t. U. v. Nieuwkerk Meubelfabriek Hl Uitverkoop bij Nieuwkerk Allerlei NATUURLIJK koop ik de benoodigde vlschbij: YMUIDER VISCHHANOEL H. GLASTRA CO. N.V. UtrechtKhestriit AO - Telefoon 92 R.K. Gymnastiekver. „St. Hubertus". Ter gelegenheid van het 12'/,-jarig bestaan dezer vereeniging werden Zondag een tweetal uitvoeringen geven in de Markthal. Om half drie begon de opmarsch. goed van tempo en stap. De Voorzitter, de heer van Valken- hoef, opende hierna met een woord van weikont. De opkomst en bloei der vereeniging was reeds besproken in de bladen, hoewel spr. het toch al zeer uitgebreid verslag nog te kot! noemde De verschillende figuren, uitgevoerd door de meisjes, op de melodie van „Dornróschen's Brautfahrl" lukte niet geheel door het accompagne ment, hetgeen zich herhaalde bij de springoefeningen voor de jongens. Een betere 3 instudeering van de schillende standen en houdingen de muziek behoort in de eerste plaats te geschieden, wil een uitvoering in het openbaar den toets der vergelijking, met andere, vereenigingen goed doorstaan, hoewel we „SI- Hubertus" in de eerste plaats als „jeugdcentrale" beschouwen en in de tweede plaats de gymnastiek, De vrije oefeningen voor de grootere meisjes, ditmaal zonder muziek, was af. Ook de paard-springoefeningen gin gen vlot en zonder groote fouten, de snoeksprongen waren bijzonder fraai. De brugoefeningen voor de heeren gaven keurige staaltjes van spierbe- heersching en evenwicht, in alle op zichten &f. Bij de springriet-oefeningen. hoewel op zichzelf sierlijk en leuk, herhaalde zich hetzelfde euvelgeen overeen stemming tusschen muziek en uitvoe ring, hoewel in mindere mate. doordat de kleine meisjes goed hun best deden en letten op den leider. Zonder muziek gingen de komische oefeningen voor kleinen, waarbij de kleine harlekijn de oefeningen eerst voordeed, bijzonder goed en zonder vergissingen een heele prestatie voor de kleintjes: Bij de knodsoefeningen voor dames bleek echter, hoe de oefening in elegance wint, door de fijne wals- melodie. In gracieusheid en tip-top- uitvoering wel het glanspunt van den middag. Na een korte pauze de rekoefeni gen voor de heeren, netjes afgewerkt, gevolgd door een paar vrije oefeningen door de jongens, eenigszins ongelijk. De Spaansche dans van de meisjes, op een Weensche wals, kon veel los ser, doch toonde wel zooals bij alle oefeningen dat zonder muziek ter dege was gerepeteerd. De voortbewegingsoefeninge: het grut lukte heel goed, gezien de leeftijd. Die van de heeren w—«g|— en goed beheerscht. De nimfendans was een sierlijke reidans, uitgevoerd door de grootere dames en het applaus volkomen waard. Na de keurige oefeningen voor de heeren op de springtafel volgde sluiting. De indruk dezer uitvoering, hoewel verzwakt door eenige minder geslaagde oefeningen, is gunstig. Zij laat zien, dat in onze jeugdcenlrales ook de aandacht blijft gevestigd op een ge zonde verzorging van het lichaam en in dit opzicht is dezen dag voor „St. Hubertus" geslaagd. De muziek was heel goed. X. Van gemeentewege werd aanbe steed het ophoogen van bouwterreinen tusschen Ouden Soesterweg en Plant soengordel. Laagste inschrijver was J. de Kroon, Rhenen voor f 14.422; hoog ste Stekelenburg te Utrecht f29.117 Zondagmorgen brak brand uit bij L aan den Parallelweg. