CorrespoRdentie-kaarten Bel dan op No. 42 Kantoor en Drukkerij Langegracht 28, Amersfoort m^EEM?>0ÜE verschiint elk«n Dinsdag- en Vrijdag middag. De abonnementsprijs bedraagt één gulden per drie maandenbulten Amersfoort f 1.10. franco per post. Abonnementen kunnen eiken dag Ingaan. Uitgave van de Katholieke Stichting De Eembode, gevestigd te Amersfoort De €embode Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Dinsdag 21 Maart 1933 ADVERTENTIÊN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adverteeren AdverlentiCn moeten Dinsdag en Vrijdag vdór 8 uur in den morgen zijn bezorgd. Telefoon 314 Zes en Veertigste Jaargang - No. 100 Erger u niet al te veel. Wanneer het al te erg was, had God uw ergernis reeds lang weggenomen I Varia. De trouwe Katholiek moet bij het aanschouwen van de gevaren der tegen woordige wereld en van de geestes- stroomingen, die zich overal zoeken baan te breken, in bijzondere mate het innerlijke leven der ziel voeden en koesteren. Men spreekt veel van uiter lijke resultaten, van de eminente plaats welke we op alle gebied van het weten moeten veroveren en handhaven, en men vergeet daarbij het groeien in deugd en heiligheid, dat vóór al het andere noodige is en zonder hetwelk de schitterendste uiterlijke overwin ningen slechts gevaarlijke bedrlegelijke schijn zijn. Laat ons naar vermogen de welen- schap steunen, laat ons haar eeren en waardeeren, en als tijd en middelen ons ten dienste siaan, laat ons haar dan met rusteloozcn ijver beoefenen! Zij bewijst het geloof groote, onver gelijkelijke diensten, hare resultaten bevorderen de alzijdige, diepere kennis der waarheid, haar hoogste en laatste doelwit verheerlijkt de almacht en wijs heid Oods. Vóór alles echter cischt de Heer van ons het ernstige streven naar heiligt, id. naar innerlijke ver- eeniglng met Hem: .Zoekt nrst hei Kijk Gods en Zijne gerechtigheid r (Malth. 6, 33). Deze gerechtigheid heeft hare wortelen in het gelcol. groeit in de hoop, bloeit en rijpt in de liclde. Mgr. Korum. Schitterende aanbieding Zie Etalage KANTOORBOEK MANDEI F. 11TULP Langotr. SS t o. Krommoitr. - TEL 326 Die zich niet boven alles weet uit ie zetten, wordt van alles de speelbal. Hij heelt geen oogcnbllk rust of vrede. Zonder steun zwemt en drijft hij te midden van den stormachtigen oceaan van het mcnschelijk leven, meegesleept door de strooming, op goed geluk af meegesleurd door de golven, langs rotsen en klippen, naar onbekende oevers. Waarom zooveel onrust? Het gebeurt maar heel zelden wanneer iets wat heden is niet te dragen zou zijn. Zelfs wanneer God beproeving ol kas tijding overzendt, is Hij nog veel zacht zinniger voor den mensch dan de mcnscli het voor zich zelf is. Bijna alle rampen hebben geen anderen grond dan onze verbeelding. Het is vooral onze zorgelijke angst en onze vrees, die de punt van onze rampen toespit sen, Wc verzwaren ze met overleg door ze in de toekomst ons voor te stellen als van langen duur. Het lijden wat wij op hel oogenblik te dragen hebben is ons nog niet genoeg, wij willen nog erger lijden, zoowel in den It tijd die er niet meer is, als in den tijd. die er nog niet is. ünze ellende heeft veelal zijn wortel in onze ijdele dwaas heden. Meer dan ooit hebben wij heden, karakters noodig. Met kinderen, die alleen naar suikerwerk grijpen, met slappe geesten, die van het Christen dom een aangenaam leven, eerbetoon, hooge posten en genot verwachten, voert men thans niets uit. Reeds Augus- tinus bad en smeekte dat men aan hen, die zich voor het Christendom aanmeldden, alles zou zeggen, opdat zij niet van de eene begoocheling in •A de andere zouden vallen. Onze tijd moet mannen hebben, Iteele mannen, sterke mannen, heldenzielen, offervaar dige menschen, en de toekomst zal misschien nog grootere eischen stellen. Of de wereld nog tien duizend