De €embode CITROEN Garage Nic.Bovee ppi™i:Sl£S Goi F. fITULP CITROëN FABRIEKEN TYPF 10" Een GROOTE automobiel tóch economisch in verbruik en onderhoud. U •x w. Maximale inwendige afmetingen. Balarceerende Motor („floating power") „Monopièce stalen koetswerk aan één stuk; gesynchroniseerde gangwissel met geruischlooze „tweede"; Kokerbalk chassis; superballonbanden; onversplinterbaar „Securit" glas enz. Vrijwiel evenals het zescylindertype „15 TYPF 1 V De LUXUEUSE 6 CYL. Citroën. Veering, comfort en geruischloosheid zHn O .1 n V een openbaring. Evenals het „type 10" worden deze zescylinders ook geleverd in Berline-Cabriolet- en Familiale modellen (2-4, 5 en 7-persoons) Harley Davidson Francis Barnett VITESSE, Wilhelminastr. 10 Duplicators Fa.H. Elzenaar Allerlei Kan"** D,„kk.rij UJg,ar,c|,, 2S, Amnion ^.AlWMy tam,, elke„ dig InpS" Uttg.v, van da K.lbolW» SUcblta, Da Eaa,boda, gevestigd te Amersfoort Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Vrijdag 17 Maart 1933 ADVERTENTlEN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bi] geregeld adverteeren Advertentiën moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur in den morgen zijn bezorgd. Telefoon 314 Zes en Veertigste Jaargang - No. 99 De dorheid en koude in de wereld des geesles, verkilt zoo licht dengods- dienstigen mensch en staal zijn geloof naar het leven. Laat hij zijn als de spar, altijd groen, ook waar sneeuw lost haar takken terneer drukt. Epistel en Evantfelle. Derde Zondag van de Vasten. Les uit den brief van den H. apostel Paulus aan de Ephesiërs; V, 1—9. BroedersWeest navolgers van God, als zeer geliefde kinderen, er wandelt in liefde, gelijk ook Christus ons lief gehad en Zich zeiven voor ons gege ven heeft als eene offerande en een slachtoffer Gode tot een aangenamen geur. Doch ontucht en allerlei onrein heid of gierigheid worde zelfs niet ge noemd onder u, gelijk het heiligen betaamt; noch schandelijkheid, noch dwaze praal, noch onbetamelijke scherts die niet past; maar veeleer dankzeg ging. Want weet dit en beseft, dat geen ontuchtige, noch onreine, noch gierig aard, hetgeen afgodendienst is, erfdeel heeft in het Rijk van Christi-s en God. Dat niemand u verleide door ijdele redenenwant ont die dingen komt de toorn Gods over de kinderen des 011- geloofs. Wordt dus hunne deelgei ten niet. Want gij waan eens duister nis, nu echter licht in den liter. Wan delt als kinderen des lichtsde vrucht toch des lichis is in alle goedheid en rechtvaardigheid en waarheid. EVANGELIE volgens den H. Lucas; XI, 14—i In dien tijd dreef Jezus eenen duivel uit, en deze was stom. En toen Hij den duivel had uitgedreven, sprak de stom me. en de scharen stonden verbaasd. Doch sommigen van hen zeiden; In Beëlzebub, den vorst der duivelen, drijft Hij de duivelen uit. En anderen, Hem op de proef stellend, vroegen van Hem een teeken uit den hemel Hij nu, hunne gedachten ziende, sprak tot hen Elk Rijk, dat tegen zich zelf verdeeld is, zal verwoest worden, en het eene liuls zal op bet onder, vil—I—.: nu ook de Satan tegen zich zeiven verdeeld is, hoe zal zijn Rijk stand houden? daar gij zegt, dat Ik in Beël zebub de duivelen uitdrijf. Doch zoo Ik in Beëlzebub de duivelen uitdrijf, door wien dan drijven uwe zonen ze uit? Zij derhalve zullen uwe rechters zijn. Maar, zoo Ik door den vinger Gods de duivelen uitdrijf, dan is waar lijk hel Rijk Gods tot u gekomen. Wan