Dc eembode F. fl. TULP SGhrijfmacbine Continsntal Fa. h. Elzenaar Allerlei Kantoor en Drukkerij Langegracht 28, Amersfoort DE EEMBODE verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdag middag. De abonnementsprijs bedraagt één gulden per drie maanden; bulten Amersfoort f 1.10. franco per post. Abonnementen kunnen eiken dag Ingaan. Uitgave van de Katholieke Stichting De Eembode, gevestigd te Amersfoort Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Vrijdag 16 juni 1933 ADVERTENTIÊN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij Reegeld adverteeren Advertentie» moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur in den morgen itjn bezorgd. Telefoon 314 Zeven en Veertigste Jaargang - No. 22 In niets teert de mensch zichzelf beter kennen, dan als hij geprezen wordt. Epistel en Evangelie. Tweede Zondag na Pinksteren. Les uit den eersten brief van den H. Apostel Joannes; III, 13—18. Zeer geliefden! Verwondert u niet, zoo de wereld u haat. Wij weten.dat uit den dood tot het leven zijn 'gebracht, dewijl wij de broeders bben. Die niet liefheeft, blijft in lood. Al wie zijnen broeder haat, i moordenaar; en gij weet, dat moordenaar het eeuwig leven heeft jm blijvend. Hierin hebben wij de le Oods gekend, dat Hij zijn leven ons gegeven heeftook wij moeten de broeders ons leven geven. In- nu iemand de goederen dezer ld heeft en zijnen broeder gebrek hebben, en zijn hart voor hem sluit, hoe biijft de liefde Gods in hem? Mijne kinderkens! laat ons niet lief hebben met woord of raet de tong, maar in daad en waarheid! k EVANGELIE volgens den H. Lucas; XIV, 16—24. In dien tijd sprak Jesus tot de Pha- rlzeën deze gelijkenis: Zeker man rechtte een groot avondmaal aan en noodigde velen. En tegen het uur des avondmaals zond hij zijnen dienaar om den genoodigden te zeggen dat zij zouden komen, daar alles reeds toe bereid was. Doch zij begonnen zich allen gelijkelijk te verontschuldigen. De eerste zeide tot hemIk heb eene landhoeve gekocht en moet noodzake lijk uitgaan om die te bezienik bid u, houd mij voor verontschuldigdEen ander zeide: Ik heb vijl koppel ossen Sekocht en ga ze beproeven ik bid u, oud mij voor verontschuldigd! En een ander zeideIk heb eene vrouw ge trouwd, en daarom kan ik niet komen. De dienaar nu keerde terug en boodschapte dit zijnen heer. Toen werd de huisvader vertoornd en sprak tot zijnen dienaar: Ga haastig uit naar de straten en wijken der stad, en breng de armen en kranken en blinden en kreupelen hier binnen I De dienaar nu zeide: Heer! het is geschied gelijk gij bevolen hebt, en er is nog plaats. En de heer sprakGa uit naar de wegen en heggen, en dring hen binnen te komen, opdat mijn huis vol worde ,Doch ik zeg u, dat geen van die mannen, welke uitgenoodigd waren, mijn avondmaal proeven zal. Schrijfmachines Inktlinten - Carbon KANTOORBOEK HANDEL derijk uit: „Neemt en eet, dit Is Mijn Lichaam... doe dit ter mijner gedach tenis". „Komt allen tot Mij die belast en beladen zijt en Ik zal u verkwik ken". Helaas ook onder ons zijn er zoovelen die onder allerlei voorwend selen geen gehoor geven aan Zijne zoo dringende uitnoodiging. Ondank baren die wij zijn. Hoevele anderen zijn er, die wanneer zij werden ge noodigd evenals wij, met vreugde en blijdschap zouden komen aanzitten. Jesus heeft u tot dit groote Avond maal genoodigdtracht dan dikwijls met godsvrucht tot de heilige Com munie te naderen om uwe zielen met dat hemetsche Brood der Engelen te voeden. Daar aan dat Gastmaal schenkt Hij ons s'kte in den strijd des levens, troost in net lijden en het onderpand onzer eeuwige gelukzaligheid. „Wie mijn Vleesch eet en Mijn Bloed drinkt