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat de bewo ner zich slechts met moeite in veilig heid kon brengen. Zijn broer, die bij hem logeerde en nog te bed lag, kon zich redden door uit het raam van zijn slaapkamer op de eerste verdie ping in den tuin te springen. De eehtgenoote van L. was naar de kerk. Onmiddellijk rukten twee politie agenten met den slangcnwagen van het hoofdbureau uit en aa.i hun kor daat en doortastend optreden, waarhij ze door een paar burgers (link werden geholpen, is het te danken, dat niet het heclc Dlok hulzen In vlammen opgirEen kwartier daarna kwam de b. and weer met groot materiaal en toen rvzes stralen op de waterleiding, het blusschingswcrk werd voortgezet w. men na een uur het vuur mees e iVi'.r. van den inboedel is gespaard. Dc aangrenzende perceclcn, die ook door het vuur werden aangetast, waren ontruimd. Ook daar Is de schade vrij aanzienlijk en wat door het vZZ Spaan! bleef, kreeg onherstelbare waterschade. Dc maandclijkschc Godsdienstoe fening voor de R. K. Militairen der verschillende wapens en rangen in het „arnizoen, wordt gehouden door den HoogWelGestr. Heer J.J.J. Noordman, Hoofdaalmoezenier van Leger en Vloot, op Donderdag en Vrijdag a.s., in de Garnizoenskerk aan 't Zand. Donderdagmiddag lialf-4 de confe rentie en van 6.30—8.30 uur gelegen heid om te biechten. Vrijdagmorgen om half-8 uur de H. Mis met preek en algemeene H. Com munie. Burgerlijke Stand. 6 Jan. Géboren Josephina Jacoba, van J. J. v. Nijkerk en A. C. M. Vredeling. Christina, d. van A. Veldhuizen en J. B. Boomhouwer. Anto«ius Johannes, z. van C. v. Vul pen en P. M. Rosweij. Rijntje, d. van C. Kamerbeek en G. J. Gogh. Johannes Gerardus, z. van G. E. v. Maanen en W. E. Haalboom. Over leden Martinus Bosboom. 62 jongeh. 7 Jan. Geboren: Johanna Maria, d. van A. v. Zuilen en M. A. v. Daatse- laar. OverledenSusanne Johanna Hubenct, 64 j„ wed. van G. A. Bont huis. Johanna Florentina Josephine Petronella v. Zijl, 71 j„ ongeh. 9 Jan. GeborenEngelina Maria, d, van A. v. Doorn en R. M. v. d. Mast. Hermina Wilhelmina Hubextina, d. i L. M. H. Ramakers en G. E. Lange. Frederik Jan, z. van F- J. Kappers en T. de Hen. Hans, z. van J. D. Heykoop en A. Chr. Thiessen. I Over leden Alijda Berg, 75 j., wed. van A. Woudenberg. - Sinds eenigen tijd heeft het Groene Kruis gewerkt aan een nieuw plan, dc Huisverzorging, dat een onderdeel van de bemoeienis der vereeniging zal worden. Aan de leden werd een cir culaire toegezonden waarin deze Huis verzorging is ontvouwd en in hoofd zaak komt deze hierop neer, dat, als de huisvrouw, vooral bij gezinnen, die onder den druk der tijden gekomen zijn en waar dus zooveel op haar zorg en beleid neerkomt, ziek wordt, ziek, dat de dokter haar rust schrijft, en zij zich niet meer met haar huis en gezin bemoeien mag, dat dan een kracht beschikbaar kan worden gesteld, die ook gedurende eenigen tijd op zeer billijke voorwaarden de zorg op zich neemt voor de kinderen en voor alles wat in het gewone leven voor het gezin noodig is. Deze verzorgster, waarvoor bij keur een vrouw met ervaring genomen wordt, van niet te jongen leeftijd, komt als regel 's morgens, helpt dus c.q. de kinderen al naar school en blijft verder den geheelen dag tot 7 uur. bereddert het huis, kookt, verzorgt de kleine wasch en eveneens de zieke huisvrouw, als de Groene Kruis-zuslers haar werk al gedaan heeft en weer verder gaat. Óp deze wijze kan er aan veel be zwaren tegemoet gekomen worden, kan menig gezin op de gewone manier voortgaan, wat anders niet mogelijk zou zijn dit alles tegen een matig tarief naar draagkracht. Het zal zaak zijn, dal alle leden van het Groene Kruis van de Huis verzorging lid worden de contributie daarvoor kan geen overwegend be zwaar zijn. Blijkt het, dat deze opzet inslaat, zooals dit in verschillende plaatsen reeds tot een succes werd (o.a. Rotter dam. Utrecht. Tilburg), dan zal het wellicht mogelijk zijn om dit plan uit te breiden, zoodat een nog grooter ge bied bestreken zal kunnen worden, leder die de circulaire heefl ontvangen, moge zich dus als lid opgeven. Anna Paulownalaan 1. 