen aan den heer Conway." Wilmot maakte een buiging voor mij en nam plaats aan ons tafeltje. „Ik ben pas eergisteren uit Queens land aangekomen," zeide hij. „En ik heb al heel wat doorgemaakt, sedert ik u vijf jaar geleden bij mijn oom heb ontmoet." „Wat hebt gij al dien lijd gedaan „Ik heb als naar gewoonte den ge- heelen aardbol afgereisdmaar ik be gin er nu meer dan genoeg van te krijgen. Ik ga morgen op reis naar Engeland. En zijt gij nog altijd dokter op de „North Star?" -Ja." „Dat treft heerlijk, want ik reis ook BERICHT EN UIT AMERSFOORT Gemeenteraad. Vergadering op Vrijdag 29 Juli. Ingekomen stukkenenmededeelingen. met die boot. ik begin werkelijk Ie geloovcn, dat alles mij nu medeloopt", zeide hij opgewonden, terwijl er een diepe blos op zijn wangen kwam. „Wat ziet gij er opgewekt uit, zeide Martin gij hebt zeker een buitgnkansji gehad." „Gij wilt zeker wel eens vertrouwelijk met elkander spreken", zeide ik op slaande. „Hoegenaamd niet," riep Wilmot uit „het zou mij integendeel zeer aange naam zijn, als gij ook wildet luisteren, mijnheer Conway." „In dat geval zal ik met genoegen deelnemen aan het gesprek", hernam ik opnieuw plaats nemende. 't is een allerzonderlingste geschie denis," begon hij. „Ik heb moeilijke tijden doorleefd, en ik heb heel wat vervelende baantjes moeten aanpakken krantejongen, winkelbediende, stal knecht, huurkoetsier dan op een zomer begon het mij mede te loopen en kocht ik een kleine schapenfokkerij. Een jaar lang ging alles uitstekend water en gras in overvloed, en een groote voorraad wol. Daarop kwam verleden jaar de droogte, en dan plot seling de stortregens. Dat is hier bijna altijd zoo. 't Is hier altijd luk of raak met het weeren ik verloor natuurlijk Film's - Orgels - Vlmgils: I Fa. R. VAN DEN BURG Arnh.itr. Gevestigd sedert 1887 I St. Elizabeths Gast- of Ziekenhuis. Vrijdag j.l. is de heer Dr. A. Ver beek als geneesheer-directeur internist van het Ziekenhuis geïnstalleerd door Regenten in bijzijn van de Eerw. .Voeder en Raadzustcrs. Met een uittocht per auto-car naar Velp werd Zondag het gouden be- staansfeest van de Sociëteit Vereeni- ging, populair ,,'t Valkje", besloten. de richting van de Varkensmarkt ver boden voor alle motorrijtuigen en alle andere voertuigen behalve rijwielen. Bovendien zal de Heilesteeg in beide richtingen verboden zijn voor rijwielen. in de vorige week werden de stadsgrachten weer schandelijk ver ontreinigd door de afvalproducten der Veenendaalsche fabrieken. Tot in Baarn was het merkbaar. Honderden zwemmers die eiken dag van de Baarnsche bad- en zwemin richting gebruik maakten, werden teleurgesteld, toen de beide inrichtin gen op last van B. en W. werden ge sloten. Was in 't begin alleen de kleur van het water eenigszins blauwig, later voegde zich hierbij een ondragelijke lucht. De visschen kregen het zoodanig te kwaad dat zij boven kwamen en dood of bedwelmd bij honderdtallen aan de oppervlakte rond dreven. al wat ik bezat. De vorige maand ging het mij zelfs zoo slecht, dat ik mijn woning moest verhuren, en ik dacht dat ik geen penny meer over zou houden. Maarnu juist veertien dagen geleden, terwijl mijn vrouw en ik ons avondeten gebruikten, keek zij plotseling verrast op uit de courant en las mij een advertentie