CorrispondBitis-kairtsn F. fl. TULP Schoonmaak N.V. Middenstands-Bank Be! dan op No. 42 Kastoor en Drukkerij Langegracht 28, Amersfoort DE EEMBODE verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdag middag. De abonnementsprijs bedraagt één gulden per drie maanden; buiten Amersfoort f 1.10. franco per post. Abonnementen kunnen eiken dag ingaan. Uitgave v i de Katholieke Stichting De Eembode, gevestigd te Amersfoort De €embode Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Dinsdag 28 Maart-4934- /r/ J f ADVERTENT!ÊN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adverteeren AdvertentiCn moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur In den morgen zijn bezorgd. Telefoon 314 Zes en Veertigste Jaargang - No. 102 De tobber is de wreede schepper vort zijn eigen zorgende luchthartige doet of er geen zorgen zijnde godvruchtige weet bij zijn zorgen, dat God zorgt. Schitterende aanbieding Zie Etalage KANTOORBOEKHANDEL Unjeitr. 66 to. Krommtstr. TEL. 326 Naar de stembus! De omwenteling in Duitschland heeft -r de gemoederen sterk in beroering bracht. Het z.g. fiasco van het ,-ooriogsche bewind, heeft het itsche volk doen roepen om een n, die het gezag in zich zou ver- nigen. En deze man, Hitier, heeft van de m gegeven en door hemzelf geno- en rechten een zeer drastisch gebruik maakt. Er is in Duitschland op het enblik een gezag, dat steunt op reigingen en geweid, niet op wet- Wij kunnen, omdat het niet op etten steunt, moeilijk van Staats gezag" spreken. Er is daar zonder veel omhaal een ndc gemaakt aan de parlementaire "mocratie. Voor ons geven de gebeurtenissen in Duitschland heel wai stof ter overden king. Daar is op de allereerste plaats de vraag, of in ons land het parlemen tair systeem zoo aan den grond is vastgeraakt als in Duitschland. We be- Tioeven alleen de werkzaamheden on zer volksvertegenwoordiging gade te slaan om tol de conclusie te komen, dat ons parlement nog een voorbeeld kan zijn voor vele buitenlandsche. Er is met onze Kamers regeeren mogelijk, wat in Duitschland niet het geval was. In „de Sociaal-Democraafverklaarde Dr. F. M. Wibaut, een voorman der 'socialisten, dat er eigenlijk geen schil is tusschen het einddoel van so cialisme en communisme. Bij deze ver klaring is één ding jammer: Dr. Wi baut vergat er bij te melden, welke middelen voor liet bereiken van het doel zouden worden gebruikt. De communistische middelen ken nen we allang, met de socialistische zijn we de laatste maanden nog eens op nieuw in kennis gebracht. Voor het behoud van de parlemen taire democratie wordt èn van ons èn van de S.D.A.P. gevraagd handhaving cn steun van het wettig gezag. Professor Aalbcrse zei in zijn rede in de laatst gehouden Partijraadsver gadering: .Alle gezag komt van God, heetlde Apostel ons geleerd. Geef den keizer wat des keizers is en God watGodes Is, heeft Christus zeif ons geleerd. En li» het Oude Testament al reeds, ir het Boek der Spreuken, stond het „Door mij regeeren de Koningen in verordenen de wetgevers hetgeen recht is. Door Mij voeren de Vorsten héér- schappij en doen de machthebbers recht." En na deze Christelijke definitie van hel gezag, zeide Prof. Aalberse o.a.: „Wij, katholieken, houden vast aan de rechten en vrijheden van ons volk, in de Grondwet neergelegd. Juist dat evenwicht tusschen een sterk gezag en een gezonden volksinvloed, geeft dat krachtige, harmonisch geheel, dat de moderne samenleving behoeft, en dat zeker in ons land." Het is duidelijk, wat de R. K. Staats- partij wil: handhaving van het