16 Januari zal de huisverzorging in werking treden. Jeugdconcert. De oorspronkelijke plannen om vóór de Kerslvacantie weder een jeugdcon cert te geven, konden door omstandig heden niet tot uitvoering worden ge bracht, zoodat het dit keer eerst wat later in den winter zal worden en Woensdag 18 Jan. als datum bepaald is. Waar de afgeloopen cyclus door Alexander Schmuller en George van Renesse op vlooien piano ten gehoore gebracht werd, heeft het Nut gemeend, titans over te moeten gaan tot com binatie van meer instrumenten, om aar. de leerlingen-toehoorders gelegenheid te geven, zich ook op het beluisteren van dergelijke muziek te gaan instellen. Thans zal door eenige arlisten van het Utrechtsch Stedelijk Orkest, een trio, een kwartet en een quintet wor den gegeven, waarbij onze stadgenoot, rle heer Gerrit v. d. Burg, een inleiding houdt en aan de hand daarvan den weg zal aangeven om aandacht te schenken aan dc instrumenten in sa-1 menspel. wie daarvan de leiding heelt,! hoe de motieven worden overgenomen, enz. De stukken, die zullen worden 'oorgedragen, liggen in het gehoor en zijn met opzet niet te ingewikkeld. ]Van de scholen, die als altijd deel-] nemen, zullen dezer dagen de opgaven j inkomenwellicht zal het mogelijk blijken om aan verdere belangstellen den nog eenige plaatsen te kunnen uitgeven. Dit zal f.z.t. nog nader be kend gemaakt worden. Woensdagavond a.s. zal in de Valk op initiatief van de Gczondheidscom-! missie een bespreking met de plaat selijke afdeeling van den Kappers patroonsbond gehouden worden, inzake dc bevordering der hygiëne in hel] kappersbedrijf. Enkele doktoren hebben zich bereid verklaard deskundige in- chtingcn te verstrekken. In verband met gepleegde inbraken is te Amsterdam een 25-jarige man aangehouden en naar hier overgebracht. Plaatselijk Crisis Comité. Het aantal aanvragen om steun bij het Plaatselijk Crisis Comité neemt in de laatste maanden steeds toe. Dien tengevolge zijn de eischen, welke aan de kas van het comité worden gesteld zoo hoog, dat het niet mogelijk zal zijn In de nog komende wintermaan den op dezelfde wijze als tot dusver hulp te blijven verleenen indien niet de geldmiddelen regelmalig worden aangevuld. Het comité is daarom ge noodzaakt opnieuw een dringend be roep te doen op de offervaardigheid van de burgerij. Teneinde het publiek een idee te geven van hetgeen voor de steunverleening van 21 October j.l, tot heden is noodig geweest willen wij 'lier een resumé laten volgen van de 'erschillende artikelen en goederen, welke in dien tijd zijn versteekt 508 bons voor kruideniers waren .iff.— f 508.— 412 bons voor spek a f0.50 - 206.- 414 bons voor melk óf0.70- 2894 438 bons voor brood a f 1.438.- 388 bons voor aardappelen a f 0.60 - 2324 438 bons voor geklopte cokes a f 0.40 - 175.20 Totaal f1849. Van genoemd tijdstip af is aan geld verstrekt f800.