Pracht noten Eetkamer fl. H. v. NIEUWKERK N.V. EENDRACHT. (Ingezonden.) Zou Ik op den vooravond van de verkiezingsdag een enkel woord lol onze Roomsche kiezers moge richten. Bij voorbaat mijn dank. Op 26 April zuil gij geroepen wor den mede Ie werken op welke wijze ons land zal geregeerd worden. Als er ooit een tijd geweest is waarop wij ons deze vraag ernstig moesten stellen, dan is hel voorzeker deze lijd. De bestrijding waaraan wij bloot staan treft ons te meer, omdat hij komt van Roomschendie naast ons moesten staan, die met ons mee moesten werken uit all» macht, om te behouden wat wij na jarenlange strijd bevochten hebben n.l. de invloed die wij hebben op het staatsbestel en de daarvoor zoo noo- dige eenheid. Roomsche kiezers en gij vooral Roomsche arbeiderskiezers ga met uw geweten te rade, en vraag u met alle ernst afwat moet ik op 26 April doen. op welke lijst moet ik mijn stem uitbrengen. Het is vooral in dezen tijd een ge wetensvraag ware dit niet zoo, dan hadden de gezamelijke Bisschoppen ons piet zoo dringend aangeraden onze eenheid te bewaren. De eenheid is voor ons het hoogste wat wij bezitten, raken wij ze kwijt dan vervallen wij weer in den toestand terug, die vooral de oude ren onder ons zich nog goed herin neren, eer. toestand van achterstelling op elk terrein van het maatschappelijk leven. Roomschen beseft gij wat het zeggen wilRoomsche eenheid. Brengt er dan een offer voor, stap over uwe bezwa ren heen als die er zijn, en stemt op L.!Jst 25, dan hebt gij uw plicht gedaan. Als er dan grieven zijn. vecht die uit in onze Kiesveteeniging, dan brengt dat in plaats van verdeeldheid hechte eenheid. W. VAN KOELEN. .Wilskracht". Zondagmorgen woonden de leden het H. Misoffer bij in de parochiekerk van O. L. Vrouw Hemelvaart en na derden ter H. Tafel. Na de H. Mis vereenigden allen zich aan het ontbijt in 't gebouw van de R. K. Werklieden- vereeniging. Voorzitter J. v. d. Linden sprak de leden ongeveer als volgt toe. Voor de 12e maai heb ik 't genoegen een enkel woord na het ontvangen van de H. Communie tot U te richten. Op de eerste plaats allen een zalige Com munie. Vrienden, ik heb 't reeds meer malen gezegd en ik herhaal dit wat een voorrecht toch, dat we zoo geza menlijk de H. Mis kunnen bijwonen om voor elkaar te kunnen bidden, ik ben er van overtuigd dat gij dit gedaar. hebt, voor U zeiven, uw medeleden, uw Bestuur en Directeur. Ja, vrienden, we hebben elkaar noodig. Dat wordt in deze heidensche wereld vergeten en 't lijkt er wel op of het de bedoeling is elkaar zoo dwars mogelijk te zitten. Wij zijn leden van een Roomsche Muziek Vereeniging met idealen bezielt. Onze vereeniging moet zijn een Room sche, niet een die bestaat uit naam Katholieken, doch uit Katholieken van de daad die er offers voor over hebben om Roomsch te zijn. Dat moet ons doen uitsteken boven anderen. Men moet van ons kunnen zeggen dat zijn kerels uit één stuk die hun godsdienst liefhebben en hun geestelijke overheid hoog zullen houden en zelfs luisteren naar eiken wensch van die overheid. Zoo ons lidmaatschap bezien en ons bestuur gevolgd en nu smakelijk eten. Er was een opgewekte prettige stem ming. Jaarvergadering. Voorzitter van der