F. A.Tulp Kantoorboeken Ordners Kaartenkastjes Kaartsystemen Kantoorboekhandel KING Bel dan op No. 42 N.V. Middenstands-Bank Kantoorboeken Fa. H. Elzenaar Bouwplannen K«ato«r en Drukkerij Langegracht 28, Amersfoort DEFEMBODE verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdag middag. De abonnementsprijs bedraagt één gulden P« tWemuiKltnbulten Amersfoort f 1.10. franco per pow. Abonnementen kunnen eiken dag Ingaan. Uitgave van de Katholieke Stichting De Eembode, gevestigd te Amersfoort De Gembode Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Dinsdag 3 Jan. 1933 ADVERTENTiEN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adverteeren AdvertentiCn moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur in den morgen zijn bezorgd. Telefoon 314 Zes en Veertigste Jaargang - No. 78 v Wit zich „uitleeft", t. ètkefd. Voor Driekoningen. De aanbidding van het Christuskind door de Wijzen uit het Oosten neeft alle eeuwen door dichters, schrijvers en Schilders geïnspireerd om ons in woord en beeld deze gebeurtenis voor oogen te stellen. Ook in de gebruiken in de verschillende landen bij de vierinj; van het Driekoningenfeest kunnen wi een bewijs zien, dat dit feil steeds op de volkeren een diepen indruk e maakt heeft. Christus wilde bij Zijn komst op deze wereld het eerst bezocht en aanbeden worden door de arme herders, maa,- daarna moesten ook de machtigen der aarde hun cijns aan den Koning der koningen komen betalen. Steeds weer treft ons de groote be reidwilligheid van deze koningen om het teeken, dat ze in de ster zagen, te volgen. Zij, die uit verschillende streken te zamen kwamen om door den geest Oods geleid hun gaven te gaan offeren, aarzelden in het minst niet om deze neer te leggen aan de voeten van een schijnbaar gewoon menschenkind geboren in een omgeving, die het tegendeel van koninklijk was, ofschoon zij zeker iets geheel anders verwachl Groot Is dan ook het geloof van deze mannen geweest. Evenals de H. Apostel Paulus, toen hij op den weg naar Damascus door het teeken van God getroffen werd, zullen deze kr> ningen gevraagd hebben.Heer wat wilt Gi], dat ik doen zal". Ook zij hebben oogenblikkelijk aan het teeken en aan den slem van God gehoor ge geven. .Wat wilt Gij, dat ik doen zal?' Voor deze vrang komen wij allen eens of meerdere malen in ons leven te staan. Zullen wij het teeken volgen of ons afwenden en het oogenblik der genade vruchteloos aan ons laten voorbijgaan Dit is de groote les, die Driekoningen ons geelt. Laten wij, zooals eenmaal de Wijzen uit het Oosten deden, de ster van ons H. Geloof volgen en ons niet in ver warring laten brengen, ook ai verdwijnt soms het teeken boven een plaats der Edelheid, waar een booze en wereldsche voist als koning Herodes heerscht. Wanneer wij moedig die plaats ver laten, dan zal de ster wederom ver schijnen en ons daar brengen, waai wij den Christuskoning zullen zien, niet als een arm en hulpbehoevend kind, wat Hij uit vrijen wil om ons le ver lossen eenmaal geworden is, maar in vollen glans en majesteit. VICTOR. Nieuw Jubeljaar. De H. Vader heefl door middel van de moderne radio-vinding aan de luis terende katholieken in alle landen en op hetzelfde oogenblik verkondigd, dat Palmzondag van het komende jaar een Jubeljaar begint. Negentien eeuwen zijn er dan voorbijgegaan sedert aan een kruis bij Jeruzalem de Zoon Gods de wereld verloste. Negentien eeuwen, en ondanks dz vervolgingen, de revo luties en oorlogen, gaat de door Hem gestichte Kerk voort, te doopen, te heiligen en zalig te maken. Het .Anno Santo" of heilig jaar is een Tijdperk ditmaal eindigend op Langestraat 65 