jaren VITESSE Copieert en Typt alles Leert U STENO pt. TYPEN Kon. Wilhelmlnastraat 10 zal beslaan, of de laatste dag weldra naderen zal, weten wij niet. Zeker is, dat reeds de tegenwoordige tijden ern stig zijn, en even zeker is het ook dat wij voor deze tijden amper sterk ge noeg zijn. Men mag het een liefdedaad heeten, wanneer men meent, dat ons geslacht den ernst des levens niet ka:, verdragen, en dat wij due den menschen van dezen tijd de herinnering daaraan inoeten besparen, ntaar wij mogen ons niet schamen, dat wij den ernst des levens ernstig opnemen." Pater Weiss. Er is een groot verschil tusschen regeeren met kracht en regeeren met geweld. Regeeren met kracht doet de Kerk, wanneer zij tot handhaving harer leer en wetten der. moedwillig dwalende buiten hare gemeenschap sluit en zijne beschutting, het kerkgebouw, spaart. Regeeren met geweld doel de Staat, die zijn aanvallers omverschiet en zijne beschutting meteen. Regeeren met kracht sterkt; regeeren met geweld doodt. De wereld is op den duur wel te regeeren met encyclieken: niet echter met kanonnen. .0 heilige Katholieke Kerk! Zoolang ik dc spraak heb, zal ik fniet nalaten U te verheerlijken, ik groet U, onster- lelijke Moeder der wijsheid en heilig heid. Salve magna parens! Gij zijt hef. het licht gedragen hebt naar dc rste grenzen der aarde Gij zijt het, die de menscltcnolfers, de listige oogmerken en de duisternissen der onwetendheid tegengaat; alleen daar waar men naar uw woord niet luistert, heerscht ruwheid en barbarisme." Joseph de Maistre. De brutalen weten uit het spreek woord, dat hun de halve wereld be hoort. Zij vergeten vaak. dat voor de niet- hrutalcn dan nog juist evenveel over blijft. En ook, dat de bescheiden werker aak wonderen doet, de brutale nooit. hij zeker de goede rechte lijn bewaren; hij zal in eerlijkheid en goedheid tot een voorbeeldig mensch opgroeien. De eerste jaren is uw kind nog een buig zaam boompje, maar zoo gij hem in zijn eerste jeugd verwaarloost, dan zal het licht te laat zijn. Daarom, ouders en opvoeders, houdt een open oog op uw kinderenen zoo dra gij gebreken in hen ontwaart, die noodlottig zijn of kunnen worden, verbetert ze aanstonds en roeit ze uit. Met de volgende puntjes zult gij re kening houden bij het verbeteren van uw kinderen: 1. O ij moet een fout kunnen onder scheiden van een ongeval; m.a.w. gij moet nagaan in hoever de kinderen schuldig zijn aan hetgeen zij misdaan hebbe i. Zoo bijvoorbeeld een leugen, een onbeleefdheid, een slag. het ver zuim van de school enz. dal zijn fou ten daarvoor moet het kind berispt worden. Daarentegeneen val op den grond, een enkele maal vergeten te bidden, onviijwillig iets laten vallen enz. dat zijn maar ongevallen; "l Is voldoende daarbij het kind tot meer voorzichtigheid aan te zetten. 2. Uw verbeteringen moet gij me. kalmte maken, anders zijn ze niet nut tig. Als gij in oogenblikken van gram schap uw berispingen geelt, dan zijt gij geneigd om te overdrijven. Wacht dus lot gij weer kalm zijt omuwver- aningen te geven. 3. De gehoorzaamheid moet gij van uw kinderen nooit albedelen door be loften, noch door gevlei of door be dreigingen. Deze middelen zijn mislei dend. en hebben een valsch uitwerksel. Ais gij zegt: .Indien gij deze bood schap voor mij gaat doen. dan krijgt gij een appel," dan doet het kind de boodschap om den appel, maar nie' omdat gij het vraagt dat is ikzuch tigheid aankweeken. 4. Verander niet te licht uw be velen eens het bevel gegeven, moet gij volharden tot het einde, laat u niet gemakkelijk beïnvloeden door de be denkingen, welke de kinderentegen v bevel inbrengen. 