gezag, sterk gezag op parlementairen grond- •lag. Spionnen aan Het Russische Hot. 1 De partijen aan het hof stonden tegenover elkander, maar die, welke de gelegenheid schoon zagen om te komer. tot een oorlogsverklaring aan Duitschland, tot mobilisatie, behaalde de overhand. Het was nog niet zoo lang geleden, dat Sergius ertoe mede werkte het eigenaardig intervieuw van Soekhomlinoff te bewerken, waarin deze met groote nadruk zeide, dat het Russische leger gereed was voor elke eventualiteit, en dat er geen knoop aan den rok van de Russische soldaten ontbrak I Dat interview verwekte op zien in Europa, het gat aanleiding tot een z.g.n. diplomatieken stap van Daitschland te Sint Petersburg. Alles een goed in elkander gezette manoevre, wanneer men bedenkt, dat de Duitsche spionnage dit interview met alles wat er op volgde noodig had teneinde diegenen gerust Ie stellen, die juist twijfelden aan de gereedheid van het Russische leger! VITESSE Copieert en Typt alles OOK IN KLEUREN Leen U STENOeoTYPEN! Koo. Wilhelmlnastraat 10 De gewetenloosheid der speculanten. President Roosevelt heeft bij zijn ambtsaanvaarding als eerste woord een beschuldiging uitgesproken aan 't adres van de gewelenlooze speculanten. „Onze nood," zoo zei Roosevelt, „is niet van substantieelen aard, wij wor den noch door ooriog, noch door sprink hanen getsisierd, wij hebben alles rijke lijk, zelfs in overvloed, en slechts aan de manipulaties van gewelenlooze spe culanten hebben wij den nood van thans te wijten." Het heeft lang geduurd, voordat een der offlcieele regeerders den werkelij- ken machthebbers en machtsmisbrui- kers, den geldmagnaten, zoo rechtuit de waarheid durfde zeggen. Die enkele dozijnen lieden, die aan dc koordjes van het marionettenspel trekken, voor wie een enkel woord voldoende is, de meeningen van politici en diplomaten van zwart naar wit Ie laten verbleeken, die lieden vormen te zamen de groot ste or georganiseerde misdadigersbende der wereld. In enkele financieele centra, waar geweten en karakters gesmoord worden, drijft men de stemmingen der volken kunstmatig op, berekent men de kansen van vrede of oorlog om hei gewin van een wapenhandel. De wereld is niet verarmd, zegt pre sident Roosevelt. In Brazilië werpt men kotfie in de zee, in Australië verbrandt men vee, in ons land brnngt men groen ten naar de mestvaalt. De rijkdom der wereld bestaat niet uit haar bezit aar goud, aan geld, maar aan de hoeveel heid goederen, die zij voor dit geld kan krijgen. De wereld is niet arm, kan niet arm zijn bij zooveel overvloed. Maar millioenen verkeeren in nood. Deze nood: de schuld voornamelijk der gewetenlooze speculanten, der sjacheraars met fictieve kapitalen, der handelaars in menschengeluk, geboefte, dat onder elk volk schuilt. geefl menige hulsvrouw en meisje ruwe c roode werkhanden. Deze worden wederom spoedig gaaf, zachf en blank door Purol Kerknieuws. Lourdes. ij gelegenheid van hc' 75-jarig jubileum van de verschijningen te Lourdes is een statistiek uitgegeven, waaruit blijkt, dat in het tijdperk van 1858 lot 1933 meer dan 5243 wonder bare genezingen in Lourdes hebben plaats gehad. Tot het jaar 1904 zijn er 3350 wonderbare genezingen bekend. Vele genezingen betroffen verschil lende vormen van tuberculose, 497 genezingen betroffen spijsverterings organen, 87 patiënten die aan een harlziekte leden, 147 gevallen van ademhalingstoornissen, 47 patiënten met een hersenziekte, 128 gevallen van ruggeinergziekle, 48 blindge borenen en 31 doofstommen enz. IPiiH'i trills - riniil: I