m <S> WAARHEEN VOETBEHANDELING C. H. VAN DOORN <S ZN. 'rima Kapok Bedstellen A. H. v. NIEÜWKERK N.V. Vreest geen Examen Allerlei 4 volgens de nieuwste methode GEDIPLOMEERD V OETKUNDIGE UTRECHTSCHESTRAAT 9 TELEFOON 219 4 AMERSFOORT Verslag over de maand Mei 1933 van de Amersloorlsche R.K. Spaarbank. Per 30-4-'33 verschul digd aan inleggers f286.772.67 Ingelegd f 33.195.87 Totaal Terugbetaald f 16.522.42 Ingelegd 1303.446.12 Totaal uitgegeven 2914 boekjes, waar van in omloop 2094. Recollectie. Vrijdagavond half-8 recollectie voor oud-retrailanten en leden van retraite- ereenigingen in de parochiekerk van den H. Franciscus Xaverius aan 't Zand. Zondagsdienst H.H. Doktoren en Nachtweekdienst Apotheek. Ie Pinksterdag: C. Honig, v. Perseijnstr. 27, tel. 60C W. C. Linschoten.Soesterw.329,tel. 112. H. H. E. Morren, Langegr. 11, tel. 55. 2e Pinksterdag: M. A. Duijvis, Utr.veg 145, tel J. W. E. Hotfman, Vondelpl. 1, tel. 1687. A. C. Nicolaï, L.Bergstr. 41, tel. 633. ApotheekKok Zn., Langestr. 74, BERICHTEN UIT AMERSFOORT Bouwtoezicht. De bouwondernemer Van Eijkelen- burg richtte tot den Raad het verzoek een commissie te willen instellen met opdracht te onderzoeken of de dienst van het gemeentelijk bouw- en woning toezicht de door hem ingediende bouw plannen wel objectie! beoordeelt. In hoeverte zoo'n verzoek voor in williging vatbaar is, zal afhangen van het inzicht der gemeenteraadsleden. Natuurlijk gaat het niet aan voor ieder die bij zijn contact met den dienst van Bouw- en Woningtoezicht onbe vredigd blijft, een commissie van on d^rzoek in werking te stellen. Uit den aard der zaak wordt het aesthetisch inzicht van Bouw- en Wo ningtoezicht, gericht op een doelmatige en rustige vormgeving der bouwplan nen, niet altijd naar waarde geappre cieerd door het bouwend deel der Amersfoortsche Burgerschap. Maar 't zou niet goed zijn, uit dit tekort aan waardeering te besluiten dat hier vrij heid blijheid zou geven. Integendeel de blije schoonheid van onze stads uitbreiding zou, in vrijheid, onherstel baar worden geschonden. Maar de zaak Eijkelenburg, zooals zc zich presenteert, is blijkbaar niet een louter aesthetische kwestieze dient zich aan als een zaak van recht. die men zou kunnen formuleeren als volgt -. Er is bij een ingezetene, die uit den aard van zijn beroe,- veel met den dienst Bouw- en Woningtoezicht te doen heeft, en van de inzichten van dien Dienst voor een deel van zijn bestaan afhankelijk is. twijfel gerezen over het gerechtvaardigde van door den Dienst genomen besluiten geven adviezen, zijn werk betreffende. Verklaarbaar is, dat in zoo'n geval die Ingezetene zekerheid tracht te krijgen bij den zijnerzijds gerezen twijfel of hij rechtszekerheid geniet in voldoende mate en of hij steeds rekenen kan op een onbevooroordeelde houding van hen. die uit hoofde van hun ambt of bediening advisecreri of beslissen over door hem ingediende verzoeken. De zaak zóó gesteld, lijkt het ge- wenscht dat aan het verzoek van zoo'n adressant wordt voldaan. Een afwijzing zou een tactische fout beteekenen. Men moet hier niet komer. aandra gen met de vertrouwenskwestie. Positieve onfeilbaarheid bij de be oordeeling der aesthetische waarde van bouwplannen, zal