neer een sterke, gewapend, zijn hof bewaakt, is heigeen hij bezit in veilig heid. Doch als een sterkere dan hij hem overvalt en overwint, zal hij hem al zijne wapenen, waarop hij vertrouw de ontnemen en zijnen buit vcrdeelen. Die niet met Mij is, is tegen Mij; en die niet met Mij vergadeit, verstrooit. Wanneer de onreine geest van den mensch is uitgegaan, waart hij rond door dorre plaatsen, zoekend naar rust; en ze niet vindend, zegt hijIk zal terugkceren in mijn huis, van waar ik ben uitgegaan. En gekomen zijnde, vindt hij het schoon geveegd en opge sierd. Alsdan gaat hij en neemt met zich zeven andere geesten, boozer dan hij zelf; en binnengegaan zijnde, wo nen zij daar. En het laatste van dien mensch wordt erger dan het eerste. Het geschiedde nu, loen Hij dit sprak, dat zekere vrouw uit de schare hare stem verhief en tot Hem zeide: Zalig de schoot, die U gedragen heeft, en de borsten, welke Gij gezogen hebt! Doch Hij sprak: Ja, zalig zij,die Gods woord hooren |fj JOH. DE HEER VARKENSMARKT TEL. 130» AMERSFOORT Piano's - Orgels - Radio Schitterende aanbieding waarvan de Zaligmaker in het Evan gelie spreekt is het rijk der duisternis en der verwarring. Het erfdeel des Verlossers is het rijk van licht en vrede. Eertijds waren ook de Ephesiërs, tot wie de Apostel spreekt, deelgenooten van de kinderen des ongehiofs. Nu zijn zij kinderen des lichts. De vorst der hellemacht wil hen wederom tot de zijnen maken. Dat zij dan wandelen als kinderen des lichts in alle goed heid, rechtvaardigheid en waarheid, dat is in liefdehelooning voor elkander, in deugdbetrachting en in zuiverheid van ineening voor God. Gelijk het licht zijne stralen uitzendt en zich niet met de duisternis kan vermengen, zoo zij hun leven bestraald door de deugden, die Christus, het Licht der wereld, heeft geleerd en ontoegankelijk voor eenig boos bedrijf. Zij moeten steeds door gebed, verstervingen deugdbetrachting den verheven staat, waartoe de genade hen heeft opgevoerd, bewaren en vol maken. Liturgische Kalender. In de week van 19—25 Maart. Zondag 19. 3e Zondag van de Vas ten. Mis Oculi, 2e gebed A cunclis, 3e Omnipotens. Pref. v.d. Vasten. Maandag 20. Feest van St. Joseph. Mis Justus ut palma, 2e geb. H. Wul- frannus. Credo, praef. St. Jozef, laatste Evangelie van den dag. Dinsdag 21. H. Benediclus. Mis Os justi, 2e gebed en laatste Evangelie van den dag. Woensdag 22. Mis van den dag Ego autem, 2e geb. A cunclis, 3e Omni- ^Donderdag 23. Mis v.d. dag Salus, 2e geb. A cunctis, 3e Omnipotens. Vrijdag 24. H. Gabriêl. Mis Bene- dicite, 2c geb. en laatste Evangelie van den dag. Zaterdag 25. Maria Boodschap. Mis Vultum tuum, 2e geb. en laatste Evan gelie van den dag, Credo, Prefatie van de H. Maagd. wringt „Voor den geloovige bestaat er geen vrede zonder God, zonder godsdienst, er kan geen vrede bestaan zonder recht vaardigheid an liefde. Er kan geen ware, duurzame vrede mogelijk zijn als de vrijheid en het natuuirecht, als de noodzakelijkste levensvoorwaarden var een volk, worden miskend of aan ban den gelegd. „Niet alleen voor de individuen on derling, maar ook voor de volkeren er regeeringen geldl het gebodieder het zijne te geven en te lalen en daardoor den vrede te slichten of te handhaven. Om wille van de rechtvaardigheid is vrede en vredelievendheid een ver plichtend gebod. Er zullen altijd wel meeningsverschillen en tegenstrijdige belangen beslaan tusschen