Linden heette alle aanwezigen van harte welkom in 't bijzonder Kapelaan W. J. de jong, Geestelijk Adviseur. Het ledental is stijgende en we bena deren bijna 70 leden. Dat is prachtig en we houden nog steeds de armen open, want elke Katholieke blaasmu- zikant hoort bij ons en stellen wij gaarne in de gelegenheid inR. K. ver band te musiceeren. Er is steeds hard gewerkt, men had een ideaal te ver wezenlijken en wel een Roomsche Wilskracht, een goeu Wilskracht en een groot Wilskracht. Werkt dus allen eensgezind daaraan mede. leder die 17 jaar is en werkt betaald volle contributie, die op school gaan, jonger zijn dan 17 jaar en die kas- trekkende zijn 15 cent. Uitgetrokken werkloozen moeten, om in aanmerking te komen voor de 5 cents regeling, wekelijks hun controlekaart van de Arbeidsbeurs laten zien en moeten in geschreven staan bij de arbeidsbeurs. In bijzondere gevallen beslist het be stuur. Vervolgens werden 7 nienwe leden geinslalleerd. De begrooting werd goedgekeurd in oitvangsten en uit gaven f 1311.—. De aftredende bestuursleden werden herkozen in de vacature Bekker werd gekozen J. v. Beek. Diploma's werden uitgereikt aan H. Gerritsen, Fr. Wakelkamp, L. Keizer, M. v d. Linden en S. de Jager. Zaterdag 29 April half-3 afmarsch Stationsplein voor de Willem de Zwijgerherdenking. Woensdag 3 Mei 'savonds 7 uur voor de Oranjevereeniging. Concerten op 24 Mei. 15 Juli. 13 September, de eenigste in de Eere- Afdeeling. Voor dat het Wllskracbtlied werd gezongen werd een prijs uitgereikt den heer w. v. d. Linden en den heer C. de Oroot. Emmabloem Collecte. Woensdag 26 April zal het Emma- Bloem Comité hare jaarlijksche huls collecte houden. Zooals bekend is deze collecte voor de Amersfoortsche tuberculoselijders van alle gezindten en het behoeft geen betoog dat in deze moeilijke tijden, Uw steun dubbel noodig is. Waar de opbrengst in diverse plaat sen eene stijging vertoonde, vertrouwen we dat ook de hulpvaardige Amers- foorters ons als steeds krachtig zullen steunen. Met een tijdig gereed leggen van Uwe gave zult U het werk onzer col lectanten vergemakkelijken. Het Emmabloem-Comité. Fruit- en Grocntenveiling „Amersfoort en Omstreken" Prijsnoteering Veiling 24 April 1933. Aardbeien 19—48 ct., Komkommers 16—18 ct., Postelein 19—22 ct.. Spi- nasie 5—11 ct„ Sla 25—63 ct., Radijs 25— 30 ct, Prei 4—7 ct.. Raapsteel 8—15 ct., Rabarber 3—5 ct. Burgerlijke Strud. 21 April. GeborenAntonius Hen- drikus, z. van A. v. Keken en J. M. Walet. Barend, z. van M. v. d. Brink en W. v. Beek. J. H. v. Tiel en W. J. Klijnsoon. 22 April. GeborenGeertruida Gerarda, d. van J. v. d. Brom en G. G. v. Ouwerkerk. OverledenGijs- bertus van den Hoorn, 11 m. Eva Christina Johanna Hendriksen, 57 j. echtg. van A. Bordes. Volkstelling 1930. Bevolking verdeeld naar de Kerke lijke gezindten. M. Vr. Totaal Neu. Hervormd 6706 7016 13722 Waalsch Herv. 25 Remonstrant 180 Chr. Gereformeerd 144 Doopsgezind Evar.g. Luthersch Herst. Luthersch Geref. Kerken Roomsch Kath. Oud-Roomsch Ned. Israëliet Port. Israëliet Andere Geen Onbekend 208 272 10 20 3342 4041 6383 l I 18886 19663 38549 Evenals bij de vorige verkiezingen zullen Woensdagavond vanaf 7 uui de uitslagen van de verschillende