Vulpenhouders Jk Jk Vulpotlooden F. 1TULP OPENING „Snelwerk" Kantoor cn Drukkerij Langegracht 28, Amersfoort DE F.EMRODE verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdag middag. De abonnementsprijs bedraagt één gulden per drie maanden; buiten Amersfoort f 1.10. franco per post. Abonnementen kunnen eiken dag Ingaan. Uitgave van de Katholieke Stichting De Eembode, gevestigd te Amersfoort De Gembode Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Vrijdag 30 Sept. 1932 ADVERTENTIÊN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adverteeren Advertentiën moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur in den morgen zijn bezorgd. Telefoon 314 Zes en Veertigste Jaargang - No. 51 De tijd Is een heilige gave en iedere dag is een leven In het klein. Epistel en Evangelie. Twintigste Zondag na Pinksteren. Les uit den brief van den H. apostel Paulus aan de Ephesiiirs; V, 15—21. Broeders! Ziet toe, hoe gij met voor zichtigheid wandelt, niet als onverstan- digen, maar als wijzen, den tijd uit koopend, omdat de dagen boos zijn. Daarom wordt niet onbedachtzaam, maar verstaat wat de wil Gods is. En wordt niet dronken van wijn, waarin wulpschheid is, maar wordt vervuld met den Heiligen Oeest, elkander sprekend met psalmen en lofzangen en geestelijke liederen, den Heer zingend en verheerlijkend in uwe harten, God en den Vader altijd voor alles dankend in den naam onzes Heeren Jesus Chris tus. Zijt elkander onderdanig in de vreeze van Christus. EVANOELIE volgens den H. Joannes; IV, 46—53. In dien tijd was er zeker koninklijk hofbeambte wiens zoon te Kapharnaiim ziek lag. Toen deze vernomen had, dat Jesus uit Judea in Galilea gekomen was, ging hij tot Hem en verzochtHem.dat Hij zoude afkomen en zijnen zoon ge nezen: want deze begon te sterven. Jesus sprak dan tot hemZoo gijlieden geene teekenen cn wonderen ziet, ge looft gij niet. De hofbeambte zeide tot Hem: Heer! kom af eer mijn zoon sterftjesus zeide hemGa, uw zoon leeft. De man geloofde het woord, dat Jesus hem toesprak, en ging heen. Toen hij nu aftrok, kwamen hem reeds zijne dienaars te gemoet en boodschapten hem, zeggende dat zijn zoon leefde. Hij vroeg hen dan naar het uur, waar op hij hersteld was. En zij zeiden tot hem: Gisteren, op het zevende uur, heeft de koorts hem verlaten. De vader erkende dan, dat dit het uur was, waar op Jesus tot hem gezegd hadUw zoon leeft. En hij geloofde, hij en geheel zijn huisgezin. JOH. DE HEER VARKEN8MARKT TEL,. 1309 AMERSFOORT Piano's Orgels Radio ALLEEN BETERE MERKEN ook geheel zijn gezin zich tot Ood bekeerde. Ziet hieruit de macht van het goede voorbeeld, vooral van de hoofden des gezlns op het huis gezin. Zooals zij voorgaan, zal ook gewoonlijk het huisgezin hen volgen. Christelijke huisvaders en -moeders! prent deze waarheid diep in uw hart. Gij zijt de beschermengelen uwer kin deren. Hoeveel goeds kan uw voor beeld uitwerken in de harten uwer huisgenooten, kinderen niet alleen, maar ook der dienstboden. Zijt gij goed voor de armen, nauwgezet in het onderhouden der goddelijke en kerkelijke geboden, doet gij uwe gods dienstplichten stipt en gewetensvol, nadert gij dikwerf tol de H. Sacramen ten enz., dan zal uw voorbeeld stich tend werken op al uwe huisgenooten, die uw voorbeeld zullen volgen, en in hun verder leven U daarvoor ten allen tijde dankbaar zijn. Zoo zult gij door uw voorbeeld de dierbare panden, aan uw zorgen toevertrouwd, onder uwe leiding brengen tot een godsdienstig, christelijk leven en de voldoening smaken hen gevormd te hebben tot waardige leden van Kerk en Maat schappij. Liturgische Kalender. Week van 2—8 October. Zondag 2. 