Garage Nic.Bovee Correspondentie-kaarten F. fl. TULP CITROëN FABRIEKEN Harley Davidson .Francis Barnett Bel dan op No. 42 Kantoor en Drukkerij Langegracht 28, Amersfoort DE EEMBODE verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdag middag. De abonnementsprijs bedraagt één gulden per drie maanden; bulten Amersfoort f 1.10. franco per post. Abonnementen kunnen eiken dag Ingaan. Uitgave van de Katholieke Stichting De Eembode, gevestigd te Amersfoort De Cembode Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Dinsdag 14 Maart 1933 ADVEKTENTIEN 25 cent per regel, Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld advcrtecrcn AdvertcntlCn moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur In den morgen zijn bezorgd. Telefoon 314 Zes en Veertigste jaargang - No. 98 Wanneer de mensclielljke zie! niet vaak zoo zwart was, zon er eet minder zwart op wit behoeven te staan. Varia. Men schiet niet alleen Ie koit tegen over de waarheid, maar ook tegen de rechtvaardigheid, wanneer men zich bij crltlek niet laat leiden door de objec tieve waarde van het te bespreken geschrift, maar door achting voor per sonen, Het is jammer, dat vele critici onder dit opzicht veel te wenschen overlaten. Bij schrijvers uit eigen kring bewegen zij zich bijna altoos tusschen de twee polen van dankbaarheid en bewondering. Gaat het daarentegen om iemand, die niet tot de familie behoort, dan wordt alles met donkere verwen ge kletird. Weten zij dan nog wat „esprit' of ironie of sarkasme er doorheen te mengen en in plaats van objectieve argumenten spotzieke opmerkingen ie !;even, dan zullen zij gewoonlijk de achers aan hun zijde hebben, ofschoon zij noch een waar noch een rechtvaar dig oordcel uitbrengen. Paler FONK S. J. Getuigenis geven van de waarheid, daartoe is moed noodig. Neen durven zeggen als alle anderen ja knikken met de meerderheid. Ja zeggen, wanneer een offer wordt gevraagd, dat niemand waagt ie brengen, en dat ten algemei nutte gebracht worden moet. Christelijke durf openbaart zich hierin dat men geen menschen vreesl en geen natuur, Prof. FORSTMANN. De menscli groei zoo gaarne met zijn gedachten en zijn oogen de plaat sen, waar hij gelukkig geweest is. Liefde heelt hij, die geelt en offert, niet hij die eischt of verlangt. Eenzame menschen zijn nooit een zamer dan in groote steden. Op hel land slaat iedereen binnen den gezichts kring van een ander; een zeker belang, al was het maar alleen de kleinsteedsche nieuwsgierigheid, houdt allen saamge bonden. In de steden echter woont de onverschilligheid, daar vindt ge de koude gelaatstrekken; over den enke ling bruist het leven heen, gelijk op de slagvelden het leger over de eigen kamaraden. „De vrijheid, mijn vriend, beslaat heerln, dat wij boven zijn en de ande ren onderliggen." Aldus met een groote openhartigheid de beruchte Danton. Misschien heeft dit gezegde ook nu nog zijn beteekenis. Die met betrekking tot het resultaat der Katholieke missies alleen maar rekening zou houden met bekeeringen, zou slechts een onvolledig denkbeeld hebben van hun invloed. Gelijk aan die schepelingen, die overal waar zij landen, zaden achterlaten van nuttige planten, zoo ook zaaien de missio narissen de waarheid overal waar zi; doordringen. De waarheid groeit, ver breidt zich en iedereen heeft er mir ot meer zijn nut van. Er zijn in China en in Indië misschien veel menschen, die den naam van Jesus-Christus niet kennen, maar ik geloof dal er niet één is, of het Christendom heeft de ideeën van dien mensch gewijzigd. De zelfmoord der volkeren. Bossuct was het zevende kind van de tien uit een deltig gezin. Fénélon was liet elfde kind van de dertien, geboren uit ouders van een oud adellijk geslacht. Boileau was liet vijftiende kind van een gegoede burgerfamilie. Wanneer de ouders dezer beroemde mannen merkt de Univers op uit „vrees voor het kind" even be rekend waren geweest als vele Chris tenen van onzen tijd, zou Frankrijk zijn besten satiricus gemist hebben in Boileau, het genie van Fénélon en den machtigen geest van den „adelaar van Mcaux", Bossuct, den genialen rede naar, den halt-god van het Franschc proza, zooals Paul Bourget hem noemt. De zonde van Malthus zou voorko men hebben, dat deze glorieuse namen in het historieboek stonden opgeleekend. Ér zijn natuurlijk klemmender argu menten om het schrikkelijke van den Schitterende aanbieding Zie Etalage KANTOORBOEK MAMDEL Langeitr. 