stem bureaux bekend worden gemaakt ii „St. Jozef". Zangconcours. Aan het Zangconcours 2e Pinkster dag in ,'t Boompje", georganiseerd door de Chr. Zangvereeniging .Soli Deo Gloria", zal worden deelgenomen door het Meisjeszangkoor van het patronaat der St. Henricusparochie onder leiding van Kapelaan C. Bachg. Gezongen zal wordenVerplicht no. Meilied van Wijngaard-Balke en vrij no. Engelenkoor van F. Mendel sohn. De Ned. R. K. Bond van Hotel- Café-Rest. Geëmployeerde. Afdeeling Amersfoort, maak: bekend dat zij hare plaatsingsdienst voor inschrijvingen open steld 1 Mei a.s. Formulieren tol inschrijving vanaf dien datum verkrijgbaar: Utrechtsche- straat I, Amersfoort, (lnschrijvingskos- ten 25 cent). „Fruit- en Groentenveiling" Amers foort en Omstreken, afd. Eierveiling. De eierveiling Amersfoort bestaat al bijna een jaar. Op 20 Mei 1933 zal het een jaar geleden zijn dat de eerste eierveiling gehouden is. Verschillende winkeliers, bankers en meikhandelaren gingen hun eieren be trekken van de veiling. Omdat de veiling aflevert een versch product geschouwd en gesorteerd. De verpak king in cartonkisten voldoet goed en is gemakkelijk te vervoeren. Tot nog toe werd de veiling gehouden elke Vrijdagmorgen om 10 uur. Dit is ech ter voor velen in Amersfoort een be zwaar, daar vele winkeliers en melk handelaren in de morgenuren bezet zijn. Om dit bezwaar te ondervangen wordt voorlaan ook Donderdagsmid dags geveild om 4 uur. Hel bestuur hoopt dan, dat ieder in de gelegen heid is, de eierveiling te bezoeken. De onkosten voor de koopers be dragen f 0.30 huur per kist, terwijl bij directe overpakking der eieren, géén huur berekend wordt. Steeds ziet onze eierkisten in de stad vervoe een bewijs voor u, dat de veiling op eemt. En waarom 1. Op de veiling koopen heeft ook verschillende voordeelen voor de koopers. 2. Het koopen kost weinig tijd 3. De kooper vindt elk gewenscht gewicht. 4 Wanneer de kooper groote eieren wil hebben, heeft hij geen last van kleintjes. 5. Particulieren mogen niet koopen op de veiling. U ziet niet alleen ge mak voor den aanvoerder, maar ook vele gemakken voor den kooper. De directie noodigt tot een bezoek a.s. Donderdag 27 April 4 uur. FILETS! Heerlijke Vischtilcti „OUslra's Delicate») versch en gebakken verkrijgbaar. Pure vi den van de allerfijnste iccvitch. Uk van smaak - Extra voorteellg GLASTRA'S VISCHHANDEL Utrsohtsckastra»! 40 - Talafaan 92 Prins Willem van Oranje- herdenking in de St. Joriskerk. Een 2000 kinderen, leerlingen van de Christelijke scholen, trokken Dins dagmorgen op met hunne onderwijzers naar de St. Joriskerk ter herdenking van Prins Willem van Oranje. 't Was een overweldigend gezicht dit groote kinderaantal getooid met oranjewimpels en vlaggen in de oude St. joriskerk. De bijeenkomst werd geopend met het zingen van ps, 75: le en 4e vers, waarna de heer H. Jansen, hoofd der Chr. U.L.O. school voorging in gebed. Mej. G. A. Reeders bracht vervolgens ten gehoore het lied „Wilt heden nu treden", gevolgd door orgelspel van den heer A. J. C. Mooij. De heer J. H. Veenkamp, hoofd der school Lingestraat, hield vervolgens een korte herd?nkingsrede. Spr. schetste de beteekenis van een held, waartoe Prins Willem