Allerlei Alida Buraerlng, R.K., Zuidsingel 36, denttbode S. Sieperda, St. Radboudstr. 5 W. Douma, O.K., Stephonstr. 21, gazljnbeh. Johanna de Bruin, N.H., Perseynstr. 27 dienstbode Maria Ruhe, R.K., P. Buysl. tl, dienstb, M. Oomen, N.H., Palmstr. 320 seinh.w. I. Toen, N.H., Or. Spui 7 L. Haaxman, v. Wonstr. 22, instrum. Catharina Widemann, N.H., Stations straat 30a, kapster F. Wessels, N.H., Helleslr. 20 T. Folkers, O.K., Langestr. 47, bedr.l. Martha Waldmann, E.L., P. Buysl. 13, dienstb. H. Brouwer, O.K., Or.Koppel 11, win kelchef C. Immig, F. v. Blankenh.str. 39 F. Beek, Coornhertl. 8, mach.gr.vrt. O. Ruitenbeek, R.K., Arnh.w. 153 Josephine Spronk, R.K., Arnh.w. 1! B. Reijnen, R.K., Gabrielstr. 22, winkelc. Hildegard Techierschke, E.L., Tessel- schadelaan 6, dienstb. Johanna Bleeksma, Utr.weg 122. Orietje v. d. Woude, Z.A., Celsiusstr. colportr. Jacoba Broere, Z.A. idem. Anna Schiemann, Z.A. idem. P. Ruyzenaars, Schimmelp.straat 30a, pianostemmer. Anna Oebbeken, R.K., Langestraat I, dienstbode. Maria Wassink, N.H., idem. Maria Bernoth, R.K., Langestraat 10, dienstbode. Annetje v. d. Werf, Z.A., Celsiusstraat, colportrice. Theodora Hirsch, R.K., Lingestr. 3. A. Rasch, R.K., Wijerstr. 15, monteur. E. Wijzenbeek, A. Cuijpstr. 53, reiziger. Maria Sanders, idem. K. Dikkescheij, H.v.V.str. 20, kapper. S. Italië, N.I., Schimmelp.str. 7. R. ten Veen, woonwagen, koopman. Maria Kersten, N.H., Wijerstr. 18. Anna de Kruijf, R.K., St. Andriesstr. 4. M. K. de Vin, N.H., Zuidsingel 59. Hendriks, St.v.d.Hagenl. 1, schilder. P. Kaspers, R.K., St.Bonifaciusstr.lt. winkelbed. Paula Anacker, E.L., Huygenslaan 28. dienstbode. J. Rijntjes, R.K., Leliestr. 65, wagenm. S. H. v. d. Brink, R.K., Pascalstraat 13 Hilde Wolter, D.E., idem A. Beukers, R.K., idem B. Marzian, E.L., Arnh.str. 28, slagei Johanna Gregorius, N.H., St. Ansfridus- straat 5, kinderjuffrouw C. v. Wakeren, G.K., Scheltusstr. 26, onderladingm. Sietje Jekel, N.H., P.Potterstr. 11 Christina Frylink, Pr. Julianalaan 7 Leentje de Geyter, N.H., B.W.Iaan 60, dienstbode TheklaMühler, R.K., Pr.Frederikl. 26, id. Marta Schulze, D.E., Slationsstr. 57, id. Gertrud Liebau, D.E., id. id. A. Kokuschke, D.E., Wijersstr. 15, mont. C. de Nigtere, N.H., v.Campenstr. 48, conducteur N.S. P. v. Cadsand, Ruysdaelstr. 4, planter A. Schuster, R.K., Utr.str. 3a, kellner A. Korver geb. v. Doorn, R.K., Aster- straat 22. J. Cornelisse, O.K., Pothstr. 22. G. Molde, Leusderw. 123, onderw. S. Pimentel, P.I., Pr. Mariel. 24, mag. bediende. N. Erftemeijer, R.K., H.v.Viandenstr. 9, kok. Geurtje Oomsen geb. v. Manen, Vrij Kath., Zuidsingel 29, kraamverpl. S. Bouman, N.I., Kalkoenstr. 5, hand.r. J. Hellevoort, R.K., Soesterweg 163, expeditiech. J. Niessen, R.K., Stationsstr. 28b. Bölke, D.E., Utr.weg 225, kellner. jerritje Merkestijn, N.H., P. C. Hooft- laan 9, dienstb. franziska Koch, D.E., Korte Gracht 4b, kapster. Carolina Vollenhoven, N.I., Hobbema- slraat 5. J. Hofmann, G.K., Langestr. 47, slager. O. Scha.''ge, Z,A„ Celsiusstr., zendeling. Aaltje Nieuwenhuis geb. Hietkamp, Z.A., Celsiusstr. Maria Verburg, R.K., O.Soesterw. 165. Margarelha Agterveld, R.K., L.Beekstr. 9. Jacoba Tommei, R.K., Schimmp.str. 12. Ch. v. Trotsenburg. Schaepmanlaan 17. Hendrika Bakken, R.K., Stationspl. 2, buffet]. A. Korver, R.K., O.Soesterw. 