F. fl. TULP iïlAATKLEEDING Kantoorboeken Fa. h. Elzenaar Allerlei Kantoor ea Drukkerij Langegracht 28, Amersfoort DEJEEMIPDE versch,int eiken Dinsdag- en Vrijdag middag. De abonnementsprijs bedraagt één gulden per drie maandenbuiten Amersfoort f 1.10. franco per post. Abonnementen kunnen eiken dag ingaan. Uitgave van de Katholieke Stichting De Eembode, gevestigd te Amersfoort De €embode Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Vrijdag 24 Pebr. 1933 ADVERTENT1ÊN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adverteeren Advertentiën moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur in den morgen zfjn bezorgd. Telefoon 314 Zes en Veertigste Jaargang - No. 93 Het is het kenmerk van het fanatisme, Hooit tt gelooven aan de goede trouw Zijner tegenstanders Epistel en Evangelie. Zondag Quinquagesima. Les uit den eersten brief van den i H. apostel Paulus aan de Korinthiërs; XIII. 1-13. Broeders! Al spreek ik de talen der menschen en der engelen, zoo ik geene liefde heb, ben ik geworden als een geluidgevend metaal of een klinkende schel. En al heb ik de profetie-gave, en al ken ik alle geheimen en bezit ik alle wetenschap, en al heb ik alie geloof, zoodat ik bergen kan verzetten: zoo ik echter geene liefde heb, ben ik niets. En al deel ik al mijne bezittingen uit tot spijs voor de armen, en al lever ik mijn lichaam over om verbrand te worden, zoo ik geene iiefde heb, baat het mij niets. De liefde is lijdzaam, zij is goedertieren; de liefde benijdt niet, zij handelt niet onbescheiden, zij is niet opgeblazen, zij is niet eerzuchtig, zij zoekt het hare niet, zij wordt niet toornig, zij denkt geen kwaad, zij ver heugt zich niet over de ongerechtig heid maar verblijdt zich met de waar heid; alles verdraagt zij, alles gelooll zij, alles hoopt zij. alles verduurt zij. De liefde vergaat nimmer. Hetzij pro fetiegaven, zij zullen een einde hebben hetzij talen, zij zullen ophoudenhetzij kennis, zij zal te niet gedaan worden. Want wij kennen ten deele en wij profiteeren ten deele; wanneer nu zal gekomen zijn wat volmaakt is, dan zal tenietgaan wat ten deele is. Toen ik een kind was. sprak ik als een kind, had ik meeningen als een kind, dacht ik als een kind; toen ik echter man werd, heb ik afgelegd wat des kinds was. Nu zien wij door eenen spiegel in een raadselmaar dan van aange zicht tot aangezicht. Nu ken ik ten deele; maar dan zal ik kennen gelijk ook ik gekend ben. Ntt echter blijven geloof, hoop, liefde, deze drie; doch de grootste daarvan is de liefde. EVANOELIE volgens den H. Lucas; XVIII, 31—43. In dien tijd nam jesus de twaalf tot Zich en zeide hunZiet, wij gaan op naar Jeruzalem, en alles zal vervuld worden, wat door de profeten over den Zoon des menschen geschreven is. Want Hij zal overgeleverd worden aan de heidenen, en Hij zal bespot en ge- geeseld en bespuwd worden; en na Hem gegeeseld te hebben zuilen zij Hem doodenen op den derden dag zal Hij verrijzen. Doch zij verstonden niets hiervan, en dit woord was voor hen verborgen, en zij begrepen niet wat er gezegd werd. Het geschiedde nu, toen Hij Jericho naderde, dat zeker blinde aan den weg zat te bedelen. En toen deze eene schare hoorde voorbijgaan, vroeg hij wat dit was. Men zeide hem dan, dat Jesus, de Nazarener, voorbij ging. En Hij riep, zeggendeJesus, Zoon van David, ont- fern. 