geen enkele Dienst kunnen prelendeeren, gezien wat er, voor en na, hier en daar door bouw ondernemers en bouwkundigen kón worden geproduceerd. Maar wel zal het aanzien en hei prestige van den betrokken gemeente dienst. bij enkelen stijgen en bij velen worden bevestigd, wanneer een daar voor expres benoemde commissie na gedegen onderzoek in haar rapport kan komen tot de eenparige conclusie dat de Dienst zijn taak in het algemeen belang vervult zonder aanzien des per- soons en allerlei haar toegedichte, minder fraaie gestes tot de fabeltjes behooren. LIBER. Gcmec.teraad. Na mededceling van verschillende ingekomen stukken werden in de raads vergadering de eerste agendapunten zonder bespreking afgchanlcld. BIJ een voorgestelde begrotings wijziging vond de heer van Gent 't at- en overschrijven van bedragen op verschillende artikelen der begrooting vreemd. Wethouder Thien verduidelijkt) deze af- en overschrijvingen noodza kelijk zijn en zuiver administratief, om zoo te komen tot afwikkeling van den dienst 1932. Een begrooting is en blijlt ten begrouiing en is geen rekening. Over de overschrijding van posten enz. kan men spreken wanneer straks de reke ning aan den Raad wordt aangeboden voor voorlooplgc vaststelling. Goedgekeurd werd de aankoop van een krotwuning in de Mooicrstraat voor f WK). De heer van Gent wil er een trans formator in plaatsen, doch de voorzit ter merkt op dat hiertegen een kosten- bezwaar is. Afwijzend werd beschikt op een ver zoek van de Pedaalridders om grond voor een wielerbaan. De heer Zwart merkt op dat niet wordt aangeduid waar de grond wordt verlangd. Het Boschhuisje van wijlen Dilman, bij Birkhoven, wordt voor eenige maan den verhuurd. Naar aanleiding van eenige opmerkingen wijst Wethouder Thien op de wenschelijkheid van ver huring in verband met het gevaar voor vernielen. Bouwterrein werd verkocht aan de Tulpstraat voor f 1500 aan Tomntel er van Soest en aan den Ouden Soester- weg voor f 25.000 aan Volkers en Greve. Aan den heer De Mots werd toege zegd, dat de bouwplannen voor het Zogstraatkwartier de volgende raads- ergadering in behandeling komen. Naar aanleiding van een adres van den bouwondernemer v. Eijkelenburg. om instelling van een commissie van onderzoek naar vermeende willekeurige behandeling zijner plannen door den Dienst van Bouw- en Woningtoezicht, werd met algemeene stemmen besloten een commissie van vijf leden te be noemen. Wethouder Noordewier ver duidelijkte de opvattingen en methoden van Bouw- en Woningtoezicht en deelde mede dat B. en W. niet afwijzend ston den tegen de aanwijzing eener com missie. Langdurend werd vervolgens gedis cussieerd over de voorstellen van B. en W. ten aanzien van de zwem- en badgelegenheid. Ged. Staten hebben hun goedkeuring onthouden aan de besluiten tot stichting van een zwem inrichting in Birkhoven, en tot den bouw van een badhuis in het Soester- kwartier. Ged. Staten wijzen op het komende SportLmdsenbad en beweren dan dat een Badhuis daardoor over bodig wordt. Naar aanleiding dezer beslissing wilden B. en W. alle genomen beslui ten intrekken. Wijl zij de bouw van een badhuis in het Soeslerkwartier urgent achten, doen zij daarvoor een nieuw voorstel. De motiveering