5. Vader en moeder moeten elkaar niet tegenwerken ze moeten beide aan hetzeltde koord trekken, in dezelfde richting werken anders breekt de al wat de andere opbouwde. H Voortreffelijk in elk opzicht mm H Vraagt catalogus en condities aan K bij de vertegenwoordiger Fe. R. van DEN BURO ARNHeMscrtewEO gere standen zijn de bacteriën, die de ziekte der ontevredenheid veroorzaken. Zij ondermijnen het gevoel van recht vaardigheid bij de minder bedeelden. Zij berooven ook dezen, omdat de rtimer mei aardsche goederen bedeel den den plicht hebben, den armen van hun overvloed te geven. Zij vergeten, dat het bezit van hun goederen niet onverdeeld is, maar een gunst van God, Wlen zij later verantwoording zullen moeten afleggen over hun rentmees terschap Tegen oproerkraaiers wordt in deze dagen met geweld opgetreden. Maar zou het nu ook niet eens noodig zijn, dat krachtig Iront wordt gemaakt tegen hen, die door hun uitspattingen en hun verkeerd voorbeeld groote schuld hebben aan de zedelijke verwording van het volk? Binnenland Hoe verbetert men een Kind? Jonge boompjes zijn plooibaar en leidzaamdat weet de hovenier best, hij zal niet nalaten er een sterken paal naast te zeiten en het boompje er tegen vast te binden, wanneer het neiging vertoont om krom te groeien. Met weinig moeite kan men, de eerste jaren, zijn groei richten en leiden; maar eens als hij zijn volwassenheid heeft bereikt, zoudt gij hem eerder breken dan buigen. Dat is ook waar voor 't kind. ledeie kinderziel veitoont neigingen om krom te groeien; maar wanneer de sterke leiding van zijn opvoeders als een rich tende paal naast hem staat, dan zal Spionnen aun het Russische Hol. De geschiedenis van Sergiüs zette zich voort, en werd deel van Rusland s houding in den ooi log, toen de schoone Kalherina haar cenvoudigen man, den inspecteur van het onderwijs, verliet om met Oeneraal Soekhomlinoff te trouwen. Men dient te bedenken, dat deze Kalherina niet anders medebracht dan i haar schoonheid en de weinige, opper vlakkige ontwikkeling, die haar eerste man haar had geschonken. Dochtei van een armoedigen handelaar, gebo ren in een klein plaatsje aan het begin der Siberische steppen, was zij al vroeg de uitverkorene van de jongens van hel dorp, die gaarne vochten voor een blik uit haar mooie oogen. Maar op een goeden dag begreep zij, dat zij in haar dorp met al haar schoonheid niet verder zou komen, en zij vluchtte. Wist, dank zij haar spaarduitjes per trein te Kiw te kome-, waar zij zich, volkomen analphabcet, bij den inspec- jcur van het onderwijs aanmeldde naar aanleiding van diens oproeping een secretaresse. Onder de mee honderd sollicitanten was er zeker geen, die minder wist dan zij, maar toch kreeg zij de betrekking. En toen den eersten dag, dat zij in dienst trad, de inspecteur tot de ontdekking moest komen, dat zijn nieuwe secretaresse niets, maar dan ook absoluut niets wist, dat zij eigenlijk nog moest leeren lezen en schrijven, besloot hij haar op te voeden, liever dan tegenover wien ook te bekennen, dat hij zich door haar mooie oogen en haar mooie ge zichtje had laten verleiden. Kalherina ontving zijne lessen, terwijl de echte secretaresse het werk deed. en binnen het jaar was zij de echtgenoote van den inspecteur. Maar de man was al reeds op ieettiid; hij was voor haar niet ineer dan liet middel om op de ladder omhoog te komen. Wat hij ge spaard had, ging aan haar verkwistin gen op, en Kiw stond verbaasd over de dwaasheden, waartoe de vioeger zoo verstandige inspecteur zich leende. Tijdens haar verblijf in Karlsbad, haar Misbruik. Er wordt dikwijls gesproken dc bezittende klasse, die mede schuldig zou zijn aan alle sociale revoluties. Het is zeker een leit, dal de omwen telingen voor het grootste gedeelte hun oorzaak vinden in de misbruiken, die onder de rijken voorkwamen. De com munistische revolutie in Rusland heeft een rijken voedingsbodem gevonden in het grove misbruik, dat de aristo cratie van haar overvloedig geld- en grondbezit maakte. Dr. Frans Sturm verhaalt in „Schö- :re Zukuntt" van Boni deCastetlani, den nakomeling van een geslacht, dat reeds tijdens de kruistochten een rot gespeeld heelt. Deze jonge man kans gedurende de twaalt jaren zijn huwelijk 60 millioen dollar te ver kwisten, blindelings weg te smijten! Dit is nu ntaar één enkel voorbeeld. Maar zoo zijn er tientallen. En de uit spattingen van die zoogenaamde hoo- Oprnioiag. Dc groote Landbouw-organisaties stellen zich op het standpunt, dat het niet onbillijk is te achten dat de con sument den voorootlogschen prijs van het rundvleesch betaalt. De prijzen van thans liggen daar echter verre beneden en sluiten een aanzienlijk verlies in. Men wenscht thans een heffing In te voeren, waardoor dit verschil tus schen den huiciigen prijs en den voor- oorlogscnen prijs zooveel mogelijk ver dwijnt en de opbrengst van deze hel ling Ie storten in een fonds. Uit de middelen van dit fonds zal dan rundvee uit de markt worden genomen. Men zal daartoe in de eerste plaats melk gevend vee nemen, opdat tevens de owrproductie vtn melk en zuivelpro ducten wordt beperkt. Wellicht zal er ook toe overgegaan moeten worden ongvee op te koopen, waardoor in de ockomst een bepaalde vermindering blijft doorwerken. Men oordeelde in grijpen zeer noodig. mede in verband met de crisis-zuivelwet en met decrisis- varkenswet. Wanneer de prijs van het rund- leesch steeds lager wordt, zal dit leesch in grootere hoeveelheden ge bruikt worden en een mindere con sumptie van varkensvleesch zal er het gevolg van zijn. Algemeen was men er van overtuigd, dat men moest komen tot een beper king van den rund-veestapel en mer hoopte, dal de regeering deze meening zou deelen en sDoedig de noodige maatregelen zou treffen. Op een vraag, wat er met het vee gebeuren zou, wanneer dit uit de markt genomen was, deelde men mede, dat de bijzonderheden uiteraard nog niet vaststaan. Misschien is er nog een cxportmogelijkheid te vinden anders zal tot conserveering worden over gegaan. Op deze wijze kan men het vleesch eenige jaren goed houden. Voor des tructie. zooals dit o.a. in Denemarken is toegepast, blijkt men niet veel te gevoelen. maakte zij kennis met Generaal Soe khomlinoff, en zij beloofde hem haar trouw, wanneer en zoodra hij van den Oeral, waar hij thans troepen com mandeerde, mar de hoofdstad zou zijn ergeplaatst. Terugkomende van de reis, waarop zij door Sergius bij het betreden van Rusland zoo vriendelijk was geholpen, vernam zij Sockhomli- noff's benoeming lot Minister van Oor log. Met haren inspecteur had zij spoedig afgerekend; wel verzette zich deze, maar toen hoogere autoriteiten in Sint Petersburg werden in beweging gesteld e:i hem te kennen gaven dat hij lusschen het verliezen van zijn vrouw en het verliezen van zijn po sitie had te kiezen, was hij zoo ver standig te begrijpen, dat zelfs het ver lies van deze laatste Item zijn vrouw niet zou doen behouden. Zoo werd de weg vrij en enkele maanden later was Kathertna Mevrouw Soekhomlinoff. Haar eerste zorg was Sergius, op wien haar oog niet alleen met dank baarheid was gevallen, naar Sint Pelers- Mfjnhardt's Loxeer tabletten an xonder Kramp ol P(Jn. Doos 60 ct. Bi) Apoth. en Drogisten Het Museum Flehlte door A. F. van Beurden. 111. Wij gaan nu een verdieping hooger, want de oude Muurhuizen zijn hoog. maar de trappen gemakkelijk. Op den overloop zien wij weer een :ele verzameling ijzeren haardplaten met allerlei versieringen, voorstellingen en wapens. Het zijn ijzeren rebussen. Dan eene verzameling muurankers, zoo als er in Amersfoort zooveel mooie aan de huizen zitten. Ze bewijst dat er vroeger ook knappe smeden in de stad woonden, die best hun meesterstuk als Sldcbiocdcr klaar gekregen hebben, e zware kast cn huissleutels, waar van er enkele wel lastig in den zak geweesl zullen zijn, zijn eveneens kun stig bewerkt. Nog meer