sa F. fl. TULP Reparatie en Onderhoud Bel dan op No. 42 L Kantoor en Drukkerij Langegracht 28, Amersfoort SLE0EMn°DE, versch|Jnl elke" Dinsdag- en Vrijdag middag. De abonnementsprijs bedraagt één gilden per drie maanden: buiten Amercfnnri it m r.»__ P08t. v...^,i.aF„jB ueuraagi een gulden maanden; buiten Amersfoort f 1.10, franco per Abonnementen kunnen eiken dag ingaan. Uitgave van de Katholieke Stichting De Eembode, gevestigd te Amersfoort De Eembode Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Dinsdag 27 |uni 1933 ADVERTENTIÊN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adverteeren Advcrtentifin moeten Dinsdag en Vrijdag vódr 8 uur in den morgen zijn bezorgd. Telefoon 314 Zeven en Veertigste Jaargang - No. 25 Lessing, de beroemde Duitsche dichter, ontmoette een arme, die een aalmoes vroeg. En de grootc dichter, uie het zelf niet breed had, tastte reeds naar zijn beurs, toen een vriend hem zeide: Doe dat niet, want die man is het niet v/aardig". Maar Lessing antwoorde ,0, mij.» beste, als wit allen eens niet meer kregen dan wij verdienden, zeg eens, hoeveel zouden wij dan eigenlijk vel hebben «V ,Dc Katholieke Kerk. Volgens de nieuwste statistieken be draagt het aantal Kath. Priesters op de wereld in totaal 321.000. Daarvan zijn er 257.000 wereldlijk priester en 64.000 priester-kloosterling. In Europa zijn er 252.000, in Ame rika 51.500, in Afrika 4800, in Azië 10.3C0 en in Australië 2209 priesters. In vergelijking met de cijfers van het begin dezer eeuw is er een toe neming van bijna 100.000 priesters, want de laatste statistiek, ongeveer dertig jaar geleden samengesteld, gaf ll_ 230.000iprlesters. Hoe groot dit getal ook is en vooral r~~vl>oe verblijdend de toeneming, toch is I er nog een groot tekort aan priesters. Op het oogenblik zijn in de Katho lieke Missiën 15.561.804 Katholieken, waarvan 14.410.657 inboorlingen die f te midden van 1 milliard heidenen en van ongeveer 24 millioen schismatiekcn i Wonen. Er zijn ruim 59.000 missie- Itaties met 57.000 kerken en kapellen. Er zijn in de missie werkzaam 15.086 priesters, waarvan een derde inlandsche f geestelijken, bovendien 5364 broeders en 30.929 zusters, waarvan ongeveer de helft inlandsche zusters. Bij dit mi$8ie-personeel moeten ook gerekend it worden 43.000 onderwijzers en 62.000 fcfthtfattchisten. Er zijn 2834 studenten, die K. zich op het onmiddellijk ontvangen der H.H. wijdingen voorbereiden. Wat het schoolwezen betrefter zijn 24.779 katechismusschnlen die door 745.000 kinderen worden bezocht; ver- der 26.937 lagere scholen met 1.468.000 kinderen; 827 ambachtsscholen mtt ongeveer 30.000 leerlingen; U72mid- i delbare scholen met 8142 studenten; 468 inrichtingen voor Hooger Onder wijs met 119.000 studenten en 17 er kende Universiteiten met 11.500 stu denten (vrouwelijke studenten en toe hoorder» medegerekend). In de missielanden bestaan 1609 3?" weeshuizen waar 76.500 kinderen ver zorgd worden; 677 ziekenhuizen en hospilaien met 242.000 patiënten. Er I zijn verder 2222 apotheken waar kos- teloos aan 15 millioen noodlijdenden medicijnen en verbandstoffen worden verstrekt. In de missie zijn verder 145 drukkerijen, 10 wetenschappelijke Ob servatoria, terwijl 165 tijdschriften wor den uitgegeven. In de laatste zes jaar steeg het aantal Katholieken met 2.828.957 waarvan 2.450.000 inboorlin gen. In