—. Aan werklooze arbeiders, die bij de bijzondere werkverschaffing zijn Ie werk gesteld en, doordat hun vroeger be roep dit niet meebracht, niet in het bezit waren van een schop werden 24 schoppen gegeven. Voorts werd aan kleeding, schoeisel en dekking nog het volgende verschaft: 9 paar mannenlaarzen, 3 paar vet- leeren schoenen, 34 paar mannensok- ken, 17 stuks mannenonderpantalons, 17 borstrokken, 9 pantalons, 9 sport hemden, 13 eenpersoons wollen dekens, 11 tweepersoons wollen dekens, 29 lakens, 42 kussensloopen, benevens een luiermand-uitzet. Ook wordt bij de arbeidsbeurs te dezer stede kleeding, schoeisel en dekking verstrekt aan werk- loozen, die crisissteun genieten en bij de werkverschaffing zijn te werk ge steld, JDit geschiedt onder de benaming „Plaatselijk Crisis Comité te Amersfoort afii. BHet bedrag, dat door deze afdeeling, welke gevestigd is Achter Davidshof 2. in dé maanden November en December j.l. is verstrekt is onge veer f 5(100.-. Uit bovenstaande gegevens moge blijken, dat er veel geldelijke steun noodig is. Het comité doet dan ook een drin gend beroep op de burgerij. Men kan gelden deponeeren bij de Geldersche Crcdictvereeniging, Utrechlsche straat, bij het bureau van het Amersfoortsch Dagblad en bij het secretariaat van het Plaatselijk; Crisis Comité, Muurhuizen 106. Indien men aan laatstgenoemd adres kennis geelt, dat een en ander kan worden afgehaald, zal daarvoor worden zorg gedragen. WELKOM VREEMDELING. Gevestigd in Amersfoort. Theresia Schipper, N.H., A. Davidshof I, dienstbode. W. Pouw, N.H.. G. v. St.w.str. 8. voorsl. P. v. Bruinesse, N.H., Heiligenb.w. 71. L. Waterloo, R-K., Asterstr. 6, beambte ROG. W. Huel, N.H., Sch.p.str. 78, ketelm. NS. H. Vlamings. R.K., v. Marnixl. 60, be ambte RÓG. Cornelia Jansen, G.K., W.v.Mecheien- slr. 2. onderw. H. Sol, R.K, Hobbemaslr. 18. C. Kersten, N.H., Wijersslr, IS. Sifferina Veldhuyzen, N.H., Regent.l. 2, dienstbode. Maria de Vries, N.H., Nassaul. verpl. Gerrilje Doest, N.H., Varkensmarkt 9, dienstbode. Anna Bruder, R.K., Pr.Mariel. I.dienstb. Janke Roorda, Randenbr.w. 83, huish. Marie Hoeing,E.L., Pr.Mariel.1, dienstb. johanna Boomer, N.H., Pr. Julianal. 4, verpl. Eiks, Arnh.weg 151, kunslsch. Hendrika Schok. N.H., Utr.weg 266, II. verpl. j. Langevcld, R.K., P. Pljperstr. 17, bankw. Gcrharda Hendriks, N.ll,, Leusderw. 165, huish. Anna Liidwig, R.K., D. Fockcmal. 79, dienstbode. v. d. Groep. C.G., St. Wiliibr.str. 29. zeilm. NS. J. Swicrs, N.H., Timorstr. 28, ambt. ROG. H. Jekel, N.ll - O. Soesterw. 10, rijw.h. R, Ruizendaal v. d. Groep, G.C., St, Wiliibr.str. 29. Janna Franken, N.H., Langeslr. 14, dienstbode, P. Frima, N.H., Schlmm.p.str. 74, coifE Wed. Ate Sijsma, G.C., Schimm.p.k. 20a. G. Donkersloot, N.H., Bankastr. 32, ambt. ROG. v. d. Ileuv^|, R.K., Spaarnestr., rijw.herflt. v. d. Linden geb. Gerritsen, N.ll., Arnh.weg 67, leidster. Neellje Berg, N.H., Vijver 8. werkster Theodora Bosman, R.K., Ute.str. 21b, dienstbode T. Nicuwcnhuizen, R.K., Arnh.slr. J2<j, winkelb. J. de Jong, N.H., KI. St. Jansstr. 9 Maria Verhoeven, R.K., Stalionspl. 2, buffetj. Adriana Emmerik, R.K., Bergstraat 7, dienstbode Geertje ter Haar. G.K., Weverssingel 24, dienstboden A. Poel, R.K., Nieuwstr. 25, étaleur R. Ee. N.H., Hoogeweg 260, chauff. G. Harlingsveld, N.H., Utr.weg 255, ambt. R.O.G. J. Beltman, Zonnebl.str. 58, idem H. Klinge, N.H., Pascalstr. 9, idem P. Blauw. G.K., Spaarnestr. 69. zeil maker N.S. J. Mcnninga, N.H., ambt. R.O.G. G. Burg, N.H., Utr.weg 268, kok Wilha. Klijnsoon, N.H., Huygensl. 