155, slager, v. Oostroom geb. Oosterbeek, Z.A.. Celsiusstr., zendelinge. E. v, Essen. N.H., B.Wuyt.l. 16, dienstb. J. de Vries, |Z,A., Cesiusstr., colport. J. Koops, G.K.,Vlasakkerw.58a,lnsp.l.v. Catharina Best, N.H., St.v.d.Hagenl. 8, teekn. kad. Jacoba Alblas, N.H., Puntenb.laan 29, Jacoba de Klerk, v. Campenstr. 14, OverledenHendrik Vonk, oud 5 weken Simon Johannes Buze, oud 76 jaar, cchig. van N. M. van Lente. 18 Juli. Oeboren: Johanna, d. v. E, Blankestijn en J. van de Kamp Jo hannes Gerrit, z. v. P. Pothoven en H. Bonestroo Adrianus Johannes, z. v. O. Kruijt en C. C. Schut. Prijsnoteering Velling 18 Juli 1832. Druiven 36—42 ct., Aardbeien 17— 27 ct., Kersen 25—29 ct„ Frambozen 20—31 ct., Kruisbessen 7—8ct., Roode bessen 8—15 ct., Tomaten 6—11 ct., Snijboonen 17—22 ct., Sp.boonen 13 20 ct., Doppers 10—19 ct., Tuinboonen 3—4 ct., Capucijners 20—21 ct., pos telein 5—7 ct., Spinazie 9—10 ct., Meloenen 48 ct„ Perziken 5—8 ct., Komkommers 6—7 ct., Spitskool 2— 3 ct., Bloemkool 5—9 ct., Groene kool 3 ct., Wortels 3—5 ct.. Rabarber 2— 4 ct., Bieten 21—32 ct., Andijvie 7— 15 ct., Sla 8—17 ct. Maandagmiddag ontstond brand in een hooiberg behoorende bij de boer derij van Van Leljenhorst aan de Hooge- weg onder deze gemeente. De brand weer was spoedig ter plaats en wist de boerderij te behouden. De hooiberg en een bergschuurtje werden vernield. Hooibroei moet niet de oorzaak zijn. De Burgemeester heeft voor eeni- gen tijd de gemeente verlaten. De Wethouder Veis Heijn is waarnemend Burgemeester. Door Architect H. Kroes werd heden morgen aanbesteed het verbouwen de ;voormalige| conciërgewoning va Zusterscholen inde Schoutenstr. 12 In schrijvers. Hoogste W. v. Gent f 3930, laagste Tommei en v. Soest f2600. Leusden Burgerlijke Stand: Geboren: Gijsbertus z. v. B. L._. mendaal en G. van Doorn. Theo- dorus Anionius z. v. J. Berg en Antje den Ouden. NATUURLIJK koop ik de benoodigde visch bij: YMUIDER VISCHHANDEL H. GLASTRA CO. N.V, Utrechlscbestrut 40 Uit den Omtrek Baarn Burgerlijke Stand. GeborenCorrie, d. v. G. v. d. Horst en J. L. Bom johanna Cornelia, d- v. J. v. Essen en C. Vos Dirk Adri- aan, z. v. G. Kroese en A. M, Kreuger Johannes, z. v. H. Hut en J. Breu nesse Jan Willem, z. v. J. W. Jag- tenberg en H. van Amerongen. On dertrouwd: R. v. Kooij en P. Flanderijr J. C. Hut en J. G. Hop R. v. d Kuil en D. Bos J. de Kolf en G. Buitenhuis W. de Vente en K. v. de Graaf. OverledenW. Proper, echtg. v. A. J. P. de Best, 55 J. Broerze, wed. v. D. Hovius, 72 j. O. Groot- veld, echtg. v. Q. Veenendaal, 76 j. Barneveld Een knaapje was achter op meelwagen geklommen. De knaap viel er op een gegeven oogenblik af en bekwam ernstige verwondingen aan het hoofd. Per auto is hij naar „De Lich tenberg" te Amersfoort vervoerd. Het örijze Veen onder Voorthuizen zal voortaan voor vreemdelingen ver boden terrein zijn. Als vreemdelingen zullen echter niet worden beschouwd pensiongasten, die tijdelijk in de ge meente Barneveld verblijf houden. N.S. J. de Groot, N.I., Coninckstr. 14, marktk. Anna Berends, R.K., Krommestr. 50b, winkelj. T. Wolthuis, Pauwstr. 9, horl.maker. L. Horvath, R.K., Kapelweg 43, music. K.Slagmolen.N.H., P.Buijsl.8, semi-arls. H. Mastenbroek. N.H., Soesterw, 146, makelaar. J. Hoffman, Vondelplein 1, arts. A. Wunsch, O. Soesterweg 171. G. Engemann, E.L., Kaz. Ber. Wapens. vrijw. huz. Gijsberlha Kamphorst, N.H., Borges.l. 24, dienstb. A, Jansen, N-H„ Lageweg 36, molen. G. Kruit, R.K., Pullstr. 