F. A. TULP Kantoorboekhandel Bouwplannen Sint Nicolaas-Geschenken J.J.Smit Krommestr. 25 'n VULPEN! Bel dan op No. 42 K Kontoor en Drukkerij Langegracht 28, Amersfoort DE EEMBODE verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdag middag. De abonnementsprijs bedraagt één gulden per drie maanden; buiten Amersfoort f 1.10. franco per post. Abonnementen kunnen eiken dag ingaan. Uitgave van de Katholieke Stichting De Eembode, gevestigd te Amersfoort De eembode Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Dinsdag 29 Nov. 1932 ADVERTENTIËN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adverteertn Advertentiën moeten Dinsdag en Vrijdag vódr 8 uur In den morgen zfln bezorgd. Telefoon 314 Zes en Veertigste Jaargang - No. 68 Domheid, die wijsheid verkoopt, vindt meer afnemers dan zij verdient. Prof. Aalberse In de Katholieke Partijraad. Onze partij zal moeten toonen, haar oude kracht te hebben behouden. Rudolf Stammler schreefElke poli tieke partij, die niet zich zelf tot een dagsvlieg veroordeelen wil, moet uit gaan van een vast beginsel ten aan zien van grondslag, richting en taak inzake de maatschappelijke orde. Dit geldt inzonderheid voor de ka tholieke partij. Wij vormen allen de katholieke partij, omdat wij meenen dat onze beginselen, ontleend aan ons geloof, ons ook moeten leiden bij ons practisch handelen op staatkundig ter rein. Omdat wij allereerst zijn een ge heel principieelc partij ligt daarin onze kracht en de bron van onze eenheid. Nergens heeft men dat zoo goed ge voeld als in ons land. Wij moeten ons daarop niet verhoovaardigen. Wij zijn niet zooveel beter dan andere katho liekendit verklaart onze volksaard de historie. In ieder Nederlander schuilt au fond een theoloog en eeuwenlang zijn wij onderdrukt. Deze herinnering heeft ons het goede inzicht gegeven ons ook op politiek terrein te vereeni gen. De eenheid sluit niet uit een groote mate van vrijheid. Dr. Schaep- man heeft gezegd, dat in onze partij juist de grootste vrijheid kan worden gegeven, want over de beginselen zijn wij het immers eens. Meeningsverschillen zijn er altoos geweest in de partijdaarvoor behoeft men niet te vreezen. Ik ben er zoo vast van overtuigd, dat de drang tot samenwerking in ons is, dat meeningsverschillen nooit de onderlinge samenwerking behoeven te verhinderen. Meeningsverschillen moe ten voorkomen in een volkspartij als de onze, waarin alle katholieken zich thuis moeten voelen, omdat zij voelen dat er met aller belang wordt rekening gehouden. Maar hoezeer wij met alle belangen rekening willen houden en hebben ge houden, nooit mag de partij een be langenpartij worden. Zij moet een prin- cipieele partij blijven. Wij hebben voor aller belang ge zorgd. Is er een partij in ons land, die zoo «oor de arbeiderswetgeving heeft gestreden en openlijk of in stilte voor de belangen van tuin- en land bouw is opgekomen? Wij deden dit op grond van onze katholieke begin selen, die willen, dat de staat werkt in het algemeen belang. Daarom heben wij alle sociale wetten willen en moe ten steunen. Niet om kiezersvangst. Daaraan behoeven wij niet mee te doen. Wij hebben niet veel niet-katholieke kiezers te verwachtende overgroote meerderheid der belijdende katholieken volgt ons. Vrees voor de kiezers is óp politiek gebied het beginsel der on wijsheid. Men moet voor maatregelen zijn, omdat het algemeen belang het eischt, niet omdat een bepaalde groep liet wil. Spr. is het niet vaak met dr. Wibaut eens, maar wel met zijn woorden op het laatste Utrechtsche Congres, waar deze een politiek van „oprechtheid en moed" verdedigde. Zeker zal dikwijls critiek worden vernomen. Critiek is ook noodig, zij maakt frisch en zelf- critisch, mits de critiek eerlijk zij, op bouwend en niet wordt voorgedragen in kienkenden vorm. Wat wij vooral in onze partij noodig hebben enjwaar het vooral op aankomt is de goede gezindheid. Daarop be usten onze eenheid en kracht. Die Da organisatie van de 