20e Zondag na Pinkst., Tijdeigen, Mis Omnia, 2e geb. en laatste Evangelie H.H. Engelbewaar ders. Maandag 3. H. Teresia van het Kindje Jezus. Dinsdag 4. H. Franciscus van As- sisië. Woensdag 5. H.H. Placides enz. 2e geb. A cunctis, 3e naar keuze. Donderdag 6. H. Bruno. Vrijdag 7. H. Rozenkransfeest, 2e en 3e geb. (alléén in stille Missen) H. Marcus en H.H. Sergius enz. Credo. Prefatie H. Maagd. Evangelie ver Klaring Twintigste Zondag na Pinksteren. Vele schoone lessen liggen voor ons in het Evangelie opgesloten. We zien hier, dat iedere stand zijn kruisen en tegenspoeden heeft. De hoveling van het Evangelie was een voornaam en aanzienlijk persoon aan het hof van Herodes. Aan goederen, rijkdom, eer en aanzien zal hem wel niets ontbroken hebben maar hij ook had een kruis, dat hem wellicht zwaar der viel dan armoede. Zijn zoon was ernstig ziek, zóó zelfs, dat hij in levens gevaar verkeerde. Troost u hierin, gij minvermogenden, die somtijds meent dat alleen uw stand de drukkende ver legenheid en zorgen kent; ge ziet hier dat ook de aanzienlijken niet vrij zijn van kommer en verdriet. Ook kunnen we hier opmerken dat kruis en tegenspoed naar het lichaam dikwijls groot voordeel aanbrengt naar de ziel. Die koninklijke hofbeambte zou wellicht nooit tot jesus gekomen zijn en in Hem geloofd hebben wanneer niet een doodelijke Ziekte zijn zoon A getroffen had. De ziekte van den zoon was de aanleidende oorzaak, dat de vader en. geheel het gezin in Jesus Christus geloofden. Mocht gij bij alle voorkomende tegenspoeden Gods wijze inzichten stilzwijgend aanbidden, ge duldig aannemen en niet klagen wan neer Ood ons bezocht. Het spreekwoord zegt: Nood leert bidden en de profeet Isaias schrijft .Heer als de tegenspoed daar is zoekt men U". Dit zien we duidelijk in den koninklijken hoveling. Leert hieruit in allen nood uwe toe vlucht tot God te nemen en met ver trouwen en volharding tot Hem te bidden. Zeer merkwaardig is ook de om standigheid dat niet alleen de huurling Voor de R.K. Universiteit. Met de Bede de Daad. 25 September was de bededag vo<, de Katholieke Universiteit. Zooals alle groote zaken begii. wij ook de opwekkingeir«n rondgang voor dit grootsche wv^x ter meerdere eere Gods, met gebed. Maar ditmaal wordt door de gansche Nederlandsche Kerk, van Noord tot Zuid, van Oost tot West, éénzelfde bede geslaakt, 't Geldt toch God's zegen te vragen over het apostolaat des geestes", zooals onze H. Vader het kernachtig uitdrukte. Christus zelf was in den hoogslen zin Apostel. Hij werd door Zijn Vader tot ons heil naar de wereld gezonden. Zijn bede„Kome Uw Rijk" en „Geschiede Uw Wil", zijn de schoonste uitingen van het heilig Apostolaat. Welnu, niet het geringste gedeelte van het Godsrijk is het Rijk des Geestes. En dat Rijk des Geestes, waarin God's wil maatstaf van recht en plicht is, openbaart zich in de Katholieke Universiteit. Haar doel toch is: in en door de wetenschap God's opperheerschappij te doen kennen en te doen eerbiedigen. Maar is het dan niet voor ons allen geestelijken en leeken, geletterden en ongelelterden 'n eereplicht, voor de zaak der Katholieke Universiteit propaganda te maken? Propaganda is zoo oud als het Chris tendom zelf, ja, 't is er een bestand deel van. Petrus was propagandist, toen hij, op het bevel de Christusprediking na te