van Ged. Staten noodzaakt B. en W. daartoe. Alle leden betreuren de houding Ged. Staten, waardoor de zaken noo- deloos worden verward. Vele leden tnaken nochtans bezwaar tegen intrekken van het raadsbesluit over het Sportfondsenbad, en advisee- ren tot een beroep op de Kroon voor de afwijzing van het Badhuis Soesler kwartier, De heer Huslage bespreekt de finan- cieele risico van het Sportfondsenbad en wijst op de exploitatie-uitkomsten in Arnhem. Spr. wil eerst en vooral een zweminrichting voor de massa. De heer Hofkamp wil onderhande len met Ged. Staten. Ook wordt In overweging gegeven het Sportfondsenbad in het Soesler kwartier te vestigen. Voor verbetering van den waterstand de beken, singels en grachten wordt gedurende 5 jaar f 924 'sjaars toege staan aan het Provinciaal Bestuur. Bij de rondvraag: Van Lonkhuysen verzoekt verbetering van het brugje tegenover Molenstraat. Polder vraagt behandeling der chauffeurs-adressen. Graaf verlangt gegevens over de verdeeling der gelden voor ontwik keling en ontspanning der werkloozen. Butselaar vraagt bescherming van Amersfoortsche IJscoventers tegen con currentie van over de grens der ge meente. Van Tellingen spreekt over hinder van de auto's op de automarkt na sluiting. „Luctor et Emergo" Binnenkort zal op nader vast te stellen en bekend te maken data hier ter stede een collecte worden gehouden ten bate van het R. K. Nationaal Tehuis „Luctor et Emergo" te Nijmegen, in welk tehuis de armsten onder de armen (de dakloozen) verblijven. Zij, die bij deze geldinzameling hunni medewerking willen verleenen alt collectrice of collectant, worden ver zocht zich vóór 15 Juni a.s. aan te melden bij G. A. Hendriks, Kapelweg 100, alhier. Alhier is opgericht de wandelsport- vereeniging Zonder Uitvallers Terug (Z. U. T.). De heeren W. Willing Jr., P. van Hemmen, W. ter Wolbeek, C. Toen en J. van Effrink vormden een voorloopig bestuur. Het plan bestaat aan de Vierdaagsche te Nijmegen deel te nemen. Er zal een klasse voor be ginnelingen zoowel voor juniorea als ouderen worden ingesteld. f 319.968.54 twee persoons, met prima TO 7C kapok, zware vulling 0£§f0 Spiraalmatrassen 2-persoons met 10 ]aar garantie .18.75 Beekenst.laan 10 - Tel. 543 - Korte Beekstr. 6 18 modelkamers Complete Meubileerlng tel. 165. want er is een middel dat U kalm houdt waardoor Uw geest helder blijlt. Mljnhardt's Zenuwtabletten behoeden U vo_. zenuwachtigheid. Ze zijn verkrijgbaar in ko- 1van 75 ct. bij Apoth. cn Drogisten. Uit den Omtrek Achteveld Op de hofstede „De Kleine Fliert' werd een melkstersexamen gehouden. Geslaagd zijnHendrika Verhoef met 183, Jennie Druijff met 182, Hendrika v. Dijk met 179, Anna Blom met 173'/,, Fransien Druijff met 173, Marie Druijff met 172, Clazina Druijff met 172 en Anna v. Oosterom met 169 punten. De examencommissie beslond uit de Ridder uit Zuilen en C. A. Roeleveld uit Benschop en arbiter Dr. S. Stuur man, Directeur van het contrólestalion te Utrecht. Belangrijk Bericht. Wij maken onze lezers er op attent dat wij een tocht organiseeren naar Amsterdam tot bijwoning van het groot- sche Sacramentsspel „Anno Sanclo' en dat kaarten etc. verkrijgbaar zijn bij Reisbur. Hoilandia, Schimmelp.str. 72. Tel, 