'J mijner! En zij die vooruitgingen, berispten hem, dal hij zwijgen zou. Hij echter riep veel meerZoon van David, ontferm U mijner! Jezus nu stilstaande gebood hem tot Zich te brengen. En toen hij genaderd was, vroeg Hij hem, zeggendeWat wilt gij dat Ik u doen zal? Hij nu zeide: Heer, dat ik zien mogeEn Jesus zeide hemWord ziendeuw geloof heeft u gezond ge maakt. En oogenblikkelijk zag hij en. God verheerlijkend, volgde hij Hem. En al het volk, dit ziende, gaf lof aan God. Blokken Postpapier Mappen Postpapier Doozen Postpapier KANTOORBOEKHANDEL Ungeatr. 88 I.e. Krommestr. TEL 328 IPIANO'S.VLEUGELS.OKGELS Fa. R. van dan Burg - Arnh airaal I Bezoekt onze magazijnen; w|j bieden E U een enorme keuze zoowel in het eenvoudige at* In het meest luxe genre Betaling vanal 14.—permaandxB dingen, maar als wij zullen gekomen zijn in de hemelsche glorie, in het rijk der liefde, als wij mannen zijn gewor den, dan zullen wij den God der liefde kennen en zien van aangezicht tot aan gezicht. niet als in een raadsel of in een spiegel, maar in eene kennis, ge lijkende n r de kennis van den Aller hoogste zeivcn.-AI ons kennen en weten, al ons werken en tot stand brengen is slechts stuk-werk. Wij kennen nu maar ten deele. Doch, wanneer hetgeen vol maakt is zal gekomen zijn, zal hetgeen ten deele is vernietigd worden. Als de kennis van een kind voor die van een man, als een raadsel voor het heider aanschouwen, als een spiegelbeeld voor de werkelijkheid, zoo taant alles voor de kennis, die in alle eeuwigheid de liefde in de zaligen uitstort. Zooals God ons kent, op dergelijke wijze zul len wij in den hemel God kennen, ofschoon geen geschapen wezen Hem ooit volkomen zal begrijpen. Nu nog blijven geloof, hoop en liefde, maar in den hemel zal het geloof djor het aan schouwen, de hoop door het bezitten zijn verwezenlijkt, de liefde alleen blijft in alle eeuwigheid. Het Evangelie roept den geloovigen toe: .Ziet, wij gaan opwaarts naar Jeruzalem en de Zoon des menschen zal overgeleverd worden. De H. Kerk staat op den vooravond der vasten, een tijd van deugd, ver sterving en gebed. Dal de geloovigen de goddelijke deugd der liefde boven alles hoogschatten die deugd zonder welk geen enkel goed werk eenige waarde heeft. Opdat de zondaars met den blinde langs den weg Jesus om die liefde, hun zoo noodig als het lichl| der oogen, dringend smeeken, verkon digt dt Kerk vandaag e'en lof der liefde. jonge arbeiders maar hen ook vormen en scholen in activiteit door daden, door actie, omdat vooral de daad geeft den geest van apostolaat Het ideaal van de J. W. is om onze arbeiders te bezielen gezamenlijk te werken aan de verchristelijking der arbeidsomgeving, ook dèèr alles te herstellen in Christus. Het arbeids- millieu dat nu een meer heidensch dan christelijk aspect heeft, moet verbeterd worden. Dat wil de J. W. verwezen lijken, door kernen of cellen te stichten om ook op 't werk de kath. levens beschouwing te doen eerbiedigen, om daar te bestrijden de mistoestanden, te doen verdwijnen de gevaren voor ge loof en zeden en daar te verkrijgen die verbeteringen en hervormingen, welke de uitoefening van het beroep opnieuw maken het door God voor beschikte middel otn zijn eeuwige zaligheid te bereiken, terwijl het nu "oor velen een hinderpaal is. De ar beiders zelf en voornamelijk de jonge arbeiders, hebben in de verchristelij- kirg, in de beinvloeding van het arbeidsmillieu een taak te vervullen, die door niemand anders kan vervuld worden, die hun altijd voorbehouden blijft en waarin zij door niemand kun nen vervangen worden en waarmede tenslotte de verheffing van den arbei dersstand en het herstel der sociale orde afhangt. Liturgische Kalender. Week van 26 Febr.