F. A. T ulp Kantoorboeken Ordners Kaartenkastjes Kaartsystemen Kantoorboekhandel I Hi it nil instil Bouwplannen R. K. Spaarbank - Amersfoort Kantoorboeken Fa. H. Elzenaar Bel dan op No. 42 toor en Drukkerij Laugegracht 28, Amersfoort EEMBODE verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdag- Iddag. De abonnementsprijs bedraagt één gulden p drie maanden; buiten Amersfoort f i.10, franco per ïst. Abonnementen kunnen eiken dag ingaan. tgave van de Katholieke Stichting De Eembode, gevestigd te Amersfoort De €embode Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Dinsdag 10 Jan. 1933 ADVERTENTIEN 25 cent per regel. Billijke torleven voor handel en nijverheid bij geregeld adverieeren Advertenliën moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur in den morgen zijn bezorgd. Telefoon 314 Zes en Veertigste Jaargang - No. 80 mm De aanstichters van een oorlog zijn hun gelijk, die een doolhof ingingen, ze weten er vaak niet uit te komen. Rijk en arm. SDe goederen, die velen bezitten, mee< dan zij noodig hebben, zijn verschul- D digd voor het onderhoud der armen. De Heer beveelt niet, het tiende deel jj, aan de armen te geven, doch alles, t wat overbodig is. St. Thomas van Aquino. De goederen der armen zijn aan Uw hoede toevertrouwd, of gij deze verkregen hebt door uw eig I of door overerving. St. Chrysostomu8. De armen roepen klagend: het is ons eigendom, dat gij verkwist en ons a bezit dat gij zoo roekeloos wegwerpt. St. Bernardus. Wat de rijke niet noodig heeft, komt de arme tekort. Wie meer bezit dan hij noodig heeft, bezit meer dan hem toekomt. St. Augustinus. Wal een ongerechtigheid is het, wan- r ..eer ik weliswaar van niemand iets wegneem, maar mijn eigen goederen ig voor mij zelf bewaar. r i evengoed een misdaad, den armen aalmoezen Ie weigeren, als men in staat is ze te geven, als iets van een ander te stelen of weg te nemen. St. Ambrosius. Wie twee mantels heeft geve er een Politiek. „Schü- Dr. Joseph Eberle schreef nere Zukunft" het volgende: In Engeland en in de Vereenigde f taten van Noord-Amerika bestaan geen politieke partijen van kathoFeken en toch weten prominente persoonlijkhe den der Kerk en van de katholieke belangen aldaar ook in het openbare leven, steeds weer te waarborgen. Het Fransche Katholicisme heeft iterken politieken invloed, dank zij den breedopgezetten arbeid en het zedelijke overwicht zijner kopstukken, geleerden, chrijvers en kunstenaars. Te Parijs leeft het gemeentebestuur, kosteloos, ;rond ter beschikking gesteld voor den iouw van 60 kerken en de Staat heeft lillioenen hiervoor renteloos geleend. De Kerk bestond zonder de Cesaren, zich als haar beschermheeren uit- javen; zij kan desnoods ook bestaan :onder politieke partijen. Natuurlijk houden wij in Midden- uropa aan onze katholieke partijen tast zoeken wij hun werkzaamheid en lun invloed zooveel mogelijk te waar- orgen. Maar juist in tijden als de •genwoordige zou het verkeetd zijn, onze cultureele activiteit uitsluitend op het polit'eke partijbedrijf te concen- treeren. Juist dan, wanneer tijdelijk een Uitschakeling van de partijen dreigt, moet door de katholieken op ander terrein des te meer worden gepresteerd worden de politieke vertegenwoordi gers van het katholicisme schaakmat gezet, dan moeten er des te meer trachten geconcentreerd worden op,'t religieuue leven, op kanselredevoerin gen en ontwikkelingscursussen, op missies en retraites; op het beoefenen van de katholieke weterschap en het Langestraat 65 t.o. Krommestr. Telefoon 326 VITESSE Type- en Copieerinrichting Kon. Wilbelminaatraat 10 Verricht alle soort typewerk tegen billijke prijzen Schoolvoor Stenografie en Typen verbreiden van haar resultatenop he' systematisch propageeren van ten waarlijk leidende katholieke pers. Hoeveel