Fa. R. VAN DEN BURO Afnh.slr. Gevestigd sedert 1887 J Binnenland Op den Afsluitdijk. Op den afsluitdijk naar Friesland, ter plaatse waar op 28 Mei van bet vorige jaar het laatste sluitgat De Vlieter is gesloten, is men voornemens een gedenkteeken op te richten. Het zou komen aan de Zuidzijde (dus de IJsselmeerzijde) van den dijk en zou beslaan uit een belvedère van 20A25 meter hoogte, waaruit men een schit terend uitzicht zou hebben over den afsluitdijk, het meer Flevo en de Wad denzee. Beneden zou er een café komen. Ontwerper van het gedenkteeken is de Hilversumsche architect Dudok. Het geheel zou worden uilgevoerd door en voor rekening van de N.V. Maat schappij tot uitvoering van Zuiderzee werken, die het na voltooiing zou schenken aan den Staat derNederlanden. De Vein we. Naar de Tel. verneemt, komt de regeering vandaag of morgen met het voorstel aan het parlement, om van het Kröller-concern aan te koopen.het landgoed „Hooge Veluwe" te Hoen- derloo, met de bedoeling dit landgoed uiteindelijk te bestemmen tot „Natio naal Natuurpark". Daartoe zal dan een stichting -in het leven geroepen worden. Het betreffende landgoed is een aan eengesloten complex, midden op de Veluwe van 6040 H A.heidevelden (2270 H.A.), zandvlakten (1850 H.A.), naald- en loofhout (resp. 1250 en 470 H.A.), water en cultuurgrond (200 H.A.) met autowegen, 34 huizen of boerde rijen, het St. Huberlusslot en een poort gebouw. ging te feliciteeren met haar jubileum- Uit het voorgelezen verslèg bleek hem, dat, dank zij de innige samenwerking tusschen bestuur en leden de vereeni ging er wezen mag. Maar vooral trof het hem, de rustige en blijde sfeer, die in Jeze vergedering heerschte en hoopte dat dit steeds zoo zou wezen tot heil der leden en der geheele parochie. En indien in de andere ver eenigingen 'took zoo zou zijn, dan zal 't voor hem een zeer groote vreugde zijn. Hij zal graag medewerken in alles tot heil van zijn parochianen en hij verwachtte ook van hem, dat deze hem zouden steunen, zooverre 't hun moge lijk was. Dat deze hartelijke woorden, door den Pastoor gesproken, op zeer hoo- gen prijs werden gesteld, bleek uit 'i daverend applaus, dat hierop volgde. De voorziHer bedankte Pastoor van harte voor het gesprokene en drukte namens de vergadering de hoop uit, dat hij nog vele jaren in de vergade ring der vereeniging zou aanwezig zijn. De vergadering vond voorts goed, dat de heeren H. Traa, H. v. d. Pol en P. v. Wee wederom zijn benoemd in de commissie van geschillen. Bij de rondvraag werd nogmaals ge wezen op de zoo noodige vlugge be richtgeving van brand, opdat zoo spoe dig mogelijk hulp zal wezen. Bij géval van brand zal ook de groote klok in de kerk worden geluid. Het Bestuur zal deze kwestie terdege onder de oogen zien. Na een korte bespreking van mogelijke salarisverhooging voor den secretaris welke de lachlust der aan wezigen danig opwekte, sloot de voor zitter de vergadering met gebed. Uit den Omtrek Hooglanderveen De Coöp. Brandverzekering hield haar jaarlijksche vergadering. De voor zitter, de heer A. v. Lierop opende de vergadering met gebed, begroette den Zeereerw. heer Pastoor J. H. Broere en heette verder alle aanwezigen wel kom. De heer D. Brouwer, secretaris, las de notulen voor, welke onveran derd werden goedgekeurd. Daarna be noemde de voorzitter met goedkeuring der leden de heeren H. Traa en H. v. d. Po! tot stemopntmers, welke ook beiast werden met het nazien der balans 1932. De secretaris gaf toen een overzicht van den algemeener. en finan- tieelen toestand der