—4 Maart. Zondag 26. Quinquagesima. Mis Esto mihi, 2e geb. A cunctis, 3e geb. naar keuze. Maandag 27. Mis v. Zondag, 2e geb. A cunctis, 3e geb. Fidelium, 4e geb. naar keuze. Dinsdag 26. Mis als gisteren maar geen oratie Fidelium. Woensdag 1 Maart. Aschwoensdag. Mis Misereris. 2 geb. v. Suilbertus Prefatie van de Vasten. Donderdag 2. Mis clamarum, 2e geb. A Omnipotens. Vrijdag 3. Mis v. Dominus, 2e geb. A cunctisT 3e geb. Omnipotens. Zaterdag 4. H. Casimirus Belijder. Mis Os justi, 2e geb. v. d. dag, 3e geb. v. d. H. Lucius, laatste Evangelie J dag. d. dag Dum metis, 3e geb. dag Audivit Evangelie verklaring. Zondag Quinquagesima. Deze Epistel is eene gloedrijke be schrijving van de goddelijke deugd der liefde; eene feestrede te harer ver heerlijking door den Apostel aan de volken verkondigd. Zij, de liefde tot God en in God tol den evenmensch wordt geprezen als het eenig hoogst noodige. Bij gemis van haar zullen de zeldzaamste gaven, de verhevenste daden niets ter zaligheld baten. Zij wordt met dichterlijken gloed bezon gen als bezitster van een aantal voor treffelijke eigenschappen, aan welke de geloovigen zich moeten toetsen. De weg wordt aangetoond hoe tot hare volmaakte volkomenheid te geraken. Door^geduld voor de zwakheid van den evenmensch, door hoop op zijne bekeering, door lijdzaamheid onder eigen miskenning komt de christen tot de hoogste liefde. Haar eeuwige en oneindige waardij wordt gewogen. Al les gaat voorbij. De liefde alleen duurt in alle eeuwigheid. Als kinderen den ken en spreken wij over de geestelijke De Jonge Werkman. De W. stelt zich ook ten doel jonge arbeiders, te vormen tot flinke Men der menschelijke samenleving, die begrijpen hun plichten tengenover de maatschappij, en die ook, als actieve leden der Katholieke Stands- en Vak organisatie positief willen medewerken aan een betere, meer christelijke maat schappij. Organisatie was noodig in het ver leden om iets te bereiken, maar blijft noodig ook nu. Denken wij slechts aan het groote belang, dat onze tegen standers hechten aan de organisatie, hoe zij werken en zwoegen, om hel getal hunner leden te vergrooten. In verband hiermede is de organisatie voor een katholiek niet enkel meer een vrijwillige daad, doch een maatschap pelijke plicht geworden. Willen de Katholieken mede ten uitvoer brengen het herstel der sociale orde, zooals Paus Pius XI aangeeft in „Quadragesimo anno", willen zij den invloed behouden tegenover hun tegen standers, dan is organisatie niet alleen nuttig, maar zelfs noodzakelijk. Zoo veel voorbeelden uit de jongste ge schiedenis zijn er om dit te bewijzen. Maar enkel getalsvermeerdering is niet genoeg, het moet tevens geven ver meerdering van activiteit. Daarom zal de J. W. organi-eeren niet alleen de OOI It ILIOKEI01 ttPIIEIIflI mat gewanschte takal VITESSE Wilhelm in «straat 10 Leen STENO en TYPEN! Politiek in Duitschland Er is minstens één opzicht, waarin wij Nederlanders, ons nog gelukkig kunnen achten in vergelijking met andere naties, met name de Duitschers! En dat is, dat wij niet herhaaldelijk bestookt worden met de opwinding, het gehuichel, het geknoei en de ver dachtmaking, die nu eenmaal onaf scheidelijk schijnen vast te zitten aan het onaangename bedrijf, da! men par lementsverkiezingen pit egt te noemen In Duitschland maakt men daar een spelletje van, waarin de heele natie schijnt op te gaan. We hooren van alles, wat de partij- propaganda betreft, maar