de eerste tien jaar van het Pon tificaat van Paus Pius XI werden 128 zelfstandige nieuwe missiegebieden opgericht. zal herdenken, is dc laatste maanden veel over dezen Bond geschre ven. Daarbij was vrijwel steeds de conclusie, dat velen, die wel van 't Bondswerk profiteeren, dit toch niet steunen door hun lidmaatschap. Op 't gebied van: wegen, wegwijzers, na tuurschoon, rijwiel- en ruiterpaden, wandelwegen, verkeersveiligheid, brug genbouw, opheffing van tollen, inter nationaal verkeer, bevordering van eiken vorm van toerisme doet de A.N.W.B. werk ten bate en ten voordeele van iederen toerist, of hij wandelt of fietst, paard, auto of motor rijdt, vliegt of te water, per ski of per trein het toerisme beoefent. Ook de niet-lcden profiteeren daarvan, hoewel zij zelf wel zullen inzien, dat dit niet juist is. Ongetwij feld zullen er velen zijn, die hel als een moreele plicht gevoelen, bij gele genheid van het 50-jarig beslaan van den Bond hel gepleegde verzuim goed te maken en als lid toe te treden. BERlCH'iEN UIT AMERSFOORT. A Binnenland Het Jubileum van den A. N. W. B. Naar aanleiding van het feit, dat op 1 Juli a.s. de A.N.W.B.-Toeristenbond voor Nederland, zijn 50-jarig bestaan Schrijfmachines Inktlinten - Carbon KANTOORBOEKHANDEL Lansestr. 65 to. Krommestr. - TEL 326 Aartsbroederschap van de H. Familie Zooals elders in dit blad vermeld, erl de Aartsbroederschap van de H. Familie op Zondag 2 Juli haar Jaar- of Titelfeest. Dit feest wordt voorafgegaan door een Triduum, dat geleid zal worden door den ZeerEerw. Pater Smeets C s.s.R., die in onderrichtingen en predicaties het doel en dc statuten der Congre gatie zal behandelen. Het kan zijn nut hebben door middel an dit blad het Triduum onder dc aan dacht van vele katholieken te brengen. Immers voor de velen, die nog buiten ize rijen staan is dit een schoone gelegenheid om eens met de Congre gatie kennis te maken. Door een alleszins bevoegd priester zullen zij hoeren uitleggen welk doel de Congregatie nastreeft en welke mid delen worden gebruikt om tot dat doel te geraken. Mogen zij, die uit onbekendheid of uit welke andere motieven ook buiten de Aartsbroederschap gebleven zijn. zich uit hun onverschilligheid losmaken en althans blijk geven van goeden wil, door het Triduum bij te wonen. Zij zullen overtuigd worden, dat de 11. Familie de belangstelling en waardee ring verdient van allen. Pausen en Bisschoppen hebben de Congregatie aanbevolen als een krachtig middel tot versterking van hei gods dienstig leven, laten wij katholieken onze geestelijke Overheid ook in deze volgen, en die middelen gebruiken, die zij ons aanwijst. Rioleering. Hedenavond wordt den gemeente raad voorgelegd een wijziging van het rioleeringsplan, bestaande in het leg gen van een groot-riool vanaf „Neder- berg" door den Vlasakkerweg, Korte Bergstraat, Brouwerstraat, Smalle pad, Kleine Koppel tot aan de Geldersche straal, in plaats van het oorspronkelijk plan waarbij het moerriool den spoor weg kruist bij den Soesterweg en de Nijverheidsstraat volgt, Deze wijziging is mogelijk geworden, doordat de geprojecteerde haven ten Westen van de Eem nabij het Gemeen telijk slachthuis niet zal worden gemaakt. Doordat het moerriool zooals de richting nu wordt voorgesteld af waterend ligt naar den Kleinen Koppel, kan de loozing van de binnenstad- rioleering