de menschen onderling en bepaalde groepen van menschen. ..Maar het behartigen van die be langen en inzichten mag nooit zoover gaan, dat de menschen zouden verge ten, dat zij allen broeders en zusters ^ijn, die tot denzelfden Vader bidden: ,Onze Vader." „Het gebed des Heeren vóór zijn dood Opdat allen één zijn" is het voort durend gebed der Kerk. De vervulling daarvan zou de wereldvrede beteeke- Zooals de wereld er thans uitzief, zal deze wereldvrede eerst een ge schenk zijn voor de voleinding der tijden. Maar dat mag voor ons geen reden zijn om voor dat groote doel niet te werken en te bidden jn met alle mogelijke middelen er naar te vrede onder de ChristenjKe voift'erén bereikt zou worden. MIJNHARDTs Zenuw-Tabletten 75 ct. Laxeer-Tabletten60 ct. Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten i het bewaren! EvangelleverkJorlngt. Derde Zondag van de Vasten. Treft de genade een hart tot mede werking bereid, dan verheit zij den mensch tot kind van God, herschept in hem den ouden ongerepten adeldom van het eerste menschenpaar. De mensch wordt dan weder het allerge- liefdste kind van God. Het beeld van den vader drukt zich uit in de kinde ren. Zijn de geloovigen kinderen Gods, dan zijn zij ook navolgers van God. Zij zullen evenals het kind naar zijn vader gelijkt, eene godsgelijkenis be zitten. Die gelijkenis met God veropen baart zich in de liefde, welke zij God en elkander toedragen. Zij zijn voor God als een aangenaam reukoffer, wel- behagelijk in zijne oogen. Onkuisch- ui_nti heid, onreinheid, gierigheid, liefdelooze l moet en onwelvoegelijke taal is onder hen zelfs bij name als onbekend. De Za ligmaker is met de geloovigen en de geloovigen zijn met den Zaligmaker als leden van één gezin, zich verheugende in de rijkdommen van een hemelsch erfdeel Het erfdeel van den Satan, Kerkvervolging. Men vraagt zich wel eens af, hoe het toch mogelijk is, dat b.v. in Rus land de godsdienst en zijn belijders op de meest gruwelijke wijze werden vervolgd en nóg worden. De strijd, dien het bolsjewisme openlijk en verwoed en met gebruik alle middelen tegen den Godsdienst voert, zou nooit zulke ontzettende af metingen hebben aangenomen, als de leefwijze van velen, die zich dienaars God en Christenen noemen, niet lijnrecht in tegenspraak was ge weest met de christelijke beginselen, die zij heeten voor te staan. De kort zichtige mensch verwart de dingen zoo gauw. In Rusland werden het Czarisme en de Russische Kerk met elkander ver eenzelvigd, omdat de Czaar 't hoofd dezer kerk was. De tyrannie van Czaar, staatsdienaars en grondbezitters, werd door de eenvoudige Russen als een fout van de Russische Kerk beschouwd. Het Czarisme werd in st«iid gehouden door het geestelijk gezag van den Czaar. En daaiom is het te verklaren, natuurlijk niet goed te keuren - hoe deze geweldige godsdienstvervolging kon losbarsten. En gaat het in ons land, dat door geen vervolging wordt geschokt, niet evenzoo Geven wij de vijanden van den godsdienst niet somtijds wapens in de hand, door een onchristelijk leven? De Kerk wordt ook hier be streden, maar ook wij moeten de hand in eigen boezem steken en ons schuldig bekennen. Het voorbeeld van Rusland ons een waarschuwend tee ken zijn. Niet wanhopen. De aartsbisschop van Weenen zeide dezer dagen kernachtig, waar in de kwestie van den wereldvrede de schoen Zie Etalage KANTOORBOEKHANDEL Langestr. 