laten, antwoordde„Wat wij gezien en gehoord hebben kunnen wij niet verzwijgen". Paulus maakt van de omstandigheid, dat hij te Athene een altaar vindt met het opschrift: „Voor den onbekenden God", propaganda, en doet de wij»- geeren van A'hene God, die hemel en aarde schiep, kennen. Wij onderschatten de moeilijkheden niet, die de praktische propaganda meebrengt. Maar waar zweet, liefde en opoffering aan 'n goede zaak ge geven woren, wordt ze ons dierbaar en dan valt de arbeid licht. Het werk der Katholieke Universi teit bewijst en staalt onze Katholieke kracht. Het offer veronderstelt bezieling, maar zooals prof. Hoogveld terecht zegt 't brengt ook bezieling. De drie Rijksuniversiteiten s kosten, ofschoon alle gebouwen wezigzijn, jaarlijks acht millioen gul den, mede ons belastinggeld. En wij kunnen ontvangen? Vierdui zend gulden per jaar, 'n fooi, 'n niets. 't Aantal Katholieke hoogleeraren aan Rijksuniversiteiten en Technische Hoogeschool samen was voor 'n 25-tal jaren 4 op de 250. Maar ook daar geldt voor ons: „Wij groeien vast in tal". MeerWij be zitten reeds drie faculteiten aan eigen Universiteitwij willen, wij moeien de KANTOORBOEKHANDEL LangMtr. 68 t.o. Krommastr. TEL. 526 bestaande vervolledigen, de rest vullen. Paus en Bisschoppen vermanen, ja pressen ons er toe. Het belang van het Katholieke volk eischt het. Middelen worden beraamd on dit hooge doel te geraken. Zeven geslachten werkten aan de Bossche St. Jan. Telkens gaf de vader stervend de troffel aan zijn zoon en deze weer aan den zijnengeslachten achtereen. Maar zoo rijst dan ook een monument voor ons oog op, dat de eeuwen trotseert, 'n apologie in steen van het geloof der vaderen. Wij hebben het woord onzer Herders gehoord wij zullen er naar handelen, en ieder in zijn kring, naar best ver mogen, medewerken aan den afbouw in deze groote geestelijke Kathedraal. De Kruisvaarders trokken uit, twee uwen lang, om 't graf van Christus, ontwijd, ontheiligd, geschonden, uit de handen der ongeloovigcn te ver lossen. Ons wacht een hooger, heiliger doelden levenden Christus aan de ontkerstende maatschappij terug te Een laar van verwarring. ,-t is thans een jaar geleden, dat wereld werd opgeschrikt door een jnderslag. Het |Engelsche Pond had de goudbasis verlaten. Velen zagen daar in het einde van de heerschende orde, en niemand kon voorspellen, hoe zich de toestanden zouden ont wikkelen. Onzekerheid en zenuwach tigheid beheerschten het economische leven, met zorg ging men den winter tegemoet. Wij zijn op het oogenblik een jaar verder. Weer staat de winter voor de deur, en we zouden geenszins willen verklaren, dat de toestand rooskleu rig is. De komende winter zal voor millioenen in de meest verschillende landen gebrek en zorg brengen. Onze regeering heeft toekomst in de don kerste kleuren afgeschilderd in de troonrede. Uit Zwitserland, een der weinige landen, dat tot nu toe de crisis zonder al te ernstige schokken te boven is gekomen, wordt gemeld, dat de regeering er voor dezelfde pro blemen staat als hier, een begrooting met een tekort, waarop bezuinigd moet worden, een versobering, die weer grooter zorg zal brengen in tal rijke gezinnen. Ondanks dit alles, ondanks het feit, dat er nog niet van een opleving kan worden gesproken, heerscht er in de meeste landen een andere, geest dan een jaar geleden. Velen zijn optimist en verklaren, dat het ergste geleden is, dat wij betere tijden tegemoet gaan. Wij durven niet zoo opgewekt te schrijven; wij