gemakkelijk gemaakt worden, terwijl de loozingen van de rioleering van het spoorwegemplacement, van het Wijersstraatgedeelte en langs de Eem- straat met het Sasje geen wijzigingen behoeven te ondergaan, terwijl diverse overstorten direct naar de Eem ge maakt kunnen worden. De kosten van een en ander worden geraamd op f82.000, terwijl bij den oorspronkelijkcn opzet f124.500 be schikbaar werd gesteld. Door het gewijzigde plan wordt ver kregen dat het vuile water uit het Berg- en Leusderkwartier, zoomede dat van het spoorwegemplacement, van de Phoenix brouwerij en de Brood- en Biscuitfabriek Meursing, niet meer in de singelgracht geloosd wordt en dat de ombouw van Vlasakkerweg en Korte Bergstraat, niet eenige jaren behoeft te worden uitgesteld. Het ligt in de be doeling het moerriool nog dit jaar te leggen. Dit opent de mogelijkheid de rioleering van de binnenstad volgend jaar ter hand te nemen. Er is voorts een onderzoek ingesteld hoever eenige bezuiniging mogelijk is, indien het terrein voor de zuive ringsinrichting verplaatst wordt in noor delijke richting. De prijs van het thans gekozen ter rein nabij de reiniging was f60.000. Wordt een terrein gekozen in het lage weiland nabij „de Glashut", dan moet het moerriool met pl.m. 750 M. ver lengd worden, kosten f26.250. 1 H.A. grond ter plaatse is te stellen op f7000 en de bouw van een woning op f 5000. Totaal dus f38.250. Zoo wordt eene besparing verkregen van f21.750, ter wijl bovendien het verder van de stad verwijderd konen te liggen van de inrichting voordeelen biedt. Ook geeft het vestigen van de in richting op het terrein bij „de Glashut" nog een tweede voordeel, n.l. dat het moerriool ten dienste van het Noord- Westelijke gedeelte van het Soester- kwartier naar de inrichting pl.m. 450 M. korter kan worden, hetgeen eene besparing oplevert van pl.m. f 11.250. Barak voor verpleging van lij ders aan besmettelijke ziekte. Na jarenlange voorbereiding werden dezer dagen aangeboden de plannen voor de voorziening in de behoefte aan verpleging van lijders aan besmettelijke ziekten. De gemeente is wettelijk verplicht voor verpleeggelegenheid te zorgen, maar in de wijze waarop is zij vrij. Van gemeentewege werd nu nage gaan op welke wijze de gemeente het best kan zorgen voor een goede ver pleeggelegenheid. B. en W. verzochten de besturen der beide ziekenhuizen een aanbieding te doen waarbij rekening gehouden was met verschillende wenschen o.a. 24 bedden. Tevens verzochten zij den Stads architect een globaal plan van verbe tering en uitbreiding der bestaande steenen barak te maken met een bale kostenraming. Aldus drie vergelijkbare plannen naast elkaar. Het plan .Stadsarchitect omvat ver beteringvan de oude barak, benevens van een nieuwe barak bevattende 12 boxen, kosten 35000,— in totaal dus f 38.500,—, ongerekend bijkomende kosten. H :t plan van „de Lichtenberg zie kenhuis" bedoelt een barak met 18 boxen voor één volwassene of twee kinderen. De barak zal aan het zieken huis worden aangebouwd. Het St. Elisabeth's Gast- of Zieken huis stelt voor zelf een barak te bouwen en te exploitateeren met beschikbaar stelling voor de gemeente Amersfoort van 24 bedden, waarvoor de gemeente moet vergoeden f 50.000,— op langen termijn van b.v. 20 jaren, dus in 20 jaarlijksche termijnen van f2500,— Dc verpleegkosten voor patiënten ior rekening