De Gembode Chauffeursschool Chauffeursschool F. fl. TULP Reparatie en Onderhoud Bel dan op No. 42 N.V. Middenstand-Bank DirectieNic. Bovée Nic. Bovée Kantoor en Drukkerij Langegracht 28, Amersfoort DE EEMBODE verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdag middag. De abonnementsprijs bedraagt één gulden per drie maanden; buiten Amersfoort 11.10, franco per post. Abonnementen kunnen eiken dag Ingaan. Uitgave van de Katholieke Stichting De Eembode, gevestigd te Amersfoort Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Dinsdag 26 Sept. 1933 ADVERTENTIÊN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adverteeren Advertentién moeten Dinsdag en Vrijdag vódr 8 uur in den morgen zijn bezorgd. Telefoon 314 Zeven en Veertigste Jaargang - No. 51 Will ge méér nog dan uw brood. Leer vroegtijdig dan bewaren. Later wordt wel 't kleine groot; 'l Zit 'm enkel maar in 't sparen, Wie met overleg dat dool, Heeft meest altijd overvloed. Kerknieuws. Dc Aartsbisschop en de Bisschoppt van Nederland aan de hun toevertrouwde Geestelijkheid en Geloovigen ZALIGHEID IN DEN HEER. Weldra zal het tien jaar geleden zijn, dat Z. II. fvc. Monseigneur Henricus van de Wetering, zaliger gedachtenis, in naam van het Ncderlandsch Epis copaat en van de andere leden van het Bestuur der Sint Radboudstichting onze katholieke Universiteit heeft geopend. Deze herdenkingsdag, B. G., is ons een welkome gelegenheid een kort woord tot U te richten, een woord van dank en van opwekking. Niet zonder zorg is in 1922 tot de stichting van een eigen Universiteit besloten, want het was Ons bekend, welke hooge eischen, geestelijke zoowel als stoffelijke, de/e aan de Neder- landsclie Katholieken zou stellen. Maar in blij vertrouwen op Gods vaderlijke Voorzienigheid en met de zekerheid van uw hartelijke medewerking en van uw milden offer/in, waar het geldt een buitengewoon katholiek belang te be hartigen, zijn Wij tot oprichting over gegaan. En met vreugde mogen Wij lieden getuigen dht ons vertrouwen niet is beschaamd. God heeft Ons en uw aller werk willen zegenen, liet is niet mogelijk hierbij in bijzonderheden te treden, maar het is Ons een be hoefte des harten om, naast kinderlijken dank aan Hem van wien alle goede gave komt. onze erkentelijkheid uil te spreken jegens allen, die het werk van ons hooger onderwijs hebben gesteund, op welke wijze en in welken vorm ook, door hun gebed, door hun geestes arbeid, door het offer van hun persoon, door hun stoffelijken steun. Gij hebt het woord verstaan door Mgr. den Aartsbisschop bij de opening U op het hart gedrukt, dat alleen een voort gezet offer ons werk in stand en op peil kan houden. Moge uw Vader, die in het verborgen ziet, het U vergelden. Van vele zijden zijn reeds stemmen opgegaan, die hel verlangen uitspraken naar verdere voltooiing, met name naar oprichting der geneeskundige Faculteit. Het zal U duidelijk zijn, B. G dat Wij in deze kritieke tijden met hun ernstige finanticele zorgen geen beroep op U mogen doen voor de zeer groote offers, welke deze uitbreiding zou vragen. Zij zal er te zijner tijde onge twijfeld komen, want om met Z. H. den Paus Ie spreken „de Nederlanders staan bekend als goede werkers, vast houdend en taai volhardend, zij zullen ook het werk der Katholieke Univer siteit voleinden." Maar, B. wat wij U wel durven vragen, en U lieden met allen aandrang 1 vragen, is, dat gij wilt volharden in uw trouwe jaarlijksche bijdragen Wij zouden U allen hierbij willen wijzen op ecu middel, dat onze Heilige Vader krachtig heeft aanbevolen in zijn vader lijke zorg voor dc Katholieke Univer siteit van Italic1, n.l. het zich ontzeggen van eenig genotmiddel om met datgene, wat men aldus vrijwillig bespaart, de noodzakelijke goede werken