t.o. Krommestr. Telefoon 326 VITESSE Type- en Copieerinrichtiog Kon. Wilhelmlnastraat 10 Verricht alle soort typewerk tegen billijke prijzen School voor Stenografie en Typen Paaschdag 1934 waarin de gebeden en goede werken der Kerk een bijzon deren zegen en genaden over de ge- loovigen afroepen. Reeds in 1300 werd het ingesteld door Paus Bonifacius VIII, die een vol len aflaat verleende onder bepaalde voorwaarden. Twee eeuwen later stelde men voor 't eerst 'I gebruik in vai openen en sluiten der H. Deur, d.i. de deur ter rechterzijde van den hoofd ingang der Sint Pieterskerk, door den Paus. In deze eeuw is dit het vierde .Anno Santo", uat door de Pausen is afge kondigd. Het eerste geschiedde door Leo XIII in 1900, het tweede door Paus Pius XI in 1925, het derde later verlengd in 1929 bij gelegenheid van het gouden jubilé des Pausen. Van het nieuwe jaar hoopt de H. Vader, en de katholieken over de ge- heele wereld zullen zich daarvoor in spannen, een algemeenen zegen voor de menschheid in meer broederliefde, die elkander voorthelpt en dient ver van de opstanden, bewapening oorlogsconflicten. Binnenland Bij Kon. besluit is benoemd tot rijks archivaris in Utrecht jhr. mr. B. M. de Jonge van Ellemeet, thans rijksarchiva- in Noord-Holland te Haarlem. Goede Raad. Rector Bols, de geestelijke adviseur van den R. K. Volksbond te Amster dam, sprak zijn mannen dezer dagen toe als volgt .De menschen zijn het wachten moe en overal ontwaart men een groote prikkelbaarheid, de criliek wordt feller, er heerscht bitterheid, er groeit drang naar radicalisme. Die sfeer vindt men overal terug, op politiek, sociaal kerkelijk terrein; ook bij ons, Katho lieken, of is er wel één groep dit iaar van verschillende zijden zoo lel be stookt als juist de geestelijkheid. „Het klinkt zoo aanlokkelijk voor de verslagen menschheid van dezen tijd als het radicalisme toont, hoe eenvou dig met zijn middelen de oplossing is te vinden van den huidigen toestand. „We weten, het beperkt zich vol strekt niet tot onze katholieke bevol kingsgroep alleen, met name onder de socialisten heeft de radicale groep zich danig geroerd. Hu leuze is bekend het socialisme nu! Zoo kent men z< ook bij ons: het solidarisme nu! De fout is: dat onze radicalen aAieil ver? wachten van den uiterlljken niaterieelen ombouw van de maatschappij, maar zij verliezen daarbij uit het oog, dat die herstelde maatschappij vorm een geeste lijke rijpheid vordert. Oe vrees is niet ongegrond, dat hierdoor hun radica lisme op een mislukking zal uitloopen en daarmee kapot gemaakt, wat is opgebouwd. „Het is opmerkelijk, dat het radica lisme voor een goed deel niet wordt voorgestaan door hen, die aan den opbouw tot nu toe hebben meegewerkt, maar voornamelijk door zulken, wier eenig aandeel lot nu toe geweest is... ertiek. Men ontmoet ze, die beweren, dat we noodig hebben op economisch terrein het Russische communisme en dat we dan later wel eens praten over PEPERMUNT Met de heerlijke, opwekkende eigenschappen van het edele natuurproduct en onder contróte van het laboratorium: Dr. van Hamet Roos Harmens. Adam. de belangen van den godsdienst. In plaats van Christus' deviesZoekt eers: het rijk Gods, keert men in dit geval de feiten om. ,Een dergelijke mentaliteit ontmeet men ook in verschillende publicaties van radicale zijden. Het is toch een algemeen verschijnsel, dat diezelfde groepen, die maatschappelijk onmid dellijk radicale hervorming voorslaan in hun periodieken en publicaties zoo rauw, soms op Tribune-achtige wijze uitvallen tegen personen, vormen en gebruiken en instellingen der Kerk of der Kalholieken. Natuurlijk