van een re- geeringsprogram hebben we met den besten wil niets kunnen beluisteren. Het is alles negatief. In hoofdzaak tegen de Marxisten en ook tegea het Centrum. Van groot belang is, wat de regee ring dezer dagen bekend heeft gemaakt n.l. dat zij het christendom als basis der gezamenlijke moraal en het gezin als de kiemcel van het volks- en staats lichaam in haar vaste bescherming zal nemen. Dat getuigt van een helder inzicht en we kunnen ons over een dergelijk getuigenis verheugen, wanneer het ten minste niet alleen een fraaie Iheorie is, een verkiezings-manoeuvre, waarop K. Amersfoort f3 of 1 d. Wielrijden zonder belG. K. Amers foort f2 of 1 d., F. v. D. idem. Idem zonder licht en zonder reflec- r: H. de Ch. Amersfoort f 5 of 2 d. Te Amersfoort een straat In verboden richting berijdenH. N. v. d. H. aldaar f3 of I d. Aldaar wielrijden op trottoir: E. N. aldaar 50 cent of 1 d. Varkenshouden zonder oormerk, elk f20 of 10 d.: G. N., J. D. v. S.,E.v. h. Scb., W. M. v. S., M. v. h. Sch., E. de G., A. v. d. V., J. M„ K. P..C.V., G. H., H. v. H., H. P. v. Z. allen te RenswoudeR. V. en G. de G. te Leus broek; J. v. Sch., J. v. D„ W. B. en T. J. v. d. P. te Stoutenburg; J. deG. te ScherpenzeelJ. R„ D. R. en D. R. te Hoogland; J. v. R„ H. M..A. de L„ A. V. en K. V. te WoudenbergG. v. d. L„ W. v. K. en J. J. v. N. te Ha- mersveldW. de G. te Amersfoort en G. R. te Soest. Elk f 10 of 5 d.: G. B. te Renswou de, W. B. te Amersfoor, H. v, K. te Renswoude. VrijspraakW. B. te Woudenberg. Puwe handen Doos 30 en 60 ct. ALLE LINIATUREN LOSBLADIGE BOEKEN Speciale Registers (Besteit deze vroegtijdig) Langestraat 84 Te lef. 528 Te Sjanghai is een rubberfabriek in de lucht gevlogen. 81 personen werden gedood, terwijl er 50 zwaar en 70 lichtgewond werden. zocht heeft zijn politiek te steunen. De ruïne is niet gemaakt door de re- gceringen, die na den oorlog gekomen zijn. Het gaat niet aan de sociaal- tcraten thans eenvoudig tegen den te drukken, zij hebben vaak ge noeg bereidheid getoond tot politiek opbouwend werk. Als verkiezingsparool gaf ten slotte Brüning de leuze: .Voor recht, waarheid en vrijheid." Tcekenend voor de wijze, waarop en in Duitschland den polilieken Strijd voert is wel het feit. dat Dr. Brüning na een verkiezingsvergade ring door nari's werd aangevallen en door de politie in bescherming moest worden genomen. Na de bewuste ver gadering werd een door het Centrum gehouden fakkeloptocht verstoord door nationaal-socialisten, waarbij vele per- ~nen gewond werden. In Frankrijk. In Frankrijk begint 't te rommelen; berichten over proteststakingen van ambtenaren en van winkeliers bewijzen, dat er iets gaande is. De crisis is ook het rijke Frankrijk niet voorbij gegaan; er is een enorm tekort op de begrooting „*n de Kamer heeft niet den moed de noodzakelijke bezuini gingen door te voeren uit kiezersvrees. Verschillende belangen-gemeenschap- pen brengen het volk in beroering door protestacties. Aldus is een agitatie ontstaan, welke allerminst bevo.derlijk is voor het prestige van Frankrijk. Zoowel ambtenaren als boeren weige ren meer belasting te betalen, om van den winkeliersstand nog maar niet te gewagen. Het gaat hard tegen hard. Frankrijk verkeert in gisting: aan den eenen kant wil de staat 14 milliard blijven uitgeven voor een buitengewoon intensieve bewapening, aan den ande ren kant weigert de natie de daarvoor vereischte verhoogde lasten bij te dragen. geen daden volgen, die toonen, dat het de regeering met deze