te helpen bevorderen. De ervaring toont immers aan, dat ook in deze zorgelijke tijden, de uitgaven voor genotmiddelen nog ontstellend groot zijn. Het offer, door versobering gebracht, moet Gode dub bel aangenaam zijn. In liet bijzonder hopen Wij, dat allen, die nog iels van huil overvloed kunnen afzonderen, vooral door de toezegging van een vaste jaarlijksche bijdrage, ons hooger onderwijs, waarbij wij geheel op gitten zijn aangewezen, naar beste krachten zullen steunen. Tenslotte B. G., herhalen Wij nog eens ons verzoek om uw gebed. Onze katholieke Universiteit is niet alleen een stoffelijke aangelegenheid, maar ook en in de eerste plaats een ge wichtig geestelijk belang. Hier geldt dubbel, indien de Heer liet huis niet bouwt, zwoegen de werklieden te ver geefs. Over den nood van den tijd, klagen we allen. Maar bedenkt, dat niet de stoffelijke, maar de geestelijke nood vooral onze bezorgdheid moei wekken, want daarin ligt tevens de voornaamste reden van de algemeene stoffelijke ontreddering van onze samen leving. Alleen herstel en doorwerking in de katholieke levensbeginselen kan ...IB redding brengen. En volgens deze beginselen toekomstige leiders van onze maatschappij vormen, dat is bij uitstek dc taak van onze katholieke Universiteit. Daarom hebben Wij het vorig jaar bepaald, en bepalen nogmaals bij dezen, dat de laatste Zondag van September telken jare op bijzondere wijze zal gewijd worden aan gezamenlijk gebed voor onze Universiteit. Draagt ook het li. Misoffer, dat gij heden bijwoont aan God op als smeekoffer, opdat onze Universiteit haar geestelijke zending moge volbrengen, n.l. meewerken aan de verheerlijking van God, volgens liet epistel van dezen dag „Aan Hem, die door de kracht, welke in ons werkt, meer kan doen, dan dat wij bidden of denken, aan Hem zij de cere in de Kerk en in Christus Jezus voor alle geslachten van eeuwigheid tot eeuwig heid." En zal dit Ons gezamenlijk herderlijk schrijven in alle tot onze Kerkprovincie behoorende kerken, alsmede in de kapellen, waarover een rector is aan gesteld, op Zondag 24 Scptemb r a.s. onder alle vastgestelde II.H. Missen van den predikstoel worden voorgelezen, t J. H. G. JANSEN. Aartsbisschop van Utrecht, P, A. W. HOPMANS. Bisschop van Breda, -f A. F. DIEPEN, Bisschop van 's-Bosch. f O. j. AENGENENT. Bisschop van Haarlem, t Dr. J. H. G. LEMMENS, Bisschop van Roermond. Gegeven te Utrecht, 12 Aug. 1933. Telefoonblokken (Speciaal apparaat om naast het toestel te bevestigen.) Nietmachines Cyclostyles KANTOORBOEKHANDEL Langertr. 68 t.o. Krommestr. - TEL. S26 Als de winter komtl dan komen ook weer de vergaderingen en feestjes en daarvoor zijn agenda's, program ma's of circulaires noodlg. VITESSE vervaardigt 7.e vlug en billijk 1 Vraagt speciale condities voor Uw regelmatige vergaderingen KON. WILHELMJNASTR. 10 Verzwaarde losten. Alle belastingverzwaring is bitter en iemand zal dan ook juichen om dit deel van de Staatsbegrooting. Doch nog bitterder wordt liet. als men gaat zien, hoe 84 millioen met bezuinigin gen worden gevonden. Vijftien millioen zullen de ambtena- n weer eens moeten missen van het aarachtig niet rijke bestaan, dat de Overheid hun nu verschaft. In de Troon- rede is daarvoor het woord „redelijk" gebruikt eu Minister Oud deed in zijn Milliocnennutaecn beroep op de Lands dienaren, om deze nieuwe korting als „niet onredelijk" te aanvaarden. We kunnen dit geen gelukkige kwalificatie noemen voor zulk een harden maat regel. Slechts „onontkoombare nood zaak" zou Item kunnen motivecren en daarvan dient de Minister de overtui ging op te dringen, als hij zijn maat regel aanbeveelt. „Noodzaak" kan 't ook alleen mo- tiveeren, als Onderwijs nog duchtiger het snoeimes zal voelen, als de Spoor wegen