blijft in Mij en Ik in hem en Ik zal hem opwekken ten eeuwigen leven". Evan gel leverklaring. Tweede Zondag na Pinksteren. De zin of beteekenis der gelijkenis van dezen Zondag is deze: de man of vader des huisgezins, die een groot avondmaal aanrichtte, beteekent God. Het avondmaal is een beeld van het eeuwig geluk des Hemels. De knecht, dien de Vader des huisgezins gezonden heeft om de genoodigden te roepen, doelt op onzen Zaligmaker, die in Zijne menschwording de gedaante van een dienstknecht had aangenomen. De eerstgenoodigden beduiden de Joden en wel bijzonder de aanzienlijken onder hen de Schriftgeleerden en Farizeërs. De verontschuldiging of voorgewende beletselen om niet te komen beteekent de hoovaardigheid, de gierigheid onkuischheid, de drie voorname be geerlijkheden waarvan de Apostel Jo hannes zegt„al wat in de wereld is, is de begeerlijkheid des vleesches, de begeerlijkheid der oogen en de hoo vaardigheid des levens". De armen et zieken^ de blinden en kreupelen ver beelden het eenvoudige en ongeletterde |oodsche volk, waarvan velen in Christus geloofd hebben en de uit noodiging aannamenaan de armen zal het Evangelie verkondigd worden. Wijl echter het getal dergencn, die uit de Joden geloofd hebben, te klein is om dc plaatsen van hel groote avond maal der hemelsche glorie te bezetten, zijn niet alleen degenen die in de wijken en grenzen van het Joodsche land woonden, genoodigd geworden, maar ook die langs wegen en heggen d.i. builen het Joodsche land dc hei denen, Terwijl de Joden grootendeels weigerden, hebben dc heidenen groote getale gehoor gegeven aan liefdevolle nitnoodiging. In den toepasselijken zin kan de gelijkenis ook toegepast worden op het groote avondmaal der II. Eucharistie. hans onder het octaaf van den feest dag van het Allerheiligste Sacrament Wordt onze aandacht dan nogmaals cstigd op de gave des Hemels, die us in Zijn onbegrijpelijke liefde voor ons bereid heeft. Hij noodigt zoo lief- tlturglsche Kalender. Week van 18—25 |uni. Zondag 18. Zondag onder het Octaaf tevens 2e Zondag na Pinksteren. MisFaclus est, 2e geb. v. h. Feest v. h. Allerh. Sacrament, 3e geb. H.Ephrem, 4e geb. v. d. H.H. Mar cus en Marcellianus. Maandag 19. Mis als Donderdag: Ci- bavit, 2e geb. v. d H. Juliana, 3e geb.v.d. II.H. Gervasius en Protasius. Dinsdag 20. Mis als Donderdag: Ci- bavit, 2e geb. v. d. H. Silverius, 3e geb. Concede. Woensdag 21. Mis als Donderdag: Cibavit, 2e geb. v. d. II. Aloysius. Donderdag 22. Octaaf v. H. Sacra mentsdag. Mis: Cibavit, 2e geb. v. d. H. Paulinus. Vrijdag 23. Feest v. h. Allerh. Ilartv. Jesus. Mis: Cogiiationes, Credo, eigen Prefatie. Zaterdag 24 Geboortedag v. d. H. Joannes den Dooper. Mis Dc ventre. Belastingen. We leven wel in een buitengewoon varen tijd. Allerwege schrompelen de inkomens meer en meer in ten gevolge van de wereldcrisisStaat en Provincie Gemeente hebben enorme crisis uitgaven te doen en ze weten onder- hard niet meer hoe dc middelen vooi al die extra uitgaven zooals werkver schaffing en werkloozenuitkcering te vinden. De Staat moet desondanks zorgen voor een sluitende begrootinghij mag niet meer uitgeven dan zijn inkomsten bedragen, In het luiishoudpotje van 7 millioen Nederlanders is een tekort van 63 millioen guldens. De minister voelt niets voor leenen, waarmede we liet hartgrondig eens kunnen zijn. Die 60 millioen moeten dus uit de belasting bron getapt worden. De groote bron zijn die, welke geboord zijn in den vermogens- en den inkomstenader. De vermogens.