kolommen worden er soms niet verprutst aan leeg, onverstandig politiek geknoei I Goethe zei eens: „Als men eens een maand lang geen krant leest en dan alle nummers van een heele maand vlak achter elkaar, dan ziet men pas in, hoeveel tijd wordt verspild aan bepaalde krantenlektuur." Boven organisatorische werkzaam heid en massa-activiteit, dient men het centraalprobleem te overzien: h"t vor men en ontwikkelen van persoonlijk heden die, in hun wezen en houding, over hun geestelijken levensstandaard en zijn uitingen de bovennatuurlijke wereld van Christus uitstralen. Er is op den duur niets sterker dan geloovige menschen met groote ideeën. Een Hefele en een Ketteler, een Keppler en een Korum, een Prohaszka en een Faulhaber beteekenen meer ook als politiekejmacht dan dozijnen afge vaardigden. Görres met zijn „Rheini- scher(Merkur", Veuillot met zijn „Uni- vers", waren sterker en invloedrijker dan heele K merfraclies. Stillen de hoest MIJNHARDT'S SALMIAK-TABLETTEN Dooien 20 en 30 ct. 8l) Apoth en Drogisten Maken los VARIA. SPEKSLAGERS POËZIE. Uit het Jaar 1844. In de huidige periode staat het var ken in het middelpunt van veler be langstelling, zoo lezen wij in „De Vee- en Vleeschhandel". Niet alleen van dit der producenten en consumenten, doch tevens van onze Regeering en dan vooral r.iet te vergeten van de Pers. Het blad publiceert een poëtischen welkomstgroet aan een „pracht-exem- plaar" van een varkentje, dat in het jaar 1844 uit de provincie Overijssel ter Amsterdamsche markt werd aangevoerd en het eigendom werd van een spek slager. die over dit zegenrijk bezit zoo danig in vuur geraakte, dat de dichter lijke geest over hem vaardig werd en hein tot rijmen zette. Volledigheidshalve zij dan ook ver meld, dat dit product van een zwaar- mester bruto 722 pond woog en schoon aan den haak het formidabele gewicht had van 620 pondl Gee- „bacon- zwijnlje" dus. Wees welkom, Overijssel's burger, Wees welkom, hier aan 't kooprijk IJ; Al waait geen vlag van trans of toren, Al doet geen jubeltoon zich hooren, Gij zijt hier welkom, denk dit vrij. Gij komt niet als veel and're varkens, Verbleekt, verhongerd, uitgevast, Om u hier rijk'lijk vet te mesten; Gij komt doorvoed in Gijsbrechts vesten, Gelijk 't een edel varken past. Siert u geen rar.g of rldderteeken, Vreest niet, dat hier ons oog naar ziet; Hoevelen, die soms kruisen dragen. Maar hong'rig hier naar ambten jagen, Zijn stad en 'land zoo nuttig niet. I Fa. R. VAN DEN BURG ARNHEM8CHESTRAAT Landhuizen, Woonhuizen, Bedrijfsgebouwen. Begrootingen, berekenhgen. Bewapend beton. Adviezen kosteloos P. Jos. Hak, Architect Timorstraat 17 - Amersfoort oadcr controle Centrale accountaoUdieaet Ned. Beerenbond Qocdgekeurd btj Kontnklt|k Besluit d.d. '.4 Maart 1913, no. 88 De zittingen voor het inleggen en terugbetalen van gelden worden gehouden in het R. K. Spaarbankgebouw 3REEDESTRAAT bij de LANGEGRACHT des ZONDAGS van 12 tot I uurWOENSDAGAVONDS van 7 tot 8 uur en VRIJDAGS van 10 tot 11 uur. Dadelijk ingaande rente 3*/io pCt. Spaarbusjes gratis verkrijgbaar. Kassier: Amsterdamsche Bank. Ge kwaamt uit welige landouwen En vraagt geen brood aan d'Amstelstad Ge vraagt niet eerst om de drie per centen, Maar offert zonder winst of renten, Al wat ge daar gewonnen had. Wees welkom, Overijssel's burger, Zoo rond, zoo dik, zoo zwaar, zoo vet; De rijkom. dien ge hebt gekregen, Strekt vast den Amstelaar ten zegen, En is met bloed nóch zweet besmet. Wees welkom, bloem van Neérland's zwijnen, Wij brengen u ons blijden groet, Ge zijt hier dik en vet gekomen, Schoon zooveel maag'ren herwaarts stroomen, weer vertrekken, wel doorvoed. Ge snelt, aan d'eindpaal uwer dagen, Niet heen naar 'n vèr gelegen oord; Berlijn noch Keulen zal beërven (Schoon g'in dit uur subiet moet