zeker behoorde. Prins Willem gaf zijn kracht en groote ta lenten niet voor zich zeiven, doch voor anderen. Spr. schetste vervolgens het Godsvertrouwen van Prins Willem, waaraan de Oranje's zijn trouw ge bleven. Met volle borst werd vervolgens het Wilhelmus aangeheven. Een koor van 250 leerlingen uit de hoogste klas sen onder leiding van den heer L. Keemink zongen vervolgens verschil lende Vaderlandsche liederen. Een slot woord werd gesproken door den heer B. v. d. Kolk, hoofd school van Assen- raadstraat. Aan H. M. de Koningin werd een telegram van eerbiedige aanhankelijk heid gezonden. Erven M. M. van Loon N.V., Weverssingel 11, Loodgietersbedrijf. In liet perceel Weverssingel 11, waar voorheen het timmermansbedrijf van de firma Ruitenberg, E. J. gevestigd was, is heden het loodgietersbedrijf van de Erven M. M. van Loon N.V. geopend. De fiirma voert het loodgie tersvak in den meest uitgebreiden zin, terwijl een speciale sanitaire afdeeling aan het bedrijf is toegevoegd, waarvan de étalage voorbeelden laat zien. Benoemd tot regent van de Stich ting „de Armen de Poth" mr. R. P. van der Mark (vacature-Van Heioma). De Zweminrichting van Pesie wordt verbeterd. Behalve 36 nieuwe kleed kamertjes zullen er 4 voetenwasch- bakken, een douche, een buffet en beterde ingang komtn. Door den architect W. van Straten (Coevorden) is aanbesteed de bouw van een villa aan de Paulus Buijslaan. Laagste inschrijver Joh. Blom f 10.978. Onderhands is aanbesteed namens de Sigarenfabrieken v.h. Spaan Bertram het verbouwen van de voor malige tapijifabriek Hamers van Beek m dc Coninckstraat. Laagste inschrijvingGebr. Hendrik sen f 10.610. Zaterdag is de fancy-fair in d( patronaatszaal aan de P. Borstraat ge opend door Kap.Vernooy zijn die vreugde uitsprak dat de Jonge Werkman zich in dienst van de parochie had gesteld om bij het zilveren feest der parochie een waardig en passend geschenk aan de kerk te kunnen aanbieden. De heer W. Wijntjes, voorzitter der J. W., bracht dank aan den Eerw. Adviseur voor zijn gesproken woorden, dank aan allen die hielpen. Met de J. W.-groet „Voor Christus, Onzen Koning, God wil. Amen", werd de fancy-fair voor geopend verklaard. Direct draaide lustig het rad van avontuur en was men bezig voor één dubbeltje de boel in de keuken aan scherven te gooien. Het was er gezellig en het finan cieel resultaat werd niet onbevredigend. WELKOM VREEMDELING. Gevestigd in de gem. Amersfoort. v. Gerven, R.K., Utr.w. F Corvan, Arnh.weg 75, ing. P.T.T, J. Zielhorst, Amslelstraat 8, adj. insp. J. Fürster. N.lDrieringenstr. 3. bak kersknecht Uni, Leusderweg 229 Hendrika Oepts, D., Piersonl. 13, huish. Gepke Vrieze, N.H.,Pascalstr.3dienstb. C. Büsch, N.H., Reigerstr. 36, sergt.maj. Wilhelmina Ederveen, G.G., Heinsiusl. 12, dienstbode Wed. Molenkamp. A„ Nieuwstraat 26, huishoudster Metje Ernsten, N.H., Heinsiuslaan 13, dienstbode Hillegina Harsema, N.H., Utr-weg 2?5 verpleegster H. Mul. N.H., Vermeerstr. 86 H. Visser, G.C., Hof 21 C. Verstraete, O.K., Soesterw. 331 A. Loon, R.K Weverssingel ll.techn. H. Traast, N.H., E.Meysterw. 8, kapper Lagas, N.H., Pasteurstr. 16, le Lt.v.a. lelene Carl, R.K., B.W.Iaan 300 Elisabeth Zijtveld, N.H., Leusderw. 