-der schijnt voorloopig bevroren te zijn, zoodat de inkomsten bron, hoewel ook al aardig opgedroogd, de 60 milltoen zou moeten leveren. Verdeeld over 1.880.000 belasting betalers zou dus ieder aangeslagene gemiddeld 13 30 meer moeten betalen. Wanneer men dat bedrag met een ferme progressie ging heffen, waren de 60 millioen op ecu billijke wijze bij elkaar. Die oplossing vindt men blijkbaar le eenvoudig, zoo betoogt een inzender in een onzer dagbladen en hij vervolgt dan over de ingediende Omzetbelasting Zegels drukken, zegels verkoopen en zegels laten plakken. Tarieven en ru- briek"n met veel regels en nog meer administratie met meer personeel. Wagonladingen papier volschrijven door iedereen, die handel drijft en een legertje ambtenaren om de juistheid van de ingevulde papiertjes te contro- leercn. liet eerste zonder, 't laatste met salaris. Die handelaren moeten de kos ten van zegeltjes -f plakken -j- admi nisheeren, geld voorschieten en wan betalers naloopeu maar opden consument verhalen. Aangezien de con sument tegenwoordig echter nogal krap bij kas is, zal Item niets anders over blijven dan wat minder te koopen wanneer de artikelen duurder widen. De handelaar ziet dus zijn debiet ver minderen met hel bedrag van de om zetbelasting èn dc kosten èn de onin bare vorderingen. Het onvermijdelijke gevolg hiervan is een vermindering van inkomsten van deze handelaren Als eenig lichtpuntje daartegenover stfan dan de salarissen van nieuw aan le stellen personeel buiten bezwaar van 's Rijks schatkist. Immers de in- ningskosten van de voorgestelde omzet belasting zijn daarom voor het Rijk zoo laag, omdat de handelaren de administratie uit eigen beurs moeten bekostigen. Is zoo'n belasting rechtvaardig? Neen Om twee redenen is deze belasting onrechtvaardig. De eerste en meest klemmende reden is wel, dat niet alle 1.880.000 aange- slagenen in de rijks-inkomstenbelasting naarmate van hun betalings-capaciteit meebetalen. Zeer zwaar zal deze be lasting drukken op de kleinere inko mens, vooral wanneer het gezin bestaat uit meerdere personen zonder eigen inkomsten, schoolgaande kinderen, studeerenden, ouders, enz. De tweede reden is de hierboven reeds besproken methode om met de wet in dc hand een groote groep han delaren te dwingen gratis hun mede werking te verleenen bij het innen en administreeren. Dit is regelrecht in strijd met een gezond begrip van ge- zagshandhaving. Wanneer ooit voor een nieuwen be windsman de tijd gunstig geweest is voor een grondige, breed-opgezette saneering van het geheele belasting systeem, dan is het nu. De heele wereld is beu van peuter-methoden, waarbij het eene gat gestopt wordt door een ander te graven. Een goed berekende, progressieve inkomstenbelasting is onder alle om standigheden te verdedigen, een ver mogensbelasting of een omzetbelasting in elk opzicht. Over de wet zelf, die er zeker komen zal, zij het dan wellicht hier en daar gewijzigd, nog enkele practische op merkingen. De heffing geschiedt op elke trans actie en kan wel tot 10 pet. oploopen. De goederen worden belast, vóór ze den kleinhandel bereiken, zoodat de winkelier niets te maken heeft met zegeltjes plakken etc. Dc minste belasting is 10 ct. Brood, aardappelen, margarine en turf zijn vrij van de belasting. De R. K. Middenslandsbond heeft zich per request verzet tegen verschil lende bepalingen. Hij is tegen de meer- malige heffing van belasting op een zelfde artikel en o.m. ook tegen de vrijstelling van produclie-coöperalies. Zomer- •ten H.H. Architecten en Bouwkundigen Vitesse uw adres Voor Uw bestekken, enz. 11 lij K en vlug Wilhelminastraat 10 f Johan van Oldenbarneveld. Een groot Amersfoortcr. I. (Nadruk verboden.) Een man van grooten bedrijve be- soigne, memorie en directie, ja singu lier in alles". Hiermee sluiten in