is er te zien! Maar in de Gothieke kamer, recht tegen over den trap staat een mooi gebeeld houwd Vlaamsch kastje, beeldjes uit 'n dichtgemetselde nis van den Soester- toren te voorschijn gekomen, triptieken, oude geschreven boeken en veel meer. Daarnaast vinden wij een zeereigen- aardige kamerde oud-Hollandsche kamer met mooie eikenhouten betim mering. waarop een stel blauwe Deut sche pauwborden, een beschilderde scboorsteenfries, een bedkoets, vuur mand. zittebank en andere noodzake lijke dingen. Ze zet u direct in een 17e eeuwsch huishouden. Een weinig verder ligt de Gilde- kamer. atdus genoemd, omdat daar de oude gndeboeken bewaard worden, ook een gildekist der Corduwanieren of schoenlappers, een fiets van 't jaar nul. een oude apotheek, met veel potten en pannen, St. Nicolaas-bakvormen, aller lei maten en gewichten, uithangborden, labrikaten van de oude Glasfabriek of Glashut, modellen van trappen, meet werktuigen, een weefgetouw en wat al niet. Alles is zoo opgesteld, dat het goed bezichtigd kan worden. Een model van een oude tabaksschuur ontbreekt hier niet, want een eeuw lang heeft Amersfoort veel geld verdiend met het kweeken, droogen en verkoopen van tabak, zoodat er vele menschen hun brood mede verdienden. Vervolgens gaan wij een trapje af en komen in de Atlaskamer, aldus ge noemd, omdat daarin atlassen, alle platen, afbeeldingen, gravures van Amersfoort oude en nieuwe opgebor gen zijn en gemakkelijk getoond kunnen worden, terwijl ook de bijzonder rijke atlas van wijlen Jhr. Coenen, geheel de provincie Utrecht omvattende, in een aparte kast veilig geborgen is ter raadpleging. Hier zijn ook collecties platen, boe ken en schilderijen over Oldenbarne- velt cn Everard Meijster, den dwazen dichter, den man van den Kei; een stokje van Oldenbarneveld, een model van den O.L.Vr. toren op prachtig vervaardigd door den heer P. v. Hooft, de Koppelpoort met hamei of schothek op '/so- Chirurgijnsmessen en instru menten om door branden bloed te stelpen, scharen en andere bij dat vak behoorende zaken die gebruikt werden, toen de chirurgie nog in de windselen lag en de hooiden van het gilde nog vergaderden in een kamer boven het Hofportaal van St. Joris. Ook zijn er nog tal van schilderijen, waarop de oude straten, poorten, torens en bruggen der stad Amersfoort door goede of minder bekwame schilders afgebeeld zijn. Voor de topografie en de beoor deeling hoe de stad er vroeger uit zag, hebben deze veel waarde. Hiermede hebben wij getracht een vluchtig beeld te geven vin het uitge- Cyclostylepapier Inkt en Stencils Fa. LAN6E4TRAAT 84 Hebt U een Taxi of auto noodig Amersfoort breide bezit van Flehite, dat alle ele menten in zich bevat, om leerzaam te werken op de bezoekers. Het is noo dig. dat alle Amersfoorters beseffen, dat zij er trotsch op kunnen zijn eene dergelijke verzameling te bezitten, maar ook dat ze een plicht hebben, om de verzameling door woord en daad te steunen, zooals het gemeentebestuur en Raad voorgaan, en waaraan ook de Regenten van het Museum hun tijd en hun beste krachten wijden. Men vergete Flehite niet. Vraagt prijsopgaaf H. ELZET1AAR BERICHTEN UIT A MER8POORT. helper van de Duitschers in de on middellijke omgeving van den Minister van Oorlog, dus in liet bezit van de meer! kostbare Russische geheimen, plannen van mobilisatie, opmarsch. versterkingen en wat ul niet meer. Hij werd niet alleen een persoon van ge wicht in Sint Petersburg, maar ook een zoodanig persoon in de rangen der Duitsche spionnage. Hadden tot op Door architect Plooij werd aanbe steed het afbreken van een perceel aan de Utrechtschestraat en het bou- van een winkelhuis met boven woning. Inschrijvers: Jac. v. Gent f9863; J. v. Bekkum, Hooglanderveen, f 11.2E0; H. Barten f10,373; E. Schuurman, te Zeist. 