64 N. Alles, R.K., Langestr. 21, electric. W. Schreurs, N.H., A. Davidshof 1, Hoofd. St. P. en Bloklandsgasth. 'ohanna Kok, R.K., Mauritsstr. 3 dienstb. Maandagavond te ongeveer 8 uur heeft in de Coninckstraat een vecht partij plaats gehad tusschen de gebr. v. d. G., die belden werden gewond. De een stak den ander eenige malen met een dolk in den arm. De ander bekwam een bloeduitstorting in den schouder. De dolk en een wagenma kersmes werden door de politie in beslag genomen. Aanleiding tot deze bloedige vechtpartij was een familie twist. Achter de woning van perceel Leusderweg 289 is hedennacht te 4 uur een houtschelf in brand geraakt. De brandweer bestreed met een 4-tal slangen op de waterleiding de vuur massa. De houtschelf en een prieeltje in den tuin zijn geheel afgebrand. Verzekering dekt de schade. Oorzaak vermoedelijk te wijten aan het verbranden van afval door een aannemer. Dressoir, Schuiftafel. 2 Fauleulls, 4 stoelen met uit- f 270 - neembare zitting, bekleed met moderoe Handweefetot Beekenst.laan 10 - 18 modelkamers Uit den Omtrek Hoogland Burgerlijke Stand. GeborenEverardus Johannes, z. v v. Hamersveld en v. Loon Marinus Arnoldus Albertus, z. v. H J. Eggenkamp en A. G. Gieskens Elbert, z. v. W. Adams en H. Blanke- stijn Gerardus Antonius, z. v. H C. van Dijk en A. Smink Richarda Wilhelmina. d. v. J. G. van den Hengel en J. M. Tolboom Johanna Geer truida Maria, d. v. G. v. Burgsteden en W. M. Brouwer. Ondertrouwd A. A. Schimmel en M. H. van Wester- laak D. Rijnders en M. Voskuilen. In den gemeenteraad werd mede gedeeld, dat Ged. Staten de begrooting voor 1933 hebben goedgekeurd. Blij kens het proces-verbaal van de kas opname bij den gemeente-ontvanger as er op 28 Maart f22.230.89 in kas. Een rekest van Q. v. d. Berg om subsidie van f 80 voor den Hoefschen weg werd ingewilligd. Het Armbestuur van de parochie St. Martinus had ver zocht om een bijdrage in de verpleeg- kosten van een der ingezetenen ad f300. hetwelk werd toegestaan inzake waterafvoer te Hooglanderveen. De heer van Klooster was van oordeel, dat deze verbetering op den weg ligt van het waterschap. Nog was ontvangen een adres dit verzoek ter kennis van het waterschap te brengen. De heeren Smink en Spelt achtten het verzoek om een nieuwe afvoer gewenscht. 9 De hondenbelasting over 1932 heeft f698 opgebracht. Een tweede subsidie voor het rij wielpad langs den Veenweg werd toe gestaan ten bedrage van f75. Aan het verzoek van de Vereen, tot stichting en instandhouding van Chr. Scholen te Hoogland om ingevolge artikel 72 der L. O.-wet 1920 voor de resp. scholen aan den Ham en Hooglanderveen gelden beschikbaar te stellen voor schooimeubelen en leer middelen werd voldaan Aan den rijksveldwachter over 1932 een gratificatie verleend van f25. Inzake het voorstel grondaankoop van A. Wernsen voor verlegging van een gedeelte van den Veenweg, als mede inzake het onder profiel brengen an den Calvecnscheweg werd gead- iseerd tol aankoop over te gaan, daar hierdoor een verkeersverbetcring ver kregen wordt. Wernsen wil grond van 90 X 9 meter af staan voor f260. Voor den Calveenscheweg werd f770 verleend. B.