di resolution van Holland, dato 13 Mei 1619, dc aanteekeningcii ever het vol trekken van het doodvonnis tegen den beroemden lands-advocaat en raads pensionaris. Zelfs in het buitenland heeft men voor de figuur van Oldenbarneveld meer malen groote belangstelling getoond. Men sprak dan terecht van „the tragedy of Joh, van Oldenbarneveld". Moeilijk is het om in de hoofdstuk ken onzer geschiedenis stuitender han delingen aan te treffen dan tegenover van Oldenbarneveld zijn gepleegd. Oranje werd neergeschoten, de ge broeders de Witt vielen als slachtoffers van een opgezweepte rapalje-bende, maar aan van Oldenbarneveld werd gercchterlljke moord gepleegd. Het hecle apparaat der rechterlijke macht werd hier in dienst gesteld van gods dienstig fanatisme en dynastieke aspi- ratien. om een wcerlooze oude man, wiens leven was gesleten in het uil sloven fen bate der gemeenschap, uit den weg te ruimen. De tragedie van Oldenbarneveld. Inderdaad een tragedie, een nationale tragedie, die iedereen zoo gaarne zou missen in ons verleden. Want dc Amersfoortsche staatsman had beter lot verdiend, nadat hij jarenlang Rotter dam als pensionaris, als rechtskundige di>A, onschatbare diensten bewees. had beier lot verdiend, voor zijn activiteit om ons land weer een gere geld bestuur en opperste gezag te schenken, hetzij door Elizabeth van Engeland, hetzij door den koning der Franschen, hetzij door prins Maurits daarmee te bekleeden. Hij had beter lot verdiend, na zijn ongeëvenaarde successen met de op richting der Oost-Indische Compagnie, inet het sluiten van het twaalfjarig be stand. Gesteld, dat hij verkeerd heeft ge daan met zich le mengen in den aca- demischen twist tusschen Arminius en Gomarus, dan nog had hij beter lot verdiend. Gesleld.dat hij verkeerd heeft gedaan met de invoering der „Scherpe Resolutie", waarbij .1e ordebewaring in de steden aan z.g. waardgelders werd opgedragen, dan nog nad hij een beter lot verdiend. Een leven van twee en zeventig jaren, waarvan twee en veertig in 'stands dienst zijn doorgebracht, dat kapt men niet in stukken. Men slaat een zoo indrukwekkende persoonlijkheid als van Oldenbarneveld niet het hootd af, om dat hij in hevige tijden van beroering een daad stelt, misschien niet precies kloppend met de letter der wet, maar toch wel met den geest der wet, die orde moet handhaven, tout prix. Doet men dat echter wel, dan zijn het de hartstochten, de onbeteugelde hartstochten van zich verongelijkt ach- tenue menschen, die het vonnis eischen en vellen. Geen rechtspraak, onafhan- k-.'ijk van partij-invloed, „al zich leenen tot de tragedie van een gerechtelijken moord. Als het militairism in Maurils van Oranje verpersoonlijkt, zich getroffen voelt door den staatsman, die weet, dat rust en orde de eenige dingen zijn van beteekenis voor een land dat nog wel varend moet worden, dan moet dat militairisme zich niet omhangen met den theologenmantet. Want wie gelijk heeft in den stiijd der voorbeschikking is ook thans, na meer dan een 300 jarige studie van heel wat knapper ge leerden dan ten tijde van Maurits van Oranje leefden, nog niet uitgevochten en nu gaat het toch allerminst aan, dat een generaal zegt: hij heeft gelijk omdat ik het zoo wil. Toch gebeurde dit. In I618 werd de over Europa be roemde en geëerde Raadspensionaris van Holland, Johan van Oldenbarne veld, op last der Staten-Generaal, ge vangen genomen. Maandenlang duurde het onderzoek, tot eindelijk den I2en Mei 16I9 bet doodvonnis werd uitge sproken. Te vergeefs verdedigde zich de grijze advocaat met schitterend talent, ie ver geefs toonde hij de onbevoegdheid der rechters aan, te vergeefs sprongen