van de gemeente per dag zullen bedragen f 4,50, waarin be grepen zijn medicamenten voor zoover die door den patient niet uit anderen hoofde genoten worden, alsmede be handeling door den geneesheer direc teur van het ziekenhuis, voorde eerste 2000 verpleegdagen en daarboven f3,50 per dag of f4,— per dag met een garantie van minstens 2000 verpleeg dagen. De barak kan gebouwd worden op een terrein in het Plantsoen Oost, dat volgens mededeeling van Regenten goedgekeurd is door den Inspecteui van de Volksgezondheid. De gemiddelde verpleegkosten per dag per patiënt, berekend naar het gemiddeld aantal verpleegdagen per jaar over 1924-1932, n.l. 1877 bedra gen voor de barak volgens het plan van het St. Elisabeth's Gast- of Zie kenhuis f 5,96' voor de barak volgens het plan van „de Lichtenberg Zieken huis" f7,37 voor de Gemeente-barak (plan Stadsarchitect) f8,04. Na vergelijking van de drie plannen jn B. en W. tot de conclusie geko men, dat het aanbod van het St. Eli- sabet's Gast- of Ziekenhuis voor dc gemeente het meest aannemelijk is. De „Lichtenberg Ziekenhuis" biedt 18 boxen aan, ieder voor 1 volwassene of 2 kinderen Het gevraagde aantal van 24 bedden wordt dus niet bereikt, als er meer dan 12 verpleegden zijn, die als volwassenen moeten worden ondergebracht. De gemiddelde kosten per dag per patiënt zijn voor de bestaande barak, berekend op dezelfde wijze als hier boven f6,55, zoodat bij aanvaarding van het plan van het St. Elisabeth's Gast of Ziekenhuis de kosten voor de Gemeente niet hooger worden. B. en W. willen het aanbod van Regenten van het St. Elisabeth's Gast of Ziekenhuis onder nader te stellen voorwaarden aanvaarden. Zogstraatkwartier. Reeds vroeger is besloten tot bou wen van eengezinsarbeiderswoningen met geringe huurwaarde in 't Zogstraat kwartier. De behoefte aan eengezinsarbeiders woningen met geringen huurprijs be staat nog steeds. Een in December j.l. ingesteld derzoek naar de behoefte aan dat soort woningen toonde aan, dat In deze gemeente voorkomen 261 krotwonin gen, die in aanmerking komen ou. afgebroken te worden. Bovendien zijn nog aanwezig 51 „semi-permanente noodwoningen" die worden gesloopt. Door de snelle toename van de be volking worden voor een groot aantal kleine oude nog niet voor afkeu ring in aanmerking komende volks woningen in het bezit van particulie ren, huren bedongen, vér uitgaand boven de werkelijke waarde. De nieuwe woningen nu achten wij in het bijzonder geschikt om de minst belaalkrachtige bewoners van de zoo even bedoelde woningen te ontvangen. Wij stellen ons voor, dat de huur prijzen van de reeds genoemde par ticuliere woningen door aanbouw van een dergelijk complex, zullen dalen tot de werkelijke waarde, waardoor deze bereikbaar worden voor de be woners van onbewoonbaar te verklaren woningen. Bij de bespreking kwam ook de financieele zijde van het plan naar voren, met name de grondprijs. Uit den aard der zaak is deze te hoog voor de ontworpen woningen. De schatting bracht tot uitkomst dat de waarde werd getaxeerd op f 65600, welke waarde derhalve in de exploi- tatiebegrooting kan worden opgeno men vermeerderd met dat deel van de kosten van wegenaanleg c.a., dat ten laste van dit plan behoort te komen. Deze bedragen kunnen als voorschot uit 's Rijks kas worden aangevraagd. De boekwaarde van de terreinen, welke in den