| en W. werden gemachtigd te handelen overeenkomstig het uitge brachte advies: de Raad sprak hierbij zijn tevredenheid uit over het feit, dat met een belangrijke wegverbetering een aanvang zal worden gemaakt. Bij de rondvraag bracht de heer v. d. Hengel dank voor de wijze waarop in den winterde wegen door de werk loozen zijn verbeterd. Hij drong even- er op aan, om ook de slooten te gaan verbeteren. De heer Spelt verzocht waakhonden vrij te stellen van belasting. De voorzitter wil afwachten wie in zoodanige slechte financieele positie verkeert, dat er aanleiding is om tot een dergelijken maatregel over te gaan. Overeenkomstig een verzoek van den heer De Bruin zal worden uitgezien naar een stortplaats voor afval. De voorjaarsschouw wordt gehouden op Woensdag 24 Mei a.s. Van de Electr. Maatschappij was bericht ingekomen, dat alleen tot electrificatie van de buurt schap Veenweg kan worden overgegaan, indien er minstens 45 perceelen wor den aangeslotenvan electrificatie van den Calveenscheweg kan alleen iets komen indien een garantieregeling wordt aanvaard. regelmatige stoel gang regelt men vlug zonder kramp ui pijn met MIJnhardt'a Laxeertabletlen Prijs per doos 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten Binnenland De gave gulden. Door de gebeurtenissen in de Ver. Stalen is in ons land weer ongerust heid gewekt ten aanzien van de gulden, heigeen b.v. wee' tot uitdrukking kwam in vraag naar goud en gouden munt, waarvoor hoogere prijzen werden be- Tel. 543 - Korte Beekstr. 6 steed. Medegedeeld wordt, dat aan de maatregelen in de Ver. Staten voor den gulden geen conseouentles ver bonden zijn. De gouden standaard blijft hier ge handhaafd en de Nederlandsche Bank zal geen verandering brengen in haar tot dusver gevolgde politiek. De positie van onze circulatie-bank is van dien aard, dat het boven eiken twijfel verheven is, of zij In staat zal zijn den gulden tegen eventueele aan vallen te verdedigen. Tweede Kimer. Ter vergelijking geven wij hier een lijstje met de uitslag van de laatste 3 Tweede Kamerverkiezingen. Aantal zetels in 1929 1925 1922 R. K. Staatspartij 30 30 32 S.D.A.P. 24 24 20 Ant. Rev. 12 13 16 Christ. Hist. II II 11 Vrijheidsbond 8 9 10 Vrijz. Dem. 7 7 5 Staatk. Geref. 3 2 1 Herv. Ger. St.p. 1 l 0 Plattelandersbond 1 1 2 Comm. p. Holland 1 1 2 Comm. gr. Wijnkoop 10 0 R. K. Volkspartij 0 1 0 Liberalen 0 0 I Middenst. partij v.Sl. en L. 1 0 0 Eieren. Naar aanleiding van een spoed- eischende vergadering van besturen van de Pluimveehoudersbonden van N.C.B. en L L.T.B. en directeuren van de Coöp. Venlosche Vcilingsvereeniging en Bre- dasche Eiermijn, wordt het volgende onder de aandacht van belanghebben den gebracht: De vooruitzichten der pluimveehou derij blijven buitengewoon donker. De onderhandelingen mei Duitschland zijn nog niet beëindigdzij bieden voorals nog weinig hoop op een behoorlijken exporl aan redelijke prijzen. Ook naar andere landen gaat de export met groote moeilijkheden gepaard. In elk geval zijn de prijzen voor den afzet, die nog met groote zorg kan plaats hebben, van dien aard, dat slechts van verliesgevende productie kan worden gesproken. Nu is de hoop van velen gevestigd op de wet tot steun van de kippen en eendenhouderij. Velen hebben de verkeerde