gelooven, dat het op timisme van thans in vele opzichten even ongemotiveerd is als het bodem- looze pessimisme van een jaar geleden, Maar toch is er iets veranderd in de wereld. Men wanhoopt niet meer aan de toekomst, omdat men tot het in zicht is gekomen, dat het uithoudings vermogen onzer maatschappelijke or ganisatie en eveneens het uithoudings vermogen der menschen grooter is dan iemand had durven veronderstellen. Men is blijmoedig omdat men denkt: als de maatschappij dergelijke schok ken kan verdragen als wij gedurende het laatste jaar hebben beleefd zonder ten onder te gaan, is zij innerlijk sterk genoeg om te herstellen van de crisis- ziekte der laatste jaren. Het economische leven past zich aan veranderlijke geldswaarde aan, stelt zich in op een lager peil bedrijvigheid, op lagere prijzen, en heeft een rekbaarheid, waardoor het mogelijk is dat op dit lagere peil het bestaan mogelijk wordt. En gelukkig, de onverwoestbare energie der men schen dwingt tot hernieuwde pogingen om weer naar een hooger plan te ge raken, zoodra de ergste slagen voorbij schijnen te zijn en een zekere stabili teit is ingetreden. Men meent in de Vereenigde Staten een zekere opleving der bedrijvigheid waar te nemen. Hier zien wij zulks nog ma. r hier is ook de crisis lat.r begonnen dan aan de overzijde van den Oceaan. Gemeenschapszin. „Min of meer ben ik bezorgd, of niet het overgroot aantal verceniglngen en organisaties afbreuk doet aan de katholieke gemeenschapsgedachte. Men kan n.l. door louter vereenigingen de verbinding met de gemeenschap ver liezen. Onze volksgemeenschap moet méér zijn dan een vereeniging van louter materieelen aard. Boeren en beiders, middenstanders, studenten hoogcre standen moeten elkander de handen reiken, en zeggenBroeder jouw leven is mijn leven, jouw dood zou de mijne zijn." Kardinaal VON FAULHABER. Binnenland Zet de klok één uur terug. Wij herinneren er nogmaalsaan.dat de zomertijd zal eindigen den tweeden October te drie uur in den voormiddag, zoodat in den nacht van Zaterdag I op Zondag 2 October de klokken één uur moeten worden teruggezet. Dus Zaterdagavond, voor men zich ter ruste begeeft, eerst de klok één uur terug gezet. Voor den boerenstand. Minister Verschuur heeft in een toe spraak tot Brabanlsche boeren teOir- schot een en ander verteld over de steunmaatregelen voor den boerenstand door de Regeering in het leven ge roepen. Men mag niet bij de pakken gaan neerzitten, wan» overal hebben ver schuivingen plaats en daaraan heeft ook de landbouw zich aan te passen. Voor die noodigc aanpassing zal men hebben te zorgen, hetgeen reeds door de verbazingwekkende toename van de pluimveeteelt, die een eerste bron van volkswelvaart is geworden, wordt gedemonstreerd. Zoo zal men telkens de teekenen des tijds hebben te verstaan, hetgeen alleen mogelijk is bij een goed georganiseerden boeren stand. De Regeering kan veel doen op het gebied van land- en tuinbouw, maar toch zal dit in hoofdzaak daaraan lig gen of de Nederlandsche landbouw kan produceeren op het lage niveau, dat de wereld thans verlangt. Nog zijn er teekenen, dat wij de crisis niet te boven zijn en dat de internationale verdwazing door het oprichten van tolmuren aanhoudt. Alles hebben wij te zetten op den export en toch kan spreker de landbouwers nog niet paaien met de hoop, dat de toekomst beter zal zijn. Veel is reeds bereikt als wij er in slagen, dat de toekomst niet erger wordt. Voor land- en tuinbouw is een lijd