66 t.o. Krommutr. - TEL 326 zelfmoord der hedcndaagsclie volkeren in hel licht te stellen, maar dit argu ment is er toch ook een. Vooral te gebruiken tegenover niet- Katholieken en tegenover allen, die op geen enkel zedelijk standpunt meer slaan, ie meer omdat deze drie be roemde voorbeelden mei de namen van talloos andere groote mannen In de historie zouden te vermeerderen zijn. Oorlogstuig. Vroeger hebben we al eens aange toond, welk een machtige Invloed uit geoefend wordt door de grootmachten deroorlogs-industrie, welke zelfs dag bladen opkochten, om propaganda te maken voor hun „zaak" in dezen zin, dat zij slechts zaken kunnen doen, wanneer er oorlog woedt! Welnu, die kanon-koningen zien thans hun zaken floreeren I Engeland, waar de oorlogs-industrie in verband met den strijd in '1 Verre Oosten ferm opbloeide, heeft een ver bod op uitvoer van oorlogstuig naar Japan en China uitgevaardigd, ilet schijnt, dat inen daar aan een mogend heid levert als „tusschcnpcrsoon" I In Frankrijk schijnt men rechtstreeks irlogstuig te leveren aan ieder, die maa. betaalt. Men leze slechts het be richt uit Le Crcusol, dat de Franschc wapenfabrikanten Schneider, reusach tige hoeveelheden wapenen naar Japan en andere staten leveren. De Franschc wapenfabrikanten hebben de grootste productie sinds den wereldoorlog. Een dergelijk bericht bevat ook de Daily Express, welke uit Praag meldt betreffende activiteit der Skoda-werken, waar eveneens dag en nacht wapenen en munitie zouden worden aangemaakt. Thans zijn er meer dan 7000 man werkzaam, tegenover eenige maanden geleden 4000. Tsjecho-Slowaklje zou iu de laatste maanden niet alleen zekere Europcesche staten van wapens heb ben vooizien, maar ook groote hoe veelheden hebben uitgevoerd naar de Zuid-Amerikaansche staten en naar het Verre Oosten. De uitvoer dezer wapenen naar de verschillende landen, zou niet in de officiecle statistieken worden opgege ven. Zij zouden gedeclareerd zijn als ijzerwaren en andere metaalwaren. Het Museum FleHlte door A. F. van Beurden. Het kan nuttig zijn voor het waar- deeren van het bestaan en het behoud van Flehite, om nog eens in een kort overzicht te vertellen, wat er in de verzameling te zien is en hoe ze is ingedeeld, er op te wijzen, dat er ook een kleine gids beslaat, een handig boekje, dat tegen geringen prijs op aanvrage of bij bezoek verkrijgbaar is. Het is door Secretaris Huygen samen gesteld. Allereerst moeten wij den eenigzins vreemden naam van liet scum nog toelichten. Amersfoort lag Lusidina of Leusden en dat lag iu liet landsdeel of gouw Flehite, zooals in een perkament van 3 Juni 777 ge zegd wordt. De omschrijving der gouw komt ook daarin vóór. De naam Fle hite hangt samen met de welbekende namen Flevo en hel l-lie. Verder weten wij daarvan niet veel. Dat is lang geleden, maar het Museum bewaart in de gelijkvloers rechts van de brug, gelegen urnenkamer vele zaken die zeker zoo oud zijn. Gesteenten door wind en zand geslepen en door landijs en rivieren in de omgeving van Amersfoort, door den heer van der Lijn geclassificeerd. Ook oude urnen, wa penen pijlspitsen, en dan de galg met de groole lange ophangspijkers bij hel gerecht voorde strafoefeningen gebruikt. De oud-Hollandsche keuken daar naast gelegen, sterk gewelfd en bezet met oude tegeltjes, heeft een overliui- venden schoorsteen met ketelhalen en al wat daarbij noodig is, verschillende soorten van verlich'.ing, steengoed uit Siegburg, Raercn, Keulen en Frcchen Tegenover ligt, nog altijd gelijkvloers, de zerkenkamer met kraagsteenen van St. Agnieten, haardsteenen uit het IBECHSTEIN PIANO'S I Het Ideaal van den muziekliefhebber H hjjKliS Oldenbarnevelthuis, allerlei bewerkte steenen en grafzerken met opschriften uit de kerken en kapellen. In de hal heelt men zeer