loop der tijden werden aangekocht bedraagt m f 103.125.10. Het verschil tusschen deze som en de geschatte waarde zou dan bedra gen f 38.000, en komt ten laste van Rijken Gemeente ieder voor de helft, of f 19000. De indeeling der woningen is een voudig en doelmatig. Slaapkamers voor ouders, jongens en meisjes zijn aanwezig. Geprojecteerd zijn op het terrein 151 woonhuizen, t.w. 141 voor gewone gezinnen en 10 voor ouden van dagen. Voorts is 1 winkelwoonhuis gepro jecteerd. De huren worden gesteld 43 woningen langs het Plantsoen 13.75 'sweeks; 15 woningen langs de Coninckstraat f3.25 'sweeks 69 woningen langs de binnenstraten f3 'sweeks: 14 woningen langs de Zogstraat eveneens f3 'sweeks en 10 woningen voor ouden van dagen f2.60 'sweeks. nuur van het winkelwoonhuis is te stellen op f400 per jaar. In totaal wordt de jaarlijksche huur- ontvangst geraamd op f26.132.40. De bouwkosten worden begroot op f 325.000. Het tekort per jaar wordt geraamd op f8029.63, waarin door het Rijk tot een bedrag van f25 per woning per jaar wordt bijgedragen. Om het terrein zullen wegen moeten worden aangelegd. De rijwegen zijn geprojecteerd ter breedt'. van 5 en 6 M. en worden verhard met klinkers. De]trottoirs van basaltinetegels. Langs het talud plantsoenzijde wordt een voetmuurtje aangebracht. De op het plan aangegeven tunnel van alle soorten Schrijfmachines KANTOORBOEKHANDEL Fa. H. ELZETIAAR LANSESTRflAT 8< TEL 528 Taxi of auto noodig Amersfoort, Hebt U een door den plantsoenwal zal men voors hands niet maken. In totaal wordt deze wegenaanleg incl. rioleringswerken excl. tunnel geraamd op 142.300. Hiervan kan f 3.500, ten laste komen van het groote rioleeringsplan der gemeente. Een deel van de kosten van aanleg dezer wegen c.a. zal ten laste kunnen komen van het complex zelf de bin nenwegen en de helft van de kosten van aanleg van den weg langs het Plantsoen. Dit deel is te stellen op f20.000. Het restant-benoodigde ad f 18.800, zal ten laste zijn te brengen van den kapitaaldlenst der gemeente wijl het itadsverbetering geldt. De Jood ache Invalide. Deze vereeniging belegt een buiten gewone bijeenkomst op Woensdag 28 Juni des avonds te 8'/, uur in Amicitia. Dien avond zal een door Willy Mullens vervaardigde film, welke een volledig beeld geeft van het interne leven van „De Joodsche Invalide", vertoond wor den. Dc film is muzikaal geïllustreerd door Oerrit van Weezei, terwijl Otto Webing een inleidenden proloog heeft geschreven. Deze bijeenkomst zat o.m. worden opgeluisterd door de medewerking van de vourdrachtskunstenares Dora Gerson. Het comité voor dezen avond: Ph. Rintel, Vooiz.. J. Frank, Secr., Mevr. D. de Wolff-Klein. Penningm., L. Barnstijn, C. Jorna, W. Peper, Mevr. Wed. S. M- Ramselaar-De Munk, Mr. H. P. Wenckebach, I. van Zuiden, J. "i Zuiden. De ontvanger der Directe Belas tingen, Invoerrechten en Accijnzen de heer Worst, die als zoodanig eervol ontslag bekwam, is bij 't scheiden door het personeel der Rijksbelastingen ge huldigd. Onze stadgenoot, de heer Th. Bi- anchi, die aftrad als penningmeester het diocesaan comité der St. Rad- boudstichting voor de Kath. Universi teit, werd begiftigd met het gouden eerekruis „Pro ecclesia et pontifice". Aan de Rijkskweekschool voor on- derwijzers en onderwijzeressen werd de acte Lager Onderwijs behaald door de dames A. van