voor uit een blad, dat wij uit Brisbane hadden ont vangen. Ik wist dan ook werkelijk niet wat ik hoorde." Onder het spreken haalde hij een courant uit zijn zak, reikte haar toe aan Martin en verzocht ons ze in te zien. „Dat is de paragraaf," zeide hij. Marlin las het volgende voor: „Wanneer Henry Dudley Wilmot, de zoon van David Wilmot, van Grey Towers, Winchester, of Dr. Albert Dollory, zijn neef, die beiden Engeland verlieten in 1891, in correspondentie willen treden met Fisher Sands en Co., procureurs, Long Street, Melbourne, zullen zij een bericht vernemen, dat hun zeker zeer aangenaam zal zijn. Er zal een belooning worden gegeven aan dengene die mededeeling kan doen omtrent hun verblijfplaats." „Wat zou dat beteekenen?" zeide Martin„het lijkt nog zoo kwaad niet." „Dat zal ik u zeggen," hernam hij. voor Amersfoort en Omstreken AMERSFOORT. Lange Oracht no. 4 Telefoon no. 304 en 697 Deskundige voorlichting bg den aan- en verkoop van Effecten Verhuring van Lips Safe-loketten Vertil veren van coupons Handelscredieten Incas see ringen Spaar-deposito's rente 8 '/a pet. Woningbouw. De R. K. Bouwvereeniging St. Boni- faclus houdt hare Jaarvergadering op Woensdag 27 Juli 1932,'s avonds 8 uur in St. Jozef. De agenda vermeldt onder meer; Verkiezing van een voorz. (periodiek) Verkiezing van 3 bestuursleden (2 periodiek). Aftredend de heeren D. v. d. Ham en J. Peeman en één wegens bedanken van den heer J. A. Jagers. Verkiezing van een lid van den Raad van Commissarissen (periodiek). Balans, winst- en verliesrekening 1931 De vereeniging exploiteert 118 wo- De omschrijving der lasten in 1931 luidlAfschrijvingen f 3.610.76, Assu rantie f56.10, Interest f 12.023.12, Sa larissen f 500.—, Waterverbruik f 1.234.-, Onkosten f325.50, Belastingenf2.982.22, Vergoeding f391.32, Onderhoudsfonds f5.310.—, Leegstaan f4.70, Oninbare huren f 56.40, Loopende annuiteits- deelen f 375.97, Winstsaldo f 2.033.93. Totaal f28.904.02. De omschrijving der baten isOnt vangen huren f28.710.42 en gekweekte rente f 193.60. Totaal f28.904.02. Katholieke Drankweer. De Aartsdiocesane Onderwijzers Drankbestrijdersclub „St. Gtegorius" houdt eene Algemeene Vergadering op Zaterdag 23 Juli, 's namiddags 4 uur, in Hotel Monopole. De agenda vermeldt onder meer: Jaarverslagen, Bestuursverkiezing. Aftredend is de heer Segers (aftre dende is herkiesbaar). Lezing van den heer K. H. Dorren uit Enschede, over: „Hoe staat de K.J.V. tegenover de Drankbestrijding". De heer H. A. W. Beyer, slaagde aan de universiteit voor het candidaals- exainen sociale geografie. Voor het eindexamen aan de kweek school voor machinisten, slaagde J. H. Holtman. In één week tijds vorderden crisis- steun uitkeering en werkverschaffing de som van (3893.10. In dezelfde week van 1930 was voor dit doel slechts f 121.36 noodig. De bevolking der gemeente Amers foort bedroeg op 1 Juli 1932 40510 Zij is sinds 1 Jan. met 805 vermeerderd. Door méér vestiging dan vertrek met 610 personen en door meer geboorten dan overlijden met 195. „Zooals gij allicht zult begrijpen, be gaf ik mij zoo spoedig mogelijk naar Fisher eu Co. Zij lieten mij een brief zien van hun firma in Engeland, met het verzoek om ons op te sporen. Gij weet misschien, dat ik nooit meer iels uit Engeland