2 Duitsche spionnage. Te Rantigny was de eerste ulaan, die het slot van de hertogen van Laroche- foucauld binnentrad een Duitsche ka pitein, die enkele jaren achtereen leeraar in het Duitsch in het Ile de France was geweest. De bewoners van het slot ken de hij allen: de kamers waren op zijne plannen genummerd en volledig inge deeld. Op ongeveer 10.000 werd geschat het aantal der kelners, die in hotels, taurants en cafè's dienst deden: in Oosten van Frankrijk waren niet i der dan een honderdtal aantrekkelijke jonge vrouwen in de cantine's der sol- daten werkzaam. Naast hen waren hei employe's van de slaapwagentreinen. die hun talrijke verplaatsingen uitnemend konden benutten. En voorts waren het de kinderjuffrouwen en gouvernantes, die teneinde de Fransche taal te leeren spreken, in Fransche familiën werden opgenomen, en die vooral in de omge ving van hooge ambtenaren, diplomaten Langestraat 65 t.o. Krommestraat Tel. 326 Vulpenhouders Vulpotlooden Foto-Albums Doozen Postpapier Losbladige notitieboekjes Stalen bureau-artikelen Briefwegers Passerdoozen Matador Bouwdoozen Landhuizen, Woonhuizen, Bedrijfsgebouwen. Begrootingen, berekeningen. Gewapend beton. Adviezen kosteloos P. Jos. hak, A chitect Timorstraat 17 - Amersfoor' niets uit partijzucht of ijdele glorie te doen, maar ootmoedig een ander hooger achten dan u zelf, door niet alleen op uw eigen belang te letten, maar ook op dat van anderen bedacht te zijn". In dezen geest vroeg spr. aan den ar beid te gaan in dienst der Staatspartij, heerlijk kleinood, dat onze voorgangers moeilijken strijd hebben veroverd wij weer ongeschonden aan onze kinderen moeten overdragen. A.s. Woensdag 12—4 uur wederom VOLKS VISCHDAQ 4 en 5 mooie gebakken visschen voor 1 kwartje IJMUIDERVISCHHANDEL UTRKCHTSCHESTRAAT 40 Het gesprek van den dag. eenheid moeten wij bewaren als een groot goed en haar ook bewaren in het belang onzer kinderen. De Paus heeft zoo pas nog op kernachtige wijze gezegd. Die eenheid voor alles, boven alles en ten koste van alles. Juist omdat men weet in ons land, dat wij één willen zijn, beschikken wij over zoo groolen invloed. Welk geschil er ook geweest zij, daarna moet de eenheid komen. Ook boven alles moet eenheid blij- :nzij moet boven alle belangen staan. En ook ten koste van alles. Voor die eenheid moet men ook offers van eigen meening brengen en particuliere be langen daaraan ondergeschikt maken. :gt de Paus. Prof. Buys schreef reeds in 1889 dat door allerlei omstandigheden de katholieke partij haar overwicht dankte aan haar eenheid en de bekwaamheid harer leiders. Zoo oordeelde een liberaal in 1889. Vaslberadenheid en zelfbedwang zag hij in de katholieke partij. Ook zin voor realiteit is noodig. Slechts door samenwerking kunnen wij iets tot stand brengen, zooals ik pas geleden in de Kamer heb gezegd. Wij zijn het er allen over eens, dat ij onzs parlementaire instellingen handhaven, dus ook een parlementair kabinet. Daarmede is niet in strijd een extra-partementair kabinet, als een par lementair kabinet niet kan worden ge vormd. Maar aan het laatste willen wij altijd de voorkeur geven. Er zijn drie mogelijkheden een ka binet op principieele basis (de recht- sche partijen) en dan op breeder basis (een linksche partij er bij) of op an dere basis: dus eenige partijen ver eenigen zich tot meerderheid en steu nen een uit haar midden voorkomend kabinet. Men zou zoo denken, dal dit dui delijk was, maar ik merk wel, dat men het nooit duidelijk genoeg kan zeggen. Zeker, er zijn dingen, die men niet of officieren, trachtten binnen te drin gen. Men is nog niet vergeten de eigen aardige figuur van de Duitsche Fraulein. die in dienst van den marinekapitein te Cherbourg was. en die er in slaagde plannen van een onderzeeër weg te ne men. Wel werd zij in het begin van 1914 gearresteerd, maar de plannen waren reeds over de grenzen. De Nachrichtendienst had een groot archief van fiches en van fotografieën. Foto's zijn