17, banketb. Burgerlijke Stand. Nijkerk Doordat het lemoen van den wagen brak, sloeg het paard van J. v. S. na bij den spoorwegovergang op hol. De wagen reed tegen een juist passeerene driewielfiets op, die in elkaar werd gedrukt, de berijder van het rijwiel bleef gelukkig ongedeerd. Op de markt: 305,000 eieren f 2.40— 3.10; 24 biggen f7—10; 2 varkens Geboren Teuntje, d. v. P. A. Schin- f 30—40 122 runderenkalfkoeien kei en W. H. Wismeijer. Gehuwd f 150—200; kalfvaarzen 190—130; vel D. J. van Loo en J. E. Wouterse j Ivee, Ie kw. f0.25. Eemnes besluit van Ged. Staten is ge schrapt de bepaling betreffende de gesloten verklaring van den Buiten- dijkschen weg van den Rijksstraatweg tot de grens van Noord-Holland, plaat selijk bekend als Meentweg, welke aanvankelijk gesloten verklaard was voor verkeer met motorrijtuigen langer dan 5 en breeder dan 1.85 Meter, naar aanleiding van de overweging dat deze weg met veel uitwijkplaatsen, met inbegrip van de daarvoor geschikte bermen gemiddeld een bruikbare rij- breedte heeft van 4,25 Meter. Burgerlijke Stand. Geboren: Alberta, d. van E. Beek en T. van de Bunt. Anna Jacoba, d. van J. Fecken en A. M. Raven. Ede Een timmerman had het ongeluk met zijn linkerhand in aanraking te komen met een cirkelzaag, waardoor hem alle vingers werden afgezaagd. Ten nadeele van een landbouwer zijn 200 witte leghorns ontvreemd. Bij een ander zijn 100 witte leghorns ge- Stolen. Alhier werd een vergadering gehou den om te komen tot de oprichting van een afdeeling Soest van de R, K. Mr. Pius Arts te Tilburg, was als spreker uitgenoodigd Burgerlijke stand. GeborenRichardus Rijk Reinerius, z. van C. R. v. Eijden en P. Weldam. Antonie Albertus, z. van A. Broek en J. A. Buis. Gerardus Cornelis, z. van G. H. Rense en A. B. Verdonk. Bartje Maria, d. van G. J. Willé- mars en B. Schouten. Willem, z. van E. de Lange en C. J. Jongman. Heintje, d. van J. Wallet en J. v. d. Kieft. Manlried Gerhard, z. van Eere- stein en L. Rothe. Gerrit Gijsbertus Anthonius, z. van A. J. J. Hendriksen en A. A, A. v. Dalen. Anionius, z. van C. Wolfsdn en M. v. 't Klooster. OndertrouwdJ. v. Duinkerken en J. A. Hoedeman. OverledenHendrik v. Heerde, 70 jr., geh. met M. v. Dijk. Geertruida E. Oosterhof, 81 jr., geh. met A. Vollegraaf. Henrietta S. W. Blommers, 61 jr., geh. met M. Ver- meule. Christina J. Ticke, 72 jr. geh. met J. Rebergen. Soesterberg den nacht heeft een onbekend persoon zich door inklimming toegang verschaft tot het Kinderhuis „Kinabu", ar hij een zuster, die geheel alleen het gebouw was, ter verpleging van een ziek kind, heeft aangerand, Toen de man de vlucht genomen had heeft de zuster om hulp geroepen. De heer Kramer, die in de nabijheid woont, snelde toe en heeft de politie te Amers foort en Soesterberg gewaarschuwd. LJtrectit De heer C. van Dijk, juwelier op den Steenweg, zag dat uit zijn etalage een schild met 36 massief gouden ringen was ontvreemd. Enkele weken geleden heeft een soortgelijke diefstal plaats gevonden bij een juwelier op de Oude Gracht waar veertig ringen werden gestolen. In den nacht is een personenauto, bestuurd door iemand uit Den Haag door de spoorwegboomen aan de Bilt- straat heengereden. De twee boomen werden vermorzeld. De bestuurder zeide, dat hij door de slechte verlich ting de boomen niet had opgemerkt. Er naderde een trein, doch