F. fl. TULP R. K. Spaarbank - Amersfoort Reparatie en Onderhoud Bel dan op No. 42 Kantoor en Drukkerij Langegracht 28, Amersfoort mfn,iEEM?%0DE. vcrschiinl elken Dinsdag- en Vrijdag middag. De abonnementsprijs bedraagt één gulden per drie maandenbuiten Amersfoort f 1.10, franco per post. Abonnementen kunnen eiken dag ingaan. Uitgave van de Katholieke Stichting De Eembode, gevestigd te Amersfoort De €embode Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Dinsdag 3 Oct. 1933 ADVERTENTIÊN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adverteeren AdvertentlEn moeten Dinsdag J in den morgen zijn bezorgd. Zeven en Veertigste Jaargang - No. 53 Uw goed is altijd goed, als gij er goed mee doel. Binnenland Controle op Melkvee. Woorden wekken, voorbeelden trekkken. De Fokcentrale te Roosendaal waar bij 65 boeren zijn aangesloten met 600 koeien is een beste vereeniging op dit gebied. Door een gedurende 15 jaar uitgeoefende oordeelkundige fokkerij, steunende op melkcontróle en mede daarop gebaseerde selectie is de ge middelde jaar-productie sterk gestegen. Aan de spits van de koeien staat een keurstainboekkoe, die in de laatste lac- tatie-periode een productie van 345 K.G. boter heeft geleverd. De laagste productie, die geregistreerd werd, be droeg ditmaal slechts 115 K.G. Drie van zulke dieren brengen dus maar juist op, wat de beste gaf Het staat niet vast, dat de dieren met een goede productie in deze tijden nog eenige winst opleveren. Maar wel weet men met zekerheid, dat er in ieder geval heel wat minder op ver loren wordt, dan op de slechte geef sters. Zoodat alleen door een geregelde contróle en een hiernaar geregelde selectie een melkdier Ie fokken is, dal onder alle omstandigheden het voor- decligste is. In melkveehoudcrskringcn wordt ge klaagd, dat 'l bedrijf zoo slecht is. Maar welk bedrijf is dat niet. Toch gaan de veehouders niet vrij uit, ten minste de groote meerderheid niet, want wat deden ze voor 't fokken van melkvee met hoogc productie? Wie nu den besten veestapel heeft, trekt thans aan het langste einde, en dat is altijd nog 't voordceligst. Wij hebben de beide uitersten 345 K.G. en 115 K.G. boter naar voren gebracht, omdat deze contrasten zeer Sterk spreken. Tongblaar. In Augustus zijn 12000 vccbcslagen door tongblaar aangetast, Gedurende de week van 10 t< >t 17 Sept. werden 4463 besmet verklaard. Thans zijn alle provincies besmet en komt de tongblaar voor in 578 ge meenten. Meer dan haif Nederland is alzoo besmet. De Autobus. Dc Kroon heeft ongegrond verklaard de beroepen, ingesteld door de Neder- landsche Spoorwegen tegen de beschik king van üedep. Staten van Gelderland, waarbij aan de N.V. „De Veluwsche Autodienst" vergunning is verleend tot het onderhouden van een autobusdienst o.m. op de trajecten Nunspeet—Huls horst Hierden Harderwijk Ermelo - Pulten-Nijkerk-Hoevelaken Kruis punt—Amersfoort, voor zooveel dit tra ject op üeldersch grondgebied is ge legen, en Ermelo—Putten—Voorthuizen Barneveld—Luntercn Ede -Arnhem, en tegen de beschikking van Gedep. Staten van Utrecht van I November 1932, waarbij aan de N.V. „De Veluw sche Autobusdienst" te Ermelo ver gunning is verleend, voor zoover de provincie Utrecht betreft, tot het in werking houden van een autobusdienst NunspeetNijkerkAmersfoort. Baarn Aan den Soestdijkcrstraalweg achter hotel Groot Kievitsdal op terreinen van Insinger, zal een natuurbad worden gesticht, dat in zijn geheel een opper vlakte zul beslaan van 150.000 M'. en een uitgaaf vorderen van ruim f 250.000. De