te nemen met minuscule toe stelletjes. die desnoods in een dasspeld, in een armbandhorloge en dergelijke kunnen worden verborgen. De negatie ven zijn klein, maar scherp, en zij kun nen later worden uitgewerkt. Zoodanige foto-dienaren had de Duitsche Nach richtendienst in bijna elke Fransche stad bcteekenis, en steeds gevestigd zoo veel mogelijk in de omgeving van de ka- e of cenig versterkingswerk. De fi che hadden meestal betrekking op dc offjeieren. en men beweert, dat de Duit sche Nachrichtendienst beschikte ovet dossier van eiken Franschen offi- van beteekenis, zijn doen en laten, behoeft Ie zeggen of die men liever kort aanduidt. Ik vroeg b.v. in de Ka merwenschen wij, ook samenwerking met sociaal-democraten Spr. dacht zijn antwoord duidelijk, maar het te gendeel bleek. Ik had het alleen over wat in den eerstvolgenden lijd zou gebeuren, niet over verre toekomst waarover dr. Nolens sprak, met wien spr. het geheel eens was en is. Een uiterste noodzaak kon ons dwingen tot samenwerking met de S.D.A.P. maar hoe staat het? Dr. Nolens - spr. besprak dat nog uitvoerig met hem voor zijn dood zag in het so cialisme een evolulionnalre partij, maar wie ziet deze richting nu? De krui singsmogelijkheid is naar verdere toe komst verlegd. De mogelijkheid om samen met de liberalen te regeeren Spr. heeft al aan Albarda gezegd, dat hij er nooit aan dacht een burgerlijk bloc te vormen en de S.D.A.P. alleen in de oppositie te laten als een muis in de kaas. Daar aan heeft spr. oorspronkelijk niet eens gedacht. Alleen aan de Vrijzinnig De mocraten heeft spr. gedacht. Op vele punten, vooral in sociale aangelegen heden, stemmen zij met ons overeen Daarom is samenwerking met die partij niet uitgesloten. Nooit met de liberalen Met Windt- horst houdt spr., dat men nooit het woord „nooit" in de vocabulaire moet hebben. Maar samenwerking zoeken met den Vrijheidsbond Spr. ziet die mogelijkheid zoo gauw niet. Pierson Borgesius en Lely zijn weg: de hui dige liberalen keerden zich tegen alle sociale wetgeving, maar wie weet wat er kan gebeuren? Spr. herinnert aan Paulus' woorden tot de Philippensen, twee duizend jaar geleden Wanneer dan een vermaning in Christus of een liefderijk woord, nog vat op u heeft, maakt dan mijn vreugde volkomen door eensgezind te zijn, de onderling liefde te bewaren en een stemmig hetzelfde na te streven, door zijn liefhebberijen, zijn zedelijk gedrag en dergelijke. Liet dit laatste te wen schen over, gaf de stand van zijn fortuin aanleiding tot de veronderstelling, dat eenige bijdrage hem niet onwelkom zou zijn. dan werd de verleiding niet nage laten. Het Dreyfus-proces heeft althans dit voordeel gehad, dat het op het werk van deze geheime diensten, waarbij des tijds de militaire attachés der ambassa- de's waren betrokken, een schel licht heeft geworpen. In dat proces speelde de Minister van Oorlog gedurende Dreyfus' degradatie, Generaal Mercicr. een rol. Niet in alle opzichten een fraaie rol. maar een, waarvan de fouten door de omstandigheden zijn te begrijpen. Vermoedelijk heeft hij nooit begrepen, dat de Duitsche Nachrichtendienst een meesterstuk volvoerde toen deze een kamerdienaar bij hem introduceerde. Van 1893 tot 1895 was deze bij hem werkzaam, en bijkans eiken nacht als zijn meester sliep, ging hij als een hotelrat aan het werk. De Generaal legde zijn sleutels naast zijn horloge en zijn porte feuille op zijn nachtkastje neer; voor eer Groote keuze Uurwerken, Goud en Zilver Zeer voordeelige prijzen, degelijke aflevering dOUDSMID en GEDIPLOMEERD HORLOGEMAKER N.B, Speciaal adres vopr Gouden Trouw- en Verlovingsringen BERICHTEN UIT AMERSFOORT blijken dergelijke instellingen nuttig werk te verrichten. Ook wij hopen door middel van dit bureau te gemoet te komen in de moeilijkheden, die zich steeds voor doen, zoowel voor de bakers en kraam verzorgsters als vopr het publiek. De eersten kunnen op sommige tijden, als meerdere gezinnen op ongeveer dezelfde