beginsel verklaring ernst is. In Zuid-Duitschland begint zich een andere geest te openbaren, welke ge tuigt van een zich in toenemende mate schrap zetten van de landsregeeringen tegen maatregelen van Berlijn. Dr. Goebbels, de trouwe adjudant van Hitier, sprak te Berlijn een verkie zingsredevoering uit. Hij zeide o.m. De beslissing, de macht aan Hitier te geven, is definitief en kan niet weer opgeheven worden. Met de oude man nen is een oud systeem gevallen, met de nieuwe mannen 'n nieuw systeem opgekomen. De huidige regeering wil niet slechts tot 5 Maart regeeren, maar vier jaar. .Wij gaan niet meer heen, wij gaan, eerst dan, wanneer wij onze taak hebben vervuld" aldus Dr. Goeb bels. Ten slolte nog iels over een rede van den katholieken oud-rijkskanselier dr. Btüning. Hij zeide o m. Wanneer de rijksregeering gesproken heeft over een ruïne, moet er aan worden herinnerd, dat spreker reeds in September 1930 twee leden en ook Binnenland Uitspraken Kantongerecht te Amersfoort. zwervend, 2 BERICHTEN UIT AMERSFOORT. In Mayen is een bobslee met zes jongelui omgeslagen. Een van hen werd op slag gedood, en tw eede zwaar ge wond. In Londen is ten gevolge van een defecten wissel een tram ontspoord en omgeslagen. Hierbij werden achttien personen gewond. In Frankrijk hebben UI van amb tenaren gestaakt als protest tegen de belastingverhooging. Te Valkenswaard was de heer R. bezig met graven in een onbewoond huis uit 1635. Een vloer open brekende stootte hij 40 c.M. diep op een put. Bij onderzoek bleek deze gevuld met oude zilveren en gouden muntstukken uit 1672 en later, in totaal 72 stuks. De overbrugging van de rivier de Waal bij Zaltbommel is tot stand ge komen. In October van het vorige jaar waren de vier landbogen en de beide rivierbogen bevestigd. Het laatst over gebleven gedeelte is thans overbrugd. De centrale inzake falsificaton te Amsterdam, heeft wederom een partij van 245 valsche rijwielbeiastingmerken bij een markt koopman in beslag ge- In Amsterdam heeft thans een huur- staking in 't groot plaats. In een com plex van 900 woningen hebben er niet minder dan 600 huurders geweigerd de volle huur te betalen. Men kort 20 pet. In het Argentijnsche district San Juan zijn 60.000 schapen door hun eigenaars geslacht en verbrand, daar geen afzetgebied voor de dieren kon worden gevonden. Dr. J. H. Günning J. Hzn., te Bilt- hoven, heeft ten behoeve van de uni versiteitsbibliotheek te Utrecht, ten ge schenke aangeboden zijn ongeveer 3000 deelen omvattende boekerij. Te Herzogenrath hebben douane beambten in den nacht 150 pistolen en 750 patronen in beslag genomen, die men in een personenauto naar Duitschland wilde brengen. Laterhebben militaire politie en de recherche bij twee communisten te Sittard 120 re volvers en 800 patronen in beslag ge nomen. Te Eggershülte hield de .Deutsche Landbund" dezer dagen een winter feest. Laat in den avond drongen acht Polen onderaanvoering van een Poolsch onderwijze r dezaal binnen. De onder wijzer bedreigde de aanwezigen me een revolver. De anderen sloegen in middels met knuppels op de gasten in. Ongeveer 40 personen werden ge wond, waarvan eenigen ernstig. In den nacht was de chauffeur van een dokter in Ichenheim tijdens de af wezigheid van den dokter met enkele Dronkenschap: J. weken hechtenis. Vleeschkeuringswet: W, R. Wouden berg f 10 of 3 d., j. v. K. idem. Venten te Soest zonder vergunning M. v. 