Vereenlging waar uit bleek, dat deze in alle opzichten steeds vooruitgaat. Daar de heeren A. v. Lierop, G. Schimmel en L. v. d. Berg als bestuurslid moesten herkozen worden, werden dezelfde leden bij acclamatie der geheele vergadering gekozen verklaard. Na afloop hiervan deed de voorzitter de heugelijke mede- deeling, dat de vereeniging 10 jaar had bestaan en deelde mee, namens het geheele bestuur, dat alle aanwe zigen zouden worden getracteerd. Dat was natuurlijk welkom. Toen vroeg de Zeereerw, heerPastoor 't woord. Hij bedankte den voorzitier voor zijn woorden van welkom tot hem gericht en kon na de gedane mededeeling niet nalaten de vereeni- De vloedgolf van den oorlog kwam ook over Rusland. Het kon aan het talrijke Russische leger, hoe langzaam de mobilisatie daarvan ook mocht ;aan, weinig moeite kosten om in )ost-P.uisen binnen te dringen, Ko ningsbergen tot op -korten atstand te naderen. Sergius had zich door den Minister van Oorlog laten indeeien bij een dezer legers, aan het hoofd nog wel van de atdeeling, die voor de inlichtingen had zorg te dragen. Groot vorst Nicolaas zond zijne beide elite- legers, liet eene gecommandeerd door Rennenkampf, naar het Noorden van de Njemcn, liet andere onder Samsof, ten Zuiden van deze rivier. Evenwijdig, later concentrisch zouden beide legers opereeren en zoo in Pruisen binnen dringen. Maar toen het leger van Sam- sonof tolaan de gevaarlijke Masurische merer. was genaderd, daalde een vlieg tuig uit Warschau met het door den Grootvorst beteekenend bevel om, hel kostte wat het wilde, de vervolging voort te zetten. Bamsonof en zijn staf, begrepen daar niets van; de meren leverden een gevaar op; een overval zelfs van een kleine vijandelijke macht kon het Russische leger reddeloos ver nietigen. Maar men had den opper bevelhebber te gehoorzamen, men trok voort, en al spoedig donderden de kanonnen van alle kanten en ving de slachting aan, die de slag bij de Ma surische meren vormt. Vanuit het hoofdkwartier telefoneerde Sarnsonof met Grootvorst Nicolaas, die zich te Warschau bevond, en die niets van het aan Sarnsonof gegeven bevel afwist; het voor een uitvlucht hield. Sarnsonof kon niet anders doen dan, na vergeefs aan het hoofd zijner troepen den dood te hebben gezocht, zich voor zijn BERICHTEN UIT AMERSFOORT Vereeniging Liefdewerk Oud Papier afdeeling Amersfoort. Door de vereeniging L.O.P. werd in 1932 opgehaald 65472 K.g. papier. Aan allen die hiertoe hebben medegewerkt onzen vriendelijken dank. Onze corre spondentschappen Achterveld en Ha- mersveld hebben flink bijgedragen om dit kwantum te bereiken, ook hen, respectievelijk den heer Sandbrink en Hendrix, hiervoor onzen besten dank. Gaarne zag het bestuur dit kwantum „•ooter, daar met het oog op de papierprijzen, het zeer moeilijk i: onkosten te bestrijden Men bedenke wel, dat onze knecht met zijn gezin hiervan moet bestaan en in nood verkeerende vereenigingen moeten wor den gesteund. Het bestuur der vereeniging vraagt dan ook dringend bewaar Uw oud pa pier één boodschap Westsingel 37 of bij den knecht P. Verhaar Breede- straat en het papier wordt bij U ge haald. Wij vertrouwen dat velen zullen medewerken, opdat ons doel worde bereikt: de knecht een behoorlijk loon en steun aan arme vereenigingen. HET BESTUUR. Amersfoort, Maart 1933- voor Amersfoort en Omstreken AMERSFOORT. Lange dracht no. 4 - Telefoon no. 304 en 697 Deskundige voorlichting bjj den aan- en verkoop van Effecten Verhuring van Lips Safe-loketten Verzilveren van coupons Handeiacredieten Incasseeringen