aangebroken, waai' zeilen bijgezet moeten worden. Vier machtig groote steunmaatrege len om van de andere niet te spre ken zijn ingevoerd voor den tarwe- cn bietenbouw, voor de zuivelindustrie en de varkensteelt, om te voorkomen, dat de boerenstand in het moeras zou wegzinken. Die maatregelen moesten genomen worden, niet om aan de boeren een luilekkerland te verzekeren, doch om hen voor den ondergang te behoeden. De geweldige bedragen, die deze maatregelen vergen, hebben veel critiek uitgelokt. Door deze steunmaat regelen, wordt aan de boeren een paar honderd millioen ten koste gelegd. Had men echter den toestand gelaten, zooals deze ontwikkelde, dan hadden de boeren aan den Nederlandschen consument jaarlijks 10-tallen millioe nen cadeau moeten geven. Thans is de toestand zoo, dat aan den Neder landschen consument varkensvleesch en zuivel kan worden aangeboden tegen een prijs, die niet hooger is dan hetgeen men enkele jaren tevoren moest betalen, terwijl de boerenstand ook leven kan. Het geheugen van den mensch is zoo kort, want ofschoon men aan vankelijk slechts I 2 cent voor de melk ontving, en 8 cent voor het varkensvleesch, hoort men thans: wij hadden die varkenswet niet noodig, want voorheen maakten wij ook reeds 14 cent voor het varkensvleesch. Die 14 cent, zeide de minister, waren echter uitsluitend te danken aan de huidige steunwet, die daardoor haar vooruitwerkende kracht toonde. Ik heb er een boosaardig genoegen in daar aan nog eens te herinneren want ik vind het uitstekend dat de Regeering becriticeerd wordt, maar die critiek moe» dan een beetje redelijk blijven. IPIANOB, VLEUGELS,ORGELS Fa. R. van dan Burg - Arnh.alraat I Bezoekt ome magazijnen; wij bieden H U een enorme keuze zoowef in het 9 eenvoudige als In het meest luxe genre 9 Betaling vanat 14.— per maand J Mot gen, Zat et dag 1 October van den winkel in Technische Papieren, Teeken en Kantoorbehoeften. ENGELs LICHTDRUKKERl! KAMPERBINNENPOORT I Telefoon 1237. De zuivelsteunwet heeft een be vredigende uitwerking en de varkens- steunwet zal binnenkort op ideale wijze werken. Wanneer men critiek oefent is het buitengewoon belangrijk, dat men iets van de zaken begrijpt, waarover het gaat. Met de hulp der organisaties kan men Invloed uitoefenen op de men schen om te zorgen, dat de getroffen maatregelen loopen, zooals men dat wenscht. Bij de varkenssteunwet is het ge- heele vraagstuk geweest om regelend op te treden. In de varkensteen open baarde zich een geweldige schomme ling, doordat nu te veei dan te weinig aan varkensteelt werd gedaan. Die schommeling moest uit de wereld. Toen er opeens te veel varkens op de markt werden gevoerd, die niet alle door de regeering overgenomen konden worden ontstond er een paniek. Op datzelfde oogenblik moest de re geering reeds verder zien en afvragen, of er na eenige weken nog wel var kens genoeg zouden zijn. Het is duide lijk, dat men in zulk een tempo de zouters niet van de hand mag doen. Men moet vertrouwen stellen in de regeering en zich niet door geruchten van de wijs laten brengen. In dit ver band wijst spreker erop, dat de bacon- export naar Engeland tot een peil is gestegen als nog nooit te voren. Waf de kwestie der huisslachtingen betrejt zegt spreker: ook dit komt voor elkaar en spoedig, als men maar op de regeering vertrouwt. Op vrijmoedige wijze is vertrouwen in de regeering gevraagd, u de ver zekering gevend, dat het behoud van den sober levenden boerenstand het behoud is van het Vaderland. CopiEerinrichting