bouw zal uitgaan van een op te richten N.V. Groot Kievitsdal. Het ligt in de bedoeling binnen ikele weken met de voorbereidende erkzaamheden een aanvang te maken. Het terrein dat eenigszins heuvelachtig is. leent zich in liet bijzonder voor een inrichting als deze. Burgerlijke Stand. Geboren Willem, z. van H. Koenen j en G. de Graaf. Anionic, z. van A. v. d. Biezen en L. Blok, Johanna Gerarda, d. van C. I'. Hufgsloot en G M. Wildenburg. -- Johanna ücer- truida Maria, d. van R. M. Tijhuis en J. M. Hak. Getrouwd J. M. Teuker en J. M. Gerritsen. M. Tijhuis en H. v. Veencndaal. A. Woudenberg en C. Gcijtenbcck II. G. Fermin en A. J. Carpcnllcr Ailing. Overle den Willem Mecrlnk. 42 j., echtg. G. Jansen. Telefoonblokken (Speciaal apparaat om naast het toestel te bevestigen.) Nietmachines Cyclostyles KANTOORBOEKHANDEL Lingestr. 66 to. Krommestr. - TEL 326 Uit den Omtrek ziging in de politieverordening aange nomen, waarbij het verboden is over dekte of niet overdekte zweminrich tingen en badhuizen op te richten of uit te breiden, tenzij men vergunning van den Raad en met inachtneming van de voorwaarden, doordezen gesteld. Barneveld Op den onbewaakten overweg nabij Barneveld is een vrachtauto door den locaaltrein, uit Nijkerk aangereden. De chauffeur, de 20-jarige T. van 't Soort uil Luntercn werd uit de cabine geslingerd, doch bekwam geen leisel. De vrachtauto, die terzijde van den weg is geworpen, is van voren totaal vernield. Als de winter komtl dan komen ook weer de vergaderingen en letsljes en daarvoor zijn agenda's, program ma's of circulaires noodig. VITESSE vervaardigt ze vlug en billijk) Vraagt speciale condities voor Uw regelmatige vergaderingen I KON. WILHELMINASTR. 10 Nijkerk Op de markt 160.000 eieren 14—4.60; extra groote 14.80; jonge henncnciercn 13—3.90; eendeneieren f3—3.30; 102 biggen f9' -12; 167 runderen: kalfkocien f 130: 175; kalfvaarzen 150-110; vel vee le kw. 10.20 -0.25; 2e kw. 10.15— 0.20; vctlc koeien 1 140—180 33 nuch tere kalveren 18—18; slachtkalvcren 14-7. Zeist Bode van de Weerd, die Zaterdag middag door een sneltrein bij Berken hoven op den Ulrcchtschenweg, te De Bilt werd aangereden en meegesleurd de baanschuivcr, is aan de be komen verwondingen te Utrecht over leden Het slachtoffer is 22 jaar. Dit is nu in deze omgeving het derde slachtoffer in zeven dagen, dat bij het snelverkeer het leven liet. Hoosilund Burgerlijke Stand. Geboren Gcrardcs Johannes, z. v. Nicuwcnburg on Voorburg Maitinus Gciardus, z. v. C. Hoogland i S. Kraan Breunis llendrikus, r. I", van Hamcrsvcld en A. Voskuilen. Overleden Anc Schut. 59 echtg. u. j Vonk. Cemrses In den gemeenteraad zeide Wethou der Groen, dal men de subsidies zoo- eel mogelijk moet sparen. Beter is een kleine belaslingverhooging. dan dat men hel gemeentelijk leven ontwricht door dc vercenigingcn het leven onmogelijk tc maken. Hierna wordt tot belasting- verhooging besloten. B. en W. zullen een verzoek aan de Regeering doen, daar de werkeloosheid weer grooter wordt. Er zal gevraagd worden, de huurtoeslagen te doen in gaan bij huren van f3 tot een maximum toeslag van f2. Nog geen besluit kan worden geno men inzake de nog liggende dijk, om dat het walcrschap nog geen beslissing genomen heeft aan wie zij dezen dijk zal overdragen in den gemeenteraad kwam in be spreking hef verzoek van M. A. Jan sen uit Bilthoven om in deze gemeente een naluurbad le mogen oprichten aan den Rijksweg bij „De wilte Bergen". De Raad heeft zich over hef al of niet toestaan van het verzoek nog uitgesproken, doch