sterven), Dat vet, dat Neërlands grond behoort. Dus zal uw komst ons 't hart verblijden, Dan klinkt ons feestlied u ter eer Dan strekt uw komst elk volk tot leering En zet mijn stads- of landsregeering Geen mager zwijn op 't kussen nêerl BERICHTEN UIT AMERSFOORT Loop der bevolking in 1932. Werkelijke bevol king op Mann. Vr. Totaal 1 Januari 1932 19508 20197 39705 Vermeerdering door geboorte 413 373 786 door vestiging 1880 2228 4108 Totaal vermeerderd 2293 2601 4894 Vermindering door overlijden 172 168 340 door vertrek 1456 1516 2972 Totaal verminderd lo28 1684 3312 Meer geboren dan overleden 241 205 446 Meer gevesligd dan vertrokken 424 712 1136 Verschil vermeerdering en vermindering 665 917 1582 Aantal voltrokken huwelijken 312, .aarvan kerkelijk ingezegend 146. Aantal huwelijksontbindingen 16. ALLE LINI ATI) REN LOSBLADIGE BOEKEN Speciale Registers (Bestelt deze vroegtijdig) Langestraat 84 Telef 528 Bij de behandeling der gemcente- begrouting voor 1932 werd besloten aan de Stichting Ziekenhuisverpleging gedurende 1932 en 1933 een garantie te verlcenen tot een maximum van f 1000 per jaar en haar een toeslag te verleenen van een bedrag per week voor ieder gezin dat zich als deel nemer der Stichting heeft opgegeven of nog zal opgeven met een nader te bepalen maximum inkomen, zulks onder vast te stellen regelen. De verleende garantie is niet meer noodig. De Stich ting vroeg een toeslag van 12 cent per week voor ieder gezin dat ziclt als deelnemer opgaf of nog zal opgeven met een Inkomen beneden f1200, van 8centmeteen inkomen beneden f1600 en van 4 cent voor een inkomen be neden 2200. De Stichting zou dan de normale contributie van 22 cent voor die gezinnen met dien toeslag vermin deren. Voor alleenstaande personen wordt verzocht een toeslag van 6 cent per week bij een inkomen tot f600, van 4 cent bij een inkomen tot f 1000. De normale contributie van 12 cent per week zou dan met dezen toeslag wor den verminderd. Deze weistandsgren zen zouden van de gemeente een groot bedrag vergen, terwijl ook personen gemeentelijken steun zouden ontvan gen, die tot nu toe hiervoor niet in aanmerking kwamen en ook naar het oordeel van B. en W. niet in r anmer- king behooren te komen Daarom stel len B. en W. den raad voor een toe slag van 12 cent per week te verleenen aan gezinnen met een zuiver jaarlljksch inkomen onder de f1300. De heer P. van Straalen is beëedigd als makelaar in onroerende goederen. Deze zijn Ir. hoofdzaak bouw-en tuin gronden, boerderijen enz. In de vacature-Koerselman als pre sident van Amersfoorts Mannenkoor, is met algemeene stemmen gekozen de heer G. Benders, thans secretaris dier vereenlging. Limvio-avond. Ten bate van de R.K. Voetbalver- eeniging „Limvio" voerde de R. K. Utrechtsche Middcnstandstooneelclub voor een stampvolle patronaatszaal aan de P. Borstraat een blijspel op in 4 bedrijven„Koppezek op Carnaval". He» geeft de lotgevallen weer van een Carnavalshater, die op alle moge lijke wijzen wordt beetgenomen, waar bij de plagers echter aan het slot aan het kortste eindje trekken. Het stuk muntte uit door vlot en los spel, met de juiste type voor elke rol. Koppezek zelf was een daverend lachsucces met zijn kort driftig figuur tje, zich kwaad makende om alles. De journalist, azend op allerlei nieuws en natuurlijk! schromelijk overdrij- Hebt U een Taxi of auto noodig Amersfoort vend bij het maken van zijn copy. Ook de andere rollen waren goed ingeleefd, zoodat het tenslotte geen verwondering behoeft tc wekken, dat de aanwezigen een leuken lachavond hebben gehad. Als ten slotte de mu ziek ten volle slaagde in het scheppen van een leuke entre-acte sfeer is deze gansche avond een groot succes ge weest envoordeelig voor Limvio f De dames, welke belangeloos de cor sages verkochten haaiden een bedrag op van 110.