65 t.o. Krommestr. - TEL. 326 Naar de stembus! Men kan het eeris zijn of niet met de verschillende standpunten en pro- gramma-eischen der R. K. Staatspartij men kan wrevel koesteren over het uitstellen van reeds lang verwachte tegemoetkomingen aan de Katholieken en wij doelen hier o.a. op het processieverbod en art. 117 der Indische Staatsregeling. Men kan vinnige crititk uitoefenen over het al of niet dansen naar het pijpen der regeering. Het is ieders goed recht een meening te vor men. Maar het is geen recht om daarom de Kath. Staatspartij den rug toe te keeren om elders zijn politieke mee ningen en afwijkingen te kunnen bot vieren. Er bestaat ook in de Staats partij gelegenheid voor hen, die meenen dat het hopeloos misloopt. Ook wij 'ijn het lang niet met alles eens, wat de R.K.S.P. heeft gedaan. Maar daaromhet is de plicht, de politieke plicht, van eenieder in het belang van onze kracht en eenheid te werken in de Staatspartij. En we mogen dit verband nog wel eens wijzen op het woord van den Paus, die de Katholieken van Nederland op het hart drukt hun minderheids-positie te ver stevigen door eenheid. Het gaat om belangrijke zaken Sproeten komen vroeg het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten, Uit Duit schl and. Nu Hitler in Duitschland zijn macht gevestigd heeft, geboren uit wanhoop van het volk en met middelen vaak, waarvan ieder fatsoenlijk mensch schuwt, is een waar schrikbewind be gonnen, waarbij alle tegenstanders onschadelijk worden gemaakt. Ambtenaren worden afgezet, zelfs heele regeeringen en de pers der tegen standers wordt gemuilkorfd. Dat is de taktiek van den overweldiger en Hitier is in dit opzicht geen haar beier dan Napoleon en de Russische machtheb bers. Tegen den politieken tegenstan der schijnt alles geoorloofd, zelfs een onbeschoft optreden als tegen een Centrum-orgaan in Essen, dat men dwong om Hitler-propaganda op te nemen! Erger is echter, dat men den klassenstrijd ook maakt toi een rassen- strijd en dat men de |oden als ras vervolgt. Daartegen moet 'n woord van protest gaan van heel de beschaafde wereld. KAMP No. 41 TELEFOON No. 1093 ACHTER DE KAMP 4 en 25 Ter gelegenheid van de uitbreiding van onze Garage Heeatelplaatasn exposeeren wU vanaf 18 Maart de NIEUWSTE MODELLEN der Nieuwe Lijnen - Verrassende Prestaties Luxe en Comfort - Zuinigheid Lage Prijzen - Technische Perfecties TYPF ft" Een ZU1NI0E automobiel voor zaken en genoegen. Véél grooter en véél dege- rft r-. a UAU B^uwd dan de z.g.n. „Kleine" wagens. Alle technische perfecties van de Citroën Modellen 1933. Wordt ook geleverd als z.g.n. „Commerciale" met extra achterportier (4 personen of 2 personen en 500 K.G. goederen). PRIJS f 1950.- PRIJS f 2550.- PRIJS f 3450.- N.V. Automobiles Citroën Amsterdam Stadionplein 26-30 In ons gemoderniseerd bedrijf zullen tevens op den voorgrond gesteld worden de wereldberoemde motoren U wordt beleefd tot een bezoek uitgenoodigd ATTFNTIF I 0°,r aan,c°0P van de nieuwste machine Al ICllllC» zijn wij thans in staat Uw Copiëerwerk ook IN KLEUREN te leveren, met tee- kening. Zeer billijke prijzen. IPIANO'S.VLEUGELS.ORGELS Fa. R. van den Burg - Arnh straat H Bezoekt onze magazijnen; wij bieden B U een enorme keuze zoowel in het eenvoudigealsin hetmeestluxegenre Betaling vanal i 4.— per maand B Nooit meer Oorlog! E.