34, onderw. H. Simon, E.L., K. Wilhelm.straat 18, schilder Jannigje Jansen, N.H., A. de Kamp 22 Aagje Pannckoek, N.H., Heiligenb.w. 85 C. Huijgen, R.K., Pr. Frederikl. 26 Areke Sor.sbeek, N.H., B. W.laan 69, dienstbode. Clementine Letsch, Vlasakkerweg 46. Plaatselijk Nieuws Barneveld In het afgeloopen jaar zijn ter markt aangevoerd 68.245.000 eieren, die heb ben opgebracht f2,369.551,35, of ge middeld '3,47 per 100 stuks. In 1931 was de aanvoer bijna 2 milliocn meer en de middelprijs f 1,35 per 100 stuks hooger. Bevolking per 1 Jauuari 19327283 mannen en 6721 vr., totaat 14.004. Geboren 204 m. en 171 totaal 275. Ingekomen367 mannen en 383 vrouwen, totaal 750. Overleden 63 m. en 37 vr., tot. 100. Vertrokken354 mannen en 345 vrouwen, totaal 699. Vermeerdering in 1932:154mannen en 172 vrouwen totaal 326. Bevolking per 1 Januari 1933: 7437 mannen en 6893 vr., totaal 14.330. Aantal voltrokken huwelijken 1932: 100. Bunschoten Loop der bevolking over 1932. Bevolking op 31 Dec. 1931,2566 m., 2422 vr.. totaal 49S8. Levend geboren in 1932 83 m„ 72 vr.. totaal 155. In deze gemeente gevestigd 24 m., 29 totaal 53. Overleden 23 m., 25 totaal 48. Vertrokken 25 m„ 23 totaal 48. Bevolking op 31 Dcc. 1932, 2625 in., 2475 vr., totaal 5100. Leven loos aangegeven kinderen 5. Voltrokken huwelijken 33. Geboren in Bunschoten behoorende tot de bevolking van andere gemeente I. Eemnes De bevolking op I Januari 1932 be droeg 1880. In het afgeloopen jaar is zij toegenomen door geboorten met 48, door vestiging met 94, in totaal met 142 inwoners. Zij verminderde door overlijden met 15, door vertrek 140, in totaal 155. Hieruit blijkt dus dat over 1932 de bevolking is ver minderd met 13, zoodal het bevol kingscijfer is teruggeloopen van 1880 tot 1867 (op 1 Jan. 1933). Het aantal gesloten huwelijken be droeg 10. Hoogland De Kon. Ned. Jachtvereeniging heeft onder onze gemeente een slipjachl ge houden. De rit begon op Schothorst ging over de Brand en Duisterweg en eindigde op Hoogenwel. De belang stelling van-de zijde van het publiek was enorm. liet aantal deelnemers be droeg ongeveer 30. Met verbazende vlugheid volgde dc „meute" d.z. de honden het vossenspoor, dat door den slippendrager J. v. Beek was gemaakt. Aan den eindstreep werden de honden onthaald op een vieeschmaal, waarna zc in auto's werden vervoerd. Evenzoo geschiedde met de meeste ruiters en paarden. Het Amslerdamsch Gerechtshof zal de behandeling van de strafzaak tegen ds. E. R. vroeger te Hoogland, thans predikant te Winterswijk voortzetten op 6 Februari a.s. De predikant werd op 9 Februari 1932 door de rechtbank Ie Utrecht wegens liet schrijven van s brieven en briefkaarten met bclcedi- gendun inhoud, o.m. aan jhr. W. Ortt, directeur van de stichting Zand bergen te Amersfoort, veroordeeld tot een maand gevangenisstraf conform den eisch van den Officier. Op 19 en 20 Mei j.l. ellende de zrak in hooger beroep voor hel Amster- damsche llof. De predikant hield vol onschuldig 1c zijn, de schriftkundigen waren echter unaniem van oordeel, dat verdachte de bewusle brieven had geschreven, hiertegenover staat, dal de brievenstroom ook doorging toen de predikant zich vrijwillig in isolatie be vond. De proc.-gcn. mr. Bandin eischic, eveneens een maand gevangenisstraf.! Na het pleidooi van mr. J. Voorlnk uil Winterswijk gelastte het llof een nader] onderzoek van de jongste schrifturen ijdens de interneering binnen gekomen. Heeft U onze etalages nog nief gezien? Doet U het alsnog, er zijn beslist ook voor U koopjes bij. Korte Beekstr. 