1568 en Sigarenmag. Verweij, Kamperb.poort 3. Besturen van veree- nigingen kunnen voor hunne leden een gereserveerd aantal plaatsen bekomen. Spoedige opgave gewenscht. Ten overstaan van Notaris te Leuken werd geveild Perceel I: Woonhuis Coninckstraat 11 aan A. A. van Goenestein f2350. Perceel 11Woonhuis Coninckstraat 16 aan W. Waterkoord f 1950 Perceel IIIWoonhuis Westsingel 24. aan J, Heilygers f 180U. Voor hel houden van voorbereidende besprekingen over de samenstelling der gemeentebegrooting voor 1934 zullen de gemccnleraadsleden verga deren in de afdeelingen op Woensdag Donderdag 15 Juni. jn de jaarvergadering van de Ver- eeniging de Ambachtschool werd het jaarverslag vastgesteld. Zulks ge schiedde ook met de rekening 1932 en de begrooting 1933. Het ledental verminderde met tl. Het aantal leerlingen der dagschool was op I Jan. 271. Het gewest Holland van het Chris telijk Gymnastiek Verbond zal Pinkster maandag turnwedstrijden houden op het terrein aan den Leusdcrweg Voor deze wedstrijden zijn meer dan duizend deelnemers ingeschreven "n er is mede een marschwedstrijd in verbonden door Amersfoort. Burgerlijke Stand. 30 Mei. Geboren: |ohanna, t. W. Strijker en A. Duinkerken. Ge huwd J. H. v. Luijn en A. M. SiteOr. M. C. Nu ij ten en W. M. J. Bauland. - P. G. Wisse en A. J. G. Steggerda. Overleden: llenclrikje Jansen, 76 |j„ ecbtg, van L. Timmer mans. 31 Mei. OeborenJohan Eduard Frcderik, z. van P. A. I. M. v. Well en A. Hagenbeuk. Oehuwd J. Eij- Barneveld Tot de in beslag genomen onge merkte varkens behoort ook een varken van zekeren S. te Harselaar. Thans aan het ledige varkenshok een papier aangebracht met het volgende opschrift: „Een beer ontvreemd, tijdens afwe zigheid en zonder goedkeuring van den eigenaar. Men mag geen varkens houden, Men mag geen varkens verkoopen, Men mag geen varkens slachten, Men mag geen varkens vervoere Wat moet men dan? Antwoord: Men moet ze bewaren tot de Varkens-Dieven-Cenlrale ze haalt en niet betaalt. Geen rechtschapen boer blijft lid van den Bond, die steunen moet en in plaats van steunen steelt,' Eemnes Burgerlijke Stand. Geboren: |ohannes Tomoteus, z. v. T. Wiggerts en C. Traa Wilhel- mina Maria, d. v. C. J. Eek en J. Dijk. Hoogland Men deelt ons mede, dat de Amers foortsche kermis op Hoogland's grond gebied ook dit jaar weer wordt ge houden. bergen en M. Kentin. A. G. Kel der ^enj. v. 't Hazeveld. C. J. Berg Hedenavond concert door de staf- muzick der Infanterie in de muziektent in hel Plantsoen. Mooi program. Aan de burgerij wordt dit concert aange boden door den Regimentscommandant. B. Monlauban, - p. Bouder en ff Steenwijk. -- W. v. d. Schagt en E. G. Lammers. H. W. Groenevelt en H. v. Eijkelenburg. I Juni, Geboren: lohanna, d. van F. W. J. v. Ee en H. v. d. Geld - Johannes, z. van J. Staals en J. Pleiter. Gerardus Hendrikus, z. van G Nicuwenhuis en G. Lecwis. 