interessante gevelstee- nenvan 't Blocklandsgastliuls, van den Rooden Leeuw 1741 1904, afge brand op de Varkensmarktde II. Familie 1893, afgebrand huis ook Var kensmarkt nock Zuidsingel de Drie Ringen, bij het Postkantoor; de Tabaks plant, op 't Zand in 1905 afgebrand de Witte Zwaan, Utr.straalde Spijker, groote Koppel en anderen. Het is een aardige verzameling, die voor oud-Amersfoorters nog vele her inneringen opwekt en steeds druk be sproken wordt. In de Regentenkamer boven bij den trap rechts zijnde schouw, de koperen kaarsenkroon uii de kerk van O. L. Vr. Hemelvaart, de ijzeren geldkisten met de ingewikkelde sluitingen, de schil derijen, het portret van Oldcnbarne- velt en glasresten van wapenschilde ringen bezienswaardig, evenals in de boekerij in het naaste vertrek, het door Jacob van Campen zelf beschilderde tuinhuis, met hel Spaansche opschrift: El lodo es nada: Alles is niets, wat nog ai van zwartcicn getuigt. Enkele andere curiositeiten en een vrij groote boekerij vragen om bezichtiging. den gang zijn schilderijen, doods den, haardplaten opgesteld De groote zaal volgt nu. Ze is door losse wanden In vakken verdeeld, om plaats te winnen. Want in het eerste vak zoowel in de mooie oude kussenkasten en kabinetten, als in glazen vitrines is een enorme verzameling Chineesch- lapansch-, Saksisch porcelein e Delftsch aardewerk geborgenook aan dc wanden hangen prachtborden familie rose en verte. De verzameling mag met menige andere wedijveren. Alles is gaaf en goed verzorgd. Boven den schoorsleen hangt een groot schil derij van 1782, die de acht diakenen der groole kerk, den koster en nog vier vrouwen afbeeldt. Vóór de ramen veel gebrand glas; bij den doorgang liet portret van burgemeester Snouckaert van Schauburg, biddend, ridder D. O., die met zijn lantaarntje den laatsten Franschman dc stad uitlichtte en daarna de poort sloot, zooals hij aantcekende. In vak II is ook heel wat onderge bracht een verzameling rookgerei, een pijp met drie koppen en een steel, brandbluschmiddelen, schutterwapens, bommen, granaten, charters, zegels, miniaturen nieuwjaarsbrieven van brave kinderen, knipkunst, glaswerk voor dorstige magistraatsleden, de wapens staan erop, kinderspeelgoed, een mum mie uit Egypte en 't portret van een oude vrouw die koeken bakt, vergulde stadssleutels, de stadskist, portretten, maar, en daar valt op te letten een zeer uitgebreide goed verzorgde verzameling kant, die door de direc trice der huishoudschool en school voor kantwerkkunst te Amsterdam ge ordend en verzorgd is en voor een der beste van Nederland gehouden wordt. Natuurlijk is er nog een groot aantal munten, alleen voor verzamelaars van belang, waaiers, messen en zegels aanwezig, leder wat wils! Wordt vervolgd. DE MJSSIE IN BARAMOELLA- KASJMIR. De zeer uitgebreide apostolische pre fectuur Kafiristan (Kasjmir) in Noord- Indië tusschen Afghanistan, Pendsjaob en Tibet wordt door een aaneenge sloten massa fanatieke Moslims bevolkt, die het missiewerk ten zeerste bemoei lijken. Toch slichtten de Paters van Mill-Hill door hun ijver een reeks middelpunten van christelijk leven, o a. In Rawalpindi en Pesjawar. De Katho lieke bevolking bedraagt: 6425 zielen, Kasjmir, het land van bloemen en vruchten, van nieren en rivieren, van groene weiden, begroeide heuvels en (loer sneeuw bedekte bergtoppen, met recht genoemd „het aardsehe paradijs", kent naast den fabelachtigen rijkdom van zijn vorsten, een drukkende ar moede van de massa. De missie Bara- moeila met hare instellingen is hier het belangrijke centrum van het christe lijk leven, Dit bepaalt zich niet tot de dagelijksche H. Mis in de kapel, de menigvuldige Communies en dc dage lijksche uitstelling van het Allerheilig ste, maar de missie bezit ook een door de regeering erkende hoogere school. KAMP No. 41 TELEFOON No. 1093 ACHTER DE KAMP A en 2S Ter gelegenheid van de uitbreiding van onze Garage Heratelplaatsen expoaeeren wtj vanaf 18 Maart de NIEUWSTE MODELLEN dor Nieuwe Lijnen - Verrassende Prestaties Luxe en Comfo.t - Zuinigheid Lage Prijzen - Technische Perfecties TYPF ft" Een ZUINIGE automobiel voor zaken en genoegen. Véél grooter cn véél dege- 1 1 1 L O njker gebouwd dan de z.g.n. „Kleine" wagens. Alle technische perfecties van dc Citroen Modellen 1933, Wordt ook geleverd als z.g.n. „Commerciale" met extra achterporticr (4 personen of 2 personen cn 500 K.O. goederen). PRIJS f 1950.