tijd haar hulp béhoeven, moei lijk aan alle afspraken voldoen, terwijl er ook tijden zijn, dat er zoo goed als geen werk is. Het publiek is niet altijd zeker, dat de besproken kracht komen kan en of er dan een plaats- iter te vinden zal zijn. Het bureau nu stelt zich voor, hierin bemiddelend op te treden. Bakers en kraamverzorgsters (even tueel ook verpleegsters) worden in de id gesteld zich nader op de De R. K. Bond van Bouwpatroons schreef aan den Raad, dat besloten werd den verbouw van het magazijn ten behoeve van Openbare Werken in eigen gemeentebeheer uit te voeren. Adressanten zouden hel zeer op prijs stellen, zoo dit besluit werd herzien. Voorop gesteld dat het zeer wensche- lijk is. dat elk gemeentewerk publiek wordt aanbesteed meenen zij dat van elk werk een begrooting is te maken. Aan de hand van een volledig uitge werkt bestek en teekening; dit brengt voor een deskundige geen moeilijk heden. lij de tegenwoordige werkeloosheid wordt ook door de aannemers zeer naar werkverruiming uitgezien. Nog steeds wordt door een particulier aan aanbesteding met goed toezicht de voorkeur gegeven, vooral om de juiste prijsbepaling te verkrijgen, wat ook vooral 'voor een gemeente van groot belang kan geacht worden. Temeer waar bij eigen beheer vaak elke con trole op kosten ontbreekt, getuige be kende klachten over het overschrijden der begrootingen. Het postagentschap voor 't Soester- kwartter wordt gevestigd: Soesterweg De tentoonstelling van schilderijen etsen van den heer Van Wezel Errens in Concordia wordt voortgezet en met Zondag 4 December. Het Groene Kruis is voornemens een bureau op te richten, waarvan het doel is, door arbeidsbemiddeling te voorzien in de verplegende hulp voor kraamvrouwen. In meerdere plaatsen van ons land gelegenheid hoogte te November van 2 tot 4 uur in de straat no. 11—13 waar een paar be stuursleden aanwezig zullen zijn. geroutineerd spion ais deze man. wa: het niet moeilijk van die sleutels afdruk ken te verkrijgen, zoodat hij kon inzier wat hij wilde. Een moeilijkheid neven; die om documenten te verkrijgen, is ge legen in het vervoeren van die documen ten naar de bepaalde plaats. Gesteld, deze kamerdienaar zou veel afwezig zijn geweest of zich naar een bepaalde plaats hebben begeven, hij zou onmid- delijk in de oogen van het bekende tweede bureau van het Fransche Depar tement van Oorlog verdacht zijn gewor den. Maar deze kamerdienaar had een vriend, die voor hem in dit geval ge lukkig slechts de beschikking over één echt en voorts één glazen oog had en de spionnagediensten waren reeds toen zoozeer geperfectionneerd. dat schijn dat glazen oog, maar in werke lijkheid belangrijke geheimen, die het Fransche leger betroffen, door hem zon der eenige vrees voor ontdekking naar buiten werden gebracht. Wanneer men de meening uit, dat na den oorlog zoodanige spionnage is ver minderd. vergist men zich, De Intelli- Voor Piano's - Orgels Vltigrls: I Fa. R. VAN DEN BURO Arnh.itr. Gevestigd sedert 1887 I GEEF •t Is een BLIJVEND en NUTTIO CADEAU WIJ hebben een reuze sorteering Fa H. ELZENAAR LANGESTRAAT 84 TEL. 528 Wij willen nog even wijzen op Bert Brugmans marionettentheater „De Olijftak" hetwelk van I tot 3 Dec. a.s. doorloopende middagvoorstellingen zal geven bij de firma Vroom en Drees- man, alhier. De Maasbode schreef aldus: „Fijn zinnige kunst en edele ontspanning, zonder eenig voorbehoud prachtig, zuivere harmonie, superieure dingen, weergalooze evenwichtigheid tusschen gebaar en expressie en begeleidende muziek." En De Tijd: „De heer G. J. M. Brugman heeft aan ons land een mario nettentheater gegeven, dat met gerust heid naast het beste op dit gebied uit Duitschland, Italië en Frankrfik gesteld mag worden, sublieme kunst." In den avond heeft men zich met een valschen sleutel toegang verschaft tot een huis aan de Wilhelminastraat, toen de bewoners afwezig waren. Eenige sieraden en wat geld worden vermist. Donderdag I Dec. zal het 75-jarig beslaan van de Militaire Rijschool worden herdacht. Inspecteur Fabius zal de herdenkingsrede uitspreken. De eerstvolgende verkoop van spoorhoul aan de Wagen werkplaats te Amersfoort vindt plaats op 16 December a.s: H - Dl U een Taxi of au'to noodig 4roprc*nnrf Burgerlijke Stand. €4 Nov. Ondertrouwd: F. B. Kam pen en J. G. v. Putten. G. Nieu- wenhuis en J. Haarmans. J. J. Swagerman en H. M. v. Garderen. 