worden ontdaan van niet ren- deerende takken, als Gezondheidscom missies worden opgeheven, als Defensie verder wordt aangepakt, als de ge meenten worden getroffen in hun uit- keeringen. Want achter dit alles staan weer ontslagen en inkrimpingen van werk opdrachten, wat als onmiddellijk gevolg de werkloosheid in de hand werkt. Zeker, een ontreddering der Rijksfinan- ciën zou een ruïne in haar gevolg hebben, zou ook voorde werkloosheid de meest fatale gevolgen hebben. Doch al dat gekrimp kan ook niet tot in het oneindige doorgaan; er zijn grenzen die niet mogen worden overschreden. Wc zeggen niet, dat deze overschrij ding reeds geschiedt, doch dat men op verschillende plaatsen reeds dicht aan de grens staat, mag wel als zeker wor den aangenomen. Als achter een begrooting als deze niet het perspectief gaat lichten, dat we onze economische structuur geheel ombouwen en heel het maatschappe lijk leven herordenen tot een ware volksgemeenschap, dan biedt ze wel een zeer triest beeld van verarming en verschrompeling. Binnenland C. A. Volgens bijvoegsel no. 1630 van dc Stcrt. is de minislerieele verklaring vau geen bezwaar verkregen op de gewijzigde statuten der Confectiehandel van alle soorten Schrijfmachines KANTOORBOEKHANDEL Fa. h. ELZET1AAR LAN6ESTRAAT 84 TEL. 528 van C. A. Brennikmeijer. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt f 12.500.000, verdeeld in 125.000 aan- detien elk groot 1100, welke alle zijn geplaatst en volgestort. Wegen. De aangevraagde bedragen bij de begrooting van het Rijkswegenfonds in de provincie Utrecht zijn bestemd om een begin van grondaankoop en voor zooveel mogelijk ook een begin van uitvoering te maken met die weg- verbeteringen, welke in de eerste plaats voor uitvoering in aanmerking komen, t.w. voor werken aan bestaande wegen Amsterdam—Utrecht, Utrecht-de Bilt Driebergen—Arnhem en Utrecht— Vianen—Zaitbommel Hcdcl 's-Her- togenbosch (deze laatste mede in ver band met den bouw van de brug te Vianen), alsook aan den nieuwen weg Utrecht—Laren om in aansluiting aan den weg Amsterdam Laren Haarn Hoevelaken spoedig eenc goede ver binding tusschen Amsterdam en Utrecht te verkrijgen. In het Geldersche vindt de aanleg van een nieuw wegvak ter vervanging an het wegvak Hoevelaken—Terschuur n deti weg Hoevelaken - Apeldoorn— Deventer nog vertraging. Daarom wordt op deze begrooting opnieuw een be drag van 175 000 uitgetrokken om zoo mogelijk in 1934 dit werk krachtig tï kunnen aanpakken. Bcurtvaart. Op initiatief van D. Vliek en W. Houtzaager, te Amersfoort werd eene vergadering belegd te Nijkerk. waartoe alle geregelde benrlvaarders uit Amers foort! Nijkerk en Harderwijk genoodigd. De Secretaris der Bevrachtingscom missie. zette op zakelijke wijze de werking der Bevrachtingscommissie uileen waarna werd besloten tot op richting van een Beurtvaartver*eniging speciaal den Zuidwal betreffende. Bond van R. K. Kiezers in den Rijkskicskring Utrecht. Zaterdag 28 October zal een Alge meene Vergadering van den Bond worden gehouden te Utrecht. In die vergadering zullen, behalve de werkzaamheden eener jaarverga dering, aan de orde worden gesteld a. eventueele voorstellen voor de in November a.s. te houden vergadering van den Partijraad der R. K. Staatspartij; b. de aanwijzing voor de periode 1933-1937 van vijf stemgerechtigde afgevaardigden en vijf plaatsvervangers voor den Rijkskieskring Utrecht in den Partijraad der R. K. Slaatspaitij. In verband hiermede wordt uitge- noodigd, in een vergadering der Kies- ereeiïiging en de gelegenheid open e stellen tot liet doen van voorstellen •oor de Partijraadsvergadering van de R. K. Staatspartij en tot het indienen van namen van personen, die op een alphabetische groslijst van candidaten voor stemgerechtigd