kan men heel braaf onderscheid maken en zeg gen, dat die personen of instellingen de Kerk zelf niet zijn. Maar zoo maakt men de Kerk tot een abstract idéé of een embleem aan den muur, terwijl levende Kerk. zooals zij zich be weegt onder ons, verachtelijk wordt gemaakt en neergehaald. „Niet zonder bedenking, ook uit ielsbelang, is dergelijke radicale stroo ming. Spreker haalde daarom aan de slotzinnen van Paus Pius XI uit Qua- dragesimo Anno: laten allen er naar streven, onder de leiding en de leering van de Kerk, tot de geestelijke ver nieuwing der maatschappij het hunne bij te dragen, overeenkomstig ieders talenten, krachten en maatschappelijke positie en laten zij daarbij niet zich zeil of hun eigen belangen zoeken, maar de belangen van Jezus Christus; noch hun eigen meening tegen eiken prijs willen doordrijven, maar ook de beste plannen bereidwillig prijsgeven, als het hoogere gemeenschappelijk belang dil mocht vorderenopdat in alles en bo ven alles Christus regeere, aan wien alle eer en glorie toekomt in eeuwig heid." Piano's - Vleugels Fa. R VAN DEN BURG Hebt U een Taxi of auio noodig Amersfoort. voor Amersfoort en Omstreken AMERSFOORT. Lange Qracht no. 4 - Telefoon no. 304 en 697 Deskundige voorlichting bjj den aan- en verkoop van Effecten Verhuring van Ups Safe-loketten Verzilveren van coupons Êau deïst redieten Incaaseericgen Spaar-deposito's rente 3 Va pet. Belangrijke Mededeellngen. Naar wij vernemen zullen in de pa rochiekerk van den H. Henricus in de maanden Januari en Februari door den bekende conferencier Pater Lector Winkel C^.P. een serie conferenties ge- nouden worden over sociale onder werpen. en wel op de volgende dagen en over de volgende onderwerpen Vrijdag 13 Jan. De sociale kwestie. Vrijdag 20 Jan. Kerk en Eigendom. Vrijdag 27 Jan. Kerk en Arbeid. Vrijdag 3 Febr. Kerk en Kapitaal. Vrijdag 10 Febr. Rechtvaardigheid en Liefde. Vrijdag 17 Febr. Beantwoording van ingezonden vragen. Ofschoon deze conferenties op de eerste plaats gegeven worden voor niet Katholieken zijn ze toch ook voor belangstellenden katholieken toegan kelijk. De aanvang is telkens te half acht. N u t sspaar bank. In het jaar 1932 werd totaal inge legd f 7.706.518,28 terugbet. f7.531.005 zoodat totaal 240.093 posten werden behandeld en f175.513 28 meer werd ingelegd dan terugbetaald. Het inleggerskapitaal steeg van f5.205.997.78 op 1 Jan. tot f5.535.356.80 op 31 Dec. '32. Ingeschreven werden 2248 nieuwe inleggers, terwijl van 1230 het geheele tegoed werd uitbetaald, zoodat het aantal spaarders toenam met 1018; op 31 December bedroeg hun aantal 15.475. Door de afhaaldienst van spaar- en belastinggelden werd opgehaald f541.42922. Geslaagd. Voor het te Amsterdam gehouden examen Duitsche Handelscorrespon dentie (Mercurius) slaagden onze stad- genooten Mej. E. G. Rouwhorst en de heer A. E. van Duin beiden opgeleid door den heer K. W. Feuerstein, Kapelweg 97, alhier. In een ledenvergadering van de afd. Amersfoort van den Alg. Ned. Fascisten Bond is het geheeie bestuur afgetreden en heeft zich met het grootste gedeelte der leden geschaard onder Ir. Mussert, leider der Nationaal Socialislische Be weging. ALLE LJNIATUREN LOSBLADIGE BOEKEN Speciale Registers (Bestelt deze vroegtijdig) Langestraat 84 Telef. 