meening, dal de Regeerlng een garantie geeft, dat over 1933 een gemiddelde prijs zal kunnen uitbetaald worden van 12.80 per 100 stuks. Dat die opvatting onjuist is, blijkt ten dui delijkste uit de mededeelingen van den Minister van Economische Zaken en Arbeid in de Tweede Kamer op 6 April bij de behandeling van het desbetret- fei de wetsontwerp. De Minister sprak ais volgt: „Intusschen zal aan de Kamer be kend zijn. dat dc toestand van de eier- belanghebbenden buitengewoon ge drukt is door de ontstellende maat regelen, die ons vooral van Duilsche zijde hebben getroffen. Het zal veel afhangen van de le treffen regelingen met Duitschland. of eigenlijk met deze steunregeling voor het kippenbedrijf iets te doen is. Wij hebben er 5 mil- lioen voor uitgetrokken, maar wanneer ons de slagen zoo zouden worden toe gebracht als Duitschland ze aanvanke lijk voor ons had gedacht, is het bedrijf eigenlijk mei steun niet meer omhoog le houden. Aan hetgeen dan zou moe ten gebeuren, zou ik op het oogenblik niet durven denken." Bovengenoemde vergadering acht zich verplicht in het belang der aan gesloten leden '.elf, ernstig aan te manen, dat de pluimveehouders krach tige maatregelen nemen om den hoen- derstapel in te perken. Boekaankondiging. (Ingezonden). Dezer dagen werd te 's Gravenhage het 25-jarig bestaan herdacht van de Centrale Vereeniging voor Openbare Leeszalen en Bibliotheken in Neder land. Bij die gelegenheid werd door den Minister van Onderwijs met waardee ring gewaagd van het Gedenkboek, samengesteld door Dr. Greve, secretaris der Centrale Vereeniging. Inderdaaddit Gedenkboek werd een prachtwerk naar inhoud en vorm. Het wordt ingeleid mei een voor woord van de leden der Gedenkboek commissie Jhr. mr. dr. Van Beresteijn, dr. H. E. Greve en Mej. A. van Konijnen burg te 'sHage; Mej. A. C. Gebhard te Amsterdam en J. J. Thien, te Amers foort. We lezen daar, dat „uit het gedenk boek een geschiedenis is gegroeid van de leeszaalbeweging", en dat „er is gestreefd naar vastlegging van alle details van eenige beteekenis en naar documentaire verantwoording.Datdaar- door de vlotte leesbaarheid bevorderd werd, zal zelfs niet getracht worden te beweren. De lezer zal het gedenkboek eerder als bron van Informatie, mis schien van studie, dan als aangename ontspanningslectuur ter hand nemen. Oudere generaties, die zelf een stuk geschiedenis mede hebben „gemaakt" of „meegemaakt" zullen, meer dan de jongere, de details waardeeren, waarin het verleden voor een oogenblik her leeft." Het werk waarmee dr. Greve een belangrijken, nuttigen en dankbaren arbeid heeft verricht is uitgedijd kloek deel van 375 blz. De tekst is ingedeeld in vijf hoofdstukken aard en taak der C. V., de leden der C. Vde instellingen der C. V., de overheid en de leeszalen, en de lees zaalgedachte in Nederland. Dan volgen bijlagen (naamlijsten, rapport over organisatievorm, statis- tieken en grafieken), een alleraardigste portretten- en prentenatlas, en ten slotte een uitvoerig register. Uit den tekst van het beek zelf schrijven wij deze eene bladzijde af: „Ongunstige seizoenen heeft ons lees zaalwezen gekend, en tegenspoed méér en zwaarder dan een nog jong leven ongestraft kan