't H. Amersfoort f 2 of 1 w. t.sch. Invaliditeitswet: A. te B. Amersfoort f 1 of 1 d. Met auto veiligheid van verkeer in Revaar brengen: E. P. D. Hilversum f 20 of 5 d„ Th. L. V. Utrecht idem. Wielrijden onder invloed alcohol v. 't K. Soest f25 of 10 d. Geen rijbewijs: D. v. d. B. Amers foort f 3 of I d. - Verboden weg berijden: H. B. Nij- personen uit rijden gegaan. In Otten- Gemeenteraad. De Raadszitting werd Dinsdag inge- :t met een langdurige beschouwing van den Onafhankelijken Socialist Bud- selaar over schilderwerk der zooge naamde Oskam-woningen aan den Leusderweg, bij afwerking waarvan een staking uitbrak. Het was een tijdroo- vende inleiding zonder eenig effect. zijn jaarvergadering. Bij het dan op te dienen diner willen de heeren een glaasje wijn. Aangezien alcoholhouden de drank contrabande is in de markt hal, diende de Raad zich uit te spreken voor verlof daartoe. Raadsheer van Tellingen noemde dat meten met twee maten, omdat er tijdens tentoonstellin gen geheel-onthouding geboden is. De Burgemeester merkte op, dat bet in dit geval een besloten gezelschap geldt, reden waaromer wel wijn bij 't water mag Hierna volgde de behandeling van een schrijven van B. en W. over vragen van Budselaar over werkioozenzorg. Enkele voorschriften der door de ge meente aanvaarde tijksssleunregeling zijn minder gunstig dan die van de oude gemeentelijke steunregeling. Daar om wilde Budselaar de rijksregeling los laten. De heer Polder noemde dit onverantwoordelijk. Zonder rijksrege ling geen subsidie van 'l Rijk en zonder subsidie volstrekte onmogelijkheid om voor de werkloozen te doen wat nu kan gedaan worden. Wethouder Noordewier maakte voor de zooveelste maai duidelijk dat de rijksregeling ook voordeelen biedt bo ven de oude regeling en dat niet zal worden nagelaten verbeteringen te ver krijgen, wanneer zulks mogelijk is. De heer Butselaar adviseert het geld te halen waar het is; desnoods kome men tot de sociale revolutie! Eenige uren werden vol gepraat over de voorstellen inzake zweminrichting Birkhoven en Sportfondsenbad. De heer Zwart zou gaarne inlich tingen willen over het nieuwe ontwerp. Ook voor dit nieuwe ontwerp wil hij, evenais zijne medestanders, dezeltde beperkende bepalingen als voor het afgewezen voorstel werden aanvaard. De heer Hehenkamp is tegen dit nieuwe plan omdat zijn bezwaren niet zijn weggenomen. Hij adviseer! een nieuw plan op een andere plaats te ontwer pen. De heer Butselaar is voot beide plannen. De heer Ruitenberg oppert bezwaren legen het nieuwe plan, die ook bij 't oude plan reeds werden ge hoord. Voor de sportfondsen vreest hij geen enkel risico, bij een garantie voor ongeveer twee ton kapitaal. Ook de heeren van Lonkhuysen, mr. Stadig, van Nieuwenhuizen, van Galen Last en van Gent repeteeren achtereenvol gens de bezwaren die ook de vorige maal waren geuit. De heer Spiekermann is van mee ning, dat de beschouwingen over de argumentatie van Ged. Staten wat te scherp zijn gesteld en vreest daarvan wrijving en een minder welwillend oordeel over voorstellen in de toekomst. Ook wraakt Spr. uitlatingen van Raads- kerk f3 of 1 d., M. J. A. Amersfoort idem, J. M. idem. Niet behoorlijk uitwijkenG. V. Ame- rongen f5 of 2 d. Geen nummer-teller aan auto:H. H. Baarn 50 cent of 1 d. Nummer-letter niet verlicht: M. A. heim raakte de wagen in een bocht tegen een telegraafpaal, waarbij de chautfeur en een inzittende zoo zware verwondingen opliepen dat zij spoedig na in het ziekenhuis te zijn gebracht overleden. De andere passagiers wer den ernstig gekwetst.]

De Eembode | 1933 | | pagina 1