110,995; H. de Jager, te Soes- terberg, 19269; W. Bunnik f9990; J. Hendriksen f10,960. Gemeenteraad. Vergadering Dinsdag 28 Maart, 7 uur. 1. Ingekomen stukken. 2. Benoeming stembureaux Tweede Kamer. 3. Wijziging verordening gemeente lijk voorbereidend onderwijs- 4. Vaststelling pensioensgrondslagen onderwijzers openbaar lager onderwijs. 5. Vaststelling verslag schoolvoeding en kleeding 6. Advies adres O.S.P., houdende verzoek voor gas en electriciteit den kostprijs te berekenen voor gezins hoofden met gezinsinkomen beneden f25 per week en voor gezinnen daar boven een progressief tarief vast te stellen. 7. Adres O.S.P. aan alle werkloozen extra uitkeer ...g te verstrekken. 8. Voorstel abonnementstatief van de P.U.EM. voor kleine warmwater apparaten niet goed te keuren. 9. Opnieuw vaststelling der veror dening tot heffing van rechten voor het gebruik van het openbaar slachthuis. 10. Wijziging van de verordening tot heffing van rechten voor het ge bruik van openbaren grond enz. 11. Verhoogingcrediet werkverschaf fing met f 250C 12. Wijziging gemeentebegrootingen. 13. Ontheffingen en reclames straat- en rioolbelasting. 14. Afwijzend advies inzake een door J. Boshuizen ingezonden adres betref glorie scheen te voelen. De troonop volger was ziek, ernstig ziek, lijdende aan een kwaal, waarvan de dokloren de oorzaak niet konden vinden. Ras- poetin diende zich aan als de man, gezonden om den kroonprins te genezen, en de devote Nicolaas II en zijn nog devoter echtgenoote gaven hem toe gang niet alleen, maar vertrouwden „„..„v.... r hem 'n a,leS en s,eld.en alleS ,ezijner dat oogenblik jegens den kapitein der beschikking. Raspoetin behoorde tot gendarmerie te Wirballen de sommen I die eigenaardige sekte der zgn. Klysti, j_. ji. ...VliifcnretiV hphhpn zgn. door den dokter voorgeschreven,jburg te roepen. En zoo kwam deze] matig gevloeid, nu veranderde dat eensklaps. Sergius kreeg het bevel over tien tallen handlangers in de spionnage. Men moge zeggen van hem wat men wil, hij toonde zich ook hier een goed organisator- Hij toonde zich ook dade- dclijk vooruitziend in zooverre, dat toen de zonderlinge monnik Raspoetin, naar het heet in zijn klooster nabij Tobolsk door de Grootvorstin Milltza, de echtgenoote van den Grootvorst Peter Nicolajewitch en dochter van den Koning van Montenegro was .ontdekt", zijn intrede aan het Hof deed, hij reeds bij voorbaat den omvang van dlem die tot zonderlinge lijfspreuk hebben, dat om te kunnen boeten, men eerst moet zondigen, een middel om a'.le mogelijke, en de ergst denkbare zon den te begaan. Wat er zich onder leiding van Raspoetin aan het Hof Sint Petersburg heeft afgespeeld, vermoedelijk nog slechts ten deele bekend, maar mag, voor zooverre het reeds bekend is, onbeschrijfelijk wor den genoemd en herinneren aan de ergste dagen van het Romeinsche ver val. Tenslotte werd Raspoetin verheven tot Lampadnik, «ooveel als bewaarder van de schatten en ikonen der keizer lijke paleizen, een titel, die geen enkele verplichting met zich bracht. Sergius had zich tijdig in het vertrouwen van den monnik weten in te dringen, gaf feestmalen te zijner eere, en bracht hem geheel in het spoor, waarin hij hem hoopte te leiden. Toen de ernstige dagen van 28 Juni met den moord te Serajewo aanvingen, was men te Sint Petersburg, althans in den onmiddel- lljken kring van den keizer, meer on gerust over den toes'and van Raspoetin dan over den toestand van Europa. Raspoetin toch was slachtoffer gewor den van een aanslag van een meisje uit de omgeving, waar hij vroeger had gewoond, en die met hem, gelijk het heette, een oude schuld had te ver effenen. De gezondheid van Raspoetin ging Keizer en Keizerin meer ter harte dan het toekomstig lot van Rusland, en zoodoende hadden degenen in zijn omgeving, die in een bepaalde richting wilden gaan, vrij spel.

De Eembode | 1933 | | pagina 1