afgevaardigde of plaatsvervanger in den Partijraad zul len worden geplaatst. Voorelken afgevaardigde moet tevens een plaatsvervanger worden gecandi- deerd. Door een Kiesvereeniging. die 100 of minder dan 100 leden telt, kunnen de namen van één afgevaardigde en plaatsvervanger op de groslijst worden geplaatst; door de grootere Kiesverenigingen voor elk begonnen honderdtal leden boven de eerste honderd de namen van één afgevaar digde en één plaatsvervanger meer tot een maximum van vijf. Stemgerechtigde afgevaardigden de periode 1929—1933 waren A.J.de Goey, te Monttoort; mej. A. Hutten, te UtrechtC. van 't Huïleiiaar, Utrecht Mr. A. E. Th. Kooien, Amersfoort en Mr. H. W. de Vink, Utrecht, met als plaatsvervangers W. v. d. Hengel, Achteveld, (één vacature), J. W. Stok man, Wijk bij Duurstede, W. Lucasscn, De Bilt en Jhr. van Sasse van Ysselt, Utrecht. Aan het Secretariaat der R.K. Staats partij, Mauritskade 25 te 's-Gravenhage, is voor de R. K. Kiesverenigingen verkrijgbaar gesteld het „Rapport over de ethische grondslagen voorde rege ling van het pachtwezen in Nederland", welk rapport waarschijnlijk in de Partijraadsvergadering van November aan dc orde zal worden gesteld. Bestudeering en bespreking van dit rapport beveelt het Bestuur van den Bond aan Het Bestuur van den Bond is voor nemens op de agenda der algemeene vergadering op 28 October te plaatsen als voorstel voor de aanslaande Partij raadsvergadering, dat aan de Com missie. die dit rapport heett uitgebracht, zal worden opgedragen, de grondslagen, in het rapport genoemd, in concrete voorstellen uit te werken. Hebt U een Taxi of auto noodig Amersfoort, BERICHTEN UIT AMER3FOORT voor Amersfoort en Omstreken AMERSFOORT. Lange Gracht no. 4 - Telefoon no. 304 en 697 Deskundige voorlichting bjj den aan- en verkoop van Effecten Verhuring van Lips Safe-loketten Verzilveren van coupons Handelscred'eten Incasseeringen Spaar-depo3ito's rente 3 V» pet. Het Hoofdbestuur van den Ned. Bioscoop Bond heelt zich met een adres tot den raad der gemeente Amers foort gewend, waarin met den groot sten aandrang verzocht wordt het voor- •el van B. en W. van Amersfoort tot erhoogirg der vermakelijkheidsbelas- ing van 15 op 20 procent niet aan e nemen. Adres, int constateert, dat een loonende bioscoopexploitatie onder een last van 15 pet. reeds niet meer mogelijk is. terwijl eenige verzwaring dezer lasten het bioscoopbedrijf in Amersfoort niet kan doorstaan. Ver- tiooging der vermakelijkheidsbelasting zal een sterke daling van de recettes tengevolge hebben. Bij aanneming van liet betreffende voorstel zou dii tot stopzetting van het bioscoopbedrijf in Amersfoort moeten lijden, waardoor zelfs aan de gemeentekas verschillende baten onttrokken worden. Donderdagavond kwart over acht, groote propaganda-vergadering voor den Kath. Vrouwenbond in het gebouw St. Aechten. Als spreker komt Pater Borromaeus de Greeve. Niet-leden heb ben toegang tegen 25 et. per persoon. Gemeenteraad. tn de openbare vergadering van den Raad der gemeente op Vrijdag 29 Sept. zal nog worden behandeld; Voorstel van Burgemeester en Wet houders om aan den Inspecteur in algemeenen dienst A. J. de Wilde en den Directeur van net Slachthuis W. H. van Haselen eervol ontslag te ver- leenen wegens het bereiken van den 65-jarigen leeftijd. Adres van E. C. Openty, marktknecht in lossen dienst, houdende verzoek om in liet genot van een gratificatie te worden gesteld wegens gederfd zieken geld. Verkoop bouwterrein Groen v. Prins- tererlaan groot pl.m. 1105 M2. aan Th. Stuivinga te Zeist voor f6100.—. Verkoop bouwterrein aan de Rubens straat groot pl.m 510 M2. voor f4300, en van bouwterrein aan de Jobs. Bos boomstraat groot pl.m. 405 M2. voor (3200.