1 Onder trouwd A. C. B. J. v. Becrs' er. J. P. Nefkens. L. Koning cnj. ten Hoven. W. Koenen en E. v. Buren. F. Breijer en C. G. Telers. G.J. Lange en J. H. de Roos. Okhuijsen en E. M. Boersma. (j. Kluver en A W. Verheuvel. M E. Kreijne. J. L. Goedknegt cn H. Meerburg. I Ge huwd C. Brunt en T, E. Spelberg. NIJkerk Op de paardenmarkt waren aange voerd 72 paarden. De handel wa» traag. Tijdens de paardenmarkt kregen eenige bewoners van het woonwagen kamp, die te veel aan Bacchus hadden geofferd, ruzie over het verkoopen van een hit. In het woonwagenkamp werd de twist voortgezet en ging men over tot een vechtpartij. De politie was spoedig ter plaatse en zorgde er voor, dat eenige woon wagens van het terrein verdwenen, ter wijl één der vechtersbazen mee werd genomen en in het cachot werd gezet. Soest Burgerlijke Stand. GeborenRenskje Geertje, d, v. J, Wassenaar en J. S. Pranger Johannes, z. v. Ch. Th. v. Dalen en G, Vis Theodorus 'Lamberlus, z. v. L. J. Be- rendsen en A. Praag Cornelis Petrus, A. W. Hilhorst en M. v. 't Klooster Cornelia Johanna Maria, d. v. J. C. A. v. d. Kley en M. J. Schimmel. Ondertrouwd: Ch. Ter Haar en I Langenkamp S. M. J. Rijksen en J. Kinderdijk H. Wcstervcld en G. A. M. Stalenhoef G. M. v. Veen en H. Ooslerveld. GehuwdCh. Cooi- man cn A. Cosijnse G, J. Stoop en C. H. C Schouten W. G, Haage en M. Walter A. v. Woudenberg en H. L. de Rnoy. OverledenCor nelius Berg, 75 jr., echtg. v. C. Klaren- beek Cornelus W. v. d. Breemer, 15 mnd. Arisje v. Ginkel, 88 jr., wed. v. A. v. 't Klooster. Bij liet zwemmen in de Eem aan de kleine Mclm is verdronken de 19- jarige oudste zoon van bakker Eps- kamp, aan de Birktstraat. De jongen kon niet zwemmen, doch is met een lal vrienden, die wel konden zwem- umem AAN UW POOCH war j OP fCN OPIL 0fsfvuv?r h wtmiuk cetN iuxc: ttn ccxoe oeiL.t Ij tm oesmnwc op uw oottH uw APocioictaatm uw itvmioiT uw emtx.it.- ztocï oaanoM vcoo tot emt MAAI3; mar uw oon. kaken «NCOEDf OPTIEK OOOO DCOEO OPTICIEN ti'fil X3U XHTTO W-OPTIEK IANGE5TIMÜT 38 uuei OCTCR. NtCT ouuooeR men te water gegaan. Op een gegeven moment miste men hem. Na lang dreg gen slaagde men er in den jongen op te halen. De levensgeesten waren reeds geweken. Ten overstaan van nots. Knoppers werd publiek verkocht: Perc. 1Café „De Roode Haan" Birkstraat, groot 25.02 A. Perc. 2: Bouwterrein aan de Birk straat, groot 6.50 A. Perc. 3: Dito, groot 8.30 A. Kooper van de 3 perceelen P. Selder- beek te Soest voor 18237. Perc. 4Bouwland op de Eng, groot 18 A. Kooper H. J. v. d. Bor voor 1160. In hotel „Eemland" hield de Vrij willige Burgerwacht eene algemeene ledenvergadering. Er had bestuursver kiezing plaats. Gekozen werden Pastoor W. M. Vos, A. Endendijk, D. A. de Bruijn, M. Hornsveld, A. D. v. Krieken, W. H. C. Doorman en J. Stroband Sr. De heer G. J. Joosten van de Vrij willige Burgerwacht uit Amsterdam, hield een causerie over de organisatie en de werkwijze van de communisten. Aan den wand prijkten vele brochu res. platen, voorstellende de perfectie van het „Roode Leger" enz. Soesterberg Op 1 Juli a.s. zal de luchtvaart- afdeeling Soesterbcrg haar 20-jarig beslaan op eenvoudige wijze herden ken. Het ligt in het voornemen o.a. op Zaterdagmiddag een escadrille- vlucht te houden met ongeveer 50 vliegtuigen over de voornaamste steden van ons land, Na terugkomst der vlieg tuigen zal er een receptie worden ge houden. Binnerland Electriciteit. De Provinciale Staten van Gelder land hebben het voorstel aange- en betreffende den bouw van we EleUriciteits-Centrale den mond van het