wel werd een wij BER1CHTEN UIT AMERSFOORT Plaatselijke Kernen. Hel dagclijksch Bestuur der R. K. Staatspartij heeft de vorige maand een circulaire gericht aan dc Rijkskieskring besturen, waarin wordt aangedrongen >p de vorming van plaatselijke Kernen. Wat is daarvan de bedoeling en wat heeft men onder zulk een Kern te ver staan? Anders gezegd: welke taak zal zij hebben te vervullen Het dag. bestuur der R. K. Staats partij beantwoordt deze vraag aldus; „De taak der Kernen is allereerst, a voor zich zelf lot eigen bezit te maken de gezonde gedachten op alge meen staatkundig gebied (studie) en het juiste inzicht omtrent concrete poli tieke maatregelen cn vraagstukken (do cumentatie). „Dit materiaal hebben zij naar plaat selijke behoeften te bewerken en door te geven, ook in dezen zin, dat zij de gezonde gedachten en het juiste inzicht hij Je massa ingang doen vinden. Hier lig', haar laak van gestadige politieke propaganda, die wel le onderscheiden is van de propaganda bij gelegenheid eener verkiezing." Er moet dus blijkens deze omschrij- ing. een groep van personen worden gevormd, die eenerzijds streeft naar verdieping van het staatkundig inzicht het algemeen, en de kennis van fei- i en verhoudingen in 't bijzonder, en anderzijds zich, ook buiten verkie zingstijden tot de massa richt, om deze voor te lichten en de actie gaande te houden. Het aantal personen, waaruit deze Kernen moeten beslaan, kan verschillen naar de plaatselijke omstandigheden. „Ook een Kern van drie of vijf actieve partijleden kan een krachtig steunpunt vormen", schrijft het dagelijks bestuur der R. K. Staatspartij. .Men zorge ech ter. dat de grootte van de Kern dus danig worde gehouden, dal de werk zaamheid als kern mogelijk blijft. En allereerst moet worden gezorgd voor een „geschikte Kernlcider", terwijl ook de .plaatselijke afdcclingsleiding" waar mee blijkbaar het bestuur der R. K. Kiesverecniging is bedoeld, in de Kern vertegenwoordigd moet zijn. Tot de gemeenten welke nu reeds ior het Dag. Bestuur zijn aangewezen lot kernvorming, behoort ook onze gemeente. St. Nicolaas op School. Eenige welwillende dames hebben zich wederom bereid verklaard, giffen ■n te zamelen voor het houden van i St. Nicolaasleestje aan onze jongens meisjes scholiers. De tijden zijn er i met naar om feest te vieren, maar laten wij den kinderen den druk der tijden zoo min mogelijk doen gevoelen en het spreekwoord gedenken.een kinder hand is gauw gevuld en een kinder hart gauw verblijd". Zend daarom de dames niet weg met een of ander gezegde, maar zonder iels 3f voor de kinderen; is hel niet veel dan zij het weinig. De Besturen der R. K. Jongens en Meisjesscholen van Amersfoort. Woensdag wordt begonnen met de cursussen voor veilig verkeer, georga- iseerd door de Speeltuinvereenigingen. Het onderricht in de verkeersregels iidt gegeven door den adjunct-inspec- ir van politie jhr. A. M. C. Mollerus de Markthal. De politie heeft twee verdachten handcr gekregen, die eenige diefstallen en inbraken, welke den laafsten tijd zijn gepleegd, op hun geweien hebben. Beide aangehoudenen zijn oud-ver- pleegden uit hel Rijks Opvoedingsge sticht. De aangehoudenen hebben bekend diefstallen op Birkhoven te hebben ge pleegd. Voorts hebben zij zich schuldig gemaakt aan diefstal van een waterpas van f250 en einig ander timmergereed schap van een bouwwerk aan de Daam Fockemalaan. Ook het aldaar ontvreem de is in beslag genomen. Ook 6 rij wieldiefstallen werden gepleegd. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen enz. te Amersfoort, j. C. F. Bonman van het kantoor Almelo. onder controle Centrale accountantsdienst K. J. Boerenbond Goedgekeurd bfl Koninklijk Besluit dal. 14 Maart 1913, no. 68 De zittingen voor het inleggen en terugbetalen van gelden worden gehouden in het R. K. Spaarbankgebouw BREEDESTRAAT bij de LANGEGRACHT des ZONDAGS van 12 tot 1 uurWOENSDAGAVONDS van 7 tot 8 uur en VRIJDAGS van 10 tot 11 uur. Dadelijk ingaande rente 3*/io pCt. Spaarbusjes gratis verkrijgbaar. KassierAmsterdamsche Bank. Sparen. Verslag over de maand September van de Amersf. R. K. Spaarbank. Per 31 Aug. verschuldigd aan inleggers f301.887.66 In September ingelegd f 3.402.76 Samen f 305.290.42 In September terugbetaald f 15.436.35 Belegd I 289 854107 Totaal uitgegeven boekjes2925, waar in in omloop 2105. Het Bestuur. De gemeenteraad besloot tot ver koop van 510 M' bouwterrein aan de Rubensstraat voor 14300 en van 405 M® aan de Bosboomstraat voor 13200 aan de bouwondernemers Herlzinger en Schimmel. Voorts tot verkoop van 1105 M® aan de Groen van Prinstererl. f6100 aan den architect Stuivin- ga te Zeist. De gemeenteraad benoemde tol on derwijzer aan de openbare Lagere School in de Beekstraat, dc heer Van der Linden, onderwijzer op wachtgeld, voor heen werkzaam aan de school Vondel- iaan. Tot gymnastiek-leeraar aan de Handelsscholen werd benoemd de heer Holtzapfel. Aan den heer A. J. de Wilde werd wegens het bereiken van den pensioen gerechtigden leeftijd door den gemeen teraad eervol ontslag verleend als in specteur in algemeenen dienst. Evenzoo aan den directeur van het gemeentelijk slachthuis, den heer Van Haselen. Het 21e Insrumentaal volksconcert door de orkestvereniging „St.Caecilia' wordt in „St. Aechten" gege>en op Zondag 15 Oct. a.s. met medewerking van het kleuterorkest en de bekende journalist-humorist Bob Blijenberg uit Utrecht. Ruitersport. Dit jaar zal de afstandsrit voor da mes van de ruitersportvereeniging Eem- land" worden gehouden in combinatie met de rijvereeniging „Baarn" en wel op Zaterdag 21 Oct. a.s, Begin- en eindpunt Badhotel „Baarn". Afstand 53 K.M., af te leggen in 5'/a uur met "5 min. verplichte rust inbegrepen. Inschrijvingen bij J. K. Knottenbelt, jVinkenhoef', Hoevelaken vóór 14 Oct. a.s. Geen inleg. Prijzen zijn kunstvoorwerpen, aange boden door beide vereenigingen. W aarschuwing. Het komt den laatsten tijd meermalen voor.Jdat op een rijwiel lasten worden vervoerd, die buiten het stuur uitsteken. De politie treedt voorloopig nog waar schuwend op, maar zal niet aarzelen te grijpen. van alle soorten Schrijfmacnines KANTOORBOEKHANDEL Fa. H, ELZEÏ1AAR L8N6ESTR8AT 84 TEL. S28 Hebt U een Taxi of auto- noodig Amersfoort, Als deelnemer aan de Rome-reis der H. Familie, georganiseerd door het reisbureau Centropa, vertrok van hier de heer W. A. J. Peters, de „suisse" van de parochie St. Franciscus Xave- rius. De 78-jarige grijsaard zal zeker wel een der oudste deelnemers zijn. De heer W. F. Buhrmann, teekenaar bij Bouw- en Woningtoezicht, is be noemd tot kadaster-teekenaar bij ge meentewerken te Soest. Afwezig. De Burgemeester is Woensdag ver hinderd spreekuur te houden. Burgerlijke Stand. 29 September. Geboren Catharinlr- Maria Hubertina Hendrika, d. v. M. Leenardsen M. F. C. van Onijnen Joseph Willem Maria, z. v. A. M. M. van Loon en J. W. M. Hermsen. 