Kwawegcn, Soestdijk; R. Nijenhuis, Amersfoort; M. Rams- horst, Nijkerk; A. Scholtens, Amers foort; J. Snoeren, Amersfoort en O. d. Westering, Veenendaal. De val van Naarden 4) Willem 111 was lang van zijn koninklijke waardigheid beroofd ge weest toch slond eene machlige paitij waaronder de predikanten en het volk. hem trouw ter zijde. De gevol gen bleven niet uit. De gebroeders de Witt werden vermoord, Willem III tot .4 stadhouder uitgeroepen, en Lodewijk NWxiV had in hem een onvermoeiden, oribuigzamen tegenstander gevonden. De maarschalk van Luxemburg ver moedde het gevaar en verzamelde zijne strijdkrachten. Uit Naarden ontbood hij een deel van het regiment van Brionne. terwijl de verdediging der stad aan ridder de Tricastel, dio middelerwijl tot Overste bevorderd was. werd op gedragen. De onderscheiding, den ridder ten deel geworden en die in elk geval een uitdrukking was van het in hem gestelde vertrouwen, zou zijn huiselijk geluk natuurlijk verhoogd hebben, indien de gestadige angst en vrees van zijne gemalin hem niet te zeer met kommer had vervuld. Naarden zou door den Prins van fc Oranje belegerd worden, en wat moest er te midden der wisselende krijgs kansen van eene zwakke en schroom vallige vrouw en van mijnheer 'taa üeldof en zijne zuster worden, indien zij den echtgenoot en hun beschermer zouden moeten missen?! Daar de stand der zaken aldus was, stemde de Tricastel toe in het door mijnheer van Geldof gevormde plan, om zich met Claudia en Jacoba naar Amsterdam te begeven, dat niet in de macht van den rijand gevallen was, en waar hij bij familie of vrienden onderdak hoopte te vinden. Er werden dus voorbereid selen voor het vertrek getroffen. Claudia, berustend in haar lot, maar zeer be droefd, weende bitterlijk, wanneer zij met Karei alleen was en ook deze kon n zeker noodlottig voorgevoel niet in zich afweicn. Nog was Naarden niet ingesloten de Tricastel meende niet aan zijn plicht! te kort schieten, indien hij zijne ver wanten een eind weegs begeleidde.' Evenwel niet zonder dralen besloot hij1 daartoe daar een innerlijke stem hem! vermaande te blijven een blik op zijne doodsblecke, lijdende en zwijgende gade "erstcrkle hem in zijn besluit, 1 0111 haar te begeleiden. Hij besteeg zijn paard, verliet met zijn geliefden, die in een wagen reden, de slad en na weinige minuten bevond hij zich met hen in het vrije veld. Op een afstand van ongeveer twee mijlen van Amster dam werd halt gemaakt. Mijnheer van Geldof gaf het tceken tot het afscheid. „Gij moet ons nu verlaten, mijn zoon", zeide hij tot Karet. „Keer vlug op uw post terug, en wanneer er betere dagen voor ons aanbreken, zult gij naar Amsterdam komen en ons terugzien bij ibtoedverwant.den Overste Paulus. Vaarwel, dierbare Karei, de Heer zij „VaarwelherhaaldeJakoba, 'aarwei", zuchtte de zwakke stem van Claudia, „maar niet voor altijd, KareiAch, kom toch gauw terug I" Het W3S een smartelijke, hart verscheurende scheiding. De oogen- I blikken evenwel waren kostbaar. Jacoba nam hare nicht bij dc hand en sprak haar troostend toe „God wil het aldus, lief kind, wij moeten scheiden I" Heer de Tricastel gehoorzaamde deze stem, die hem weder tol bewustzijn bracht. Hij omarmde zijne vrouw, groette de scheidenden en verwijderde zich daarop in gestrekten araf, terwijl de wagen op Amsterdam toereed, Na een rit van ongeveer een hall uur