—, terwijl onder de pauze tevene een mooie schemerlamp hout- zaagwerk werd verloot. De Voorzitter van Limvio, de heer Sieraal, dankte de spelers voor hun mooi spel, de dames voor hun verkoop de muziek voor zijn kranige prestatie en wekte de aanwezigen op propa ganda te maken voor een eventueelc reprise, wat zonder twijfel zal geschieden Wilskracht. Zaterdag namen de volgende leden van „Wilskracht" aan een Solisten concours in Haarlem deel: H. v. d. Linden, G. Rijpert en W. v. Beek. De volgende prijzen zijn behaald: H. v. d. Linden, Superieure Afd. met Trombpne, Ie prijs, 134 pnt.; G. Rijpert, Superieure Afd. met Besclarinet, 2e prijs, 126 pnt. en W. v. Beek, 2e Afd. piston. 3e prijs. 102 punten. Woensdagavond zal de heer v. d. Linden gehuldigd worden in „St. Jozef' wegens het behalen van de hoogste prijs in de hoogste afdeeling. Het Be stuur rekent er op, dat velen van de gelegenheid gebruik zullen maken om den prijswinnaar te komen feliciteeren. Dc Firma F. Th. Onnes, Lavendel straat 3 is omgezet in een vennoot schap onder firma: Drukkerij Onnes v.h. Blankenberg, Vennooten zijn de heeren L. Snoek en G. B. Wolf. De Banneling van 2) La Mohlnette. „Wel, die kerel geloofde immers niets van wat je voorgaf, Hij houdt ons stellig voor vluchtelingen, en hij weet dat jij van Aywaille bent, Hij veron derstelt dus dat we ons daar in de buurt gaar verschuilenhij zal het meedceien aan zijn baas, die zooals je zegt, spion van het Gouvernement is. Nu, daar weten ze dat ik te Luik was. waar ze reeds tien dagen lang naar mij zoeken en speurenJe be grijpt dat het nu best mogelijk is dat ze nu verder in dc Ardennen aan 't vorschcn gaan..." „0 Meneer, we zullen u zóó goed verstoppen, dat de duivel in eigen persoon u niet zou vinden „Dat geve Godsprak nu de vrouw met een diepen zucht. lil. Een uur later trokken ze door Florzé. „Zijn we niet dicht bij de plek waar den 18en September 1794 die groote slag tusschen de Oostenrijkers en de Franschen geleverd werd?" vroeg de vreemdeling. Daar hoeft u ze, zei de gids; „die groote hoogvlakte links van ons." „Arme Gaston", sprak de vrouw op diep bewogen loon „dus 't is dAAr dat hij den dood vond eu dAAr rust zijn gebeente!" „Was het niet vreeselijk om te zien, Gilles, zoo'n veldslag te midden van deze kloven, rotsen en bossclten?" O Meneer, ontzettendEn daarna Duoden en gewonden bij duizenden, Franschen enOostentijkersdoor mekaar, en ons arme dorpje dat al dien lijd aan 'l afbranden was .,ja, verbrand ter wille van de Fran schen Maar des Ie mooier was uw houding tegenover kolonel Vrille. Hij heelt mij verleid hoe gij Item hebt ge red uit de handen van een troep Duitsche soldaten, hij zei dat hij een menigte dergelijke trekjes van de be woners van Aywaille zou kunnen ver tellen. Toen is het mij duidelijk ge worden, Gilles, dat ik mij niet alleen veilig aan iiw handen kon toever trouwen, maar ook dat niemand van je trouwhartige landslieden mij zouden verraden ingeval mijn schuilplaats ont dekt werd." .,U heeft gelijk, Meneer. Het zal u nooii berouwen dat u vertrouwen heeft gesteld in mij en in Meneer Cornesse", antwoordde de boer eenvoudig. Op dit oogenblik traden zij de berg kloof in die vlak tegenover het dorp Aywaille uitmondt. „Een sombere kloof!" zei de vreem deling. „Zijn wij er wel veilig?" „Van den kant der menschen heeil tt hier niets te vreezen, geloot ik," antwoordde Gilles Crahay. „Sedert men, nu twintig jaar geleden, de familie Massart heeft opgehangen, hoort men niets meer van aanvallen op reizigers. Die menschen werden de Barakijnen (Baraquis) genoemd, omdat ze daar ginds in een barak (houten huis) woonden. De man, de vrouw en de dochters vermoordden de menschen die bij hen een glaasje kwamen drin ken of nachtverblijf zochten, cn