hoorde. Mijn vader wilde niets meer van mij weten en verbood ieder aan mij te schrijven. Het schijnt, dat mijn vader verleden jaar overleden is, en zooals ik wel verwachlte, heeft hij mij geheel onterfd. Maar mijn oude oom, de broeder van mijn moeder, William Seaforth, een echte zonderling, maar toch door en door goedhartig, stierf drie maanden geleden en ver maakte in zijn testament al zijn be zittingen aan mij of aan zijn anderen neef, Dr. Albert Dollory, indien een van ons beiden er vóór den 4den No vember van dit jaar zijn aanspraken op deed gelden Indien wij geen van bel den vóór of op dien dag op het kan toor van Lincoln's Inn verschenen, verviel het geld aan het St. Thomas- Ziekcnhnis. Nu moet gij weten, dat niemand wist of wij nog een van bei den in leven waren, want Dollory had ongeveer tegelijk met mij Engeland verlaten. En verder staat er in het tes tament, dat diegene van ons beiden, die het eerst in Engeland komt en zijn Lindestraat 84 - Telef 628 Hebt U een Taxi of auto noodig Amersfoort. De optocht van leden der gymna stiekverenigingen gaat niet door. Vrijdagavond geven de Stem des Volks en De Kleine Stem een concert in de muziektent in het Plantsoen. WELKOM VREEMDELING. Gevestigd in Amersfoort. Jkvr. Wilhcimlna Pesters, N.H., A. Pati- lownalaan 27 J. Rijk, R.K., Smallepad 19, depótch. M. Schaik, N.H., Kapelweg 41, relzlg. A. Dingjan, Z.A., Celsiusstr. zend.colp. Catharina Trimpl, Z.A., Celsiusstraat colportr. Hermine Rattay, R.K., Brederolaan 20 kapster Gertrud Brliggen, R.K., Langestraat 83 dienstbode Anne Zoethout, W., Bergstraat 35 Jkvr. Rethaan Macaré, A. Paulownal. 27 J. Bredewold, R.K., Eemstr. 116, reiziger j. de-Rooy, N.H., Weverss. 40, bankw. Maatje Vader, N.H., A. Cuypstr, 25, analyste W. Haarsma, N.H., Kamp 64, kant.bed. G. Lusink, N.H., Vermeerstr. 106, cor- resp. F. Niederai, Langegracht 32, monteur W Gulik, N.H., Liendertscheweg 23, fabr.arb. Theola Buiskool, N.H., Vondelplein 2, verpleegster A. Goor, N.H., St. Anfridusstr. 9, kant. bediende Henriette Hoboken, R., B.W. laan 65 Lydia v. 't Hof, N.H., Regent.1.15, d.b. M, Houtveen, R.K., Leusderweg 203, dienstbode J. Hamilton of Silverton Hill, R., Pa steurstraat 3 Looff, N.H., Bankastr. 13 aanspraken op de erfenis doet gelden, het geld in eigendom moet ontvangen een groote som moet het zijn, on geveer zeventig duizend pond, naar ik hoor." „Mijn hemel! Dat is de moeite waard," zeide ik. „En hebt gij iets vernomen omtrent uw neef?" „Dollory is gisteren komen opdagen," zeide Wilmot, zijn schouders opha lende. „Ik sprak Fisher hedenmorgen en hij vertelde mij, dat Dollory de advertentie had gezien en dat hij er alles van vernomen had." „En hebt gij hem ook reeds gespro ken?" vroeg Martin. „Neen, maar hij moet hier toch in de stad zijn en ik veronderstel dat hij ook met de „North Star" naar Enge land zal gaan." „Dan zal het wel tot een wedstrijd komen zeide ik. „Ik hoop van niet. Mij dunkt, dat wij een overeenkomst moesten treffen en de buit verdeden. Ik heb mijn vrouw getelegrafeerd, dat ik naar En geland ga, en dat zij zich niet over mij moet verontrustenmaar ais Dollory niet van een schikking wil hooren, zal het een wonderlijke zaak worden, vindt gij ook niet?" Wordt vervolgd. •VW»

De Eembode | 1932 | | pagina 1