IPIïERT VLUG en BILLIJ» iten, Convocaties, Programmi Fa. h. ELZET1AAR LANGE5TRAAT 84 TEL. 628 twee Hilversummers, genaamd V. cn E. en drie personen uit deze gemeente afkomstig. De Hilversummers hadden revolvers bij zich. Uit den Omtrek Baarn Zondag werd ingebroken in de villa van R. op den hoek van Heutszlaan en Zuiderlaan, De toegang tot deze villa werd verschaft door openschui ving van ramen en door verschillende verbrekingen. In de villa werden alle kasten opengebroken. Vermist werd o.a. uit den keider een hoeveelheid wijn. De politie die verwachtte dat de daders zouden terugkomen, omdat nog een hoeveelheid wijn was klaar gezet om mee te nemen, posteerde zich In de villa met revolvers gewapend. Na geveer een kwartier werd in den tuin jeluid vernomen en verschenen weldra Irie personen in de keuken. De agen ten sommeerden de inbrekers onder bedreiging met hun revolver de han den omhoog te steken. Dat de politie zich gewapend had, bleek een goede maatregel te zijn, daar twee van de inbrekers eveneens van een geladen revolver voorzien waren. Zij droegen handschoenen Geboeid werden zij overgebracht naar het politiebureau. De rijwielen waarop zij waren aange komen, hadden zij een plaatsje ge geven in hel Baarnsche bosch. Bij onderzoek bleken deze echter verdwe nen te zijn. Het gelukte de politie evenwel deze rijwielen terug te vinden bij twee medeplichtigen in deze ge meente. Deze beide personen werden eveneens nog gearresteerd. Het zijn In een vergadering van de Coöp. Landbouwvereeniglng deelde de be drijfsleider, de heer W. Hilhorst mede. dat de omzet bedroeg aan veevoeder, kunstmest, brandstoffen en diversen 3.130.411 K.G. met een verkoop van f 183.988.92. Winst f 1789.13. Voorgesteld wordt de I pCt. bij schrijving op leden-reserve niet uit te betalen. De bestuursleden H. Butzclaar en A. Hilhorst worden herkozen. In de vacature R. v. d. Heuvel wordt ge kozen W. Hilhorst. Uitgeloot worden 10 oblihaties, n.l. de nrs. 85, 97, 118, 220, 24, 237, 157, 28. 193 en 63. Entrée-gelden voor nieuwe leden kinderen van leden f2.50, buitenstaan ders 125.—. Zoons of dochters van niet-leden, die gaan trouwen met zoons of dochters van leden f 25.—. De rente van het ledenkapitaal wordt bepaald op 4 pCt. De commissie van de Varkens centrale heeft een bespreking gehad over de levering van zouters. Een woord van dank wordt gebracht aan het college van B. cn W. voor hetgeen jeleverd kunnen worden, koopt |an Kooy, zonder eenige vergoeding. Waag- Seld 20 ct. per stukfondsgeld I pCt. te» een woord van dank aan de be drijfsleider en het personccf der Coüpe- ratic sluit de voorzitter J. Brouwer, de vergadering. BERICHTEN UIT AMERSFOORT De O. L. Vrouwetoren is ter bezich tiging open gesteld voor het publiek. Aan den ingang van de toren is een bord aangebracht, waarop vermeld staat dat het publiek zich voor bezichtiging van den toren kan melden bij den Stadsbeiaardier, de heer Van Kalveen, Breestraat. De prijs per persoon be draagt 40 ct.10 personen 30 ct. per persoon. de conferentie tusschen Directie en Personeelraad van de Ned. Spoor wegen deelde de Directie mede ver plicht te zijn, in verband met de steeds slechter wordende ontvangsten binnen kort een voorstel te doen tot verdere loonsverlaging. Ten overstaan van notaris Schröder werd in „de Zwaan" geveild het fa brieksgebouw aan de Kamp Nos. 96' Het perceel werd toegewezen aan W. van Haselen voor f5500. T lAnttsateMUBfOOur r

De Eembode | 1932 | | pagina 1