de over wegwachter kon tijdig den machinist door signalen te geven opmerkzaam maken op het gevaar. De trein kwam juist tot stilstand voor den auto. Een der inzittenden van den auto had een lichte verwonding bekomen in den rug, door een glasscherf. Ingezonden (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Amersfoort, 19 Juli 1932. Geachte Heer Redacteur, Naar aanleiding van het artikel van den heer van Beurden, betreffende de Kortegrachf, zoude ik U gaarne, en wel namens de bewoners van voornoemde gracht, vriendelijk willen verzoeken om eenige plaatsruimte in Uw veelgelezen blad „De Eembode", bij voorbaat dank. De heer van Beurden kan toch zeker Amsterdam's grachten niet vergelijken met de Amersfoortsche grachten, op welke laatste sedert 1736 geen goede ren meer worden vervoerd. Maar, de oude geschiedenis van Amersfoort is nu in dit geval niet de hoofdzaak. Voor de bewoners der Korlegracht is het toch zeker NOODZAAK geweest, zich met een verzoek om overkluizing etc. van de meergenoemde gracht tot den Raad te wenden, teneinde bescherming ~i veiligheid !e erlangen. De heer v. B. schrijft verder, dat de Kortegracht alsdan een groot riool zou worden. Neen, geachte heer, wel eer prachtig parkeerterrein en aan de zij kanten een mooi trottoir, zoodat de verschillende botsingen, ongelukken, verstoppingen van het verkeer, enz., spoedig tot het verleden zouden be- hooren, en wat het groote riool betreft, die wenschte ik liever onzichtbaar IN de gracht, Het Postkantoor is, volgens den heer B. aan meergenoemde gracht zeer verkeerd geplaatst. Het is er nu echter eenmaal en daarmede moeten wij reke ning houden. Zelf erkent de heer v. B. dat het verkeer aan de Kortegracht zeer druk is en het soms op een sta dion gelijkt, waar men tracht door hard nnen een prijs te behalen. Ook de raadgeving betreffende het onder geleide nemen der kinderen heeft geen zin, zooiets is toch practisch mogelijk. Men zoude daaraan nog wel den raad hebben kunnen toevoegen: „Bewoners der Kortegracht, alvorens gij Uwe woning verlaat, gelieve U met het oog op 't gevaar steeds een witte of ander gekleurde vlag vooruit te steken!" Tenslotte nog een vraag aan den heer v. B.: „Wat is mcCr waard, een menschenleven of een mooi stadsge zichtje?- En, wat nu dat mooie van dat grachtje betreft- Komt U eens, bij voorkeur op een regenachtigen dag, een „ruikje" nemen. Ook een „kijkje" is zeer ge- wenscht bij de in de gracht uitkomende riolen, die werkelijk geen bezienswaar dige muurversieringen vormen. Laten wij ons toch aanpassen aan den geest des tijds en niet de put dempen als het kalf verdronken is. Namens de bewoners der Kortegracht: Het Comité. Binnenland Tijdens een communistisch oproer te Trujlllu hebben zich schandelijke tooneelen afgespeeld. Troepen dron ken rebellen plunderden de huizen en lynchten eenige personen. Toen de regeeringstroepen de stad na een bloedigen strijd, waarin tien officieren en nog een aantal personen werden gedood, heroverden, waren de straten met lijken bezaaid. Bij het hooien had de 23-jarige arbeider L. te Silvolde het ongeluk zich met een grashalm in den neus te verwonden. Er ontstond een bloed vergiftiging, waaraan de arbeider na een vreeselijk lijden en verlamming Is bezweken. De rijwielmerken voor het dienst jaar 1 Augustus 1932—31 juli 1933, zijn tegen den prijs van f 2.50 per stuk op alle