30 September. Geborenjan, z. v. R. Westhiner en M. Franz. Overleden Willem de Graaf, oud 67 jaar, echtg. van. J. W. Maas. 2 October. GeborenGeertruida Antoinette, d. v. M. C. Wijnbeek en E. M. C. van Buuren Louisa Gerarda, d. v. L. J. Timmer en M. van 't Hof Hubertus Petrus Hendrikus Maria, z. v. H. P. H. van Wees en A. M. Broekman Jannetje Geurdina, d. v. A. H. Scheerder en H. A. Willemsen Catharina Maria, d. v. T. A. van der Heiden en C. H. de Vries. Over leden: Willem Hendrikus vervloet, oud 74 jaar, weduwn. van A. van der Tal. Een rit op leven en dood. 1) Er heerschtc een drukkende hitte op dc heuvelen van Kentucky, welke de woonplaats der Ashlock's omgavende zon was reeds aan het dalen en de geelwordeitde bladeren hingen roerloos in de stille lucht. Turkey Hollow scheen daar geheel er. al van het gewoel van de wereld afgescheiden tc liggen. Het lied van een vogel sprak van vrede. Abel Ashlock had reeds sedert een uur op en neer geloopen, om iemand op te wachten. Om beter te kunnen zien, klom hij eindelijk op het hooge hek, dat zijn korenveld afsloot. Hij was de patriarch van Turkey Hollow, een man met harde trekken, zware wenk brauwen en vooruitsteekende wang beenderen. Over een daarvan was een onheilspellend Jidtcekcn, dat hij te danken had aan een kogei, door een Foplett afgezonden. De bewuste Foplett had nooit weder een geweer opgehevenmaar door de hand van andere Foplett's, die beter schutters waren, vielen drie jongere Ashlok's. Op een vierkante open plek, dichtbij het huis, zag men graszoden op drie lange terpen, nu door de jaren ingezonken. Maar de sombere oude Abel vergat degenen die daar rustten niet. Zij waren bloedig gewroken ge worden. Geen Foplett in de streek was in leven gebleven. „Wij hebben ze een voudig van de aarde verdelgd," ver klaarde de grijsaard met ijzingwekken dc kalmte; „alleen die knaap Boone ontsnapte-, maar hij was geen over voordat hij een baard had, anders had ik of Marcy hem wel gekregen." Het was wegens deze verdelgingswoede, dat Abel Ashlock gevangen had geze ten, niet eens, maar verscheidene malen. In het dal vernam men nu duidelijk naderende hoefslagen. De oude man ging aan den weg staan wachten. Een appelschimmel kwam als hazewindhond aanrennen, liet dier werd bereden door een rijzige jonge vrouw in nauwsluitend rijkleed. Zij zat hoog opgeheven en wonderbaar vast te paard. Haar hoofd was bedekt met een broeden hoed van haar broeder Marcy en de schaduwen van zijn rand verzachtten hare trekken, die te onre gelmatig waren om schoon te zijn. Maar hare wangen droegen de kleur eener wilde roos en de losgeraakte lokken omgolfden haar als een heerlijke man tel. Voor den grijsaard stilhoudende, legde zij den hoed op haar knie en. de rijzweep tusschen de tanden nemend, hief zij de beide handen op, om dien kastanjebruinen schat weer op testeken. „Nu. kind, heb je iets gehoord in de stad?" vroeg de oude man ongeduldig. „Ja, vader. Ik hoorde zeggen, dat er gisteren een vreemdeling van de boot was gekomen, die allerlei vragen had gedaan omtrent de lieden der streek en vooral ook wat de Ashlock's betrof. Ze geloofden allen, dat hij een nieuwe afgezant was, die rond moest spieden." '„Wij zullen hem bespieden!" riep de oude uit, „ze moeten niet denken dat zij zoo gemakkelijk van mij at zijn. Marcy is nu op verkenning uit." Hij zweeg cn strekte op eens de handen omhoog, toen, als ectte beves tiging zijner woorden, twee schoten weerklonken. Die richting uitkijkende, zag hij twee rookwolkjes, op een vijf tigtal meters afstand van elkander, op stijgen en zich verspreiden. Een oogen- blik later sprong een paard zonder ruiter, met loshangende tergels en stijgbeugels tusschen de boomen te voorschijn, en omdraaiende