aan zienlijke personen voor hem in de bres, Johan van Oldenbarneveld moest val len. De ouderdom werd opgeruimd, dc onstuimige jeugd eischte plaats. Ecu speciaal ingestelde generaliteitsrecht bank, met een sterk overwegend aantal tegenstanders bevolkt, kwam tot de „sententie des doods", als eenig mo gelijke oplossing. „Wist ik slechts, waarom ik moet sterven." Waarom die gloeiende haat legen den ouden staatsman? Omdat hij den van liet militairisme en c' waanzin van de voor-beschikking den weg stond. Ja, ook in dien tijd begreep men, waarom hij moest onder gaan „de sententie des doods". Joost van den Vondel heeft in de Palamedes de zaken uiteengezet op een zoo meesterlijke wijze, dat men hem o zoo graag hetzelfde lot zou hebben bezorgd. |oost van den Vondel heeft ook de „voorbeschikking" afdoende gewurgd, in een van die moordende satyren tegen het geloofsfanatisme. Joost van den Vondel heelt ook dat heele tecre vers gemaakt op dat oude stokje, waarop Oldenbarneveld den I3en Mei 16I9 strompelend het scha vot beklom. (Wordt vervolgd.) Op Fiets- en Wandeltochten Is de orlgineele KING Peper, munt onmisbaar. Als het in den wind op gaal, of als ge moe en loom zijl van de hitte, dan zorgt KING voor nieuwe energie en geelt U een krachtig, levens lustig gevoel. Dat komt. omdat KING meer is dan een heerlijke lekkernij. KING bezit dank zij de bereiding uil een edel natuurproduct de opwek- kende en verkwikkende kracht, waaraan iedereen behoefte heeft. klNO Pgparmunl Compleet met koffer en «garantie f I2S,- KANTOORBOEKHANDEL Lanflutraat 84 Telef. 528 brengen: j. H. J. v. D., Bussum 115 of 6 d. Met auto linkerzijde van weg houden: A. v. 't H„ Amersfoort f 10 of 4d. Met auto geen voorrang verleenen: A. O. de O., Kampen f5 of 3 d. Geen rijbewijs: P. J. G,, Wouden berg 15 of 2 d. vVielrijden zonder licht: M. v. D, Baarn f 3 of 1 d. Idem zonder belO. B., Putten 12 of 1 d. Idem zonder reflectoiH. V., Amers foort f2 of 1 d. ten uit de gemeenschap der volkeren dan kan het moeilijk anders te werk gaan dan thans. Eerst hadden we de mcedoogenlooze terugzetting der joden, die alom veel kwaad bloed heelt gezet. Door deze Jodenvervolging schakelde Duitschland zich reeds hier en daar uit, zoodat zelfs in verschillende landen Duitsche goederen geboycot worden, wat handel, verkeer en nijverheid alles behalve ten goede komt. Een tweeden stap zetten de Ooster buren, toen het beruchte transtermo- ratorium werd aangekondigd, waar door wanneer ten minste de wei gering der schuldenbetaling wordt doorgezet duizenden in verschil lende landen gedupeerd worden en Duitschland zich nog vervreemdt van het buitenland. En nu komt daarbij de grove willekeur tegenover de Ka tholieken tijdens het congres der Katholieke Gezellen te Munchcn. De incidenten daar vormen een ongehoord schandaal voor een beschaafd land cn ze zijn tevens een droevig schouwspel van de verwording der Duitsche jeugd. Zelfs Von Papen moet tot het pijn lijke inzicht van het tegendeel gekomen zijn, want tijdens zijn groole rede op Zaterdagavond j.l. beloofde hij den Katholieken volkomen vrijheid en den vrlgenden morgen werd het congres uit elkaar geslagen I Toen is deze „wouldbe" politikus hevig verontwaar digd naar Bad Salzburg gereisd om Hitier z'n beklag le doen over het schandaal, doch Von Papen ervaart thans persoonlijk, welke krachlen hij ontketend heeft, toen hij een jaar ge leden Dr. Brünings werk afbrak! Het spreekt vanzelf, dat menjtijdens een revolutie niet alle revolutionnairen n touwtje heeft. Maar hoewel zelfs Hitier het Katholiek Gezcllencongres zijn gelukwenschen had gezonden en niettemin de olficieele S.A. van Miin- chen (Hitiers „eigen stad") niet schroomde om een ware terreur uit le oefenen tegen loyale Katholieke burgers, daar past ieder weldenkend Katholiek een gevoel van ver ontwaardiging. j MERCURIUS HAVERMOUT CENT PER PONOSPAK Handen en Oksels bchandclc !men met Purolpoeder- Dit is het meest afdoende middel. In bussen van 45 en 60 cent. Alleen bi) Apoth, en Drogisten. Binnenland Uil Duitschland. Als Duilschland stelselmatig werkte aan een program, om met al zijn ge lijkschakeling zich zelf uit fe scluke- Uitspraken Kantongerecht Amersfoort. Dronkenschap: J. B„ Amersfoort f8 of 4 d.; Ph. v. H„ Amsterdam f 10 ol 4 d.; A. C. v. L., zwervend idem; J. G. T„ idem. Arbeidswet: A. M., Amersfoort (20 of 10 d. StraatschenderijE. J., Soest 2 maal f 15 - 6 d. Trekhondenwet: F. KBunschoten f 2 of 1 cl. Dieren vervoeren op kwel lende wijze: S. de L., Nijkerk 12a of 10 d. Te Amersfoort optocht houden zon der vergunning: J. H. W., aldaar f 10 ot 4 d. Wielrljdcnd zich aan motor vast houden A. v. E., Woudenberg 15 of 2 d. Te Amersfoort voetballen op open baren weg: A. v. d. B., aldaar f3 ot I d.; C. D, idem. Niet behoorlijk uitwijken; C. K„ Rotterdam f 15 ot 6 d. Veiligheid van verkeer in gevaar Een douanebeambte hield den 21- jarigen smokkelaar B., in 't dorpje Straelen, even voor de grens aan. B.. die smokkelwaren vervoerde, poogde te ontkomen. Op de vlucht werd hij doodgeschoten. Deventer Is bij het albreken der kermisvermakelijkheden 'n arbeider van een stelling eener stoomcaroussel gestort en na korten tijd overleden. De houwer Mackowlak Is in dc Staatsmijn Hendrik onuer den trein geraakt cn tengevolge hiervan over leden. De getroffene was vader van 10 kinderen. In een Weensche arbeiderswijk is een bomaanslag gepleegd op een waren huis, waardoor het gebouw geheel werd vernield. Op het sterk hellende traject van den spoorweg Rennsteln—Stuetzcrbach kreeg een lorrie waarop drie wegwer kers waren gezeten, zóó groote vaart, dat zij met de rem niet meer gehouden kon worden, waardoor in een bocht twee arbeiders er af werden geslingerd. De een werd gedood, de andere levens gevaarlijk gewond. De derle inzittende kou de lorrie ten slotte lot staan bren gen en bleet ongedeerd. Eenigen tijd geleden zijn te Sluis en te Knocke ^België) inbraken ge pleegd in kerken. De politie in België had een verdachte aangehouden, die ontkende, maar toen de marechaussee uit Sluis hem ;z Brugge hoorde, bleek, dat hij een knoop van zijn vest inlstc, welke knoop was gevonden in d: kerk te Sluis. De man viel nu door de mand en bekende ook nog vijf andere kerk diefstallen te hebben gepleegd. Te North Arlington in New Jersey brak eeit groote brand uit in een cel- luloid-tabriok, waardoor verscheidene ontploffingen ontstonden. Vijl personen, o.w. twee kinderen, werden gedood, 75 arbeiders werden door brandende celluloid massa's gewond. Bovendien werden vijf huizen door het vuur aan- 6ctast en geheel vernie.d. De labriek gt aan een rivier, waarin 25 jongelui baadden, toen dc brand uitbrak. Ook zij werden door wegvliegend brandend celluloid getroffen en gewond. Na uit Rotterdam een „tip" te heb ben gekregen, heelt de Haagschc politic een Brabander aangehouden, die uit de Maasstad was gekomen en dtc in het bezit bleek tc zijn van 21 automa tische pistolen en 600 scherpe patronen. Dc man is op het hoofdbureau van politic in arrest gesteld. In Warschau is een groote sprink- hanenzwerm waargenomen, die door rootte aan de tropen deed den- je zwerm vloog over een voor stad van Warschau, De wolk van sprinkhanen was zoo dicht, dal ge durende een uur en twintig minuten de gentcle hemel was bedekt.

De Eembode | 1933 | | pagina 1