Spaar-deposito's rente S'/i pet. Vrijdagmorgen om II uur, zal de nieuwbouw 'der Ambachtsschool aan den Leusderweg worden geopend. Bij die gelegenheid wordt tevens opengesteld voor bezichtiging de rei zende tentoonstelling van het Amster- damsche Veiligheidsmuseum onder lei ding van ingenieur Gorter. De brandweer werd gealarmeerd voor een boschbrand op de Leusder- heide. Nader bleek dat er een woon wagen in brand was geraakt. De wagen brandde uit. Een aan den hoek Ouden Soester- weg en Anemoonstraat gelegen stuk grond is gekocht door de coöperatie „Gemeenschappelijk belang" met het doel een bakkerij, winkel en woningen te bouwen onder leiding van architect Adriaans. Van gemeentewege werd aanbesteed het aanleggen van wegen nabij de Vermeerstraat. Van de 26 inschrijvers was de laagste R. A. Batenburg met f51.400. Er zullen in het Aartsbisdom voor „De Jonge Werkman" jeugdleiderscur sussen gehouden worden in de retrai tehuizen Amersfoort en Zenderen. Mgr. lansen, aartsbisschop van Utrecht, heeft het verlangen te kennen gegeven op 18 Juni den cursus in Amersfoort per soonlijk te sluiten. Burgerlijke Stand. 24 Maart. GeborenGijsje en Aaltje, drs. van G. Barreveld en M. v. d. Hengel. Maria Johanna, d. van G. A. Middelkoop en E. W. v. d. Geld. 27 Maart. GeborenWillemke Trijntje,d. van T. P. Zijlstra en Tj. Terpstra. Hans Rudolf, z. van H. M. J. Wagenaar en S. A. L. Akersloot van Houten Roos. Truida, d. van S. Appel en J. M. Bast. Aloysia Maria Josephine, d. van G. v Ruiten beek en J. B. W. Spronk. Paardenmarkt. Op de 27 Maart gehouden paarden markt werden aangevoerd 36 werkpaarden f130—f180. 60 hitten f 100—f 165. 1 veulen f 110-f140. Totaal 97 stuks. WELKOM VREEMDELING. Gevestigd in Amersfoort. Johanna Wiekenkamp, N.H., Utr.weg 232, dienstbode Elisabeth Kuyper, N.H., Wijersstr. 12, dienstbode Jan Benschop, G.K.,Narcisstr. ^dienst bode Kizzy Valkenburg, P. Bothlaan 43 Anna Blomtrath, E.L., PI.Zuid 2, dienstb. G. Schwinghammer, E.L., Wesierstr. 18, pettenmaker J. Mols, R.K., G.v.St.w.str. 33, fabr.arb. J. v. Schaik, N.H., Pauwstraaat 26, adj. Cyclostyiepapier Inkt en Stencils Vraagt prijsopgaaf Fa. h. ELZEHAAR LAN6E3TIMAT S4 TEL. 528 Hebt U een Taxi of auio noodie Amersfoort J. de Vries, R.K., Koestr. 18b, schilder H. te Rieie, R.K., Leusderweg 252 Wed. L de Vries, N.L, L. Vrouwestr. 50 Dirkje v. Woudenberg, G K., Ranonkel- straat 96, huish. Neeltje Sturrij, N.H., Woest.weg 1941 huishoudster Elisabeth Schleypen, R.K., Bernullus- straat 33 W. PruyS, G.K., Weyersstr. 14, werktk. Frederika Braakenburg, D., Marnixl. 37 P. Jongejah, Pascals* I, fclèctr.t.ing.' J. Oudkerk, N.H., Arnh.w. 112, schilder Maria Kortenhoff, G.K., Heiligenb.w. 89 Martha Sanders, N.H., Utr.w. 85, huish. Aleida Witjes, R.KB.W.Iaan 55, relig. P. Storm, G.K., Aldegondestr. 80, krui denier G. v. d. Berg, N.H., Leliestr. 76, vee- rensmid P. Meijnders, N.H., J. Catsl. 31, leeraar J. Zwarteveen, N.H., Schimm.p.k. 26, kantoor bediende Chr. Schroor, N.H., Vlasakkerweg 48 S. Boon. N.H., J. v. Diestr. 25, broodb. Frieda Brand!, R.K., Verhoevenstr. 27, dagdienstbode Willemina Kool, D., Bergstraat 47 Grietje Molen, N.H., Vlasakkerweg 48, dienstbode Anlje Zwaan, G.K., Maasstraat Ale v. d- Zee, N.H., Maasstraat 17 Rachel Smirnoff. Viasakkerw. 46, kant.b. J. Bokhorst, G.K.. Lorenlzstr. 21, reiz. J. v. Offeren, Goudsbl str 104, kruiden. CatoSwelheim,N.I.,K.Wilhelminastr.31 Anna Nimwegen, R.K., Zuidsingel 49 dienstbode Antje Azier, L d.H., Langestr. 94, kapit. Ld.H. Albertina Varwijk, L.d.H., Langestr. 