528 Landhuizen, Woonhuizen, Bedrijfsgebouwen. Beg'ootlngen, berekeningen. Gewapend beton. Adviezen kosteloos P. Jos. Hak, A'chitect Timorstraat 17 - Amersfoort In een der nieuwe winkelpanden aan de Kamperbinnenpoort vestigde zich het Electro-Technisch Bureau van de firma G. Boekenoogen, tot dusver gevestigd in de Krommestraat. Voor de betrokken firma beduidt dit een voor uitgang van beteekenis. Het magazijn is zeer ruim gesorteerd en de nieuwste snufjes vindt men er. Er circuleert een adres onder de ingezetenen dezer gemeente, dat ge richt is aan Ged. Staten en waarin gevraagd wordt het raadsbesluit tot stichting van een zwembad in Birk- hoven niet goed le keuren. In het adres worden als hoofdmotieven genoemd de slechte economische toestand en het hooge bedrag. Amersf. Dagblad meldt, dat de bioscoop Amicitia in exploitatie zal worden genomen door den heer J. Jogchem, directeur van het City-Theater De eerste bioscoopvoorstelling in Ami citia is bepaald op 29 Januari a.s., waarin vertoond zal worden„Das Blaue vom Hiramel". A.s. Woensdag 12—4 uur wederom VOLKSVISCHDAG 4 en 5 mooie gebakken visschen voor 1 kwartje IJMUIDERV1SCHHANDEL UTRECHTSCHESTRAAT 40 Het gesprek van den dag. De Barikiellng van 5 I) La Mohinette. I. Niei ver van het dorp Aywaille, ligt een klein eenzaam huisje in een aller liefste omgeving en me: een bekoor lijken naam la Mohinette (maisonnette is huisje). Oorspronkelijk was het een kluis, daarna langen tijd een schuil plaats voor boosdoeners, totdat het, in het jaar 1797, bescherming verleende aan twee geheimzinnige personen, waar van de een, gelijk weldra blijken zal. een staatsman van beteekenis moet zijn geweest. Ze verdwenen onder vreemde omstandigheden, die langen tijd onver- kiaarbaar waren, maar waarover een ontdekking, later in een naburige grot gedaan, ten slotte eenig licht kwam werpen. Op eet, laat uur In den avond van den 12en Thermidor van het jaar V der Eerste Fransche Republiek, (24 Juli 1797), kon men drie personen, Iwee mannen en een vrouw, zien gaan langs een vrij slecht voetpad, destijds de ecnige wig om van het dorp Louvegnez L'. rechtstreeks naar Aywaille te komen. De eenc man, met een flinken stok A sewapend, droeg een wijde blauwe f, k<ct«n muts va.i vossevei, en bewees door zijn zekere houding en vasten tred dat hij met den weg vertrouwd was. De ander was eveneens als een boer gekleed, maar aan diens houding en gang kon men wel merken dat hij zich in die dracht niet thuis gevoelde. Wat betreft de vrouw die op zijn arm leunde, zij was geheel verhuld in een dunnen mantel, waarvan zij de kap over het hoofd had getrokken, zoodat men onmogelijk iets kon zien van haar trekken, noch van haar gestalte, noch van haar kleedij. Na een twintig minuten geloopen te hebben stond de eerste man stil, krabde zich eens over 't voorhoofd, en deed alsof hij wat zeggen wilde, maar er kwam niets, totdat zijn metgezel hem uit de benauwdheid hielp door te zeggen„Wat nu, Gilles, waarom sta je stil „Meneer Sylvain," antwoordde de boer, „het bosch dat u daar ziet is het Bosch van den Graaf." „Van welken graaf?" „Van een uit den ouden tijd, ze welen zelf niet hoe hij heette." „Nu, en wat voor bijzonders is er aan dat bosch?" „Er is.... Meneer, ik wou u wel even alléén spreken." „Ja, ik begrijp je. Maar als je niet spreekt waar Mevrouw bij is, dan maak je haar nog maar angstiger.... Zeg eens: loopen wij eenig gevaar? Verberg mij niets, ik bid je." „O, Meneer, bang moet u niet wezen, ik geloof niet dat er op het oogenblik reden toe is. Maar ik acht het toch mijn plicht u te waarschuwen, dan weet u wat u in geval van aanranding te doen staat." Kom vriend, spreek maar vrij uit er loopt kwaad vclk rond in 't Bosch van den Graaf, is 't niet?" ..Niet altoos. Meneer; maar soms liggen ze toch op de loer om teizigers te overvallen. Ze zeggen dat een bende, waarvan Samuel Carême het hoofd heet te zijn, hier bijeenkom', wanneer ze in dit gedeelte van de streek iets willen uitvoeren." „Zoo, maaki