voor het hek van het korenveld, rende het dier tegen den heuvel op. Het verdween juist over den top, toen een tweede paard, een forschgebouwde hengst, die een zwaren ruiter droeg, eveneens te voorschijn kwam en de hoogte opging. „Dat is Marcy!" riep de grijsaard. „Keer terug, Marcy!" schreeuwde hij luidkeels. „Hij zit ergens in het kreu pelhout, achter je, verborgen. Terug, jongenMaar hetzij de ruiter hem niet huorde of niet wilde luisteren, hij reed door. Zijn vader sloeg hem vol ergernis gade, tot hij over den heuvel top verdween. Daarop keerde hij zich tot zijne dochter. „Ik ga mijn geweer halen, kind, rijd intusschen langs het korenveld en houd het kreupelbosch in het oog, zoodat hij niet onbemerkt kan wegsluipen voordat ik er ber Hij liep op een draf naar het huis aan den tegenovergestelde!! oever van het riviertje, zich met verbazende vlug heid over den ongelijken bodem voort bewegend. Opgewonden dorr den aanblik der rennende paarden, steigerde de schim mel van verlangen om los te komen van de hand die hein tegenhield. „Uit daarmede. Skipper!" riep zijne mees teres. In het volgende oogenblik liet zij hem over het hek heenspringen en snelde zij op het kreupelbosch toe; daar gekomen, hield zij het dier in en liet zij hem langzaam daaromheen loopen. De zon was nu onder en een dichte nevel begon het dal te omhullen. In het kreupelbosch heerschte eenedood- sche stilte. Zij reed er vastberaden in, hare oogen dwaalden in alle richtingen' rond; zij haalde snel adem en hare oogen schenen grooler te worden, toen zij, voorover gebukt in den zadel, op eens ontdekte dat de neergevallen gele bladeren groote roode droppels ver toonden. Zich weder oprichtende, spreidde zij de takken uiteen en van den rug van haar paard r.f, keek zij voor zich uit en naar omlaag. Een ge laat, dat voorzichtig achter een geval len stam opgeheven werd, blikte haar tegen. Het was bleek van bloedverlies; maar de oogen schitterden vastberaden. In een oogwenk was zij van het paarden, de teugels in de hand hou dende, boog zij zich over den boom stam heen. „Gij moet u wegspoeden. Mijn vader zal hier binnen een oogen blik zijn," zeide zij zacht, innerlijk trillend van ontroering. „Maar uw vader," sprak de vluch teling, haar aanziende, „uw vader zal toch niet..." „Mijn vader is Abel Ashlock", ant woordde zij eenvoudig. Die naam was voldoende, om hem met inspanning op te doen staan. zag dat er bloed van zijn schouder vloeide en zijn wit overhemd rood had gekleurd. „O! gij zijt gekwetst!" riep zij uit. „Gij zijt hevig gewond. Gij zult niet kunnen loopen of rijden!" „Breng uw paard voor den boom stam", antwoordde hij met een kalmte, die haar verbaasde. „Laat mij thans op uw schouder leunen," Hij klom op den stam en steunde zwaar op haar, ter wijl zij Skipper vasthield. Zij begreep welk eene vreeselijke inspanning het hem kostte op te slaan; maar hij liet geen enkele klacht hooren en slaagde er in, ofschoon hij zoo wit werd, dat zij meende dat hij neer zou vallen. Op eens hoorden zij eene forsche stem uit het korenveld roepen: „Ik kom,kind! Waar is hij?" „Ga naar het uiteinde van het kreu pelbosch, vader. Ik zal aan dezen kant zoekenriep het jonge meisje, zonder eene enkele trilling in hare hooge, hel dere stem. Zij voelde den ruiter, dien zij onwillekeurig met haar arm vast hield, sidderen, maar begreep dat het niet van vrees was. „Mijn pistool viel neer toen hij mij raakte!" zeide hij onstuimig. „Hij was bijzonder vlug, of anders..." (Wordt vervolgd.)

De Eembode | 1933 | | pagina 1