6 - Tel. 543 - Beekenst.laan 10 In de periode tusschen 20 Mei heden is dc stroom van anonieme brieven door blijven gaan. Burgerlijke Stand. Geboren: Richarda Calharina, d. v. P. J. van den Hengel en M. Tolboom Richarda Aleida, d. v. A. de Ridder en C. Hagen. Op 31 Dcc. 1931 Geboren Gevestigd Overleden 5144 4898 10.042 146 123 216 218 5506 5239 10.745 53 55 108 5453 5184 10.6J7 Vertrokken 205 258 5248 4926 10.174 De werkelijke bevolking op 31 Dec. 1932 bedroeg dus 10.174 zielen, het geen een vermeerdering met 132 zie len beteekent Gedurenc 1932 werden alhier ter markt aangevoerd: Paarden 280; var kens 66, nri- enprijs f 33.78biggen 1931, m.pr. f6.29; runderen 8377, m.pr. melkkoeien f 173.50, vette koeien f203.50; eieren 12.207.900, m.pr. kip peneieren f3.91, jonge henneneieren f3.82, eendeneieren f3.68. In dc vergadering der R. K. Kies vereniging is als candidaat gesteld voor een deskundige op 't gebied van vraagstukken voor rechtsvorming de Tweede Kamer: Mr. J. R. II. Schaick, Voor de vrije zetels de heeren Baron van Wijnbergen, Baron v. Voorst tot Voorst, Van Koeverden, Van Hel- lenberg Hubar en Fleskens. Op de markt: 135.000 eieren f3.40—3.75; jonge henneneieren f2.75-3.25; eendeneie ren f 3-3.25; 43 biggen 16 - 9; 116 runderen kalfkoeien f 130—200. Soesterberg Zondag 15 Januari a.s. des namid dags na het Lof zal de R.K. Kiesver- eeniging een algemeene vergadering houden in de R.K. Militairen vereeni ging. De agenda vermeldt o.m. be stuursverkiezing cn candidaatstelling voor de Tweede Kamer. Putten Loop der bevolking gedurende het jaar 1932: Bovolking op 1 Jan. 1932 7745ingekomen 365. geboren 219, totaal 8329. Overleden 83. vertrokken 374. Bevolking op I Jan 1933 7872. Veenendaal De 11-jarige Jan Bos. die op de fiets door de Kerkewijk reed. werd door een vrachtauto gegrepen en tegen den grond geslingerd. Ernstig gewond werd hij opgenomen en overleed korten tijd later. Binnenland De aanstaande Verkiezingen. Men meldt, dat Mr. J. M. M. Hamers. Burgemeester der gemeente Jutphaas, op een daartoe strekkend verzoek heeft geantwoord, dat hij geen candidatuur voor dc Tweede Kamer wenscht te aanvaarden, aangezien zijns inziens, naast zijn ambt als Burgemeester, een ricliligc vervulling van liet lidmaat schap der Tweede Kamer niet moge lijk is, en hij het burgermeesterschap verkiest boven de functie van Kamerlid, Nieuwe Katcchismus. liet Episcopaat heeft, voorgellcïTt door ccnc daartoe ingestelde Commis- ie den nieuwen tekst vastgesteld van De Ecrsle Kalechlsmus" cn van „Üt Dagelijkschc Gebeden" voor de Ne- derlnndsche Kerkprovincie. De Eerste Katechisinus moet op de scholen worden ingevoerd bij den aan vang van het nieuwe schooljaar in 1933. Dc nieuwe tekst der „Dagelijk schc Gebeden" moet ingevoerd zijn op I Januari 1934. Door den trein is bi) den overweg te Ulrum de lü-jarige dienstbode F. S. overreden en gedood. De machinist van den trein had van het ongeluk niets gemerkt, doch hedenmiddang op de terugreis zag hij het vrecselijk ver minkte lijk van het meisje tusschen dc rails liggen. Hel hoofd cn een arm waren van den romp gescheiden, liet meisje was afkomstig uit Ulrum en in dienstbetrekking te Leens. Te Hoensbroek was men in de schuur van een veehouder bezig ratten te verdelgen met electrischen stroom. Een 15-jarige knaap kwam onverwachts inet