postkantoren verkrijgbaar. Op den West-Mandsjoerijschen spoor weg is een trein door bandieten ge plunderd, waarbij verscheidene passa giers werden gedood. Volgens berichten uit Nicaragua heeft daar een bloedig gevecht plaats gehad tusschen opstandelingen en regeerings troepen, waarbij 12 opstandelingen zijn gedood. Nabij Bakoe (Rusland) zijn twee goederentreinen op elkander gereden. In één der treinen ontstond brand. Acht wagens en een locomotief stort ten van den spoordijk. Vijf personen werden gedood. Vrijdagmiddag is een gedeelte van 'n mijngang van de staatsmijn „Maurits" te Lutterade ingestort. Tijdens het op- ruimingswerk bleek, dat de drie arbei ders, die opgesloten waren, door val lend gesteente op slag gedood zijn. Het bekende Engelsche renpaard Solario is verkocht voor 49.305 pond sterling (naar den tegenwoordigen koers ongeveer 440 duizend gulden). Dit is het grootste bedrag, dat ooit vor renpaard is betaald. Bij Yvrax, op 10 K.M. van Bordeaux, zijn twee auto's met elkaar in botsing gekomen. Er werden vier personen gedood, twee zwaar en ongeyeer vijf tien licht gewond. Tijdens het onweer, dat boven Oost- Pruisen woedde, zijn 5 personen door den bliksem gedood. In de Chileensche havenstad Talca- huano ontstond tijdens de voorstelling brand in een bioscoop. Twintig kin deren verbrandden, veertig werden gewond. Meermalen treft men het bericht aan dat een kano omgeslagen is en dat inzittenden, de zwemkunst niet machtig, Dat zij die niet kunnen en toch in een kano uitgaan, niet alleen hun eigen leven in gevaar brengen, maar ook dat van anderen die te hulp schieten en, of de kunst van zwem mend redden niet verstaan, of zelfs maar matig zwemmen kunnen, wordt in te voren niet overdacht. Te allen tijde moet dus ontraden worden, op deze wijze zich zelf en anderen noodeloos in gevaar fe brengen. Gelegenheid om te leeren (vindt men overal. Wil men ondanks alles toch kanoën, neemt dan tenminste de noodige voor zorgsmaatregelen en voorzie u van waterdichte kussentjes, gevuld met goede kapok, of beter nog, doet een zwemvest aan. Indien men dan te water geraakt, kan men zich in elk geval drijvende houden en is men niet genoodzaakt onvermijdelijk te verdrinken, indien hulp niet direct komt opdagen. De gemeenlelijke vischverkoop Amsterdam wordt afgeschaft. De vefliezen van het bedrijf, welke voor het jaar 1932 op tenminste f15000.— kunnen worden geraamd, en de overluiging, dat het bedrijf ook in de verdere toekomst niet rendabel is te maken, hebben den doorslag ge geven. Aan de Universiteit te Boedapest is 23-jarige schoenmakersknecht Alexan der Kovacs gepromoveerd tot doctor in de staathuishoudkunde. De jonge man studeerde 'savonds in zijn vrije uren en heeft zich wonderlijk snel door alle examens heengeslagen. ooo Radiocontróledienst heeft samenwerking met de gemeentepolitie te Leiden procesverbaal opgemaakt tegen een bewoner van den Hooge- woerd aldaar, bij wien in een kelder een geheime zendinrichting was op gesteld. De onderdeden van den zen der werden in beslag genomen. Tengevolge van de hitte is de ruim 40-jarige landarbeider v. C. te Wijk op het land dood gebleven. Op den nieuwen rijksweg terhoogte van „De witte bergen bij Laren had een ernstig motorongeval plaats.De 21-jarige motorrijder v. R.ultHMriem reed op dit tijdstip met een sndheW van 80 K.M. in de richting Baarn. Waarschijnlijk doordat