Maas-Waal Kanaal te Nijmegen, ten bedrage van 9'/, mil- iioen gulden. Ons biertje. Naar het Centraal Bureau voor de Statistiek mededeelt, hebben de brou werijen in 1932 1.807.000 ILL. bier afgeleverd, tegenover 2.103 000 H L. in het vorige jaar. Hare alzet met binnenlandsche bestemming is belang rijk achteruit gegaan. Het verbruik van binnen- en buitenlandsch bier per hootd der bevolking daalde met 3.6 liter (of plus minus 14 pet.) en bereikte het laagste punt na 1920. Kerknieuws. Seminarie Apeldoorn. Donderdagmiddag om vijf uur zal de Aartsbisschop Ie Utrecht op plech tige wijze den eersten steen leggen het in aanbouw zijnde Klein Se- ic aan den Arnhemscheweg te Apeldoorn. In tegenwoordigheid van duizenden nieuwsgierigen heeft te Nanking de terechtstelling plaats gehad van zes beruchte bandieten, die op klaarlichten dag een brutale roofoverval hadden gepleegd, waarbij drie politiebeambten werden gedood. De bandieten werden geëxecuteerd op de plek, waai misdaad had plaats gehad en na afloop liet men de zes lijken op de grond liggen, als afschrikwekkend voorbeelJ. In de gemeente Achtkarspelen wer den voor 2 vacatures van onderwijzeres aan U.L.-schoIen 40 waclitgeldslers aangeschreven, met nul op hel request, zoodat geen benoeming kon plaats hebben. kerkelijke: diensten. Het overnemen van onderstaande mede- dcelingen in andere bladen is uitdrukke lijk verboden krachtens de Auteurswet. Amersfoort. PAROCHIE O. L. VR. HEMELV. Langcgracht no. 36 Pastoor: Deken L. A. F. X. Fock. Langcgracht no. 37. Telef. 1450. ZONDAG H. Missen om 7 en hall 9 uur. Half 11 Hoogmis. 3 uur Vespers. 6 uur Lof met Rozenhoedje. MAANDAG H.H. Missen om 7. half li en half 11 Hoogmis. 3 uur Vespers. DINSDAG 8 uur gezongen St. Antoniusinis. WOENSDAG Quatertemper. Kwart over 8 Congregatie der II. Familie der mannen. DONDERDAG Om 7 uur Lof. VRIJDAG Quatertemper. 7 uur Lof. ZATERDAG Quatertemper. H.H. Missen 7, '/,-8 en 9 uur. Bicchthooren Zondag vat: 4 6 cn Zaterdag van 4-9 uur. Dagelijks de H. Missen om 7, 8 en 9 uur. PAROCHIE ST. FRANC. XAV. 't Zand no. 29 Pastoor: C. Hartman, 't Zand no. 31. Telefoon 730. ZONDAG Hoogfeest van Pinksteren. H.H. Missen om half-7, 8 uur en kwart over 9. Half 11 plechtige Hoogmis. 3 uur Vespers, geen Lof. 3-6 uur gel. om te biechten. MAANDAG 2c Pinksterdag, de H. Missen als op Zondag. 3 uur Vesper, geen Lof. WOENSDAG Vrijdag en Zaterdag Quatertemperdagen, geboden vas ten en onthoudingsdagen. VRIJDAG 8 7 uur Lof. Half 8 Recolleclic. ZATERDAG Gelegenheid om te biechten van half 4 tot half 10. PAROCHIE ST. IIENKICUS. Paulus Borstraat no. 4t Pastoor: J II. Hooynian. Matthias Withoosstraat no 34. Telefoon 1158. ZONDAG Hoogfeest van Pinksteren. n Mi.s,scn 0,11 7 uur e" l>alf-9. 10 uur Hoogmis. 6 uur Lof. Van 4 lof na het Lof gelegenheid om te biechten. MAANDAG, 2e Pinksterdag. H.H. Missen om 7 t.uren half-9. 10 uur Hoogmis. 6 uur Lof. WOENSDAG 9 uur gezongen Huwelijksmis. Woensdag, Vrijdag e,. Zaterdag, quatertemperdagen, geboden, vas- If!1! cn "nthotidingsdagen. ZATERDAG B 7 uur Lof. 4 uur voorbereiding voor de H. Biecht voor de kinderen, daarna Dieclilhoorcn tol 9 uur Deze week de H.H. Missen om half 7 en 7 uur.

De Eembode | 1933 | | pagina 2