den stroom in aanraking en hoe wel deze onmiddellijk werd uitgescha keld, bleek dc jongen dood te zijn. Zondag is in den ouderdom van 72 jaar Ie Utrecht overleden dc be roemde oud-hooglceraar in de genees kunde Dr. B. Kouwer. Een olifant van een jachtexpeditie in de buurt van Cawnpore (Britsch- Indië) is onderweg plotseling wild ge worden. Het razende dier doodde vijf personen, verwondde verschillende an deren en vluchtte fen slotte in het oerbosch. De sneltrein Praag—Weenen is in de buurt van het grensstation Lunden- burg in botsing gekomen met een auto bus, waarbij drie personen gedood, vier ernstig en drie lichtgewond werden, In België is de werkloosheid aan het minderen. Bedroeg het aantal werk- loozcn in Juli j.l. 344.000, thans is het gezakt tot ongeveer 300.000 en alles doet voorzien, dat einde dezer maand liet cijfer nog meer zal zijn gedaald. In het gebouw van hel gemeente lijk elcctrisch bedrijf te Den Haag, is de monteur K. L. B, in aanraking ge komen met een spanning van 10 000 volt- De ongelukkige was op slag dood. In het plaatsje Munie San Giacomo hebben op grond van geschillen van plaatselijken aard bloedige incidenten plaats gehad. Driehonderd personen hielden een betooging en vielen drie carabinieri uit de gemeente Sassano aan, van wie er twee gewond werden. De aangevallenen zagen zich genood zaakt het vuur op dc menigte te openen, waardoor drie personen werden ge dood en vier gewond. De orde is thans weer hersteld en men is er in geslaagd de belhamels te arresteeren, Een half jaar geleden vertrok Wer ner Dingworth met zijn eehtgenoote per kano uit Venlo om een tocht naar Johannesburg te maken. In Zuid-Frank rijk kwam liet echtpaar voor moeilijk heden te staan bij het nemen van een kleine stroomversnelling. De vrouw stapte uit en nam de bagage mee om de boot te verlichten. De inau trachtte alleen de hindernis te nemen, doch de boot kantelde en voor de oogen van zijn eehtgenoote verdween hij in de diepte. Zooals de Graal van het Haarlem- sche diocees reeds twee malen in het Ainsterdamsche Stadion een mysterie spel opvoerden (een Paasch- en een Pinksterspel), hebben ze Zondagavond te Berlijn in het Sportpalasl een Kerst spel opgevoerd. Zulks met behulp van de Duitsche graalmeisjes De Graal heeft n.l. in de Duitsche hoofdstad een nederzetting gesticht met eigen Graal- huis. Zaterdagavond vertrokken, in den trein biddend cn zingend, woonden de meisjes Zondagochtend te Berlijn een H. Mis bij, voor haar opgedragen door Mgr. Aengcnent, bisschop van Haar lem, en naderden tot de II. Tafel. middags werd „Rorafe coeli" gezamenlijk gerepeteerd. Des avonds werd de uitvoering door duizenden en duizenden katholieke Berlijncrs bijge woond; ze slaagde prachtig en was door de uitzending van de K.R.O. ook in Nederland volledig te volgen. Na alloop heeft Mgr. Aengeiiem een rede in de Duitsche taal gehouden, waarin hij doel cn werkwijze van de Graalbeweging uiteenzette en den Bei- lijnschen Graalmeisjes aanried zich niet door tegenslag en tegenwerking te laten ontmoedigen. Tweede spreker was Mgr. Meyers, van Londen, die in een korte Engel- sche toespraak de belangstelling der Britsche katholieken betuigde in de actie hunner gcloolsgenooien op het continent. Tenslotte sprak Mgr. Schreiber, bis schop van Herlijn, die zijn beide ambl- genoolen dankte voor hun sympathie en woorden v.ui bijzonderen dank sprak lol de llollandsche meisjes.

De Eembode | 1933 | | pagina 2