— aan Hertzinger en Schimmel. Wijziging van het besluit van 31 Januari 1933 strekkende tot verkoop van bouwterrein aan de Lekstraat aan Joh. Blom. Met de verbreeding van de brug it de buitensingelgracht tegenover Molenstraat en van Asch van Wijck- straat werd een aanvang gemaakt. De Bond van Café- en Restaurant houders en Slijters, heeft mede aan den Gemeenteraad geadresseerd om bij den aanslag Personeele Belasting hun ioca- liteiten gelijk te stellen met winkels. De heer NIc. Bovée heeft het ini tiatief genomen voor liet stichten van een auto-rijschool. Naast de theoreti sche en practische lessen zal de leer ling ook bekend gemaakt worden met voorkomende kleine storingen. Voorts zullen de regels van den weg onder- Ondergeteekende maakt hierbij hekanri, dat hjj met ingang van MAANDAG 25 SEPTEMBER a.^. geopend heett een Welke zich ten doel stelt onder leiding van ter zake kundige instructeurs, zoowel theoretisch als praetisch opleiding te geven voor de vereischten van een geoefend chauffeur. UURSUS A bevat de groep van hen, die uit hoofde van hun beroep moeten auto rijden CURSUS B is voor partic u lier e rjjders Voor nadere inlichtingen wende men zich tot den heer Kamp 41 wezen worden. De cursussen worden gesplitst in één voor aspirant-vaklieden en één voor particulieren.] Gedeputeerde Staten hebben goed gekeurd het Raadsbesluit, waarbij ver goeding is vastgesteld voor plaatsver vangende hoofden van lagere en U.L.O. scholen. Handelsregister. Mcdedeelingen uit liet Handelsregis ter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken J. C. Dorlas, tabak enz., Nijverheid straat 3, Uittr. venn. T. Dorlas, Uittr. Proc.h.P. H. de Lange,J.A. Beekenkamp cn H. J. Steyn. E. J. Pegman, wagenmakerij. Koe straat 4. Eigen. E. Pegman is uitge treden de nieuwe eigen, is B. Pegman. Coöp. Vereen. Vaderlandsche depo- sitobank W.A., Koninginnel. 21. Uittr. secretaris Rosa Novack. B. Zondervan en Co., handel in touw enz Woeslijgerweg 8. Beheerend venn. B. Zondervan. St. Lebuïnusverceniging. Maandag 2 October a.s., om 7 uur in „Monopole", bij 't Station, verga dering der atd. Amersfoort. Lezing van Peter van Rooijen te Rhoon over het onderwerp„De Hol lander in Indië". Geillustreeid met muziek en snelteekeningen. „St. Christoffel". Vrijdag 29 September 's avonds 8 uur zal de heer H. A. Bekker, Wet houder der gemeente Utrecht in Lunch room „Princesse" een rede houden voor de Aid. Amersfoort van R, K. Handelsreizigers „St. Christoffel". Ze leeren het nooit. Een luxe auto stopte rechts van den weg op de Kamp. Zooals herhaaldelijk gebeurd werd het portier geopend aan de verkeerskant. De autobus van Kleinveld passeerde juist en reed het portier aan stukken. De glasscherven bijeen vegen en niets zeggen was het eenigste wat de bestuurder doen kon. Burgerlijke Stand. 22 Sept. GeborenCornells Johan nes, z, van F. W. Butje en D. H. v. Ginkel. Willem Everdinus Theo- dorus, z. van A. H. J. Govers en W. A. Middegaal. Overleden: Jan Asma, 15 j. Jacoba van Bronswijk, 16 d. 23 Sept. Geboren Hendrik Willem Adriaan, z. van H. Blom en A. B. A. A. Valewink. Cornelia, d. van C. Meilink en A. A, v. d. Meijden. Wilhelmus Willebrordus, z. van J. Hazelaar en Ch. L. v. Eldert. Over leden Jacob Esveld, 69 j„ echtg. van M. E. ten Donkelaar. 25 Sept. GeborenWilhelmina Maria Alijda, d. van J. H. Overmars en W. J. v. Hamersveld. Gerardus Marti- nus Willem, z. van W. A. Kuijten en G. v. Bogerijen. Nanko, z. van N. Warmoltz en W. Broersc. Sophia Rosina, d. van H. v. Veen en H. J. Ruitenberg. Wilhelmina, d. van G. Brouwer en M. Hollander. Cornelia Petronella, d. van R. v. Kooten en P. Gerritsen. Gerrit, z. van G. Bou- man en M. Krikkc. Hendrika Gijs- berta, d. van G. Schras en Ch. O. Thomassen.

De Eembode | 1933 | | pagina 1