94, off. L.d.H. Willempje ten Hoven, N.H., Utr.str. 30, dienstbode Emma Hiitten, R.K., Krommestr. 4b, dienstbode Helena Mul, N.H., Utr.w. 266, l.l.verpl. Orietje van Dijk, N.H., Utr.weg 266, ll.verpleegster. energiek man, opgewassen tegen deze moeilijkheden van de oorlogvoering. In de oogen V3n dcger.cn aan het hof, die een Duitsche overwinning wilden was hij te energiek. En zoo moest hij plaals maken. Eerst heette het, dat Raspoetïn het leger zou bezoeken, maar toen de Grootvorst dit bezoek vierkant weigerde, werd hij naar den Kaukasus gezonden en trad Nicolaas II in zijn plaats. Niet minder dan drie keizerlijke treinen reisden in het gebied van het fronttwee ervan vervoerden niet Nicolaas II, maar een schaduw van dezen, op hem gelijkend. Men vreesde aanslagen, en teneinde de schrijftafel een kogel door liet hoofd veiligheid van den Czaar zoo hoog te jagen, Zeker had Rennenkampf hem mogelijk op te voeren, liet men tegelijk kunnen redden; het kanon had dezen drie volkomen gelijkwaardige treinen tijdig gewaarschuwd. Maar een ver- rijden, alle met gesloten vensters en bitterde wrok scheidde de beide gene-gesloten blinden, waarin zich zo< raais, die reeds in den Russisch- Japanschen oorlog op gelijke wijze een veete ten nadeele van het Russisch leger beslechtte Rennenkampf bleef dus waar hij was, werd daarna door Hindenburg ver slagen. Orootvorst Nicolaas en dan bij het stilstaan station, een figuur veitoonde, die de keizer kon zijn, en ook niet kon zijn Deze drie treinen, die geen oponthoud mochten hebben, ook alweer teneinde het gevaar voor aanslagen te vermin deren. hielpen mede de desorganisatie van het Russische leger Ie voltooien. Convooitreinen, troepentransport, ge- schutaanvoer, alles moest wachten, omdat een der keizerlijke treinen in aantocht was. Kan het op dr ze wijze verbazen, dat de Duitsche opmarsch naar het Oosten, ondanks het geringer troepental, een zegetocht werd. Men denke aan de forten van Kau nas, totstand gebracht met millioenen en nog eens millioenen, die aan het arme Lilhauen werden ontwrongen. Lithauen had behoefte aan onderwijs, aan sociale zorgen, aan wegenhet geld ervoor was er niet, want de for ten om Kaunas dienden gebouwd. Zij kwamen tot stand even voor het uit breken van den oorlog, maar zij heb- oen het zegevierende Duitsche leger slechts een paar dagen kunnen op houden. Verraad was overal binnen gedrongen, en hoe kan het verbazen, wanneer men hoort, dat dit verraad ter hoogste plaats zetelde Maar Rusland was in den strii(i| gegaan met bondgenooten, met Frank rijk, met Engeland, die verwachtingen, hadden gebouwd op den zwaren stoom wals uit het Oosten, en deze verwach tingen niet verwezenlijkt zagen. Paleo- gue, de bekwame Fransche gezant te Petersburg en Buchanan, zijn Engei- sche collega werden niet moe de aansporingen van hun land aan de Russische Regeering over te brengen. Paleologue ging zoover, dat hij, de regels van het protocol met voeten tredend, met Raspoetin in directe on derhandeling trad, echter vergeefs, gelijk hij tevoren kon weten, omdat Raspoetin zijn gunst reeds naar andere zijde had geschonken. Zonderlinge ver halen hield deze tegen hem, waarin het heette, dat de wraak der hoogere machten over Rusland zoude komen, indien niet gehandeld werd naar de bevelen, door zijn, Raspeotin's inge vingen overgebrachl. Paleologue erkende den toestand als hopeloos; vergeefs drongen hij cn Buchanan aan op het oproepen der tweede ban, die de mannen ouder dan dertig jaren omvatte. Wordt vervolgd.

De Eembode | 1933 | | pagina 1