ondergaan. Toch is dc leeszaalgedachte niet ondergegaan. „Onze leeszalen hebben geleden In haar boekenbezit, in haar verzorging, in haar personeel: in zoowat alles: behalve in haar gebruikmaking. In oorlogstijd, in crisistijd kwamen de mcnschen bij ons om boeken, en steeds kwamen méér menschen om méér boeken. Waarom zou het in dc komende jaren anders zijn „In ons land is een behoede aan Leeszalen ontstaan. Die heeft Lees zalen tot een publiek belang gemaakt waarvoor geen regcering In stad en land de oogen en de beurzen meer sluiten kan. „Eerst hebben de leeszalen dc be hoefte aan Leeszalen tot leven gebracht; nu dwingt de behoefte aan leeszalen de Leeszalen lot leven. „Ondanks ook dezen nieuwen aan val op haar bestaan. Dc gcheclc lees- - zaalgeschiedenis in Nederland is vol „ondankscn"; menige paragraaf van dit Gedenkboek kon met „ondanks" aanvangen. Het zijn niet de onbelang- ste levens, waarin het woord „ondanks" vaak terugkeert. „Onr'anKS dalende inkomsten, stij gend gebruik. Ondanks kortingen, ruimer arbeid- Ondanks minder boeken, meer menschen. Ondanks allesLees zalen." Uit hel cijfermateriaal is het volgende genomen: Het aantal leeszalen is se dert de oprichting der vereeniging ge- zulk een inrichting gevestigd. Hel boe kenbezit van alle Openbare Leeszalen, dal in 1913 nog slechts 100.000 be droeg, bedraagt thans 18 maal zooveel of wel 1.800.000. De bezoeken aan de leeszalen zijn geslegen van ongeveer 300.000 in 1908 tol 2.100,000 in 1931. De uitleeningen zijn gestegen van 200.000 tot 500.000. En dc inkomsten in totaal zijn gestegen van 125 000 in 1908 tot f 1.780.000 in 1931, waarvan door particulieren bijna een half mil- lioen wordt opgebracht, zijnde het dubbele van hel rijkssubsidie. Belangwekkend is ook te lezen hoe de Leeszaalbeweging werd gevrijwaard voor een beginselstrijd als de school strijd was. Aan dc Kath. '.eeszaalge- dachte werd reeds in 1913 ruim baan gegeven. In Amersfoort werd de eerste Kath. Openbare Leeszaal in den lande ge slicht, later gevolgd door 27 instellingen elders. Gememoreerd is ook de op richting van den Bond van Kath. Openbare Leeszalen en Boekerijen in 1916 op initiatief van de Kath. Lees zaal te Amersfoort, met zeven leden. In het eerstebestuur nam o.a. zitting de heer B. H. Kuiper uit Amersfoort, Nog citeeren we „Het gemis eener definitie, wat men Kath. kringen onder Leeszaal ver stond, kon er op wijzen, dat de om schrijving in de statuten der Centr. Ver. met eenige restrictie werd aan- vaard. Doch een in 1917 door den heer J. J. Thien opgesteld en in de praktijk opgevolgd „Programma voor R. K. Leeszalen" neemt dienaangaande alle twijfel weg. Het gewaagt van een alge meen ontwikkelend en onderrichtend karakter. Inrichting, samenstelling, be heer en bestuur, gesteld op Kath. standpunt." Zoo vinden we dan in het Gedenk boek samengevat alles wat het ontstaan, de ontwikkeling en de groei van het Openbaar Leeszaalwezen in Nederland betreft, en weergegeven met de grootst mogelijke objectiviteit, zooals 'l den gedegen historicus past. In uwe Kath. Leeszaal aan de Nieuwstraat, Amers- foorlers, zal het zich natuurlijk onder A de aanwinsten bevinden. B„ 23-4-'33. LIBER.

De Eembode | 1933 | | pagina 2