de zoons deden hetzelfde langs de groote wegen. Met hun zevenen werden zij opgehangen, en dit was een zóó voor beeldige strafoefening, dat niemand ooit meer lust had reizigers overlast aan te doen, cn de kloof van Nicr- bonchera is nu te middernacht even veilig als midden op den dag... wat de boosdoeners betreft, wel te verstaan wat de looverheksen en de booze geesten aangaat, dat is wat anders." Al pratend bereikten zij het einde van de kloof en staken de aloude brug over de Amblève over. Juist ging de maan op van achter de Heid-des- Gattes cn overstroomde de vallei met haar zachten gloed. „O, wat een mooie landstreek!" zei de vreemdelinge, haar handen vouwende, „Dat vonden Al uw iandgenooten, Mevrouw, die hier waren met den veld slag", zei Gilles Chrahay, zich vol trots oprichtend „ja, er was er een, die vóór hij ten strijde trok, eens goed om zich heen keek en schertsend zei: „Nu, als ik hier kom te vallen, dan weet ik tenminste hoe de Hemel zoowat uitziet." Toe de drie reizigers over de brug waren, zei Gilles fluisterend ,,'t Is wel over middernacht, en iedereen is naar bed, maar we zullen toch maar heel héél zachtjes doen. Meneer Cornesse heeft mij ook wél op het hart gedrukt om niet door de voordeur bij hem binnen te gaan, daar gaan alle ge wone reizigers in en uit." Ze sloegen een smal steegje in draaiden rechts af, cn bevonden zich voor een haag met een klein lattcn- poortje, dat zonder moeite openging. Ze kwamen in een tuintje en aan 't eind daarvan was een huisdoor de luiken van een kamer op dc gelijk- vloersche verdieping scheen licht. Een man van omtrent veertig jaren, met een zacht en verstandig gezicht, en met een jasj: van grijs laken aan, kwam opendoen. Hij hield een blaker in de hand. Hij boog eerbiedig voor de beide vreemdelingen en bracht ze zwijgend naar een kleine kamer, vaar een tafel gedekt en van spijzen voorzien stond. Deze man was de Heer Cor nesse, hotelhouder en lid van den gemeenteraad. Twee vetkaarsen verlichtten het ver trek; bij haar licht kon men eindelijk dc trekken van den Heer Sylvaln en zijn gezellin onderscheiden. Dc eerste was een man met reeds grijzend haar zijn fraai en edel gelaat had iels kloeks cn vastberadens. Dat gelaat, zijn ma nieren en zijn houding waren van een waardigheid en een adel, die indruk maakten ondanks het boersche gewaad dat hij droeg. De vrouw was veel jonger dan hij, en ook zij paarde aan een merkwaar dige schoonheid het stempel van hooge afkomst. Ondanks den langen weg dien zij had afgelegd cn de aandoeningen die haar hadden moeten schokken, toonde zij geen spoor van vermoeienis of neerslachtigheid. Zij scheen ge schapen voor een bestaan vol avonturen en gevaren. „Mijnheer en Mevrouw," sprak dc Heer Cornesse, „met uw goedvinden zullen wc ons gesprek uitstellen tot dal u dit eenve-jdig maal gebruikt hebt; u hebt waarlijk wel een hartsterking noodig! Daarna praten we veel meer op ons gemak." „Waarde heer, u overlaadt ons met vriendelijkheden!... Maar onze brave gids... Er is niet voor hem gedekt!" Die goede Gilles had zich beschei den op een afstand gehouder en hij mocht praten wat hij wilde, hij moest mee aanzitten. Gedurende het maal werd er alleen gesproken over de voorvallen op dc reis; daarna zweeg de vreemdeling eenige oogenblikken, cn toen, meteen gedwongen glimlach, begon hij „Hoe pijnlijk het onderwerp ook zijn moge. u moet mij thans veroorloven u iets te vertellen omtrent mijn per soon en toestond." IV. „in deze rampzalige tijden." sprak de vreemdeling, „zijn er niet weinig menschen gedwongen zich te verber gen; hetzij om aan dc gevangenis of het schavot te ontsnappen, hetzij om te arbeiden aan verbeteringen die, huns inziens, Frankrijk van den af grond zullen redden. (Wordt vervolgd.)

De Eembode | 1933 | | pagina 1