- bestaat een Volkenbond op de wereld, die heet te zijn gesticht om naties en haar regeeringen nader tot elkander te brengen. Er zijn Volken- bondsvereenigingen, die de gedachte aan internationale samenwerking en vrede trachten levendig te houden. Er is tenslotte een machtige vereeniging met Het devies: „Nooit meer oorlog!' en een gebroken geweer als insigne. Waarschijnlijk is dit lang niet alles, maar deze drie tezamen vormen een machtig organisme, dat, naar uiterlijke schijn, den moeilijken weg naar wereld vrede wil banen. Wij zeggen: naar uiterlijke schijn en willen daarmee het vertrouwen in den Volkenbond niet schokken. Maar van de drie eenheden, die wij noemden, is zekerde diploma tieke volkenbond de meest onwaar achtige. Het is geen bond van volken het is een bond van regeeringen, van diplomaten, die elkander met fraaie redevoeringen een rad voor de oogen willen draaien en door ondergrondsche machinaties het welzijn van de andere volken benadeelen. Het wordt nu toch dag aan dag duide-, lijker, dat de pogingen om te komen tot ontwapening en daardoor tot grootere vredes-zekerheid, hopeloos aan den grond vastloopen. Het is gecoquetteer met de mooiste bedoelingen, met daar achter die geheime drijfveer van hei eigen, beperkte nationale belang. En ook dat nog niet altijd! De laatste tijden komen wij tot de beangstigende ontdekking. dat;het wer kelijke oorlogsgevaar na 1918 nog niet zoo groot geweest is als juist nu. En de schuld van dit gevaar geeit men den economischen toestand. Maar men vergeet, dat die slechte tijden hun oor zaak vinden in de geestelijke, in de gesteltenis der volken. Het herstel der wereldorde en de vrede moeten terug- keeren vanaf de onderste trede der maatschappij: van den mensch zelf, vanuit zijn hart dat vrede heeft. In de gezinnen moet vrede heerschen. want zij vormen allen te zamen den staat. Zij moeten kunnen geven en nemen in eerlijk eigenbelang, dal nergens anders uit bestaat dan uit verdiensten van goede werken. De natie, het volk, wordt dan eendrachtig, zal bloeien door zijn Christelijkheid. Liefde ontbreekt er in de huidige wereld. Waar leer! men elkander beminnen? In den Volken bond? In het Geloof van Christus worden de hartstochten, de nijd, afgunst en andere zonden ven het egoïsme in bedwang gehouden. Alleen in het Ge loof is de overwinning van den vrede te bewerken met als wapenenliefde en Godsvertrouwen. Handcyclostyles Speciaal adres voor AMERSFOORT Langestraat 84 Telef. 528 De directeur der Zuivelfabriek te Dedemsvaart reed in gezelschap van den directeur van de Zuivelfabriek te Slagharen, den heer Vos, per auto door Harderwijk. Door onbekende oorzaak botste de auto tegen een boom. De inzittende Vos werd op slag gedood. Pepping werd gewond. i hoenderpark bij Leeuwarden ontstond brand. De spuit verloor on derweg een band, waardoor een voorbij ganger licht aan het hoofd werd ge wond. Door een en ander kwam de spuit te laat. Meer dan duizend kuikens kwamen in de vlammen om. Voorts is groote hoeveelheid gereedschappen en voer een prooi der vlammen ge worden. Mgr. C. F. Le Blanc, de ouds'e der priesters van het aartsdiocees, d><' in het begin dezer maand zijn emeritaat kreeg ais pastoor van Cothen, is 90 jaar geworden. Naar uit Lens wordt gemeld wierpen kinderen van een Poolschen arbeider een granaat, die zij bij het spelen hadden gevonden, op straat. Een ont ploffing ontstond, waarbij twee kinderen gedood en twee zwaar gewond werden.

De Eembode | 1933 | | pagina 1