25 Nov. GeborenJohan, z.. van R. Mtiiler en H. K. Schlotter. Johanna Catharina, d, van W. Gouverneur en C. C. Ch. v, Geelkerken. Maria Sophia, d. van W. Th. Beijer en M. C. La Haije. Dirk, z. van D. F. Romeijn en E. B. Löher. Overleden Lubberdina Maria Meijer. 25 j., ongeh. Aanbesteding. Zaterdagmorgen werd door de Archi tecten Herm. Kroes en W. C. A. Kroes namens het R. K. Schoolbestuur te Amersloort aanbesteedHet bouwen van een schoolgebouw met bijbehoo- rende terreinenwerken aan hel Dupont- plein te Amersfoort. 29 Inschrijvers Joh. Keulen, Amersfoort 130.870; H. Schipper Zn., Wierden f31 550; H. G. L. Focken, Hengelo (O.) f32.100; Gebr. Trebbe, Enschede 132510; J A. v. Keulen 132,180; G. C Blanken, Bussum f32.200; Terbeek en Lohuis, Albergen-Rijssen 132.600; H. Barten, Amersloort 132.760; fa. G. Miel, Almelo 132.950M. v. Ooijen, Utrecht f33.145; J. de Vos, f33.242 fa. Th. Hollander v. Dijke, A'foorl f 33.545 W. Bunnik, A'foort f33.595; G. Kloosterboer, Broek op Langedljk f 33.895J. Zanten, Zaandam f 33.980 A. C. Snaaljer Eijgenraam, Vlaar- dingen f34.300; H. Rood, Deventer f34.500; G. v. d. Pol, Hoogl.veen f 34 600Gebr. Lieshout, Uirecht f 34.887R. A. Batenburg, A'foort f 34.970H. D. Slagmolen, Utrecht f35 700; J. H. Heijmerink, Nijmegen f 35.725Th. de Goede, Soesterberg 36.200; Brandsen Ouwerkerk, A'foort f36.300; H. Groen, A'foort f36.530; Aann.bcdr. v. Hoogevest f37.798: D. Middelkoop. Vleuten f39.370; fa. Jac. v. Gent f40 998 Verschuur's Aann.bedr., Zeist 152.775. gence Service werkt vermoedelijk nog op volle kracht, en ook het tweede bu- van het Fransche Ministerie zal activiteit eerder hebben uitgebreid dan verminderd, ge'eerd door de opge dane ervaring. En dat ook Duitschland, ondanks de militaire beperking, die Ver- saille het heeft opgelegd, niet slaapt, blijkt wel uit de arrestaties, die in dat opzicht, dank zij de contra-spionnage van het Fransche leger, konden worden gedaan, en zou wellicht nog sterker blij ken. wanneer meerdere van zulke agen ten in handen vielen. Op een dezer vond men een lijst, waaruit bleek, dat van hem verlangd werden inlichtingen over de prototypen der vliegmachines van legi en vloot: de bewapening: het nieuwe li gerpistool van groot kaliber: het nieuw Chatellerault-geweer; het nieuwe pistool te veranderen in geweer: het laatste mo del mitrailleuse: dc normale tanks: de tanks Renauld voorzien van het nieuwe dispositief, ja zelfs woonplaats en per soonlijk adres van den uitvinder van d« nieuwe ketting dezer tanks. En een an dere lijst, gevonden bij een anderen spion, bleek wetenswaardigheden te wenschen over de kusten van het Ka naal. de nieuw sedert den wapenstilstand aangebrachte versterkingen, de nieuwe vliegkampen, bombardeer- en torpedeer- machincs, de middelen ter verdediging der havens, de dcpöts van kolen- en le vensmiddelen. de stabiliteit van de ket ting der nieuwe Renauld-tanks: de su pertanks van Citroën, de mitrailleuse Browning, in België gefabriceerd, en dergelijke, De betreffende agent had zich reeds met verschillende personen in verbinding gesteld, die hem bij het ver krijgen dezer inlichtingen van dienst zouden kunnen zijn. maar zijn materiaal was nog weinig uitgebreid. De onbe zorgdheid. waarmede men vooral in groote landen inlichtingen van dezen aard geeft, is niet meer aan die van voor den oorlog evenredig. Deze spion was een vrouw, die in het net liep toen zij met een al te goed aangeschreven offi cier van de oorlogsschool betrekkingen wilde aanknoopenl Wordt vervolgd.

De Eembode | 1932 | | pagina 1