ontmoette de Tricastel eenige boeren, die hunne kudde voor zich uit dreven en zeer bezorgd en onrus tig schenen te zijn. --„Waarheen met Izooveel spoed?" sprak hij hen hunne taal aan. Een der boeren wees naar den hori zont waar zich blijkbaar een golvende streep uitstrekte, en zeide„De dijken zijn doorgestoken en binnen een uur zal het land céne zee zijn. Dit middel gebruikt de Prins van Oranje als het beste wapen, om zijne vijanden uit het vaderland te verdrijven." „En gij onderneemt de vlucht?' „Wij trachten ons zelf en ons vee voor de overstrooming in zekerheid te brengen." Bij deze woorden gingen de lieden haastig verder. De ruiter gaf zijn paard de sporen, het oog onafge wend op den horizont gevestigd. Het vernielende element naderde snel 1 het bruischen der golven weid .uiijdj bedenkelijker. Het ronde dak van een j lager gelegen hoerenhuis verd een voor zijne blikken; Innige populierenI zag hij buigen en breken door dc kracht van het stijgende water, dat al meer en meer liet lagere land, dat aan den weg grensde, bedekte. Weldra! vloeide liet water ook hierover en de hoeven van het paard zonken al dieper en dieper in den weeken bodem. Met den dood worstelende dieren, veld- en hulsgereedschappcn en andere voor werpen dreven op het water, als even zoovele tcckcnen van de verwoesting, welke het ontketende element reeds had aangericht. Met ingehouden woede trachtte hij den loop van zijn paard te verhaasten, tevergeefs! De weg was niet meer zichtbaar en overal zag hij eene zee, waarboven slechts de toppen van eenige boomen en een op een ver hevenheid staande windmolen ui' ken. Zijn trouw dier zonk ultgepi het slijk, waar het zich r.iei in-. 1 kon werken, De rui iet liet he: aan zijn lot stutte cli in liet v en verzamelde .1 zijne krochten, den muien te bereiken, wat hun Ivivooineesein lijke inspanningen geluk te O'igei Wikken van vcischfikkelijken -.d:ing*; doormakend, dacht nij niet er aan de redding van zijn leven, zelfs niet meer aan zijne vrouw en zijne familie. „Naarden verlaten en overgele verd aan den vijandDeze vreesc- lijkc gedachte verscheurde zijne ziel en hij bad God, dat Hij hcpi toch levend naar dc vertalen stad terug zou voeren, om er tenminste onder hare muren den dood te vinden. Tegen den avond begon liet water vallen en den volgenden morgen moeielijkheden zijn terugwr; zetten. Zwemmend bereikt-- iiii r 1 hooger gelegen v tpad, d 1 c.is bijna geheel dr<- l.ij; In de m-. gen- schemering /.ig de r iider aan den 011: den i- en van Naaiden. Dc re-htefz eb allengs en wierp nare gouden stralen over dc wateren, die de stad insloten en tegen den voet barer wallen nnngolfdcn. Ziet, de Hollaudsche vlag wapperde den toren, en donkerblauw ge- ktccdde schildwachten wandelden op dc vestingwallen rondtiet lijk van een ruiter van het Brionncr regiment, aan het roode uniform kenbaar, dreef op dc golven, Naarden was ge vallen 1 Veerden dagen later waren de Fran- schc troepen, welke Utrecht nog be zetten, op het gioote plein dezer stad verzameld. Ollicieren cn soldaten ston den daar ontmoedigd, iii treurige af wachting der komende dingen. Plot seling rodelden dc trommende op- perprovoost trad in het midden en achter hem schreed een man, met ge boeide handen cn door soldaten be geleid het was de hoofdman dc Tricastel. Wordt vervolgd. I

De Eembode | 1933 | | pagina 1