N.veroverzijn stuur gebogen zat, zag hij eerst p laatste oogenblik, dat een auto den weg wilde oversteken. Hij reed met veel kracht tegen de auto op. fn hopeloozen toestand is de man naar de Majellastichting te Bussum over gebracht. __00&__ Ouden van dagen van Franeker af komstig waren met 36 luxe auto s op weg naar de bosschen van Gaaster and. Bij Workum reed een der auto s in een kanaal. Behalve de chauffeur waren drie oudjes in den auto gezeten. Allen werden gered. De beide andere inzittenden werden licht gewond. In een timmerfabriek teOsshad 45-jarige arbeider, de B., het ongeluk met zijn rechterhand tusschen de zaag machine bekneld te geraken, waardoor hem vier vingers werden afgezaagd. Vrijdagmorgen zijn op de vier Oranje-Nassau-mijnen per 1 Augustus a.s. in totaal ontslagen 672 personen, ais volgt over de mijnen verdeeld Oranje Nassau-mijn 1 285, Oranje Nas- sau-mljn II 132, Oranje Nassau-mijn III 239 en Oranje Nassau-mijn IV 16 man. Bij de Vischhandelvereeniging te IJmuiden is bericht ingekomen, dat ook België den vischinvoer zal contingen teeren. Toegestaan zal worden een in voer tot 25 pet. der in het vorig jaar verzonden kleinere vischsoorten en 90 pet. van de kabeljauw, schelvisch en rog. Verleden week is op hel motorschip „Moldanger", dat in Amsterdam bij de Ned. Scheepsbouwmij. voor een Noord- sche firma in aanbouw was, brand uit gebroken. Het vuur breidde zich snel over het geheele schip uit, daar er veel kurk in de ruimen aanwezig was Zaterdagavond werd het vüur bedwon gen. De schade bedraagt in ieder ge val f200.000. Te Bussum is een 26-jarig Duitsch dienstmeisje gearresteerd dat bij e familie waar zij diende, zuringzout het eten had gedaan. Twee kinderen werden kort daarna ongesteld. Het meisje heeft bekend, omdat zij met de vrouw des huizes oneenigheid heeft gehad. Sedert verscheidene dagen heerscht in de Vereenigde Staten van N.-Amerika een buitengewone warmte, welke reeds 21 dooden heeft geëischt. Ongeveer evenveel personen verdronken. Volgens de weerberichten is koeler weer voor eerst niet te verwachten. Kerknieuws. Aartsbisdom Utrecht. De Aartsbisschop van Utrecht heelt de Tonsuur toegediend aan de navol gende theologanten: A. A. Ariëns, W. A. v. Beek, A. van Bekkum, B. S. M. Carlier, A, A. Collet, A. A. H. Giesen, P. H. J. Hoogveld, J. H. R. Hunfeld, G. H. H. A.Jansen, F. H. P. van der Kroon, H. G. Kwanten, C. Th. M. van Leeuwen, O. J. Mau- reau, A. J. W. Middelweerd, H. J. B. Mulders, B. A. Oosterwechel, G. A. H. Oude Hendrikman, G. J. Platvoet, H, P. J. Raken, Th. W. Ribberink, A. J. M. van Rijn, C. P. G. Schaepman, J. N. C. M. Schermer, F. Scholten, E. G. M. Slaghek, C. E. Snclder, J. H. Swart, A. C. R. Vehmeijer, P. J. C. Vrinte, A. M. M. Wagemans, J. A, M. Walraven, H. J. Weitjens, J. T. Welling, A. Th. W. Weens en A. v. Wissen. In de havan van Roermond is een expediteur bij het opvijzelen van zwa re ijzeren balken waarbij een domme kracht bezweek, een been afgeknepen. De man is na eenige uren van hevig lijden overleden. In den Grooten IJ-polder heefl een groofe brand gewoed. Een groole land- bouwschuuren een woonhuis zijn het vuur ten offer gevallen. Er heeft in de badplaats Coney Island bij New-York een groote brand gewoed, waardoor vier huizenblokken in de asch werden gelegd. Eenige honderden auto's verbrandden. De schade wordt op 2.5 millioen dollar