- TVpC 10" Een automobiel tóch economisch In verbruik cn onderhoud. 1 I r L» n IU Maximale Inwendige afmetingen. Balancecrende Motor („floating power"); „Monoplèce" stalen koetswerk aan één stuk; gesynchroniseerde gangwissel met gcruisclilooze „tweede"; kokerbalk chassis; superballonbandenonvcrsplintcrbaar „Securit" glas enz. Vrljwicl evenals het ze8cyündertype „15". PRIJS f 2550.- TVPF 1 De LUXUEUSE 6 CYL. Citroen. Veering, comfort en geruischlooshcld zijn 1 een openbaring. Evenals hej „type 10" worden deze zescyllndcrs ook geleverd PRIJS f 3450.- in Berllnc-Cabrlolet- en Familiale modellen (2-4, 5 en 7-pcrsoons) CITROEN N.V. Automobiles Citroen Amsterdam Stadionplein 26-30 In ons gemoderniseerd bedrijf zullen tevens op den voorgrond gesteld worden dc wereldberoemde motoren U wordt be'eeld tot een bezoek ultgenoodlgd VITESSE Copieerl en Typt alles Leert U STENO en TVPEN I Kon. Wilhelminastraat 10 500 studenten van alle richtingen wor den daar door Hindoes, Muzelmannen en christelijke leeraren onderwezen. Ongeveer dertig Katholieke jonge annen ontvangen in een internaat een solide, volkomen christelijke op voeding. die hen voorbereidt op den strijd des levens. Iedere interne student moet o. a. een klein, hem toegewezen sluk land bebouwen en de voortbreng selen daarvan aan olficieele inspectie onderwerpen.T wee jaar geleden maakte de Nederlander Visser met een Duit- schen geoloog en een Zwitscrschen natuuronderzoeker een ontdekkingsreis door den Karakorum. In zijn reisbe schrijving kan hij niet genoeg dc kalmte, het uithoudingsvermogen cn het op geruimde karakter van de twee katho lieke internaatsstuden, die hij met zich meegenomen had, roemen. In September werd in Barainoclla een school voor catechisten geopend geen gemakkelijke zaak, als men bedenkt, dat volgens de wetten van den slaat, na twintig jaren al het grond bezit, zelfs mei de daarop gebouwde onroerende Rocdcren, wederom aan den staf. vervalt. De Missiezusters der Franciscanessen van Maria onderhouden in Baramoclla onder leiding van een zuster, die der iloclorsgraad in de medicijnen beliaaul heeft, een hospitaal en een kliniek, welke geheel en al modern zijn inge richt. Hun apotheek is het toevluchts oord ook van die zieken, die van ver komen. ten denkt cr over, dit jaar ook barakken voor besmettelijke ziekten te bouwen. De zusters, die tot zeven verschillende Europecicht naties b«- N.V. Middenstands-Bank voor Amersfoort en Omstreken AMERSFOORT. Lange Gracht no. 4 Telefoon no. 304 en 697 Deskundige voorlichting bjj den aan- cn verkoop van Effecten Verhuring van Lips Safe-loketten Verzilveren van coupons HandeUcredieten Incasiccringen Spaar-deposito's rente 3pet. hooren, worden door Engelsch-lndi- sche en Inlieemsclie verpleegsters bij gestaan. lederen morgen voeren de kleine Mlssicpaarden de zusters naar de om liggende dorpen voor hel ziekenbezoek; liét getal der slervendcn, die zij jaar lijks bijstaan, beloopt ongeveer 1500. Bij de revolutie, die dit Jaar In Kasjmir uitbrak, hebben de Muzelmannen als hel overwegende bestanddeel der be volking een overeenkomstige vertegen woordiging in dc regccring cn de open bare ninbtcn weten at te dwingen, Een dergelijke strijd werd daarop ook ge voerd in lamnoc, Sjrlnagar en Bara- inoella. Dc zusiers vereenigen cn verplegen de gewonden zonder onderscheid van ras of godsdienst, en zoo gebeurt 't, dat op Vrijdag In dc moskeCcn In 'l openbaar gebeden wordt, opdat Allah uc missiezusters met zijn zegeningen moge beschermen I LANGESTRflAT 84 Uw Zenuwen ".'."l'i.S daarbij leven» geilerkt door hel gebruik vi MIJnhardt'a Znnuwtablotten Qliien Uulije 7» et. BIJ Apoth. en Dioglil Cyclostylepapier Inkt en Stencils Vraagt prijsopgaaf Fa. H. ELZEllAflR Hebt II een Taxi of luto noodig Amersfoort.

De Eembode | 1933 | | pagina 1