een dievenbende hier het land onveilig?" „Meer dan één, Meneer, en hoe kan het anders in dezen lijd?" „Ja, 't is overal zoo, in de heele republiek; dat komt van de misstan den die er op het platteland heerschen, en van de zwakheid en beginselloos heid van het Gouvernement,... Maar wie is die Samuel Carême?" „Een Jood uit den Elzas, die vrij rondloopt in Luik, ofschoon men hem openlijk met den vinger aanwijst als het hoofd dezer moordenaars en brand stichters... Maar ze zeggen ook dal hij een stille verklikker is van de staats politie van het Directoire. Zijn bende dient hem dus tot tweeërlei doelein den. Daarom is hij zeker zoo brutaal er. .aten ze hem met rust!" Wat je daar allemaal zegt is niet heel bemoedigend; maar we moeten in vredesnaam de dii gen nemen zoo als ze zijn, en onzen weg voortzetten. Jij bent flink en dapper en je hebt een stevigen stok; ik ben goed ge wapend, en heb met mijn vrouw nog wel andere gevaren getrotseerd dan die waaraan Samuel Carême ons zou kunnen blootstellenVooruit dus maar!" En de drie reizigers betraden het Bosch van den Graaf, waar alles duister doodstil was. *la een minuut of lien loopens hoor- i ze, links van hun pad, het kraken van dorre lakken; en van een zijpad, eenige schreden vóór hen, kwam plot seling een n,an te voorschijn die mid den op den weg stilhield. „Wie daar?" riep Gilles, de vóór man, eveneens stilstaande. Een stem antwoordde: ,Ga maar door en wees niet bang. Ik ben heel alleen, en at ken ik je niet, ik durf zeggen dat ik een even eerlijk man ben als jij." „He, Paquay, ben jij het? Waar kom je zoo laat vandaan?" „He, Crahay!,... Hoe vreemd dat ik je niet dadelijk aan je stem herkende Ik kom van Hayen waar ik langer bleef dan mijn plan was; maar jij zeil, hoe kom je hier? En je hebt gezel schap.... Goeden avond samen! Wie zijt gij De heer Sylvain ve'^enoegde zic'1 met een droog: „Goeder, avond Intusschen keek de gids alsof hij in groote verlegenheid zat, zocht naar een geschikte verklaring van 't geval en niets vinden kon.... Maar eindelijk, daar had hij wat! „Die man en die vrouw hier zijn niet uit onze streek. Ze komen uit Duitsch Luxemburg. Ik ontmoette ze een eindje hier vandaan; gelukkig voor hen, want zonder mij zouden ze nooit den weg gevonden hebben naar Harzé. waar ze wezen moeten." „Zeg, oolijkerd, je maakt me wat wijs I" lachte Paquay„maar jouw zaken gaan mij niet aan. Nu, ga maar door; ik hoop dat je geen erger ont moetingen hebben zult dan deze met Goejenavond dus, Gilles 1 f goejenavond. Meneer en Mevrouw - uit Duitsch Luxemburg zooals ik uit Parijs!" En schaterend verdween h zijn eigen pad volgend. Gilles Crahay begon weer te loopen, en wel zóó vlug, dat de anderen be grepen dat hij er zijn redenen toe had; ze deden dus hun uiterste best om hem bij te houden. Eindelijk waren zij uit het bosch. Toen bleef de boer hijgend stilstaan en zei: „Neemt u mij niet kwalijk dat ik u zoo liet draven, maar er was 'reden voor! Ik geloof zeker dat die kerel van zooeven er een is van de bende van Samuel Carême. Zocht hij zijn makkers, of stond hij op wacht, of wilde hij op eigen houtje een eenzamen wandelaar overvallen? ik weet het niet en het doet er ook niet toe. Maar 't was beter om op onze hoede te zijn, want hij had best kornuiten in de buurt kunnen hebben die hij ging waarschuwen. Maar nu zijn we vlak bij Haie-du-Chêne; daar z'jn huizen, en daar hebben we stellig niels meer te vreezen." j „Voor 't oogenblik misschien," zei de heer Sylvain, maar voor de toekomst ben ik op deze ontmoeting niets gerust." „Hoezoo, Meneer?" (Wordt vervolgd.)

De Eembode | 1933 | | pagina 1