geschat. Onge veer 200 personen liepen verwondin gen op; 40 hunner moesten in een ziekenhuis worden opgenomen. Van ongeveer twee duizend badgasten ver brandden de kleeren. Bij kleine Kinderen behapdelt men de ODtstoken, roode en smettende deelen met Purol en al deze huid- euvels verzacht men daardoor onmiddellijk en geneest men spoe dig. Om de huid droog 'te houden bepoedere men de betreffende deelen. vooral 'ook de huidplooien, met Purol-poedec. Purol Id dooien van 30 «n 60 ei.; tuben 80'cf? poójcrtn builen Program R. K. Staatspartij. We publiceeren hieronder het con cept-verkiezingsprogram, zooals dit door'het Partijbestuur is ontworpen. Inleiding. De komende parlementaire periode zal in menig opzicht een der gewich tigste zijn die ooit in de moderne po litieke geschiedenis is voorgekomen. Meer dan ooit is bezinning noodig op beginsel en praktijk; het beginsel, dat de praktijk moet bezielen en gezond houden; de praktijk, die het beginsel vruchtbaar moet maken door een uit daden sprekenden wakkeren werkelijk heidszin en vooruitziend beleid. Aan ons Program van actie-1933 behooren daarom vooraf te gaan enkele principieele richtlijnen, die uiteraard niet nieuw zijn, maar thans bijzondere beteekenis hebben. De Slaal is in zooverre dienstbaar aan het individu, dat hij door zijn in richting, wetgeving en bestuur er naar moet streven, het individu in staat te stellen, door eigen kracht, in samen werking met anderen, zijn tijdelijk ge luk gezien in het licht van zijn eeuwige bestemming zooveel moge lijk te verzekeren, met name een be hoorlijk peil van welvaart te bereiken. Daartoe is onmisbaar het staatsgezag hetwelk de activiteit der in het staats verband levenden individuen en groepen zoo noodig dwingend moet richten op het gemeenschapsdoel en moet voorkomen, dat in het nastreven van particuliere doeleinden de natuur lijke vrijheid misbruikt worde, ten na deele van het algemeen welzijn. Daaruit volgt de plicht van de Over heid om het gezag hoog te houden, en de plicht van de burgers om het gezag te eerbiedigen. De eerste en voornaamste gemeen schap van individuen in het staatsver band is het gezin. De werkzaamheid van den Staat moet er dus op gericht de voorwaarden te scheppen, waardoor liet gezin in zedelijk, maat schappelijk en economisch opzicht lol volle ontplooiing kan komen. Deze ge zinspolitiek moet het geheele staats beleid doortrekken. Van dit uitgangspunt moeten wor den beoordeeld de maatregelen: op het terrein van opvoeding cn onderwijs, als primair recht en primaire plicht van de ouders; op het gebied van het burgerlijk recht met betrekking tot het huwelijk; op het terrein der sociale politiek, net bijzonder ten aanzien van de 'oonsvorniing en ten aanzien van den arbeid der gehuwde vrouw op liet gebied van strafrecht, ter voorkoming van alles, wat den zede- lijken grondslag van het gezin kan ondermijnen (Neo-Mallhusianisme. por nografie. zedeloosheid); op liet gebied van volksgezondheid woningbouw; Naast de zorg voor het gezin staat als hoofdpunt van activiteit der R K Staatspartij de politiek op sociaal cri economisch terrein, wW E'ÏÏ"; Anno" Wijst h er de fundamenten aan voor een betere ordening der verhoudingen, ook voorzoover de Staat daarbij, juist n den tegenwoordigen lijd, eer, taak heeft te vervullen. Geen steen ka2 dezen onderbouw worden losgemaakt.

De Eembode | 1932 | | pagina 2